IX. HORROR VACUI.

Josef Svatopluk Machar

IX.
HORROR VACUI.

[121] I.
Tak nutno začít: Přede lety my v pluku spolu sloužili, on rád měl ženy, cigarety, číš vína, žertík zpozdilý – však rozumějme: vůbec ženy a vůbec vÍno. Zvláštní ceny ničemu nedal v stycích svých; ni přátelství se vrchovatě vzdát nedoved – on v měďácích cit vydával a nikdy v zlatě. Měl k vojenské i karieře cit zhrdavého odporu – vždyť voják dnes se cestou beře šlapanou od profesorů! Studium věčné, samá kniha, hřbet ohne učenosti tíha, pleš, brejle, člověk-pápěrek! Ne, císařské kdo nést chce šaty, má mít, jak Napoleon řek, především a jen oheň svatý. [123] A – co dým jizbu naplňoval a táhlo k ranní hodině – o touhách těch rád zahořoval (a v tom byl pravdiv jedině): ZeŽe cítí žár ten v hrudi douti, že ví, že moh by vyniknouti, leč komický mu úděl dán: kasárním dvorem vleče žití a bude opotřebován, aniž by moh kdy posloužiti. Čert aby mír vzal! Mír je pouze žní zlatou podlých ničemů, však vrahem bývá smělé touze a škodou rodu lidskému – jen válka podstatou je všeho a zřídlem vzruchu velikého, vždyť všecky cnosti osobní a podněty děl nesmrtelných vyrostly dosud jenom z ní, jak svědčí příklad lidí čelných – – tak vyznívaly jeho tužby... On v pluku neměl přátelů, na jednotvárnost denní služby a vážnost nadvelitelů 124 zřel s ironií nepokrytě – a tomu v jeho konduitě se ovšem přesný výraz dal a proto mnohý z důstojníků, než by se skompromitoval, střeh se s ním privátního styku.
II.
Jak psáno v dokumentě mnohém a známo, tuším, dokola, já dal pak službě Marta s bohem a přidržel se Apolla – však jak už člověk v evidenci má řadu známých existencí, tak během několika let já postřehl jsem jeho jmeno: při povýšeních jsem je čet – leč proti jiným... opozděno.
III.
Až letos – počátkem té války – jej potkám v živé ulici: z jakési zastrčené dálky s transportem jede k hranici, je vesel, k žití plný chuti, na sklenku vína hned mě nutí, 125 kde možno trochu povídat – však přísahá a dává ruku, že věci zašlé nechá spát – psí službu, kreatury v pluku. Sedíme. Cigarety voní a víno jako topas plá. – Ta válka... Modlil jsem se o ni, když modlil jsem se – ta je má. Já zplesnivět moh kdesi v kleci – leč Osud smiloval se přeci, teď, brachu milý, budu kvést, víš, měl jsem vždycky v sebe víru, znám, velkého cos ve mně jest – však kam s tím v chorobném tom míru? Věř, já z té sklenky svého žití jsem během roků řádně pil a nevím, lze-li pochopiti: já pořádně se nenapil – ne, vlastně jinak vše to bylo: mně do duše se protivilo, co život podával mi pít, a ďas ví – nebylo přec síly tu sklenku jeho odstrčit a žít jak trapist zasmušilý. 126 Vem ženy – každá chudák jistě... a s mučenickou glorií – však svatý Pavel na svém místě už dí: Smrt není trpčí jí. A svatá pravda. Já to zkusil a tak si do duše je zhnusil – teď řekni mi však upřímně: Čím je ten život beze ženy? Toť směšno vše... Leč mučí mě... A toužím... A jsem znechucený... A člověk vůbec – brachu milý, vždyť jsou to vesměs bestie – do kultury se zabalili a krve žízniv každý je – a každý hloupé já své upne i k věci třeba nedostupné – i slunce strhli by, buď jist, když vystupne jim uhlí v ceně – ostatně – jsem též egoist – však znám se k tomu otevřeně. A přec: než nějak hnusně válet se v štěstí jejich špinavém, já volil raděj prozahálet své dny v tom míru nezdravém – 127 podotknout musím: z blízka, z dáli chodili, by se postarali: partie vzácné, děvče květ, tchán hodnostář vždy zazobaný – a roman moh bych povědět, jak honily pak ctné mě panny! – Konečně je ta válka tady! A já v ni doufám ze všech sil, že nahradí, čím dohromady ten mír se na mně prohřešil – víš – nitro moje. A mé jmeno zde musí státi ozářeno – ty dočteš se. Eh, žízniv jsem tak zvané slávy na té zemi! Chci znám být všude, lidem všem – snad proto, že tak zhrdám všemi. Rci: může člověk nad tu žízeň světějších citů v žití mít? A teď mi dává sudby přízeň i možnost hned ji uhasit! – – – A jak by viděl tu svou slávu opírá dlaní horkou hlavu a sivé oči nehnutě 128 jsou upřeny kams v neurčito, kde dým vlá jako perutě, za nimiž vše je tajno, skryto...
IV. IV.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
