II. VIKTOR DYK: NESMÍŘITELNÝ ZPĚV JARNÍ.

Viktor Dyk

II.
VIKTOR DYK:
NESMÍŘITELNÝ ZPĚV JARNÍ.

I. I.
Auto, jež fičí, tramway, která zvoní, v regálech listy, folianty novin. A skříně, utlačené od tiskovin. A všechny věci stejné jako v loni.
41 Požitek marně promenadou honí života tempo rušné, překotné. Přespříliš vše je gramotné. A všechny věci otřelé jak v loni. V kavárně hlava k hlavičce se kloní. Nalezly právě nový směr? Po otcích, matkách, humbug synů, dcer. A všechny věci prolhané jak v loni.
II. II.
Kde jsi, ó člověče, který jsi snobismu ušel? Kde jsi, ó člověče, s věcmi, jež opravdu silné? Úsměve, který by nehyzdil, který by slušel: slyšel bych rád dneska příběhy kratochvilné.
Ne příběh udýchaný a astmatický, ne kupu nemožných, beztvarých, rozplizlých básní. Úsměve čekaný, radostný, bolný, leč lidský: slyšel bych srdce rád, které má ještě tep vlastní. Kdyby se našel kdes Mesiáš, čekaný všude, snad bys mu naslouchal. A možná pověděl bys mu, že snob byl, že snob je, snob v světě na věky bude, a dnes jen náhodou mluví o futurismu. Mesiáš jistě však změřil by tebe tak němě, že prostřed věty bys ustálustal v neklidném strachu. A on by očima zeptal se: „Bláznivý brachu, chceš říkat věci, jež staré jsou tak jako země?“ 42
III. III.
Příbuzenstvo S. K. Neumanna a jeho knih, vrabci, strnadi, kosi: o tichou soustrast prosí chodec dobré vůle v pražských ulicích,ulicích.
Vám se to vesele štěbetá, cvrliká a píská. Ale vyvy, vrabci, strnadi a kosi, v ulici Letohradské kdosi ty silné věci vidí příliš zblízka! Vidí verbíře jako rekruty, Vidívidí kokardy a uniformy. Vidí výjimky a normy, vidí celý život sepsutý. Na jaře obzvláště básnícíbásníci lámou si hnáty. Protrhávají se povodní hráze. Prorokem není nikdo v Praze a slyším přespříliš elektrické ty dráty. A také, bohužel, vidím vlastníma očima drát, kterým se pohybují pimprlata. Kde srdce hledal jsi, nacpána vata. Panáčkové, neumíte hrát! A proto, že pimprlata hrají jak zmoklé slepice, neutěšeno nějak v naší české vlasti. V Letohradské ulici sedím jako v pasti. Kéž by babka za muškátem pohlížela na nás velice! 43 Když do číše plné padnou ještě dvě tři kapky, zprotiví se nám všechna papouškovaná jména. A nemá více smyslu pohled zvědavé babky nežli kniha veršů Verhaerena? Nebudu lámat si hlavu mezi listy zelenými a květy. Přiznej se k zločinu, netvore! Nebudeš skandovat: F. T. Marinetti. A též ne Rabindranath Tagore.
IV. IV.
Vrabci, strnadi a kosi za rána k povyku ochotní! Z Letohradské, třináct, táže se vás kdosi: jste také příliš gramotní?
Zda máte z života radost a bolest pravou? Milujete světlo, nenávidíte šero? Nebo jen slyšíte dráty nad naší hlavou a vidíte linek devatero? Nenaslouchám rád té drátů hudbě, nenaslouchám rád tomu, co nesou. Mluvíce do dálky o bídné, nelidské sudbě, poslové tito se sami tak zbaběle třesou. A malou naději v jejíchjejich zítřky kladu. Zda lepší zítra budem’? Snad se ty dráty samy chví studem, oznamujíce nějakou zradu. 44 A snad v tom chvění nejistá je žalost,žalost. Snad že i samy cítí, jak smutno je žítížíti, když strop je nízký a když vše je malost. Ale ty dráty jsou zotročené: mluví, třeba se chvěly, ježto jim poroučeliporoučeli, a svědomitě opakují poručené. Kdežto vyvy, druhové, ptáci, mnohem více o nás víte. Zda tam vy dohlížíte, kde obzor před vámi se ztrácí? Vrabec neletí vysoko, skřivan výše. Co vidí skřivan? Proč je tak rozezpíván? Snad že na něho jiný větřík dýše? Ptactvo vy veselé, družino živá, vládci té jarní zeleně. NechciNechcí k Vám mluvit učeně. Pták má své hrdlo a jak umí, zpívá. A já, v zápasu s dubnovým vichrem, pták bouřlivák, zavolati chtěl bych do tohoto jara. Z prvých jarních dešťů stoupá pára. Prvých jarních bouří blesky vidí zrak. 45 Nebude to píseň nesmrtelná: zhyne, jako všechno živé hyne, uplyne, jak všechno živé plyne. Bude to však píseň jarně nesmířitelná. Volám bouřliváky, volám svoji rotu. Nechme Marinettiho a Rabindranatha. Nezdobu za humny dělá pantáta. Do tolika smírných písní hoďme disharmickou notu! Nechte zpívat dráty! Pojďme bít se, chlapci! Slyším-li to dobře, radí nám to v dobách zlých společníci S. K. Neumanna a jeho knih, strnadi, kosi a vrabci! „Lidové Noviny“ 18. dubna 1914.