MARIONETTA.
Pověz nám, loutko, kdo tě stvořil?
„Pokrok, Věda, Vzdělanost.“
Co tě tak nadýmá, by každý se ti kořil?
„Pokrok, Věda, Vzdělanost.“
Nuž, ukaž něco ze své moudrosti!
„Pokrok, Věda, Vzdělanost.“
Toť pouhá slova, hlouposti – –
„Pokrok, Věda, Vzdělanost.“
A na to pýchou a vztekem
ta loutka pukla s jekem:
„Pokrok, Věda, Vzdělanost.“ –
A dost.
51
ANTICKÝ BÁSNÍK.
Básník drží zrcadlo své době. Tak zní fráze Macharova. On vidí antiku v samém úsměvu a slunci a nechce vidět jejích stínů.
Podívejme se do zrcadla básníka Martiala, který žil v Římě v době, kterou Machar nejvíce opěvá, a jenž době té drží zrcadlo ve svých břitkých básních.
Marcus Valerius Martialis narodil se kol roku 40. po Kristu v březnu v městě Bilbilis na řece Salo ve Španělsku.
Rodiště jeho neproslulo ničím než železnými doly v okolí. Už v 22. roce byl snaživý Martial v rušném hlavním městě Římě. Bylo to za posledních let hrůzovlády císaře Nerona, miláčka Macharova. Martial, zdravý syn nezkaženého venkova, bystrý pozorovatel, brzo odkoukal všechny slabiny a směšnosti tehdejší hyperkultury.
Chtěl se věnovat asi právnictví, ale básnická žíla, zvláště satirická, brzo v něm propukla.
Vrchol básnické činnosti jeho spadá do doby císaře Domitiana, který nastoupil trůn r. 81.
Získal si uměním svým brzo přízně šlechty, spisovatelů i císařů Domitiana, Nervy, Trajana.
Martial šlehal svými epigramy zvrhlý pohanský Řím tedy v době, kdy tam smrtí mučednickou vykrváceli apoštolé sv. Petr a Pavel, kdy v katakombách rodil se nový svět. Svým smyslem pro mravnost a svou otevřeností a poetickým slohem jest jakýmsi prorokem pohanského Říma,
52
předchůdcem křesťanství. Hlas jeho byl ovšem hlasem volajícího na poušti. Jeho šlehy se čtly rády, s chutí a se smíchem, ale nebylo sily k obrácení.
Jako literát, zvláště epigramatik prvého řádu, zanechal nesmazatelné stopy. Od něho se učili Logau, Lessing, Goethe, Schiller, zajisté i Heine, Čelakovský, Havlíček i Machar.
Žil, jak se zdá, ve šťastném manželství s rodačkou svou, a zhnusen shonem velkoměsta rád uchyloval se na svou venkovskou vilu. Po 35 letech ztrávených v Říme vrátil se do rodiště, kdež r. 101 po Kr. zemřel.
Po jeho smrti napsal Plinius Priscovi (III. 21.): „Slyším, že zemřel VaIerius Martialis, a velmi mne to zarmoutilo. Byl to ženiální, bystrý muž a sršel vtipem. Básník plný soli a břitkosti a při tom nejlepší duše na světě.“
Následující ukázky z jeho básni přispějí k poznání tehdejšího Říma.
ŽIVNOSTI V ŘÍMĚ.
Co pohnulo té, milý Sexte,
že stěhuješ se do Říma?
Co hledáš tam? Rci, jaké plány
tvůj smělý duch tu pojímá?
53
„Zahájím advokátní praxi,
věř, Cicerona zastíním
a nikdo na trojitém foru
se nesmí měřit s umem mým!“
Znáš Civisa, dím, Atestina,
ti také hájit chodili,
však při tom žádný nevydělal,
co spolu při tom propili.
„Aj! Nebudu-li v tom mít štěstí,
psát budu verše! Při sám bůh,
že řekneš, že je psal sám Maro,
až zahlaholí tobě v sluch!“
Co? Zbláznil ses ? Přijď do Říma jen.
Tu po ulicích ve chvíli
zříš v davech v pláštích ošumělých
jít Nasony a Vergily. –
„Nuž! po patronech budu chodit!“
Chachá! To by sis teprv dal!
Tři, čtyři slíznou při tom drobty,
těm druhým škručí břich až žal.
„By člověk v Římě uživil se,
co činit, prosím, řekni přec!“
– Jen náhodou, věř, milý Sexte,
tam uživí se – poctivec!
*
54
O MRAVECH ŘÍMSKÝCH.
Dávno, Sophronie Rufe,
chodím, ptám se celým městem,
zdali je tu někde dívka,
která – už kdy odřekla.
Nenajdeš tu ani jedné,
takže konečně sám věříš:
Odřeknout je křivda, hřích neb
aspoň v Římě nesmí být.
Což pak žádná není cudná?
Mnoho tisíc! – Jak to činí?
Inu, nikdy nedávají,
„ne“ však nikdy neřeknou.
*
PŘÍTEL QUINTUS.
Chceš, bych ti daroval svá díla,
příteli Quinte. Nech to být.
Triphonius, můj nakladatel
ti prodá jich, co budeš chtít.
„Co!? voláš, platit za ty frašky!
Co byste ještě nechtěli!
Hahá, jsem zcela při rozumu!“
Já také, milý příteli!
*
55
UPŘÍMNÁ.
Sedmi mužům svým
náhle zemřelým
Chloe krásný pomník postavila,
do kamene tato prostá slova vryla:
„Toto Chloe učinila!“
Je-li možno, by se jasněj vyjádřila?
*
ZUBY.
Thais, ta má zuby černé, shnilé,
ale Lecanie krásné bílé
jako perly bělostné a žhavé. –
Ano, ty jsou koupené, a ony pravé.
*
DÁMA V ZÁVOJI V LÁZNÍCH.
Tvá roztomilá tvář
se halí v černý šlář.
Tvé tělo (méně krásné je)
rozrývá lázní peřeje.
Slyš vzkaz, jejž těchto hlubin víla
ti ústy básnickými sílá:
Nemíním déle trpět pychu,
jejž páše tato žena.
56
Nech ukáže tvář bez ostychu
neb ať se koupá – oblečena.
SELIUS.
Hle, Selius frivolním žvaní rtem,
že naši bohové jsou výmyslem!
Sám věřil bych. Neb kdyby bozi byli,
takého dareby by neživili.
57
LITERÁRNÍ BURLESKA.
Ty krásné časy minuly,
kdy voněly nám p–dy,
kdy na každého Pišmíra
byl celý národ hrdý,
kdy každá chatka chovala
genia ve svém klíně,
kdy věnce z bobků visely
na každé rohatině,
Dnes na Parnase drahota
a strašná konkurence,
i v obchodě i v umění
je těžká existence.
Kdys pro národ a pro slávu
se básník pachtil v knize,
dnes ale chytrý obchodník
myslí jen na peníze.
On hledí dobře vycítit,
co rád jí lid náš zbožný,
a fůry sena vozí mu –
a nosí do záložny.
67
DANTEUM V PRAZE.
V Praze uskutečněno bylo monumentální dílo a sídlo katolické kultury: Dne 29. února 1914 vysvěceno bylo „Danteum“, dopoledne byly slavnostní schůze a večer dávala se Zeyerova pohádka „Pod jabloní“ s hudbou Sukovou.
Danteum je katolické divadlo, museum, výstavní palác, přednáškový sál, spolkový dům, oratorní síň.
Jeho potřeba byla už velmi citelná. Už roku 1911, když jsem navštívil smíchovské pašijové hry a Mariánskou zahradu na Strahově, napsal jsem, že Praha potřebuje Katolického domu,domu Prahy důstojného. Jak odporný dojem, když pašijové hry na Smíchove musily se hrát v divadélku,kde ještě všechno čpělo špínou šantánu! Potřeba duchovní scény ukázala se zvláště poslední dobou, když dávaly se náboženské hry jako Parsifal a Claudelovo Zvěstování na prknech Národ. divadla, na nichž hrají se i operety a cizoložné frašky. Náboženská hra žádá i svého ovzduší.
A toto ovzduší Danteum má. Stojí v srdci Prahy, ale přece poněkud stranou velkoměstského ruchu. Jest upraveno ve starém šlechtickém paláci. Původně se vyjednávalo o adaptaci uzavřeného Dienzenhofferova chrámu, i o sv. Mikuláši byla řeč, ale rozhodující činitelé činili překážky a konečně i stavitelé nebyli pro tento projekt nadšeni. Obec pražská a vinohradská jevila ochotu věnovati zdarma dosti vhodný po–
68
zemek, ale podmínky ohrožovaly poněkud úplně volný rozvoj ústavu. Až konečně se výhodně získal zmíněný palác, v jehož prostranném nádvoří dal se vybudovati vhodný objekt, a kolkolem jest mnoho místností pro účely ústavu.
Velkolepý portál zbudoval sochař Fr. Bílek, před portálem v okrouhlém trávníku stojí pomník kněží buditelů, jejž zbudoval svým nákladem farář Pauly. Vstoupíme-li do obrovského sálu, jenž pojme asi 2000 osob, máme dojem gotické katedrály.
Barevná okna, malovaná Urbanem, představují svaté Cyrila a Metoděje, Václava, Ludmilu, Prokopa, Božetěcha, Karla IV., Arnošta z Pardubic a j., bývají večer v přestávkách zvenčí elektricky osvětlována, což působí slavnostním dojmem.
