Satiricon (in Macharovy spisy, svazek 12) (1928)

1902-1914, Josef Svatopluk Machar

MACHAROVY SPISY / XII
[3] Copyright by Aventinum, Praha, Czechoslovakia 1928
J. S. Machara Satiricon 1902–1914 vyšel v březnu 1928 v Aventinu, nakladatelství dr. Ot. Štorcha-Mariena v Praze II., Purkyňova 6, jako 191. svazek edice Aventinum. Vysázeno písmem Slavoboje Tusara a v úpravě M. Kalába vytiskla Průmyslová tiskárna v Praze. 1-3000.
[4] J. S. MACHAR SATIRICON
1902-1914
Třetí vydání
PRAHA „AVENTINUM“ MCMXXVIII
[5] Dívčina podkasaná luk a toulec mi dává: Zkus trochu, velitel náš, tvůj otec Foibos, teď spí!
Já.
[7] LIST FR. KUPKOVI
Můj drahý,
nejsem jistě prvým odchovancem gymnasia, jenž otevřeně vyznává, že dlouhá léta nebyl mu jasný rozdíl mezi i a y v pojmech Satyr a satira, že následkem toho splítal obé příbuzenským svazkem, čímž se mu maně vytvořila antická fikce, s kterou se tuze nerad loučil. Můj Satyr byl tvor, jenž s lehkým úsměvem na rtech pozoroval všelijaké ty slabůstky a slabosti jak drobných lidí, tak uznaných heroů, tak nesmrtelných obyvatelů Olympu... A měl jazyk, jenž rád pověděl, co oko duše vidělo. V asociaci těchto představ jevila se mi pak satyrská hra ne jako rozpustilý epilog tragické trilogie, ale jako nutné sestoupení s kothurnu, proměna blesků Zeusových v bič, vážného monologu na veselý hvizdot, zorného úhlu Věčnosti v zorný úhel tohoto nicotného živobytí a světa. Můj Satyr byl na jevišti a mluvil do hlediště o hledišti. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
[9] Tragedie „Golgatha“ musila mít svoji satyrskou dohru. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – A Ty, příteli Kupko, vrátil jsi mi maně Satyrem na obálce této knihy* antickou fikci z mých mladých let. Děkuji Ti. A Tobě, mistru ironie a satiry, připsal jsem tuto knihu. Poznal jsem celého člověka v Tobě a jsem šťasten Tvým přátelstvím. * Obrázek Satyra na obálkách dřívějších vydání.
[10 I.
MUSA EQUESTRIS

[11] I.
1902-1903

[13]
ČASOVÁ KONTEMPLACE
Nač zapírat, že od desíti k pěti to rapidně jde v naší politice? Úhorem prázdným mrazný vítr letí, do neplodných brazd lehá metelice. „Cos shnilého“ – toť málo: všecko hnije, rez rozežírá svory v krovech chalup; z očí se dívá bědná elegie, jen chytří ještě bezpečně jdou na lup. Tož jako soli potřebí nám rady, by úplnou se nestala ta škoda – Oh, hlavy prozíravé, dohromady: Vlast na buben! A pozor, kdo víc podá! 15
EXTRAKT NAŠEHO DĚJEPISU
Duše k smrti dřímá v objetí Říma, tělo hyne bídně ve službách Vídně.
IDEA STÁTU RAKOUSKÉHO
Zavřete okna, ústa, dveře, vzduch zlými bacily je syt, je vlastenectvím hezky v šeře hodinku černou protrávit, kněz vyloží vám boží slovo, že nejlépe je rychle dát císaři, což je císařovo, žít skromně, vrchnost poslouchat.
„KDYBY STÁTU RAKOUSKÉHO
NEBYLO ATD...“
Palacký.
Tak dlouho jsme to říkali, až ve Vídni nám věřili, a když ve Vídni věřili, pak teprv nám nic nedali. 16
SYBILINŠTÍ VOCALISTÉ (Dru. B. Pacákovi.)
Program, plány, dějin konsekvenci – netřeba nám toho při bohu! My stavíme celou existenci na písmenkách: A. E. I. O. U.
LETEM KNIHOU NAŠICH DĚJIN
To čiší na nás z každé strany a platí dnes jak před roky: Špatnými bývali jsme pány a výtečnými otroky!
MLADOČESKÝ REBUS MLADOČESKÝ REBUS
Jen provaz na národní šíji a připoutat jej pevně k ní – to kdyby čert vzal familii, * aby vzal také národ s ní!
PŘIZNEJME SI!
Neaugurujme si, bratří, s výškyvýšky, nejsme dětmi Husa ani Žižky – Jiří Plachý z celé historie nejspíš ještě v krvi naší žije. * Habsburgy. 17 KŮŇ A ČLOVĚK Bajka trochu časově politická.
Kůň se dal na šest měsíců do služeb člověku. Vymínil si dobré zacházení a nějaký malý plat. Služba byla tvrdá. Ale kůň, chtěje si ji zpříjemniti a člověka trochu obměkčiti, začal diplomatisovati. Den co den říkal člověku, že by on, kůň, bez něho nemohl živ být, že se diví, jak on, kůň, mohl kdysi vůbec být živ ve volné stepi, a dále, že ostatně ani člověk bez něho, koně, nemůže dále existovati! Člověk poslouchal a poslouchal, a když po uplynulých měsících kůň žádal na člověku svoji svobodu a smluvený plat, řekl mu: „Zvíře pošetilé, do záhuby své se chceš vřítiti! Jak ti možno dáti svobodu, o které sám jsi mě přesvědčil, že nevedla k tvému dobru? Jak tě mám pustit od sebe, když jsi mi dokázal, že bez tebe nelze mi dále živu býti? A plat žádáš? K čemu ti ještě zvlášť platiti, když jsem vůbec pánem a vládcem tvého života?“ – Od těch dob zůstal kůň v podruží člověka, jak by doložil Aesop, kdyby byl tuhle bájku vypravoval po 31. lednu 1903, nebo v letech následujících mladočeským dětem.
DĚJINY MLADOČESKÉHO KLUBU
NA ŘÍŠSKÉ RADĚ

Lva kůži našít srstí lišky – toť důmysl byl největší. Když není jich, tož děti Žižky ke koňské šili zaječí. 18
TVÁŘÍ V TVÁŘ
– Budem mluvit s králem! – Hoj, to znělo jasně. Mluvili jsme s králem: – Čilost Vinohrad projevuje se teď, Veličenstvo, krásně, ulice tam rostou zrovna jako z vody, zakládáme parky, máme vodovody – Král byl milostivý: – Díky, to jsem rád. –
1849 a ?
Čert už jednou bral ten krámek váš, přišel zachránit vás z Ruska Mikuláš; zavoláte-li teď Mikuláše, zmoudřel-li, sám pošle Satanáše.
IDEA POHÁDKY O SLEPIČCE
A KOHOUTKOVI

Nebude po vlastech našich zdrávo, dokud neožije státní právo... Kohoutek náš někde v dálce leží, umírá nám, dýchá už tak stěží. Státní právo nebude však žíti, nebudou-li naši Němci chtíti; když však čeští Němci přitakají, zda nám mimočeští souhlas dají? A když dají, zda tu nejsou ještě maďarské a polské pevné kleště? Vymknem se jim, dobrá, tu však civí na hranici pruský orel divý – 19 česká slípka běhá, slouží, prosí, poklonkuje, hledá, dary nosí, slib dostává tu, tam radu sterou, onde, co jí dali, hned zas berou, a ta slípka běhá, zoufá, kvílí, až z ní lidé mají kratochvíli! Bědná slípko, pohleď věc soudně: v pohádce, tam dopadne to kloudně, v pohádce jen! Zmoudři, slípko malá, co bys v posled s kokšem udělala? Nech jej ležet klidně na pasece, o sebe se starej, zmoudři přece! Hleď jen vyrůst, potom trochu zhrdnoutzhrdnout, zobci, pařátům dej hezky ztvrdnout, vajíčka si skládej čistá, zdatná, bude z tebe slípka pevná, statná – uvidíš pak kokšů celé roje pro sebe se dávat v kruté boje, vyvolíš si z nich pak po libosti, jenom se té pohádky už sprosti! V sebe věř a doufej, pevná, stálá, žebrotou mi nechoď, slípko malá!
DŮLEŽITÁ KNIHA
Komise pracuje o čítance pro státníky české, pro poslance, jež by pragmaticky vyčítala, jak nám Vídeň míň a méně – slibovala. 20
KUS PSYCHOLOGIE*
Ó Vašku, jenž tu sloužíš krotce jsa místo mzdy jak žito bit, k dobrému srdci pana otce jak István uč se promluvit!
BOJE A PRAPORY
Člověk, chytrá šelma. Tužby svoje dává, jenom v kapsli ideální hodnoty. Píše se to: chci jen stejná s tebou práva, a čte: Pusť už, chci teď užít to, co ty.
SKORO VARIANT PŘEDCHÁZEJÍCÍHO,
MNOHEM PŘÍPADNĚJŠÍ, TŘEBA MÁLO
ESTETICKÝ

„Čech a Němec, páni, oba stejní jsou, za osmnáct ten, ten dvacet beze dvou. Chyba je a původ každé třenice, že ve Vídni nemaj, no, dvě zadnice. Leze-li v ni Němec, Čech se v pokřik dává, že nezadatelná trpí česká práva – a když Čech v ní vlezl, zase Němec běsí, že prý trpí svaté jeho interesy –“ u „Zelené žáby“ v politiků sboru takto pan Kos odkryl jádro věčných sporů. * Vašek = my Češi, István = Maďar, pan otec = Franz Joseph. 21
KDO JE TO?
Spartanům rovný, nerozdílný, zde stojí zmužilých šik čel, a neptají se, jak je silný, však kde že stojí nepřítel. (Mladočeši ne.)
RAKOUSKO OD R. 1848
Na začátek jsme zapomněli, prostředku málo rozuměli a, jenž tu bez vší pochyby, ten konec se nám nelíbí.
RADA KRONIKÁŘOVA
Dal něco Taaffe, Badeni, Thun, ne však byrokrat Körber – chraňte se byrokratů, byrokrat prohlídl vás!
PRAVIDLA GRAMATICKÁ 1.
O PLURÁLU MAJESTATICU

Užívání jeho v pádech všech pořídku i zhusta přichází; král jím mluví v slavných momentech a šmok v každodení extasi. 22
2.
POMOCNÁ SLOVESA V RAKOUSKU

O nich tvrdí mluvnic znalí mudrci, že jsou tři a různí se vždy místem svým: v Budapešti „prosím“, ve Vídni „já chci“, v Praze ve všech časech prostě „poroučím“.
MLADOČESKÁ REFORMA PRAVOPISU
Podle zkušeností, které mají z Vídně, pan poslanec Špindler míní, že lze klidně na pravopis Joklův z části přistoupit a supinum „být“ už psáti jako „bit“.
SUPREMA LEX – POPULI VOLUNTAS
(tvrdí Nár. Listy i mladočeští poslanci).

V lijáku, blátě, středem vod – hezounká cesta proklatě! Orgán jde čehý, strana hót, národ prý drží opratě!
V KLIENTELE DVOU FAMILIÍ:
Na ucho si lehnout a spát zcela klidně* pan Böhm směle může: Procházkovic z Vídně * Procházka – Franz Joseph, p. Böhm – Čech. 23 slib mu dali často, že žít bude blaze; familie Grégrů navzájem zas v Praze pečuje dnem nocí nad ním obezřele, aby zkázy nevzal na duši ni těle. Panu Böhmovi to nejde do umu – inu, má víc štěstí nežli rozumu.
MY A NĚMCI
Vymkli jsme se z vlády německého ducha, o svébytí vlastním pronikla nás tucha, jako rovný s rovným chcem s ním nyní stát, poctivě se smířit nebo bojovat. Tak to psáno, ale přec to pravdou není, z vlivu toho na coul nevysmekli jsme se – nejpyšnější triumf přec je vysvědčení, které přijde vždycky z Neue Freie Presse. – Co je do umělců, co je do básníků, do tenorů, oper, vědců, politiků – teprv potom víme, kolik vzdát jim chvály, když je německy nám někde kolkovali.
Z KUCHYNĚ NÁRODNÍCH LISTŮ
Oh, té šťastné alchymie národní! Svařila Řím s Kostnickou nám pochodnípochodní, ještě Bílou Horu s Konopištěm spraví – šťastný národ, jehož žaludek to ztráví! 24
NĚKOLIKÁTÁ VÝZVA MLADOČECHŮ
K SOUČINOSTI VŠECH POKROKOVÝCH
STRAN

Krátký smysl dlouhých řečí a už dávno známý: my zas něco nadrobili, pojďte to sníst s námi!
SVOBODOMYSLNÝ ČLOVĚK
„Oh, vím dobře, co Řím všecko dělá, vím, že dal nám tohle předpeklí, však, když v neděli jdu do kostela, jdu jen, aby lidé neřekli.“
PRO NASTÁVAJÍCÍHO VLASTENCE
Buď věren vlasti, víře, příteli, – v životě tyto statky ideálné ponesou groše reálné a valné, a když ti pánbů umřít povelí, ponesou počest tvému popeli.
STESK VLASTENCE
„Stále nové daně na nás chtějí řady národnostních podniků –“ Ano, pane, neboť válka nejí u table d’hote podle ceníku. 25
ČESKÁ MORÁLKA A DR. HEROLD
Upírství mu kdysi dokázali, s protesty se kdysi na něj hnali, pes by od něho byl nevzal chleba – teď s ním v Radě vážně rokovali, čeho českému je lidu třeba. Jak to přišlo? Není odpovědi. Nic nevrátil Herold z torby syslí. Na hlavách si lidé nyní sedí, na čem seděli dřív, tím teď myslí.
CO MÁME OD JINÝCH NÁRODŮ
ODLIŠNÉHO

Za živým slovem rychle čin jde, za bleskem hrom se musí brát – však u nás není jako jinde: zde musí blýsknout devětkrát!
RIEGER
Přišili mu kdysi běžné jmeno zrádce, každý šmok a lump si blátem bít jej troufal, z národa jej takřka vyhodili krátce, a on, stařík, mlčel, čekal a jen doufal. Umřel. Nářek. Šmoci elegie psali, u rakve mu Herold atest cnosti složil – mohl mít den štěstí slavný, nebývalý, kdyby se byl svého funusu jen dožil! 26
NÁROD POD MIKROSKOPEM
Výrobcové veřejného mínění, berani, již jsou jím potom krmeni, obchodníci vlastenectvím mazaní, tchoři kapes, prostých mozků tyranityrani, tanečníci kol zlatého telete, šelmy, jimž je vlastí blaho doupěte, prostituti ducha, srdce cynici, muži s řády, advokáti, řečníci, hofráti a byrokratstvo ztrnulé, nuly, celým žitím ctěné, proslulé, pak hrst duší, která nad tím tiše, nebo v marném hněvu krvácí, jíž se říká v povznesené pýše celým národem tím: vrtáci...
STAROVLASTENCI
Živí mrtví, jmena bez jmena vlekou tu svá žití bezcená, důležitě třesou hlavama: fueramus quondam Pergama...“
V ČEM SE SHODUJÍ STAROVLASTENCI
A KLERIKÁLOVÉ

Nemyslit nic, jenom věřit jim – tak to chtějí oni a tak chce to Řím. 27
BAJKA, U NÁS POSTAVENÁ NA HLAVU
Když přišla poslední lva hodina, tu dostal le coup de pied de l’àne – – Náš osel však jest jiný hrdina – zde Lafontaine by na pranýř byl dán – náš osel už se ani nedívá a kope své lvy hezky za živa.
VLASTENEC VYSVĚTLUJE A OMLOUVÁ
„pravda, hnijou jaksi hlava, údy, ale tak je nyní v světě všudy – k čemu tedy jedovatý vtip?“ – – – – – – – – – – – – – Duše podlé, u nás má být líp!
MORE PATERNO
Důvod stavět proti důvodu zvykem jest u jiných národů – český člověk při diskusi kývne prstem: Ajta, a buď dělá nebo volá rázně policajta.
NA TISÍC ADRES
Dvě věci jsou vždy k prospěchu, ba, u nás vlastenecká cnost: výt s majoritou bez dechu, plít na svou lepší minulost. 28
ČÍNSKÁ ZEĎ
V písemnictví žehrat na čínskou zeď dnes – námitka ta je už hodně pošetilá... Vyseděl si který národ hloupost kdes, aby nebyla hned u nás zdomácnila? – V obchodu – toť jiná. Zde se cítí, vidí, čím by s cizinou byl intensivní styk: ročně importovat hrstku slušných lidí, vlastenců pak vyvézt tisíc několik.
DOBŘÍ LIDÉ
Satiry je u nás třeba jako soli, jako chleba, jenom – dodávají lidé způsobní – nemá býti jedovatá, osobní.
ZROVNA TAK U NÁS, JULIE SLOWACKI!
Co máme svého? Kousek minulosti a ta je nám a té jsme my už cizí, žijeme stále kdesi v budoucnosti, co půda nám tu pod nohami mizí. Své všechny tužby už jsme v jednu slili, cíl nejvyší v tom žití našem rvavém: národů papouškem jsme dosud byli, teď nechcem víc, než národů být pávem! 29
ČESKÁ OTÁZKA
Na hlavě čapka s rolničkami... A obličej se zabílí... A řečí jak vod mezi námi... A rozum škrtí násilí... Ne slávou, silou, myšlenkami – čím jsme to vlastně opilí?!
NA POCHODU
Přes propasti a horské hřebeny my vidíme svou zaslíbenou zem – však v šalbách osudů duch zkušený ví, že tam sami nikdy nepřijdem. A je to bolest, touhy žhavý cit, proč řežem, pálíme a bojujeme, by zdravý, silný všel tam aspoň lid, s nímž jako zodpovědný chirurg jdeme.
SROVNÁVÁ SE
SJEZD SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÝ
A CÍRKEV MLADOČESKÁ

Na svých sjezdech socialisti předně vlastní prádlo vyčistí; na svých sjezdech Mladočeši čile oznámí, kdo nemá prádlo bílé: Němci, Uhři, čeští publikáni, Turci, Hotentoti, Mexikáni, 30 což se vytkne v bystrých řečí proudu. Ale své košilky s panny studem chrání před louhem i před osudem – patrně až k poslednímu soudu, kdy rozdělí za trub zvuků pánbů rajské radosti i pekla hanbu. Možno, že se dokonce tam zjistí, že ty košilky jsou pěkně čisty.
ZPRÁVY Z VÍDEŇSKÉHO PARLAMENTU
Staří mistři malujíce svaté dělali jim kol hlav kruhy zlaté – pan Penížek v každém referátu kolem mladočeských deputátů maluje je dosud; kruh pak vzrůstá, čím jsou plodnější ta která ústa: Herold k. p. slunce má kol hlavy, starý Sokol jenom kroužek plavý.
ZRADA NÁRODNÍCH SOCIALISTŮ
SPÁCHANÁ NA MLADOCEŠÍCH

Kdyby byli nebyli je zradili, pravici by byli zase sklížili, kdyby bývali ji byli sklížili, byli by se bývali v ní soužili, kdyby bývali se byli soužili, bývali by z ní zas byli toužili – ale tohle všecko nemohlo se stát neb pan Choc a Fresl vpadli do jich zad, začež Penížek a Herold v oplátku z národa jim dali výkop do zadku. 31
PROZÍRAVÝ MINISTR-KRAJAN
Tři roky se, chudák, dobře choval, nahoru i dolů ministroval, když pak k penátům svým šel, mínilo se nahoře i dole, že on vlastně neštěstí byl holé, že už před třemi jít roky měl.
KE KANDIDÁTNÍ ŘEČI (Antický výklad.)
„Poslanecký mandát není úkol malý, vlasti přináší se oběť veliká –“ Klasický to chytrák! Když se oběť pálí, dá se ohni vše – krom břicha, jazyka.
AVISO DO ČESKÉHO SNĚMU
Když už je zas bit šik váš skvělý, u čerta, hleďte pozor mít a odkoukejte nepříteli, jak se má vlastně vítězit!
MY A EVROPA
Hrdě papouškujem starou větu: Dali jsme kdys Komenského světu! – Dnes však dáváme mu ještě více: muzikanty, šunky, harfenice, obdiv pro každičkou jeho tretu, trochu skla a sirky ze Sušice. 32
EVROPA A MY
Úspěšný kus práce vykonán je dosud, neníť Evropě víc lhostejným náš osud! Ba, když na krásně nás Vídeň připoškrtí, snad i protest podá proti naší smrti.
NAŠI THERMOPYLŠTÍ
Zvěstuj, poutníče, že my tuhle ležíme všichni; rozpálená je líc, zakalený je zrak, hrdla že chraptí kdedomováním, hejslovaněním, jakož pořádný Čech příkazy vlasti své zná. Ah, šelma hospodský mne si ruce, oči mu září – vyjedli, vypili jsme, co jenom v zásobě měl, Zdar vlasti! Národu! Čert vezmi Němce! Hromy a peklo! Žít budem! Hospodo, hej! K čertu, už opravdu nic? * Den na to „Národní“ o slavnosti nadšeně píší; Manifestace ta zdařile ukázala, těla že česká své jsou vlasti nejlepší hradbou, o níž si roztřišťovat lebku svou bude náš vrah.
RECEPT NA RENOME POKROKOVÉHO
ČLOVĚKA

Ve státního práva znamení věř tajná, za papeže uznej Klofáče či Hajna, policajtuj čile, když co jiný říká, plivni často na „Čas“, mistruj Masaryka. 33
POTŘEBY ČESKÉHO ČLOVĚKA,
JAK SE JEVÍ V NÁRODNÍCH LISTECH

V úvodníku hromy na odvěké vrahy. Potom, co nám Körber obmýšlí a snová. Třetí článek vede tě za ruské prahy na Slovanstvo pozřít v brejlích Komarova. Na to hledíš v sloupy hrozných suchopárů, do očí ti víří písku celé vlny – prchá-li jim zrak tvůj, pozor dej na čáru, feuilleton tam pod ní číhá obmyslný. Časem z Vídně najdeš státnické kus prosy, jíž českému lidu oznámí se hladce, Körbrovi že nyní jistě už smrt hrozí rukou ovšem naší čacké delegace. Dení zprávy“ otvírají polemiky, krásná duše vůni na vůni v nich kupí, po nich následují – ó té symboliky! – krádeže a mordy, podvody a lupy. Pak jsou inseráty. Tu se tělu hoví. Pudr Rosy Schaffer z Vídně líc ti zkrášlí. Na pleš kup si zázrak Anny Csillagovy. Proti impotenci v Berlíně lék našli. Je-li nepříjemno vůbec tobě stonat, z Drážďan masť tu proti všem nemocem skvělá. Máš-li dceru, zbožných sester pensionát ti ji v němčině a náboženství vzdělá. 34 Vše máš v inserátech. I pro dlouhou chvíli, odporučí dílo poutavé a nové : z bělehradských vražed všechnu krev v ně slili v napínavý roman bratří Dykastové.
NÁRODNÍ LISTY A DR. DYK
Možno, že je čist, nikdo není jist, pak mu dejte pokoj; ne-li, snad se v čas, sám očistí zas, tož mu dejte pokoj; nehne-li se sám, to už k vůli nám jen mu dejte pokoj. Sami zříte zde, soud náš přísný je, tož mu dejte pokoj. Jít však na něj s metry polemiky, jako jsme šli na evangelíky – to nám dejte pokoj!
MOJE HÁDANKY A REBUSY
Duše sytit, hlavy napravovat vytčeno mi vůlí Osudu – abych vás však učil slabikovat, to přec, bratři drazí, nebudu.
EXTEMPORE
Tak vesele jsem veršíky ty sil, vesele proved mnohou popravu – a kolikrát jsem pero odhodil a v bolesti se chytil za hlavu! 35
FATUM NÁRODNÍCH LISTŮ
Pro směšnou hloupost v zápas jedou s neobyčejnou vážností – ve vážné věci sobě vedou už léta s hloupou směšností.
MEZE NÁRODNOSTNÍ
SVOBODOMYSLNOSTI

– Volnost všech národů budiž ctěna, sami chcem jí míti aspoň kus – „Slyšíte, jak Finsko v dáli stená?“ – To je jiná, tam je bratr Rus. –
SLOKA Z RYLEJEVA
„Já viděl Rusko zotročené před svatým stanem oltáře, v okovech šíje nakloněné, tam modlili se – za caře.“ Což Rylejev, Puškin, Lermontov, Tolstoj, Gorkij, Gogol, Saltykov – rýpalů to rod byl přepjatý! Holečka čti, moudrý muž ti řekne, jak je všechno v svaté Rusi pěkné: žandarmi, cař, popi, činovníci, všechno, co má placatou čepici, řetěz, Sibiř, knuta s šibenicí – Holeček, bard carský, bradatý! 36
JEŠTĚ JEDNA STRÁNKA SLOVANSKÉ
OTÁZKY

Korunu synu Milan dal, Národní Listy měly radost, vladaře k čertu Šaša hnal, Národní Listy měly radost, a z lidu ženu sobě vzal, Národní Listy měly radost, s ní brzy bídně dokonal, Národní Listy měly radost, v Bělehrad vešel nový král, Národní Listy měly radost, a poženou-li Petra v dál, Národní budou mít zas radost.
VE VATIKÁNĚ BRZY PO 5. SRPNU R. 1903
„Svatý otče, zápal víry čistý přinesly nám dnes Národní Listy, velebí tě, chválí moudrost tvoji, žehnají ti k velikému boji, při tom prosí, možno-li ti záhy křižáky přes české poslat práhy, neboť lezou prý tam z úkrytů zbytky paličatých Husitů!“ PIUS X: „Jsou to děti! Ale svoji k svému! Oklikou jdou, kratší cestu míjí – Agliardi, řeknou Skrbenskému, ať si promluví tam s policií!“ 37
NA GESTO Z „NÁRODNÍCH LISTŮ“
„A kdyby národ svatým hněvem vzplál, mrštil by vámi na hromadu rumu!“ A s vámi by tak národ udělal, kdyby byl při rozumu.
PŘÍČINY
MLADOČESKÝCH NEÚSPĚCHŮ

Státního práva svatý zárod vzal za své v jedné hodině: mizera Herben prodal národ pastorům dvěma v kasině!
ŘÁDKOVÉ RASOVSTVÍ
Dvacet devět metrů polemiky hodil Čapek* na evangelíky, grošů vydřel na nich kapsy plné, žehnat měl by jim – a on jim klne. * Číst dnes tuto a všecky následující invektivy na M. Čapka se sordinou! Když totiž Matěj Čapek zanechal námezdného polemického nádeničení, stal se z něho K. M. Čapek-Chod. 38
VYSVĚTLENÍ ČESKÝM EVANGELÍKŮM
Rozbíjení lebek v divém ryku boje, už je potřebno jim jako ptáku vzduch, odvěký vrah nechce dát jim lebky svoje, nečinosti nezvyk útočný však duch, nuž, tak se to zatím trochu doma zkusí, k čemuž ovšem někdo lebky dáti musí.
ONDŘEJ HOFER II.
Neklamné se zprávy o tom sijí, že se akt už v ministerstvu píše, jímž má dostat Čapek medalii za hájení celistvosti říše.
KUBELÍK MAGYÁR EMBER
Lide český, jaký černý skutek! Námi všemi vyhýčkaný muž, János Kubelík, nás zradil, utek – Čapku, spals, čis koupen také už!?
Z REDAKCE NÁRODNÍCH LISTŮ
Pan Prokop zří na pana Matěje,* dva, kterým stále hůř a hůře je, i dí pan Prokop k panu Matěji: „Měli jsme toho nechat raději!“ * Prokop Grégr na Matěje Čapka. 39
LISTY KATOLICKÉ A NÁRODNÍ
Pomozte bít, páni páteři, jmenem vlasti nihilismus čirý, pomůžem vám, páni páteři, až jej budete bít jmenem víry!
NÁRODNÍM LISTŮM RADA V NOUZI
Udělejte konec řečem, že jste s římskými se spjali! najděte si něco honem, třeba s Frindem, třeba s Kohnem, z pochvy s papírovým mečem, na ně hrr! na klerikály!
JEŠTĚ JEDNA RADA
Infernální Čapkův vtip propálil vám díru v kase, vidno, že nic po něm není! Patrioti, bude líp hrát na slušné lidi zase: mít morální rozhořčení, posu štvané nevinosti, gesto čiré počestnosti, úctu vlastních slavných jmen – možno, že se za chvíli národ zpronevěřilý do těch sítí zase chytí – – není-li už tuze přeplašen! 40
PAN ČAPEK CITUJÍCÍ KOLÍNSKÉ
„LABSKÉ PROUDY“

U Lipan zase zápolí Bratříci s rotou římské chasy: pan Prokop leží na poli, v Kolíně Čapek hledá spásy.
DEMOKRATISMUS ŠMOKŮ
Harmonie vtipu dojemná se snesla na oděnce, kteří kříží ducha blesky: Gasarbeitrem“ zove německý šmok Fresla, „Apatykář Nowack“ vtipkuje šmok český.
TRAMPOTY DEFENSORA VLASTI
Nemůže své rozčilení stajit, když mu o „přenosné vlasti“ díte – jak pak jí má, chudák, jenom hájit, když vy mu ji sem tam přenášíte!?
DRAHÁ AKVISICE
Milion zlatých kdysi „Národní“ pro případ koupě stály v ceně, co mají Čapka – lidé ctihodní dávají za ně o pětinu méně. 41
ČESKÁ STRANA LIDOVÁ
Na pomoc ta partaj spěla svému orgánu,* byl by málem smrtí splatil tuto obranu, vznesla se jak v baladě zvon z vody na chvíli, zazvonila – lidé se jí tuze divili, pak zapadla do své tůně a tam dříme nyní, zřídka činí co, když činí, pak neví, co činí.
PANU ČAPKOVI, JENŽ SE ZAKOUSL
DO PŘEDCHÁZEJÍCÍ POZNÁMKY
O ČESKÉ STRANĚ LIDOVÉ

Jaký to vtip v tom nedovtipu, ty hlavičko má chápavá! Tolik ti zrnek tady sypu, ty lapáš vždy ta nepravá!
HLASY O MÝCH EPIGRAMECH
Vzdychl si kdesi jeden trefený: „Mizerné střely, není pochyby!“ A z Čapka na to dí hlas ozvěny: „No vida, tam se to též nelíbí!“ * Strana realistická na pomoc „Času“. 42
JOS. KUFFNER – FEUILLETONISTA
NÁR. LISTŮ

Kde komandoval v zašlé chvíli Nerudův generálský kyn, tam pagoduje vysloužilý smetánky pražské prefátýn.
KRVAVÝ TŮMA
V staré boudě povykuje starý pes, nikomu však nenahání strachu dnes. Vždyť už také nikdo z lidí nevěří, že by sněd pět Rakušáků k večeři, vždyť už je to hloupou bájkou k usmání, že musí mít černožluté k snídani, spíše zázrak představit si dovedu, než že by žral nevlastence k obědu. A tak se už nikdo v světě nelekne, když se staroch začne ježit, zaštěkne! 43 Arci že je tlama jeho krvavá – však si cinobrem ji maže, nemrava! tak je to všecko humbug s potvorou – nač pak přát si pro něj řetěz s závorou? Chudák je, už se mu ani nezdaří, by se rozštěkali bratři ohaři! Tož mu přejme trochu štěku ještě dnes, štěkat bude, štěkat musí, neb je pes!
O PSU KRVAVÉHO TŮMY
Ten pes, jejž dal jsem Tůmovi, ten nebyl jen tak tuctový. Už mátí svou se pyšně chlubí, pocházíť z oné slavné čuby, již Krásnohorské Vrchlický daroval jednou pro vždycky. A otce má – ne jednoho, má slavných otců přemnoho: pes, jejž kdys Palacký sám měl, psy, které Rieger obdržel, 44 psy, již od velkých básníků jsou dáni za dar kritiku, i jiných slavných ještě řada se na otcovství jeho skládá, především oni četní psi, proslulí v každé naší vsi, jež Tůma Krvavý, on sám, s obzvláštní péčí pěstí nám, jež dlouholetá jeho praxe slovutných „Šípů“ od redakce posílat dává v závodu přátelům milým v národu. Tož ať jen podrží můj dar, jeť překrásný to exemplár, slovutný vlastenecký pes, jakých bys jinde nenalez!
JEŠTĚ O TOM PSU
A O DVOU VZÁJEMNĚ SE PODPORUJÍCÍCH
SAMARITÁNECH

Řek jsem suchou pravdu o krvavé Tůmě, že je pes – dal mu flastr mravní rozhořčení tlumě Čapek dnes. Řeknu dnes, že Čapek muž je plný vtipu, počestný – dá mu flastr Tůma v příštím čísle „Šípů“, pověstný – Dvě šlechetné duše, flastry ovinuty, zříš tu stát – zvlášť jim dobře dělá flastr vyříznutý z cizích zad. 45
MANUS MANUM LAVAT
Perlu státu v bojích překrutých Pruskem nedaly vzít Národ. Listy, začež hlídá v chvílích pohnutých stát jich okna svými policisty.
HINC ILLAE LACRIMAE
Ode dávna u pat šibenice navleká kat bílé rukavice, delikvent pak pokládá ten děj za svůj starodávný privilej; proto každý lotr v chvíli exekuce protestuje s čirým rozhorlením prudce, brání hrdlo svoje, nechce vzíti smyčku, náhodou-li nevzals bílou rukavičku.
KAPITOLA Z NOVÝCH „KONFESÍ
LITERÁTA“

