DĚTI A OTCOVÉ

Josef Svatopluk Machar

DĚTI A OTCOVÉ (Literární film) I.
Je v hlavě oheň. Z očí hrozí dvě namířené pistole. Co v duši plánů, vědí bozi, a poctivé co svévole! A na jeviště světa pádí – jich pyšný poroučí si hlas: Hle, my jsme my! A my jsme Mládí! K života hodům pusťte nás! Jsou rudí hesly zánovními, do tichých ulic hází strach, vychrtlá Sláva běží s nimi, jež kochává je v kavárnách. Ten onen chvilkou v běhu padá. Ten onen je zas druhy sklán. Ten onen odstoup. Ryčná řada v sál vrazila. Je dokořán.
II.
Hrst starců tam. Je obsluhuje obtloustlá Sláva. Klidni jsou, neb každý výtečníkem sluje a v národě má cenu svou. 16 V tu síň sem kdysi vtrhli v pýšepýše, kruh scvrklých starců při hodu zde seděl jako božstva tiše a byli slavní v národu. Vy pidimuži! Pryč s těch křesel! Ven s vámi! – Laur jim servali. Byl každý mladostí svou vesel, tak k tabuli si sedali. – Teď nad své mísy kloní hlavu, na časy zašlé myslí zpět, zří pyšně na obstárlou Slávu, neb mní, že jimi začal svět. Co říci dovedli a měli, to dávno řekli. Vznešeni tu sedí s olympskými čely, už jenom stroje trávení.
III.
Bouř zdvihla se. A nyní rdousí ta mláď ty staré při stolech. Pak vítězové usednou si, krev klidní se a zvolní dech. Už hodují a vyprávějí o lásce své a bolesti, i dumají nad světa ději, i jak jej spasit v neštěstí. I na Vlast vzpomenou a daří ji radou, možnou jedině – 17 vše navlas, jako kdys ti staří, jen v jiné modní tonině. A milují a jedí, pijí i poperou se případně, jak staří kdys – a Sláva svíjí jim laur kol čela obřadně. – A stárnou. Tloustne dál i Sláva. Laur vadne v teskném zasnění. A z každého se v posled stává stroj pokojného trávení. Nad okraj mísy kloní hlavu, na časy zašlé myslí zpět, zří pyšně na obstárlou Slávu, neb mní, že jimi začal svět.
IV.
Co zatím venku hlasy řádí: Je dosti! Uplynul váš čas: Hle, my jsme my! A my jsme Mládí! K života hodům pusťte nás! Jdou s ohněm v hlavě. Z očí hrozí dvě namířené pistole. Co v duši plánů, vědí bozi, a poctivé co svévole! Praporky vlají krvavými do tichých ulic hází strach, vychrtlá Sláva běží s nimi, jež kochává je v kavárnách. 18 A hesla nových modních -ismů jim bouřně s retů splývají – – – A v povznešeném fatalismu ti staří klidně čekají. Až vrazí v sál. Pak skloní šíje nad talířů svých okraje. – – A stará známá komedie se nanovo zde sehraje. 19