Čtvero časů v roce, aneb: Každá věc má kolikeré strany.

František Hajniš

Čtvero časů v roce,
aneb:
Každá věc má kolikeré strany.
Didaktický trojzpěv.
Osoby: Utěšinský, Nevrlov a Nedovařil.
Jaro.
Utěšinský.
Ach, jak krásně všechno pučí! Zeleně se šatí háj, Ptačí zpěv jak mile zvučí, Země naše pravý ráj! Větérkové vějí libí, Vše vůkol se raduje; Ejhle slast i němé ryby, Jenž si z vody hopkuje. Nevrlov.
Ach, jaké to škodné páry Z vlhké země stoupají, Jenžto nás na chladné máry Poznenáhla shoupají. 124 Sluch uráží ptačí hluky, Čírá tma se krade v háj; Bídných červů celé pluky K trampotám ven loudí máj. Nedovařil.
Jeden oře, druhý seje, Třetí básní chvalozpěv, Všechněm pot se s čela leje; Já však chválím chladnou krev. Země prý se budí ze sna; Ach, přeškoda nastokrát, Že ji rozpustilá Vesna Nenechala ještě spát. Léto.
Utěšinský.
Ach, jak mile slunko zlaté Oblažuje osení! Po polích to ticho svaté Podobá se modlení. Deštík, jenž se s nebe cedí, Vlaží pole, luka, les; Kam jen lidské oko hledí, Samá radost, samý ples! 125 Nevrlov.
Ach, jak slunce praží, pálí, Že by člověk žízní zhas’! Ať si jiní léto chválí, Pro mne je to trapný čas. Tu zas déšť se shůry leje, Hrom přestrašně burácí! Ať se jiný tomu směje, Mně však srdce krvácí. Nedovařil.
Jedno mi, ať slunce svítí, Ať jest bídné počasí; Jen když tělo se nenasytí, A žízeň se uhasí.*) Podzimek.
Utěšinský.
Ach, jaké to podívání! Jaký to překrásný zjev! Vše to boží požehnání! Po polích ten čilý zpěv! ——— *) Pro velké parno Nedovařil druhou štrofu ani nemohl dovařiti.
126 Tu se zrnka zlaté klidí, Tam se setba odbývá, Myslivec po zvěři slídí, Tu se brambor dobývá. Nevrlov.
Málo zrna, mnoho slámy, Nakažené brambory, A pak ještě, pánbůh s námi! Neourodné ouhory. Jakého tu klopocení Pro ten skrovný užitek; Pro to bídné nasycení Mučen lid i dobytek. Nedovařil.
Ať se lidé prací baví, Jedno mi, ať touží dál; Jen když mi dá pánbůh zdraví A pak malý kapitál. Ať se zrno nepodaří, V lukách ať jsou krtice, Jen když sládek neuvaří Místo piva kvasnice. 127 Zima.
Utěšinský.
Když se louky bíle šatí, Potoky když kryje led; Nastávají dnové zlatí, Smutek mívá vejpověd. Tu se svatba, hody slaví, Veselá tam sanice; Tu se doma v tichu baví U vnitř teplé světnice. Nevrlov.
Hu! jak ostře vítr věje, Až se v jednom tají dech; Led a sníh vše vůkol kreje, Že by člověk zimou skřeh’. Drahé dříví, tuhé mrazy, K tomu žádný vejdělek; Ach! Jak vše se v bídě plazí – Věru toť železný věk. Nedovařil.
Pro mne, ať jest větru vání, Může se i chumelit; Přede zimou kožich chrání, Přede mrazem teplý byt. 128 Já jen na počasí hledím, Jak se ukazuje den; V špatném čase doma sedím, A když hezky, chodím ven. Všichni tři.
Utěšinský. A tak každý z těchto časů Nějaký přináší ples; Pročež k dárci vděčných hlasů Pozdvihujme do nebes. Nevrlov. A tak všechny tyto časy Přinášej’ jen zármutek; Div-by člověk nerval vlasy, Neb ze světa neutek. Nedovařil. Jedno mi, ať z těchto časů Padne onen nebo ten; Já nezvednu více hlasu, Já jsem se vším spokojen. 129

Kniha Kopřivy (1853)
Autor František Hajniš