– – zdál se to býti tenkrát slušný dům, nás několik tam rádo bydlilo, pan Pelcl zval se jeho domácí, dům nesl moudré jmeno „Rozhledy“, (tak je až podnes). Já měl pěkný byt, dali mi celé prvé poschodí, pan domácí mě cenil velice, bral potaz u mne při všech opravách, o pomoc mou vždy silně žadonil, jmen krásných dal mi obrů, geniů, ba, Bohem Otcem jednou doslovně 46 mne nazval, jenž prý drží pravici nad domem „Času“, domem „Rozhledů“, a ještě jinak – což jsem připočet na účet lehce vznětné letory, jak zřídka mívají ji domácí – nu, bydlil jsem a o dům staral se. Dům zkvet, je pravda. Nejen prací mou i prací přátel. Dobrý domácí tichounce šlapal v trepkách po schodech, jakby ho vůbec ani nebylo, a zářil blahem. Ale rohy má vždy dobré bydlo, vrabec v hrsti tvé probouzí touhy po tom holubu, jenž bez pána si chodí po střeše, a panna po ničem tak netouží než pozbýt počestného věnečku – začal si šlapat milý domácí po schodech domu ještě tišeji, začal se radit tu a radit tam, až z vejce porad kuře vylezlo: chtěl idealist onen vznětlivý pořídit vedle našich obydlí si hampejz pro Veřejné mínění! To byla scena! My se stěhovali a domácímu ovšem nabili, že rok si netroufal jít na ulici. Však co se čertem jednou zrodilo, to nenaučíš kříže dělati: po čase maně slyšet tu a tam, že proved přece svoji myšlenku pan PelcI. Domek stal se pověstným. Tam staří páni často vcházeli, 47 tam mladí hýřili dle libosti, tam hoši s pelem panen na tváři rty učili se krčit cynicky – a šlo to. Zase v trepkách procházel se domu chodbami pan domácídomácí, osnoval plány v čilé hlavičce, až vzešla zase z vajec kuřátka. – Hm, jedna slečna už nám nestačí! A místnost také nutno zvětšiti! – Na velkozávod závod zvětšil se, pár galantních dam bylo přibráno, tož slečna Odložené Mínění a slečna Podložené Mínění, pak harfu koupil si pan domácí a nový život začal v domě tom. – Jen vstupte, páni, třicet haléřů, – jen vstupte, dámy stojí k obsluze! – I vcházeli tam muži počestní pod cizím jmenem hezky za šera, klobouků střechy v oči staženy; mládenci bujní zle si vedli tam lajíce z oken čestným občanům, ti holemi zas na ně hrozili, až hlomozem se třásla ulice – nu, v jistém smyslu čilý život, ruch. Pan Pelcl hlavičkou vždy pokynul: – Škandálek malý – dobrá reklama a velký škandál – velká reklama! Jen vstupte, páni, třicet haléřů! – I vcházeli tam tuční velmoži se pomilovat s jednou z Mínění; 48 i státníka se ubíral tam um a prázdnil v ouško děvy povolné své sny a tužby; čelný politik tam učil dámy volat nadšeně zdar Konopišti a zdar jiným městům, zdar černožlutým drahým praporům – pan domácí byl při tom spokojen. V únoru bral se národ nadšeně s „knížetem pěvců svých“ tou ulicí, pan domácí sic prapor vyvěsil, však jedna huba tuze nestoudná plivla si z okna s jistým úmyslem zasáhnout věnec pana knížete a zasáhla jej. Rámus ohromný! Ulice hřměla spoustou nadávek a proklínání, hole hrozily, a jednohlasně přísahalo se, že v dům ten slušná noha nevkročí. Pan Čapek tenkrát, mravně rozhořčen, prohlásil prsním tonem poctivě, že pana Pelcla nechce zdravit víc. A zase si pan PelcI ruce mnul: – Veliký škandál – velká reklama! Hezky mi sedli! Napršela mi z té bouřky plná mísa nikláčků! –* Však časem opadne přec příval vod a pláň se srovná jako zrcadlo, * Článek L. Loštáka: Oslava papírové pyramidy. 49 a není horší chvíle v závoduzávodu, než když je klid a slečny zívají. Tu vešel Rohan, stařík bručivý, do znuděného toho domečku, všechny tři slečny na šíj vlétly mu a stařík dal se s nimi v rozhovor. Barokní scena: Holky na šíji, vykládá stařík světu morálku, že je to hrůza, jak se lidé chválí, že je to děsné, co si navzájem vše říkají už – (Jak jste se as smál při tomhle v duši, pane domácí, jenž jste mě kdysi Bohem Otcem zval! Však kšeft je kšeft, a možno smáti se a při tom také otevříti okna, neb staříkův hlas, různé výrazy a rány na stůl, vrchol důrazu, ven vyběhnou do klidné ulice a pošlou k oknům všechny pasanty, a vyzvou lidi z hospod, kaváren jít k nebývalé velké sensaci.) Hned té, hned oné dámě do očí se dívá stařík, snad že netuší, kde je a koho má to před sebou, vždyť tokající tetřev neví též, co kolem je, co za ním a co před ním, káže a káže, slova šťavnatá v růženec splítá, vtipy pepří je jak sedlák v posvícenské náladě a místo bible vřele cituje neznámé novinářské výstřižky, 50 jichž nosí v kapsách celý tandlmark, neb člověk pilný je a originál, hotový Abraham a Santa Clara. Co líp se hodí, nežli chytit Husa a tlouci jím, jak pustým obuškem po všech, kdož nelíbí se – Rohanu? Co moudřejší, než lapit Havlíčka a bít jím jako blázen do lidí, kteří jsou solí očím – Rohana? V tom lokálu tak stařík vedl si, božské i lidské hází v hromadu, kterážto situační komika tam novou není. Novým také ne, že domácí pán ruce sobě mne: – pán bůh mi poslal toho člověka! Jen vstupte, páni, třicet haléřů! – též novým není, že se pod oknem shromáždil zástup chtivých zvědavců, že Čapek, pamětlivý přísahy, své oba sluchy vstrčil v lokál ten a nejen slova chytá, však i sliny a sliny zvlášť, když odlehčí si stařík, a vděčně ukázav je zástupům klade je tílku svému na rány (což domácí pán mnutím rukou svých kvituje mile: Chlapík, Čapíček, pět insertů mi takto nahradí!), nic není nové, pranic docela, tak šlo to dřív, tak jde to dnes a dál, což mohlo by být vlastně tuze smutné, kdybychom byli tomu nezvykli. 51
NĚKTERÉ STRÁNKY
PÁNĚ ROHANOVA VYSTOUPENÍ
V „ROZHLEDECH“

1.
OSOBNÍ

Můj milý, dobrý pane Rohane! Tož přece někdo časem povstane, jemuž se – až tak na některé chyby – konečně všechno v našich Čechách líbí? Hle, hubujete na mé „Konfese“ – (má láska se k nim také nenese, než Osud mě už na vždy s nimi spletl) však, zvědavče můj, proč pak jste je četl! Dál zlobíte se, že je Tůma pes – žel, musím vám tak tvrdit zase dnes. Pak mně s Herbenem mělo by se zlíbit si na potkání nejmíň chrupy vybít. A prohlásit, jak vám se asi zdá, že Masaryk je nicka nicotná – v tom všem se nedá pomoci vám sice, však buďte rád, že neschází vám více. Na zimu uhlím opatřte svůj dům a držte Konopišťským zbrojnošům dál palec svůj! A na své hrdé výši nečtěte vše, co pošetilci píší! 52
2.
NÁRODNÍ

Hotové peklo světlým bleskem Rohanův osvítil tu duch – Kde jaký lump v národě českém si zavýsk: „Dal jim! Zaplať bůh!“
3.
HUMORISTICKÁ
čili
ŠMOKŮV TAXAMETR

Přímo pro bohy to podívaná, jak se dívá Čapek na Rohana! Před časem měl polemiku s ním, zval jej „jakýmsi“ a „nějakým“, dnes pan Rohan chce se bíti s námi, Čapek píše „publicista známý“, ještě jeden článek o nás urputný, Čapek řekne „Rohan náš“ a „slovutný“.
HVÍZDÁ SE:
Mou vinou není, bůh to ví, že musíval jsem sokovi i pětkrát tutéž ránu dát – než u nás člověk přesvědčí, co jinde jasno bez řečí – kdo zažil, může povídat! 53 A nejsem vinen, za těch chvil, že plochou šavlí jsem v ně bil, vždyť nejsem strůjcem zázraků – kde ztupěle zřel protivník, když děl jsem: vy jste naivník – řek jsem pak přímo: hlupáku! –
VELKÉ PRAVDY
Co jsou peníze – to teprv víme, když už v naší kapse není jich; spravedlnost co – když pohřešíme pohádkovou cnost tu – – u jiných.
MATERIALISMUS V POLITICE
S upoutanou cizím kapitálem nohou každý pokrok náš byl zhola nemožný. Bylo, díky bohu. Teď nám praskat mohou vlastní spořitelny, vlastní záložny.
ANTISEMITSKÁ ARGUMENTACE
Pouhých jmen pár osvětlí ti dnes, jakou hlízou dávný Hellen pokles: Achilles, Pereles, Perikles, Sofokles, Pikeles, Themisthokles. 54
POTOMCI ARPÁDOVI
Zábava se v kupé čile rozvinula, nutno představit se. Tří hlav pyšných sklon: „Dózci Lájoš, tešek!“ „Já Erdöly Gyula!“ Třetí omlouvá se: „Já jsem dosud Kohn.“
ANEKDOTA
K smrtelnému loži vinárník zve syna: – Tajemství ti žití svého zjevím, dítě, a jak já je choval, chovej ty je v skrytě: Také z hroznů možno vyzískati vína! –
STAROSTI FRANCIE
Na silný beefsteak nervy zvykly, teď ticho jako k večeru, Panama, Dreyfuss, Humbert znikly – kdo dá jim novou aferu?
STAROSTI EVROPY
Ah, Balkán hoří! Děs a bída přes hory burácí a doliny – Evropa kolem bděle hlídá, by nikdo nevzal bědným peřiny! 55
Z POD TATER...
Z pod Tater slyšet už jen stony, kdos drahý nám tam shasíná – mře na pravopis, maďarony, na vlastence z Turč-Martina.
KUS ŽENSKÉ OTÁZKY
Řečnilo se bujaře a prudce proti ohavnostem prostituce, přijala se ostrá resoluce, všichni zdvihli pro ni svorně ruce. Venku ještě mínil řečník žárný, přizvat k akci ty a ony spolky –: „sakra, hoši, a teď do kavárny, je tam piano a fešné holky.“
DĚLNICKÁ OTÁZKA
Jeden káže, že jim kyne blaho v nebi, druhý, že je český stát jen zapotřebí – čeládka, však tihle materialisti, chtějí hned jak jiní žít a pít a jísti.
ŽENA Z LIDU
Je to bída! Člověk pomaličku sotva má na brambor syrový! Dát ten celý život do uzlíčkuuzlíčku, dát ho za pár grošů židovi! 56 Nikde spásy... Vsadíš do lutrije na živý sen jmění veškero – splete ti to ďábel, kanálije, nevyjde ti ani numero. Z kostela si přineseš jen zlosti. Jako švec ten velebníček náš odrepetí kus té pobožnosti, sotva pomodlíš se otčenáš. Bída... Pánbů hluchý je a slepý, a čert o člověka nestojí. A ta kosatá si někde dřepí, když by člověk rád spal v pokoji.
MNIŠI A JEPTIŠKY Z FRANCIE
Francie silně třese stromem, červivá jabka padají, rakouské děti běží honem a jablíčka si sbírají.
JEDNA Z HOŘEJŠÍCH DESÍTI TISÍC
Je dívkou. Knížka poesií o jaru, květech, blankytu, místy se při ní slzy lijí, neb verše ty jdou do citů. V nich cudná láska skrytě plaje jak rosa v nitru narcisku v blankytný hedváb vázána je a zlacenou má ořízku. 57 Je ženou. Roman dějem skvostný moh by být napsán v Paříži. Na lících úsměv bezstarostný, a duši pranic netíží. Tak příjemné kams všecko letí a jenom smysly oři jsou – bar, milenec a muž i děti a celý život jest jen hrou. A stárne. Počestná to kniha a tlustá kniha modlící, do nebe obsah duši zdvihá, má srdce, kříž a kotvici. A knížky cudných poesií jí vyrůstají na blízku, blankytné vazby je zas kryjí a zlatou mají ořízku.
MORÁLNÍ STANOVISKO
Pustý kopec. Kámen samý. Slunce lije žár tam plavý. Přísné ticho krajem vším. Taškář sem jde pěšinami pro kámen, když bít chce hlavy lidem nepohodlným.
MLADOČEŠI A REALISMUS
Čertových mu zahrad vynadaly vlastenecké jejich jazyky, pak z těch zahrad rouby sobě brali na své ministry a státníky. 58
V TRANSLAJTANII
Provalil se krásný vřed, hnisu celá potopa – oh, jak trne Evropa! Pestrý chaos se tam splet, židé, šmoci, hrabata, Excellence ta a ta, metresy a policie – ó ta šťastná Maďarie! V dáli jeden Lazar žije vlasteneckém na hnojišti, hnis mu ze sta vředů prýští, doktoři kol něho stojí, potřásají hlavou svojí: Nic mu není, chlapík zdravý, do zítřka se zcela spraví, jenom duše bídná, podlá o nemoci mluvit hodlá, jenom nedouci tací provést chtějí operaci, zdráv je, vidíte, že žije – ó ta šťastná Maďarie!
PRO TAKÉ-ČTENÁŘE EPIGRAMŮ
Je těžko dohodnout se se sudičem, jenž „Slovesnosti“ odkryl kdysi cíp – fakt pouhý pálí jako rána bičem, však on se dívá: „A kde je tu vtip!?“ 59
NOVÉ SLOKY ZE STARÉ „MÍCHANICE“
Lasičky k zimě se zbarvují, Sokoli chodí též klusem, Podlipný s Pekařem smiřují panenku Marii s Husem. Za štěstím musí se malér brát, zkušená tvrdívá babka, Havlíčka měli jsme jedenkrát, máme teď Matěje Čapka. Hrochova kůže je pevný štít, poplužní dvůr ber vždy s díkem, i kdyby národ shas, budou žít Babinský s doktorem Dykem.
NAŠI NEZMAROVÉ
Sražte mu desetkrát hlavu, na světě všemu odolá a zůstane na svém místě, až si ho pánbů povolá.
Z NEJNOVĚJŠÍCH DĚJIN NÁRODA
ČESKÉHO

Nejdřív dynastie Riegrova – smetena jest po odboji tuhém, potom dynastie Grégrova – ta shasíná v pokolení druhém, 60 teď, jak známka mnohá ukazuje a Řezníček prorok prorokuje, národu nastává doba nová a s ní dynastie Rašínova.
KUS POHÁDKY
Archiloch, když epigramy psával, k sebevraždě prý i lidi hnával – provaz zasloužil ten hánce smělý! Co dnes člověk poplužných čel vidí! A on na smrt takové hnal lidi, kteří ještě tolik studu měli!
UT DESINT VIRES, NOLLI DEMITTERE
ANIMUM

Komu méně skvoucí los dán Sudičkou, nenapínej marně k vyším metám vůli, nemůže být každý pyšnou jedničkou, národ musí míti také svoje nuly. Máš-li peněz dost a tvaroh v mozku svém, také uplatníš se na té pouti zdejší: pražské smetánky buď vážným notáblem, v Čechách hleď pak býti nulou nejtučnější.
CHVÁLÍ SE JÁDRO KLASICKÉHO STUDIA
Ó slavné dávné Athény, ó lásky k vlasti prameny! 61 Když Rieger s rostra hromem hřměl, tu do vyhnanství Grégr šel, když změnila vše náhoda, byl Rieger zrádcem národa a Grégr tady pyšně stál a ostrakismus pracoval. Za pánů Choce, Klofáče nebylo potom jináče, za pánů Baxy, Rašína nebyla jiná příčina: kdo netáh s nimi za provaz, co zrádce vlasti stál tu v ráz a ostrakismem v dálku štván opouštěl na vždy rodný lán. Jen jednou v slavném názoru nebylo nikde odporu, jak strana ta, tak strana ta, že nutno zničit Sokrata – vrah bohů, svůdce mladých hlav, ne vyhnanství, však bolehlav – i přijal v souhlasný všech dík svůj poháreček Masaryk – – Ó Athény, nač želet vás, vždyť živy jste až dosud v nás! Snad nevědomky, bezděčně – však živy přec jen konečně! Ó vizte, moudří profesoři, jak antika nám v krvi hoří, jak duší naší plápolá, vše ozařujíc do kola! Již nehalte se ve chmury a utište žal ponurý – 62 náš národ není sice jist, co perfektum, co aorist, jež ceníte co veliký a sladký poklad Attiky, však buďte už si vědomi: jejího ducha máme my!
CATO STARŠÍ
Římane přísný, často v tichu vzpomínám na tvé vyřčení: Je marným trudem mluvit k břichu jež nemá uší k slyšení!
ROMANCE O KRÁLI VÁCLAVU IV.
To budete as z kronik znát šedivě hovořících: jde Václav král a jeho kat za noci po ulicích, však nejde s mistrem popravy snad krátit lidi o hlavy – ne, v šenk, kde sedá lid, se ráčí posadit a hladě bradku nalít dal dva džbánky moku Václav král, ta milá dobrá duše. Tu zaslech jednou to a to, jak už si stýská lid, že robotci je proklato a tuze těžko žít 63 – to zoufalý as kumpán děl, jenž hoře v moku utápěl – že z rána k noci, celý den se dře a dře a dře se jen, pak za trochu těch grošíků lze živit jen pár vrabčíků, ne schránku lidské duše. Vzal odraný šat Václav král a do dřiny šel spolu, kde bílé ruce spracoval si hezky do mozolů, i grošík dostal, vlek se spat, na druhý den pak na svůj hrad zval službodárce ku sjezdu: Teď snížit práci, zvýšit mzdu, kdo zůstati chce zdráv a živ! řek rukou kličku naznačiv ta milá dobrá duše!... Rod takých králů arci šel už z dějin do pohádky; už mnohý hlavou zavrtěl, kdo čet ty staré řádky! Vždyť praví se tam docela, že díval se jen z kysela na šlechtice a pátery, preláty mnichy, kláštery, ba, soudíme-li ze skutků, že měl je řádně v žaludku – ta milá dobrá duše! Kněz arcibiskup bral mu klid – nu, pravý Kristův sluha! – 64 a jed mu dali páni pít a zavřeli jej ztuha, toť vidno, že měl zajistě své srdce pravém na místě, že nechtěl jíti v řadě jich pít krev a slzy nebohých – ó že už dávno práchniví! Byl král – však člověk poctivý a milá dobrá duše! * „A že má arcibiskup kněz vždy cizí pravou ruku, chyt král, když pastýř skryl se kdes, tu ruku Nepomuku a tak se na ni zadíval v úžasu dobrý Václav král: k ní patřily dva laloky, líc růměná, břich široký – i dal pak jednou z večera do vody hodit pátera – ta milá dobrá duše! To víc pro příklad budoucím, než k ukojení vzteku... A na to odpověděl Řím legendou plnou vděků: prý s páterem – ne z náhody – sletělo pět hvězd do vody, * Odtud zabaveno v Rakousku a interpelováno poslancem Hybešem a soudruhy 13. března 1902. 65 a když pak tělo setlelo, jazyku mřít se nechtělo, a kardinalů vyřkl sněm, že má být svatým patronem pro zbožné české duše... Ten jazyk svěžím zůstává, je dobře zachovaný, (neb jej as přesně dodává kýs řezník z Malé Strany), a v máji bodrý český lid jde zázraku se poklonit a s modlitbami, písněmi tam bijí čely o zemi, vlá kadidlo, hlas varhan zní a na dlažbě se chrámu chví ty bědné české duše...“ Teď páter si tam ruce mne nad ohnutými týly, vzad vrhá hledy vítězné, kde sarkofag je bílý: tam neznán, zapomenut v tmách, Václava krále leží prach... Jde oko hořem strhané a u té hrobky nevzplane, jde duše, prosta naděje, a vzpomínka jí nechvěje, tak dovedou jít bez žele kol prachu svého přítele ty bědné české duše... Co platno, že to v písmenu kroniky šedé dříme? 66 My rostem ze svých kořenů, však my jich necítíme... Když sednete si za stolem, jak On rád sedal v žití svém, tu vzpomínejte, přátele, si na dobrého přítelepřítele, číš prvá nechť se pívává na slávu krále Václava, té dobré české duše! Májový list, v únoru 1902.
ČESKÝ ČLOVĚK
Zde stojí: Žid mu v kapsu sahá a páter bere svědomí, a dobrý český člověk váhá rad nejsa sobě vědomý. Žid mlčí, pop mu kreslí hezky po smrti nebes nádheru – zapni si kapsy, muži český, a přes ruku dej páteru!
PETROVA SKÁLA
Trh jsem viděl kdysi v Tarnopolu, polští židé rvali se tam spolu; v Římě Eminence radí se a radí, koho Kristu Pánu za náměstka vsadí, jazykem i lokty strkají se dolů – a já zase vidím ten trh v Tarnopolu. 67
DUCH SV. A VETO V KONKLAVE*
„Dobře ještě, že mi ráčili výstražnou tabulku v cestu dát – zmásti se tak bez ní na chvíli, jaký se tu malér mohl stát!“
VARUJE SE PŘED VÍROU V ODPLATU
V NEBI NEBOŤ

velké reformy se v nebi provádějí, papež Leo, jak měl tady v obyčeji obrátil svůj zřetel ku pokladnám všem: „Hrůza, pane bože, zištní se z tvé lásky, žebrotou bys moh jít. Tyhle poukázky, námi v světě dané, platit nebudem!“
PĚKNÝ OBRAZ
Čin dobrý klíč jest rajské od brány, a modlíš-li se, dá si pánbů říci – Nahoře pánbů podmazávaný a dole lidstvo podmazávající! * Franz Joseph dal dát kardinálem Puzynou veto proti volbě Rampolly za papeže. 68
NEFALŠOVANÉ BOLESTI ŘÍMSKO-
KATOLICKÝCH

Bolí to, že nepřátelé lití,lití se všech stran se na máť církev řítí, bolí víc, že vytlačit ji volí z obce, státu, rodiny i školy, především však bolí nejvíce, že nemáme k svojí disposici mučírny a svatou inkvisici a ty plápolavé hranice.
ČESKÁ BALADA
To stalo prý se – lidé nejstarší se ovšem na to nepamatují, ač případ svého druhu jediný by zasluhoval živé vzpomínky –: Satirik napad kdysi kohosi šíp vehnav jemu v patu Achillovu, šíp pevně trčel, pata bolela. Hoj, jak se chvěli touhou gurmandi, jak zlatá mládež sedíc v kavárnách sklepníkům z ruky rvala revue i týdeníky čerstvě páchnoucí! Nám Osud nedal gladiatory, zápasy s býky, boje kohoutů, nám Osud dal jen boje literární a bitvy ducha aristokratů – co stane se? A jakým jedem as teď napadený zase odvětí? 69 KonečněI Zde to. Jaké sklamání! Zhloup člověk ten? Či co se stalo s ním? Moh whisky dát mu nebo vitriol, moh jíti známou cestou kritickou a rozebrat jej hezky od kolebky, že celá niť by nezůstala mu, moh házet sofismata blýskavá, a všemohoucí, všudypřítomné citáty z osvědčených autorů, moh hrubost vplést, jež k vůli decoru se omlouvá vždy temperamentem – a jakou limonádu zatím dal! „Že zcela v právu je prý satirik, že on si paty svojí povědom, že neví, proč by neměl doznati, co sám před sebou zakrýt nemůže...“ – Jak pošetilé!... Přímo idiot! – I byli rozmrzelí gurmandi a zlatá mládež naše v kavárnách při vodě nelibostí zívala, však hlubší naše české povahy v tom vlastně smutný problem spatřily. Jak, není to jen symptom nemoci? Duch nalomený? Rozum zkalený? Šlo několik pak přátel odaných ku psychiatrům v trudné potazy, ti nenápadně potom prohledli si pacienta, žití, způsoby, 70 směr myšlení i zálib jeho sklon – a uznavše, že nemoc jeho z těch, jež mohou, vybuchnuvše nenadále, ohrozit život spoluobčanů – jej mezi blázny kvapem zavřeli. A způsob této moudré ochrany byl v brzku tuze jasně zpodstatněn: pacient mezi blázny zbláznil se. Kývali smutně hlavou přátelé a smutnou útěchou se těšili, že poznali tu poruchu zlou v čas, „hned tenkrát po tom ostrém nájezdu, jejž proved na něj šelma satirik...“
CO SE STALO, KDYŽ LEO XIII.
PŘIŠEL DO NEBE

Za hlaholu trub, v kadidla dýmu used Leo na trůn pod baldachýn, stiskl ruku tlusťoučkému Piu, (jenž mu v levo na svém trůnu seděl) a přijímal rajské deputace. Přišli světice a všichni svatí, které kdys za svého panování z blahoslavených vznes k šarži této, klonili se, díky vzdávali mu za své nečekané povýšení. Po nich přistoup jeden bledý člověk, v prostředku noh bosých ještě jizvy, na dlaních ran stopy zacelených, plaše přistoup omámen tou slávou: „Svatosti, i mně rač dovoliti... 71 Z Nazareta já jsem...“ zajíkl se. Změřila jej očka papežova, „Eh –“ řek jenom jaksi táhle nosem, že však člověk onen bydlil v nebi, sutanu si povytáhl trošku, mechanicky, jak si na světě zvyk, nastrčil mu střevíc k políbení.
SACERDOTIUM REGALE
Tělo s duší drží spáry všemi černá římská harpyje – a tak vrací svojí rodné zemi jen co sní a vypije.
NAŠI ARCIBISKUPOVÉ
Miliony příjmů ročně mají – Pane, tázavě zřím na tebe: tož už velbloudové prolízají k tobě ouškem jehly do nebe?!
NAŠE ECCLESIA MILITANS
Ten seminární systém jistý jim z mozků cedník nadělá, pak rok čtou „Katolické Listy“* a těmi zhloupnou docela. * Nyní ovšem zase „Čecha“. 72
REFORMNÍ KATOLICISMUS
Je nutnou předůkladná oprava, jež božskou věc od lidské odmísí – tak starý kus když táhnout přestává, tož malují mu nové kulisy.
KATOLICKÁ MODERNA A KATOLIČTÍ
KONSERVATIVCI

Rozpředla se tuhá polemika, ranami to jen jen pršelo – dráteník chtěl seprat dráteníka, oběma pak bylo kyselo.
ANTISEMITISMUS
Jaký smysl? Židy zamítá, ale s Římem píská v taktu jistém – konsekventní antisemita měl by začít přece pánem Kristem!
VÝKLAD K PŘEDEŠLÉMU
Což pak je pán Ježíš v římských zdech? Na dobro se vystěhoval kdysi. Jenže tenkrát veliký měl spěch, tak tam ještě firma jeho visí. 73
„HLEDEJTE NEJPRVE
KRÁLOVSTVÍ BOŽÍHO A TO OSTATNÍ
BUDE VÁM PŘIDÁNO“

Na Žofín se ondy sešli páni páteři, v debatě pak prohlásili ostře někteří, že z celého srdce mají rádi svoji vlast, ona že je duší jejich jediná jen slast, a že nenechají trhat drzou rukou jí, jak to fialoví páni jistě plánují, že si nedají dál líbit onu potupu pašovského zacházení se stran biskupů, konečně – a tu se ozval v souhlas celý sněm – žádali si lepší časy míti zákonem, více peněz, lepší platy, lépe jíst a pít – kaplan je prý také člověk, chce jak člověk žít. – 74 Což je avis pro vlastence: Hleďte pomoc dát, slyšíte, že vlast chcem hájit a vždy milovat. Což je dále doklad malý k staré fabuli: líp mít tady oběd, nežli v nebi tabuli. Mluvili a rokovali, až se třásl dům, v posled slávu provolali pánům biskupům.biskupům, což zas bylo jinam avis čisté, loyální: pomohou-li tihle tělu, duši máte vy...
BABYLONSKÁ LEGENDA
Z babylonské brány zástup židů spěl, když se s nimi střetl prorok Daniel. Ti křičeli a volali, až brady se jim kývaly, a vřeštěli a ječeli, až oči ohněm sršely a točili je do středu, kde jevila se pohledu smrtelnou mukou uštvaná choť Joakima, Susana. 75 Daniel vztáh ruce: Kam pak jdete s ní? A hlas sterý řve: Na místo popravní! Tu prorok, jak tu vážně stál, se Susaně v líc zadíval, a ona chvíc se pobledlá zrak černý k němu pozvedla – tu starcové dva šedí, zlí, si také v oči pohledli a klnouce dí šepotem: Duch nečistý jej přived sem! Vystoupili: Neruš chůzi trestu vin, ústy svého lidu soudil Hospodin! Muž její, starý Joakim, šel v dálku za obchodem svým, a tato žena zlotřilá v zahradě zatím hřešila a jako v potupu nám všem to s babylonským mládencem. Však nejen Hospodin to zřel, i náš zrak hřích ten uviděl. Prorok zíral na ni: Israeli, věz, čistá je krev její! Vraždu pášeš dnes! I ztrnul zástup: Co to díš? Že bez viny je? Jak to víš? Dva kmeti nad hrob schýlení dosvědčí její hřešení, dvé párů očí vidělo, co tělem jejím zachvělo, dvé jazyků tu svědčilo – však tebe při tom nebylo! – 76 Prorok přetrh řečí vzrůstající proud: Hospodin tak praví: Obnovte ten soud! I kázal starce rozdělit a jednomu dál stranou jít, a druhému, jenž před ním stál, řad různých věcí vytýkal, pak v ráz, jak rys když vyletí z úkrytu na chřtán zvířeti, otázkou na něj vyřítí: Kde viděl jsi ji hřešiti? Stařec myslil chvíli... Pod lentíškem, vzdych. Hlavu selhals – svědka najdeš v slovech svých! I kázal přijít druhému, řeč ved mu jako prvému, nečisté hříchy vytk mu též, klam lidu, pýchu, mrzkou lež, pak v ráz, jak rys když vyletí z úkrytu na chřtán zvířeti, otázkou na něj vyřítí: Kde viděl jsi ji hřešiti? Stařec myslil chvíli... Pod svídou, pak vzdych. Hlavu selhals – svědka najdeš v slovech svých. I vzkřikl zástup velice a pánaboha chválíce ven z brány hnali starce dva a byla ihned poprava. A prorok přistoup k Susaně, jež děkovala odaně, – víc oči než rty mluvily – pak do města se vrátili. – – 77 Ve třinácté hlavě knihy Daniel není slova více. Děj však dále šel: Počestný starý Joakim byl v dáli za obchodem svým, a Susana, jež ožila, ráda by byla líčila tu celou starců ničemnost, tu svoji skálopevnou cnost, tož Daniel šel s ní až v dům a odali se hovorům. V Babyloně noci tuze tmavé jsou. Daniel ji trávil v bdění s Susanou. A když šel domů za rána, tu duše jeho zmítaná si zpívala: Ach, Susana! A vůni vlasů havraních na prstech ještě cítil svých – Ach, Susana! Ach, Susana! Tmu v očích, na rtech sladké mdlomdlo. A lehce se mu to tak šlo – Ach, Susana! Ach, Susana!
LEGENDA O SVATÉM MARTINU
„Hučí vítr od půlnoci, sníh se sype krutou mocí, země křehne v tuhém mrazu, jak by život již bral zkázu. Jede vojín velkým spěchem, kůň mu sotva stačí dechem, 78 země zmrzlá pod ním zvoní, an tak cválá na svém koni. Aj, tu chodec polonahý, smutně sedí podle dráhy, pro zimu se jedva mane: Smilujte se, dobrý pane! Slyše hlas ten pronikavý hned svou cestu jezdec staví: Co mám dáti, chodče, tobě, nemám peněz v této době. Náhle sáhne po svém meči, plášť rozetne jednou sečí: Vezmi pláště toho půli, odevzdej se boží vůli! Chodec v plášť se přiodívá, teplo mile naň se vlívá: Již mě více nepozebe, požehnej ti pánbů s nebe! Provázen pak duchů zjevy Kristus v snách se jezdci jeví, vzhledá na něj jasnou tváří, na ramenou plášť mu září: Pláštěm tím mě Martin odil, dám mu nebe proto v podíl, nebo co kdo chudým skýtá, jako mně by dal, se čítá. –“ – – – – – – – – – – – 79 Tak totiž tuhletu baladu krasami jejími jatý, chodě si po nivě nebeské pan Martin, biskup a svatý, cituje zástupům blažených, cherubům, hromadám dětí, za svatým Duchem ji vykřičí, když ten tak mimo něj letí, cituje vážně ji, k důrazu berlu svou do výše vznese, s gesty ji přednáší, až se mu infule na hlavě třese. Po nebi zná ji už kde kdo je, vtipkáři svatí se smějí, jak vidí blížit se Martina: Ach, už zase větry ty vějí! – Než svatý Martin – to věřte mi, své hořké chvilky též mívá... ba, v noci, v nebeské posteli sedne a skráň v dlaně skrývá... Má všecko, pravda to: svatý jest na zemi, na nebi věru, udělal konečně, možno dít, dost pěknou kariéru. A Sušil napsal tu baladu ku jeho oslavě zvláště – jen kdyby – ach, u všech rohatých! – jen toho nebylo pláště! 80 Kdyby se dověděl Kristus pán, světcové a svaté paní! – Cherub, jenž pěšinky zametá, už by ho nezdravil ani! Kdyby se najednou zjevilo, že ten plášť – bída, ó bída! – koupil si tenkráte v Remeši u nepokřtěného žida! Pět roků tahal jej na vojně, pak – ó děs hrdlo mu svírá – půl ho dal tam tomu chudáku, že už byl samičká díra!
LEGENDA O SV. ALOISIU
Svatý Alois skvěl se neviností, jakou lilie má v bílé kráse, ale ani lilie jí nemá, neboť často drzý černý brouček v její voné nitro mlsně vnikne, duši Aloise však ani stínem myšlenečka hříšná neztemnila. Krásnou lící těšil zraky lidí, vonou duší blažil duše jejich, neboť ona na svých lehkých křídlech vyletala v různé rajské sady, hovořila s anděly a světci, odlesk slávy rajské dolů nesla dýchajíc jím na té smutné zemi. Stalo se pak jednou tohle o žních: Plavým mořem polí k podvečeru 81 procházkou svou kráčel Aloisius. Na výletu rajském duše byla, bez cíle šly oči po krajině, šly a šly, až tohle uviděly: Bujný hoch tam černovlasé holce v stínu klasů život rozepínal, líbal šíji, ňadra a tak dále – Aloisi krev uhodila k skráním, červená tma zapadla mu v oči, duše náhle vrátila se z ráje, mdle si sedla v umdleném svém těle stenajíc nad strašným lidským hříchem. – – – – – – – – – – – – – – – Stará chůva hladila mu vlasy: – Pane milý, co ti tíží duší? Ukaž mi zas jasné svoje oči! – Anito, ach lidé hřeší, hřeší!“ – Ano, pane, nádoby jsme hříchu. – „Viděl jsem dnes, Anito, ach viděl na poli, tam... přede tváří slunce... pod nebem tak nekonečně čistým... před vidoucím okem pána boha... hocha s dívkou...“ – Ty můj milý bože – chůva usmála se, – proto truchlíš, proto věsíš hlavičku svou, pane? Z takových chvil lidé původ berou, v také chvilce zplodili i tebe otec s matkou tvojí – nevíš, pane? 82 Pán bůh to tak všechno zřídit ráčil, a my, lidé, jinak nemůžeme... – Rozsmutnil se Alois ještě více, ještě hlouběj hlavičku svou svěsil: Jakže, takto byl dán život jemu? V hříchu počat rodiči byl svými? Jak teď pošle duši vzhůru k ráji, když jí každý pohledem tam řekne, každý z andělů a čistých světic: v jakém pak to dole bydlíš těle?! Jaký pak má příbytek tvůj původ!? Ne už brouček, ale veliký brouk padl bílé lilii té v kalich, padl tam a ostnatými drápky zurážel pel se stěn jejích bílých, tyčinky jí rozlámal a strhal – a tak vadl, vadl kvítek čistý, ještě víc se hlava naklonila těžkým hořem, nekonečnou mukou, až hřích cizí, jenž dal život jemu, život zdrtil mládce Aloisia.
DĚTSKÁ MOUDROST
Nad ctihodnou biblí dcerka moje malá se nad pánem bohem takto zadumala: „Bůh je vševědoucí, všechno předem ví; věděl tedy dávno: Adam jabko sní – přec ten stromek v ráji dal mu před oči, Adam jablko snědl, pánbů hněvem vzplál, 83 na minutu z ráje pochopy jej hnal, pak se rozlítostnil, stáhl obočí... Adam sice měl kus vůle svobodné, ale pánbů věděl, jak se rozhodne, ba, ten Adam vlastně musil jabko sníst, poněvadž byl pánbů už tím dávno jist. Také věděl, že jej nutno zbavit vin, věděl, že to provést musí Ježíš, Syn, věděl, že až jednou, za pár tisíc let, pošle Syna na zem vykoupit ten svět, věděl, co se všechno stane Synovi, věděl, že ho čeká věnec trnový – – – všechno pro jablíčko, jaký smysl v tom? A když už chtěl míti v ráji onen strom, andělů přec celé legiony má, proč tam nedal za stráž jednoho nebo dva? Či jest ještě jeden pánbů mocnější, o němž nic nevíme v pouti vezdejší, jenž na našeho si přísně pozor dává a náš pánbů, chudák, pěkně poslouchává?“ – – – – – – – – – – – – – – – – – – – Milé dítě, pánbů věděl dojista, jaké kličky mu tvůj rozum nachystá, proto nadělal nám, dětem nevěry, všeumné a moudré pány pátery, těm prý všechno svěřil, ti ta „proč“ už ví – proto, když tvůj rozum rýpá, bláhový, pan páter se zděsí, prst na ústa dá: Věř jen, sic se pánbů zase rozhněvá! 84
INTERVIEW KOHOUTA, O NĚMŽ PÍŠE
SV. LUKÁŠ VE SVÉM EVANGELIU
KAP. XXII
Verš 56-61.
– Pane Kokši, aféra ta s Petrem přec vám velkou slávu vynesla – račte dovolit mi: proč jste vlastně zanechal hned toho řemesla? – „Povím, pane. Tenkrát u Annáše řek pán Ježíš: Kokši, pokoj dej, ať si kdo chce zapře jmeno naše, ty už vícekrát mu nezpívej. Vidíš Petra. Je z mých apoštolů, u jednoho sedal se mnou stolu, klíče nebes přijal z rukou mých – zapřel mě. – Co čekat od jiných?! Pravdu, pane, tenkrát Kristus měl. Pěkně, pane, by se kokeš dřel, kdyby kokrháním na novo provázet měl símě Petrovo! Vidíte je – skandál povídat – Pán Bůh ráčil břich a nos jim dát břich jak koule, z mědi nos i líc – známek pekla nedbá nikdo víc! Snese se pár grošů v záložny, vykrade to páter bezbožný; noviny vám líčí zábavy, jaké tropí kozli smradlaví 85 v školních síních s hochy, děvčaty – může chtít víc ďábel chlupatý?! Jakoby jim nestačila více farských panen plná porodnice! Místo nábožného rozjímání trčí celé noci do svítání při karbanu – pak jde, duše čistá, těmi prsty zdvihat pána Krista! Nebo – to však je už k zbláznění! – napravují Páně učení čili „reformují“ ze všech sil. Patrně, by Pán se nezlobil, jako za odškodnou, polejí mizerných jej veršů pomejí. Pane, jejich existence pouhá už se Kristu pánu hříšně rouhá. A tak celý ovčinec je skvělý: ovce hloupy a psi zprašivělí. Slovem, pane, nechci síly mrhat, Kristu pánu je to nemilo – hrdlo bych si musil vykokrhat a nic by to platno nebylo.“
POŤOUCHLÁ HISTORIE
Do své knihy „Království boží na zemi“ zařadil páter K. Dostál Lutinov výstřižek z novin z r. 1898. Výstřižek ten, pokřtěný „Báseň hrdinská“, zní: 86 „Tři kněží, kteří při zahynutí francouzské lodě Bourgogne rozhřešení udělovali, byli tři francouzští Dominikáni z kláštera novoyorkského; P. Florisoone, převor, P. Merlin, profesor a P. Baumann. Všichni tři zahynuli, plníce svůj úřad kněžský.“
K čemuž poznamenávám já:
„Báseň hrdinská“? Nu teda. Ať jim pěkně zní, že v posteli neumřeli, jak ti ostatní, že se náhodou tak k tomu také nachomýtli, kde sta obyčejných lidí rvavé vlny chytly. Když v továrně pod řemeny dělník krvácí, když otravný plyn havíře v šachtách utrácí, toť nanejvýš pro lokálku drobná novina, trefí-li to pátera však – už je hrdina! Ostatně i páterům těm nutno výtku dát, že provedli i tou smrtí pustý plagiát: „V přenáramném vlnobití mořském troskoce se loď. Lid vznešenější utíká se v člun. – Kde náš Alfonso? – volají – kde otec náš duchovní? – S bohem plujte, přátelé vy drazí, s bohem, bratře, ujče! – s paluby dí on – vaše povinnost se končí, má nastává. – I spěchá na rychlost v dolní prostory těšit nebohé své v zápasu smrtelném; zpovídá je, – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – až s nimi tone.“ Psal to Herder, evangelík, Čelakovský náš přeložil tu historii, z čítanek ji znáš, 87 nevadilo Dostálovi – je to potvora! – že ti tři tam zplagovali scenu z pastora, prostředek tu posvěcuje účel přeznámý, báseň hrdinská zní jako buben reklamy.
SVATÁ TROJICE
A KATOLICKÁ MODERNA

