Zaslíbený kraj.

František Taufer

Zaslíbený kraj.
I.
Pláň široká, hle, v světle měsíčním jak hoří, na trávu rosa napadla a v chaty noční klid. Hvězd postavení říká nám, že daleko je ještě k jitřní zoři, však my už čekať nechceme, my musíme už jíť. Pojď, dej mi ruku svou, jak já ti dávám svoji, tak povedu tě přes skály a přes propastí lest. Sladko je s tebou jíť a sladko padnouť v boji, a nejsladčeji s tebou proti osudu a smrti napřáhnouti pěst. Spojená srdce naše touhou po životě planou a duše naše touhou, myšlenkou a snem. Pojď! budem naslouchati větrům. Od lesů k nám vanou, by ujistily nás, že budem’ žít, že rozkvetem’ a nikdy nesvadnem’. Potom nás hvězdy povedou a tajné znamení nám dají, že přicházíme ve svůj vysněný a zaslíbený kraj, a větry v lesích přátelskou nám píseň zazpívají, že našli jsme už život a ne planou báj. 53 Že našli jsme už život jasný, slunečný a vřelý a plný nádhery, jak v květech rosný třpyt, a kolikrát jsme dosud pro něj trpěli a mřeli, tolikrát znovazrozeni jej plně budem’ pít. Dech pole jetelového a pluhem obrácené prsti i s vůní žita zralého, jímž obtěžkané vozy s lích se vracejí, k nám zaletí, když plodů života a práce plné hrsti, v objetí spolu večer hledět budeme, jak červánky se ztrácejí. A znaveni hrou večera a prací v žití lomu rty svými zemi zlíbáme, životadárný klín. Posledním pohledem ještě, milenci žárliví, od prahu svého domu ji obejmem’, když lehati už na ni bude dlouhý stín.
II.
Hle: nočním tichem v světle měsíčním my nejdem’ zcela sami! Za námi vegetace rozekvetlých snů ve chladných zdech. Jak domova teskný popěvek, z dnů mládí dobře známý, tkanivem vzpomínek nás opřádá a tíží spících vzdech. 54 Sny jejich vidinami na cestě nám vyrůstají: rozpuklých srdcí začernalá krev a rány vyvrácených těl. Jedinou otázkou po slunci a po životě oči jejich hrají, když ku měsíci zvednou miliony vráštitých a zamyšlených čel. V nížinách lži od očí otevření prvního dny jejich šedivým pásmem mlh se ploužily, a nejsilnější jed, jak hadích zubů lstivost úlisná, ve podvržených dějích z katheder padal v dětské žvatlání a v duších bázní vzkvet. Když srdce synů a dcer jejich ohněm nejčistějším zahořela, to touhy plamenem, jenž živí, udržuje a blaží lidský rod, láskou muže a ženy, jíž nejsilnější srdce vždycky nejkrásněji vřela, tu slova slepých proroků lži kletbou dolétala v tichý jejich hod. A z poučení proroků, z jejich nečistě zbarvené řeči vykvetla prodejná a vypočítavá láska naučených gest, jež neživí, jež vraždí spletení lhostejných těl v křeči, s dušemi dcer a synů kupčí ve špíně a prachu ušlapaných cest. 55 A tělem svojím bránit lživých měst a kathedral a věží květ lidí nejlepší je v pole krvavá jak soumar tichý hnán, na staveništích pro ně umírá, v šachtách, jež v lůno země běží, na galejích, kde laská ho a omámí jen tíživých par smrtonosný van.
IIl.
Slyšíš? Za námi se zvedla písně smělá vlna! Tak jenom puklé srdce umí zazpívat. Pojď... Pláň bdících lidí plna. Přes rokliny a strže lži v kraj pravdy jdou se podívat. A v nočním tichu světlem měsíčním již nejdem zcela sami. Za námi hoří vegetace lži ve opuštěných zdech. Do rythmu kroku našeho se druží milý popěvek a známý. Pojď, a v ruce mé mi teplou ruku svoji zahřívati nech. Pojď, dej mi ruku svou, jak já ti dávám svoji, a s bratry půjdem’ přes skály a přes propastí lest. A ruku v ruce padneme-Ii, smrt nás nerozdvojí. Však nepadnem’. Slyš jenjen, co vítr povídá: jdete žíť, jdete rozekvésť... 56