A s utajeným zvláště dechem se četla „zvláštní vydání“, jež tiskli s konkurenčním spěchem výrobci novin mazaní, kde tučným písmem oznámeno, že přes břeh bylo vystřeleno, že od finanční stráže rek na bdělé pochůzce své vzrušen, sto kozáků hnal na útěk. A nepřítel že vůbec zkrušen – – 129 Až duše hladem zbičovaná konečně našla potravy: telegram hlásil jednou z rána boj urputný a krvavý a vítězství, jež ku cti říši. A potom došly zprávy bližší. Můj z pluku kdysi kamarád vavřínem ovil čelo svoje, má povýšení jisto, řád – leč odnesen byl s ranou z boje.
V.
Do zvěstí nesmrtelných činů, do slávy vojska vítězné napadne vždycky černých stínů, jež zkalí radost z slunce dne: jmen seznam, jmena divná cizí, jež přečteš a jež hned ti zmizí, však děs a bázeň srdce rvou, že najdeš jedno... Seznam taký žen, matek zvlášť je lektyrou a čtou ji zjitřenými zraky... Tak našel jsem i jmeno jeho v té truchlé konsignaci jmen – ne mrtvého, ne raněného, 130 leč výslovně jen: nemocen. Že sudbou slavných osobností stal majetkem se veřejnosti, já mohl číst pak v novinách, kdy přijel, kde je v ošetření, že účast po všech končinách a k obavám že příčin není.
VI.
Já šel tam. Nemocnice taká překvapí každou návštěvu: kam pohledneš, tam život láká tě k radostnému úsměvu: vojáci vymyti a čilí se v chodbách, parku seskupili a kouří, na rtech žert a smích – po strázních pole, kruté řeži se octli v říši blažených. Zle ranění však v skrytu leží. Jdu, hledám číslo kamaráda. Před dveřmi jeho pokoje vojáček-sluha na zem skládá vak, kufr, koňské přístroje – radostně jaksi na mne civí, pán jeho je prý zádumčivý 131 a nedal slova v odpověď, když on mu hlásil, že se zvedlo ten špitál šťastně nalézt teď a přinést kufr, vak a sedlo – Snad návštěva ho povyrazí. – Je raněn? – Ani potuchy. – Co tedy s ním? – Jo, kde to schází? Je divný ňáký, bezduchý, nemluví, oči otevřeny, jak struna leží natažený, je vnitřně nějak pokleslý – tak byl, jak dnes ho vidím zase, když ze šance jej přinesli, kde vyznamenal tolika se. – A co se v oné šanci stalo? – No, Rus tam tedy šanci měl, v ní kanonů – no, dvacet málo – a vojáků jak v oulu včel – a bili do nás jako ďábli, nám, pane, věřte, oči slábly, krev tekla nám z nich od hřmotu – a co nás padlo! No, co chcete? Těch kulí sypalo se tu, jako když švestkou zatřesete. 132 Pán přijel, zaklel. Kanony ty že vzít chce. Kdo chce s ním, že v před! Zdvih šavli a už jako lítý se rovnou k šanci pustí v let – no, vojáci ho mají rádi, tak celý prapor za ním pádí – jen bodáky se blýštěly – svým hurá! děla překřičeli. A ruské kule pršely – však hoši jako běsi hřměli. A pán můj – dvacet kroků věru byl přede všemi – v šanci vpad a pálil do nich z revolveru a šavlí tepal napořád – i chlapci naši dorazili, bodákem, kolbou do nich bili – až Rus zdvih ruce – patří nám. I sedne pán můj na lafetu a prohlíží ty jaté tam a zapálí si cigaretu. V tom zavrčí cos nad hlavami a než bys řasou oka mžik, zaryje se mu pod nohami veliký šrapnel. Někdo vzkřik 133 a něco bouchlo. A to dělo s chumáčem hlíny vyletělo – a potom leží dokola houf lidí – všichni roztrháni – i pán můj – jako mrtvola a hlinou pokryt k nepoznání. My odnesli ho, očistili – nic – ani stopy po ráně – otevřel oči v malé chvíli, však díval se tak ztrhaně – nic nemluvil, nic nepoznával a známku žití pouze dával tím ustrnulým pohledem. A tak je tady. Dneska za ním řád, povýšení přišly sem a já tu věci jeho chráním.
VII.
V pokoji ticho. Natažený na znaku leží bez hnutí, široce oči rozevřeny zří k stropu v tichém ztrnutí, zavolám – ani slova nedí, ptám se ho – nedá odpovědi, a sestra u hlav sedící 134 upřeně zrak mu pozoruje, rukou mu jede po líci a smutně hlavou pokyvuje. Jdu k lůžku. Neslyšeně dýše – zřím do nehybných zřítelnic a mráz mnou prochví: Hrůzně tiše z nich zeje kamsi v prázdno Nic. Nic – akord žití dožitého, nic – hody ducha hladového, nic – přístav lodi umdlené, myšlenka slední naší hlavy, lék každé rány zjitřené a obsah každé zemské slávy.
VIII.
A k ránu zemřel. Po půlnoci vzkřik zoufanlivou bolestí, s postele skočil a vší mocí otřásal její pelestí – i spoutali jej, v lůžko dali – ztich, zíral zase tupě v dáli, až přišla ranní hodina. A ty, čtenáři, můžeš tleskat, zde umřel voják – hrdina. Já z pluku znal ho. Requiescat. 135