I.
KRISTUS PÁN:

V slunci mém se rojí netopýři, z mého těla hrobní červi tyjí, z mojí krve vylíhli se štíři, na mých snech se černí hadi svíjí – pro lidstvo jsem Golgotu měl tuhou, pro zvěř tuhle trpím dneska druhou, tam jsem unik smrti ze stanu, po téhle však víckrát nevstanu!
II.
U BOHA OTCE

Přišel anděl s taškou: „Zde jsou, věčný pane, ody panpáterů k oslavě tvé psané“, přišel anděl s pytlem: „Prosby jich rač vzíti, jak máš s kritiky těch veršů zatočiti.“ Řekl první: „Přečti napřed veršů řadu!“ Druhý: „Na ty prosby pohleď bez odkladu!“ Pánbů zoufale si v šedé vlasy vjel: Ach, znát které menší je z těchto dvou zel!“ 88
III.
PROHLÁŠENÍ SV. DUCHA

Poletá bez všech okolků a vrká z plných plic: „Já nejsem s nimi ve spolku, já nemám s nimi nic!“
SUPLIKA VŠECH VĚRNÝCH KATOLÍKŮ
ČESKÉHO JAZYKA K PAPEŽI
PIU X.

Svatý otče, pozorujem s žalem, že se v stádu strach a děsy šíří: ovce žijí sice v zdraví stálém, ale nejsou jisty před pastýři. Neboť nečisté jich pudy dáví, ženy, dívky, chlapce, drobné děti, před školní se síní nezastaví, zpovědnice orgiemi světí. Svatý otče, toho v uvážení důtklivou slyš naši oraci: Buď už dovol, ať se řádně žení, neb dej provést na všech kastraci! Dne 6. září 1903 byla v „Besedách Času“ konfiskována báseň. Z interpelace posl. Seitze a soudruhů na ministra dra Körbra dne 23. září podané otiskuji tuto část:
89
MEZI SVATÝMI PANNAMI
Svatohorská vambeřické psala: Stotisíckrát pozdravuji tebe, vinšuji ti všechno dobré s nebe, já jsem zdráva, pánu bohu chvála. Jak pak u vás v tomhle letě bylo? Měli jste tam také velké deště? U nás v neděle a svátky lilo a k tomu to krupobití ještě! Zničil ti tu ovoce i pole v čtvrt hodince příval kroupový, až je všechno jako v říjnu holé, co tu budou dělat, bůh to ví! Hodný, dobrý je však český lid! Navzdor těmto ranám přicházejí ke mně požalovat, poprosit, hlavy se jim z všech těch útrap chvějí, oni však na těšitelku svou, panenku svou, nezapomenou! Ba, i dárky ještě přinášejí! Jestli pak už také jazyky do tebe se dali kritiky? Rýpají ti, kdož to jakživ viděl, že prý to a ono – klackové, našinec už jen aby se styděl opakovat řeči takové – že prý modly jsme jen, hloupost lidí jen prý cosi vyšího v nás vidí – nu, tak vidíš, závistníci lití už nám nepřejou kus živobytí! 90 Ještě dobře, že těch jazyků zloba jde po velkém žebříku: mysli si, že lezou do výše, cloumat chtějí pána Ježíše, bohu otci upírají místo – slovem, není nic před nimi jisto; můžem býti spokojeny dosti, že jsme aspoň v této společnosti! Slyšelas už o té z Mariazell? Panečku, ta zpejchla velice! Našinec aby se před ní kácel, nafoukla se jako pávice – staroboleslavská prý jí psala, po zdraví se slušně vyptávala, myslíš, že jí odpovědi dala? Holenku, teď zpejchla panna Manda pro tu zpověď pana Ferdinanda! (Snad čteš také ňáké noviny? Já jsem dřív pro „PoIitičku“ byla, teď páteři řekli z krajiny, abych „Národní“ si předplatila, o té zpovědi jsem našla tam, mysli si, docela telegram!) Že se zpovídal tam, jaký div? Kdyby trochu vzdělání jen měla, znala by, že tak už bylo dřív, pak by ovšem founět nemusela! Ferdinandi vždy kams chodili, když je hříchy tuze tížily! I my, řekněm, nejsme ledajaké, známeť my se s velkým panstvem také! 91 Útrpny však buďme k cizím chybám, jakož láska boží přeútrpná nechť na chyby naše popatří! Pozdravuji tě a vřele líbám. Svatá Hora, dvacátého srpna, roku tisíc devět set a tři. P. S. Ještě slůvko. Ignácia Otce – psala jsem ti o něm dřív už snad? Je to ten, jenž doved přehluboce poutníky až k slzám rozebrat – toho stihl pánbů obtíží: tak mu začlo svědčit jídlo, pití, že ti stloustl skoro na díži, že nemůže místa pozměniti. Žádný schůdek není pro něj možný, žádná židle, žádná kazatelna – vše by rozbil a se zabil zcela, vidíš, co dar boží v lidech dělá! – teď v své jizbě leží Otec zbožný, slova jeho tklivá, spasitelná neuslyší nebohý náš lid, až si přijde ke mně zatesknit! Každý kříž však od boha je slán, pochválen buď za něj Kristus pán.
LÁSKY SVATÉ TROJICE
Otec je – viz v starém testamentu – milcem semitského elementu, 92 Svatý Duch – konklave ukazuje, – Taliány zvláště protěžuje, a pán Ježíš, touhyplným hledem hledaje nás, za naším jde sledem, za kacíři, zapěrači svými, ovečkami, jak řek, ztracenými.
SV. VÁCLAVU
Varhany si ovšem hezky necháš hrát, modlitby a písně k sobě posílat, sám však o údolí nedbáš slzavé – věř, to není hezké, svatý Václave! Pohleď jenom jednou na tu naši zem, jakým lidem jsi tu, světče, patronem, viz a od hlavy se rdi po malíček: Hanka, Vlček, Sehnal,* Bříza,** Řezníček.
VÁCLAV ŘEZNÍČEK
Na levém boku špatně ležel, tož na pravý teď lehá si, dřív k atheistům přináležel, teď říká hlučné zdrávasy, * Sehnal – mladočeský, dnes už zapomenutý poslanec, vydavatel řízného „Českého Listu“. ** Jen k vůli metru, jinak ovšem Březnovský. 93 snad v nebi z toho radost mnohá, gloria mu tam zapějí – zde bídně psal bez pánaboha, s ním píše ještě bídněji.
MYTHOLOGICKÉ PROBLEMY* I.
Zeus ještě dřel se: nebyla to líná generace bohů – aspoň v chvíli jistou, ale ten náš pánbů, i když chtěl mít syna, dal si udělat jej ptákem – prokuristou.
II.
„Nebudeš mít bohů jiných mimo mne!“ Dojemné! Chtěl se saprment všech saprmentů zbavit předem všechněch konkurentů? Z interpelace poslance Tomáška a soudr. podané na ministra spravedlnosti a čtěné v poslanecké sněmovně 15. dubna 1910.
MASOPUSTNÍ ÚTEREK
Z mladočeského klubu. (Úřední zpráva. ) Ve schůzi, konané v neděli dne 15. února u „Choděry“ přednášel poslanec dr. Kramář „O Bosně a Kallayovi na * V Rakousku zabaveny. 94 základě spisu dra Em. Dyka“. Přednáška byla sledována se živým účastenstvím a na návrh přítomného dra Rezka byla po přednášce uspořádána sbírka, jež má býti počátkem fondu na zřízení pomníku „velkému civilisatorovi Balkánu“, (jak jej dr. Kramář nazval), Benj. Kallayovi.
* Z Říma 15. února. (Zvl. telegr. „Čecha“.) Významným způsobem všimnul si Řím vnitřních záležitostí a poměrů českých. V srdci Sv. Otce má sice český národ své pevné místo vedle všech národů katolických, ale takovou formou, jako nyní, nebyl dán této lásce Sv. Otce průchod již snad od dob Svatoplukových. Ve slavném sezení za asistence všech ve svatém městě dlících kardinalů vzpomněl Sv. Otec těžkých bojů, jaké bylo českým katolíkům v minulém letě podniknouti za svatou víru a jazyk českých patronů proti zaprodaným bludařům a ráčil milostivě na důkaz své blahovolnosti uděliti: Poslanci za město Tábor, dru Karlu Kramářovi, kříž Řádu Božího Hrobu, filosofu a historikovi (?) Matěji Čapkovi řád Spasitelův; členu redakce Nár. Listů Karlu Rohanovi*papežské požehnání s politováním, že dosud neprovedl důsledků svých pozorování a nepřestoupil k Svaté Katolické Církvi. Svatý Otec chová však naději, že se tak stane co nejdříve a chce svými modlit- * Vidno, že se v Římě spletli trochu v charakterech vyznamenaných pánů. Ostatně spletli se i v důležitějších případech, což duchu a směru Říma nevadí. 95 bami u Syna Božího a Panny Marie se přimlouvati. – Čech dodává: Podávajíce co nejstručněji radostný tento telegram, slibujeme, že co nejdříve přineseme obšírněji ocenění tohoto dobrodiní Sv. Otce českému národu. Dnes podotýkáme jen, že politika česká a osud národa zdá se spočívati na Hoře Nebo, odkudž již jasně jeví se země zaslíbená. Nikde jinde než v Římě je naše spása a nikdo jiný než sv. Otec svou neomylnou rozvahou ukazuje cestu, kudy národ dojde k splnění svých cílů.
* Pocta. Mariánské kongregace věnovaly dru Podlipnému jako „věrnému ctiteli Matičky Boží“ překrásný růženec, vyřezávaný ze dřeva pravých libanonských cedrů. Dr. Podlipný prohlásil pohnutě deputaci, že je mu tento drahocený dar náhradou za všecky ústrky, jichž si v poslední době dobyl (?) a že jej s pýchou bude nositi na svém hrdle. Jedna z dam dojata odpověděla, že přáním každé české ženy musí býti, aby se na tom hrdle zaskvěl i primátorský řetěz vedle růžence, což „ctitele Matičky Boží“ dojalo ještě víc. Deputace odešla v povznesené náladě.
* Konečně velký čin České Akademie. Koupě velkostatku Býchor houslistou Kubelíkem měla neočekávanou dohru v sezení České Akademie. Řekněme hned: dohru šťastnou a plodnou. President Akademie p. Hlávka prohlásil za bouřlivého potlesku všech shromážděných členů, že od nyněj- 96 ška každému potřebnému literátu a pracovníku na poli vědy, který se o podporu Akademie ucházeti bude, chce bezplatně zapůjčiti na delší dobu svým nákladem pořízené – housle.
* Zpráva literární. Pan J. R. Vilímek tiskne novou sbírku básní F. S. Procházky: „Týnské písničky“. O neobyčejné ceně této knihy svědčí, že ji musí nakladatel tisknout hned v pěti vydáních. Jak se dovídáme, připravuje týž autor knihu „Vyšehradských písniček“ a chce napsati „Vinohradské“ a potom i „Letenské písničky“; přáli bychom si, aby nezapomněli na Holešovice-Bubna, jakož i na Vršovice-Michle a čtvrti ostatní – naše caput regni zazáří v jeho poesii skvost, jakým se nemůže honositi žádné jiné město na světě.
DER LEDERNE PAPA BRÁF
Síť natažena v starém vikýři a pavouček se moudře drží v šeru – takoví „političtí kacíři“ dělají v posled nejlíp kariéru.
ATHEISMUS A TEN NÁŠ PŘÍŠTÍ
„Z BOŽÍ MILOSTI“

– Pane bože, dej nám krále! – šlo to z hrdel starých, – Pane bože, dej nám krále! – jde to z hrdel jarých. 97 Vzala za své báje mnohá: – není, není pána boha, byl to klam jen stále! – Jak to navlect, páni bratří, by ten náš byl, jak se patří: když už není pánaboha, kdo nám má dát krále?
EPIGRAM – BALADA
Byl to jeden národ jako my. Sedělo mu v jizbě svědomí, ve dne bdělo, v noci nespalo, ve dne v noci k němu skuhralo ; našlo plytkost v každé radosti, vlastní vinu v každém neštěstí, v práci šlo s ním jako stín a duch, kázalo hloub v půdu vnořit pluh – tyran přísný, neodbytný druh! Konečně ten národ v sebe šel. Pozoroval se a zastyděl.zastyděl, pak svědomí svému v oči zřel: „Zmlkne hlas svůj?“ – Ano. – „V který den?“ – Až ti nebude víc potřeben. – „Dobrá. Stačí mi to vědomí.“ – – – – – – – – – – – – – Vstal a zabil svoje svědomí. 98
EPIGRAMATISTA
Že vám tu horkou lázeň dal? Oh, nechte mu tu čilost. Což víte? Snad v ní vykoupal i vlastní pošetilost.
KUS AUTOBIOGRAFIE
„Přítelem drahým“ hned mě nazvali a líbali mě, jak mě potkávali, způsobné básně též mi připsali, v Akademii kouteček mi dali – leč při všem byla blahosklonost jistá, by rozdíl vynik jich a mého místa, a když jsem jednou vlastní hlavu měl, přátelé drazí jako na povel, jak věštci tak i tkliví lyrici, mi ukázali ostrou sanici – tu teprv jeden druhého znal v ráz, a rozcházeli jsme se v pravý čas.
NAŠE LITERÁRNÍ INDIVIDUALITY
Nejdřív jeví se nám jako vzdálená ohnivá slunce jež z pestrých niter svých házejí paprsků tříšť. Přibliž se: zrcadlové hle to barevné koule na tyčích nabodnuty pyšní se po zahradě, paprsky cizí odráží, v obrazech pitvorných kreslí člověčí na blízku tvář, předmětů sousedních vzhled. Národa vkus si cení však ty balonky ze skla, – laciné, nechtějí nic, krášlí prý příjemně sad. 99
STAŘÍ LUMÍROVCI
Stojí pampelišky na lukách... V májového slunce záplavě zdály se nést zlato na hlavě, potom zmoudřely a pudrovaly paruky, jež na hlavičky vzaly – první vánek, který loukou táh, paruky ty trhá, vzduchem hází, pudr fouká v dálku blankytnou – pampelišky stojí na lukách, ničím tebe vlastně neurazí, ale ničím také nechytnou.
TERMINOLOGIE KRITIKY
Staří páni lichotivě zvali svoje básníky orly, kosy, křepelkami, skřivany a slavíky, zvěř tu odklidivši, dí teď mladých snaha všestraná: „jasný profil“, „čistá maska“, „hlava ostře řezaná“.
PROSPĚCH LITERÁRNÍCH SPOLKŮ
Pět či šest už máme literárních spolků, do jednoho vstoupit nutno bez okolků. Vlídně budou se mít k tobě bratří z cechu, potom opatříš tím moudře vlastní střechu, neboť (už se stalo) začne hořet trošku (hodilť někdo jiskru do slaměných došků), na poplach se troubí, a stříkačky bratří ulijí ti požár. A tak se to patří. 100
PARADOXA O OSUDECH FR. ZÁKREJSE
Když vtipkuje – tu jakby dával čtoucímu kapky neštěstí, když vážným je – tu smíchu nával v čtenáři maně šelestí. Psal tolik, že se za to mělo, že píše čtyřma rukama. Duch – bůh ví kdy – opustil tělo a odlít kams do neznáma. Až tělo zajde, začne pučet mu nesmrtelnost na věky při našich stolech, na náš účet, kam připletl se bezděky.
V UMĚNÍ, LITERATUŘE, ŽIVOTĚ
VEŘEJNÉM ATD.

Čas od času výslovně se dekretuje, že ten onen na dál nyní bohem sluje; pak nějaký kacíř hlásí tonem chladným, národa že chlouba není bohem žádným, začnou hádky, sváry, boje všelijaké: modla odnese to, ale kacíř také.
„ZVON“ A „MÁJ“
Zvon na Máj s láskou nehledí, je prý to podnik zbytečný, Máj na Zvon zase škaredí, prý stačí Máj nám výtečný – 101 pak vám čest, věštci velicí, již našli moudrost onu: nalézt si pevnou stolici zároveň v Máji i Zvonu!
VEDI NAPOLI E POI MUORI!
Přečti si „Zumři“ a umři!
POSMRTNÉ OSUDY BÁSNÍKA J. E. VOCELA
Když ve „Výboru České Poesie“, (viz I. díl), s ním zatočil až tuze kriticky náš Vrchlický Erazím Vocel z této tragedie se v hrobě obrátil. Když letos v přísném „Musejníku“ hláse, že je to div, propukl nad ním v obdiv hymnický náš Vrchlický Erazím v hrobě obrátil se zase a leží jako dřív.
ČESKÉ AKADEMII
Pánové, hleďte dobře znát význam svých nesmrtelných, stane se dozajista, umře vám ten a onen, svět se pak: „Co je to?“ nad jmenem takovým zeptá, byste se neptali též: „K čertu, kdo pak to jen byl?“ 102
ZDRAVOTA KONKURENCE
Neklňte Josefu Hlávkovi, že špatným je rozmyslem veden, neštěstí jeho je: takový že není tu muž ještě jeden; mecenáš konkurent – to byl shon, když by se kokši ti bili! Pak jistě by ňáký ten milion došel přec k moudrému cíli!
FACIT VÝSTAVY DĚL
JOSEFA MÁNESA

„Vší Evropě věděti se dává, že náš proslavený národ český, který, jak je známo, ducha blesky do nejzazších končin rozsypává, rozhodl se prodat ze zásoby statky některé a svoje skvosty a zve k tomu ctěné p. t. hosty, s nimiž obchoduje delší doby. První objekt jesti malíř čelný, kdo jej mít chce, k Praze kroky zanes, příjmění a jmeno: Josef Mánes, stáří: jistí se, že nesmrtelný. Znalci dí, že nepoklesne v ceně, že prý bude zářit věčně skvělý – u nás dřív mu málo rozuměli, a teď rozumějí ještě méně.“ 103
ÚKOL BÁSNÍKA
V cifrách, cynismu a kšeftu se to milé lidstvo válí, zatím má mu básník střežit jeho „svaté ideály“: tu je trochu ohněm hřáti, aby nevychladly, tu zas trochu k ledu držet, aby nezasmrádly.
NAKLADATELSKÉ DRUŽSTVO „MÁJE“
Spisovatelé si náklad vzali. Což teď aby nákladci tak psali? Beletristi by to nakládali – všecko mrtvolkou být nemusí; ba, zdá se být jistým velice, že by ze Štěpánské ulice mnohem míň chodily funusy.
JANUS-KRÁSNOHORSKÁ
K nebi oči točí, věštby vrhá, trhá sebou v křečích nad budoucnem národa. Bílé Hory mory, cizí jedy, vředy pěje, v nichž se topí vlasti svoboda; když však nachomýtne se jí v blízko kdosi, koho ve věšteckém žaludku svém nosí, sleze se třínožky, stají velké nářky, požehná mu křepce tonem zelenářky. 104
JISTÝ PRIMÁN NA TITUL BÁSNÍ
„A PORTA INFERI“

Stulte adolescens, Dyk, modus certus est verborum, taceas aut recte dic, dic: „A porta inferorum.“
POZNÁMKA JISTÉHO SEKUNDÁNA
ČTOUCÍHO POZNÁMKU
JISTÉHO PRIMÁNA NA TITUL BÁSNÍ:
A PORTA INFERI

Ale, ale, chyba k podivu! V apostrofách zvyk přec Latiník užívati superlativu: „StuItissime“ adolescens, Dyk.
KARIÉRA JIŘÍHO KARÁSKA
Byl diktátorek malininký, měl smích a rozum přebystrý, vypjaté stavěl guillotinky a plašil cnostné filistry; pak dělal dluhy za hranicí, z nichž pílí tklivou horoucí svou posu robil vítězící pro historky budoucí; 105 s třicíti roky přišlo stáří i moudrost v mnohém ohledě: náš Robešpírek hodnostaří teď v „Umělecké besedě“.
INCOMPATIBILITA LITERÁRNÍ
Nestačí psát verše, milý básníku, pěstuj vedle toho také kritiku. Scuchej jiným všecko, co je napsáno, vydej pak svou knížku a máš vyhráno!
DNEŠNÍ POLEMIKY V LITERATUŘE
Obhroublosti, vtipy, až je strach, sofisma se s sofismatem střídá – aby zlatá mládež v kavárnách libovala si: „No, chlapík! Vida!“
NOVÉ PŘEKLADY SHAKESPEARA
Spachtoval si anglické ty doly tuze spořivý pán nějaký – samé zlato vozí prý z té štoly, vydává však samé měďáky! 106
M. K. ČAPEK – LITERÁT
Člověk nerozumný! K dobrodincům čelným nevděčným se jeví zvláště nezbedou. Tak na př. ke mně. A přec vidí zřejmě: neudělám já-li jej už nesmrtelným, jeho knížky to přec nikdy nesvedou.
ČLENSTVÍ AKADEMIE NAŠÍ
„Proč pak je tam ten a ten a ten?!“ ptá se deně lidstva udivení. Jsi-li mudrc, budeš spokojen, když se zeptá: „A proč ten tam není?!“
PAN JARO HILBERT*
Také originalita: Řekne-li si svět: 2x2=4, tvrdí on, že pět.
DRUHÁ ORIGINALITA: F. X. SVOBODA
Zadumal se tuze nad života víry, všechno tuze novým mu v nich připadlo, a kdykoli našel 2x2=4, napsal o tom roman nebo divadlo. * Po jeho článku: Dosti Husa! 107
KNÍŽE BISMARCK P. ANT. KLÁŠTERSKÉMU
Klášterský, lieber Klášterský mein, das Lied war wacker, das Lied war fein, Es klingt so männlich, borussisch sogar, als hörte man rauschen den preussischen Aar. Es ist ein Mangel allezeit hie an versificirendem Federvieh: Talent fehlt dem Fulda, Benehmen und Tauf’, ein kreischender Pavian ist der Major Lauff. O hätt’ ich Dich sechsundsechzig gekannt, gut preussisch wär heute das Böhmerland und, der Du zu Hause bist kein Profet, wärst jetzt ein Major und Hofpoet!
MÁM-LI CO SPOLEČNÉHO S P. V. DYKEM?
To bylo za dnů mladosti tak před patnácti lety, že člověk z pouhé bujnosti své měnil toiletty. A mnohý nahý přišel, vzal, co válelo se v domě – nu, dobrodiní udělal jsem často nevědomě. – Jak pak se, pane Dyku, vám v tom šatě chodí? Placet? (Toť latinské je!). – Jen se ptám, nic nemusíte vracet. 108 – To byl kdys háv můj lyrický a leckde se teď nese, však vy jste člověk praktický a v mnohém vyznáte se: – Knoflíky nové má teď frak, jsou sežehleny spodky, a vidno, nyní žlutý lak na moje máte botky, – nu, toť věc vkusu. Ale plášť se vydařil vám věru, podšívka rudá svítí zvlášť efektně v ulic šeru! – A chodit tak v tom obleku a láti jeho dárci po široku a daleku – jste originál arci! – A že jste byl vždy přebystr, jste literární perla – oh, lehce může filistr vzrůst na Verfluchter-Kerla! – Jen poplést trochu láním svým kavární Pavly, Petry – a už jsou vaším vlastnictvím ta metra i ty metry! – („Metra a metry“ – jasno už? „inferi“, trvám také? Čiperný získá u nás muž znalosti všelijaké!) 109 – Však v plánech račte pozor dát! Je lehko lidi zmásti – však aby nevlez diplomat si do svých vlastních pastí! – Když trháte mé kalhoty, jež máte na svém těle – nevyjde pak kus nahoty na boží světlo skvělé? – A jak pak má být, řekněme, i v dalším žití toku? Což pak ty dnešní šaty mé za ňákých dvacet roků?! Labuntur anni. (Latina a smutného cos značí) ať potom není příčina k bezúčelnému pláči! – – – – – – – – – – – – – Nu dost. To je to společné, co s panem Dykem máme. To na otázky všetečné, bych ukonejšil známé.
POLEMIKA
Měsíc vleče tebe lecjakou kloakou, když mu dojde náboj, v zápětí trumfne ti „výškou hlubokého rozhořčení“, „hloubkou vysokého povržení“. 110
ZAČÍNAJÍCÍMU VERŠOTEPCI
Chceš-li míti hezky brzy slávu poety, vyrob jenom jeden veršík na „Čas“ prokletý, fůru vavřínů ti pošle Vlček z „Osvěty“.
HLAS PÁNA BOHA
čili
NOVÁ ČESKÁ POESIE

Gabrieli, běžte letem větru, dejte zdvihnout azur o sto metrů! Gabrieli, o sto metrů vzhůru, sic nám vrazí nosy do azuru! – Na chodníku pražské Ferdinandky zjevila se řada lyriků, každý vydal knihu na tři stránky, Voborník psal o nich kritiku!
HLAS ČESKÉHO NAKLADATELE
Plody naší krásné literatury stih by v magacínech konec bídný, kdyby nebyl stvořil Osud vlídný antikváře, kupce makulatury. 111
ŽERTOVNÁ BILANCE
Vlast v nadšení! Padesát roků žil a z knížek novou čínskou zeď nám zrobil: půl toho, co čet, špatně přeložil a druhou půli dobře nápodobil.
NEJPODIVNĚJŠÍ OKOLNOST
PŘI ÚNOROVÉM JUBILEU

Koho zrovna slavit bylo právě modou, i on oslavil jej vždycky sladkou odou, čirý zázrak tedy, že se zdržel krátce a neopěl sebe k vlastní padesátce.
A NÁSLEDKY TOHO JUBILEA
Neopěl se, pravda; pěliť o něm jiní – snad mu z toho zhořknou ody vůbec nyní.
NEŠŤASTNÝ KRITIK
Myš chtěla vznést se v opeřenců kruhy i získavši kdes letadla dvě věnem – je netopýrem. Bájka to tak říká. A u nás zase z pana Voborníka moh pěkně býti Ferdinand Schulz druhý, kdyby se nebyl na prach zkazil Tainem. 112
HISTORICKÁ DRAMATA
Čím víc se jich přes jeviště ubírá, tím víc člověk obdivuje Shakespeara.
JIRÁSKŮV ŽIŽKA
Ty jediný máš čisté svědomí z té historických dramat Sodomy! Jak živ byls kdy a námi tušen jen, zde stojíš nyní peven, vysloven! S tím duchem celým, jehož touha byla, by česká pře a boží jedno byla, by káli jsme se, kde jsme zhřešili a, čisti, teprv škůdce soudili; s tou duší dobrou, jež se starala, by peřiny své správně dostala nebožce chudá vdova Guštajnova od Šprocha, jenž je v Domažlicích chová.
PETRU BEZRUČOVI
S ranci svých knížek se na Parnas derem, po úzké pěšině jde nás tam mnoho – lokty se strkáme, srážíme perem, jedna tu zásada: kdo bude s koho?! V kapse svůj sešitek, oct jsi se rázem víc jaksi náhodou v tom našem hluku – své knížky, Bezruči, kladu tu na zem, abych Ti mohl jen stisknouti ruku! 113
FINALE
Je konec. Honem něco na autora! Čím okřeje víc česká duše chorá, než cituje-Ii, co mu kdo kdy řekl, čím po něm hodil, praštil, mířil, sekl? Nuž, prohrabujte staré časopisy, ctihodné revue, lejstra z anno kdysi, žeň našich dnů též hodna povšímnutí, i satirici k pozornosti nutí – jen hledat! Hledat! Pak se citát vplete (a k tomu ovšem zvlášť se hodí Goethe!)Goethe!). Dál neomylnou bývá u nás ranou, že autor kráčí s tou neb onou stranou. Též z jeho knih lze ukázati zoruzoru, jak sám se dostal s sebou do rozporu – nu, nebudu snad recepty zde psáti, jež máte dávno v prstech, lidé zlatí? Je svatá pravda: co svět světem stojí, nemoci všechny nejlépe se zhojí, když utrhne se chirurgovi hlava – tož hlavu sem – pak pánubohu sláva! Je konec. Zdráva buď ta naše bída! Promluvíš k mozku, a žluč odpovídá... 114
2.
1904-1912

[115]
NÁHLEDY
UROZENÉ PANÍ FABRIKANTOVÉ
(Interview náhodou.)
Mít děti – fuj! Věc nevhodná, je v tom cos připrostlého, i žena chce být svobodna a paní času svého. – o deformaci, těžkostech nemluvě jinak ani: tři čtvrti roku v úzkostech zřít jen své umírání! – Sil musí býti k také hře a nervstvo přesolidní – však člověčenstvo nevymře a země nevylidní. Vidíte, jak to dobře jde: ta žena, která dře se, vždy to tak hravě odbude, pět, šest porodů snese! V té bídě se tak napořád jak červi lidé množí – musí v tom přec být jistý řád a jistá vůle boží. Je už to pravda odvěká a celý svět jí veden: na deset prstů člověka připadá mozek jeden! 117 Nám stačí jedno poupátko, tam je jich jako vrabců, holky jsou z děvčat za krátko, dělníci vzrostou z chlapců. A dobrých dělnic, dělníků můj hoch mít potřebí bude – pánbů tak těší ze zvyku tím požehnáním chudé – – – – Hahaha, když se tak rozběhnou myšlenky! Kam hovor letí!... A já vám chtěla jen řečí tou vysvětlit, že nechci děti...
K. Rohan:
SPRÁVNÝ NÁZOR O VZNIKU
ČINŮ LIDSKÝCH

