Hlasy masy (1896)

Dělnické básně a písně, František Cajthaml-Liberté

HLASY MASSY.
Dělnické básně a písně.
Napsal V. L. Liberté.
V TEPLICÍCH 1896. Nákladem Karla Martinovského, Pražská ulice, č. 85. Tiskem Č. Omy ve Strakonicích.
[1] Poznámka spisovatelova. Těchto několik prostých veršů, dříve již v časopisech uveřejněných, předkládám svým čtenářům-dělníkům s přesvědčením, že nedostatky jejich omluví dobrá vůle. Dělník dělníkovi porozumí.
V Teplicích, v únoru 1896
[2]
Otec chudých.
Do odlehlé vísky na blízku dráhy přijel z nenadání tlustý pán z Prahy. Přijel a prohlédl ves i okolí, u řeky se vyptal na cenu polí. Prohlédl si muže, ženy, děvice – a velmi líbila se mu vesnice. Potom jel nazpátek a hned druhý den přijel opět – budiž za to pochválen! Od sedláků koupil za peníz velký blíž řeky kus země pořádné délky. Za čtrnáct dní potom v těch místech, kde pluh dříve hospodařil, jiný hlučel ruch. Pod učených pánů bedlivým okem [3] zvedala se stavba rychlým pokrokem. Jiný život hýbal ihned vesnicí, když ji pobouřili s pány zedníci. Hned se otevřela druhá hospoda, a pivo se pilo, jak dříve voda. Vesničané ani nešli z úžasu, když hotovou zřeli obce okrasu, továrnu to velkou; a za vyšší plat nežli u sedláka každý dělal rád. A továrníkovi nešel od úst smích, byl spokojen – důkaz dával jeho břich. Továrna zkvétala, většila se ves, že pro nové krovy vypelichal les. V továrnu chodily ženy, děvčata, muži vařili a pletli košťata. Vše se obracelo vzhůru hlavami, hospody rostly i židovské krámy. A dívkám růžová pobledla líčka, 4 jež teď krášlil pudr, vlasy mašlička. Pan továrník hleděl sic do práce brát jen takové, které ještě měly vnad, však před jeho zrakem neobstála ctnosť – marné matek nářky i tatíků zlosť! Množily se dítky v celé vesnici – továrníka tahy nesly na líci...
Osiřelo dítě.
Umřela matka, ubohá vdova, naposled se rtů těžký šel vzdech. Kol dítek v pláči dusí se slova: „Matičko, neopusť nás tu všech!“ Zavřela navždy ty smutné oči, jimž krátký spánek ukrádal lesk. Vzmužte se děti! Za chvíli vkročí hrobník, a matka zmizí jak blesk. Přejte jí klidu, zmučené robě, po těch děsnostech posledních let. Nechť s otcem vaším oba spí v hrobě. Co z vás však učiní dnešní svět? Přejte jí klidu, zároveň lkejte nad příštím tvrdým osudem svým. 5 Životy mladé k ranám chystejte. Ach, budoucnosť vaši skoro vím... Po letech útrap, hladu a bití, v nichž ubit bude cit, vznět i duch, v jinošském pak a panenském žití obklopí vás cel, bordelů vzduch!
Slepec a pes.
Tam na rozcestí ku starému hradu doveď mne zase, věrný Ořechu; okolní les výletníky zve k chladu, něco dál – krčma dává útěchu. Nedělní odpůldne vyžene z města lidi užíti jarní lesní vzduch, tam okolo musí vést jejich cesta – snad některý slepci dopřeje sluch. Tak, Ořechu, ty stojíš? Jsme na místě? Ach, děkuji ti, věrný příteli! Jen ty’s mi zbyl – neopustíš mne jistě, pes nejedná, jak lidé umějí. V mých prsou starých hněv se rozburácí vždy, když k almužně otevírám dlaň; hrdosť se vzpírá – však tlakem se kácí. Slepče ubohý, děkuj a se klaň! Raději bych zvolal místo žebrání: Vizte, lidé, žebráka starého, velký dar přírody v uhelné báni ztratil pro zisk pána hrabivého. 6 Pán ten vyhnal jej zpupně od svých dveří, když o podporu skrovnou poprosil; jemu byl, jako všichni druzi, sběří, ač od mládí sílu pro něj nosil. Nyní jest za obtíž kol jdoucím lidem, kdo srdce dobré ještě v těle máš, krejcar hodíš mu a on musí s klidem místo těch žalob šeptat „Otče náš!“
