Luční kvítí (1882)

Básně a povídky, Irma Geisslová

ŘADA II. NOVÁ KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ.
SBÍRKA spisův poučných a zábavných pro naši milou mládež.
Pořádají M. WEINFURT a FR. A. ZEMAN, učitelé v Praze.
Svazek 46.
Luční kvítí.
Básně a povídky
od
Irmy Geisslové.
V PRAZE 1882. NAKLADATEL FR. A. URBÁNEK, KNIHKUPEC pro literaturu paedag. i hudební a pomůcky učebné.
[2] Luční kvítí.
Básně a povídky
od
Irmy Geisslové.
V PRAZE 1882. NAKLADATEL FR. A. URBÁNEK, KNIHKUPEC pro literaturu paedag. i hudební a pomůcky učebné.
[3]
Zdárná mládež – sláva vlasti.
Knihtiskárna: J. Otto v Praze.
[4] Básně.
[5]
Zpěv a slza.
Záhy z rána za svítání dala jsem se do zpívání, zpívala jsem se skřivánkem, jenž se mihnul pod červánkem. Zadul větřík od severu v přerozkošném podvečeru, dechl vonně na mé čelo – – oko ale zaslzelo.
Touha po zpěvu.
Zaklepal mi na okénko smutný ptáček – dávno zrnka nevnikla mu ve zobáček. – [7] Žádný ptáček! Touha má to zpomínala, že jsem už tak dávno – dávno nezpívala.
Smíšek.
Poskakoval po zahradě kadeřavý hošíček, vyhazoval do povětří květinový košíček. Potom stanul u zábradlí u kaliny poupěte. „Proč pak se jen stále směješ?“ ptala jsem se dítěte. „Proč se směji?“ a tu nový smích mu skočil na líčko, „že mi Pánbůh zdraví dává a že svítí sluníčko.“ 8
Růže na samotě.
Rozkvetlo poupátko – byla to růžička, dech její nevinný dětská jak dušička. Růže ty stolistá, družko mé samoty, kéž jsem tak pokojná, blažená jako ty!
Do přírody!
Na kobercích pažitů v duhovitém zátřpytu zazářila rosa, mlha z lužin zvedla se, písně hrály v ohlase pěnkavy a kosa. Lesní potok v bublání křovinami uhání po skalisku hladce. – 9 pojď sem, dítě milené, u jarních krás pramene prodlíme tu sladce!
Ku přírodě.
Ty božská přírodo, nám žehnáš rukou zdaru a skrýváš úsměvy zde v nejrůznějším tvaru; a šťasten každý člověk, jenž tobě rozumí, kdy zaštěbetá ptáče i větřík zašumí! Tvá krása, dobrota se jeví ve fialce, když vůně vane kol až k zamodralé dálce, kdy kyprém u záhonu keř růží vzplápolá a celý kraj ten jarní je rájem do pola. 10 I když se na poli les kývá zlatých klasů a teplá vonná noc se leskne v hvězdném jasu, i závoj nechať chladný tká mlha jesenní, kdy jeřabiny rdí se a žloutne lupení. A když pak krutý mráz už kreslí v oknech květy, tu les nám k zahřání svůj strom dá mnoholetý; spí země, strom tu dříme a sílí na obra – – ó, přírodo, tys máti krásná a předobrá!
Písně letní.
1. 1.
Zpíval hošík smavolící u žita na poli: „Proč pak bych si nezazpíval, když mne nic nebolí?
11 Žádný na mne nežaluje, nikoho nezlobím – oj, jak rád si písničkami volný čas vyzdobím!“
2. 2.
Větérek honí se v políčku, rozdechnul poupátko v kytičku, na bujné, mladistvé obilí hebcí se sletují motýli.
Celý svět v rozkošném obrázku – přec bych jej nevzala za lásku, jež v srdci matčině hořívá a stálým jarem nás zahřívá!
Dobré jitro!
Už bledne nachu dennice, proud světla září z východu a šlehá v šero nad vodu, že dmou se vlnky pějíce a šumí: „Dobré jitro!“ 12 A výše vzletěl do jasna tam nad schýlenou chaloupku roj stříbrolesklých holoubků, i dí hra světel překrásná v jich křídle: „Dobré jitro!“ Jeť tolik poupat po sadech, co ptačích zvuků po lesích, co andělíčků v nebesích, a líbezný jich šeptá dech vším krajem: „Dobré jitro!“
Před spánkem.