Otisk z Rozhledů č. 1. z 1. října 1904. Jde o objasnění záhady, je-li vůle lidská svobodna čili nic, je-li hřích, vina, zásluha a pod. Autor dokazuje nesvobodu vůle a přijímá důsledky z nesvobody plynoucí.
Bozi, proč Samson ten nenapsal, než se v boj proti nám tenkrát dal, tenhle svůj hluboký nález: Moh si jej totiž jen přečísti, a nebyl by mlátil svou čelistí, ba, byl by mlčel jak pařez! 118
IN DIESEM LAGER IST OESTERREICH! (Pozorování starého hofráta.)
Zoufale spláčete, vidíte-li, že rakouské barvy dnes nosí jen voják, úředník, erární sloup, antisemiti a vosy.
DR. KRAMÁŘ
Neblahá korouhvičko větrní! Rez tebe sice dosud neskvrní, však tím se o své výtečnosti nemyl: ty můžeš arci vláti na špici a býti chloubou moudré radnici buď Tábora neb rodných svojich Semil, však nad národem vlát a k předu vést jej žárem, mrazem, psotou bídných cest, ne, tam tvůj talent přec jen nesahá, větrní korouhvičko neblahá!
NA A PO DELEGAČNÍM CERKLU
V R. 1904

Konečně tedy mužné slovo si našlo cestu z českých plic, konečně tedy dlouhé hoře vytrysklo přímo králi v líc! – – Sedm let jsem u Vás sloužil a nic jste mi nedali, 119 jenom jednu košiličku, a tu jste mi zas vzali! – A facit toho? Jedním uchem šla píseň tam a druhým ven. A depešemi může strhat telegraf národ rozjařen.
MĚSTO NEŠŤASTNÉ
Dva vůdce naším vlastencům už daly studené povětrné Semily – z nich idealist utratil jim kabát a realist probije košili.
MÄNNERSTOLZ VOR KÖNIGSTHRONEN
Nu, před trůnem už práskne Posa mnohý kurážně bičem až to zafičí, však dosud markýzi se třesou nohy, když před mocnými stane voliči.
REFRAIN MLADOČESKÝCH ETAP
Už bychom byli zas hotovi, kdybychom hotovi nebyli – to už je běh věcí takový, nás však to docela nemýlí. 120
VÁNOČNÍ
ROZJÍMÁNÍ O NAŠÍ AKADEMII

O naší milé Akademii nic neslyšeti celý čas – – jen kolem druhého prosince jakoby utekla z blázince, vyhází stovky a tisíce, a lidé diví se velice, neb nikdo neví proč a zač – pánbů jí rozum dáti rač! – A potom celý rok spí zas.
J. ZEYEROVI
Tak ještě jednou já chtěl se dát chytit a chtěl jsem srdce tvé slyšet a cítit – však marně, žití tep nebije tam a jako dřív vždy, zas utíkám. A na vždy a s klidem. To není můj hřích, že nemoh jsem sklonit se ve chrámech tvých, v barokních chrámech, jež cetkami svítí, jak si je zdobil Řím a Jesuiti. Vše je tak prolháno u tebe, vše: Kadidlo, varhany, zpívaná mše. – Dál mužů bez mužství těchou buď jen, přezralých panen a neplodných žen! 121
KRÁTKÁ PÍSEŇ o tom, jak vyrukovali „Zvonaři“ proti „Májistům“, – s praktickými radami a poukami na konci. – –
Namířili z leva kanonýři jaří, namířili z prava kanonýři staří – v tom je popad strach: jak pak, milí braši, když se kanon splaší? A když není kuráž? A když není prach? Zanechme těch špásů, pošlem sváry k ďasu – ať si je tam má! Buďme jako prve, vždyť jsme z jedné krve! Ať si všecko praská, svornost mocná páska, nás nechť objímá! – Řekli si tak tiše a šli domů v pýše s děly, prapory. Smysl pro čest, synu, cti jak medicinu, zebou-li tě nohy, kup si bačkory! 122
DŮSLEDNÝ BÁSNÍK-NIHILISTA
Vzácný příklad na něm podalo nám nebe nicotnosti čiré v konsekvenci tuhé: každou novou knížkou, zabíjí sám sebe, kritikou pak ničí veršotepce druhé.
INSTANCE
NÁRODNÍHO ROZHOŘČENÍ

Když nějaké věci v národu se povážlivě hatěj, vypustí na ně úrodu vod vtipných pan Čapek Matěj. Za týden počestné horlení mohutnou satirou vzkypí, neb slovem i obrazem nelení bíti v ně „Humory“, „Šípy“. Za měsíc – by prvých nebyly horší ty poslední věci – v koutečku svém „Zvon“ si popílí k poslední muce je vléci: bard F. S. Procházka vmetne je do epigramatických kamen – tam shasne poslední naděje i světlo života –. Amen. 123
TĚŽKÁ RÁNA
Mukden byl ted dobyt Japonci, a náš národ zažil hořké ztráty: shořely tam, drazí vlastenci, Rukopisů našich duplikáty.
V REDAKCI VÍDEŇSKÉHO LISTU
ZA VÁLKY RUSKO-JAPONSKÉ

Jak? V „Presse“ bitva? Tisíc mrtvých Rusů? Ten list už lže tak bez studu a vkusu! Kohn, z Tokia hned dejte telegram a deset tisíc mrtvých Rusů tam!
BEZ PROSTŘEDNÍKA
Člověče, máš-li touhu v duši vzdát bohu se kdy docela, pak vzdej se, jak se muži sluší, bez popa, kejklí, kostela.
JAK SI PŘEDSTAVUJE NEBE náš Hektor:
Ochotné čubky, tučné kosti a kolem samé patníky – a náš pan farář:
Kuchařka tlustá, vědro piva, vepřová, zelí, knedlíky. 124
MOJE ÚSPĚCHY
Strh jsem kutnu s popa Lutinova, ukázal, co je to za zvíře – načež zbožné ovce Prostějova vzaly jej za svého pastýře!
PÁTERŮM
Sijete kletby na mou hlavu i špatných vtipů úrodu – jste, reverendi, zcela v právu, však chyba vězí v důvodu: – Ne proto, že jsem kdysi kdesi rýp v pánaboha v bujnosti – však ježíte se, přiznejte si, jen pro rušení živnosti.
CÍRKEV
Brány pekelné že prý jí nepohubí... Stát však jen cum grano salis bere Krista, proto paragraf má na kacířské huby. Proroctví – věc pěkná. Paragraf – věc jistá.
ARISTIDES
Vlastenec jak křišťál! Nelze najíti takového jinde, byť bys roky hledal. Jaktěživ ho nikdo nechtěl koupiti, jaktěživ by nikdo nic byl za něj nedal. 125
ČASOVÝ POVZDECH
Ví bůh, kterýto ďas má v ruce Václavské naše soustátí: my starší vedem revoluce a mládež naše hofrátí.
HEŘMANU Z BUBNA
Heřmane z Bubna, byls udatný pán, renomé tvé má však otvor, jistě už tenkráte rodný tvůj lán též měl dost všelikých potvor. Čert nes tě do pekel horoucích tam, daleko od našich hranic, tygry jsi zabíjel, po nichžto nám i tobě nebylo pranic. Potom lva zkrotlého přivedeš sem – zbytečný přepych ach totě! Dávno lva zkrotlého má česká zem, hotové dobrácké kotě! Zabíjej potvory, kdos celý muž, však předně domácí nace – Heřmane, osle, cos tenkrát moh už uspořit nám tvrdé práce!
U NÁS
Je lotr, jehož existence pouhá se tomu češství, jak je cítíš, rouhá, je paskvilem, že nemůže být hůře – Ty nezdržíš se – užs mu jednu dal – on podívá se na tě jako kuře: Co pak jsem vám jen, pane, udělal?!
VALČÍK
Prodá se růžové masíčko – sál plane a hudba šumí, panenka musí teď ukázat, co všecko má a co umí. Matičky zírají od stěny, panenka ukáže ráda krček i ňadra i ramínka, podpaží, nožky i záda. Kol pasu dá se i stisknouti, k žehlené košili vinout, přivírá oči a zavzdychá, jak chtěla slastí by zhynout. Plešatých mládenců pozorná prohlíží zboží to chasa, zpytuje oči i obraty, růžové odstíny masa. 126 Plešatí mládenci znalci jsou, velikou zkušenost nesou, v tenounkých kolenech zlomeni, rukama nervosně třesou. Vyžilým zrakem se dívají, duchem mdlým ráčí se ptáti: Co by tak k tamhle té blondýnce moh její starý as dáti? Točte se, děvčátka, blaženě, točte se s nadšeným citem, matičky zírají od stěny a ctností vašich jsou štítem!
V BEZMYŠLENKOVÉM
HOVORU

Počestné dámy tři parkem jdou, rozmluva líně se vlekla: – Vše, co jsem zažila před svatbou, já, prosím, mužovi řekla. – – Já bych té kuráže neměla – mínila druhá z těch paní. Třetí se lehounce zachvěla: – A já té paměti ani. – 128
SVÉMU ŠMOKOVI*
Hoj, pane Čapku, kýž tě koza! Tvůj verš je lepší než tvá prosa, jsou obraty v něm, je v něm verva na hlavu šlápnutého červa – a přec je naskrz zbytečný! Vždyť sám tě, hochu výtečný, rvu, táhnu, vleku drahný čas za sluchy, kštici na Parnas! Tož vlastní bujné touhy krotiž, ať zbytečně se nezapotíš, mně svěř se; uvaž ambice na pevného „ne“ řetízku a pomni každé hodiny té Straby svojí rodiny, jež řekla moudře velice: Jen hubu zavři, Matýsku!“** * Věnoval mi v jednom odpoledníku „Národních Listů“ celé tři sloupce veršů. Čapek, rozumí se Matěj. ** Cituje sám výrok ten oné zajisté velmi moudré ženy v článku, věnovaném – k padesátým narozeninám Vrchlického! 129
NORSKÝ POGROM
Když bije, tož bije stále ran dvojmem Osud zavilý: Norové dostali krále v čas, Ibsena kdy ztratili.
DÁVEJTE CÍSAŘI, COŽ JE CÍSAŘOVO
A T. D.

Chceš mít pokoj Páně? Zaplať v čas své daně! Nechceš býti smutný? Střež se kněžské kutny!
MATIČKA PRAHA
Chceš-li od ní slávu míti, vylič krásně kouzla jara, lásky, vůni lilijí – chceš-li cenu dostat, nepiš arci básně, ale odyssey genitalií.
ZNÁMKY ŽIVOTA
Náš drahý orel oživuje a seká statně pařáty: nahoře v Čechách konfiskuje a v Srbsku válčí s prasaty. 130
U NÁS...
Prorokuj, že je u nás zle, že bude hůř rok za rokem, prorokuj vždy to nejhorší – a budeš dobrým prorokem.
NAŠE POESIE
Je na psu, věru po čertech básnictví naše, příteli – těm starým došel dávno dech, mladí ho nikdy neměli.
KONCENTRACE
Tak zanechejte kritik, svárů, je u nás k smíru nálada! A táhněte tu naši káru – jak? kudy? kam? – jak pánbů dá.
ČESKÝ KAŽDODENÍČEK
Měli jsme dobu plnou chmury, ted máme dobu ponurou – byli jsme luzou bez kultury a teď jsme luzou s kulturou. 131
KRITICKÝ MOMENT
Dokud je zápas o ty věci, po nichž nic vlastně není všem, jsou čeští lidé čestní reci a každý sok je rytířem. Však dotkni se mu, jak řeč teče, jen trochu kapsy – vzkypí hned a kulturu a kabát svleče a v ruce plivne: Sakra set!
SVATÁ CÍRKEV A VÍRA V NESMRTELNOST
LIDSKÉ DUŠE

Z Platona ji vzala, pak ji vypestřila jak svůj největší skvost. Nyní říká maní: V pohanech už o ní temná tucha žila, Plato na příklad též ukazuje na ni...
KDYŽ STONAL ČÍNSKÝ CÍSAŘ...*
Strach v zemi rýže – smutek mnohý – a v mandarinech obavy – v kostelích prosí páter bohy: ať starý pán se uzdraví! * Franz Joseph – Franz Ferdinand. 132 Skok do tmy. Chápu. Starost všady a Číňani si copy rvou – však za to radost má as mladý, jak se ho dočkat nemohou!
SLOUPY NAŠÍ SPOLEČNOSTI
Syn lajtnantem je, jenž své ř zaměnil v salonější rz; od soudu rada má jich dceř, s rytmistrem jedním tvoří tercet. Máť barví líce uvadlé, na plesech velmi šustí šaty, má předplacení v divadle, migrenu, lorgnon, řetěz zlatý. A papa vlast má nad vše rád, hrd rodinou, rád baví slečny, je dýchavičný, čeká řádřád, je každé služce nebezpečný.
POLITICKÉ POZOROVÁNÍ
Abychom ve Vídni měli vliv, sesílit musíme hodně dřív. Bychom se silnými mohli stát, musí nám Vídeň naše dát. Dá-li nám VídeňVídeň, což naše jest, najdeme k cíli už tisíc cest – 133 ve Vídni mít budem velký vliv, a bude jinak, než bylo dřív. Potom už všecičko půjde snáz, jen nedělat nic do pola – – – – – – – – – – – – – – Když pes se chytá za ocas, pak otáčí se do kola.
POLITICKÁ SITUACE Místo dlouhého článku krátký epigram, který by mohl být nazván:
FILIPOVÉ U FILIPI
Je svlečen talár soudce i bojovníků krunéře, je svinut prapor cti, v zem zabodány meče... Náš dobrý národ už v fatální důvěře jen cislajtanskou káru vleče. Hus, Žižka, Bílá Hora. Jsme šťastně třetí ve spolku s předrahou Vídní svou a osvíceným Římem. Co chtít víc? Sloužíme beze všech okolků. Minulost? Už šedým je dýmem. Když člověk domůže se lokajské pěkné livreje, pak už se nestará, co v budoucnosti čeká. A tak my skládáme všecky své naděje na pana barona Becka. Novina, 7. ledna 1908.
134
NEJNOVĚJŠÍ FORMULKA
Pro filistry spása! Našel se lék nový! Kolumbovo vejce v české logice! Řekne šosák, že je „člověk pokrokový; a má rázem úctu pražské ulice.
NEKLAMNÉ ZBRANĚ
Nemůže tě vinit z krádeže a vraždy, ze lži, lupu, žhářství, ani z úskoku – a tak rozhořčí se český chytrák každý, že jsi hrubý v ráně, drsný v útoku. DUŠEVNÍ KASTRÁTI
Kastráti ducha mají tenké hlásky, proto vykládají, že vyžaduje dobrý ton, aby se mluvilo jen tenounkým hlasem. Slyší-li silný hlas, zacpávají si uši a jsou morálně rozhořčeni. Morální rozhořčení je podezřelé. Jak u pátera, tak u panny, nejpodezřelejší u duševního kastráta. Kastráta urazí drsný ton, kulturního člověka surový fakt. Drsný ton jest věcí temperamentu a nálady, surová fakta znakem zmrzačených duší. Byron, Voltaire, Goethe, Heine, Puškin neměli by ustláno na růžích u nás, kde několik set let kultury bude musit pracovat, než bude vůbec jasno, co znamená pojem kultura v celém svém do- 135 sahu. U nás, kde kastráti odpouštějí Čelakovskému, Havlíčkovi a Nerudovi jen proto, že jsou již mrtvi. Kastrát má zásadu: De mortuis nil, nisi bene. I naši kastráti – dle Heineho – naříkají, že mám silný hlas. A mrzí se velmi. A já se jen obávám, že až umru, budou hledět přikrývat také moje boje pláštíkem milosrdenství... Pak vy, kdož jste byli mými přáteli, buďte na stráži! Ale než umru, budu jim hřímat stále v uši. Ať si je zacpou – já jinak nemohu. Musím přehlušit jejich tenounké hlásky a o surových faktech mluvit řečí drsnou. Neboť tu zkušenost mám: řekl-Ii jsem někomu, že je naivní, usmál se on i posluchači. Řekl-li jsem, že chodil kolem mne s gumovými podešvemi, dokazoval mi, že gumových podešví jaktěživ neměl. U nás se musí přímo vzkřiknout: Osle, nebo taškáři! Sic by kastráři naposled mohli věřit, že je člověk jedním z nich.
OBEZŘETNÝ ČASOPIS
Co už znáš, cos přehled, to ti poví „Přehled“, to však, o čem nevěda, nedovíš se z „Přehleda“. 136
VŠÍM SE DÁ OBCHODOVAT!
Vlastenectví kšeftem – o tom není sporu, však jsme dokázat to jasně dovedli. Teď to po nás křičí spekulanti v sboru, neb kšeft v protivlastenectví zavedli.
ČTVRTÁ TŘÍDA ČESKÉ AKADEMIE
LETOS

Hněv bohů leží na ní hluboký, a zdá se, že jí není pomoci: v loni jsem zahnal staré žraloky, letos v ní řádí – mladí žraloci.
TŘI HRSTKY ČESKÝCH GRANÁTŮ
VĚTŠÍM DÍLEM PRO „GRANÁTA
OD JIZERY“

Prvá.
POSITIVNÍ POLITIKA
Teď jsme na to padli, drahý národe! Takhle a ne jinak od dneška to jde! Stát má potřeby své, svoje nezbytnosti, odpírati mu jich jest jen zpozdilostí. Dále: kam by ved nás takový čin hloupý? Nedáme-li my jich, vláda Němce koupí 137 a zaplatí kusem jen z našeho masa. Aby netloustla z nás německá ta chasa, zabráníme chytře: povolíme předem, čeho vláda žádá slovem, gestem, hledem, a tak status quo nám aspoň nastane. My nic nedostanem, Němci také ne.
DÉBACLE
„DĚJINNÝCH KARAKTERŮ“

Tůma dumá: Zatracený kolotoč! Teď mám hájit svatou církev, nevím, proč? Mazzini a Garibaldi, Gambetta! – Jak ta mladost a s ní všecko odletá! Pius, Bauer, Žáček, Hruban heslem dnes – hlavo má, jak zrýmovat to, odpověz! Tůma dumá... rýmu nemá žádného – Kdo však tomu nerozumí, řeže ho! 138
DR. ALOIS RAŠÍN VRÁTIL SE DO LŮNA
SVATÉ ŘÍMSKÉ CÍRKVE*

No, to byl rámus! Svatý Petr dal od vrat rajských znamení a do trub dlouhých celý metr andělé duli nadšení, a hlásili pak všemu nebi, že jedné ovci zaběhlé se rozsvítilo náhle v lebi a v chlév se navrátila, hle – světice rozjařené vstaly a držíce si věneček, milostně k harfám tancovaly před sborem světců taneček. Patroni zemští viděli v tom zas obrat v zemi Husitů, a nejvíc pochválili při tom, že veřejně, ne ve skrytu se provedlo to, příklad skvělý že mohou jiné ovce vzít – nu, všichni velkou radost měli, jak má to podle Písma být, zvlášť ovečky té patron svatý byl vesel: výskal ze všech sil, tančícím tahal vínek zlatý a lilií svou po nich bil, * Nedorozumění, špatná informace moje. Dr. Rašín mi po letech potvrdil, že z ní jaktěživ nevyšel. 139 nu, tak veliká radost bylabyla, tak tuze nebe veselé, že když se zora zrůměnilazrůměnila, nemohl do své postele tak mnohý světec trefit ani. A všeho toho příčina – vemte si příklad, drazí páni byl návrat pana Rašína.
INSERÁT
V Čechách, Moravě a Slezsku bydlícímu národu nabízíme přeochotně zboží svého závodu: povětrné korouhvičky, staré cepy husitské (k parádám o božích tělech zdoby u nás typické!), pro vídeňský export máme sortu prima magnifik: nohy k ministerským židlím, hadry k pucování klik, po vlastech pak dodáváme papuče a punčochy, k půlmistrovským křeslům máme trvanlivé lenochy, dále vedem stále v skladě přebarvená mínění, duplikáty hesel, soudů, chomouty a řemení, koňské klapky, med a máslo, vše, co žádá náhoda – 140 kdo k nám nejde, ten je věru krkavčí syn národa. Kupujeme: bravů stáda, živá, jak i dobitá, oči, vnitřnosti a kosti, rohy, kůže, kopyta, dřeva, tvarohové mozky, polena a motyky, duté lebky, mrtvé duše, rozčísnuté jazyky – vlastní zloděj, díme směle, kdo má a nám neprodá, rozkolník a ba co více: přímo zrádce národa. Rovněž staré repetýrky vítány nám velice. Čičikov a spol. Prague-Praha, Mariánská ulice.
UKOLÉBAVKA
Spi, drahý český lide, spi! Pan doktor Kramář se o tě stará, aby tě kochala Vídeň i fara, sám chudák nespí, tuze se trudí, že tě snad nějaký dareba vzbudí – spi, drahý český lide, spi! Ať se ti o nebíčku sní! Pan doktor Kramář zárukou je ti, že tam tvá dušička jedenkrát vzletí, 141 plať jen své daně, cti vrchnost farskou, nesleduj tendenci katilinarskou – ať se ti o nebíčku sní! Spi, drahý český lide, spi! V nebi se uvidíš s patrony svými, s Janem a Ludmilou, zaplesáš s nimi, zde jen buď hodný, vždyť se tak stará o tě pan Kramář, Vídeň a fara – spi, dadej, zavři očka sví!
RADA ČASOVÁ
„– jo, von pro politiku nejní, to víme všecky, ale co s ním? Dyť voň nedá pokoj ani sobě ani nám –“ Výrok jednoho skalního mladočecha.
Tak mluvit může jenom cynik pustý: Že místa nenašel by Karel Zlatoústý po celém národě, jež patřilo by jemu a bylo zároveň i chloubou lidu všemu? Když na Hradčanech je a nemůže být králem, tož hodnost ustavte, jež mezi kardinálem a pražským purkmistrem by ve prostředku byla a tu ať Karel má. Až bude stát ta vila, – Ohmanna zachovej nám věčný Hospodine – ať se mu pod nohou Vltava řeka vine a Praha na břiše ať pěkně před ním leží. On bude pohlížet do spousty jejích věží 142 a bude promlouvat o měkém o baroku, o boji ve Vídni, o církvi, o pokroku, jak tací velmoži to sypou z faldů roucha a kde kdo slyší to a nikdo neposlouchá. Ať rady rozdává rozšafné, blesků plné ať plány vymýšlí nesmírně důmyslné – však jak těch, tak oněch rozumní posluchači ve vlastním prospěchu ať vystříhat se ráčí. Pak deně vypraví mu národ deputace, jež půjdou uctivě tam vzhůru do paláce, hold budou skládat mu, jímž se mu kde kdo vděčí a každá vezme v dar zas jednu z dlouhých řečí. On bude spokojen. My budem žíti klidně a hlavně klidnější pak budem stran té Vídně.
Druhá.
KOŘIST VÍDEŇSKÁ
(Volně dle Vrchlického, těsně dle pravdy sdělána tato fotografie události, která se přihodí na podzim, či někdy jindy, až pan Kramář promluví s panem Gautschem, Stürgkhem či s kýmkoliv, kdo přijde.)
Triumf Čičikova! – V jeho čele nadšeného zříti hlasatele, jenž mu od dvou roků slouží vřele, mariánskou drahou houfnici! Potom janičáry, šmoků šiky, bařtipánské boží bojovníky, štrébry, dietáře, nádeníky – 143 Čičikov v jich středu převeliký na voze má zlatou stolici. A jak moře v slunce objevení mladočeský národ v udivení poslouchá ve svatém roznícení houfnici tu tohle hlásící: „Desetkrát Sláva! Hej! A k zemi kloňte hlavy, do pražské brány vjezd hle Zlatoústý slaví, buď chvála Mu a čest! On lev a orel náš! Ověnčen kořistěmi se z Vídně navrací v svou milovanou zemi, jíž nehynoucí zdobou jest! Bum! Sláva! Sláva Mu! A pějte Hej Slované! Co hrdlo vlastence, ať volat nepřestane, až zem se otřese a zachví nebesa! On granát nádherný od chladné od Jizery jak slunce zaplál nám a zahnal soumrak šerý, On prapor jest, jenž neklesá! Od ledna šestého a roku desátého většího nemáme my nad genia Jeho, jen lebka proradná tomuhle nevěří – však my, kdož stojíme v národa těžké službě, leb takou rozbijem v své neochvějné tužbě, by dostal fenix náš, co jemu náleží! On Riegra větší je i Palackého větší, Sladkovský břídil byl, i Havlíčka On předčí, kdy svého Homera On najde a Sbor Mus? Co oni přivezli? Nic jeden, drobty druhý a třetí ubil se, že boj ved planý tuhý – však On hle veze celý plný vůz! 144 A na něm kořist je – všech kořistí to souhrn! Jsou divy žasné tam, jsou zázraky a jsou hrn- ce plné egyptské, jichž národ hladový už věky dlouhanské ždal ve smrtícím hladě, ty urval heros náš, ty složil na hromadě a vozem veze dnes do země Karlovy! Tisíckrát Sláva Mu! Z té nepřátelské Vídně, jež jedla mozol náš, krev naši pila klidně, vůz prvý jede dnes a jiné jindy zas! Neb není pochyby: náš boj má míti zdar-li, ten Karel největší nad všemi dosud Karly jej provede, ta Spása spás! Cavour i Gambetta – jak blednou tato jmena a tratí na zvuku dle Jeho vyslovena; i Bismarck přímo prtačí, když úspěch změříme té dlouhé řady roků s tím, co náš český Lev vzal v jednom velkém skoku, co slovo říci nestačí! Zde měly volat by Šumava, Krkonoše a všechny hory ty, jež tyčí se v Čech ploše, tož s Milešovkou Říp a Ještěd s Blaníkem, a zvony chrámů všech by hlaholiti měly a vlast by měla pět, že svět by trnul celý: že není nad Něho v všemmíru velikém! Bum! Bum! Bum! Střílejte! A hrajte Hej Slované! Co hrdlo vlastence, ať volat nepřestane! Hle kořist nádherná! Ó vizte jen vůz ten! A kdo by zkřivil ret snad k žertu, ku pošklebku, ve jmenu národa mu rozbijeme lebku, ve jmenu národa buď proklet, zlořečen!“ 145 Takto hřímá houfnice. A vůz s Čičikovem projel slavně první pražské brány krovem, mladočeský národ diví se a sráží: – Co je v hloubi vozu? – vespolek se táží. – Co nám Karel vyrval z rmutných Vídně vln? Úžas, udivení! Čičikov tu vstává, do vnitřností vozu nahlednouti dává – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – Vůz ten ministerských slibů pln!
Třetí.
„PRAVÝ HUMOR VYVĚRÁ Z HLUBOKÉHO
JEMNOCITU“

Humorní lidé! Člověk sotva tuší, jak u nás taký jemnocit zkvést moh: lump, který včera prodal pero s duší, dnes horší se, že máš prý – hrubý sloh!
JEDEN Z „NEJLEPŠÍCH LIDÍ“
Realistou býval, pak soc. demokratem, pak národní dělník stal se z něho chvatem, nyní mladočech je; dá-li pánbů příště, půjde zcela jistě za Skrbenským z Hříště – kterýžto pak hadr v čtveré vodě praný zve se s úctou u nás „státník mnohostraný“. 146
ZDRAVICE PIOVI X.,
KDYŽ ZRUŠIL ŘADU SVÁTKŮ

Tak někdy i to kolo páté se uplatní, jak náleží: ty rušíš svátky a my svaté – tož Nazdar! pane papeži!
TOČÍME SE TOČÍME...
čili
NEJNOVĚJŠÍ VĚDOMOSTI O ČESKÉM
GLOBU

Severní pól: Hotel Zlaté Husy, jižní: Já, já pana Kramáře. Mezi nimi osa ležet musí, tu nechť odhadne um počtáře.
1,700.000 KORUN, ČILI POKROKY
LIDSKÉHO BADÁNÍ

Metafysických záhad není, pro vše už našli číslo my: dnes víme váhu přesvědčení a známe tarif svědomí.
DRU UHLÍŘOVI
Res victrix diis placuit, sed victa Catoni 147 korunu dostal tvůj čistý štít sto korun zákony.
JEN K VŮLI TĚM RÝMŮM Z PŘEDU
I VZADU

Staré ztrácí v ceně, bosí chodí tiše, darebáci deně nosí nosy výše.
KAREL HAVLÍČEK
Což? Kdo ví? Nikdo neví. Těžko říci. Však, myslím, nutno před ním mládež stříci. Hle, Tobolka... A vydal jeho spisy. Hle, Chalupný... Psal o něm knihu kdysi. I dorostlejší: Kramář v filipice si zobracel jej ondy na jazyce... I dorostlejší nutno před ním stříci – – Neb... Kdo ví? Nikdo neví... Těžko říci...
MLADOČESKÉ ÚSPĚCHY MÉŘENY
ČASOMÍROU

Čtrnáct dní na jednu kondolenci,* roků deset na pět Excellencí – druhou universitu co nevidět budeme mít za sedm set let. * Dr. Kramářovi k úmrtí otcově od Franze Josepha. 148
NÁŠ VÍDEŇSKÝ MARIÁŠ
Opravdu dojemný mariášmariáš. Kibici křičeli; Oho! Hrst plnou trumfů, král byl náš – alifer dali – nic z toho. Pak samá sedmička, osmička, chtěli hrát alespoň „betlíčka“ – a prohráli i toho!
FELIX AUSTRIA!
Všechno máme; Drahotu a hlad, zamotanou vůbec situaci – chybí buben jen a bubnovat na to hospodářství k licitaci.
O ČESKO-NĚMECKÝCH
SMIŘOVAČKÁCH

Jedni praví tak a onak druzí, jisto; velbloud trvalý je v chůzi; jisto, že je všechno zahadné, ale že to nějak dopadne.
V PAUSE
Ran jsem se nebál, bojů nelekal, a byly tam i otrávené střely – však za to když jsem časem ránu dal, vždy byla z těch, jež časy nezacelí. 149
PSÁNO V POROTNÍ SÍNÍ PRAŽSKÉ
27. LISTOPADU 1911*

APOSTROFA
Ó národe, ty osle trpělivý, co všechno se už směstná na tvém hřbetu! Hejslovan, šejdíř, hlupák blabolivý, i plantážník, jenž s plným měšcem je tu. A všichni řvou, že jsou ti štěstídárci a že tě vedou cestou plnou slávy – ty neseš, neseš – času nemáš arci u cesty schroustnout bodlák červenavý. Nu, nediv se, když jsem tak během roků bil po čeládce té z vší svojí síly, že časem sjela rána do tvých boků a časem do hlavy ti, osle milý! Však – – pohleď – – časem za to také mělo jakýsi efekt nábožné mé dílo: tys stanul, hýkl, kopl jsi mi v čelo, až se mi hezky v očích zajiskřilo... * „psal jsem to ve chvílichvíli, když předseda shrnoval v resumé vše, co bylo za celý den proneseno. Napadlo mi, že tu sedím já, literát, zítra nějaký vrah, pozítří podvodnice Seitzová, a že mohu vyjít odtud konečně jako člověk obdařený trestem... tak jsem napsal tohle...“ Z původního dopisu redakci Času. 150
DVA EPIGRAMY
Psáno dopoledne.
A kdyby mě zavřeli na sto let – jakmile vyjdu z vězení, na novo budu křičet v svět: Ti chlapi přec jsou koupeni!
Dr. Kramář. (Po řeči dra. Boučka.)
Vše dal blahu lidu beze šalby: groše jakés, hlasivky, dech plic – Kdyby nic byl nedal, jistě dal by blahu lidu tisíckrát víc. 151
II.
MUSA PEDESTRIS
(česká komedie)

