Líhoviny.

Beneš Metod Kulda

Líhoviny.
Kdo si mírně přeje piva, tomu se to dobře zpívá; za pálenku groše škoda, lepší čerstvá, dobrá voda. Kdo se chytá pálenky, brzo prodá koženky: doba strasti, bolu, žalu přivalí se na kořalu; kořalka zlé věci kutí, šelma, kdo tě do ní nutí; uvažujuvažuj, proč chytrý žid pálenku svou nechce pít. Kořalka je škodliva, hlupec na ni chodívá. V kořalce kdo groše klopí, v bryndě zdravý rozum topí. Kořalkou se volek opil, a hned směšné kousky tropil, ale potom pozor dal, kořalce se vyhýbal; 58 jenom člověk, blbý troup, do opilství klesá hloub; ani vůl ho nepoučí, leda v tom, že za ním bučí. Nejhroznější žal a bol za sebou má alkohol. Pálenku-li pije žena, často štěká jako fena, časem leží jako měch jiným lidem na posměch; oči má jak za dne výr, počíná si jako štír. Chceš-li býti hodnou matkou, nepij hořkou ani sladkou. Nekaz kořalkou své děti, sic tě budou brzo kleti. Kořaleční pobuda učiněná obluda. Opilce kdo vyléčí, zásluhu má největší; vyléčí-li kdo se sám, tomu velkou chválu vzdám. Chlebíčka kus, pohár piva růžově se s tváří divá; ale škodná kořalka jako zvadlá fialka. Zdravá barva lidem v tváři kořalkou se rychle maří. Sejdeš-Ii se s kořalou, spatříš tvářnost ospalou, dělá z něho šereda bručivého medvěda. 59 Dává-li kdo dětem líh, ubožáky činí z nich. Z kořalky máš chorobu, kráčíš rychle ku hrobu. Otče, matko, chraň se líhu, nechceš-li mít chorob tíhu. Líhem-li své pojíš děti, budou stále churavěti. Milovníkům kořalek nepomáhá žádný lék. Nerozumní kořalkáři statek, tělo, duši maří. Pijan u Boha má hřích, u lidí pak žel neb smích. Líhovina rudá, šedá, pijanovi zdraví nedá, vizte, jeho tvář je bledá. Pijanova neplecha, radost v domě nenechá. Kdo rád pije líhovinu, způsobí si opuchlinu. Pijan tak se blbě chová jako ve dne noční sova. Opilec pobuda, nerudá, ostuda, Opilce-li dítě vidí, v nevinné se duši stydí. Žena-li v bytu svém kořalku mívá, nadarmo před lidmi bídu svou skrývá; z očí jí mžouravých nepěkně kouká, někdy i ze rtů jak sova jí houká. Šeredně sluší tvář opilce muži, opilá žena je hnijící růží. 60 Všeho druhu líhoviny, nosí bídu do rodiny; kořalky se pilně chraň, za ni platíš ďáblu daň; on ti za daň blaho ruší, brzo chce mít tvoji duši, Za kořalku peněz škoda, máš-li žízeňžízeň, dobrá voda. Ten kdo kořalku ti chválí, nerozumně tebe šálí; řekni mu: „Pij si ji sám, já tu morovinu znám.“ Kořalka, byť jako med, v žaludku se mění v jed. Matonoh. Matonoh.
Kořalka že nesílí, důkazem je opilý; cestou zle se trmácí, pro slabost se potácí; směšným bývá velice, téměř jako opice; pohybuje se jen stěží, někdy padne, v blátě leží, medvědími hlaholy hloupé věci blábolí. Pomoz ubožáku tomu, dá-li se ti, veď ho domů; nedá-li se, byť i v noci, svolej muže ku pomoci; kdybys ho tam pominul, snad by bídné zahynul.
61 Komu líhoviny voní, zhusta pozdě bycha a honí; výdělkem si hrdlo spláchne, a byt jeho nouzi páchne. Nač ti kořalky je třeba, rodina-li nemá chleba? Pijan, lenoch, nezdara, o děti se nestará. Koho peníz v kapse píchá, v nedostatku často vzdýchá. Opilec jak sůva čumí, ani sobě nerozumí; pro smích všemu okolí hloupé řeči blábolí. Kořalkáři, styď se, styď, od moudrých se lidí kliď! Kořalka prý hřeje, sílí; proč se pijan k zemi chýlí, ba i klesá každou chvíli? Brynda ta jej oslabuje, ba i krev mu otravuje; odtud jeho tvář je bledá, začasté i žlutá, šedá. Kořalečnou morovinou rok co rok sta lidí hynou. Pálenka, ať rudá, šedá, lidem moudře žiti nedá! Komu líhovina voní, dřív než má, se ve hrob kloní. V kořalce kdo rozum topí, mnoho špatných věcí tropí. 62 Kdo se chytí rosolkyrosolky, hyne volky nevolky. Travičkou se matka stává, kořalku-li dětem dává. Blahu svému rozuměj, líhovině výhost dej; není-li jen pouhým lékem, jistě čertovým je mlékem. Kdo tě do kořalky nutí, osudnou hru s tebou kutí.