Scéna je velkých rozměrů, tak že se hodí k provozování her ammergavských, velkých festivalů i produkcí kinových. V přiléhajících místnostech jest církevní museum, jež spravuje kanovník Podlaha s kan. Šittlerem, výstavní salon pro umění výtvarné, jenž je zároveň dvoranou pro menší schůze a přednášky, místnosti pro katolickou knihovnu a čítárnu a galerie pro získaná díla katolických umělců. Počátek učiněn s Bílkovým Krucifixem.
V souterrainu jest bufet, domácí správa, ústřední topení, skladiště, malírna atd.
69
Kdo uskutečnil toto dílo?
Křesťanská akademie, jež byla k tomu povolána, odumírala, živořila a nemohla se vzchopit k tak velkému činu. Ale sdružení mladých katol. literátů a umělců, kteří se kupili kol Nového Života a nyní se sorganisovali v „Zeyerově společnosti“, chopili se intensivní práce, s nadšenou pomocí opata Zavorala, P. Albana a prob. Buriana získali pro myšlenku svou českou hierarchii a šlechtu, k níž přidružili se jiní laičtí Mecénové – a ejhle, nečekané stalo se skutkem! Když má Praha různé profánní a varietní podniky, svou Alhambru, Lucernu, Mozarteum, proč by neměla mít Danteum?
A jak se dospělo k názvu Danteum? Původně chtěli mít literáti „Zeyerův dům“, s jiné strany navrhováno „Lvův dům“, Trojanus byl pro „Divina Commedia“ a to vedlo ke stručnějšímu a pregnantnímu: Danteum.
Dante posud zůstává representantem katol. kultury, nejvyšším typem katolického inteligenta, učence, umělce a politika zároveň.
Značně přispěla k uskutečnění též vinohradská obec, která věnovala odkaz Lehnerův, poněvadž úmysl Lehnerův zapadá do rámce Dantea.
K otevření Dantea, jehož vysoký kulturní význam se všeobecně uznává, vyslali své zástupce Česká akademie, obce pražské, fakulty, spolky umělců a literátů a vůbec všechny kulturní kor–
70
porace, pokud nejsou ve vleku Volné myšlenky. Z Francie poslali telegrafické pozdravy Rodin, Claudel, Massenet a j.
Řízení ústavu není ještě definitivní, ředitelem byl zatím jmenován Dr. J. Šimánek, dramaturgem P. Sig. Bouška, intendantem opat Zavoral. Redaktorem věstníku „Danteum“ je Vilém Bitnar. Pro jednotlivé odbory jmenováni byli ředitelé: Pro sochařský F. Bílek, pro malířský Jar. Obrovský, pro přednášky žurnalistické Trojanus, pro beletrii J. Š. Baar, pro lidopis Č. Zíbrt, pro historii Dr. Pekař a V. Řezníček, pro literaturu X. Dvořák, pro lidové vzdělání prof. Žák, pro apologii Dr. Kordáč a F. Žák atd.
Pracovní program jest bohatý: V neděli náboženská hra, předpolednem dětský dýchánek, odpoledne theologická přednáška, v pondělí sociální přednáška, v úterý literární přednáška, ve středu přírodovědecká přednáška s obrazy, ve čtvrtek přednáška o katol. umělci s obrazy, v pátek recitační večer, v sobotu duchovní koncert.
Ač je vstupné mírné, přece stačí i na udržování podniku. Zajímavo jest, že se tvoří zvláštní ukázněné herectvo pro duchovní hry (Calderon, Vega, Claudel) po způsobu ammergavském, tak že časem mohou pražské hry v „Danteu“ dosáhnout světové pověsti. Kdyby vstal z hrobu Zeyer, radoval by se z uskutečnění své touhy .Velká dílna lidskosti už pracuje a získává všude sympatií.
71
„Čas“ ovšem soptí s celou Volnou myšlenkou a přináší v čele listu výzvu Macharovu k Pražanům, aby Danteum zapálili, tak jak za slavné bouře husitské vydrancovali klášter na Slovanech – ale z Prahy bylo mu odpověděno: „taková řízná komanda aby pan poručík posílal jen Dru Stránskému, majiteli Gumových novin“.
Veškero vztekání „Času“ a „Práva lidu“ nic nepomůže, neboť Danteum jest hotovou věcí – v mé fantasii, která se nedá časy ani nečasy obmezovat.
Ano, vše je fantasie, vše jen sen. Den 29. února 1914 vůbec nebyl, ale Danteum, doufám, přece jen bude!
V 1. ročníku Nového Života r. 1896 popsal S. Bouška nádherné dílo o Mánesovi – a za 10 let bylo skutkem.
Doufejme, že Danteum bude stát dříve.
Napsáno 24. března 1914.
Vyšlo v „Arše“.
72
KAPUCÍNSKÉ
KONTEMPLACE.
LUMINA Z INTERNACE.
HESLO:
Blahoslaveni, kdo lačnějí
a žízní po spravedlnosti!
73
POZNÁMKA AUTOROVA.
Přes deset let ležela následující knížečka v mých papírech nevydána. Jen dva tři kousky z ní zařadil jsem do jiných sbírek, neboť jsem nepomýšlel již na její vydání. Ten, jemuž byla věnována, byl zatím z Olomouce přesídlen do Ehrenhausen (slovansky prý se to jmenuje Arnož) ve Štyrsku, a chtěl jsem nechat platit: De mortuis nil nisi bene.
Ale mrtvý se hýbe – a bije! „Hájí“ se ve 4 silných svazcích (Temporalien–Übergabe, Der resignierte Fürst–Erzbischof Dr. Theodor Kohn), napadá svého nástupce, napadá řadu kněží i autora tohoto spisku. A ohlašuje pokračování! Tato okolnost zajisté omlouvá autora, že předkládá veřejnosti tento dokument z doby hrůzovlády. Ostatně dokument krotký a nevinný.
74
ÚVOD.
Knížka tato povstala takto: Vdp. Dr. Cyril Sládeček, vicesuperior alumnátu v Olomouci, před bohoslovcem p. Ignácem Husičkou vinil redaktora Nového Života, pisatele těchto řádků, z kacířství a bludařství, z bezcharakternosti, úplatnosti a ochoty k apostasii. Obvinění to pro kněze nejhorší. I žádal jsem vdp. Dra Sládečka rekomandovaným dopisem, aby obvinění své buď dokázal nebo odvolal, sice že budu žádat satisfakci veřejně. Čekal jsem měsíc a týden, ale Dr. Sládeček neodpovídal. Otiskl jsem tedy svůj dopis a rozeslal svým přátelům a vlivným osobnostem. Ihned zakročil nejd. Ordinariát olomucký dotazem, proč podepsaný nepředložil svou při s vdp. Drem Stádečkem nejd. Ordinariátu k rozhodnutí, jak právo církevní žádá. Autor tohoto uvedl patero důvodů svého jednání (mimo jiné ten, že pře tato byla z jiné strany nejd. Ordinariátu předložena), ale důvody ty nebyly uznány a podepsanému uložen trest, aby od 16.–20. března 1903 konal duchovní cvičení u otců kapucínů v Olomouci. Tam napsány tyto myšlenky a připsány všem spolubratřím kněžím, zvláště onomu, který mne prosil, abych napsal své vězeňské elegie. (Kdybych ho jmenoval, pole by mu nerodilo, a koza by mu dojila krev.)
Kéž se jim porozumí tak, jak jsou myšleny: Jako výrazu srdečného smutku, soucitu a touhy po pravém království Božím. Ne jako hlasu ošklivé vzpoury, kterou zavrhuji, nýbrž jako volání po mužnosti a svobodě synů Božích! Myšlenky zde pronesené jsou všelidské. Improvisace, načrtnuté ve volných chvílích 3 dnů.
75
PROEMIUM.
V Olomouci, 16.–19. března 1903.
Sv.„Sv. Ignác nechce, aby jeho žák ustavičně se zabýval rozjímáním ve smyslu pravém; cvičí jej často KONTEMPLACÍ, aby jeho ducha, čím dále tím více naučil pozornosti k jednomu předmětu utkvělé, tím, co se nazývá UPOTŘEBENÍM SMYSLŮV... V době kontemplace samé rozebíráme: 1. osoby, jakož i co dobrého nebo zlého samy o sobě představují; 2. slova i vnitřní i zevnější; 3. činy i chvály hodné i pohany hodné, jakož i pohnutky, z nichž vyplynuly. Nic nepřekáží spojiti činy a slova, žádá–li toho látka.“
(P. Chaignon T. J. Rozjímání
kněžská. Sv. I. Str. 26, 27.)
*
Nejsem sice ex professo žákem sv. Ignáce, ale kdekoli něco moudrého pochytím, rád se přiučuji.
Nazval–li jsem úvahy tyto „Kapucínskými“, vztahuje se to jistě více na místo, kde byly napsány, než na milé otce kapucínky, které bych nerad kompromitoval. Profesor dějepisu nám hlavní zásady kapucínské stilisoval takto: 1 Bene loqui de patre quardiano. (Dobře mluvit o P. quardianovi.) 2. Sinere mundum vadere sicuti vult. (Nechat svět běžet jak mu libo.) 3. Deus regit mundum, quid mihi frangam caput? (Bůh
76
řídí svět. Nač si lámat hlavu?) – Čtvrtou jako urážlivou, vynechávám.
Jsou-li zásady jejich takové, zdá se mi, že nejsem kapucínem. Eines schickt sich nicht für Alle. Různé jsou dary a milosti.
77
PŘIVÍTÁNÍ.
Pochválen buď Ježíš Kristus –
už jsem tu.
Jsem k Vám, otče kvardiáne,
poslán do koštu.
Já jsem strašný revolučník:
Jak se rozkatím,
celý klášter na ruby Vám
obrátím.
