HUSINA.

Josef Kalus

HUSINA.
SOUSED KÁŇA: Hle, husička se salátem: selské spolky s advokátem – husa vykrmená – selský statek, salát s octem – chytrý advokátek. DOLEŽAL: Kdyby ta husička z mrtvých vstala, o dobrém bydle by povídala. DOLEŽALKA: Jako mandle lahodnou má chuť! HOSPODYNĚ: Jen si berte! Muži, přece nuť! Píseň.
SOLO: Jezte, jezte, jezte, vždyť jste na krmaši – jezte, jezte, jezte, tu husičku naši: až ji celou sníte, dojísti se smíte perníkovou kaší. Píseň.
VŠICHNI: Dvacet husí na dvorečku, dvacet husí na dvoře vyvolává na děvečku, jež zaspala v komoře: „Hlad, hlad, máme hlad, rády bychom posnídat.“ Děvečka má sladký sníček, děvečka má sladký sen! povídá jí šohajíček rozteskněn a roztoužen: „Rád, rád, mám tě rád, huběnku mi musíš dát!“ Dvacet husí na dvorečku, dvacet husí na dvoře, darmo volá na děvečku, co vyspává v komoře! „Hlad, hlad, máme hlad, rády bychom posnídat“.posnídat.“ 110 Romance.
DÍVKY A ŽENY: Pásla husy dívka nevyspaná, uviděla v tůni hastrmana! Spodky po kolena vyhrnuty lovil řasy na vrbové pruty. Z šosů voda jemu crčkem tekla, dívka milá se však nezalekla: „Hastrmane, milý hastrmane, ty máš vlasy nikdy nečesané. Rozcuchané jako větrem trávu: vylez z vody, učešu ti hlavu. Usedni si pěkně na drn ke mně, učešu tě jako sestra jemně.“ „Pověz dříve, co bys chtěla za to: perly, démanty či stříbro, zlato? Mám tě dovést v kříšťalové síně, houpat za večera na lekníně? Zlaté rybky k obsluze dát tvoji, či chceš královnou být, chotí mojí?“ „Ne, ne! Zapas za mne husy pouze: pozdřimla bych zatím sladce, dlouze. Taková jsem dneska nevyspalá: celou noc jsem s milým prolíbala. Opustil mne teprv o svítání: teď jdejde, hastrmánku, na mne spaní. Ach, můj hastrmánku, milý hochu, zapas za mne husy: zdřimnu trochu.“ „Pas si sama, dívko udřímaná!“ Nespatřila více hastrmana. Píseň.
SOLO: Mazaly si tetky husím sádlem jazyky, 111 že jim hrály hnedky jak o pouti muziky. Sádlo vymazaly, snědly také biskupa: jazyky jim hrály, až se třásla chalupa. O hloupé huse.
UČITEL: Provdala se husa do ciziny, obdržela psaní z domoviny: „Přítelkyně, družko milá, ráda bych tě navštívila. Dávno jsem tě neviděla: ráda bych se dověděla, jak se máš a jak ses měla. Zítra v manželské tvé nebe vkročím toužíc objat tebe. Pozdravujíc děti malé jsem Tvá v lásce dokonalé, věrná ve štěstí i v žale.“ Sotva husa přečtla psaní, slyšet její naříkání: „Smutné, ach, je nebe moje: nemám dosud předpokoje. Za jídelnu dvůr mám pouze, po salonu vzdychám v touze. Ložnice je parket prosta: ach, jak uvést do ní hosta? Nové toillety ranní nemám, modních trepek ani! Bez kojné a bez komorné může manželství slout vzorné? Sama musím prát a mésti: může se to zváti štěstí? 112 Muže, dětí jsem jen služka – ach, co řekne moje družka? Vždyť je lépe každé káči, co se v louži jenom máčí. Vždyť je lépe prostné slípce, zob co hledá na otýpce. Každé vrabčici líp bývá, co se v prachu popelívá!“ Družky své se nedočkala: v zoufalství dřív dokonala. 113

Kniha Valašsko v písních (1906)
Autor Josef Kalus