báseň bez názvu

Rudolf Medek

I I
Zem’ smavá, pohanská se chvěla pod Tebou, pravěčná čistá zem’, kam vstoupil kdys náš rod, by rozbil stany své a lesní mýtinou svých ohňů obětních rozhostils svaté plání, by pánem hor se stal a stříbropěných vod i lesů hlubokých, zelených květných strání. Zem’ smavá, pohanská se chvěla pod Tebou v ten dávný šedý čas, kdy nad lesy a poli jsi vyletěl vysoko a mlhou stříbrnou jsi zrakem pronikavým ostražitě bděl nad bludným stádem svým, jež těžkou cestu volí do země žádoucí, jíž dobylo svou krví. Tak, lehký Sokole, nad nivami a lesy, nad srázy propastí a nad skalními tesy, nad lidem svým jsi vzletěl, bys nad ním střežil prvý.
5
II II
Staletí zápasů jsi zřel, úporných bojů ve střídání věčném, dny krve, noci požárů. Kolikrát ze spárů zlých vrahů, kdy můj rod v potupné zkáze – mřel, v nerovném boji, lítém, nekonečném, nás vyprostil Tvůj duch, duch smělé odvahy a – křepké síly jaré, duch věčné mladosti, věčného Máje duch! Tmou černých propastí, nesouce břímě staré zlých dědictví a nesvornosti mstivé, jsme žitím těžce šli.
Nás osud krutě bil a naše rány živé jak máky ohnivé krvavě rozkvetly, když proti nám stál celý starý svět. Nad hlavami praporce svaté vlály, volaly k světlu, tmavou nocí plály, jak hvězdy novorozené. A vůkol slyšeli náš válečný zpěv hřmět, ti všichni nevidoucí, duše zrazené; kdy oheň srdcí našich k nové lásce volal, k novému žití ukazoval. 6 A když jsme potom šli, zrazeni sebou, světem – zahořklí – nejtemnějšími stíny ponížení, když krvelačný vrah nám v rabské tváře plival a v beznaději každý cizího boha vzýval, kdy duše mizela v bezedném utrpení, tu v dobách růžových velkého obrození jsi nad nás vznesl se a naše kroky vedl, dal našim barvám žít, a našim srdcím bít pro lepší zítřek, v němž by k slunci zvedl se ujařmený lid. A když pak nad světem v hlomozném války ryku, Smrt, běsníc, vzlétala, hle, nad hlavami nových božích bojovníků, Tvá vlajka, Sokole, vysoko zavlála. Tvůj duch a pevný řád zas nové šiky skoval ve hradbu vítěznou, ve vlnách útočných je žárem rozpaloval, k lásce bratrské je ved’, jež posvětí nejtěžší oběti, Tvé zpěvy odbojné jim písní válečnou 7 a hlasem polnice Tvé povely jim zněly – a dobří hoši ti za jejich zvuků mřeli za lid svůj sklíčený, za bědnou zemi svou. Dnes, pestrý Sokole, národa mého mládí věčně živé, s čel našich odehnal jsi starostlivou chmuru, k vysoké odvaze jsi srdce podňal vzhůru, do svalů malátných jsi novou mízu vlil, žár v krvi junácké jsi probudil a vznítil, nach rozžeh’ na lících a v zracích pýchou svítil a silou mladistvou zem’ celou prosvětlil. A od té chvíle víme, že také nám radostné slunce svítí, že známe sílu svou a umíme se bíti, že se nebojíme a že je sladko žíti. 8
III III
Tisíce junáků jsi v naší zemi vzbudil k novému životu. Kruh chladných nepřátel čím více tisk’ a studil, tím více srdce naše v horkém tepotu a v žízni palčivé po svobodě zas bila. Junácká sílo, srdce odvážlivé, na husté řady s pýchou vůkol hleď!
Jsme svobodni, noc včerejší však dosud stín těžký na volné nám plece ještě věsí – Ty však nás k světlu, k živé lásce veď! Dej přemoci nám nepříznivý osud budoucích dní, ze zmatků, jež svět děsí, nás vyved’ mladou, svěží odvahou, nás všecky spoj a nad svou věrnou druží, paže k paži a muž k muži, vysoko zdvihni smavou vlajku svou! Vím, pestrý Sokole, že po dnech pokory a utrpení, bídy a žalu, krutých ponížení, zas v nové síle vstane omládlý náš rod! Však Ty – Ty neklesej a věrně střež a bdi! Vrah starý ještě číhá u našich hor a vod! 9 Buď pevným štítem nám a nerozbornou zdí zas třeba proti všem, dej novou odvahu novému zápolení, nový život vdechni v omlazenou zem’, novou sílu rozněť v novém pokolení! Nechť blesky vůkol nás se křižují, nechť hřmí, nechť vlny zmatku na nás naráží, Ty, pestrý Sokole, byť vprostřed čiré tmy, bdi ostražitě, zpříma stůj, vysoko prapor pozdvihni a věčně na stráži! [10] Tuto báseň napsal Rudolf Medek, vytiskla knihtiskárna Stiebling a Havelka a vydal Ludvík Bradáč na Král. Vinohradech 1925
E: mk; 2005 [11]
Básně v knize Sokol:
  1. báseň bez názvu