Co pak to, světluško, v křidélku máš, že se býť malinkou hvězdičkou zdáš? Kdybych jen věděla, jak se to udělá – nestačí um k tomu náš. Že nejsi květinka, že nejsi klas! bych si tě vetkala ve hnědý vlas; 13 tebe míť ve vínkuvínku, zjasní mi pěšinku mírný tvůj, světluško, jas. Pěšinku ze sadu v chaloupky stín tam, kde se vyhoupnu na lože klín, kde mohu usnouti, kde duch se nermoutí v neklidu vědomí vin!
Děvčátku.
Ty, dívko malinká, jež ručky k nebi vzpínáš a na chór andělů se zbožně rozpomínáš, tu bílou lilii, jež nevinností sluje – ó, modli, modli se, ať Bůh ti opatruje! 14
Sestřina prosba.
První hvězdy v modru planou, rosné kapky v trávu kanou, zvuky tklivé krajem vanou – Ave Maria! Opět s vírou duše splývá – že se Pánbůh na svět dívá, opět duše Pannu vzývá: Ave Maria! Sestro, duch můj konec tuší, smrť až moje žití zruší – pomodli se za mou duši Ave Maria!
Družičky.
Lilií řada, andělů průvod – družičky o Božím Těle na cestu sypou květiny útlé modré a žluté a rdělé. 15 Na čele zbožnosť, na líci úsměv, ve srdci útěcha svatá – tak že se mnohá dívka tu modlí, „kéž jsem teď do nebe vzata!“ Nikoli, dívko! Bůh tobě určil rozsévať po zemi kvítí, nevinnou zůstať, do ctností vzrůstať, jiným býť andělem v žití!
Babička stůně!
Ach, jak smutno, neveselo u nás doma, že jste se mi rozstonala, babičko má! Což se vám tak zalíbilo na tom lůžku? stále zřím vás hlavu kloniť na podušku. Což bych já se, babičko má, zradovala, kdybyste nám z toho lůžka zdráva vstala! 16 Ó, jak by mi sloužiti vám bylo sladko, – upravila bych vám chutné holoubátko. Donesla bych košíček vám s jahodami, byste byla spokojena mezi námi.
Říjnové jitro.
Hezky se to v říjnu ráno kluše do školy, naše líce rumění se jako koukoly. Šedý mrazík zdobí křoví cestu vroubící, po níž sem tam poskakují tuční vrabčíci. Do noh nás už trochu zebe – je nám do skoku, ne tak kachnám spěchajícím tamo k potoku. 17 Těm je teplo, – ej, nám také! nejsme zmrzlíci; za to větřík vykouzlí nám květy na líci.
Sny.
„Ještě horká snídaně – hodin je málo – budeme si povídať, co se nám zdálo.“ „Já byl pánem velikým s mnohými řády.“ – „A já soudcem, rovnaje spory a vády.“ – „Já jsem byla královnou, svět se mi klaněl.“ – „A já – běda! obejdou, každý mě haněl.“ „Sen je sen, kdo věříš mu, klamy jen lovíš,.....lovíš,... a ty naše nejmladší, co ty nám povíš?“ 18 „Ach, já byla andílkem na stupni trůnu, cherubu jsem ladila na harfě strunu, snad již umru.“ – „Ale jdi s přeludy těmi! však můžeš býť andílkem na naší zemi.“
Bouřka.
Vichr skučel, blýskalo se, hrom už bouřil, duněl, rachotil; tu se Prokop pod peřinou samou bázlivostí zapotil. „Nač se báti?“ pravil Vojslav, jenž byl věru jiný klučina, „zítra bude zelenější každý les, i sad, i lučina. Ovšem blesky jen jen sviští, ale co je na tom hrozného? já v tom vidím velkou krásu, která slaví Tvůrce moudrého.“ 19
Jarní radosť.
Uvolněna zemi zimní pouta, kvete bazalička, pučí routa. Mochna poupátka svá zrůžovělá v dokonalé kvítko otevřela. Na potočním břehu lesklá tráva pomněnkami hustě promodrává. Radosť tichá zírá z Emy líček – trhající zvonků do kytiček. Zvonečky se kloní, Ema plesá – vděčnosť její stoupá na nebesa. 20
Smavé žití.
Lučinami potok hrčí, děti si tam hrály a že hučel, a že bouřilbouřil, tomu jen se smály. Kdos tu šeptá: „Jděte dále, voda zlou je paní...“ děti však ho nevidouce neposlechly ani. Běda, jestli vaše žití lačná hloubka lapne! přetrhne sese, jak když hudec příliš strunku napne. Kadeřávek níž se kloní – mžik – a pluje v dáli; bratříčkům to zas jen k smíchu, „vidíš, ten se válí!“ Štěstí, že ho žnec pak vytáh’. Jak jste šťastny v klamu; smějete se na trampoty, ba i na smrť samu. 21
Ve vůni šeříka.