Schovejte si všechny lidi:
Já bych tuze jed,
denně kapucína s bradou
sním Vám na oběd...
Nono, hochu, jen pojď dále,
pěkně vítám k nám!
Otec František nám vzkázal,
že je s tebou znám.
Písněmi ses vezpíval mu
do lásky,
jeho Kvítka pěkně vydals’ –
(jen ty obrázky!..)
Nu, pojď dále, bratříčku můj,
jen to u nás zkus!
Kapucín má pod hábitem
také srdce kus.
78
Hledíme si ovšem nejvíc
svého kostela –
ale kvardián, ten není
hloupý docela.
Ví on, jak to v světě chodí,
zkusil moc – –
měj se u nás jako doma,
hochu, dobrou noc!
79
PLAMÉNKY.
CÍL VZNEŠENÝ. Nejsem stvořen proto, abych poslouchal světa, – tím méně, abych otrokem byl svých náruživostí: MAIOR SUM ET AD MAIORA NATUS. Dítětem jsa Nejvyššího, službami svými povinen nejsem leč Tomu, Jehož služebníky jsou králové.
P. Chaignon T. J. I., 34.
Mluv, Pane, neboť slyší sluha tvůj!
(I. Král. 3. 9.)
Všechno vaše jest, ať Pavel, ať Apollo, ať Petr, ať svět, ať život, ať smrt, ať přítomné, ať budoucí... vy však Kristovi. (I. Kor. 3, 22, 23.)
Těm, kteří Boha milují, všechno prospívá k dobrému.
(Řím. 8, 28.)
Já jsem přišel, aby život měli a hojněji měli.
(Jan 10, 10.)
Nejsme synové nevolnice, ale svobodné!
(Sv. Pavel.)
80
TIŠE, TIŠE!
Kdo má pěkný šedý kožich,
chce mít také čepici –
malí páni chtí být velcí,
větší chtí být velicí.
(Buďme všichni jen tiší,
ať nás žádný neslyší.)
My jsme rádci svému vládci,
rádci, ale bez rady –
ticho rostou stromy v lese,
ticho rostou úřady.
(Buďme všichni jen tiší,
ať nás žádný neslyší.)
Ozve-li se někdo z malých,
modlíme se k Pánovi:
Bože, jak Ti děkujeme,
že my nejsme takoví!
(Buďme, bratří, jen tiší,
ať nás žádný neslyší!)
81
V ZEMI PAPUČÍ!
Kdo nechce chodit v papučích,
ten musí chodit bos –
kdo hubu držet nemíní,
ten musí držet nos.
Občana první povinnost
je mlčení a klid –
kdo králem je, má peníze,
a placení má lid.
A komu se nic nelíbí
pořádek na světě –
jen, prosím, ať se poroučí
zas k jiné planetě...
82
MODLITBA NADČLOVĚKA.
Toto všecko dám tobě, jestliže
padna budeš se mi klaněti.
Satan.
Děkuji tobě, Bože,
že jsi mne povýšil,
však moji krutou žízeň
jsi zcela neztišil.
Po lesku, moci, slávě
nesmírný je můj hlad –
já nad veškerým tvorem
chci, musím panovat!
Mně nestačí jen duše,
dej také tělo sem,
a dej mi celou říši –
mně nestačí má zem!
A dej mi jejich kroky
a jejich každý hled
a dechnutí jich každé –
ó Bože, dej mi svět!
A dej mi tisíc roků –
most bude vystaven,
a na hvězdách co vládce
já budu pozdraven!
Nesmírná je má žízeň,
83
nesmírný je můj hlad –
ó Bože, prosím, ustup
a nech mne panovat.
Nestav se mezi trůn můj
a oddaný můj lid –
buď ty jen pouhou bájí
a mne nech Bohem být!
84
HABEMUS LEGEM.
Máme zákon, a podle zákona
musí umřít.
Zákonníci.
Všechny stavy se mně líbí –
právnický je PRVNÍ stav:
Na samého Krista Pána
vynašel si paragraf!
Má-li právník mocnou ruku
(svatý Jene z Nepomuku!)
řekne jen: „Sic jubeo.
Neuhne–li, tlučte ho!“
Staří už to říkávali,
že prý: Favor iudicis
valet plus, quam centum leges
universi codicis.
85
JISTÉMU POTENTÁTU.
Silné je tvoje tělo,
a silný je tvůj duch,
velká je tvoje země
a velký v ní tvůj ruch.
Velké jsou tvoje statky,
velká jsou slova tvá –
vše u tebe je velké,
jen mysl maličká.
86
PŘIPOMENUTÍ.
Můj otče, máte mnoho koní,
jich stáj i žlab je bohatý –
tak mnohý z Vašich synů, bratří
nemá tak vzdušné komnaty!
Můj otče, máte vzácné oře,
(po dědečkovi odkazy) –
což nevíte, že ranou biče
kůň šlechetný se pokazí?
87
FAVETE LINGUIS.
Incitabatur spiritus eius in
ipso videns idololatriae dedi–
tam civitatem.
Act. 17,16.
Že spuštění na místě svatém,
že místo pravdy vládne lež,
že, kdo má otcem být, je katem –
to vidím já a bratří též.
Však mlčme – smečka němých psů!
Každý se bojí procesů.
Před trůnem řada korybantů
pekelný tropí hluk a křik – –
Jsou všude stopy sykofantů,
tož, bratří, pozor na jazyk!
Jen ticho – smečko němých psů –
jdeť hrůza z panských procesů!
My v pokoji svůj chléb jíst chceme
a v klidu složit hlavu mdlou –
my už to nějak přebudeme,
a po nás ať si pomohou.
My spolknem titul němých psů –
jen ušetřte nás procesů!
(Mám doklady a dokumenty, kde bratří se přiznávají, že budou mluvit proti svému přesvědčení, jen aby nebyli stíháni procesem (protokolem).(protokolem).)
88
NEJMILOSTIVĚJŠÍ PANE!
ZÁŠTITO A OKRASO NAŠE!
VZORE VŠÍ DOKONALOSTI
NEJKRÁSNĚJŠÍ!
Ó jaké božské Slovo
Jsi Ráčil Promluvit!
Před jeho září bledne
a prchá slunka svit!
To Slovo přeobrátí
vesmír a jeho um –
toť Zjevení, toť nové
jest Evangelium!
Ó dej ho tisknout ještě
jen aspoň milion, –
mé ovce strhli dvéře –
taký je po něm shon!
Můj vládce přelaskavý,
už napřed vzdávám dík
a lízám Tvoje Paty.
J. B. Tvůj pochlebník.
89
ZAČ.
Přede mnou hnědý stolek,
nad stolkem zlatý kříž –
zač, milý Kriste Pane,
rozpjatý v bolu pníš?
Tys neuměl se plazit,
bys dostal obročí:
i velekněžím pravdu
jsi mluvil do očí.
Tys chválil chudou vdovu
a klnuls mamonu,
klels farizejův hříchy
a kličky zákonů.
Tys chválil tichou zbožnost
a lásku nejvíce
a levici, jež neví,
co činí pravice.
Chudobu miloval jsi
i svaté bratrství –
a proto vínek z trní
se na tvé hlavě stkví.
90
CO JSEM JÁ?
Já jsem jen bídný hříšník.
Kdybych měl žezlo já,
snad víc bych bil své bratry
než berla královská.
Já jsem jen bídný hříšník,
pln marných myšlenek,
pln slabostí a vášní,
jsem v prachu kamének.
Já jsem jen bídný hříšník,
však přece hlas můj zní –
když svatí nechtí mluvit,
tož volá kamení!
91
JÁ DOUFÁM.
V té kapucínské zahradě
je černá ještě hlína,
však tu a tam již lodyha
se šťavná k slunci vzpíná.
V té kapucínské zahradě
jsou černé ještě stromy,
však nabobtnalé pupeny
se zítra jistě zlomí.
A list a květ z nich vyžene,
a tulipány vzpučí,
a v písních jaro vzkříšené
se tichem rozezvučí.
A v srdci mojem zoufalém
zas pučí nová čáka,
že přijde jaro, přijde máj
i v mrtvou zemi Draka.
92
DOPIS.
Paní Josefině Dostálové v Novém Jičíně.
MILÁ MAMINKO!
Zítra je sv. Josefa, Váš svátek. Vzpomínám na Vás v modlitbě. Ani nevíte, že jsem si zajel do kláštera. Mám se tu velmi dobře. V úterý bylo bl. Sarkandra, dnes měl svátek P. Gabriel a zítra má svátek P. Josef. Samé sváteční obědy! Tak o mne žádné starosti nemějte! Na shledanou
Váš
KAREL.
93
DĚTSKÁ.
Já kážu, kážu kázání,
že čtyři kočky svázány,
ba tisíc koček svázaných
a jeden kocour hlídá jich.
A každá mňouká, cvrliká –
ach, to je krásná muzika! –
a které zpívat nesluší,
tu tahá kocour za uši.
Ach, zlatý Mourku, Kocourku,
my zpíváme ti na dvorku,
že ty jsi první v světě rek –
náš zlatý Mourek Kocourek!
A Mourek mžourá očkama,
neb tuze velkou radost má,
že kočky – vzpoura nevzpoura –
v něm uznávají Kocoura.
94
STESK NADČLOVĚKA.
Tak jsem je znova stvořil,
vyzbrojil do boje –
a mám teď kolem Sebe
jen slepé nástroje.
Jen lidské automaty
kol Mne se klanějí –
však nechápou Mých smutků,
ani Mých nadějí.
Hledím-li usmívavě,
lhou Mi: Je jasný den.
