Stromy zbožně hledí do slunce.

Emanuel Lešehrad

Stromy zbožně hledí do slunce. Stromy zbožně hledí do slunce.
Z tiché villy kdosi na strunce zádumčivých houslí hraje. Nebe letním žárem plaje. V dáli zřít je města konturu rýsovat se v hloubce azuru.
*
Bez oblaku do daleka blankyt zářící. Tramwayové koleje se táhnou ulicí. Ve dvou řadách dřímou domy žluté, šedé, fialové. Na ně praží slunce nové. II. Ulicí, skropenou světlem a stínem, v rytmu jdu hudebním, slavnostně líném, opilý sluneční září jak vínem. Ulice rozkvétá tvářemi lidí, zraky mé do domů, do srdcí vidí, ovoce zármutku, úsměvu klidí. – –
Bytost má v nesčetné tvary se množí; z prsou mi vytryskl pramének boží. 53 Že kdes bydlet musím, bydlím tady. To však je jen zdání – Přítomen jsem všady: V sluneční záři, v bouřlivém vání, samumu, v dešti, v živlů věčném kolotání. IIIII. Přešel jsem v život docela, nádhera žití mne prochvěla! Vzlétám s ptákem, jenž jásá, šumím stromem, jenž kvete, jsem ve všem tvorstvu, v nerostech, v moři, v ledu i v zoři mne naleznete! 54 Růžový kříž vznikl v letech 1908– 1912 a vyšel jako 5. svazek knih „Stříbrného kruhu“ nákladem L. Danka, Košíře 237, tiskem Aloise Koníčka na Král. Vinohradech r. 1920.
E: jf; 2004 [56]