Obláčky jak labutěnky modrem plovaly, nad šeříkem zlaté mušky poletovaly. Jak ten večer na zahrádce duši oblaží! vyšel si tam mladý Fedor s knihou pod paží. Zřel, jak na obloze zkvětly růže červánku, jak zas bledly, tu když tichnul ševel skřivánků. Jak se v kraji zašeřilo, měsíc vycházel, jejž pak démantových světů průvod provázel. Fedor touží, „jak by se tu blaze snilo mi –“ ale s knihou v pokojík mu velí svědomí. 22 Bílý prapor lunné záře visí na hlohu – setrvej tu, nežli Fedor,Fedor skončí úlohu!
Červnový večer.
Při svitu luny citery struny rozechvěl Valentin v sadě, když malá sestra kvítečka pestrá věsila po letohradě. Na svlačce stonku po bílém zvonku, v zvoncích po kapce rosy, a hocha píseň v kalíšků tíseň ozvěnu uschovat nosí. Blažené šero. „Synu i dcero“ – z povzdáli šeptáno matkou – „umění s ctností duch váš že hostí, ach, to mi útěchou sladkou!“ 23
Ptáče na odletu.
Vyletěl z makovin černavý ptáček, sezobav se země modravý máček, zaměřil v teplejší jih – na horách padá už sníh. U cesty usednul na suchém proutí, po milém rodišti hlavičku kroutí; z mlhy jen vyčnívá les, tichou jenž zastoupil ves: „Otčino rozmilá, mám pro tě hoře; kdo ví, zda bóra mne neschvátí v moře!? Zdráva buď! naposled dím, snad tě víc neuvidím.“ 24
Na hrobě bratříčka.
Spi, můj malý bratříčku, pod ochranou křídel Páně, kvítka tobě pučí zde, Boží slunko svítí na ně. Kropenatí motýlci nad hrobečkem tvým se honí, kovolesklí broučkové letí, bzučí, jen to zvoní. Jaký ráj to! ale přec veselosť má se tu tratí – nemohu tě pochovať, nemohu tě kolébati. Vídávám tě v noci jen v šeru dřímajících víček, když se ke mně skloňuješ jako bledý andělíček. 25
Útěcha na hrobě.
V kalíšcích hrobního kvítí zperlená rosička svítí, z každé té perličky, myslím, mé matičky oko že láskou se třpytí. Na hrobě řasnatá tráva, s nížto si větérek hrává, kdy myslím ve snění, že v jeho šumění máť ke mně šepotává.
Na hrobě matčině.
Matička má mi usnula, čtvero má její lůžko zdí, spí tam a spí tam dosavad – nevím ach, kdy se probudí. Ve blahém onom stišení musí as míti pěkný sen pod zemí, kde se nestýská, můj z něhož nevyruší sten. 26 Matičko moje, přeji ti, upřímně přeji svatý klid; na chvilku ale přece jen mohla bysi se probudit. Říci mi, o čem se ti zdá ve tvojich nekonečných snech, o Bohu zdali, andělích, anebo o nás, o lidech? Či snad mi nespíš, matičko? slyšíš mou prosbu, nářek můj? – Všude je Bůh – ó, prosím tě, oroduj za mne, oroduj!
Na Dunaji.
Po dni shaslém v červáncích ještě růžná stopa zbývá, v tichém šeru večerním nad vodou se vrba kývá, časem vlnky zašplouchají na Dunaji. 27 Ach, ty řeko hučící, mohutných svých proudů jekem, zdá se mi, že naříkáš! Ach, jak smutně vlny lkají na Dunaji. Po skalnatém pobřeží bludně noha moje kráčí, touha v dálku zalétla – stojím tu – a je mi k pláči, rtové „zdrávas“ šepotají na Dunaji. Zdrávas matko, vlasti má! Bůh mi tě tam ochraň v dáli, osudové od tebe jen mé tělo odpoutali, duch a srdce zpomínají na Dunaji. 28
Z violek.
1. 1.
Mládí! – toť vesna života, rdící se v růžovém listí; myšlénky, touhy vzlétají k nebi jak motýlci čistí. Mladosť nám mění na růže – ba i to kamení žalu, pokavad duše vesela, pokavad netonem v kalu.
2. 2.
Útěcho sladká! Všady že duši andílek strážný provází, s úsměvem na rtu těkáme v polích, procházíme se nad srází....srází... Buďme svým touhám andělem strážným, ať se nám třpytí nevinnou, s úsměvem na rtech projdeme žitím, nad vášní smrtnou hlubinou.
3. 3.
Pro jedinou bylinku, pro kalíšek rudý drápeme se na skálu, skrvavíme údy.