A jsem-li vážný, řeknou:
Je obzor zachmuřen.
Nazvu-li černé bílým,
hned hlavou kývají,
a řku-li: Bude pršet –
už deštník zdvihají.
Tak nemám v šíř i dáli,
s kým bych se potěšil –
toužím-li po soudruhu,
musím jet tisíc mil.
A soudruh můj je tvrdý,
je Nadčlověk jak já –
Mont Blanc a Monte Rosa –
a propast hluboká...
95
DOBRÁ RADA.
Kdy rostou nepravosti
a cizoloží lid –
Bůh proroka mu vzbudí,
a prorok musí hřmít.
A kdyby ochaboval
a s Jonášem se bál –
na tři dny do velryby!
a hřímat musí dál.
Co zbývá? Rada dějin
tak hlásá hluboká:
Buď obrátit své cesty
neb – zabít proroka.
96
OMLUVA.
Děkuji Ti, Otče, že malým
jsi to zjevil...
Ó Bože, jaký nástroj
sis vybral chatrný!
Vždyť hříchy mé všem lidem
jsou příliš patrny! –
A Pán mi odpověděl:
Jen odlož bázeň svou.
Na hnůj ne zlatá lžice,
leč VIDLE vhodny jsou.
97
POVZDECH.
To srdce bolí, bolí –
co, hloupé srdce, chceš?
Snad mi tu od lítosti
a žalu nepukneš?
*
Dr. F. L. RIEGER při své promoci měl přednášku o censuře předchodné a následné a pravil: Kdyby byl Kristus musil předložit předem Kaifášovi k censuře své učení, neměli bychom dnes křesťanství. – A tu rektor hned nevrle kázal spustit tuš.
98
„Před těmi, již mají moc, jest největší křivdou slabých, když mají míti pravdu; má-li slabý odvahu stvrzovat a dokazovat práva svého, znamená tato odvaha křivdu naproti mocným, a vždy se najde nějaký úslužný člověk, který ji mstí, chtěje si tím získat zásluhu.“
Dominikán P. DIDON: Ježíš Kristus. Str. 280.
*
Některé lidi není radno zavírat. Na svobodě lezou, lezou jako chlupatá housenka; ale zakuklíš–lije, narostou jim křídla, a vyletí motýl.
*
NAPOLEON NA OSTROVĚ
SV. HELENY.
Čím jsem byl?
Čím jsem?
(Nedopsáno.)
KONEC.
99
EPIGRAMY.
Víno sladké kysne v ocet,
Víno sladké kysne v ocet,
olej hořkne, žlukne –
i sladkému zpěváčkovi
někdy ta žluč pukne.
Zkušenost, zvláště politika
z lyrika křeše satirika.
*
Sedíš ve vlaku a myslíš,
Sedíš ve vlaku a myslíš,
že už jede.
Takto člověka zrak vlastní
někdy svede.
Myslí, že má křídla
pokroku,
zatím leží někde
v potoku.
A ti, co se sami nejvíc
motají den ke dni,
nejradš pevným vyčítají,
že jsou nedůslední.
*
Dejte si pozor, dobří lidé:
Dejte si pozor, dobří lidé:
I mezi katolíky jsou židé!
*
Epigram je jako včela:
Epigram je jako včela:
Na květinku sedne lehce zcela,
na nepřítele jak střela.
101
Zkázou tvojí, milý lide,
Zkázou tvojí, milý lide,
není hloupost ani židé,
zhoubou tvou je klerikál
milý lide, řež se dál!
*
Všeho do času –
Všeho do času –
jenom mamlasů
do věčnosti
bude dosti.
*
Ach, jaký to v světě
Ach, jaký to v světě
osud kormutlivý:
Nejvíc ran na hřbetě
nese spravedlivý.
*
Pštrosí politika
Pštrosí politika
zdá se hloupá být.
Často zavřít oči
nejlepší je štít.
Jen že není každý pštrosem
anebo rhinocerosem!
*
Můj epigram je rozsochatý sice,
Můj epigram je rozsochatý sice,
nevadí však, slečno kadeřnice:
Pilníček musí hrany mít a špice!
102
Za žezlem se točí
v jiné sféry,
bratře, nejen oči,
také karaktéry!
*
Zabíjeti draky –
Zabíjeti draky –
krásné řemeslo,
jenže málo komu
zdraví vyneslo.
Zabiješ prasátko
jitrnic půl troků,
ale zabitý drak
smrdí kolik roků.
*
Sedum let můj nepřítel
Sedum let můj nepřítel
draka v kleci choval,
by mne s větší chutí sněd,
hladem ho futroval.
Když rok sedmý docházel,
otevřena schrána:
Nastojte! Drak přehládlý
schňapl svého pána!
*
Milý kmotře Jedlíku!
Milý kmotře Jedlíku!
Neberte jen zajíce,
ale také knedlíků!
103
Až Löw bude s Beránkem
Až Löw bude s Beránkem
klidně spáti,
pak se zase zlatý věk
lidstvu vrátí.
Však posud Löw Beránka
jenom žere,
než přijde onen zlatý čas
(ó miserere, miserere!)
sní Löw Beránka po ocas.
*
Epigram je také
Epigram je také
šaškova čepice,
komu narazím ji,
čertí se velice.
Nejvíce jej mrzí,
že se jí nestřepe brzy.
*
Čím více člověk stárne,
Čím více člověk stárne,
tím více poznává,
že všecko je zde marné,
jen hloupost zůstává.
*
Jenom opatrně s křikem:
Jenom opatrně s křikem:
„To je na něj boží trest!“
Vám se zdá být nešťastníkem,
ale šťastným jest!
104
Jenom opatrně s křikem:
„Ó, jak šťastným jest!“
Co se z lícu zdá být štěstím,
z rubu bývá trest.
*
Dítě ví, že strom je zelený,
Dítě ví, že strom je zelený,
stařec ví, že strom má barev tisíc.
Dítě myslí, že ví všechno,
stařec ví, že neví nic.
Ale není starcem každý strýc!
*
Pro dnešek je dosti
Pro dnešek je dosti
šipkového deště;
budete-li chtíti,
naprším vám ještě.
Nenapraví-Ii vás,
věřte, na mou duši,
že si zase napnu
veršovou svou kuši!
*
Nemohu-li spáti,
Nemohu-li spáti,
brousím epigramy;
nerušte mi spaní,
škodíte si sami!
Umím šípy vracet:
Za noc pětadvacet!
105
Ó já znám vás, farizejci!
Ó já znám vás, farizejci!
Jidáš je vám ctný a milý,
dokud s vámi v jednom spolku
proti svému pánu střílí.
Když pak vražda vykonána,
střesete jej s šíje svojí –
ale marně: Věčně věkův
ho i vás nic nerozdvojí!
*
Dobrý epigram
Dobrý epigram
je vzácnost,
já své nečítám
si za ctnost.
*
Vrána k vráně sedá,
Vrána k vráně sedá,
k slavíku se nedá.
I v té černé vráně
sedí závist bledá!
*
Zatím, co tví bližní spali,
Zatím, co tví bližní spali,
ty jsi pracoval,
oni ku své práci vstali,
ale ty bys spal.
Svět, jenž vyspán k dílu vstává,
tvého práva neuznává.
106
Některé nemoci hojí se medem,
Některé nemoci hojí se medem,
některé bolesti léčí se jedem:
Válku my básníci NÁPISEM vedem:
Ale jak ta včelka,
žihadlem jež bodá,
sama sebe zraní –
tak nás bolest hlodá:
Srdce básníkovo
smutkem schne a stydne
nad tím, že jsme všeci
pokolení bídné!
*
„Pozor“ výborný je list,
„Pozor“ výborný je list,
stojí za přečtení.
Jen že to, co včera psal,
dnes už pravda není.
*
Mnohá trefa – pouhý klam,
Mnohá trefa – pouhý klam,
v nepravém tkví místě.
Přijde Smrt – toť epigram,
který trefí jistě.
*
Epigram je bublina,
Epigram je bublina,
třpytem barev zraky šálí.
Komu vletí do oka,
toho louh a mýdlo pálí.
107
Evangelium je jedno,
Evangelium je jedno,
otevřeno z kořán:
Jinak čte je prostý člověk,
jinak chytrý dvořan.
*
V epigramu dobrém
V epigramu dobrém
slůvko má být obrem.
*
Evangelium je meč,
Evangelium je meč,
na dvě strany broušen’ v seč.
Dřív než po jiných jím tneš,
pozor, ať se neřízneš!
*
Moji drazí spolubratří
Moji drazí spolubratří
s tichým plesem na mne patří,
jak mne stihá „Boží trest“.
Inu, láska přejná jest.
*
Taková je věčná světa éra:
Taková je věčná světa éra:
Pravdou trpí kariéra.
*
Máte pravdu, náboženství
Máte pravdu, náboženství
politikou trpí velmi,
neboť u nás politiku
dělají moc dravé šelmy.
108
V epigramu vidím zábavu:
V epigramu vidím zábavu:
trefit hřebík na hlavu.
*
Ječmínek se ztratil,
Ječmínek se ztratil,
není ho na Hané,
místo sedláků jsou
zde jenom zemané:
Bez písní, bez gatí,
zemané bohatí,
co letos propili,
na rok snad zaplatí.
*
Ty baňaté gatě
Ty baňaté gatě
leží někde v blatě –
jak mám, krásná Haná,
zapomenout na tě.
Za gaťmi se kácí
do blata Hanáci.
*
Největší je mudrc,
Největší je mudrc,
kdo má dvě reálky,
stačí na ministra,
řídit svět a války.