Honza veterán.
Pozor!„Pozor! Veteráni v řady! Rovní v před! S křivými zády v zad! Vzhůru hrdá čela! Pochodem, pochod!“ S muzikou, skrze celou ves oklikou, kráčí udatnosť smělá. Několik roků půjdem zpět. Na čepici růžový květ – Honza šel od odvodu; brekotem měl zrak červený, že byl chudák odvedený vlasti sloužit, národu. Pak smutně ku vojanským šel, tam každý den se dobře měl, blažené užil časy: frajtr, kaprál, ba lajtnant sám hřbet hladili mu denně vám i pěstovali vlasy. Ale Honza vše vydržel, a za to, když domů přišel, 7 hned mnohou rozdal ránu civilům vždy u muziky; pak založil (čin veliký!) i spolek veteránů. „Pozor! Veteráni v řady! Rovní v před! S křivými zády v zad! Vzhůru hrdá čela! Pochodem, pochod!“ S muzikou, skrze celou ves oklikou, kráčí udatnosť smělá.
Sami?
My jdeme cestou trnitou ven z dusivého obzoru, v srdci důvěru v svoji věc, a pěsť za zbraň i oporu. Zbytek síly zbývající v práci proměněn, dostačí, zapudí, co nás mučilo, nutilo k vzteku i pláči. Což, k nám se nepřidružíte, vy proletáři duševní, vaše myšlénky nás ani neposílí, neupevní? Též vám hořký chléb poroby, každodenním je údělem. K nám přistupte – vždyť jedním jsme všude vyssávaným tělem. 8 Do našich řad! Až duch páži k pomoci svorně přispěje, cíl na dohled se přiblíží. Zda nezklame nás naděje?
Lidu.
Když za svobodou spěješ, nedbaje obětí, když se svobodou na rtech mřeš v bídném doupěti, když chvatně po ní saháš s chvějící náručí, když tvá píseň jásavá v pozdrav jí zazvučí: lide můj, pozor dobrý dej na ty, již v čele proudu vůdcovské místo hledají si směle. Jménem svobody stkvoucí nových, přezvaných pout nedej sobě poznovu od dobrodruhů kout.
Vesnické děti.
Na palouce posečeném, na sklonku léta, z chumáče dětí veselý smích se rozlétá. Hrají sobě se zápalem v samém jásotu – 9 třeba oděv nezakrýval jejich nahotu. Zdraví jim všem nachem barví plné tvářičky, a horský vzduch doplňuje pokrm chudičký. Hrajte si jen dítky šťastné! Jenom krátký čas – a zničí to vaše blaho krutý, drsný mráz. Vyrostete – potom do měst ve tovární dým odejít musíte, hoši, za výdělkem zlým. Vy dívky též. Však ještě víc – hejskům na pospas budete, než líc uvadne a než zbělí vlas. Takto všem vám bez radosti rychle uplyne doba mládí – pak choroba v těle spočine. A jmění? Na rukou zbudou tvrdé mozoly. A srdce vzpomínkou v dětství často zabolí.... 10
Víra.
Vám všem, již z našeho potu své radovánky máte, v nevědomosti dřímotu mocí nás kolébáte – my rceme, že se nezdaří ducha nám tím zlomiti: lepšího bytí k oltáři my obětujem žití. A víra v pokrok sílí nás v boji tom tmy a světla, když ve štvaní náš prchá čas a když reakce metla se k oblakům pne sebe výš, chtíc slunce zastíniti – přes tu mocnou překážek tíž chcem a budem žíti. Žíti! A ne jen živořit bez práv a v samém hladu; novou dobu chcem utvořit, jaká nemá příkladů – a když dnešní prohnilý svět v kalu se vlastním sřítí, na rumu jeho lidstva květ my vychováme k žití.
Psí ballada.
Dnem i nocí na pevném řetěze pes Otrok stával tam u boudy, za třemi kroky měl volna meze, dál nemoh’, nesměl hýbat oudy. 11 Bez oddechu hlídal spravedlivě, dům pánův i četný dobytek, na každého cizince štěk divě, vzhléd’-li na pánův jen majetek. Ale špatně za bedlivé péče si ho, ubožáka, vážili: žaludek mu svírávaly křeče, když kosti do smetí hodili. V parnech líhal na prohnilé slámě, zmíral žízní na blízku studny, k donesení kapky vody rámě lenilo, v psí koutek osudný. Otrok trpěl, jen žalostně skučel a prosebně kroutil ocasem, jako divem někdy ždaný účel dosáhl, ach, tak řídkým časem! Až jednou po mraze krutém z rána, od řetězu utržen, ten pes na dvoře roztrhal svého pána – a vzteklinou dál postrach v kraj nes’.