[153] 1. „NA ŠIPCE TICHO“
1. posel: Lev na špičce svatovítské věže otočil se zadkem na Prahu a nechce se otočit jinak. Dr. Kramář: Nepletu se do cizích záležitostí. To je věc páně arcibiskupova. Oznamte to panu kardinalovi. 2. posel: Nebožtík Julius Grégr se obrací v hrobě a hřmotí tak, že si všichni nebožtíci okolo stěžují, že nemohou spát. Dr. Kramář: To je proti pánubohu! Anýži, doskočte na Olšany a řekněte mu, aby dal pokoj! 3. posel: Sýčkové a netopýři se rozmohli po celých Čechách a Moravě. Za bílého dne poletují v takových houfech, že není slunce vidět. A vrány a havrani lítají s nimi a krákorají skuhráním strašlivým. Dr. Kramář: Škodí to živnostnictvu? Dr. V. Tille: Myslím, že ne. ale snad agrárníkům. Dr. Kramář: Pak je to věc Udržalova. Nepletu se do cizích záležitostí. Co se děje ještě? 4. posel: Klerikálové – Dr. Kramář: Nechte jich na pokoji. My jsme aklerikální. Ještě něco? Dr. V. Tille: Už nic, pane doktore. Dr. Kramář: Pak tu nemáme co dělat. Do řady mládenci! Jste tu všichni? Maštálka: Všichni. Čtrnáct mužů. Dr. Kramář: Tak pozor! Musíme zachránit Vídeň. Jako Sobieski. Půjdem hlasovat pro branou předlohu. Udržale, jdete s námi? 155 Udržal: Jdu. Budeme také hlasovat pro ni, ale slavně prohlašujeme, že vaši politiku neděláme. Dr. Kramář: To je proti pánubohu. Jste blázen či šílenec? Udržal: Nerozčilujte se, hlasujeme pro. Dr. Kramář: A ták. Tedy do řady s námi. Pozor mládenci: Jedna, dvě – jedna dvě! A zpívejte tu naši starou hymnu! Sbor: Mlčet, hlasovat a diety fasovat – –
(Odejdou.)
Chvíli ticho po Čechách. Jen s Marianské šance lze slyšet tleskání malty a zpěv zedníků:
Stavíme zde pěknou chaloupku, všecko čisto jako na sloupku, mistr Ohmann plány nadělal, my stavíme, budem stavět dál.
Tma. Najednou spadne na zem spousta černých pánů. Všelijaké Milosti a Vysocedůstojní a + Milostiví a Veledůstojní a Důstojní a Amplissimi. Všichni (dopadnou, postaví se a pozdraví): Pochválen buď pán Ježíš! † Milostivý Josef z Hradce Králové: Pochválen budiž! Tma nevěry ohrožuje naši českou zem, bratří v Kristu. Bůh je láska a smilování. Neklňte a ne- 156 dějte klnout středověku: v jeho tmě bylo líp, poněvadž tmu tu přečasto ozařovaly hranice kacířů. Neboť Bůh ve svém milosrdenství nechce smrti hříšníkovy, ale aby se obrátil a živ byl – Huyn: Ich verstehe kein Wortí. Skrbenský: Macht nix, ich nur wenig. Milostivý Josef (pokračuje): Libě pozoruji činnost našeho kléru, zvlášť mladšího: jako ostříži dávají pozor, aby nebyl uražen cit náboženský a dopadnou-li takového zlolajce, hned jej odevzdávají rameni světskému k potrestání, jakož praví náš Spasitel: a kdož by řekl bratru svému rácha, hoden bude pekelného ohně. Bratří v Kristu, vy Vele- a Vysocedůstojní sluhové i pastýři, jakož dí svatý Pavel: Všeho okus a nejlepšího se přidrž, tak i my můžeme se zadostiučiněním nemalým konstatovati, že v tomto státě jsme napravili mnohé poklesky dějin, ale půl práce, žádná práce, jak říkával náš veliký světec Jan z Nepomuku. Blahoslavení pokorní, neboť oni Boha viděti budou, dí Písmo, my však, Vysoce- a Veledůstojní páni bratři, musíme se snažit, abychom celý stát tento přivedli úplně na cestu Pravdy Boží a vrátili jej matičce Naší, Svaté Římské Církvi, jakož nařídil Hospodin, abychom předem břevno z oka svého vyvrhli – Reyl se hlasitě rozpláče. Huyn: Was plärrt der Kerl? Burián: Gewissensbisse wahrscheinlich Euer Gnaden. Huyn: Kommt so was noch vor? Skrbenský: Hie und da, scheint so. † Milostivý Josef (pokračuje): a potom šli a-a-a – Sahula: a bližnímu vytloukli oči i zuby! † Milostivý Josef: ano, tak nějak to je, pamět opou- 157 ští mě, kmeta. A jakož dále stojí psáno, že dobře jest modliti se v skrytě, budeme i dále tříbiti, aby plevel náš byl čist od pšenice a ta byla uvržena do věčného ohně. A jakož zaseje psáno, že hodenť je služebník mzdy své, nedáme ani haléře z toho, což našeho jest. Ze všech těch, Vele- a Vysocedůstojní páni bratří, nad vodičku studánky jasných důvodů, je zřejmo, že nemusím dále dokazovat, jak užitečen pro Svatou Matičku Církev Naši je sjezd eucharistický a doufám a chci věřiti, bratři milení, že se k němu do posledního i se svými drahými dostavíte. Ke konci vzdávám vroucí díky naší čacké žurnalistice, našim velebným,abych tak řekl, brkům a volám požehnání nebes na hlavy jejich a osvícení do hlav jejich, jakož náš Spasitel již řekl: Schovej meč svůj do pochvy, což nevíš, kdybych chtěl, že by Otec nebeský legie andělů poslal na obhájení moje? Končím křesťanským naším: Pochválen buď pán Ježíš Kristus! Shromáždění: Až na věky věkův! Amen. Prof. J. Čeíakovský: Milosti, Eminence a Excelence, Vysoce- a Veledůstojní pánové a pánové důstojní! Jako rektor české university, člen strany svobodomyslné a jeden z nejstarších Sokolů, dovoluji si pozdraviti velebné shromáždění vaše jmenem všech těch korporací. Huyn: Schön. Danke sehr. Dr. Hruban: Vysoce- a Veledůstojní – Huyn: Was wollen Sie da? Shromáždění: Ježíš Marjá, on je tady! Proč nehlasujete ve Vídni pro branou předlohu? Dr. Hruban: Deposedovali mě. A pak – mé místo je vždy tam, kde je Církev bojující! Huyn: Gut gebrüllt, Advokat! 158 Dr. Hruban: Dovoluji si jenom upozorniti, Vysoce- a Veledůstojní pánové, že sjezd svaté Eucharistie, patronky země české, má háček – Skrbenský: Naše patronka? Ah, to je zajímavé. Burián, napíšou si to jmeno! Dr. Hruban: Vy víte, že jeho Em. pan kardinál arcibiskup kníže dr. Nagl je Němec a sice i v náboženském ohledu Němec, že dr. Neumayer, purkmistr města Vídně, zavírá české školy a týž Neumayer bude jaksi hostitelem kongresu, že obcovací řeč bude německá – slovem: mám obavy, aby nevěrci a odpadlíci neužili těchto okolností k útokům na naši Svatou Církev. Zde v Čechách je pánům hej, zde bdí nad nimi dr. Kramář, ale u nás, na Moravě by to mohlo nést velmi zkázyplné ovoce. Pochválen buď pán Ježíš Kristus. Já domluvil. Huyn: Der Kerl hat Recht. Wo ist der Schramek? Reyl: Nicht da, Euer Gnaden. Hůlka z Budějovic: Když se to vezme kolem a kolem, je to velmi závažné, ale když se to vezme obráceně, je to také velmi závažné. Skrbenský: Sehr richtig, tágy zi to myzlím. † Milostivý Josef: Nebylo noci, aby nebylo dne, čili jak praví žalmista Páně: věčným kolotočem jest život náš a není ani odechu a spočinutí, nehledě k tomu, že živly podvratné a kacířské ani pomazaných Páně nešetří. Pastýřské pak srdce Naše jest sužováno velmi a kdyby nemohlo být hůř, bylo by velmi zle, kterážto okolnost a pevná důvěra v Hospodina jsou záštitou naší nejskvělejší. Reyl: Myslím, že slova našeho + milovaného Josefa vyčerpala a označila situaci tak, že není třeba ničeho dodávati. 159 Shromáždění: Tak jest. Ano, ano. Ticho. Smrká se. Kašle. Vysocedůstojní dívají se na Veledůstojné, potom na Důstojné a tito zase naopak. Šrámek: přiběhne celý uřícen: Ďábel! Vtělený ďábel je na zemi! Já ho našel! Huyn: Ah, da ist der Schramek! Was hat er? Skrbenský: Den Teufel hat er erwischt! Huyn: So. Schön. Šrámek: Mám ho, mám vtěleného ďábla! Reyl: Bitru? Zaplať pánbů! Zednáři budou mít zas po radosti! Šrámek: Žádný Bitru. Machar se jmenuje. Židé ho vykrmili, Rotšild nosil vajíčko černé slepice šest neděl pod levým ramenem, do Říma ho potom poslali – Huyn: Weiss schon. Den Kerl kenn’ ich. Also ein Teufel. Skrbenský: Möcht’ ich anschauen. Má gópyta? Reyl: Znám ho. Černý je. Vypadá sic dost jak člověk, ale je skutečně ďábel. Mě, neviného, chytil několikrát a ponořil do svého varu – div jsem z toho neonemocněl. Skrbenský: Weiss schon; das ist der, der – Burián: Ja wohl, der, der Hůlka z Budějovic: Už mi také seděl na krku, ale Pánbůh mě ochránil. Kaván z Val. Meziříčí: Měli ho u nás jednou pokrokáři. Viděl jsem ho. Pliv po mně a pálilo to a páchlo po síře. Panna Řezníčkova: Zastupuji, prosím prostějovskou faru. Náš Veledůstojný pan farář nemohl přijít, drží se s Důstojným pánem Štanclem za vlasy a nemohou se pustit. Prohlašuji, že my taky toho 160 ďábla známe. Pan farář mi ho několikrát odstonal. A kdyby nebylo mé péče a trochy toho plzeňského – † Milostivý Josef: Ani já nebyl ušetřen zlomyslností jeho. Obcházel jako žernov osličí a hledal, kterak by mě pohltil, jak praví svaté Písmo. Ale já doufaje v Pána a v policii vzdoroval jsem úkladům jeho a na mně se vyplnilo předpovědění prorokovo: Nezanecháš duše mé v hrobě, aniž dáš svatému svému porušení. Sahula, Jukl, Kitzberger: l nás sekýroval, jen což pravda! Posel: Telegram, prosím! Z Přerova! Burián čte: Mě ten ďábel také zlobil. Ve vší úctě páter Hlobil.
Světlík: l do mně píchl, ale Hospodin – Reyl: Nejďábelštější čin jeho byl, že nám rafinovaným způsobem začal třást kapsami. Chtěl, abychom vydržovali matiční školy, dávali chudým, vzdali se všech zasloužených titulů – – † Milostivý Josef: ano, a chodili pěšky, četli Nový Zákon a žili podle něho. Huyn: Ein sonderbarer Schwärmer. Reyl: A když jsme mu předhodili, že uráží takto svaté náboženství, posílal nás k obchodnímu soudu, abychom ho žalovali pro rušení živnosti! Celý sbor: Hrůza! Hrůza! Ohavný ďábel! Šrámek: Od dob onoho hada v ráji nebylo horšího ďábla na světě! Vele- a Vysocedůstojní pánové! Ačkoli já jsem nejmenší mezi městy judskými, myslím, že ze mně vyjde světlo, které ozáří celé Čechy a Moravu. Já četl (a slzel při tom velmi bo- 161 lestí) Pašije tohoto ďábla. Vypravuje tam, jak bychom psali a jednali o a se svatým naším Spasitelem, kdyby přišel na svět dnes. Já slzel bolestí a hněvem – Huyn: Sehr gut, lieber Schramek! Šrámek: ale hned jsem si pomyslil: což pak ty, pekelníku, abychom ti vrátili jed tvůj do proklatého hrdla tvého a žahadlo tvé obrátili do pekelného těla tvého? Sbor: Výborně, Výborně! Šrámek: I haranguji, kde koho: naše ovce v obcích, naše Terezky, naše terciáře a všichni najednou cítí, že byl uražen náboženský jejich cit a protestují – Sbor: Výborně! Výborně! Jen dál tak ve jmenu Páně! Šrámek: A naše katolická žurnalistika musí přiložit ruku k součinosti: dmýchat do ohně, ukázat, že ďábel je ďáblem – Sbor: On chodí po světě v hávu básníka – Šrámek: ukázat, že básníkem není, háv ten mu strhnout. Reyl: Ale on je trochu vytrvalý a není radno se mu přiblížit. Mám jakési zkušenosti. Šrámek: Tenkrát v konviktě? Na klíně? Reyl: On ví všecko a je všudy přítomen. Sahula: A jinde se o něm nepíše? Což Mladočeši? Přece nemlčí? Reyl: Pravda: Arne Novák, potom nějaký Marten psal, Hikl – † Milostivý Josef: Co je to hýkl? Reyl: Hikl, i s puntíčkem. Šrámek: Všechno jedno. Napište, že jsou to znamenití kritici. Největší znalci našeho písemnictví. 162 A aby to táhlo, přidejte, že jsou to lidé vskutku pokrokoví. A otiskujte ty jejich úsudky. Sbor: Výborně! Výborně! Kaván: Svatá pravda. Takhle na to. Reyl: Uděláme to! Počkej ďáble, já ti zaplatím za tu kuchařku a za tu velebnou matku! Dr.Hruban: Dovolte Vysoce- a Veledůstojní pánové! Věc ta, bude-li úspěšně a dobře provedena, bude mít i druhou dobrou stránku. My zvíříme takový rej a tolik prachu kolem toho ďábla, že se úplně zapomene na sv. Eucharistii a na všecko, co je s tím spojeno. A tak doplňuji návrh drahého spolubojovníka pátera Šrámka takto: Mluvit, křičet, ba řvát o ďáblovi – ale mlčet o tom kongresu sv. Eucharistie! Sbor: Výborně! Výborně! Burián: Jednohlasně přijato. Šrámek: A volby budou u nás, volby. Zatopme tím ďáblem všem pokrokovcům! Dr. J. Čelakovský: Jako rektor, jako Mladočech a Sokol dávám svůj souhlas! Sbor: Výborně! Výborně! † Milostivý Josef: A nyní do práce. Čas jsou peníze, jak praví žalmista Páně. Nebude pohoršení, aby nebylo pokoření, dodávám se sv. Pavlem. Sbor: Do práce! Pánbů sám nám poslal toho ďábla! Vzhůru na něho! (Rozcházejí se za zvuků písně):
Ďábel černý pekel kníže přichází k nám blíž a blíže, ale my se nepodáme, my mu dáme – dáme – – dáme
163 Dr. Kramář vrací se se svou kohortou. Za ním Udržal. Dr. Kramář: My to vyhráli! Udržal: Totiž: Rusíni a Poláci – Dr. Kramář: Rusíni? Jací Rusíni? Není Rusínů, poněvadž já nechci. 1. posel: Pan arcibiskup dal sundat lva se svatovítské věže a dal postavit na jeho místo morče. Dr. Kramář: Nemíchám se do cizích záležitostí. Proto přijímám i to morče. Poslouchejte, Udržale, po Čechách je prý mnoho myší – Dr. V. Tille: totiž sov, netopýrů, havranů a vran, pane doktore, jak posel hlásil, ale přejete-li si myši, jsou to myši. Dr. Kramář: Nemíchám se do toho, to je vaše věc, Udržale. Red. Anýž: Byl jsem na Olšanech, pane doktore, a vyřídil Julkovi, že má dát pokoj – Dr. Kramář: Co on na to? Red. Anýž: Odpovídal velmi nezpůsobně – Dr. Kramář: To je proti pánubohu! Jděte tam ještě jednou, že si to zapovídám. Chci mít ticho! Nikdo ať ani nedutá! Velká politická situace je na obzoru.
*
Po Čechách ticho. Na Moravě je slyšet jen pátery bouřící lid proti ďáblovi. Na Mariánské šanci u Prahy staví zedníci dál. Ani zpívat si netroufají. Duch Lothara Clemense Metternicha (poletaje nad zeměmi koruny svatováclavské): Tady je dobře. To jsou kraje podle mého srdce. A kdybych ještě jednou mohl ožít – pak jen tady, jen tady!
19. června 1912.
164 2. PŘIVÁZANÝ KŮŇ
Dr. Pacák (sotvaže přečetl tento nápis): „Přivázaný kůň“? Co pak už jsem zas proved, že mi házejí na hlavu koně? A přivázaného! Tady přestává všecko! Není nevděčnějšího národa než tenhle národ český! Člověk se dře jako mezek a pak ho nazvou koněm – Dr. Kramář: Co pak je ti Fricku? Proč už zas zlořečíš? Dr.Pacák:Podívej! „Přivázaný kůň“! To jsem já – Dr. Kramář: Ale Fricku, dovol a odpusť! Kdyby mínili tebe, dali by tam jiné zvíře a ne koně – Maštálka: Cha, cha, cha! Tohle je báječný vtip! Kramář – to je vtipná hlava! Cha, cha, cha! Dr. Pacák: Poslouchejte, Maštálko, tohle jsem si od vás nezasloužil. Zvlášť od vás ne! Už jste mě jednou udělal směšným, když jsem vám prorokoval, že neumřete jako obyčejný poslanec – – Dr. Fiedler: Ale pánové, pánové! Myslím, že se rozčilujete zbytečně! Ze zpráv, které pronikly v poslední době na veřejnost a doprovázeny byly nejrozmanitějšími výklady, dá se nesporně souditi, a možno bezpečně jistiti, že, že, – Dr. Tobolka: Vaše Excelence míní, že – Dr.Fiedler: Že tím přivázaným koněm jsem já! Neboť rozumím-li dobře této metafoře, dá se vyložiti, že se mi přičítá zodpovědnost za práci v politickém oboru, která vlastně prací mojí není a považován jsem za spolutvůrce situační konstelace, na níž jsem pražádného vlivu neměl – Dr. Kramář (uhodí pěstí o stůl): Dovolte a od- 165 pusťte, tohle je mi příliš silný tabák! Dělám já něco za vašimi zády, pánové? Nereferuj i vám poctivě o každém svém kroku? Fricek má pravdu: vděčný zrovna náš národ není! A tohle jsem si věru nezasloužil! Maštálka: No, nerozčiluj se! Ale máš pravdu! Dr. Groš: Pánové, myslím, že ta hádka o přivázaného koně je debatou o oslí stín, jak to stojí v jedné arabské pohádce – Dr. V. Tille: Pan starosta ráčí podotknout, že vlastně v jedné řecké báji – Dr.Groš: Všecko jedno. Ale jádro toho jest, že ten kůň jest přivázán ke žlabu a pak, pánové, by byla míněna jen pražská radnice a tím koněm – Dr.Šubrt z Něm. Brodu: Chyba lávky, pane kolego, pak je míněna Živnostenská banka a tím koněm jsem – Red. Anýž: Račte dovolit, pánové: nenaráží se tu vlastně na redakci Národních Listů? Dr. V. Tille: Ale pak by nás dali do množného čísla přece – Dr. Rašín: Slovem: je to bezpříkladná opovážlivost. Pár facek to zasluhuje. Ostatně, pane redaktore Anýži, rád bych věděl, kdo si dovolil seškrtat celá místa ve vídeňském reliefu k mé řeči? Red. Anýž: krčí vyhýbavě rameny. Dr. Tobolka: mlčí. Dr. Rašín: Vůbec nejsem s Národními Listy spokojen – Red. Anýž: Prosím, pracujeme, jak možno, a táhneme jak koně. Jen vedení, zdá se, že je poněkud nejednotné. Dr. Tobolka: Pan Anýž má pravdu. Rád bych na př. věděl, jak se dostal do listu článek proti Koer- 166 brovi, byl to nanejvýš nepolitický a hysterický výstřel – Maštálka: Což pak pánové nevědí, že Dr. Koerber byl největším nepřítelem českého národa? Pánové, byl jsem při tom, když týž Koerber vyhlásil na počátku své vlády přítele Kramáře za nejhezčího muže v parlamentě – Dr. V. Tille: Nu tak tedy! A? Maštálka: a za čas na to prohlásil zase veřejně, že nejhezčím mužem je Němec, Dr. Lecher – – Dr. Fiedler: Ale, pánové, nechápu, jak a proč vlastně přijde tohle k tam tomu, obojí pak k Národním Listům a celek k českému národu? Dr. Kramář (uhodí pěstí o stůl): Dovolte a odpusťte, špičkovat se nedám! Kdo nevidí souvislost a hlubší význam toho všeho, nemá ani ponětí o politice! Člověk obětuje dny, noci, nervy, zdraví, peníze národu a sklízí potom takovýhle vděk! Hrom aby vzal tu českou politiku! Dr. Pacák: No, no, Kramáři, vždyť se obětujeme všichni! Já jsem se také obětoval a bude-li nutno, budu se s radostí obětovat zas! Maštálka: Kramář má svatou pravdu. Musí se jednou hlasitě konstatovat, že v čele naší politiky, je to právě pan Dr. Fiedler, jenž má na té nejednotnosti přímo lví podíl – Dr.Fiedler: Já? Maštálka: Ano, Excelencí, Vy. A věc ta jest už staršího data – Dr.Rašín: Neodvádějte debatu s cesty, pane kolego Maštálko! Co se týče toho obětování, o němž mluvil J. E. pan kolega Dr. Pacák, myslím, že zabráníme, s ohledem na jeho stáří pouze, všemi silami tomu, aby se už podruhé obětovat nemusil. Je 167 nás celá řada tady, sil mladších a pružných, kteří, bude-li čas a prospěch národa toho vyžadovat, rádi se obětujeme. Já na př. – Dr. Tobolka: Já též. Maštálka: Ani já se nebudu zdráhat. Dr. Pacák: Pánové, což jsem skutečně už jen přivázaným koněm? Já vím, jak to nahoře chodí, já vím, „jak se ty věci dělají“, jak říkával nebožtík Rezek. – Dr. Kramář: No, Fricku, počkej, počkej! Ještě nehoří. Doktore Rašíne, co jste nám to ostatně spískal s tou Kunětickou? Vždyť taková ženská nerozezná místodržitele od zemského maršálka. Dr. Rašín: Nevadí, byl to geniální tah. Ať to dopadne jakolivěk, mladočeská strana má prioritu v ženské otázce. Tak se to má dělat vždy: jiné strany takové věci vymyslí a propagují je, naše přijde a provede je. Dr. Kramář: A co ta ženská vlastně napsala? Četl jste někdo něco? Ticho. Dr. Kramář: Já taky nic. A co povídá o ní ten náš – jak se jmenuje? – No, ten Arne Novotný? Dr. V. Tille: Prosím, dr. Novák. Dr. Novák míní, že starší její věci jsou „pilné... spisovatelské ruční práce...“ zabývající se „zapletenými sexuálními problémy, které traktuje s naivní jednostraností a s rozhodným moralismem“, potom že se stala obžalovatelkou „mužské nadvlády a mužské morálky“, celkem pak: „literární kritika musí konstatovat, že zde byl velký přepych psychologické analysy, bujného umění slova a lyrického pathosu bídně utracen“. Dr. Kramář: Pěkná akvisice. 168 Dr. V. Tille: Také Machar o ní psal, a docela jinak. Dr. Kramář: Machar pro mladočeskou stranu nesmí existovat. Máme proroky vlastního chovu. – Dr. V. Tille: Kunětická také prohlásila, že věří ve vaši hvězdu, pane doktore. – Dr. Kramář: Ah, to je něco jiného! Pane Anýži, ať ten dr. Arne Kořínek při nejbližší příležitosti se o ní pochvalně zmíní, nezapomeňte. Red. Anýž: Prosím, pane doktore. Maštálka k dr. Tillemu: Vy píšete zeměpisné knihy, že? Dr. V. Tille: Ne, to byl můj otec. Maštálka: Však jsem si to hned myslil, že to nemůžete být vy. Měli jsme je jako učebnice na vysoké škole ve Švýcarsku. Dr.Kramář: Maštálko, mlč! Dr. V. Tille: Ale hlavně byly zavedeny na nižších reálkách a gymnasiích v Čechách, pane poslanče! Maštálka: No, také, také. Vy jste tedy dramaturgem Národního Divadla? Dr. V. Tille: Nejsem, ale mohl bych být, pravda. Já jsem reorganisovaným Mladočechem, pane poslanče. Jako přítel Tobolka a pan dr. Kramář. My přenesli smysl reální politiky do mladočeské strany – Maštálka: A čím se tedy zabýváte? Dr. V. Tille: Upravuji pro pana doktora Kramáře literární názory a hodlám napsat ze svých zkušeností knihu, jakousi populární čítanku pro národ s titulem: Návod, kterak se obratný člověk snadno a rychle dostane v Čechách ku předu – Dr. Kramář: Maštálko, mlč! 169 Dr. V. Tille! Prosím, pane doktore! Dr. Fiedler: Pánové, myslím, že by bylo na čase pohovořit si trochu o nynější politické situaci. Nedá se zapřít, ba, dlužno vyznati, že nevyjasněný čas nynější a zapletené poměry vyžadují co největší obezřetnosti v postupu a bedlivé rozvahy při každém kroku – Dr. Kramář (uhodí pěstí o stůl): Pánové, dovolte a odpusťte, tady přestává všecko! Už skutečně nevím, co ještě ode mne chcete? Mé zdraví, mé nervy jsou ty tam – prosím vás, co tomu řekne Neue Freie Presse? Maštálka: Kramář má pravdu. Myslím, že je tu okamžik, kdy nutno konstatovati, že J. E. pan dr. Fiedler neopomene žádné příležitosti, aby nedal nepřátelům naší strany látky k posměškům a poznámkám o nešvarech a rozkolu, v ní prý panujících. Dr. Kramář: Děkuji ti, Maštálko. Dr. Pacák: S jakousi výhradou přidávám se k mínění kolegy Maštálky. A ty, Fiedlere, co tě pořád čerti berou? Proč ryješ do nás? Vidíš, když se nám potom hází na hlavu takový název, jako je „přivázaný kůň“, má to dojista důvod jen v tvé querlulantnosti. Dr. Kramář: Fricku, ty jsi zlatý člověk! Pánové, prosím vás, šetřte mě aspoň trochu nyní. Jak snad víte, mám mluvit pří odhalení pomníku Palackého, přijdou Rusové, musím se trochu připravit. Mé nervy jsou beztoho ty tam. Red. Anýž: Bude to dojista největší ze všech velikých řečí, které jste dosud promluvil, pane doktore! Dr. V. Tille: Nesporně. Bude to účtování s minulostí a program budoucnosti. 170 Dr. Fiedler: Ale já myslím, pánové – Maštálka: Excelencí nechápete opravdu, že provádíte přímo kulinářskou úlohu tady? Dr. V. Tille: Katilinářskou, chtěl p. poslanec Maštálka říci... Dr. Tobolka: A co je tedy s tím přivázaným koněm? Dr. Rašín: Přítel Groš se zmínil tady o jakémsi žlabu. Pane redaktore Anýži, konstatujte, prosím, zítra v Národních Listech, že já, dr. Rašín, nestojím s „Prahou“ nyní v pražádném spojení. Dr. Kramář: Pánové, dovolte a odpusťte, abych vám řekl, že mluvíte planiny a zbytečně se rozčilujete. Žádnému z vás nenapadlo, abychom si pohovořili o věcech důležitějších. Politická situace je neobyčejně interesantní a přišla do překvapujícího obratu – Dr.Fiedler: Pánové, nic jiného jsem nechtěl – Maštálka: Excelencí, dovolte, račtež mít aspoň trochu ohledu – Dr. Kramář: Maštálko, mlč! Pánové, četli jste zajisté v Neue Freie Presse, že hrabě Tisza – Red. Anýž: My to měli také, pane doktore! Dr. Kramář: Měli jste to? Děkuji vám, to je dobře. Tedy hrabě Tisza zdolal maďarskou oposici. Braná předloha je v Uhrách už takřka vyřízena. Maštálka: Hrabě Tisza zvítězil ovšem jen tím, že kopíroval doktora Kramáře! Dr. Kramář: Ano. Děkuji ti, Maštálko. Ted je na vládě rakouské, aby se vzchopila k činu. A my, pánové, máme klíč situace v ruce. A vláda ví, že s námi vše a bez nás ničeho. Pánové, co se týče braných předloh v rakouském parlamentě, vy víte, že jsou to státní nezbytnosti. Naše strana nesmí si, 171 na místech nejvyších zjednat pověst faktiosní oposice. Chybili jsme tolikrát, teď je na čase, abychom nechybili zas. Konferoval jsem s hrabětem Stürgkhem. Vy víte, že stůně. Nemohu a nesmím prozradit všecko, co bylo předmětem našeho ujednání, ale tolik mohu říci, že poslední věta ministrpresidenta zněla doslovně, až se uzdraví a bude vidět, že se podívá, co se dá uhlídat. Myslím, že když mně to dostačilo, dostačí to i vám a celému národu. Hussareck a Hochenburger nám nevadí. To jsou jen žurnalistické machinace odbojných frakcí a frakcíček – řekněte mi otevřeně: co ti dva ministři udělali dosud proti nám? Nic, pranic. A ruku na srdce, pánové, a vyznejme, že oba jsou lepší, než jejich pověst. Čímž, myslím a doufám jsem politickou situaci a naše postavení v ní osvětlil tak, že žádný z vás nemá nejmenší pochybnosti. Dr.Fiedler: Vážený pan předseda našeho klubu s obvyklou svou jasností řekl dojista vše, co se říci dalo, ale myslím, pánové, abychom si přece jen podebatovali o jednotlivých, abych tak řekl, bodech tohoto obrazu, neboť za svou osobu přiznávám, že mi není dosti jasno, co vlastně ministrpresident uhlídá, až bude zas vidět, dále zůstalo mi temno, máme-li bezpodmínečně hlasovat pro brané předlohy, potom, jaké bude asi stanovisko Jednotného klubu v této otázce, konečně – Maštálka: Excelencí, už zas?! Dr. Kramář (zrudl a chtěl zase uhodit pěstí, ale pomyslil si, že by se tuze opakoval, tedy neuhodil): Pánové, dovolte a odpusťte: řekl jsem, co jsem říci mohl a směl. Všem to stačilo, jen kolega Fiedler pronesl několik všetečných námitek. Je to smutné, že skytáme nepřátelům naší strany 172 obraz nesvornosti a přímo nekázně. Mohl bych přejíti mlčením všecko, co pan kolega pronesl, vždyť váš klidný souhlas jest mi dostatečným důvodem. Ale abych ani pana kolegu nepřipravil snad o klidný sen a zaplašil jeho starosti (ironicky) o blaho národa, dovolím si výklady své doplnit, totiž precisuji slovy to, co vám všem, kdož jste (ironicky) nebyli zrovna profesory (smích a potlesk), ano vám, kdož jste jen pouhými politiky, bylo a jest vždy jasno: Přivázaný kůň jest – hrabě Stürgkh! (Nový bouřlivý potlesk. Řečníku se gratuluje.)
Epilog.
Já: Když vůdce mladočeského národa tak bystrozrace a takhle předem našel, koho vlastně míním svým „přivázaným koněm“, mlčím. Vlastenci, ať žije braná předloha!
6. června 1912.
3. VÝZNAM PALACKÉHO
Den prvý: v Pantheonu.
Fr. Palacký (kráčí Václavským náměstím): Neblaze oklamán byl jsem leta páně tisícího osmistého devadesátého osmého. Vypravilť jsem se zajisté z lobkovické své hrobky, abych popatřil i poslechl, jak oslavuje památku stého výročí mého narození národ, jenž mě svým otcem zove – a ejhle, došel jsem místa, kamž pravili, že kladou úhel- 173 ný kámen k pomníku mému a zatím tam ruský generál, Komarov jmenem, byl způsobem hlučným oslavován. Odešel jsem zasmušiv se z kejklů takových a drahně roků spal jsem pokojně v hrobě svém dále, až nyní zas hlasy tam pronikající a mé jmeno přečasto opětující vyvábily mne poznovu, popatřit, co se děje. Jakého medle může být uspokojení většího nad ono, moci uviděti, kterak naše toužení a želání stalo se činem, skutkem a pravdou? Jaké krásnější nesmrtelnosti mohlo by být, než žíti takto v národě, z něhož jsme vyšli, pro nějž jsme pracovali a jenž nám byl dražší nad zřítelnice zraků našich? (Zastaví se a rozhlíží se, na to vyloví ze šosů Hlas Národa): Zde psáno: V Pantheonu – kde jest Pantheon, chrám všech božstev? (K občanu, který jej dohonil): Rcete, prosím, kde jest Pantheon národa českého? Občan: Pantheon? A myslíte Obecní dům? To je u Prašné brány, musil byste takhle dolů a po Příkopech v pravo – Palacký: Zaměňujete, pane milý, dvé různých budov asi, já po Pantheonu se ptám, kde historiograf Palacký slaven býti má – Občan: A to není v Obecním domě, tam se jen dobře pije: počkejte – a to by mohlo být v Museu, tamhle nahoře – Palacký: A kterací lidé podjali se pořádání slavnosti té? Občan: Přece dr. Kramář, starosta Groš a vrchní aranžmá má místodržitel kníže Thun. Palacký: Stoupenci strany staročeské, zajisté? Občan: Ale kde pak! Mladočeši, no, a Thun je Rakušan – Palacký: Mla-do-če-ši? 174 Občan: No co co? Já jsem taky Mladočech! Mladočešství to je dnes karakter národa, neboť kdo je Mladočechem nepotřebuje mít karakter. Palacký: Mla-do-če-ši? A že by se opovážili? Občan: Pozor, starý pane! Já jsem taky Mladočech a svou partaj si tupit nedám! Palacký: Ale přizvali zajisté i lidí jiného smýšlení politického, vždyť Palacký se přece Otcem Národa zove! Občan: Ani opovážit! Bodejť: celí na křivo! Budeme ty naše rýpaly ještě ukazovat Francouzům a Rusům, ne? Palacký: Achich! Achich! Občan: No nevzdychejte, už jsme tu. Pravda, ten Václavák jde do kopce! Jděte támhle. Má úcta! Sluha u vchodu: Máte pozvání? Palacký: Jsem František Palacký. Sluha: Pozvání, pozvání! Jinak vás tam pustit nesmím! Palacký: Opětuji vám, že jsem Palacký a rád bych popatřil, kterak národ – Sluha: Palacký... Palacký – nějak je mi to jmeno povědomé, ale nemáte-li pozvání, nemáte tam co dělat. Palacký (vzpomene si, že jako duch má přístup všudy, i dá zmizeti své tělesné schránce a prochví do zasedací síně). Prof. Pekař: Romantické vlivy německé učily tomu, že láska k vlasti – – – – – To byla nauka – – v Palackém úmysl napsati dějiny – – Romantika vůbec – – – Pouhým romantismem bychom však – – prvé popudy k lásce k vlasti – – nepřišly z ciziny – – byly už romanticky zabarveny – – ale ještě větší vliv měly vlastnosti – – jež byly dě- 175 dictvím krve – – smysl pro realitu – překonat blouznivost romantiky – – Kn. Thun: Ein netter Querkopf, dieser Palacky! Min. Hussarek: Hat er auch Romane geschrieben? Bar. Wessely: A la Walter Scott wahrscheinlich. Dr. Kramář: To je proti pánu bohu, jak ten Pekař žvaní! Ještě dobře, že nikdo tomu nerozumí! Ale já to zítra rozsekám! Prof. Pekař: Ve filosofii jeho převládá sic sklon romantický – – ale ve svých názorech historických – – že kulturně nejvýznamnější dobou českých dějin je doba husitská – – K. Schwarzenberg: Banda lupičů a žhářů! Rektor Čelakovský: Kulturně bych neřek – Prof. Pekař: I lutheranství Palackého – – sice během studií opustil půdu dogmat – ale lutheranský původ – vyrostl pod vlivem biblické moudrosti – mohutný mravní sklon – hotový člověk – vstoupil na české bojiště – Dr. V. Tille (k sousedovi): Milý kolego, chcete-li se habilitovat, musíte se stát především Mladočechem, ostatní všecko vám bude přidáno, jak praví písmo. Jinak neproniknete. Primum vivere jako Mladočech, deinde philosophari, potom můžete kašlat na kritiku a na všecko. Podívejte se na mě, podívejte se na Arne Nováka – nic platno. Sbor nemusíte mít za sebou, ba může být proti vám, nenavrhne vás ani, ale ministr vás přece jmenuje – Prof. Pekař: Palackého taktika a její úspěchy byly sledovány ve společnosti kruhu Jungmannova s kusem nedůvěry i trochou žárlivosti – – Dr. V. Tille (k sousedovi): Mladočešství – co chcete? Je dnes vyznáním víry a papežem je dr. 176 Kramář. Pamatujte si to – všecko ostatní je vedlejší. Prof. Pekař: Má-li češství – míti nějakou cenu kulturní – musíme nejen v literatuře, ale i ve vědě – pokusiti se o závod s pokročilejšími národy – Princ Lobkowicz: Pekař také píše? Dr. Groš: Ano, Jasnosti, velmi pěkné věci – Opat Zavoral: Vím, pěknou knihu o kostech, tuším, že se tak jmenuje. Opat Schachleithner: Was? Opat Zavoral: Über die Knochen hat der Pekař Bücher geschrieben. Opat Schachleithner: Ah, so! Prof. Pekař: Palackého Dějiny – práce půlstoletí – stojí na výši evropské – nedostatky jejich jsou nedostatky dobové, jichž tenkrát by se mohl uvarovati jen duch nad průměr kritický – vliv některých názorů, jež vypracovala romantika, bezděké idealisování některých stavů a period. Ve výkladu – klade zvláštní důraz na dobu husitskou – národ obětovav vše pro vyšší statky ideální – zabezpečil si místo v dějinách kultury všelidské – nesmělá duše porobka – měla být probuzena – důkazem starého šlechtictví, moci a slávy předků jeho – General Koller: Dr. Kramář hat sehr gut für die Militärvorlagen gesprochen, ein tüchtiger Kerl General Zedník: Ja, sämtliche Veteranen-Vereine Böhmens wollen ihn zum Ehrenmitgliede machen General Koller: Ganz in Ordnung. Diese Civilisten müssen hie und da angefeuert werden. Prof. Pekař: neváhám vyznati – Duch Palackého: Achich, achich! Už toho přes míru! Nesnesu dále ničeho! (Vyvane ze síně.)
177 Den druhý: U pomníku.
Někdo mluví. Na to: hromový potlesk. Potom: mluví někdo jiný. Na to: zase potlesk. Fr. Palacký (k občanu vedle stojícímu, který tleská): Nevolil byste mi vysvětliti, jaký byl obsah právě promluvených řečí? Občan: Neslyšel jsem ani slova. Jiný občan: Dva doktoři mluvili. Jeden říkal o druhém, že je slovutný. Palacký: Zdvořile si tedy vedli spolu? Občan: Jsou oba Mladočeši – Zástup: Tiše! Tiše! Dr. Kramáři Poslyšte Kramáře! Kn. Thun: Ein hübscher Mann, dieser Kramář! Min. Hussarek: Ja, das scheint seine Achillesferse zu sein. Dr. Kramář: Stojíme před pomníkem, když jsme kladli k němu základní kámen – Dr. Koerner: Myslím, že jsem tenkrát také protestoval proti Heroldovi jako slavnostnímu řečníku! Dr. Kramář: Kdy celý národ v hlubokém a opravdovém smutku – Dr. V. Tille: Pro Krista pána, snad nemluví o té své poslední veteránské řeči? Dr. Kramář: Palacký byl nám předním buditelem národa – dal nám smysl života – otevřel nám výhledy – vytýčil cesty, po kterých musíme jít. E.Špindler: „Vytýčit cesty“ – to je znamenité, oh, náš Zlatoústý! Dr. Kramář: Byl mezi prvními buditeli našeho národa. Ale byli i druzí – a přece je mezi prvními pro nás, kteří bohužel již jsme ztratili ideální pel prvého nadšení –
178 Zástup: Výborně! Výborně! Sláva Kramářovi! Dr. Kramář: Byli jsme před Rakouskem a budeme po něm! Dr.Rašín: Výborně! Sláva Kramářovi! Min. Hussarek: Mir scheint, der Kramář hetzt a bissl. Kn. Thun: Ah! Gar ka’ Spur! Das ist ein feiner Diplomat. Und sicher und verlässlich. Dr. Kramář: Palacký – že vždy zas hrdi vztýčíme hlavu a jdeme ku předu. E.Špindler: Výborně! Sláva Kramářovi! Dr. Kramář: Palacký byl velikým historikem – přichází však kritika pramenů – některé fundamentální jeho these ukazují se neudržitelnými. A Palackého Dějiny zůstanou přece jen navždy – byly a jsou mu knihou věšteckou – útěchou – zdrojem sebedůvěry – Dr. Šubrt z Něm. Brodu: Kramář je člověk zlatý. Dr. Rašín: Ale do toho zemského výboru byste se neměl cpát. Takové věci škodí straně. Jste přece povoláním lékař. Dr. Šubrt: Vám však „Praha“ dělala dobře, viďte? Dr. Rašín: Jste v správní radě Živnostenské banky – co tedy chcete ještě? Dr. Šubrt: Mladočešství je k tomu, aby lidé byli živi, pane kolego! Dr. Kramář: Vedoucí politik národa malého, nesamostatného, musí míti také ovšem určitý cíl pro svou politiku – E.Špindler: Sláva Kramářovi! Dr. Kramář: A nejen události zevní skříží často nejuměleji sosnované plány, také hnutí v národě samém – bývá někdy osudným –
179 K. M. Čapek: Ostudným! Hanba Stránskému a Masarykovi! Ať žije dr. Kramář! V.Hladík: Vive dr. Kramář! Zástup: Francouzi volají slávu našemu Kramářovi. Ať žije Francie! Jiné hlasy: A Rusové ať žijí!
Rus je s námi, kdo proti nám, toho Francouz smete!
Dr. Kramář: Kdyby v roce 1848 – byla bývala – a kdyby by – a byl býval – a kdyby nebylo – dojista by nebylo bývalo – neboť i kdyby byla bývala – zůstalo by – nastalo by – později ovšem – E. Špindler: Je to politická hlava, tenhle náš Karel! Hussarek: Auf die Hörritzer Spiele bin ich wirklich neugierig Kn. Thun: Zu breit spricht der Redner. Ér hätte sich kurz fassen sollen, es wäre wirksamer gewesen. Dr. Groš: Myslím, že jsem dostál své úloze jako starosta Prahy v tom celém rumlu znamenitě. Národní Listy by to měly konstatovat. K. M. Čapek: Děje se tak deně třikrát, pane starosto. Dr. Groš: Co dělá Podlipný? K. M. Čapek: Stojí a kouká. Dr. Kramář: Rok 1866 – hraběte Beusta – od r. 1749 – Uhry – bylo by hříchem na velikosti Palackého neviděti těžké chyby, které se staly – Palacký sice nebyl politickým taktikem – stanovisko politiky české – Maďaři – my měli proti sobě Němce – Palacký studoval v Prešpurku – celý jeho 180 program – národní autonomie – fundamentálky – Němci – My věrni zásadám Palackého – chceme a musíme zůstati věrni – idei Palackého – Občan: Škoda, že lze slyšet jen jednotlivá slova, zdá se to být velmi gruntovně pověděno! Dr. Kramář: Ideou budoucnosti svobody všech národů – Palacký – nedosáhl cíle svého – My – musíme jít jinou cestou – národně jsme sesílili – dnes poměry jsou jiné – proti nám – naše politika musí být státoprávní – Min. Hussarek: Was? Staatsrecht? Kn. Thun: Ah, das sind nur Floskeln. Er bleibt doch Regierungspartei. Dr. Kramář: Ať jsou cesty – třeba nejoportunističtější politiky vídeňské – Kn. Thun: Also, da haben sie ihn! Min. Hussarek: Oportunität gepaart mit dem czechischen Staatsrecht – nicht schlecht! Dr. Kramář: Nejdeme ku předu tak přímočarně – ale ku předu jdem – za cíly – které on nám vytýčil – v zájmu mocnářství – ochotni dát říši – – těžkých chyb Palackého – plného nezdaru jeho politiky – pomník Palackého – zářivým majákem – abychom se nedali na cesty násilí, bezpráví a křivdy! Dr. Rašín: Dr. Šubrt: Dr. Groš: Výborně! Dr. Špindler: Sláva! Sláva Kramářovi! V. Hladík: K.M.Čapek: Min. Hussarek: Schluss? Kn. Thun: Gott sei Dank! Dr. Kramář (sestoupí s tribuny. Mladočeši chy- 181 tají jej za ruce a tisknou mu je): Co říkal Hussarek? Dr. V. Tille: Poslouchal jako pěna. Dr. Kramář: Pánové, je to ohromný úspěch, že jsem sem Hussarka dostal. Příští věky to ocení. Ale rozsekal jsem to, co? Dr. V. Tille: Rozsekal. Nebude promluveno větší řeči v celém dvacátém století... Palacký: Včera mi dokázal ten mladý pán v Pantheonu, že celkem vzato, jsem byl v historii jakýmsi pošetilým břídilem, dnes mi tenhle mladý pán dovodil, že jsem jím byl v politice – řekli to oba hezky zabalené, pravda – ale pak mi není jasno, proč mi vlastně stavěli tenhle pomník... Teď jsou se mnou hotovi. Vrabci mohou si poskakovat po pomníku, aspoň tedy tohle – – a já – dotlím ve svém hrobě v Lobkovicích a zajisté bylo velmi zbytečno, že jsem přerušil svůj klid a vážil cestu sem... Kdyby i toto věděli pánové oni, našli by zajisté i třetí pošetilost u mně: že ještě v hrobě věřím v něco, z čeho jsem měl být již dávno vyléčen...
(Odchází do Lobkovic.)
8. července 1912.
4. V TÁBOŘE VÍTĚZŮ
I.
Pan Vočadlo: No, tak jsme to zas jednou slavně rozsekali! Pan Opatrný: No, nerozsekali, to bych tak docela neřekl. Pováží-li se, že – –