*
„Sonntag“ – jméno krásné!
109
„Sonntag“ – jméno krásné!
109
Člověk jenom žasne,
jak že „mino takovy“
Bůh dal Hanákovi!
*
Světa věk je dlouhý,
Světa věk je dlouhý,
krátké lidské žití –
člověk z deště pravdy
sotva krůpěj chytí.
*
Tak to chodí na tom světě:
Tak to chodí na tom světě:
K cizím bolům srdce chladné,
každý rád čte epigramy,
dokud na svůj nepřipadne.
*
Každá práce nese ovoce –
Každá práce nese ovoce –
jen že ne pro svého původce.
*
O cizí jsem se staral proso,
O cizí jsem se staral proso,
a teď chodím boso.
*
„Pozor“ též má epigramy
„Pozor“ též má epigramy
pokrokové výšky:
Negramotný autor značen
pouze † † †.
110
Někdo myslí, že pro pravdu bojuje,
Někdo myslí, že pro pravdu bojuje,
když všemu, co jiní tvrdí, vzdoruje.
*
„Kaplanům dal Pán Bůh vtipy,
„Kaplanům dal Pán Bůh vtipy,
farářům dal bříška“ –
na „Pozora“ zbyla jenom
namazaná šiška.
*
Z koho já mám radost,
Z koho já mám radost,
na koho mám zlost,
epigram mu vlepím,
na sto let má dost.
*
Nezlobte se, v slova zlosti
Nezlobte se, v slova zlosti
že můj ústí žal:
Vždyť i Job, vzdor oddanosti,
strašně proklínal.
*
Ach Bože, Bože!
Ach Bože, Bože!
Jidáši jezdí do Arnože,
a „Facta loquuntur“
dostanou nový muntur.*
* Napsáno 4./12. 1911, a r. 1913 skutečně dr. Botek vydal rozšířená Facta dra Kohna.
111
CHYTRÝ TONDA.
Na myšlenku geniální
jsem vám připad:
Sám nic dělat nebudu, jen
jiné rýpat!
PSYCHOLOGIE ZÁVISTI.
To by člověk nevěřil
kam až závist žene:
Že ti lidé závidí
rány utržené!
A zas divno – člověku
dech se z toho tají:
Toho, čeho závidí,
zas ti přidávají!
DRACI.
Co je drak, můj milý?
Je takové zvíře,
žere panny, děti,
bojí se rytíře.
Papírový ocas
mívá na okrasu;
ale jsou též draci
zcela bez ocasu!
112
LIDOJEDI.
Známo jest, že lidojedi
rádi též své starce snědí.
A tak také milí bratří Češi
na pečínky z otců svých se těší.
POKROK.
Čech Čecha statně ostudí,
jist není Bůh ani v chrámě.
Jednoho rána se probudí
náš národ ve lví tlamě.
PŘIJDE NA TO.
Veleslavný mistře!
Dej mi peněz bystře.
Jestli peněz nedaříš,
budeš zas jen tovaryš.
MYTHUS.
Znásilniti Spravedlnost
chtěla Putifarka, lidská Zášt.
Spravedlnost prchla, v světě zůstal
jenom její plášť.
Lidé plášť ten tady našli:
kdo má moc, ten jím svá bedra krášlí.
113
FILOLOGICKY.
Bartoši, marna snaha tvá!
Tys navrhoval „krájená“,
leč národ – tupý pařez –
dál píše, říká „nářez“.
Co chce kdo, buď mu dáno:
Chce nářez, buď mu nařezáno!
„FACTA LOQUNTUR“!
„Skutky mluví, skutky mluví“
stále volá Kančukov. –
Mluví-li tvé skutky vskutku,
k čemu tedy tolik slov?
1915.
Jednou Husa upálili
klerikálé.
Radikáli jej však pálí
neustále.
NEODVRATNÝ OSUD.
Svlékni pro své lidi kůži –
ale čekej za to pohromu,
neboť to ti neprominou,
žes ji dal jen – jednomu.
114
ZE SJEZDU ANTHROPOLOGŮ
(Dr. Mollisson – Dresden.)
Serumovou methodou
dovodil jak zázrakem,
že je šimpanz s člověkem
spřízněn víc než s makakem.
*
Napřed se šimpanizuje
a pak se šampanizuje,
až zapadají hvězdy –
to jsou ty vědecké sjezdy.
MĚKKÉMU SRDCI.
Nevydávej se na cesty,
nesahej raděj k holi –
potkáš moc očí zářivých –
pak po nich srdce bolí.
CO JE POLITIKA?
JÁ:
Politika? To je péče
o veřejný blahobyt.
ONI:
Politika? Když nám teče;
kdo v tom brání, bude bit.
115
INFINITUS EST NUMERUS
STULTORUM.
„Bez počtu jsou bloudi,“
mnohý člověk soudí,
ale neuznává,
že jest jejich hlava.
„PROUDY.“
Na soudné sedí stolici,
jak sluší mistrům, prorokům,
chtí soudit všechno Umění,
a znají jenom – Bobkův dům.
LEX PEREK.
Dr. Perek udělal
výborný nám zákon,
jen že odeur vyvětral
a zbyl prázdný flacon.
Dr. Perek koráb postavil,
ale trošku při tom spěchal,
tak že ve svém korábu
notnou díru nechal.
Nyní z korábu jen vodu vyčerpává,
a v tom leží celá jeho sláva.
116
BECHYNĚ.
Žes byl vyslán do Vídně,
přeji ti jak bratru,
jen bys místo v parlament měl
jít do Burgtheatru.
Věru, měl bys lepší chance
za herce než za poslance.
METAMORFOSA.
Mnohý kozák tužený
nelekal se rány,
a přec také na konec
sežraly jej vrány.
Tak se ten svět obrací:
Z kozáků jsou časem vrány,
ale ne z vran kozáci.
VDĚČNOST.
Kdykoliv tě sekne rána,
čas jest, by ses otázal,
co jsi tomu, kdo tě zranil,
dobrého kdy prokázal.
To věru lidstva sudba krutá:
Že každý Caesar mívá svého Bruta.
117
IDEALISTA.
Za právo, vlast a církev, ideály,
my v politické zápasy se dali.
MATERIALISTA:
Nedávej se svádět marným citem:
Politika je hon za korytem.
PARALELA.
Řeziny, to není obrok,
kotrmelec není pokrok.
CASANOVA.
Pentlete ho jak chcete,
kůň nebude z prasete.
POVZDECH.
Tempi passati –
kdy jsem byl vlasatý.
DEFINICE POKROKU.
Pokrok je, když tančí křesťani
podle židovského pískání.
118
SLOVENSKÝ KNĚZ.
Dokud jen proti Maďarům hřměl,
byl „oběť vlasti, zpěvák, hráč“ –
když ale pravdu i Macharům děl,
jest už jen „sprostý, klerikální štváč“.
POD MASKOU.
Kdo Slovana a Krista hlodá,
jsou unsre lajt, Gott ob’ de Welt –
hle: Píše se to: Roda–Roda
a čte se: Icik Rosenfeld.
ABORTUS.
Je-li epigramek
příliš nabit zlostí,
praskne jako puška,
než se koule zhostí.
HEBREJSKÁ MELODIE.
Dříve, krev když ssáti chtěli,
sázívali baňky.
Dnes však goji nepříteli
sázíme své – banky.
Bez pušky a meče
krev a tuk nám teče.
119
STAROSTI LIBERÁLŮ.
Kněží, nechte politiky!
Je to špína, hamižnost,
pikle, úskoky a křiky –
to jen PRO NÁS dobré dost.
*
Vznešené je kněžské povolání,
knězi, buďte v chrámě bez ustání,
kažte mír a plňte velebný svůj úřad –
by si lišák zatím nadávit moh’ kuřat.
PELCL.
Se stupně k stupni: Vůdce moderny,
měsíčník vedl nádherný,
pak ve principech lavíroval trošku,
Kočímu z bláta vytahoval drožku,
až posléz z likvidatora
se stala výdělečná potvora,
jež lidu místo chleba – natruc žida –
hnůj Casanovův na stůl kydá.
HRABĚTI.
Rád čepel skřížím s čestným sokem
myšlenek výměnou.
Však prchám před židovským šmokem
a hyenou.
120
MENU
vel
MANDUCANDUM.
(Secundum probatos auctores.)
Primum ius (polévka).
Dein sus (šunka).
Caro bovina circumposita varie.
Cerevisia pilsena in glacie.
Avis vel caro ferina.
Moravica vina.
Quodlibet ex saccharo et farina.
Arabica gutta.
Juxta nova statuta:
Herba convoluta.
(Ad libitum:
Cantica, narrationes fictae vel cartae pictae.)
Sed non saepe anno Domini!
Nevíme dne ani hodiny.
121
KDO JE TO?
Řval jako býk,
štval jako ďas.
(Jsem zvědav, kdo se as
v tom verši pozná zas?)
POVZBUZENÍ.
Odpůrcům se nepoddávej,
sebe sama nepřelhávej,
pevně na své půdě stůj,
svojí hvězdě důvěřuj!
SLEPÝ STŘEVO.
Dr. Střevo proved směle
operaci za tisíce,
ač by byla postačila
pouhá sklenka – Šaratice.
REDAKCI „POKROKU“.
Když jsem šel kol krmíka,
chrochtalo tam prase,
až tam půjdu podruhé,
bude chrochtat zase.
Kdo chce slyšet slavíka,
nechoď kolem krmíka.
122
LIDSKÝ TRUD.
Jak chycená moucha v pavučinách
se trápívá duše ve svých vinách.
Za malou krůpěj radosti
platívá mořem hořkosti.