29 Za jediný úsměv tvůj, zlaté naše mládí, ve starobě věku čásť dali bychom rádi! –
4. 4.
Když vracíme se z výletu kol hor i luk i řek, jak rádi kladem na okno věneček z pomněnek! Jak svatě sobě chováme, když uprch’ jarní věk, ten zašlých dějů tklivý vzkaz – věneček z pomněnek!
5. 5.
Motýl letí ku poupěti, šeptá cosi v krůpěj rosy, pokochá se – letí zase.
Tak i dítě skáče hbitě, 30 chvátá v lesy – zapláče si, hrá si zase, usmívá se. –
6. 6.
Běží časy, běží, i ty těžké i ty svěží, a jen ctnosť a vina v duši leží.
Pálí vina, pálí, jako sluncem žhoucí skály, že voláme k smrti v tajné dáli. Jásá ctnostný, jásá, všechnu tíž a stíny střásá, víť, že trvá věčně dobro, – krása.
7. 7.
Azurem nebes obláčky táhly bílé jak křídlo anděla, po mezi, stezkách, tajemným dechem mateří douška voněla.
31 U cesty jabloň šuměla tiše, cvrčkové pěli ze žita – kdož by ten půvab vycítil zcela! kdož by ho užil do syta! –
8. 8.
Po louce skotačí větérky jarní – plesejte dívenky, junáci švarní, života dbejte, smějte se, pějte!
Pošmourná mládež tu vypadá staře, jak chorý stromeček v rozkvětlém jaře, mladosti dbejte, zpívejte, hrejte!
9. 9.
Sbořené hrady s výčitkou se skal tam zírají k nebi, prve že slávu hlásaly, nyní že troskou se šklebí.
Však jsme tu my, mláď bujará, nadějí vlasti nás zovou, silou my svého nadšení zbudíme slávu novou!... 32
10. 10.
Milujme tu svou otčinu, ten světa kouteček drahý, pro niž nám bylo zápasiť od věku se škůdci – vrahy.
Braňme si tu svou otčinu, táhněme pro ni i v boje, však i to ptáče nebeské brání si hnízdečko svoje!
11. 11.
Tichým krůčkem myšky leze na kalíšky motýleček zlatý, hnědě kropenatý.
Kalíšek se kloní, vzduch se leskne, voní, a to srdce naše raduje se plaše. –
12. 12.
Když díváme se v dáli, kde s poli obzor splývá, nám píseň v duši zvučí tak divná, toužná, tklivá, co znamená?
33 By dospěli jsme výše jak povahy, tak umu, a šťastni byli v srdci i za bouře, i v šumu – to znamená.
13. 13.
Malebná mlha snů tak luzně padá k zemi, už spí i vodotrysk, jenž házel krůpějemi; jak lepy tvoje sny ó, mládí, v poušti zdejší! však květné žití tvé je snů tvých květnatější.
Sny vonné, lahodné noc šeptá dechem vánku – nuž dobrou, sladkou noc, a spěte do červánků! a vlnou tichých dum až k břehům ráje plujte, a co se zjeví vám, to nám pak vypravujte! 34
Kvítí.
Rosička drobounká padala z lehounka, padala ve kvítka růžová, hebounká. Dívám se do kvítků, trhám je na kytku, žel jen, že s nimi též němou jich výčitku.
Dojmy letní.
Ó Bože, stvořiteli, jak krásný je tvůj svět! i motýl na jeteli, i ptáka svižný let, i polí pestré stuhy, i skalin mračná skráň, dech, jímž se vlní duhy, jas ledu, sněžná pláň, 35 šum černých, svatých hvozdů, hor vyvětralý štít, zpěv plesajících drozdů, hvězd perlovitý svit, oř divých blesků v mraku i podvečera mír, i odlesk ve vod zraku, i větrem štvaný pýr, i mluva lidské lásky, i zvěře úzký zor, – vše v ladné splývá zkázky, vše jeden ladný sbor! tu sny, jež hlavou chvěly, až v nebe vzpruží let – ó Bože, stvořiteli, jak krásný je tvůj svět! E: až; 2002 36
Bibliografické údaje

Nakladatel: Nová knihovna pro mládež; Urbánek, František Augustin; Otto, Jan; Weinfurt, Martin; Zeman, František Antonín
(Řada II. Nová knihovna pro mládež. Nakladatel Fr. A. Urbánek, knihkupec pro literaturu paedag. i hudební a pomůcky učebné. Knihtiskárna: J. Otto v Praze. Pořádají M. Weinfurt a Fr. A. Zeman, učitelé v Praze.)

Místo: Praha

Vydání: [1.]

Počet stran: 64 (z toho Básně 36 stran, Povídky 28 stran)