182 Pan Vlk: Eh, copak, jaké žel Hlavní věc je, že tam nebudou ti rýpalové, ti realisti – Pan Troníček: To Národní dobře řekly: Útok oposice je odražen. Pan Boubínek: A hlavně tenhle doktor Bouček, ten by nám tam scházel! Pěkná slanina! Pan Vočadlo: No, to si myslím. Však to pan starosta také řekl. Pan Opatrný: Víte, to jeho podání k státnímu zastupitelstvu – to přestává všecko. Vždy je naše strana rozkřičena po celém světě jak parta zlodějů – ne, takhle se nebojuje. Pan Vocilka: Prosím vás, všecko je závist. Všecko dělá závist. Já říkám, všecko je to ze závisti. Pan Koníček: Moje řeč. Časy jsou zlé. A kde se nějaký ten halíř trhnout dá, každý ho rád trhne. Pan Vlk: Eh, copak je v tom všem za smysl? Pořád se nám říká, že musíme být bohatým národem, a když takový český člověk k několika tisícům přijde – psí hlavu by na něj strčili! To je to naše vlastenectví. Kdyby to byl Němec, ani nehlesnou. Pan Čepička: Dr. Kramář to říká dobře, že raději stojí proti nejukrutnějšímu cizímu nepříteli v boji, než proti všelijakým těm závistníkům domácím. Pan Troníček: Já znal jednoho strýce toho doktora Boučka – docela hodný člověk to byl. Pan Vocilka: Vidíte, a tenhle by utopil naše nejlepší lidí na lžíci vody. Pan Boubínek: Říkám: pěkná slanina! Ale sebralo se jich proti nám! Realisti, klerikálové – Pan Opatrný: Ale klerikálové ne, ti jdou přec s námi –
183 Pan Boubínek: Já vím, že ňáké náboženství člověk musí mít, tím se přec liší od hovada. Pan Čepička: Proto se dal pan doktor Rašín znovu pokřtít – Pan Vočadlo: To ne. On se jen přihlásil zas ke katolické víře – Pan Vraný: Svornost, pánové, svornost! Nepřete se – – Pan Čepička: Ale přestoupí-li přec žid ke katolicismu, musí býti pokřtěn. Ondy křtil náš pan farář Wassermanna, co má ten kšeft ve Vodičkové ulici – Pan Vočadlo: Ale pan dr. Rašín nebyl židem, on byl jen bez vyznání – vy jste Wasserpolák, když tomuhle nerozumíte, pane Čepičko! Pan Čepička: Vy jste Wasserpolák, pane, vy a celá vaše familie! Mluvíme zde o vážných věcech, a vy přijdete s takovou liguristikou – Pan Opatrný: Ligurtikou, chtěl jste říci, pane Čepičko! Pan Čepička: Však on rozumí, co jsem chtěl řic. Bude mi tvrdit, že byl pan dr. Rašín pohanem, ne? – Pan Koníček: Prosím vás, nechte toho. To je neštěstím nás Čechů, že máte tyhle náboženské hádky takřka v krvi – Pan Vlk: Hlavní věc je, že naše radnice šťastně vyšla z krise a bude čistá. Pan Opatrný: No, pár rýpavých jazyků tam naleze přec. Pan Kobližka: A co mohou rýpat? Ať se opováží! Nejsou naši lidé vlastenci? Nevylil by pan doktor Kramář za vlast svou krev až do poslední kapky? Netřímáme-li my všichni vysoko prapor svobodo- 184 myslnosti? Muže, jako je doktor Kramář, jsme dosud neměli. Pan Koníček: Vede nás od vítězství k vítězství. Pan Čepička: A takovou ozdobu dal naší Praze, tu vilu na Marianské šanci – Pan Vraný: Tuze krásná věc. Ale zkusil pro to. Že prý si vzal architekta z Vídně a kdesi cosi. Pánové, já se přiznám bez mučení: chce-Ii má žena mít pořádný klobouk, objedná si ho z Vídně. Má tam modistku na Grabenu. Pan Vlk: Jo, Vídeňáci mají chic. Pan Vočadlo: Mají snad naše ženy a dcery chodit jako strašidla? Pánové, my už toneme v moři obmezeného nacionalismu, my nejsme fetišové, abychom se musili bát nepřátelského příboje, my už nekrvavíme si naše lebky vrážením do nerozborných zdí, my jdeme sebevědomě a opatrně cestou, na kterou nám náš zářivý jizerský granát svítí svým brunátným leskem – Pan Opatrný (k panu Troníčkovi): Nepíše snad pan Vočadlo básně? Pan Troníček (k panu Opatrnému): I ne, ale chodí s nějakým redaktorem z Národních Listů do hospody. Pan Vočadlo: – a já věřím v tu zářivou hvězdu, a je-li muž v Čechách, o němž možno říci: kde jsme, tam nás dovedl on – je to dr. Kramář! Pan Boubínek: A co to, prosím Vás, toho Masaryka a Boučka napadlo říkat, že se na radnici krade! A že jsou tam zloději? Pan Vlk: Však z toho bude proces. Krade, kdo krade? Že se berou tuzery, je to něco zlého? Naposled snad nesmí někdo někomu už ani něco dát? Naposled budou takoví lidé už prohlížet kapsy, a 185 stiskne-li někdo někomu ruku, podívají se, nezbylo-li v té ruce potom něco? Pěkné procesy! Chudák Březnovský byl popraven, že mu dali do stavení nějaké voňavky, chudák doktor Černohorský byl postaven na pranýř, že vzal mzdu za své namáhání! Pánové, to jsou mravy nekulturních divochů, ale ne slušných vzdělaných lidí! A to je ta morálka, to je humanita profesora Masaryka v praxi! Pan Vočadlo: Ani kuře zdarma nehrabe. Pan Boubínek: Pan profesor Masaryk zajisté také zadarmo nepřednáší na universitě. Pan Čepička: Naše Praha zkvetá a roste – to nepopře nikdo. Na ten Obecní dům u Prašné brány se nadávalo, až se hory zelenaly, a ted tam chodí i ti největší rýpalové. Pan Čepička: Však on také dr. Kramář říká, že český národ je ta nejnevděčnější banda na světě a že by raděj pracoval pro nějaké Bečuány. Pan Kobližka: Pánové, ale jen přes naše mrtvoly se tam náš Karel Zlatoústý dostane! Až do těch hrdel a statků nedovolíme, aby on nás opustil a šel mezi Bečuány! Co on, to my a dokud v nás bude dech, musí dýchat také on!
II.
(Dr. Kramář přichází se svým štábem.) Redaktor Hevera (k panu Kobližkovi): Doufám pane, že jste „on“ proslovil s velkým O?! Pan Kobližka: Zajisté. Vždyť jsem hotov dát svůj život ve dne i v noci za Něho. Redaktor Hevera: Dejte jen hlas, až přijdou volby. Dr. Kramář: Pánové! Vlastenci!
186 Všichni: Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: Děkuji vám za vaše uznání. Však člověk má jen to za svou těžkou práci pro blaho národa. Těší mě to tím víc, že dlaně, jež mi ten souhlas tleskají, jsou čisté dlaně mužů poctivých! Všichni: Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: Děkuji vám, pánové. Politická situace – a o té mluvím – je velmi zachmuřená. Neboť co říci, když universitní profesor – (Všichni: Hanba Masarykovi!) Ano, je to proti pánu bohu. Soudili jste a soud váš zaznamenají dějiny. Ano, co říci, když takový profesor, jenž si myslí, že má všechnu moudrost v pachtu a když takový graduovaný člověk, advokát – Redaktor Hevera: Obhájce našeho nejúhlavnějšího nepřítele, Němce Kestřánka! Všichni: Hanba jim! Hanba těm zrádcům národa! Redaktor Hevera: Herben, Machar – Všichni: Hanba jim! Stokrát hanba! Dr. Kramář: Ano, pánové. Když už by člověk zoufal nade vším, v tom našem lidu, u vás, pánové, najde vždy – (Sláva!). Naše ruce jsou čisté a jenom poťouchlá závist může po nich házeti blátem. Jsem dalek toho, pánové, abych štval, vy víte, že já jdu na své soky vždy v rukavičkách, ale tolik musím říci – a zažil jsem již v politických bojích lecos – že něco tak sprostého a podlého se mi nepřihodilo. Znám dra Vejvara již padesát pět roků, v gymnasiu jsem sice neseděl s ním na jedné lavici, ale na universitě jsme byli spolu a jest-li kdo, pak já, pánové, mohu mu dát vysvědčení bezúhoného člověka. Já mu je dal a – za to pyká. Ne, že bral provise, pánové, všecko to by mu odpustili, ale že 187 já mu vzdal čest, jíž zasluhuje. Pánové, to bolí. Nastavím svá prsa všem otráveným střelám. – Redaktor Hevera (slzí): Pane doktore, pro boha, dosti, pláč mnou lomcuje! Dr. Kramář: Děkuji vám a vás, Hevero, ujišťuji, že vím, na koho se mohu spolehnout. Tedy: o těch střelách jsem chtěl říci – ano – že jsou – Redaktor Hevera: Otrávené. Dr.Kramář: Ale dovolte a odpusťte – jaké otrávené? Co to povídáte? – Štít naší radnice je čistý a musí být čistý, neboť ona je hlavou království. A pan prof. Masaryk a pan dr. Bouček se mohou postavit na hlavu: naše zlatá Praha je a bude hlavou království! Zvolíme komisi, uvidíte, že nic nezjistí – Všichni: Výborně! Sláva dru Kramářovi! Hanba zrádcům! Pan Čepička: Jaká to krásná povaha, tenhle náš jizerský granát! Redaktor Hevera: Mlčte, pánové! Dr. Kramář: Hevero, co si to dovolujete?! Ten pán může mluvit, co chce – Všichni: Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: Děkuji vám, pánové. A ujišťuji vás, že mi váš souhlas není lhostejen. Nejsem zvyklý – a vy to dobře víte – strkat svou osobu do popředí, ale jsou chvíle, kdy člověk musí vystoupit a celé své já vhodit na váhu. Není mým zvykem mluvit o sobě, nic mi není tak dalekého jako autoritaření, jež se rozmohlo zvlášť u všelijakých universitních profesorů a Kestřánkovských advokátů – (Hanba!) – a nepovím vám zajisté nic nového, když vám vyznám, že mívám chvíle trpké zoufalosti nad stavem našich domácích věcí. Neboť jsou okamžiky 188 v životě lidském – a vy mě znáte, pánové, že jsem člověk v bojích otužilý a lecos dovedu v našem veřejném životě spolknout, ale – Redaktor Hevera (šeptem): Pane doktore, dovoluji si upozornit, že přichází právě pan starosta s těmi druhými. Dr. Kramář: ano, abych tedy skončil. Mužové ti jsou zde. Jejich štíty jsou čisté jako jejich ruce, a já nevím, jak je uvítati jinak než (vešel dr. Groš, dr. Vejvar, pan Červený, pan Seifert, p. Varvažovský a za nimi p. dr. Černohorský s p. Březnovským) Dr. Kramář (volá hlasitě): Povstaňte pánové! Všichni: (povstali). Dr. Kramář: A to jsou lidé, po nichž se hází blátem, slinou, podezříváním. To jsou lidé, kteří vám jsou dokladem, jak umí být náš národ vděčný! Lidé, kteří jako já, utrácejí nervy a zdraví v službách národa – Redaktor Hevera: Sláva dru Kramářovi! Sláva našim poctivým výtečníkům! Hanba zrádcům! Pan Čepička: Pánové, přísahejme, že budeme třímati prapor, jak jej třímají naši výtečníci! Všichni: Přísaháme! Sláva dru Kramářovi! Sláva našim výtečníkům! Hanba zrádcům! Pan Čepička: začne zpívat, ostatní vpadnou:
Čehona byl občan pilný vojín zbraní zastávej, uměním a vědou silný –
Pan Boubínek (tiše k panu Vlkovi): Kdo to byl Čehona? Pan Vlk (tiše k panu Boubínkovi): Občan pilný.
189 No, to je každý z nás a my všichni dohromady. A zásluhou našeho velikého Kramáře je, že se o nás zpívat už i v té hymně musí.
V říjnu 1913.
5. VÁLEČNÉ PLÁNY
I.
Dr. Kramář: Pánové, sešli jsme se, abychom se uradili o postupu naší svobodomyslné strany v příští kampani delegační. Vy víte, že politická situace je vysoce interesantní – Dr. Koerner: Ano, provise – Maštálka: Prosím vás, dejte s tím už pokoj. Jak slyším slovo „provise“, jsem celý nervosní. Dr. Rašín: Mně se vedlo zrovna tak jeden čas. Ale to je všecko jen přepracování a přejde to, až se přestane o tom mluvit. Sís: Valdštýn nemohl zrovna takhle snést kokrhání kohouta. Dr. Kramář: Jak stojí ta aféra dnes? Dr.Rašín: Vyšetřující komise se zeptala u starosty, dra Vejvara, Černohorského a asi dvacíti jiných – ti řekli, že nic – bylo tedy celé to obviňování mizernou lží, bídným manévrem a podlým nactiutrháním. Dr. Kramář: No, to jsem rád. Ale tedy, pánové, zas vidíte ten český národ! A já vám přísahám, že je líp kámen na cestě tlouci, než pro takový národ pracovat.
190 Dr. Fiedler: Dr. Vejvar dal nám k disposici místopředsednictví ve výkoném výboru naší strany a v Karlíně resignoval; a starosta Prahy dr. Groš – Dr. Kramář: Není ten dr. Groš vysoký a blond? Sís: Ano, pane doktore. Dr. Kramář: Pak ho znám. Viděl jsem ho jednou na banketu u místodržitele. A ten Vejvar je v Karlíně advokátem? Sís: Ano, v Karlíně, pane doktore. Dr. Kramář: Neznám ho, jakživ jsem ho neviděl – a ten tedy dal k disposici funkci? To je zajímavé – Sís: Dovoluji si podotknouti, pane doktore, že jste sám ráčil navrhnout, abychom resignaci vzali k vědomosti – Dr. Kramář: Já? No, vyloučeno to není. Ale patrně jsem přehlíd jmeno. Dr. Koerner: Pánové, já myslím, že by se o těchle věcech mělo mluvit a hodně mluvit. Maštálka: Zase provise, ne? Jsem beztoho celý nervosní z toho – Sýs: Valdštýn – Dr.Rašín: Prosím vás, Sísi, dejte pokoj už s tím Valdštýnem! Jak přijde Maštálka k Valdštýnovi!? Sís: Já jen chtěl – Dr. Kramář: Když vám Rašín řekl, abyste dal pokoj, tak dejte pokoj a neroztahujte debatu! Dr. Tobolka: Já se divím, že Přehled se dosud do toho nevložil. Čekáme na to v Národních Listech jako na boží smilování – a oni nic. Dr. Kramář: Přehled je velmi šikovně dělaný list. Dr. Rašín: Národní Listy ostatně nejsou také špatně vedeny – Dr. Fiedler: Pánové, já bych si dovolil prohlásit. 191 že se připojuji k mínění pana dra Koernera, že by se totiž mělo o těch provisích promluvit – Maštálka: Pánové, už jsem prohlásil a myslím dost zřetelně, své stanovisko k těmto záležitostem – teď musím dodat, že nechápu, jak je možno, že ve vlastní partaji se najdou lidé, kteří tak málo šetří nervů člověka, jako jsem já, který už pouhé to slovíčko nemůže vystát – Sís: Val – Dr. Rašín: Prosím vás, mlčte! – A já, pánové, souhlasím úplně s přítelem Maštálkou. Račte uvážit: Komise nezjistila ani stínečku nějakého důvodu k podezření, dr. Vejvar, kterého vlastně málokdo z nás zná, vystoupil vůbec z partaje – a co je nám tedy po nějakých kšeftíčkách nějakého neznámého člověka? A co dělá pražská radnice, pánové, jsme tu dnes, abychom mluvili o postupu naší strany v delegacích, a najednou tu padne návrh, abychom rokovali, jestli Václav Březnovský ty voňavky dostal nebo ne! Pánové, to je víc než nepolitičnost, to je směšné dětinství! Dr. Kramář: Pánové, Rašín má pravdu. A já, pánové, mám své zkušenosti ve straně. Já se vám přiznám bez mučení a mám přímo za svou povinost říci, že je už nejvyší čas, aby v Čechách byl zase slyšán hlas zdravého rozumu. Co je u nás úžasné strašné surovosti a nízkosti! Vy víte, že se nikdy nedám strhnout, abych užil slova, kterého bych se štítil užít v společnosti slušných lidí, ani když bojuji, nesvlékám rukavičky – vy víte také, že není mým zvykem mluvit o sobě a začínat každou větu svým já – já. Já myslím, pánové, že jsem pracoval tolik, že mohu už velikášství přenechat jiným – já vím, že český lid je konečně také dobrý 192 a vděčný, z kamení, kterým zaházel své vůdce za živa, staví jim po smrti – grandiosní mohyly... (zaslzí) ale já vím také, jak to bolí, když ve vlastní straně, mezi přáteli, cítí člověk – jak se mu podkopává půda – – jak se mu ztěžuje posice – – a já, pánové – vy víte – – že nelpím na vůdcovství – já jsem ochoten každé chvíle – vzdát se všeho a jít do ústraní – Maštálka: Šetři se, Karle! Zde vidíte, pánové, že nejen moje nervy – Dr. Rašín: Celá ta debata byla vyvolána dětinskou nepolitičností – Dr. Koerner: Já však myslím, pánové, že by se – Dr.Fiedler:restringuji své dřívější mínění a myslí-li dr. Kramář, že myslím, jakoby on myslil – – pak je na omylu on a všichni, kteří tak myslí – – Sís: Doufám, že Jeho Excelence promluvila tohle bez všech skrytých narážek – Dr.Fiedler: Zajisté. L. Čech: Pánové, myslím, že mluvím ze srdce všech, když se chápu slova a ujistím našeho drahého vůdce dra Kramáře naší neobmezenou důvěrou a neutuchající úctou. A jako muž praktického života konstatuji vám, že v našem národě zavládly poměry přímo kanibalské. Koupí-li si někdo dům, už se špitlá, že nemá čisté ruce, má-li někdo veřejnou funkci, už se řekne, že je zloděj. Pánové, tohle se mohlo dělat ve středověku, když byla inkvisice a byly přeházeny pojmy o cti, ale v dvacátém století, pánové, tohleto nejde. Já jako praktický člověk musím si říci, že chci být živ – dobrá. Mám-li být živ, musím jíst – dobrá. Ale zadarmo mi nikdo nic nedá, ani řetkvičku člověk zadarmo nedostane – musí mít tedy peníze, aby si 193 mohl to ono koupit – dobrá. A má-li mít peníze, musí k nim nějak přijít – to je přec jasné. A čím více peněz, tím líp pro dotyčného člověka – není-li pravda? A čím víc takových dotyčných lidí, tím líp je na tom celý národ. Neboť člověk, který má, také může vydat. Nejen jídlo – dá za šaty, dá za prádlo, dá za to, ono, vypije nějaký půlitr piva, vína, tedy: podporuje živnostníky, podporuje obchod, podporuje průmysl. Peníze, pánové, musejí kolovat národem, o tom není sporu, peníze jsou krev národa a čím víc krve, tím je národu líp. Zbohatnout chceme všichni a čím víc chceme, tím víc sloužíme národnímu tělu. Já vás nebudu zdržovat, pánové, já chci jen říci, že chytí-li stranická zášť jednoho takového vlastence – a říkám s plným přesvědčením: vlastence – a vytáhne-li ho a přilepí mu etiketu, že je zloděj, že je podvodník, nebo že bral provise – Maštálka: Už zas to slovo! L.Čech: Prosím, já neprovokuji – naopak. Nebo že bral, řekněme tedy, úplatky, pak je to na výsost podlé, sprosté, ničemné a přímo vlastizrádné jednání petrolejnických elementů! Domluvil jsem. Dr. Rašín: Velmi správně! Dr. Tobolka: Znamenitě!
II.
Dr. Kramář: Pánové, račte odpustit, Čech je z našich nejlepších lidí – jsem s ním vždy velmi spokojen. Dr. Koerner: Já bych si, pánové, dovolil, právě k těmto věcem pronést několik případných poznámek –
194 Dr. Kramář (podívá se na hodinky, ironicky): Pan kolega dr. Koerner dovolí a odpustí, že se osměluji jej upozornit, že všichni členové naší svobodomyslné strany mají také žaludek – Sís: Výborně! Brilantní vtip! Dr. Kramář: a ten žaludek že chtívá v určitém čase jíst. A poněvadž máme dnes na programu poradu o postupu naší strany v delegacích, a poněvadž jsme dosud nezačali – ač nezapírám, že pánové, kteří dosud mluvili a mínění svá pronesli, mluvili vesměs věcně, a myslím, že jim ex praesidio jmenem všech shromážděných mohu vzdát díky co nejsrdečnější – a poněvadž tři čtvrtě na dvanáct už je a ve dvanáct chceme nést naše žaludky k diner Maštálka: Znamenitě mluví tenhle Kramář – já ho znal už, když ještě říkával „k obědu“. Dr. Kramář: tedy pan kolega Koerner v uvážení toho všeho dovolí, abych mu nedovolil tentokrát jeho případné poznámky pronést, poněvadž je pohledávám za nepřípadné. Sís: Brilantně! Geniálně! Jaký humor, jaká jemná ironie! Maštálka: Takový byl od maličkosti, tak ho znám už dávno. Dr. Fiedler: Co se toho postupu naší strany v příštích delegacích týče – Dr. Kramář: Ale tak pro Krista pána počkejte a neznásilňujte debatu! Dr.Fořt: Já sice mlčel celý čas, ale k tomuto bodu – Dr. Kramář: Lidé, s vámi by člověk z kůže vylít! Slova pronést nemůže, pánbů ví, že budu hnedle z té politiky tak nervosní jak Maštálka z těch provisí!
195 Dr. Tobolka: Pánové, mám sprostředkující návrh: Ať nám pan předseda dr Kramář vylíčí rakouskou situaci, potom poví, jak on si představuje postup naší strany v delegacích a pak můžeme eventuelně debatovat – Dr. Koerner: Připojuji se k návrhu přítele dra Tobolky a myslím – Dr. Rašín: Na to, co myslíte, je, myslím já, času dost. Sís: Pan dr. Rašín je také muž vtipu, máme vůbec štěstí, že máme dva takové chlapíky na špici – Dr. Rašín: Vy jste se, Síse, ostatně dobře osvědčil jako generální sekretář – přál bych si jen, abyste nyní trochu intensivněji se opřel ve venkovské žurnalistice těm názorům o té tak zvané pražské korupci. Národní Listy dělají, co mohou – naše venkovská žurnalistika nesmí také mlčet. Bylo zde nad slunce jasněji dokázáno, jak je všechno to podezřívání ničemné a bezdůvodné – teď musíte dát původce těch obvinění postavit do pravého světla. Ostře – bezohledně – slov nevybírat – Sís: Rozumím, pane doktore, stane se. Dr. Kramář: Je dobře, Rašíne, že na tyhle věci myslíte – já se nemohu o všecko starat. Tobolka: Že ten Přehled nepřiskočil dosud na pomoc – mě velice mrzí. Jsem takřka otcem jeho – Dr. Fořt: Pánové, myslím, že by nám mohl pan dr. Kramář říci pár slov o té rakouské situaci – Dr. Kramář: Prosím, pane kolego, jen trpělivost. Já vím, že některým pánům jde hlavně o to, aby přišli v čas k tabuli, já vím, že každé slovo, které tu padne, zdá se jim být zbytečným balastem a zlodějem času – inu, musíme se s tím smířit, že už 196 i pro naši stranu bude směrodatno, kdy přijde polívka na stůl – Dr. Koerner: Konstatuji, prosím – Maštálka: Radil bych vám, pane doktore, abyste nezdržoval debatu – jste beztoho jedním z těch, jichž komandantem je polívka na stole – Dr. Kramář: Slovo mám nyní já, pánové! Že Rakousko-Uhersko je v tuze interesantní situaci, víte všichni. Špionáže Redlova a manevrové aféry v jižních Čechách – korupce v Uhrách – Canadian aféra v Cislajtanii – konečně i naše Praha nemá své věci nějak v pořádku – osud volební předlohy v Haliči – konflikty se Srbskem – válka, která hrozila naší monarchii s Černou Horou – nebudu ztrácet mnoho slov, pánové, konstatuji pouze, že to praská všude, kam se člověk podívá. Nemusím také snad odůvodňovat správnost naší vládní politiky: podporovat vládu v poměrech zdravých a vládu silnou – pánové, to dovede každý – – ale podporovat ji v takové situaci, v jaké je dnes, k tomu, pánové, patří už tužší politická páteř a obzvláštní diplomatická vyspělost, a tu my máme, pánové. Od linie, kterou jsme si vytkli jít, my neustoupíme ani na krok. Před rokem jsme si získali svým rozhodným vystoupením pro vládu a monarchii proti Srbsku velmi dobré oko nahoře, letos musíme to oko ještě rozšířit. Pánové, vy víte, že nejsem člověk bledé bázně, ale když jsem před rokem viděl to bezdůvodné nadšení našeho lidu pro ty Srby a Černohorce – věřte mi, já se chvěl obavami. Takové věci, jako akce našeho Sokola, našich lékařů a pod. – to nám škodí nahoře nesmírně. Vy mě znáte, že není v mojí povaze, abych užíval tragických a silných výrazů – ale nyní vám 197 řeknu (a já znám mínění na místech nejvyších), že z toho mohla být na dlouhé roky druhá bělohorská katastrofa! Nekruťte hlavami, pánové, já nemohu všecko říci, co vím, povím jen, co nevím, ale buďte ujištěni, že je to pravdou a strašlivou pravdou. Už dlouho jsme se nedívali v líc neštěstím větším... A nyní na nás bude dokázat, že to byla pouze chvilková citlivost našeho lidu, jíž my, politici, jsme byli dalecí. Vy víte, že na nejvyšších místech je Herzenskindem armáda. Nu, a má být zvýšen počet rekrutů a zvýšen přiměřeně vojenský rozpočet – pánové, to povolíme, jak se rozumí samo sebou. Ale my musíme jít dál, pánové, my musíme ukázat zvláštní horlivost, a řekl bych vstříc vycházející péči o to, co je na vysokých místech především drahého. Pánové, mám návrh, na který dosud nikdo nepřipadl. Němci puknou závistí, Poláci sezelenají vztekem. A my provedem báječný politický tah, něco fenomenálního, úžasné novum v Rakousku – já chci navrhnout v delegacích, aby se našemu námořnictvu dostalo koní, abychom měli jízdní marinu! Maštálka: Výborně! Tohle je politika velkého slohu! Dr. Kramář: Tak podle mého mínění, pánové, lze se dostati k aktivnímu vlivu na záležitosti říše. Dr. Koerner: Dovolil bych si jen podotknout, že se mi zdají být koně pro marinu trochu zbyteční – Maštálka: Pánové, zde zas vidíte kletbu naší politiky – pan dr. Koerner má už zas, toť se ví, nějaké „zdání“. L.Čech: Jsem obchodník, pánové, ale tolik vám mohu říci, že na tuhle hydru rozkolu zahyne naše strana i naše politika. Já vím, jak to náš slovutný 198 pan předseda míní a jsem pro jeho návrh z celého přesvědčení. Dr. Rašín: Panu kolegovi Koernerovi snad není známo, že nejnovější vojenští obrněnci mají délku Václavského náměstí a má-li takový kapitán běhat pěšky s jednoho konce k druhému, není to žádná maličkost a rád vezme koně. Kolega Fořt ostatně takové koráby viděl a dosvědčí mi to. Dr. Fořt: Já jako bývalý ministr obchodu znám toliko lodi obchodní, a ty jsou ovšem značně menší, ale nedá se popřít, že nynější vojenští obrněnci jsou mnohdy hotoví obři. Dr. Fiedler: To je pravda, obchodní lodi jsou menší. Dr. Tobolka: Konečně, pánové, nejedná se pouze o moře. I na pevnině, když námořníci jsou, při parádách na př., každý hejtman od infanterie má svou kobylu a takový kapitán, nebo dokonce admirál má šlapat pěšky – považuji návrh dra Kramáře za velmi dobrý, včasný a na nejvýš politický. Dr. Kramář: My musíme, pánové, ukázat nahoře aktivní zájem o státní záležitosti – a ten bude ilustrován mým návrhem co nejlépe. Dr.Rašín: Rozhodně. A poněvadž myslím, že je program vyčerpán, navrhuji konec debaty. Oběd čeká. Dr. Tobolka: Na mě taky. (Shromáždění se rozejde. Zbude dr. Kramář s Maštálkou a Sísem). Dr. Kramář: Vidíš, Maštálko, takhle musí člověk odřít všecko a vděku za to nemá. Servus! (Jde taky k obědu). Maštálka: Na tom ubohém člověku leží opravdu všecko! A ještě taková oposice!
199 Sís: Toho Koernera musíme při příštích volbách odstřeliti To nejde takhle dál. Dám si líbit ještě takovou oposici, jako dělá dr. Fiedler... (odcházejí také.)
2. listopadu 1913.
6. ZKOUŠKA STÁTNÍKŮ
Sbor starců.
Pan Melounek: Ne že bych byl člověk pověrčivý, ale pánbůhví jsem rád, že máme ten rok třináct za sebou. Pan Vočadlo: Jen co je pravda: ta třináctka se nevyznamenala. Obchody žádné, počasí špatné, ženu loupalo pořád v kříži, a já se nemoh někdy na nohy postavit. Pan Pěkný: Zaplať pánbů, že se to aspoň v té politice vyjasnilo. Však se taky ten náš Kramář drží jako tigr. Pan Koníček: Kluka mi dostal k magistrátu – je to hlava, jaké u nás dosud nebylo! Pan Kačenka: A psí hlavu by na něho strčili – to má za to, že se tak pro národ dře. Pan Koníček: Jako Havlíček. Taky z toho neměl nic.
V parlamentě.
Dr. Kramář: Nás máte jisté. Či jsme vás jen jedenkrát zklamali? Hr. Stürgkh: Když je vás jen čtrnáct.
200 Dr. Kramář: Ale vedeme si, jako by nás bylo pět set. Hr. Stürgkh: Kdyby vás bylo pět set! Anebo aspoň čtyři sta! Když je vás jen čtrnáct. Dr. Kramář: Ale jsme jisti. Opustili jsme vás někdy? Nešli jsme pro vás vždy do ohně? Nenasadili jsme už tisíckrát mandáty své za vás? Hr. Stürgkh: Ale když je vás jenom čtrnáct. Dr. Kramář: Pravím vám: a chtěli jsme kdy něco od vás za své věrné sloužení? Něco totiž, co by mohlo pobouřit Němce? Hr. Stürgkh: Pravda. Nic jste nechtěli, nic jsem vám nedal. Až na to vaše sekýrování jsem s vámi spokojen – ale sekýrujete: koncese, trafiky, místa, postupy – jako by vás bylo dvě stě. A když je vás jenom čtrnáct. Dr. Kramář: A není lepší čtrnáct vrabců v hrsti, než sto holubů na střeše? Hr. Stürgkh: No je. Ale kdyby vás bylo aspoň sto, bylo by to ještě lepší. Apropos: při té berní novele se existenční minimum 1200 K změnit nedá. Adije, milý doktore Kramáři!
V Klubu Čtrnácti.
Dr. Kramář: Pánové, měl jsem velmi důležitou konferenci s hr. Stürgkhem. Porada ta dotýkala se všech vitálních zájmů naší říše a musím říci, že hr. Stürgkh je státníkem neobyčejně loyálním. Uznal naši těžkou situaci v Čechách, ale ukázal také bez nadsazování na situaci svoji v parlamentě. Není pochyby: musíme hlasovat pro vládu. Klub Čtrnácti: Jo, jo. Dr. Kramář: Největší důraz položil hr. Stürgkh 201 na existenční minimum berní novely. Totiž od těch 1200 K neustoupí vláda za žádnou cenu a není také naděje, že by došel zákon sankce panovníkovy. Budeme tedy bránit minimum 1200 K jako tigři. Klub Čtrnácti: Jo, jo.
Po hlasování:
Dr. Kramář: Porážka, strašná porážka! Hr. Stürgkh: Jaká porážka? Dr. Kramář: No, odhlasovali existenční minimum na 1800 K! Zákon nemůže být přece předložen k sankci, vitální zájmy říše jsou ohroženy, nastane katastrofa – – Hr. Stürgkh: l co vám napadá? Nic se nestane! Vždyť se nějak dohodneme. Buď přistoupíme na existenční minimum 1600 K, nebo na těch jejich 1800 K – proč by to nemohlo být? Dr. Kramář: Ale já budu mít v klubu revoluci. Exponovali jsme se a teď nás vláda hodlá vlastně blamovat. Hr. Stürgkh: Ale vždyť je vás jenom čtrnáct! Dr. Kramář: Ano, čtrnáct. Věrných však jako paragrafy – Hr. Stürgkh: Pravda, paragraf čtrnáctý je nejdůležitější ze všech v ústavě říše. Dr. Kramář: Tedy přece nějaké uznání!
V Klubu Čtrnácti:
Jeden hlas: Parlament bude bezpochyby zavřen, co myslíte, páni? Sbor: Jo, jo.
202 Druhý hlas: Stürgkh musí vládnout paragrafem čtrnáctým. Sbor: Jo, jo. Třetí hlas: Mně by to bylo milejší než tohleto nekonečné tahání! Když vládu platíme, ať vládne! Sbor: Jo, jo. Čtvrtý hlas: Jako s tou komisí v Čechách: nadávalo se na ni a teď jsou všichni s ní spokojeni. Sbor: Jo, jo. Dr. Kramář (vchází): Pánové, přicházím, z neobyčejně významné konference, kterou jsem měl s vládou. Vláda – i ten Hochenburger, pánové – uznává a cení vysoký význam našeho klubu a hr. Stürgkh mi vydal vysvědčení co nejloyálnější – ale musím vám oznámit, že se vláda rozhodla, nijak nestát tvrdošíjně na existenčním minimu 1200 K a že je ochotna ku kompromisu. Dr. Koerner: Či-li, pánové, my jsme se exponovali pro nepopulární věc a jsme nyní blamováni. Dr. Fiedler: Myslím, že vůči přáním vlády by bylo na místě více, abych tak řekl, kritické opatrnosti. L. Čech: Ale, pánové, tohle je štípání vlasů. Já jsem sice obchodník, ale takové rýpání, ano, pánové, rýpání je to, nechápu. Děláme-li vládní politiku, tak dělejme vládní politiku. Maštálka: Mělo by se brát už jednou trochu ohledu na dra Kramáře. Dr. Rašín: Já myslím, abychom napřed vyslechli, co dr. Kramář míní a jak se sám na situaci dívá. Dr. Kramář: Moje mínění, pánové, jest, že se sice krásných slov hr. Stürgkha nenajíme, ale že také není důvodů, abychom prováděli neloyálně nějaké intriky proti vládě. Vy víte všichni, že vedoucí myšlenkou našeho klubu jest trpělivost a my mu- 203 síme při ní stát, ať se děje cokoliv. Vy víte, že v posledních letech nejen politika vnitřní, ale i zahraniční dělá vše, co by nás mohlo, mělo i musilo vyprovokovat a naši vůdčí ideu, trpělivost, zabít – že jsme, pánové, obstáli, vyprovokovat se nedali a svou politiku nezradili, je velikým důkazem našeho státnického vypjetí. Maštálka: Tohle je velmi správné. L.Čech: A navrhoval bych, abychom na té cestě také vytrvali Dr. Kramář: Velmi dobře. Kryje se úplně s tím, co bych navrhoval já. Dr. Fiedler: Ale myslím, že by se mělo hr. Stürgkhovi vysvětlit, že nesmí takto podřezávat lávku, na které sedí. Dr. Koerner: Shoduji se. Říci Stürgkhovi, že nesmí svou vládní stranu takto blamovat před voličstvem. Dr. Kramář: Pro mě a za mě – řeknu mu to. Maštálka: Kramář je dnes velmi smířlivý. Dr. Kramář: Tedy usneseno? Sbor: Jo, jo. Dr. Kramář: Maštálko, pojď se mnou, ať to vypadá jako deputace. Je to zatracený život! Maštálka (těší ho): Počkej, až umřeš, uvidíš, že se nebudeš nikde tak mít, jako jsi se měl na tomto světě. Dr.Kramář: Co?
U ministrpresidenta.
Dr. Kramář: Maštálko, mlč, já už mu to řeknu a hodně jadrně. Hr. Stürgkh (vcházeje): Košamstr dýnr, pánové! Má úcta!
204 Dr. Kramář: Máme to zimy! Hr. Stürgkh: Já měl ráno na okně -5° Reaumura. Maštálka: A ve Španělsku leží sníh a v Rusku taky. A u Oděssy prý sežrali vlci dvacet lidí, jen prý z nich kosti zbyly. Dr. Kramář: Maštálko, mlč! – Jo, jo, máme to zimy! Hr. Stürgkh: A minulé leto nestálo také za nic. Maštálka: To je pravda, nestálo. Hr. Stürgkh: A můžeme říci, že jsme se v letě neohřáli už nějakých pět roků. Dr. Kramář: No, na Krymu si nemohu stěžovat na chladna. Maštálka: Ano, pět roků. Já nosím teď i v červenci a srpnu vlněný tricot. Člověk nemůže být dost opatrný. Dr. Kramář: Tak zas půjdem. Abych nezapomněl, Excelencí, mám v klubu revoluci – však jsem vám to prorokoval. Musíte vzít na nás trochu ohled. Hr. Stürgkh: Ale vždyť je vás jenom čtrnáct! A rámusu děláte, jako by vás bylo dvě stě. Hochenburger vydá výnos – vy mi hned děláte rozklady; jmenuje soudce v Čechách – děláte mi rozklady; zeptám se vás, co je s těmi pražskými skandály – děláte mi rozklady; vměšujete se do soudních řízení, šturmujete, kdejaké ministerstvo, k vůli personaliím vašich straníků – jak říkám, neříkal bych pranic, kdyby vás bylo sto, dvě stě – ale vás je jenom čtrnáct! (Jemně a otcovsky): Pánové, musíte mít jasno v hlavách, musíte se dívat na stav věcí trochu státnicky. My chceme od vládních stran jen odanost a důvěru, nic víc. Myslit nepotře- 205 bujete, vláda myslí za vás – tedy jen jasnou hlavu, čistou hlavu, nic. Adije, pánové! (Odejde.) Dr. Kramář: Maštálko, Stürgkh má pravdu. Maštálka: Jo, jo. Dr. Kramář: A co to myslí s tou čistou a jasnou hlavou? Řeknem to Rašínovi. Maštálka: Povíme mu to. Stürgkh klade na to, zdá se, velkou váhu. Je to jeho kondice sinek ván on. Dr. Kramář: Co?
Na klinice prof. Kukuly.
Dr. Rašín: Doufám, pánové, že jsme zde všickni? Hlas z Klubu Čtrnácti: Vůdce chybí. Jiný hlas: šel se dívat na Marianskou šanci. Dr. Rašín: Není ho tu zapotřebí. Maštálka: Dr. Koerner tu není. Dr. Rašín: Zase taková oposice! Hlas: Povídal včera, že má píchání. Maštálka: Však rozumíme, když mohl přijít dr. Fiedler – L.Čech: Dr. Fiedler dělá aspoň loyalně oposici. Mluví sem tam, ale konečně jde s námi přeci. Dr. Fiedler: Děkuji. Dr. Rašín: Pánové, pan prof. Kukula jako úvodem k tomu, co přijde, poví nám pár slov o chirurgii. Prof. Kukula: Slovutní paní poslanci! Chirurgická věda učinila v posledních dvaceti letech ohromné pokroky. Možno tvrditi, že vnikl-Ii kdo do tajemné dílny Přírody, je to chirurg. Staré Hippokratovo ferrum sanat je vítězným emblemem moderní vědy lékařské. Jako sadař o stromek pečuje 206 chirurg o lidské tělo: uřízne-li větev, uřízl ji proto, že byla chorá a strom je mu vděčen, raší vesele a tím větší silou a dá početnější užitek, než dával dříve. My řezáme choré údy, my dosazujeme chudobu krve, my přenášíme kůži s individua na individuum a dáváme jí domovské právo tam – a nejen to: my odstraňujeme vše, co organismu je na závadu, co škodí jeho prospěchu, ať se to jmenuje sarkomem, rakem, žlučovým kamenem – – či mozkem. Ano, slovutní pánové, pan dr. Rašín mě již zpravil o účelu vašeho dnešního příchodu sem a buďte ujištěni, že jsem vám s radostí k službám. Dr. Rašín: A já dodávám k nabádavým slovům pana profesora jen toto: Hr. Stürgkh, jak mi přítel Maštálka dosvědčí, řekl mi při poslední konferenci, kterou delegáti našeho klubu, pp. Maštálka a Kramář s ním měli, že naši politikové trpí těžkostí hlav. Že státník musí mít hlavu lehkou a čistou. Byla to veliká pravda a litujeme, že hr. Stürgkh ji nevyslovil již dříve. Čemu se mohlo předejít, kde jsme mohli, pánové, již všichni být! Podívejte se po tom našem Rakousku: politika vnitřní i zahraniční je řízena hlavami vesměs lehkými a je to přirozené, lehký kůň snadněji letí a lehká hlava je přístupnější všemu, co se jí podává. Víte z fysiky, že kde je jedna věc, nemá věc druhá na tom místě místa. A chceme-li to někam přivést, musíme se podvolit rakouskému slohu: mozek byl považován za centrální místo myšlenek a není to správné. Člověk se mýlil a mýlí – mozek je obtíží hlavy a závadou úspěchu. Moderní věda to dokazuje. S těmi kilogramy v lebce se člověk u nás ani hofrátem nestane, natož ministrem! Proto jsme tady, pánové!
207 Klub Čtrnácti: To je pravda, jaktěživi to nikam takhle nepřivedem! Maštálka: Stürgkh nám to taky výslovně řekl. Dr. Rašín: Pánové, chce-li člověk lehce plout, musí odhodit zbytečnou přítěž – my už odhodili všechno možné: přesvědčení, starožitné pojmy o cti, o hrdosti, my vylodili i takové balasty jako byl tak zvaný smysl našich dějin – odhodlejme se k poslednímu, zbavme se toho, co je v našich hlavách zbytečno, ba, přímo škodlivo – zbavme se mozku! To je nová era strany, která tím nastane a uvidíte, jak Čechy budou jinak vypadat, až se tato operace provede s důsledností až do posledního stoupence! Dr. Fiedler: A je to bezbolestné? Prof. Kukala: Jako byste si nehet dal uříznout nebo kuří oko! Lebeční kost je beztoho Přírodou rozdělena na polovice, jež zasahují ostrými palci v sebe, otevřeme je jako skořápku a zavřeme potom zrovna tak, jak byly před tím – a úplně bezbolestně. Horší bylo vyjímání páteře – Dr. Tobolka: Ah, v redakci Národních Listů, tenkrát, když jsme je koupili – Dr. Rašín: Žurnalistům jsme mozek nechali, tam se jednalo jen o páteř. Neboť žurnalista musí být svižný, ohebný a taková páteř vadí, jakoby měl člověk pravítko v hřbetě. Mozek jim necháváme, protože nemají vyších aspirací – kdo však ty aspirace má, a vy víte, že jsme v Rakousku – Maštálka: No, což? Dáme si tu zbytečnou věc vyndat! Dr. Rašín: Kdo by se ovšem chtěl spokojit být jen tím, čím je – Sbor Čtrnácti: I ne, jsme všichni při tom návrhu jednohlasně!
208 Dr. Rašín: Pro vědeckou kariéru se doporučuje ovšem obojí. Na příklad pro universitu. Podívejte se na dra Arne Nováka, dal si vzít, než vstoupil do Národních Listů, páteř, ale hned také i mozek. A viděli jste, co dovedl u nás! Bohužel, že vzetím mozku dostavily se i aspirace: chtěl větší honoráře a kdesi cosi – a to jsme nemohli potřebovat. Má dnes v lebce dva litry mýdlových bublin – uvidíte, kam to přivede! Dr. Fiedler: Ale nezmizí nám pak vedoucí idea naší politiky? Maštálka: Trpělivost? Jistě ne. Tu jsme měli, máme a budeme mít vždycky. A co potřebujeme víc? Dr. Franta: A je skutečně záruka, že nebudeme nikdy mozku potřebovat? Dr. Rašín: Pánové, potřebovali jsme někdy vůbec něco z toho, co jsme odhodili? Nebylo nám vlastně závadou, že jsme se toho nezbavili již dřív? Potřebovali jsme vůbec myslit? Myslí se vůbec v Rakousku? Je tu někde stopy po nějakém mozku? Dr. Fiedler: Nechme disputu. Ale rád bych věděl, co bude s drem Kramářem? Dr. Tobolka: A s Koernerem? Dr. Rašín: Dr. Koerner, pánové, vzdává svou nepřítomností se všech aspirací a dr. Kramář? Ujišťuji vás, že už dávno nemá ani mozek ani páteř. Maštálka: Je nám příkladem a vůdcem jako vždy. Tedy k dílu! Pane profesore, prosím! Prof. Kukula: Prosím, pane poslanče, račte se posadit sem do té židle! V minutce jsme hotovi!
209 Sbor starců.
Pan Melounek: Naše strana provedla velkou vnitřní reorganisaci, teď to půjde. Pan Vočadlo: Jak dlouho to trvalo u vás? Pan Melounek: Ani minutu. Profesor prý se tam jen kouk a hned zas mi lebku zavřel. Pan Pěkný: U mne taky tak. Pan Koníček: A slyším, že to takhle šlo po Čechách všudy. Málo toho nabrali ti doktoři! Che, che, che! Pan Kačenka: Purkmistři, si dali brát i páteře, vadí prý jim při průvodech o božím těle, nemohli prý se dost ohýbat, no, teď to půjde. Pan Koníček: A víte, dobře je to, že se naše strana připravila takhle pro ten rok 1915. Aspoň vyjdeme teď dobře s našimi duchovními vrchnostmi. Pan Melounek: A co se tak stane s tím, co nám vybrali z těch hlav? Pan Pěkný: Prý to koupil Staněk pro agrárníky, vyvezou to na pole – – Pan Kačenka: No mnoho toho nebylo. Napálili se páni agrárníci! Cha, cha, cha! Pan Koníček: Vidíte, jaký státník je ten Kramář! Jak je napálili Cha, cha, cha! Sbor starců: Cha, cha, cha!
21. ledna 1914.
210 7. NIC SE TEDY NESTALO
I.
Sbor starců:
Pan Vrána: Celou noc nespal k vůli tomu Švihovi. Pan Ježíšek: Jo, jo, povídal to v Kutné Hoře. Pan Pondelníček: Kdo? Pan Liška: Ježíšmarjá, člověče, co pak jste to nečet v Národních? Kdo jiný než On?! Pan Vrána: Přece dr. Kramář. Pan Pondělníček: Ale dovolte – kdo nespal, byl nebožtík redaktor Anýž – Pan Vrána: Ale ne – dr. Kramář! Čtěte Národní! Pan Pondělníček: No ať jsem Matěj – právě v Národních jsem čet, že Anýž nespal – Pan Konopásek: Nehádejte se, vlastenci, jsme přece všichni Čechové – máte oba pravdu: nebožtík Anýž nespal tenkrát, jak se to dověděl, totiž v roce 1911 a pověděl to Jemu – Pan Vrána: dru Kramářovi – Pan Konopásek: ano, dru Kramářovi a dr. Kramář nezamhouřil rozčilením oka od roku 1912 až do dnešního dne. Tak tomu rozumím já. Pan Pondělníček: No, to je něco jiného. Ale, pánové, je to sakramentská tura, nosit takovou povědomost v hlavě a neprozradit nikomu ani slovíčko. A nespat, celé noci s tím nespat! Pan Pondělníček: Ale snad spal za to ve dne, řekněme odpoledne, po obídku jako my –
211 Pan Vrána: To je nápad! Ve dne zase nespí, protože má starosti o národ. Pan Ježíšek: Jo, jo, tak takový Šviha! C. kr. okresní soudce – a dělá služby vládní policii! Pan Vrána: To je tím, pánové, že se v Rakousku plejtvá penězi. Prosím vás: chce-Ii vláda co vědět, ať se zeptá dra Kramáře, jsme vládní stranou, poradíme, pomůžeme. A potřebuje-li něco zprudka vědět, ať se zeptá pana Penížka, je ve Vídni, je císařským radou, ať radí. Ale penězi poplatnictva se plýtvat nemá. To je můj rozum, pánové. Pan Ježíšek: A že to ten Kramář neřekl už dřív! Takové roky si dělat noc co noc mutace a nespat, nespat, pánové – Pan Vrána: To je politika, politika, pane Ježíšku! To máte jako v kartách: hrajete, máte trumfa, na toho trumfa držíte a bouchne-li váš protivník na vás minelkou, křísnete mu ji jasem. Proto musil dr. Kramář čekat. Pan Ježíšek: To myslíte jako ty peníze od vlády na noviny? Pan Liška: A je to nějaký zločin? Pan ministr Fořt to pěkně objasnil: peníze jdou od nás do Vídně a když je příležitost, ať jdou z Vídně zas k nám. Když si vláda dá sloužit, ať také platí. Pan Vrána: Zcela správně. Má snad dr. Kramář svlíknout poslední košili? A měl on něco z těch 20.000 K? Ne. Dostali je redaktoři, tiskárna, papírník, roznašeči – peníze ty přišli mezi lid, mezi český lid. Pan dr. Fořt to skutečně velmi spravedlivě vytmavil, jak se říká, he, he, he. Pan Ježíšek: A ten Šviha musil cítit, jak ho má dr. Kramář v kleštích. Jak mu nadbíhal, jak se 212 mu zavděčoval – nedávno ještě při těch vyjednáváních s Němci ho za předsedu navrhl – Pan Liška: Věděl, že má dr. Kramář trumfa na něj, a kdyby se nebylo trumflo na dra Kramáře, nebyl by ho jistě ještě vynesl. Pan Vrána: Jo, jo, politika je jako karty. A tak jsme zas vyhráli partii. Pan Liška: A jak slavně!
II.
Sbor bojovníků a vůdců.
Dr. Kramář: Pánové, vy víte, že není mým zvykem, abych začínal svou řeč svým já. Proto řeknu krátce: já zažil už lecos v těch našich drahých Čechách, já se neštítil žádné práce, já nešetřil svého zdraví, peněz, nervů, a proto myslím, že mám snad právo říci také jednou, co si myslím. A já myslím, pánové, že jsem podal světu důkaz o síle a pevnosti mladočeské strany. Představte si jen chronologii posledních dnů: začalo to drem Vejvarem – na to přišla pražská radnice – na to Vršovice – na to peníze z disposičního fondu na náš list a naše volby – dre Rašíne, to jste vy nám vlastně namíchal! – Dr. Rašín: Já? Anýž a Prokop Grégr. Já nevynes nic. Maštálka: Nemusil byste, pane kolego, Kramáře přerušovat – Dr.Rašín: Vy mlčte, Maštálko. Máte tolik másla na hlavě, že byste neměl lézt tam, kde svítí slunce. Dr. Fiedler: Pánové, nepřete se – pamatujte, že i zdi mají uši.
213 Dr. Koerner: Nevím o ničem, při ničem jsem nebyl. Dr. Rašín: Bohužel, pane kolego, Vaše známá opatrnická taktika. Dr. Kramář: Dejte mi domluvit. Vy víte, že snesu každou kritiku a každý odpor – ale jsou věci, které jsou proti pánubohu! Dr. Fořt: Zcela správně. Dr. Kramář: Pánové, já znám ten náš český život do posledního záhybu. Pánové, ať se stane sebe větší ostuda v Čechách, netrvá déle než čtrnáct dní a nebo jen tak dlouho, dokud není přikryta jinou novou ostudou. Red. Červinka (polohlasně): To napsal J. S. Ma – Red. K. M. Čapek: Tiše, to jmeno se nesmí vyslovit! Red.Červinka: Vždyť já jen tak. Dr. Kramář: A tak se tedy ty ostudy hrnuly, jedna přikryla druhou pláštěm zapomenutí, a já tvrdím, pánové, že to byl největší politický tah, který naše strana by provedla, že jsme toho Švihu měli u ledu – Red. Hevera: Zásluha patří ovšem a jedině panu dru Kramářovi – Red.Červinka: Také jsem chtěl konstatovat. Dr. Kramář: Ano, já měl toho Švihu u ledu, já čekal, až – Dr. Rašín: Totiž bylo nás více. Maštálka: Kramář je nejlepší taktik, jakého kdy česká politika měla. Dr. Kramář: A když už bylo zle, velmi zle, když bylo nejhůře, vyrazili jsme s ním a hodili jej – pánové, je to jako v Rusku, když se jede v zimě zasněženou stepí, kde je smečka vlků – vlci ohrožovali nás a dostali Švihu.
214 Red.Hevera: Geniální přirovnání! Dr. Kramář: To je asi hrubý obrys, ale rád bych se dotkl několika jednotlivostí. Především musím konstatovat, že mě naplnilo hrdostí a uspokojením, jak si naše strana ve zlých těch dobách vedla. Pánové, co provedl Groš s tím mostem* – to byl přímo státnický nápad – ten člověk je na pravém místě a drželi-li jsme jej dosud, budeme jej držet ještě pevněji. Co se týče dále těch vládních peněz – nebožtík Anýž byl tlachal – Red. K. M.Čapek: Dovoluji si podotknout, že Anýž to byl, pane doktore, který vám tenkrát před lety dal prvé zprávy o Švihovi – Dr. Kramář: Pravda, pravda, nebožtík Anýž byl čestný muž a na jeho karakter nesmí padnout ani stín; Hevero, konstatujte to v Národních – já chtěl jen říci, že ačkoli bylo zle, je už zas dobře. Znamenitě se držel dále kolega Fiedler – odpouštím mu za to rád všelijaké to frondeurství, kteréž tu a tam proti mně provozoval – brilantně přímo vystoupil kolega Fořt – Fořte, když jsem tu vaši železnou logiku čet, byl bych vás zlíbal – vždyť to v jádru odpovídá úplně tomu, co jsem tvrdil já: sloužíme-li vládě, ať vláda platí – L.Čech: Šviha to myslil taky tak – Dr. Kramář: Ale, Čechu, co to povídáte za pitomost? Mezi námi a Švihou – L.Čech: Vždyť já udělal jenom vtip! Dr. Kramář: Proto. Do opravdy bych si takové přírovnání zakázal. Nesmíme také opomenout žurnalistiky: Národní se držely jak tigři. Vím sic, co * Nový most nyní Mánesův měl být nazván mostem Franze Ferdinanda. 215 pánové dovedou, vím to od té doby, co jsem je koupil, ale co dokázali v posledních aferách – to by volalo do nebe, kdyby to nebylo právě ve službách strany naší. Pánové, takové šavle a fleurety nemá ani Neue Freie Presse! Redaktoři (se tiše pýří). Dr.Kramář: Pánové, děkuji vám! Redaktoři (pýří se ještě víc). Dr. Kramář: Ale nejsem ještě hotov. O naší straně jsem nucen povědít ještě slůvko. Pánové, ruku na srdce, buďme upřimni a řekněme si: nebylo přísnější obtěžkací zkoušky pro svobodomyslnou stranu, než právě ty afery posledních dnů. Pánové, ruku dám do ohně na tohle: Kdyby v kterékoli straně v Čechách, klerikální vyjímaje, stalo se to, co se stalo v straně naší, dojista by sta, ba tisíce straníků okamžitě vystoupilo a nechtělo jaktěživo o ní slyšet; poslanec, který by se domníval mít za haléř cti v těle, musil by seknout mandátem a říci, že by se mu v Kartouzích a na Borech dýchalo volněji než v této prazvláštní společnosti; a žurnalisti, třeba už jednou koupení, musili by hodit pery a jít raději za konduktéry k tramwayi, než obhajovat takovou špínu – ano, pánové, ale nestalo se to a že se to nestalo, svědčí o pevném vazivu a o betonovém stmelení strany svobodomyslné – a to, pánové, je naší ctí, naší pýchou, naší útěchou do budoucnosti! (Hromový potlesk všech shromážděných.) Dr. Kramář: Ale nesmíme spát na vavřínech! K práci, pánové! Situace je taková: Realistům jsme hodili židovské peníze, státoprávníkům Semily, národní sociály jsme ubili Švihou, s klerikály máme dohodu, se sociálními demokraty – Rašíne, 216 dejte pozor, ať nedáte zas některému z nich na schůzi facku! – máme modus vivendi – tak zde stojíme jak svatý Jiří, když urazil tomu draku českému všecky hlavy – Dr. Rašín: Ten disposiční fond, doufám, odstranil nyní dr. Teyrovský na dobro – Dr. Kramář: Já nevím o ničem. Jakživ jsem se nestaral o peníze. Ostatně, kdybyste to byl tenkrát ve zprávě nevyslepičil, nebyl by věděl nic Anýž a Prokop a bylo by ticho. Kdo je to ten Teyrovský? Dr. Rašín: Dělal se Škardou a nebožtíkem Sehnalem Český list. Dr. Kramář: A ten něco prohlásil? Dr. Rašín: Stálo to v Národních. Že těch 20.000 K poslal nějaký neznámý šlechetník Pacákovi za nějaké privátní služby – Dr. Kramář: V Neue Freie Presse nebylo ani zmínky o tom. Víte, že nemám času číst Národní Listy. A ten neznámý je mrtev ovšem? Dr. Rašín: Hm – to je nápad! – Ale trochu pozdě. Naopak: žije, ale nechce být jmenován – jen prý pod zárukou – – Dr. Kramář: Pánové, už máme, myslím, těchhle anonymů až dost. Měli jsme je při Švihovi a teď zas – já nevím – Dr. Rašín: Nějak se to udělá. Maštálka: Bud’ bez starosti, Kramáři. Já jich potřebuji také asi deset. Zas prý němečtí továrníci dali mi na volby peníze a prý se jim psalo o ně německými přípisy – L.Čech: Pozor, kolego! Musíte na to zostra a přesvědčivě – Dr. Fořt: Což? Dám dobrozdání, že ani to nepovažuji za zločin. U nás se dá všecko říci – 217 Dr. Fiedler: To je pravda, máme vybojovanou svobodu slova v míře nejvyšší. Dr. Kramář: Ale jen pro sebe. Fiedlere, he, he, he – těm druhým dáme po hubě, když ji otevrou. L. Čech: He, he, he! Dr. Kramář: No, vtip nám ještě zůstal v těch zlých časech! A co jste říkali, jak jsem obrátil ve Vídni? Red. Hevera: Znamenitě! Maštálka: Byl nejvyšší čas – ještě den a parlament byl zavřen. Dr. Kramář: Hrabě Stürgkh uznal naši situaci a nevykládá mi ten radikálně oposiční obrat ve zlé – vždyť mohou být volby, a jak víte, jít do nich jako strana vládní, je vždy odiosní. Dr. Fiedler: Střelit na konec z pistole je vždy efektní, zvlášť když vláda ví, že bylo nabito jen na slepo. Dr. Kramář: A máme, Rašíne, ještě něco u ledu? Dr. Rašín: Máme a nemáme. Naznačili jsme, že máme a to působí vždy – vždyť dnes není člověka v Čechách, jenž by si troufal říci o druhém, že má čisté ruce. A to není poslední zásluhou naší strany. Dr. Kramář: Hevero, dejte pozor, co řekne Neue Freie Presse o mém oposičním vystoupení, doufám, že bude nadávat. Red. Hevera: Právě se stalo, pane doktore, už nadává. Penížek telefonoval. Dr. Kramář: Honem s tím do Národních a do krajinské žurnalistiky naší. To jsou nejlepší bengály, jež nám ti pitomí Němci zapalují. To u nás platí. Red. Hevera: Stane se. Dr. Kramář: Na zdar, pánové! Nic se tedy nestalo!
218 III.
Nemesis (vznáší se nad českou zemí):
Ještě není tvá míra naplněna, nešťastný národe! Těch živých tvých jest ještě mnoho a těch mrtvol málo, tuze málo! A to ty víš a chvěješ se nejistotou a bezmocným vztekem! A ještě ti bude padat slina do tváří a znovu ještě budeš hanoben před očima národů! A pomoci ti není, dokud si sám nepomůžeš a nikdo tě nezvedne, dokud sám nevstaneš. Málo mrtvol, málo mrtvol! Klopýtat musíš přes ně, máš-li se dostat z morových bažin a otráveného vzduchu!
18. března 1914. 8. AKORDOVANÉ VLASTENECTVÍ čili LIDÉ NEJLEPŠÍ
Předehra.
Dr. Tobolka: Kaizlovy Paměti budou trefou prvního řádu, pane doktore! Ukázat jednou mladočeského positivního politika, který se stane ministrem, ukázat jej v plné práci, jak se stará o každičkého úředníka od praktikanta až k finančním radům, jak vyběhává zlaté záslužní kříže, tituly císařských radů, slovem: jak hojí všecky ty bolesti
219 českého národa, dále jak diplomaticky vystupuje vůči ministrům druhým, jak vede na provázku svého šéfa, ministrpresidenta, jak se drží při audiencích na místech nejvyších – pane doktore, nic tak nepodepře naši svobodomyslnou stranu jak vydání těchto Pamětí – Dr. Kramář: Ano, o Kaizlovi možno říci, že inauguroval jaksi naši nynější politiku. A nesmíte zapomenout, že jsem já byl tehdy rádcem jeho. Dr. Tobolka: Rozhodně, rozhodně. Abych mluvil upřímně, budou Paměti ty vlastně podstavcem, na němž se zdvihne pomník váš, pane doktore, jako největšího českého politika – Dr. Kramář: Dám vám s radostí všecky dopisy, které od Kaizla mám, Pacák bude mít také něco a Vladimír Škarda ať vám dá, co má po bratrovi. Škardovi zvlášť psal Kaizl velmi důvěrná psaní, víte. Škarda mu držel na uzdě Národní Listy, jemu tedy psal všecko ze zákulisí politiky, doufám, že to Škarda zachoval a nespálil, jak mu vždy úzkostlivý Kaizl nařizoval – – Dr. Tobolka: Přece nebude pálit takové historické dokumenty! Dopisy od ministra! Dr. Kramář: Něco bude také v pozůstalosti Heroldově. Hleďte, abyste dostal každý kousek papírku, jako dení poznámky – Kaizl si znamenal všecko – a ty musíte doplnit, vypátrejte každé jmeno, o které šlo – ať je to dokonalým a úplným souborem činosti Jana Křtitele naší dnešní politiky. Víte, politikem velké linie Kaizl vlastně nebyl – Dr. Tobolka: Vím, vím, politik velké linie přišel teprv potom... Přičiním se, abyste byl spokojen, pane doktore, a děkuji vám za vzácné pokyny...
220 Dr. Kramář: A potom by se mohly vydat zápisky Penížkovy... Má záznamy o všelijakých audiencích... o čelných lidech naší nynější politiky... sám jsem mu lecos vypravoval... i vtipy moje si zaznamenal... Dr. Tobolka: Vydáme to, vydáme rozhodně...
Jednání prvé.
(Po procesu Švihově.)
Dr. Kramář: Velectění přátelé, sešli jsme se, abychom oslavili veliké vítězství. Takhle, pánové, žádná strana na světě nerozdrtila své odpůrce, jak my to dokázali. Strany národně sociální dnes není. Dr. Tobolka: Výborně! Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: Děkuji vám, pánové! Naše vlastenectví prošlo těžkou zkouškou a obstálo ji s prospěchem výtečným. Situace byla zlá, velmi zlá. Vy víte, míním aféru s penězi z disposičního fondu. Pánové, co se mne týče – a vy víte, že jsem v těchto věcech velmi úzkostlivý – vyznám, že nijak bych se nerozpakoval, též kolega Fořt je téhož mínění, vzít peníze od vlády na prospěch naší věci. Máme-li vládu hájit a jí sloužit, ať platí! Vždyť jsou to peníze našich poplatníků, tedy peníze české. Shromáždění: Výborně! Ano, české peníze! Ať se vrátí zase do Čech! Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: Ale národ tomu nerozumí. Národ je jako malé dítě. Nemá smyslu pro moderní politiku velké linie – situace naše byla tedy velmi prekerní – co jsme měli dělat? O stycích Švihových s policií věděli jsme už od roku 1911. A to byl náš disciplinovaný vlastenecký cit, který nám tehdy 221 kázal mlčet, ba uzavřít s národními sociály kartel a pochvalovat si zvolení Švihovo za poslance. To je to pravé akordované vlastenectví, jež je řízeno vyšími politickými ohledy – Shromáždění: Výborně! Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: Ano, pánové! Politik velké linie je jako kovář, který má železo v ohni a čeká, až změkne. A já vám přísahám, pánové, že by byl klid ještě dnes – kdyby se naše strana nebyla ocitla právě v té situaci. Národ je jako bestie: čas od času je nutno dát jí maso a krev – a tu se ptám, pánové, měli jsme dát naši stranu, tu stranu s takovou námahou, s tolika penězi – vždyť jen za Národní Listy a jejich redaktory dali jsme 1,700.000 K – a s tolika starostmi vybudovanou? Měli a směli jsme dovolit ji zničit? Shromáždění: Nikdy ne! Dobře jste to provedli! Dr. Kramář: Děkuji vám, pánové! Váš souhlas je mi hlasem lidu a bude nám všem posilou a pobídkou, jít po nastoupené cestě dál! Shromáždění: Výborně! Jdeme za vámi! Třímejme ten prapor dál! Dr. Kramář: A teď, pánové, dovolte, abych přešel k jednotlivostem celé bitvy. Nekonečným díkem je zavázána strana naše paní Voldánové. Hle, neznámá dosud žena z lidu stojí na prvém místě mezi českými ženami – Shromáždění: Sláva Voldánce! Dr. Kramář: I její vlastenecký cit je na vlas tak disciplinovaný jako náš. Od roku 1911 věděla všecko, znala styky Švihovy s Klímou, ale cit ten držela na uzdě – na vlas jako my. Až bylo potřebí, až byl čas nejvyší. Pánové, je to vzácná žena! Představte si, že by byla vynesla celé tajemství 222 již roku 1911 – byla by nám zabila kartel* a strana naše mohla být pochována. Představte si, že by byla prozradila všecko roku 1912 nebo 1913 – co bychom s tím byli dělali? Mohli jsme to potřebovat tenkrát? Shromáždění: Nemohli! Sláva Voldánce! Dr. Kramář: Vidíte, pánové, a před tím národním soudem, když ta paní začala: „Dnešní má výpověď je konečně ulehčení mému svědomí, abych se zbavila nejistoty, ve které už tak dlouho jsem“ – když tenhle disciplinovaný a řeknu akordovaný vlastenecký cit takto vytryskl – pánové, já slzel, ano, zaslzel jsem nad tím, neb vím, co to je, mlčet takhle po čtyři roky – a nestydím se za ty slzy! Shromáždění: Sláva dru Kramářovi! Výborně! Ať žijí jeho šlechetné slzy! Dr. Kramář: A všimli jste si jak ta šlechetná žena vyznala doslovně: „Těch špiclů je tam ovšem víc, ale, prosím, to nechtějte na mně vědět!“ Pánové, měl jsem dojem, že by i ty byla jmenovala, že bychom rázem byli mohli vybrat celé policejní hnízdo – ale nám šlo jen o Švihu a proto jsem jí řekl: „Zajisté, že nikoliv.“ Myslím, pánové, že jsem jednal čestně. Shromáždění: Zajisté! Tak jest! Dr. Kramář: Jsou to konečně také lidé, a ubozí lidé – nač jim ničit tu zoufalou existenci? A potom: vlastenecký cit musí být disciplinován: akorduje se Šviha, tedy sem se Švihou – co je nám po všech těch druhých špiclech? A tak myslím, * Pro volby mezi Mladočechy a stranou dra Švihy 223 že mluvím ze srdce všech, když vás vyzvu, abyste té vlastenecké ženě provolali upřímné: Sláva! Shromáždění: Sláva Voldánce! Sláva dru Kramářovi! Dr. Kramář: A sláva i těm druhým bojovníkům! Našemu seniorovi dru Serváci Hellerovi, dru Rašínovi a zvlášť tady panu Sísovi a Vejvarovi! Shromáždění: Ať žijí! Sláva jim! Dr. Kramář: Ale nejvíce, pánové, děkuji našim satirikům a humoristům, kteří svými duchaplnými poznámkami provodili děj této veliké chvíle. Míním našeho nedocenitelného Zevlouna a toho dra –áčka, při jehožto vtipech jsem se mohl sám – a já se vyznám ve vtipech, pánové! – smíchem rozsypati Ten „bílý slon“ mincovaný na Masaryka – pánové, takových vtipů český národ dosud neměl. Velké afery mají velké Homery! Shromáždění: Ať žijí! Ať žijí všickni! Sláva jim! Dr. Kramář: Tím končím. A nyní, přátelé: Na zdar naší další cestě! Shromáždění: Na zdar! Ať žije dr. Kramář! (Rozcházejí se.) Dr. Kramář k dru Rašínovi: Ten rejpal Bouček teď v tom sedí a Masaryk si taky musil smočit – teď to má, a to mě těší nejvíc. Dr. Rašín: Chytli se – teď dají pokoj s disposičním fondem, radnicí, Grošem, Nuslemi, Vršovicemi atd. Dr. Fiedler: Masaryk vlastně – Dr. Kramář: Toť se ví, Fiedlere, vy zas přijdete s tím svým „vlastně“ – snad má pravdu naposled? Dr. Fiedler: Vždyť já – Dr. Rašín: Masaryk má pravdu a my máme recht.
224 Jednání druhé.
(Paměti Kaizlovy.)
Dr. Kramář: Ježíšmarjájosef, co to ten pošetilec Tobolka proved! Pro Krista pána, to je nemehlo! A tohle jsme si zvolili za poslance! Dr. Rašín: Co se stalo? Dr. Kramář: Podívejte! Neue Freie Presse! Neue-Frei-e Pres-se!! Úvodník: Kaizlovy memoiry! A tady překlady: jak se stará o úředníky od praktikanta až k finančnímu radovi, jak vyběhává záslužní kříže, bojuje o tituly císařských radů – blamuje Thuna, vynáší věci z audiencí – a ta omáčka Neue Freie Presse k tomu! Jsme blamováni, jsme zabiti – zatracený člověk, ten Tobolka!! A s takovými pomocníky má člověk dělat positivní politiku! Telefon: Cilink! Cilink! Dr. Kramář: Halo! – Kdo tam? – Zde dr. Kramář. – Dobrý den, Penížku! – Co je ? – – – – – – – – – – Všecky vídeňské listy? – – – – – – – – – A taky zahraniční? – – – – – – – – – – – – – – To je hrozné – – – – – – – – – – – – – – – – – Od Bílé Hory nás nemohl potkati větší malér – – – – – Do kabinetní kanceláře výtah? – – – Já vám říkám, Penížku, mně je z toho zle, mé nervy to nevydrží – – – – – – – – – Eh, Tobolka je durak, to říkám vždy – – – – – – – – To se dalo čekat, že si toho také všimne – – – říkám vám, nejraději bych vším sek a odejel na Krym! – – – To je proti pánubohu, takový hlupák! – – – Já nevím, nevím, jsem nemocen. S bohem! – – Telefon: Cilink! Cilink!
225 Dr. Kramář: Penížek telefonuje... Vídeň je vzbouřena... Němci ty Paměti vyšrotovávají důkladně... kde jaký plátek, všude: Kaizlovy memoiry... říkám vám, Rašíne, jsme hotovi, na dobro hotovi... Dr. Rašín: No, přečkali jsme horší věci – Dr. Kramář: Horší? Rašíne, vy nerozumíte politice za mák. Kdyby to bylo doma – tu dovolte a odpusťte: dovedu naším národem už orat a vláčet – – ale ve Vídni! Zbouřit Němce, zkompromitovat Thuna, vydat na pranýř řadu jiných lidí, a hlavně: Nemáte ponětí, jak jsou pro tyhle věci nahoře citliví... Ponětí nemáte... Všecko prominou – jen ne indiskreci. Spíš velezrádu. Andrassy, náš Pacáček, víte – jen ne žvanit... Já bych toho Tobolku roztrhal. Dr. Rašín: Ale povídal mi, že jste jeho plán schválil a sám jste mu půjčil dopisy Kaizlovy – Dr.Kramář: Já?! Já že bych?! Ale dovolte a odpusťte – Dr. Rašín: Řekl mi to. Dr. Kramář: To je bezpříkladná opovážlivost! Nejsem politické nemluvně, abych nevěděl dosah takového činu! Promluvím s ním. A víte, neříkal bych nic, ale že mne osobně ve Vídni zkompromitoval, že uveřejnil ty Kaizlovy posudky o mně – to je proti pánubohu! Že jsem druhý Vašatý a to, že Kaizl vytýká, že jsem nazval trojspolek obehraným klavírem a že ohrnuje nos nad mým článkem ve francouzských novinách – ne, s tím Tobolkou nelze pracovat! Ten člověk se musí vzdát mandátu! Dr. Rašín: A potom půjde a bude slepičit všecko o naší straně, jak to proved realistům! To nejde.
226 Dr. Kramář: Prosím vás, mně je nevolno. Mně je zle. Mé nervy! Mé nervy! Musím se položit! Přiveďte mi sem Tobolku zítra – nebo ne: pozítří! Pá!
Jednání třetí.
(Výslechy.)
Dr. Kramář: v posteli. Dr. Rašín s drem Tobolkou vcházejí. Dr. Tobolka: A pak vám vytýkají, pane doktore, nedostatek českosti. A vy jste přec tak český člověk! Neboť spadne-li český člověk do nepříjemné situace, jde a lehne si do postele! Dr. Kramář: Dovolte a odpusťte, Tobolko, má to být vtip? Vůbec se vám, člověče, divím, že mi jdete na oči! Dr. Rašín: Chtěl jste s ním mluvit o těch Pamětech Kaizlových! Dr. Kramář: Nepamatuji se. Dr. Tobolka: Slyšel jsem, že jste se tuze rozhořčil – ale dovolte, pane doktore, abych vám připomněl, že jste myšlenku vydání jejich schválil – Dr. Kramář: Já?! Dovolte a odpusťte: to je proti pánubohu! Dr. Tobolka: Sám jste mi dal k disposici listy, které jste od Kaizla dostal, a poradil mi, abych se obrátil i na Škardu – Dr. Kramář: Já?! Dovolte, co to básníte?! Dr. Tobolka: Na Škardu, Pacáka, Herolda – Dr. Kramář: Herold přec umřel – Dr. Tobolka: A vydání těch Pamětí mělo být podstavcem pomníku –
227 Dr. Kramář: Nepamatuji se, absolutně se nepamatuji. Sluha z redakce Nár. Listů: Má hluboká úcta, milostpáni! Pan redaktor se ptá po zdraví milostpána a mám vyřídit, že dr. Stránský v Lidových Novinách do milostpána bije a Venkov že vyzývá p. dra Tobolku, aby se vzdal mandátu – Dr. Kramář: Že je dobře. Sluha: Pan redaktor se ptá, jak má odpovídat – Dr. Tobolka: Odpovím sám. Budu Kaizla hájit. Dr. Kramář: Stránský! Rejpal! Že to přenechávám redakci. Dr. Rašín: Odpovíme, bude-li se nám chtět. Sluha: Má hluboká poklona, milostpáni! (Odejde.) Dr. Kramář: Tobolko, Tobolko, co jste mi to udělal! Jsem blamován, jsem zničen! Dr. Tobolka: Ale, pane doktore, vy sám – Dr. Kramář: Nepamatuji se. Telefon: Cilink! Cilink! Dr. Kramář: Rašíne, jděte k telefonu! Já nemohu. Dr. Rašín: Haló! Zde dr. Rašín. – – Dr. Kramář je nemocen, pane Penížku – – jen mluvte, řeknu mu všecko – – Němci že bijí do Thuna – – do instituce českých ministrů – – Kaizlovy memoiry chtějí vydat v německém překlade ve 100.000 exemplárech – – aby prý německý lid viděl – – rozhořčení na místech nejvyších. Dr. Kramář: Ježíšmarjá! Ježíšmarjá! Dr. Rašín: Penížek se dále ptá, nebylo-li by na čase, aby právě nyní vyšly i jeho memoiry – Dr. Kramář: Ať mi dá pokoj! To slovo memoiry nemohu už ani slyšet!
228 Dr. Rašín (do telefonu): Nic, pane Penížku, ani pomyšlení! Konec! Telefon: Cilink! Cilink! Cilink! Dr. Kramář: Taková blamáž! Takové fiasko positivní politiky! Dr. Rašín: Ale ve Vídni přec vědí, že jste integer vitae, že máte vždy vyčištěné nehty a nesešlapané kramfleky – Dr. Kramář: A ta volba na Litomyšlsku přede dveřmi! Máte nějaký šlágr? Kde kdo do nás bije, positivní politika naše bankrotuje – co dělat? Dr. Rašín: Pardon – což pak nemáme akordované vlastenectví? A disciplinovaný vlastenecký cit? Dr. Tobolka: Výborně. Rozumím. Dr. Kramář: Nechápu, oč se jedná... Dr. Rašín: Nemohla by Voldánka, když má ještě řadu všelijakých těch špiclů a všelijakých jiných vědomostí u ledu, s něčím vyrukovat? Dr. Kramář: Nechápu ještě – Dr. Rašín: Uvidíme! Hlas bubnu z ulice: Bumbum bumbumbum! Trrrrbumbum! Hlas dra Semeráda z ulice: Vážení kolegové lékaři! Vyzývám vás já a všichni, kdož jsou tuto se mnou, abyste neprodleně vstoupili v řady naší národní strany svobodomyslné! To je strana ze všech stran nejstranovatější, strana státníků, diplomatů, politiků velké linie! Vážení kolegové, vstupte do ní! Ona jediná disponuje radnicemi, místy, ona jediná je s to vymoci zásluhám patřičná vyznamenání! Vážení kolegové, čím dřív, tím líp! Ona je stranou lidí nejlepších, nejčestnějších, v pravdě vlasteneckých! Vážení kolegové-lékaři – Rrrrr-bum bum bum!
229 Dr. Kramář: Přátelé, takovýhle vývoj mě smiřuje se vším! Národ nás uznává a cení a dokud je národ za námi – co může znamenat zášť i takového listu jako je Neue Freie Presse? Tobolko, obhájím i já Kaizla – a sice v delegacích. Byl mým přítelem – obhájím jej... (Vstává z postele.) A s tou Voldánkou, Rašíne? Dr. Rašín: Řekl jsem, disciplinovaný a akordovaný vlastenecký cit nás neopustí: mám dokument o poslanci Vojnovi – Dr. Kramář: Do listu s ním! ať národ vidí, že jsme lidé nejlepší! Jak bylo dobře, že jsme tehdy nevyrukovali se vším najednou! Z venku doznívá buben: Bumbum bumbum trrrrr...
27. května 1914.
9. SVATOJANSKÝ OHŇOSTROJ
Staroměstské náměstí. Před sochou Panenky Marie připravená hranice. Kolem ní v půlkruhu trůny: dva vysoké purpurové a několik fialových, za nimi spousta černých sedadel. Doktoři a mistři. Lid hovořící i nemluvňata. Čas: 15. května roku tohoto. V. Březnovský: Svatojanský ohňostroj jest jediné světlo, které ozařuje naši českou tmu. Prof. J. Vlček: Dal jsem si přesít jen proto politické přesvědčení, abych zabránil úplnému zklerikalisování partaje mladočeských Husitů.
230 Prof. Arne Novák: A znamenitě se ti to povedlo. Od Prahy až do Terstu – V. Březnovský: Žádné narážky, mladý pane! Pana starostu nedovolím urážet! Prof. Arne Novák: Muži z lidu, víte, co praví Lessing? Dr. Černohorský: Pardon, pane profesore, co se Lessinga týče, dovoluji si poznamenat, že to byl Němec, a už náš nesmrtelný rukopis trefně dí, že nechvalno nám v Němcích iskat pravdu – V. Březnovský: Úplně souhlasím, Jene. Ať žije náš Rukopis! Prof.J. Vlček: Pánové, ocitám se v trapné situaci – má minulost – V. Březnovský: Živnost je živnost, chce-Ii člověk být živ, musí jít s dobou. A dneska jsme výhradně národem živnostníků. Celá Praha – Dr. A. Rašín: Chcete pár facek? V. Březnovský: No, no, no, jen se neježte zbytečně! Já myslím naši Prahu bez husích nožiček. Dr. A. Rašín: A tak. V. Hladík: I literatura se musí provozovat jako živnost. Kolega Březnovský má pravdu. K. M. Čapek: Všecko je kšeft. (K prof. A. Novákovi): A kritika se taky modernisuje a stává se uměním státnickým. Gratuluji vám. Dr. Kramář – V. Hladík: Velký dr. Kramář si ráčil povšimnouti – – V. Březnovský: Znal jsem ho, když byl ještě malý – V. Hladík: Pane kolego, pozor na jazyk! V. Březnovský: A bodejť si ho dám na řetěz, ne? Velký! Víte, že v pětiposchoďových domech bývá nahoře v pátých poschodích velmi chudo?
231 V. Hladík: Matěji, pojď pryč, tohle nesmíme poslouchat. Četl jsi už nového Ohneta? K. M. Čapek: Nečet a ty? V. Hladík: Také ne, ale už jsem ho přeložil. Potřebuji peněz – K. M. Čapek: Živnost, bratře. Pojď! Prof. J. Vlček: Napíši serii článků o maďarisaci. Strašné poměry. Žurnalistika prodajná a korumpovaná, politické hlavy prázdné a ničemné, vzduch k zadušení, minorita brutálně potlačovaná, v obcích pašovské hospodářství – nemohu se klidně na to dívat – Prof. A. Novák: A napíšeš to dojista dobře, jsi maďarských poměrů znalcem nejlepším. Zde v Praze – Dr. A. Rašín: Chce už zase někdo pár facek? Prof. A. Novák: Ale račte odpustit, pane řediteli, my – já – si chtěl pouze dovolit poznamenat, že kolega Vlček má v Praze klid a všechny zdárné, podmínky pro zamýšlenou literární práci o maďarských poměrech. Dr. A. Rašín: A tak. V. Březnovský: Ohňostroj bude. Nebylo potřebí ani zakročení veledůstejného pana pátera Škrdlete – Prof. J. Vlček: Dovolte, pane městský rado, genitiv od Škrdle je zase Škrdle! V. Březnovský: Tomu vy houby rozumíte, vy genitive jeden! Prof. A. Novák: No, rázovité karaktery má naše partaj!
232 Hlasy: Už jdou, už jdou! Živé pohnutí v pražském národě. Policie postupuje od Menšího rynku a tvoří cestu. Lidé smekají a natahují krky. Otcové zdvihají děti na ramena. Přichází kolona ostrostřelců. Mají huňaté čepice a tuze se potí, ale kráčí mužně, jakoby se nepotili. Za nimi jde školní mláďež pod dozorem katechetů. Dále komandovaní magistrátní úředníci. Městští radové. Deputace spolku spisovatelů českých „Máj“. Deputace Umělecké Besedy a Akademie. Purkmistři českých měst s pražským primátorem v čele. Primátor má řetěz. Na to nebesa, nesená třemi Excelencemi, Bráfem, Fiedlerem, Pacákem – nosič čtvrtý, dr. Kramář, jest dosud bez titulu. Pod nebesy pp. Skrbenský a Bauer v purpuru. Potom druhá nebesa, nesená pp. Anýžem, Tobolkou, Šubrtem z Něm. Brodu a Karlem Tůmou. Pod nebesy pp. Doubrava, Huyn, Hůlka a Gross v jedné řadě, v druhé Burián a ještě několik fialových pánů, jejichž jmen jsem se nemohl dopátrat. Za těmito nebesy jdou delegáti: dr. Hruban z Olomouce, dr. Šusterčič, odněkud z Krajiny a dr. Hauser, také odněkud, ale ne z Krajiny. Kostelníci, svíčkové báby, členky všelikých růženců a kongregací, děkanové, faráři, kaplani, redaktoři listů svobodomyslných i klerikálních vysloveně a zbožný lid vůbec. Pražský starosta: Je to neštěstí, že Kramář není Excelencí, jenom Excelence by měli nést nebesa nad Jejich Eminencemi. Erv. Špindler: Ano, ruší to sloh. Ale fešák je ten náš Karel Zlatoústý, co? Pražský starosta: Naše strana je veskrz stranou fešných lidí.
233 Nositelé nebes došli k trůnům. Podnebesáci vystupují a usazují se, kam který patří. Nositelé předají nebesa kostelníkům a vmísí se mezi své věrné. Dr. Kramář rozdává blahovolné úsměvy a rukostisky. Prof. A. Novák: Má hluboká poklona, pane poslanče: Dr. Kramář: Servus, doktore Dvořáku! Prof. A. Novák: Prosím, Novák! Dr. Kramář: Ah, to vy píšete ty České Dějiny pro Laichtra? Prof. A. Novák: Ne, to je Novotný. Já napsal dějiny české literatury – Dr. Kramář: Ah, Flajšhansovy? Prof. A. Novák: Ne, prosím, svoje. Také jsem psal do Národních Listů o posledních knihách Macharových – Dr. Kramář: Ah, už vím. To bylo dobré. Byl jsem velmi spokojen. Pan Marten: Dovolte, pane poslanče, mé jmeno je Marten. Dr. Kramář: Ah, vy se píšete Martin? Pan Marten: Ne, protože by to dav vyslovoval Martin. Marten, pane poslanče. Prof. A. Novák (chce udělat vtip): Slyší také na jmeno Šebesta. Pan Marten: Mlčte, člověče nediskretní. Dr. Kramář: Co to máte? Prof. A. Novák: Nic, Odborná věc. Ale už jsme jednoho názoru. Dr. Kramář: A co ještě píšete? Pan Marten: Psal jsem příznivě o Ohmannovi a strhal jsem knihy Macharovy – Dr. Kramář: Ah, dobře. Nezapomenu na vás. –
234 Pane Hladíku, dovolte a odpusťte, povídal mi Maštálka, že jste zas napsal úžasné pitomosti ve včerejších Národních. Já to nečet, ale vyprosil bych si už jednou něco jiného od vás. Anýž: Nebylo to tak zlé, Čapek říkal, že je to docela pěkné. Dr. Kramář: Poslouchejte, Anýži, když už jste tady: o zanzibarském konsulátě musí být zítra úvodník. Taliáni dostali prý bití na Kerkýře a Penížek mi řek, že list náš nemá ani slova. V Belfastu promluvil lord Smith velmi důležitou řeč o plánech patagonského ministra veřejných prací, tu řeč musíme mít celou. Nansen našel prý v Gronsku dosud docela neznámý obraz Raffaelův, snad by nám moh tadyhle pan Martin – Pan Marten: Marten, pane doktore! Dr. Kramář: tedy pan Marten něco napsat o tom. A pan dr. Novotný – Prof. A. Novák: prof. Novák, pane poslanče – Lid: Ticho, ticho! Už to začíná! Pp. Skrbenský a Bauer se zdvihli se svých trůnů. Lid a národ poklesl na kolena. Žehnání. Skrbenský kyne Buriánovi. Týž předstupuje a čte: „Národ český, pamětliv cti a slávy, které mu jeho nebeský patron, sv. Jan Nepomucký, v celém světě opatřiti ráčil, puzen pocity vděčnosti, rozhodl se jako odpovědí na petrolejnické útoky na miláčka svého, téhož světce z Nepomuka, podnikané, rokem tímto začínaje a ve všech příštích rocích pokračuje, ještě zvláštní Bohulibou poctou mučeníka a miláčka Páně oslaviti. Vedle ohňostroje na Vltavě, jež obvyklou munificencí zástupců vždy věrné katolické Prahy i na dále vzdor všem nevě- 235 reckým snahám bude prováděn, poctíme našeho národního světce ještě jiným ohňostrojem, nad nímž dojista splesají nebesa a kterýž tuto, před tváří Rodičky Boží bude proveden. Vysocedůstojní páni bratří, předstupte!“ – Reyl, Jukl, Sahula, Kitzberger, Kaván, Dostál-Lutinov, Posolda-Rectus-Hofer, Světlík, Šrámek, Prokop Holý předstupují. Každý nese náruč mých knih. Od Confiteoru až k těm posledním. Skládají je na dříví hranice – P. Burián: Zvážen jest na váze a nalezen příliš lehký! Sbor kněží: Anathema sit! P. Burián: Kritici přední rozebrali dílo jeho a shledali, že jest hrstí otravného popele! Sbor kněží: Proklet buď! Prof. A. Novák: Ale jeho Řím jsem pochválil! Dr. Kramář: Mlčte, prosím, dre Novotný! P. Burián: Vypleníme stopy činosti jeho jak tento plevel jedovatý, zasetý jím na národa roli dědičné, jsme vytrhali, snesli a plamenům odevzdáme. Sbor kněží: Zatracen buď! P. Burián: Aby duše národa byla zase čistá a navrátila se na cesty, kterými my ji povedeme do slávy nebeské. Sbor kněží: Amen! P. Burián: l usneseno a stvrzeno slavnými přísahami, když panoval v Čechách J. E. arcibiskup kníže primas baron Skrbenský a na Moravě J. E. arcibiskup kníže Bauer a vůdcem národa byl dr. Kramář a starostou měst pražských dr. Groš – aby rok co rok takovýto ohňostroj byl zapálen na tom staroslavném Náměstí Staroměstském: letos 236 je to činost vtěleného ďábla Machara, za rok bude následovat kazitel mládeže Masaryk, za rok na to tupitel našeho národního světce Herben, potom Volnomyšlenkáři a na to všichni ti druzí – aby zem naše byla očištěna před tváří nebes! Sbor kněží: Amen! P. Skrbenský kyne Karlu Tůmovi. Ten škrtne, zapálí hrst čísel Času a vstrčí je do hranice. Hranice chytne. Sbor školních dětí pěje:
Hranice vzplála na staroměstském rynku v ní hoří duše ďábla kacíře –
jdu náhodou přes náměstí a bručím si:
namluvil si jeden Raineráček modrooké děvče!
Reyl, Jukl, Sahula, Kitzberger, Kaván, Dostál-Lutinov, Rectus-Hofer, Světlík, Šrámek, Prokop Holý, shlédli mě, zařvali, chytli a vhodili do plamenů. Hořím. Dr. Kramář: Tak vidíte, vždycky jsem vám říkal, že to s vámi špatně skončí. Já: Teploučko je tu, doktore! Dr. Kramář je pohnut, odvrací se a stírá slzu. P. Burián: Sám Hospodin tu soudil! Hospodin zavedl sem kroky jeho! Sbor kneží: Amen! Dr. Hruban: Vysocedůstojný sbore knížat církevních! Velevážení vlastenci! Ve velebné této chvíli navrhuji vám, abyste i na příště řídili se in- 237 tencemi soudu božího, jak se nám v této chvíli zjeviti ráčil: ať hoří i na příště díla se svými původci. Dr. Šusterčič: Sehr gut! Dr. Hauser: Ja wohl! P. Bauer: Duch Páně mluví z našeho drahého bojovníka Hrubana. P. Skrbenský: Ja ja, so so, utelame ták. Dr. Kramář: Nemám ničeho proti tomu, naopak, bude aspoň pokoj. Sbor školních dětí pěje:
a Bůh se zase s nebes výšin dívá úsměvem vlídným na svou českou zem. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – Dohořely mé knihy zatím. Já také. P. Bauer: Dokonáno jest. Nyní jak Bůh náš, jenž jest láskou věčnou a příkazy křesťanského milosrdenství nám kážou, pomodleme se za spásu provinilé duše: Otče náš, jenž jsi na nebesích – –
V květnu 1912.
238
I. DOSLOV
To zbývalo jen. Věci vyřízeny. Zpropitné dáno v celém okolí. Nabity kufry. Účty zaplaceny. Teď možno klidně odjet kdykoli... 239 II. DOSLOV
psaný 28. října 1919, ve chvíli, kdy se dokonal prvý rok naší samostatnosti.
Podávám veřejnosti knihu dávných útoků a bojů. Co bylo mým snem, mou touhou – je dnes skutečností. Má ta kniha právo na život? Má. Jest historickým dokumentem. Ti, proti kterým bylo útočeno, změnili se ať dobrovolně a z přesvědčení, či necessitate coacti, a jsou tedy tam, kde jsem je chtěl mít – proto jsem jim mohl v změněných poměrech podat ruku. A vím také, že rány moje z těch dob – a rány ty byly tenkráte upřímně míněny – dnes nebolí. Boje jsou dobojovány vítězně – dnes jest na nás stavět. Jsme nositeli svých dějin a zodpovědní za dnešek těm, kdož přijdou po nás. Knížka tato náleží tedy historii a literatuře – aspoň jako dokument.
240 OBSAH:
List Fr. Kupkovi9
I. Musa equestris 1. 1902-190313 2. 1904-1912115
II. Musa pedestris 1. Na Šipce ticho155 2. Přivázaný kůň165 3. Význam Palackého173 4. V táboře vítězů182 5. Válečné plány192 6. Zkouška státníků200 7. Nic se tedy nestalo211 8. Akordované vlastenectví219 9. Svatojanský ohňostroj230
I. Doslov239 II. Doslov240
E: tb; 2004 [241]
Bibliografické údaje