CESTY BOŽÍ.
Jeť mocným orlem Hospodin:
on chvátí lidi v ostré drápy
a přenáší je přes propastí klín –
a člověk při tom brečí, že se trápí...
JAK SE DAŘÍ?
Mně daří se jak hodinám:
Od jedné stále počínám,
jak dotáhnu to ku dvanácté,
hned na krku zas jednu mám.
PROROK.
„Já, páni, já mám divinaci!“
se prorok Žvanca holedbá:
„Šlehněte koně po zadnici,
vsadím se, že se ve běh dá!“
Leč valach také prorok byl
a – jenom zadkem vyhodil.
123
MODERNÍ LIDÉ.
Jsme tvorové tak křehcí,
jdem životem jak po laně,
vánkové námi hrají lehcí
a noha tápe zmotaně.
Jsme v boji duchů přední stráže.
Noc za námi. Noc před námi.
Jsme děti doby, jež se táže
a duši steskem omámí.
MASKERÁDA DĚJIN.
Hus dnes sluje Gans,
z prodávání skvostů žije,
Žižka, rytíř z Trocnova,
píše statistiku Dalmácie,
Caesar je dnes majitelem lázní,
Nero v Rotšildově bance blázní.
Dr. F. KARAFIÁT.
Miluji Karasa! Miluji Kapra, Štiku!!
Miluji stíny dávných nebožtíků!
Miluji snění, vzdychání a pláče,
miluji člověka, miluji siré ptáče,
jak anděl miluji a v záři všecko vidím...
Jen kněze jako ďábel nenávidím.
124
VŮDCE A DEMAGÓG.
Ach, ten mašínfíra –
to je nezdvořák:
Bavit chtěl se Jíra,
a on řídil vlak!
Jírovým miláčkem
je pan konduktér,
mluví se sedláčkem –
zvláště za tusér.
MUDRC.
Ať zpíváš nebo pláčeš,
ať klímáš nebo skáčeš,
ať klneš nebo blahořečíš –
všem na věky se nezavděčíš.
MATKA.
Kdyby měl syn už
hlavu jak koleno,
matička ještě
říká mu: chlapečku.
Kdyby mu nikdo
nepřišel na jméno,
ona ho ještě
nosí v svém srdečku.
125
LITERÁRNÍ HISTORIE.
Arne Novák není křovák, –
můžete být jisti! –
Nemůže však vše, co řeže,
chudák také – čísti.
*
Literatura jak hora
rodí, až se třese zem –
třeba tu i odborníku
soudit pouze – instinktem.
Podle toho, je-li krajan
nebo jaké konfese –
napíše se o něm paianpaian,
nebo zkrátka, kopne se.
TAKÉ POLITIKOVÉ.
Za vůdce si zvolme Kubu.
Největší má hubu.
STAROSTI.
Bohyně Historie, zastav svoji chůzi!
Ó naslouchejte Sudičky i Muzy:
Aj, výbor Družstva Vlasti konal schůzi,
v níž kolik hodin pilně rokoval,
jak slavit muže, jenž sto korun dal.
126
SUUM CUIQUE.
Jen pomalu s tou osvětou!
Vždyť není světlo spásou vezdy:
Zrak musí obklopiti tmou,
kdo spatřiti chce božské hvězdy.
ORLU.
Svaly tuž,
slzy suš,
křivdy ruš,
Bohu služ,
k svým se druž –
pak jsi muž!
ZLÁ RADA.
„Co jsi dlužen, zaplať“ –
praví přísloví,
ale odkud nabrať,
to nám nepoví.
VDĚČNOST.
Nehažte perel sviním –
tak pravil Kristus Pán.
Kdy podlým dobře činím,
vždy bývám vychrochtán.
127
ERGO.
„Boha není,“ mudrc děl,
neb ho nikdo neviděl.
Na to hlupák jemu dí:
Rozum tvůj se nevidí.
„PŘÍTEL“.
Se mnou táhl v bitky
přítel vřelý, břitký,
pro svatou věc, pro mne
rány sázel hromné,
dokud jsem mu platil.
Když mi došly floky,
náhle se mi ztratil, –
napadá mne v boky.
*
„Zbav mne lstivých přátel!“
Boha prosívám.
S nepřáteli potom
poradím si sám.
AUTORU „PROPASTI“.
Krásně, tak divě romanticky
valí se tvé byronovské sloky,
tvá „Propast“ mohla pohltnouti nicky –
asi před devadesáti roky.
128
Dr. STRÁNSKÝ,
NÁR. POLITIKA,
VÍD. DENNÍK.
„Množit lid náš českou školou
povinnost každého táty...“
Při tom národ decimují
gumovými inseráty.
ÚTĚCHA PLEŠATÝM.
Pohrdejme směle lidskou zlobou,
kráčejíce skvěle před svou dobou:
neboť kdysi (učenci to praví!)
lidé všeci budou holohlaví.
KRITIK.
Vrabčík, se střechy jenž cvrlíkal,
s kanárkem se takto potýkal:
„Bláznivé to rokotání
už je věru k nevystání.
To je dobré pro děvky.
MOJE krátké popěvky
mají STRUČNOST epigramů,
lesk a BŘITKOST drahokamů.“
A měl pravdu vrabčík s věže:
Jeho píseň jako démant – řeže.
129
Dr. K. KRAMÁŘ.
Karel Kramář – jenerál,
by ho člověk pohledal!
Jedinou má vadu:
že má oči v zadu.
Kdyby viděl vpřed,vpřed jak vzad,
krále měl by Vyšehrad...
RADA MALÍŘI.
Chceš, by dílo tvoje padlo do očí?
Maluješ–li svatou drahou hlavu,
nezapomeň zlatou svatozář!
Jenom zlato vábí zraky davů!
KDO SE CÍTÍ...
Epigram je také
čarostřelcův luk:
Na jednoho mířil’s,
trefil’s celý pluk.
NEJHORŠÍ.
Nemilé je pokárání představených.
Ostudná je pomsta odstavených.
Bolestné je pohoršení svatých.
Nejhorší však je stud nestydatých.
130
DOKTOR.
Já jsem MUDr. Mastička,
čarodějnicí byla má babička,
znám léčit všechny nemoci.
Kde není peněz, není pomoci.
NÁPIS NA ŠKOLU.
NÁPIS NA ŠKOLU.
(Pro obec klerikální:)
Zde se nauč, dítě milé,
psát a mluvit ušlechtile,
Boha znáti, pracovati,
vlast a lidstvo milovati.
(Pro obec pokrokovou:)
Děti patří učiteli,
neodvisle všem on velí,
občan platí mu, s ním volí –
sic je „nepřítelem školy“.
VARIANTA
na Havlíčkovo:
Bratře Čechu, podupej komžičku...
Bratříčku, jen dupni,
kapsičku si upni,
přijdou-li tě vytloukati
pokrokáři zpupní.
131
BRATŘI SLOVANI.
Turka máme z chalupy,
teď se chytnem za chlupy.
Padni oko nebo zub –
jen když bude řádný lup.
Potom celou hlavu sem –
jen když něco odnesem.
Že jsme bratří Slované –
o tom ani slova ne.
Tak nás Ferdin z Koburku
osvobodil od Turků.
OSUD.
Vše ideálům, nuzným dávej,
na oltář Vlasti obětuj,
čiň tajně to – a očekávej,
že tento bude osud tvůj:
Ti, kteří mívají až křeče,
když chudým krejcar mají dát,
ti vykřičí tě za lakomce,
jenž chtěl vždy jenom brát a žrát...
EPIGRAM.
Kdyby epigram byl každý smrtná střela,
už by na mém hrobě astra krvácela.
132
JÁSOT PŘÍRODOPISCŮ.
(Epigram k „Studiu přírodních věd“ od
prof. B. V. Kurilova. Světová knihovna.)
Náboženství bude míti
důkladnou teď kocovinu:
Zdařilo se vytvořiti
uměle nám – močovinu!
ULIČNÍK.
„Pozor“ hodil kamenem,
nedbal, že v tom nebezpečí:
kámen vrátil se a bác! –
Stojí za rohem a brečí.
BEZ ADRESY.
„Ty lotře, Jidáši, pse, pokrytče,
tlučhubo, farisejské dobytče,
ty vlku řvavý, zvíře nenasytné!...“
A nyní čekám, kdo se na to chytne.
VÝSLEDEK.
Můj adresát se poznal,
však dělá, jak by nic,
jen ze zadu jak buldog
kous’ do mých nohavic.
133
CHORÁL POKROKOVÝCH
POSLANCŮ.
Moravěnko, drahá máti,
ó jak krásná jsi ty zem!
Když tě Němci drancovali,
my tě taky drancujem.
ZKUŠENOST.
Chceš–li míti nesnáze,
příteli půjč peňáze.
Počne se ti vyhýbati,
bude na tě vzpomínati
ne už jako na přítele,
ale jako – věřitele.
Peníze jsou bůh a ďábelství,
peníze jsou hrobem přátelství.
MODERNÍ DIVOTVŮRCE.
V Galilejské Káně
bylo slovem Páně
z vody víno v džbáně.
Básník Plačtivý
hledí jinak na divy!
Proměňuje svaté Evangelium
na vodu a na brimborium.
134
LUZA A GENIUS.
Co prolil slz a potu, neví;
ví, kolik vypil vína.
Nemůže chápat velkých lidí,
jen špinit může špína.
TICHÁ LÁSKA.
Letí, letí motýli,
jen se k sobě nachýlí,
jen se křídly doteknou,
ani slova neřeknou...
KIRKÉ.
O Neue Freie Presse!
