HRADECKÉ VĚŽE – ČERVENÉ A BÍLÁ.

Jan Rokyta

HRADECKÉ VĚŽE – ČERVENÉ A BÍLÁ.
I.
Rudé dvojvěží zří s kopce v dál a šíři, nad gotickým krovem zírá pátravě, nad štíhlými okny, vůkol nad pilíři, nade zdmi, jež rudnou jako v záplavě. V červáncích zda jitra zdivo chrámu plane? Či to západ hoří na něm v požáru? Nebo oheň zhouby? (Nedopouštěj, Pane!) Či krev Páně rdí se na něm z poháru? Jak se dvojvěží v dál minulosti dívá, červánky zří jitra svého, klid i ruch, po němž vzešla slunce záře oslnivá, pod vysokou klenbu vešel Boží Duch. V kalichu krev Páně se tam zardívala, s bratrstvem sám slepý vůdce ji tu pil – krví západu však, žel, věž dvojí vzplála, v chrám když tělo Žižky Ambrož uložil. 48 V světle pochodní pak Sirotků se rděla, bojujících s králem zrádným za otce – a když zhasly, záhy jitrem zrůžověla, jehož Jiří král byl moudrý původce. Ohněm zhouby vzplála pak, však zase vstala, v bílý den k ní vzrostla k výši Bílá věž – s věží Rudých, s Bílé slavně zaznívala z Hradce v dálky Orla, Augustina spěž. 15. II. 1940.
II.
Zdálo se, že pánem jasný den již bude, vážným souzněním když v šíř i do dáli zvony s věže Bílé, s dvojí věže Rudé chválu Majestátu lidem hlásaly. Zatím příliš záhy zděsil boží tvory na zlověstných mracích západ krvavý, požárem svým věstil hrůzu Bílé hory, pomstu násilníků, meč a popravy. Planul v rozptýlení bratrského stádce, na něž přišli vlci draví, hltaví, 49 krví barvil cestu z Královnina Hradce věrným duším v cizí, chladné dálavy. Noc pak přišla temná, dlouhá, nekonečná, městu, kraji nesla místo klidu křeč – zdálo se, že muka její budou věčná: domům brány krovy, lidu sladká řeč. Pod perutí černou ohně vypukaly, domy pálily i bibli Kralickou zhouba za zhoubou se městem, krajem valí plamenem i mečem, cháskou nelidskou. V pouta bráni lidé, duše do zajetí, poutem sevřena i Hradce výšina – a noc netopýřím křídlem letí, letí, marně pátrá věž, zda svítat začíná... 17. II. 1940.
III.
Přec však dočkaly se Bílá věž i Rudé prvních políbení ranních červánků, úsvitu, jenž budil ponížené, chudé k životu a k práci noci ze spánku. 50 Oči promnuli si, ze knih, co jich zbylo, mluvu otců ssáli – a že víc jich mít v jitro probuzené srdce zatoužilo, novým dnem jim v Hradec poslán Hostivít. Pěst sic ještě tiskla v pouta lid, však stárla, svěží vánky z Prahy nesly pozdravy, k síle povzbuzení Borovského Karla až hlas o svobodě zazněl jásavý. Ze hluboka duněl jak zvon Augustina, jak zvon Orel vzýval nebojácný let – pěst sic sevřela se znova ještě, jiná síla však ji strhla: nové doby vznět. Ani cizí vpád té síly nepokořil: mládím zakypěla, v muže vzrůstala, jenž i pouta města spínající zbořil. Lidé umírali – síla zůstala. Srdce zmocňovala, když svět války polem v bouři třásl se, jak byl by soudný den... A co potom přišlo v růžích kol a kolem, byl to nový život? Byl to rajský sen?... 18. II. 1940.
51
IV.
Věže v zamyšlení hledí po náměstí, k štítům nad podsíní, k sloupu na rynku, ke školám, kde rostly nové ratolesti, Alois na minulost volal vzpomínku – k chrámu Matky Páně, dál, kde Slezská brána loučila se kdysi s bratry vyhnanci, kde se v domě, vzrostlém za nového rána, modlí noví bratří k Pánu Ochránci – starého kol města hledí do alejí, volná Orlice jak v Labe pospíchá, dál, kde nové třídy hrdě vyprávějí snahy Pospíšila, činy Ulricha. Po Labi zří výš, kde mého mládí hory s Vysokým se kolem, Sněžkou modrají – vzhůru po Orlici k horám, za pokory kde se Bratří vznesli, kryli potají. V zítřek, dál věž Bílá s Červenými hledí, jejichž barvy pojí modrá obloha... Co tam vidí asi?... Mlčí, nepovědí, co zří z nových dní se blížit od Boha. 52 Jenom dál ta rdí se a ta dál se bělá, co se mezi nimi nebe usmívá – jenom tím, co každá v příští uzřít směla, srdce zvonů v nich se tiše zachvívá... 19. II. 1940.
53