SEN NOCI ŘÍJNOVÉ

Viktor Dyk

SEN NOCI ŘÍJNOVÉ
Příroda smutná,smutná jako my, poletují kol fantómy, fantómy nocí, mlhy, snu. Na vůně myslíš dávných dnů, na dobu květu, rozpuku. A sen tě vede za ruku. Přes širé jdete planiny, přes močály a bažiny a přes hor pyšné temeno. Mlhami všechno zastřeno. Mlhami kryta celá zem’, mlhy jdou myšlenkou i snem. Chvílemi v tichu slyšet tón: chraplavě zazní gramofón, do sféry noci, tmy a běd přináší valčík z operet. A sen tě vede. Zakývne z daleka světlo podivné, zakývne z dálky bludička. A už tě obraz zahýčká: Sirénu zříš co obludu. Bonhomní město bez studu. Ohromné a přec necelé. Kruté jak všechno zbabělé. Bez včerejška a paměti, bez zítřka, jenž se rozletí. 75 A sen tě vede městem tím, hlučícím, rušným, hýřícím. A kde se vzalvzal, palác se vzal: poradní vidět náhle sál. V něm lidé jsou a jsou jak stín, stínem je slovo, stínem čin. Pohnou se, ale bez hlesu. Otřesou se a bez děsu. Usmívají se bez smíchu. Vše podivně tak potichu. A jenom sen a jenom sen oživí tobě obraz ten, a jenom sen ti napoví, co výjev značí stínový. Prvý muž Mé smiřovačky! Každý kamínek, na který pad’ jsem, pln je vzpomínek. Mé smiřovačky! Vím to, slzy roně, já všecko možné učinil jsem pro ně a všecko ještě pro ně učiním. Jsouť pro můj národ blahem jediným. Já předu, předu, předu přejemně. (náhle vzrušen objevením se Hohenburgerovým)
Obhroublý muži! Odstup ode mne! Mé srdce náhle tolik truchlivo. Tvé hrubé ruce zničí předivo! 76 Jiný muž Doktore, dlouhou mluvíte už dobu! Než my jsme přišli sepsat obžalobu. Prvý muž Tak krásně šlo to, ruka byla v ruce. (prudce k Hohenburgerovi)
Ne císařský muž, muž jsi revoluce! Pryč s lotrasem, jenž škůdcem mého díla! Poslední tvoje chvíle udeřila. Jsme syti tebe, znaveni tvou zlobou! Jiný muž Souhlasí doktor tedy s obžalobou? Prvý muž Oh, ano, ano! Muž ten bouří vášně. A nechápe, že doba vážná strašně. Jak cestu správnou vůbec možno najít’, když šlape zákon, který měl by hájit? když právo jím je zpupně pohozeno? Ó, křivdo, Hohenburger je tvé jméno. Jiný muž Pan doktor tedy soudí –? 77 Prvý muž Legraci ze sebe dělat už si nenecháme, kus hrdosti my, chvála Bohu, máme podáme rázně interpelaci! Snad Hohenburger laskavě nám poví, že jeho výnos smysl má kýs’ nový, o kterém se nám nechce ani zdát, ba, který neznal ani „Fremdenblatt“, snad ještě jednou vyloží nám, ne na nás mířil, někam jinam. Snad Stürgkh to řekne, ne-li on, pro názor náš snad najde vřelý tón, tón, který polahodí všem, vždyť podle mého náhledu řeč ministerských předsedů nesetkává se s příkrým odporem. A protož, kdo je Čech, ne zrádce na Hohenburgra! V boj! Kujeme skvělou zbroj! Naše heslo: Interpelace. Ozvěna Kdo je Čech, ne zrádce. 78 Jiná Interpelace. Třetí Smysl nový. Čtvrtá Vřelý tón. Pátá Stürgkh to poví, ne-li on! Všechny ozvěny Bojujme jen, bojujme, mužně interpelujme! Předseda Že shodli jste se, vítám, páni, tuze! Ukončena schůze! *** Příroda smutná jako my, poletují kol fantómy. 79 Fantómy děsí mnoho dní. Na jaro myslíš národní, na dobu květu, rozpuku. A sen tě vede za ruku. Sál tmavý je a poznovu mizeti vidíš budovu, ulice mizí, město též. A za Vídní se ocitneš. Sirénu necháš, obludu, bonhomní město bez studu a po horách a po pláni sen s tebou v závod uhání. Mlhami všecko zastřeno, mlhami všecko tlumeno, jen časem zazní v tichu tón. Chraplavě zvučí gramofón, jenž nezardí se, opáče řeč vervnou bratra Klofáče. Letíme noci mlhami. A Praha leží před námi. Kdys’ smutek jakýs’ tragický ji zahaloval na vždycky. Dnes její smutky dozněly ve vulgaritě veselí. Občané meditující dlí v zakouřené pivnici a opakují: „Jižní brat.“ A připijí si: „Lozengrad.“ Svým neodbytným veden snem 80 smích z daleka až slyším sem, přes hory, lesy, nížiny, přes močály a bažiny, smích, přípitky jenž překoná, Hohenburgra, ne Gerona. Občané meditující dlí v zakouřené pivnici, na mapě sledují válečné děje. A Hohenburger směje se a směje! 81

Kniha Lehké a těžké kroky (1927)
Autor Viktor Dyk