O Kirké proklatá!
Ty z knížat děláš krále
a z králů p –
HYMNA MODERNÍCH HUSITŮ.
Kdož jste Boží bojovníci
a zákona jeho,
nadávejte jeho církvi
a nevěřte v něho,
posměchem a lží
vždycky zvítězíte!
135
JUSTITIA REGNORUM FUNDAMENTUM.
Ve Vídni je hradní brána,
na níž ona slova psána.
Jenom že je otevřená, bez klíče,
pro spravedlivé i lupiče.
POKROKOVÝ ZÁZRAK V PROSTĚJOVĚ.
Ó „Snaho“, Obrtele!
Velké jsou vaše činy!
Neumí každý vylít
Z KONVIČKY – PUTNU špíny!
NOVOROČNÍ.
„Pozor“ v programu má blaho lidu! –
který Čech by mohl nejásat? –
On je listem zcela neodvislým,
zvláště od pravdy a od zásad.
HISTORIE SE OPAKUJE.
Že proti tobě se vzbouřili
ti, které stvořil’s, dal jim vlohu...?
Tím netrap se nic, můj rozmilý:
To stalo se i Pánu Bohu.
136
HOĎ TO ZA SEBE!
Jdeš za cílem až v nebe –
a pomluvy se plazí kol tvých nohou jako zmije –
jen hlavou potřes, hoď to za sebe
a na DRAKA si ušetř svého kyje.
HISTORIE.
Snadněji si zkrotíš pardala,
krále lva zapřáhneš ku svým vozům,
než by přízeň davu byla trvalá
a on toho dbal, co káže rozum.
PROČ – PROTO.
Proč zlobí se ti lidé na tě?
Proč bijí do tebe tak zprudka?
Cos udělal jim, že jsi v blátě? –
„Nic. Já jim vidím do žaludka.“
ODPOVĚĎ.
Nač polemiky s Hloupostí?
Nač opravy a soudy?
Ó pokroková Blbosti,
tvé jméno jesti: „Proudy“.
A tuto příšeru všech příšer
vydává doktor (!) Fišer!!
137
HOLDOVÁNÍ KRÁLI JEČMÍNKOVI
NA VYSVĚTLENOU. Autor této knihy v prosinci r. 1904 stal se farářem v Prostějově a věnoval se tiché kulturní práci, počal připravovat opravu farního chrámu, nasbíral na 60.000 K a v letech 1906–1907 opravu vnitřku též s mistry Köhlerem, Bílkem a jinými provedl. Ale oprava tato už dála se uprostřed kulturního boje, do kterého byl farář vtažen r. 1905 prof. Judou (Cyprianem Kapižonem), který počal útočit na církev rouhavými články a špiněním faráře, biskupů a kněží. Tehdy musil farář na obranu zahájit rozsáhlou novinářskou kampaň. Prof. Juda byl přeložen do Příbora, mstil se neuvěřitelnými sviňačinami, a farář byl od té doby bez ustání denně smýkán „pokrokovým“ tiskem, prostějovským a českým vůbec. Kde jaká katilinárská existence přišla do Prostějova vést národ (ať už Adlerův, Švihův či Stránského), každý ten z Čech přivandrovalý spasitel Prostějova vytkl si ušlechtilý úkol, vyhrnout si rukávy a rozsekat faráře Dostála nebo aspoň sesadit jej z fary. Přečkal jsem již celou galerii různých těch Krapků, Prachařů, Nováků, Seďů, Obrtelů, Němců, Ležáků atd., kteří jak přišli, za čas zase zmizeli a zůstal po nich jen nelibý zápach ve vlastních řadách. Farář musí stále bránit katolickou věc a sebe proti denním útokům. Původně činil to v „Hanáckém kraji“, od konce r. 1908 v „Ječmínku“. K porozumění následující satiry třeba ještě podotknouti: „Pokrok“ je list národně–sociální, za redaktora Němce protiklerikální do šílenství. V soc. dem. „Hlasu lidu“ otiskoval Bechyně svinské útoky Judovy a svoje, tak že musil před po–
138
rotním soudem v Olomouci faráře pro lež o soše nahého Merkura a jiné odprositi. A v osobním špinění snažil a snaží se jim vyrovnati Jos. Smýkal (funkcionář spolku mor. žurnalistů!!), jenž ve službách spisovatele a nyní starosty dra O. Přikryla obsluhuje radniční lid. pokrok. „Hlasy z Hané“. Když farář K. D. L. tomuto poslal jednou tiskovou opravu, udělal se tento předák moravských pokrokových novinářů analfabetou, jakoby nedovedl rukopisu farářova přečíst a otiskl celou opravu huhňavě zkomolenou, na př. podpis „Karel Dostál, farář“ vytiskl: Karec Doňál, fančár. Doufám, že nyní už bude následující říkání z „Ječmínka“ ze dne 31. prosince 1909 dosti jasným a otištění kulturního dokumentu vítaným.
[139]
MUDRCI.
Tři mudrc! v deputaci
neseme ti gratulaci.
Přijmi naši vzpomínku,
roztomilý Ječmínku!
MUDRC NĚMEC.
Já ti nesu zázračný stroj – „Pokrok“.
Sedni naň – a nepokročíš o krok.
Válku občanskou ti nesu, procesy.
(Radš než hostie mám macesy.)
Kdybych moh tě skřípnout aspoň v něčem,
katovým bych rozsekal tě mečem,
upekl a sněd jak jahůdku –
jako cent mi ležíš v žaludku.
JEČMÍNEK.
No, krásné blahopřání novoroční!
Nuž, duše drahá, Bechyně! Ty počni!
MUDRC BECHYNĚ.
Ječmínku, můj zlatý andílku!
Vánoční ti nesu nadílku:
Pozdrav od phantátypantáty Adlera,
pumu od svatého Ferrera,
od Machara šibeničku,
z příborského vepře jitrničku.
Zde je redakčního zelí bečka
pro drahého Bumberečka.
140
Na sebe hůl nesu od Merkura,
venku nadávek je celá fůra
a stoh pomluv k nim.
Dám, co mám. Víc neumím.
JEČMÍNEK.
Hezky, hezky, dítě milé!
Znám tě, jak jsi ušlechtilé!
A ty ryzí, co ty v zadu
vystrkuješ na nás bradu?
MUDRC SMÝKAL.
Já ti nechu Hlachy lhané,
lží chou hodně pofrkané.
Mě kchtil dobhý kněh, apochtol míru,
proto chpiním kněhe sché a víru.
Nejradch bych chtěl za fančára
Krejčího neb Kamenára.
Ch celé duche tobě pcheji,
abys poňoupil k chvatému Mechoději...
JEČMÍNEK.
Nehuhněj, pro Pána Krista!
SMÝKAL.
Prochím, já chem modernista!
JEČMÍNEK.
A nač máš tu plácačku?
141
SMÝKAL.
Na plácání, panáčku.
JEČMÍNEK.
Inu, milí kamarádi,
můžete mě míti rádi.
Vyslovuji vám své uznání,
ale přece slyšte kázání:
Smýkale, nech lhaní, štvaní, huhňání,
vykonáš-li na kom lživou popravu,
otiskni mu aspoň řádně opravu!
Němče! Ty se nemyl docela:
V kněžské krvi nos ti nezbělá!
A ty živ se, bratře Bechyně,
ale neměň lidi ve svině!
Jinak, hoši, já to vždycky říkal:
Němec, Bechyně i Smýkal,
všecko jeden vý – – tečník!
Ještě jednou přijměte můj dík!
Na rok už se ptejte po mně
v našem Katolickém domě!
TŘI MUDRCI (uraženi).
Hleďme, hleďme na sprostotu!
JEČMÍNEK.
Ticho hoši! Žádný křik!
Chytal jsem jen vaši vlastní notu!
142
TATARSKÝ KUPLET.
Divadelní kritik napsal:
„Kus byl sehrán s nezdarem“,nezdarem,“
už pan ředitel se chystá
na chudáka s tatarem.
(Tatarem, tatarem,
tramtarata tatarem.)
Češi jsou vám divný národ:
Žid si jezdí kočárem –
a Čech Čecha otrhaný
pěšky honí tatarem.
Mnohé lidi bolí hlava
zpitá blínu odvarem,
mnohý pán dnes neví, zda je
křesťanem či Tatarem.
Dnes, když pán svým služebníkům
nechce býti soumarem,
nebo nechce krást je nechat,
nařežou mu tatarem.
„Ječmínek“ že mluví pravdu,
neřídě se rozmarem,
od Judův a od Smýkalů
stále bit je tatarem.
A tak v milém Prostějově
chodí všechno po starém;
143
opovaž se míti hlavu –
a hned zkusíš tatarem.
K Dělnickému pospíchejte
s posledním svým krejcarem,
„Hlas lidu“ vám za to prodá
vědy, chleba – tatarem.
Leckdo žaludek si zkazil
stálých piklů lekvarem,
šel by s námi – ale strach má,
že by dostal tatarem.
Všecko trvá až se strhá,
Kamenář i s Macharem.
Musí pravda zvítěziti
a lež dostat tatarem.
(Tatarem, tatarem,
tramtarata tatarem.)
144
MACHARIKON.
Machar (vrátiv se z Krymu do Vídně):
„a stará žluč se žilami zas žene,
a ruce chce se nových skalpů zase –
mám zas své češství hrdé otrávené!“
145
[146]
ÚVODEM.
