Lev a orlice.

Václav Pok Poděbradský

Lev a orlice.
I. I.
V říši zvířat, na prestolu přírody posvátné, Ve prostoře šíré, neobmezené, Obr všeho živočišstva v moci veleznatné, V jarosti své síly nepokažené, Vládne lev co král zvířecích tvorů, Boře nával různotvárných vzdorů. Jako nebes ústa hromem, lev svým hlasem hřímá, A hned se vše s poděsením probouzí; Jen když v odpočinku sobě hově, klidně dřímá, Pokoj se ve tváři tvorstva obrazí. Hřivou třese, z očí blesk mu srší, Když naň zištných lovců střely prší. – Zvířat král ten skví se království Českého v znaku, A jest velkých předkův našich oslavou, K němu když pnem s chloubou zřetelnici svého zraku, Blahé upomínky nás vždy zaplavou. Se lvem na práporech květla síla, Kteráž v rodu českém vždycky žila; 27 Se lvem v štítu jako lvové Češi bojovali, Třás’ se svět, když k zbrani sáhal český lev. V jeho odznaku nám děje důkaz zachovaly, Že, kde český národ, tam též síly zjev. Bílý lev se vznáší v rudém poli, Hájit právo! za své heslo volí.
II. II.
Kdož by neznal opeřence toho mohutného, Jenžto, když svá křídla k letu rozepne, Krouží nad zemí v oboru světa vzduchového, Kamž se rychloletem blesku vyhoupne, A z obzoru slunci nejbližšího Patří na ruch světa vezdejšího. Orel to, ten bystrý vládce vzduchu nadzemského, Jenžto k tělesům nebeským putuje; Orlice pak, pečlivá, vždy věrná družka jeho, Na temenu skal mláď svoji pěstuje. Orlice, máť něžná svojich plodů, Dbá o jejich blaho, o svobodu. – Na Moravě družné, na Moravě požehnané, Jaré orly vychovala orlice, A ti orli matce od Tatarů rozedrané Dali svobodu, vlast drahou bráníce.
28 Orlicí Morava honosí se, Neboť v jejím zemském znaku skví se.– Čechy s Moravou v spojení jsouce po století, Nesly společně osudu dobro, zlo, V bratrském Čechové s Moravany ve objetí Ctili svazek, jímž je božství spojilo. Mocný svazek tento trvej stále Ku blahu i národa i krále! 29