Den nezaměstnaných.
Nuž ze svých skrýší na světlo vystupte, pracovníci, muž k muži, velkým průvodem oživte již ulici, ať v zjevu vašem buržoa vlastní činy své shlédne, ať probuzeným svědomím oči sklopí a zbledne. 12 Nestyďte se za ty hadry, jež z těl vám hnusně visí, a zmrzačené údy své i žlutých tváří rysy na podiv stavte boháčům, již z oken pyšných domů s dechem ztajeným divadlu obdivují se tomu. Ukažte bídu veškerou, do níž jste uvrženi, jak žijete – když i v práci – sotva jste nasyceni, ukažte tuto společnost nahou jen na pranýři, protest váš zvukem vysokým ať na poplach zavíří!
Vlastenec.
Zrodil se v prostřed chudoby kdes v sklepním bytě – otec zoufal, že přibylo již osmé dítě. Že z něho bude pán, v krátku bylo viděti: neb sám chtěl vždy se dřív najíst než druhé děti. Tucet roků černý chléb ctil jako lahůdku, jejž v rychlých dávkách podával svému žaludku, který přečasto s jazykem dělával vzdory, 13 když matka v poledne, večer, dala brambory. Však starší bratři dospěli – bída zmizela a jemu se nová dráha též otevřela, když jeho buclatá sestra na tučné faře začala pečovat o blaho pana faráře. A farářovou přímluvou, bez velké práce, studie mu umožnila pěkná nadace. A že vždycky k profesorům býval zdvořilý, bez lámání hlavy se mu zkoušky zdařily. Jako advokát úrodu z lidské hlouposti klidil, až si dopomohl k zemské vážnosti. Arci, k národním účelům časem zlatku dal – a za to ovšem dar jeho v novinách vždy stál. Skutky ty nemohly zůstat snad bez odměny, za poslance v slavných volbách byl on zvolený. Uměl mluvit oposičně, radikálně hrát, a různé placené funkce obětavě brát. Nyní došel vrchol slávy, chloubou lidu je, 14 když vlasť hájí, na punktace hrozně hromuje. Žádná oběť nepřivede jej do rozpaků – neboť zatím si zakoupil deset činžáků.
Zda slyšíš, Mamone?
Probouzel se pošmourný den líně jak břicháč po hodech. Hornickým lidem v dědině chvěl zmatek, nářek, ryk a spěch. Před chvílí zpráva děsná stihla, že zem pohltila v útroby sta mužů, otců, živitelů, dovršujíc hořkosť chudoby. Zda slyšíš, Mamone, pláč a kletby z úst žen a dětí plynoucí, zda tušíš, co z krvavé té setby přinesou ti časy budoucí? Bez útěchy, pomateny běhají ženy zoufalé, v náručí neznámým strachem poděšené dítky malé. Již doběhly hrob strašný mužů, z něhož vyšlehují plameny, jenž drahé vzav jim živitele, dal jim další život zlomený. Zda slyšíš, Mamone, pláč a kletby z úst žen a dětí plynoucí, zda tušíš, co z krvavé té setby přinesou ti časy budoucí? 15 OBSAH.
Str. Otec chudých3 Osiřelo dítě5 Slepec a pes6 Honza veterán7 Sami?8 Lidu9 Vesnické děti9 Víra11 Psí ballada11 Den nezaměstnaných12 Vlastenec13 Zda slyšíš, Mamone?15
Nákladem Jana Trejbala v Teplicích, Truhlářská ulice, č. 897., vyšlo: POD MAMONEM. Dělnické básně a písně. Napsal V. L. Liberté. Cena 10 kr., poštou 12 kr.
E: pk; 2007 [16]
Bibliografické údaje

Nakladatel: Martinovský, Karel; Oma, Č.[?]
(V Teplicích 1896. Nákladem Karla Martinovského, Pražská ulice, č. 85. Tiskem Č. Omy ve Strakonicích.)

Místo: Teplice

Vydání: [1.]

Počet stran: 16