NA HRANICI.

Eliška Krásnohorská

NA HRANICI.
I. I.
Rovně jako cesta spravedlivých táhne zaprášená silnice; domky dva tu stojí v polích sivých, jsou to pohraniční celnice.
S něžným pohnutím to brk můj píše: Tady, u té celní závory, stýkají se přátelsky dvě říše, milé Rakousko a Bavory. Tiše tady orel dvouhlavatý jako kuře sedí na tyči, tam zas párek lvů i se lvíčaty jako krotká čeleď kočičí. Divno! v Čechách lev má choutky šelmy, vrče proti všemu pořádku – tamo však se chová moudře velmi, roven nejtiššímu zvířátku. Němci zas prý mají orla rváče, jenž se dravci zcela podobá – u nás však je orel jiné ptáče, krotké, div nám z ruky nezobá. 30 Ano, byť i láska přesrdečná lva i orla tady pojila: běda, kdyby zvěř ta nebezpečná místa svá si náhle měnila! Lev by zařval, rozjařil se celý, vztekle by se orel čepýřil, pak by jako dravci na se vjeli, ani pánbůh by je nesmířil... Jak nám blaze, že tu dvouhlavatý orel tiše sedí na tyči, tam zas párek lvů i se lvíčaty, jako krotká čeleď kočičí! *** Klid a mír tu vládne viditelně, nic tu závadného nedýše; koule duní, však jen po kuželně, ježto sáhá z říše do říše. Oba páni celní v přízni vřelé vítěznou tam končí výpravu, v prachu koulejí se nepřátelé čacky poraženi na hlavu. Usmívá se Bavor boubelatý, Rakušan si klidně kroutí knír; dobrou noc si přejí, a pak svatý na hranici rozkládá se mír. 31 Jenom tamo, v Němcích na západě, hory leží jako táborem, jenom onde jako v branné řadě stojí pod mrakovým praporem. A to chlumy jen se podobají davům chocholatých šišáků, to jen vršky jedlí vyčnívají jako miliony bodláků. To jen na časy se blízká lehce, křížem zas, jak břitkých mečů ruch; to jen hrom jak útok jízdy řehce, ohlas jen co palba klame sluch. Mlhy jen se valí jako dýmy – ba v tom hluku význam nevelký; to jen hory naše s německými po sousedsku hrají v kuželky.
II. II.
Náš osud, vámi tam co sousedy nás obdařiv, byl dárcem důmyslným: lze nám teď vašimi být nohsledy a dojít spásy krokem pohodlným.
32 Ach, škoda že to dlouho potrvá, než proti vám se zmírní naše vzdory! my hudlaři jsme v mnohém teprva, v čem bychom mohli na vás míti vzory. Takž posud nám jest pouhým určením i právo lidské sobě vybojovat; však u vás práva nazbyt, tak že ním svět celý chcete sami podělovat. A co to právo jest? – Jak pozadu jsme v rozporu i prvních pojmů mravních! my máme o něm jednu zásadu – vy na sta knih a pojednání slavných. A jazyk náš, ten z dávných ostatků prv kuje minci moderní, leč ryzí; však váš tak bohat, že i z odpadků jmen u vás dosti pro vše, co vám cizí. Ba, nemá boj náš vyšší osnovy: my chcem co národ jen být zachováni! vy jste co národ – právě hotovi, vy v armádu jste vykrystalováni. My z nejmladších jsme mezi národy, jichž bujný rozmar pouta rozepíná; vy odrostli jste plenkám svobody co muži, jimž je svatou – disciplina! 33 A jaký dělník, také tovary: my opozici kujem ve svém stanu, vy ale vyrábíte – cézary a dospíváte v národ prétoriánů.
III. III.
Ha, národ ve zbrani! moc nad mocnosti, vždy v dějinách to nejslavnější zjev, kdy v trpný dav se vtělí reků ctnosti, duch národa kdy vtělen v jeho krev.
Ba, kdo smí vzdorovat, kdy v slavné chvíli svou vůli vyřkne národ ve zbrani? Již slova toho zvuk jest také síly, by na svých trůnech bledli tyrani. A jest-li čas, by vstala v hnutí prudkém tresť mužná šlechetného národa, tu velké myšlénky se stanou skutkem a cíle blíž se octne svoboda. Tu zkrvaví a rozprchnou se mraky, jež národům jich slunce skrývaly....skrývaly... leč jedenkrát – tu před našimi zraky ó velké dějiny! jste selhaly! – 34 Ó, vy, již věštce činíte si lháři a zrádci trpitele svobody, již despocii máte na oltáři a rdousíte jí v oběť národy: Těch vítězství vy dovršíte míru, jichž slaví hrubé síly všemocnosť: vy skácíte i nejsvětější víru, tu v lidstva genia a v jeho ctnosť! Když národy tak daleko své dráhy svou mocí opojeni pobloudí, kdo v ruku svou smí vzíti dějin váhy? kdo velký lidstva zápas rozsoudí?
IV. IV.
Ó víry třeba nám! já z ciziny zrak odvracím a pátrám jinou stranou v kraj svého domova; leč vidiny mně záhadné a šeré duší vanou.
Chci v strasti nejhlubší se cosi ptát, leč otázka jak trn mi v srdce vrůstá... Chceš ty, můj národe, i skutkem stát vždy na pravdách, jež věstí tvoje ústa? 35 Či sřekneš tak se vůdčích pravdy hvězd a klesneš tak, jak právě jiní klesli? Pryč, pochyby! nám víry třeba jest – my neklamem jen vyhnanými hesly! Ty, jenžto vždy jsi prvním v zápasu, kde o to jde, co lidem věčně svato: ó spravedliv a s sebou v souhlasu i posledním-li budeš v boji za to; a hotov-li’s, všech mocí návalu stát sám a sám – a byť i bez naděje ó vytrváš-li v pravém zápalu, jak věštců tvých a pěvců sbor to pěje: Buď požehnán! buď zdar tvou korunou! a dlouho žij za lásku svou a víru! kdy na sklonek se věky posunou, kveť novým vstříc, kveť svoboden a v míru! Však lžeš-li jen, jak právě jiní lhou, a lepšího-li není v tobě jádra než ve sketách, jež sobstvím nemohou kam srdce plá, tam nastavit i ňádra; ó všeliké ty sliby obětí své otčině-li zapřeš věrolomně, a sřekneš-li se svatých pamětí, v nich svoji česť-li zradíš nevědomě; 36 ba konečně-li zvykneš řetězům, jak železem anebo zlatem chrastí, šij nastavíš-li zpupným vítězům a pohrdneš-li opuštěnou vlastí: Tož padni jen – – – Co blouzníš, mysli má? zdrť pochyby, zdrť pochyby, zdrť jedové ty štíry! vždyť kyne nám jen spása jediná, a ta jest v nás – nám třeba v sebe víry.

Kniha Ze Šumavy (1873)
Autor Eliška Krásnohorská