ČEST RUDÉ VLAJCE

Stanislav Kostka Neumann

ČEST RUDÉ VLAJCE
V nesvobod džungli jsme se narodili, uličkou urážek nás honili, žaláře všecky námi naplnili a kde jen mohli, tam nás vraždili. My věděli, co starý svět nám chystá na strašné cestě k vysvobození: nad námi plála rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení. Pak na Východě nový svět se zrodil a pravdě leninské se zasvětil, kontinent šestý slavně osvobodil a pravdou stalinskou jej upevnil. Tu vyrazila luza sebejistá na naše kádry, naše vědění: nad námi plála rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení. Svět celý roztančil se zběsilostí, hořela města, lidé padali – zmučená těla, rozlámané kosti – i živé ještě zahrabávali. Však přepočítali se; komunista jim slavně zmařil plán i mámení. Nad námi plála rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení. 6 Tisíce zhynuly nám v rukou vrahů, tisíce prošly peklem nacismu. A přece vítězně jsme došli k prahu nového světa, rozptýlili tmu. Jsme svéprávní, jsme existence jistá. A nepřemožitelné snažení. Nad námi plane rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení. Pozor však! Na prahu jen vlasti pravé stojíme; není dobojováno. Jsou ještě všude temné síly dravé, ostnatých drátů k cíli nastláno. Jen tedy dál a všichni na svá místa! Jen do práce a v boj, jenž nelení. Dál nad námi plá rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení. 7 Dech davu 3 revoluční básnické letáky
jejichž jedno číslo máte před sebou, jsou vydávány především z potřeby dát do rukou co největšího počtu pracujících hodnotný básnický materiál. Původní i přeložená poesie, vhodné citáty, agitky a vůbec progresivní literární výtvory, jež Dech davu přinese, chtějí sloužit jako podklad k samostatné radostné práci kulturních referentů ať už v závodech, klubech či spolcích. Stručnou, bezprostřední formou je ke každému letáku řečeno několik slov o jeho hodnotách a o možnostech jeho použití.
STANISLAV KOSTKA NEUMANN (*1875)
je jistě znám všem, jimž Dech davu přijde do rukou. Je z básníků, kteří milují život; jeho cesta básnická byla souběžná s tou, po níž jdou revolucionáři, usilující o spravedlivé uspořádání světa. St. K. Neumann téměř od začátku vzal za svou věc opravdového pokroku a většinu svých prací – až do dneška – napsal ve znamení boje za osvobození pracujícího lidu. Z mnoha knih jmenujeme aspoň: Kniha lesů, vod a strání, Nové zpěvy, Třicet zpěvů z rozvratu, Rudé zpěvy, Srdce a mračna, Sonata horizontálního života, Staří dělníci. V nakladatelství Svoboda vyšel k letošním sedmdesátinám básníkovým sborník „Dík bojovníku“, ve kterém jsou nejnovější Neumannovy básně, k nimž patří i naše pětka. Všech pět básní se velmi dobře hodí pro sborový přednes. Budou-li však uváděny v přednesu sólovém, pak je nejvhodnějším hlasem baryton, to jest zvučný, plný mužský hlas.
Cena 1.50 Kčs
Publikace číslo 72
E: jf; 2004 [8]