Nakladatel: Aventinum; Štorch-Marien, Otakar; Průmyslová tiskárna v Praze
(J. S. Machara Satiricon 1902-1914, vyšel v březnu 1928 v Aventinu, nakladatelství dr. Ot. Štorcha-Mariena v Praze II, Purkyňova 6, jako 191. svazek edice Aventinum. Vysázeno písmem Slavoboje Tusara a v úpravě M. Kalába vytiskla Průmyslová tiskárna v Praze. 1-3000.)

Místo: Praha

Vydání: 3.

Počet stran: 241

Věnování: Kupka, František
(Můj drahý Kupko, nejsem jistě prvým odchovancem gymnasia, jenž otevřeně vyznává, že dlouhá léta nebyl mu jasný rozdíl mezi i a y v pojmech Satyr a satira, že následkem toho splítal obé příbuzenským svazkem, čímž se mu maně vytvořila antická fikce, s kterou se tuze nerad loučil. Můj Satyr byl tvor, jenž s lehkým úsměvem na rtech pozoroval všelijaké ty slabůstky a slabosti jak drobných lidí, tak uznaných heroů, tak nesmrtelných obyvatelů Olympu... A měl jazyk, jenž rád pověděl, co oko duše vidělo. V asociaci těchto představ jevila se mi pak satyrská hra ne jako rozpustilý epilog tragické trilogie, ale jako nutné sestoupení s kothurnu, proměna blesků Zeusových v bič, vážného monologu na veselý hvizdot, zorného úhlu Věčnosti v zorný úhel tohoto nicotného živobytí a světa. Můj Satyr byl na jevišti a mluvil do hlediště o hledišti. – Tragedie „Golgatha“ musila mít svoji satyrskou dohru. A Ty, příteli Kupko, vrátil jsi mi maně Satyrem na obálce této knihy antic kou fikci z mých mladých let. Děkuji Ti. A Tobě, mistru ironie a satiry, připsal jsem tuto knihu. Poznal jsem celého člověka v Tobě a jsem šťasten Tvým přátelstvím. Machar.)

Autor motta: Machar, Josef Svatopluk

Motto: Machar, Josef Svatopluk