PŘI OBJEVENÍ NOVÉ PYRAMIDY V MEYDUNU.

Jaroslav Vrchlický

PŘI OBJEVENÍ NOVÉ PYRAMIDY V MEYDUNU. – JANU NERUDOVI. –
[89] I. I.
V své ruce lampu, která sluje věda, duch lidský neunavně dále kráčí, tmou dere se a zápasí a hledá; břeh moře, dálné písky, skála šedá, vše látkou mu, řev hromů i zpěv ptačí.
Tu podstať svého žití poznat chtěje, cíl touhy své a svého zápolení, sfing kamenného ptá se obličeje, jak chaldejský mag počítá hvězd reje; tam vniká, pravdy den kde tají snění. Dnes novou pyramidu našel v písku. Ó dive! co dřív bylo věkům horou, teď výše pne se hranou obelisku! Tam Osiris svou zlatou zvedá misku a diví se, že vyplašen jest zórou. A člověk, jehož touha jako moře, teď na brány té dávné hrobky tluče, zní motyk ruch ve faraonů dvoře, a slyšíš vozy skřípat a ržát oře, sta kladiv hřímá v tuhý granit ruče. [91] A jako bůh, jejž zloba lidí malých ve hmotu spjala, rozbíjí své kruhy, tak pyramida v ranách kladiv stálých se odhaluje, jak z vln lotos kalich své témě noří i svůj pancíř tuhý. Zas jedno okno do neznámých světů se, duchu lidský, tobě odhaluje! Zas krůpěj tvému žíznivému retu! A měsíc hvězdy zastavuje v letu dí: Nový, neznámý svět vstříc nám pluje.
II. II.
Zřím ještě dále. Jižní noc je ztmělá. A pyramida ční juž k hvězdám celá, k ní člověk troskami se dere s tíží a tluče na vrata té hrobky němé. Ó tajemství! ó stíne, v kterém jdeme! Vzplá jitro přec tím dnem, který se blíží?
A na zdi, které věkům vzdorovaly, teď člověk hřmí, až ohlasem zní skály; zeď povolí, vchod objeví se úzký, a zvědav, těmto mysteriím cizí, juž nové doby člověk ve tmách mizí, jde, hmatá, stěn i půdy lem je kluzký. Tu náhle ostrý svit. – Mha mizí šedá. Ó hrůzo, před ním z rakve svojí zvedá 92 se postava v svůj byssus zahalena; kol čela svatých písem plné stuhy se vinou přes obličej siný, tuhý. Byl král to, kněz, či faraona žena? A hlasem divným k smělci vážně praví: „Já nedivím se, že vnikáš až v tmavý hrob minulosti, otázku však jednu mi zodpověz, než pustím tebe dále. Chceš moři vyrvat jeho taj i skále? rci, nahléd’ hloub jsi, než já, všeho ke dnu? Sta věků prchlo, co mne uložili při zpěvu kněží v tento byssus bílý po strašném soudu v tato svatá místa; však odpověz, tvá duše plna snahy, jež za božství až vniknouti chce prahy, jest aspoň jako moje pevna, čista? Jste králi světa, vesmír jak lev zkrocen váš líže trůn, jenž lidskou krví zbrocen. Věř, čistější svit kanul na mé líce! Ty celý svět máš, rovník, moře, hvězdy... leč staré sfingy báj tě hlodá vezdy, co po smrti jest, rci, oč ty víš více?“ A nové doby člověk mlčel, zpátky strach hnal jej divý – „Mlč, jsi z téže látky dum, pochyb, tísně, jako já byl stvořen! Meť dříve, otroku, práh svého domu!“ A tělo kleslo v rakev s třeskem hromu. 93
III. III.
V tom procit’ člověk strašným snem tím zmořen a pravil klidný:
IV. IV.
„„Já vím, kam se snažím, dnes Osiris jsem já a já svět vážím, jdu k světlu tmou, jsa hmota chci být duchem! Dnes jedno mi, co hrob v svém lůně skrývá, mně na dně jeho naděje pták zpívá, mně celý vesmír života zní ruchem!
Ta smrt, pro kterou žils, mně hračkou pouhou, mně život cílem, nadějí a touhou, bůh je-li, jeho soud mne nepoleká; můj rýč zas v zem, má myšlénka zas v bezdna se taje ztrácí, zlatá záře hvězdná jak valná řeka do duše mi stéká. Žít, pracovat, chtít, myslit – to je všecko! Mně člověk minulých dnů jest jak děcko, má práce teprv z něho muže dělá, a v snaze této, věř, mne nezastaví tvá bázeň před smrtí, ni purpur tmavý, jímž často věštců skráň se zkrvavěla. Jdu dále, stále dál! Dnes pyramida a zítra nová vlasatice hlídá 94 práh mého badání, mez mého chtění. Jsem zoří! Já jsem ibis, pravdy zrnem chci živen být a ne mystickým trnem! Ne šero večera, chci světlo denní! Ta víra pavézou jest mojí síly! Tou hymny žití zpívám u mohyly! Jsem fenix báje, Herkul budoucnosti, prach mohyl i prach hvězd mně jednou látkou; vše zladím v souzvuk a vše v píseň sladkou, až zatřesou se plesem mrtvých kosti. Znám cesty své, a znám též svoje pouta; leč blesky šlehnou z lebky mojí kouta, kde přestanu, syn mého syna začne, tvář země obrátím, od pólu k pólu jak vichr proletím ji, aureolu až slákám na své čelo z tůně mračné. Ten úpis rájů příštích metám v plamen; svůj mozek znám i rozpětí svých ramen, být velkým pouze člověkem mně stačí; hrst hlíny své rád jednou zemi vrátím v té myšlénce, že v hmotě když se ztratím, můj syn nepůjde k světlu přes bodláčí. Nuž zvedejte se, chrámy, obelisky, trofeje minulosti! – Den jest blízký! 95 Dnes moře nedělí nás, nýbrž váže! a mléčná dráha s Oriona sponou jest řasnatého roucha pouze clonou, zkad bohů neznámých nám kynou páže!““ 96

Kniha Sfinx (1883)
Autor Jaroslav Vrchlický