Machar spatřil Abrahama. Což ostatně v židovské bance není ničím zvláštním. Pokrokový národ oslavil svého miláčka, a zbožňovatelé vydali řadu brožurek a článků. Tu jsme se dověděli na př. z Besed Času od pí Judové, že příborští studenti u prof.Judy posbírali zbožně slavíky z doutníků, jež tam vykouřil Machar (ó svaté relikvie!), a vídeňský učitel p. Sulla se tamtéž pochlubil, jak českým dětičkám ve škole „Komenského“ rozkládá na lavice díla Macharova, i jeho krásnou Čítanku, a dává dětičkám v úloze popisovat, jak pan Machar přišel na tu neb onu myšlenku a báseň. (Komenský by měl velkou radost ze svého nástupce!)
Když už všichni přinesli své dary obětní, i p. učitel Obrátil, osměluji se i já nehodný přiložit do kaditelny zrnko magnesia, aby se jeho světlem význam Macharův a jeho trabantů ozářil i s jiné stránky.
Mám k této pozornosti vrchovaté právo, ba povinnost, neboť na nikoho Machar tak štědře nepamatoval útoky a pomluvami jako na mne. Můj obraz se stále vznáší před očima jeho a co chvíle mu vypichuje oči. Kolikrát už mne zabil! Nadobro. Zázrakem je, že posud žiji. A přece myslím, že jsem nezavinil jeho jedovatosti já. Já (jak čtenář uvidí z mého starého článku o něm) choval jsem se k němu jako odpůrce kavalírský, jako člověk k člověku, ale on v pověstném tažení v Naší době r. 1902 snížil literární polemiku na hospodskou rvačku, ba nestyděl se sám o sobě napsat (čemuž podnes nevěřím!), že v novojické Besedě vystoupil na židli za skleněnou stěnou, aby špehoval,
147
jak se s hosty bavím a kolik čárek mám na tácku! To že učinil veliký syn Slunce, velikán a mluvčí národa? A národ že mu nenaplil do tváře? Ba že denuncianta a špicla dokonce oslavuje? – – –
Machar zařazuje každý svůj feuilleton, každou novinářskou polemiku, každý svůj řádek do svých sebraných spisů a posílá to vše budoucímu věku a čtenářstvu jako drahocenný odkaz. VšechyVšechny pomluvy a lži, všechny osobní výpady a jízlivosti za drahé peníze prodává do říše nesmrtelnosti. Katolický autor, Macharem napadaný, nemá posud takových obětavých nakladatelů a trpělivých čtenářů, aby mohl uveřejnit knižně všechno, co Macharovi na jeho útoky bylo odpověděno. Ale přece nutno proti knize aspoň částečně postavit knihu a aspoň sumárně s útočníkem se vypořádat. Proto laskavý čtenář promine, stavím-li do knihy některé potyčky, jichž smysl bude patrným pouze znalci celého díla Macharova. Abych aspoň něčím podložil své šlehy, otiskuji zde věrně IN PERPETUAM REI MEMORIAM dva originální dokumenty: Článek prof. T. G. Masaryka „Ty židovské peníze“ z „Času“, č. 62. ze dne 4. března 1914, a „Machar Moravě“. (Otištěno z úvodníku Přerovského obzoru, datovaného 13. III. 1914.)
Cítím sám, že tyto dva projevy činí mé šlehy skoro zbytečnými, ale když už jsou napsány, ať jsou i čteny.
Velikost opěvaných osob a neštěstí národa snese i tento pleonasmus.
K. D. L.
148
TY ŽIDOVSKÉ PENÍZE.
T. G. M.
Zase antisemitské bláto ze svobodomyslného listu!... Na boje pro své vystoupení v procesu proti Hilsnerovi vzpomínám nerad, s vnitřním odporem, protože byly hrubé, přímo barbarské; tenkrát nejen studentstvo, nýbrž i universita se podrobila nekulturnímu tlaku antisemitické ulice. Vidím ty ustrašené tváře různých svých známých, vzpomínám, jak se mně vyhýbali, jak mne antisemitický klerikalism „objasňovali“ – – upomínky – dnes tížící, duši unavující...
Prodělal jsem boje různé, ale boj proti antisemitismu stál mne nejvíce námahy a času, nejvíce nejen klidného rozumového napětí, nýbrž i citového vzrušení: ovšem klidu vůbec jsem vlastně neměl. Nemluvil jsem posud o věci a nebyl bych o ní bez provokace mluvil. Já tenkrát měl těžký úkol literární a vědecký: musil jsem se probírat literaturou medicínskou a právnickou, a ta práce sama vyžadovala veliké pozornosti a mnoho času; vedle toho však jsem donucen byl kontrolovat svědectví proti Hilsnerovi uváděná a vyšetřovat celý průběh procesu a zjišťovat zločin a jeho vlastní povahu. To znamenalo spoustu dopisů do různých míst, nespočetné schůzky s rozmanitými lidmi, porady a cesty, a konečně zařízení vlastní detektivní organisace; ano – detektivní organisace. A konečně k tomu všemu od samého počátku se přidaly starosti humanitní: veliký počet lidí, křesťanů
149
i židů, utrpěl ztráty, ztratil své místo a zaměstnání, a z těch se mnozí obraceli na mne a žádali ode mne pomoc, protože v mém jméně byli poškozeni. Přirozeně, hlásili se i lidé podvodní a nepoctiví. Mezi poškozenými byli také Němci, křesťané i židé. Dodnes vyskytují se mi případy; ještě nedávno musil jsem se ujmout německého žida, jenž pro Hilsnera přišel ke značné škodě.
Neměl jsem ani kdy, abych všecky své výdaje a finanční potřeby v antisemitickém boji spočetl; pravda, jistou – (nepatrnou) – část poskytli mně známí a přátelé, ale zbylo toho na mne dost a mnoho. A takové byly tenkrát poměry v Čechách, že jsem pro svou práci hledal pomoc jen u přátel Němců; ne v Praze – ve Vídni a v cizině, a přišla (z Německa na př.) skrovná pomoc... I tyto vzpomínky jsou trpké.
V Praze zatím kolovaly pověsti, a pronášeny i tiskem denunciace o židovských penězích; neměl jsem tenkrát kdy, abych věci věnoval pozornost, možná, že ty pověsti, alespoň částečně, vznikly tím, co teď chci vypravovat.
Byl jsem tenkrát jmenován českým Zolou. Domnívám se, že to jméno suggerovalo „židovské peníze“; snad to jméno zavdalo dokonce příčinu k pokusům o čestný dar á la Zola. Jednoho dne totiž došlo mne EXPRESNÍ PSANÍ ČESKÉHO SPISOVATELE A PUBLICISTY, dověděvšího se něco o finanční stránce mého boje, v němž
150
se mi oznamuje, že se utvořilo komité, složené ze židů a křesťanů, kteří mne svou vděčnost chtějí dokumentovat čestným darem. Co prý k tomu říkám? Odpověděl jsem, že se žádných čestných peněz nebojím, že dovedu být pánem peněz. Na to přišly nadšené zprávy i s jiné strany, že dar bude slušný a že mně vystačí na další vedení boje a na zasloužený prý odpočinek po tolikerých námahách... 100.000 –200.000 zl. Dobrá, odpověděl jsem, udělám s penězi to a to, dal bych třetinu Macharovi, aby mohl opustit svou banku, část dám na Čas, část si nechám a zapakuju kufry...
Za nějakou dobu píše mi spisovatel (už ne expres), že sice již je značná suma peněz sebrána, ale teror antisemitský je příliš silný, bohatší lidé že se bojí, posud dávají jen lidé menší. Rozumí se, že po chvíli přišla konečně zpráva, že se plán odložil na pozdější dobu. Machar je ve své bance dosud, Času jsem za jeho značné ztráty nemohl dát nic, a já sám jsem kufry pakovat nemohl. Uvízl jsem v té Praze zase – fatum.
Ale naskytla se příležitost čestného daru nová a již makavější. Jednoho dne přišel mladší PRÁVNÍK PRAŽSKÝ (ČECH); jméno bylo mně neznámé, ale poznal jsem ihned tvář svého někdejšího posluchače praktické filosofie. (Poznámka psychologická, třeba že osobní: mám výbornou, snad fenomenální paměť fysiognomie, tváře,
151
hlasu, chůze, pohybů, ale zapomínám jména osob a zapomínám jaksi úmyslně, neboť vypěstoval jsem si to, umění, nechtěje si mozek zbytečnostmi obtěžovat.) Návštěvník dovolával se také svého žákovského poměru ke mně, ten že mu dává odvahu – zkrátka, čestný dar od českých židů sebraný. Odpovídám ovšem, jak jsem odpověděl v případe prvém. Žák – návštěvník ujišťuje, že dar, rozumí se, není vázán na podmínku, a netýká se Času; je pro mne osobně. Čas, Čas... Z další řeči jsem vyrozuměl, že dar přece je vázán na nějakou podmínku; dárcové by si přáli – nežádají, dovolují si vysloviti jen svůj názor –, že Čas přece jen je pro židy trochu – radikální. Jestliže bych se nechtěl přimluvit u dra Herbena, aby do redakce přibral jednoho nebo dva mírnější redaktory... Pane doktore, děkuji Vám za Vaši dobrou vůli, ale nechte si své peníze a svým přátelům vyřiďte pozdravení. Pamatuji–li se dobře, dávali mně pánové 64.000 zl.
Všeho dobrého do třetice. Před dvěma lety dostavila se jakási deputace k Macharovi. Zase se jednalo o můj čestný dar. Čeští židé prý neučinili své povinnosti vůči mně k mému jubileu, musí se tedy věc napravit ex post; neměli-li by mně dát čestný dar k mým narozeninám? Plán osnován nedaleko před mými narozeninami, proto jim Machar na získaní času doporučil DAR
152
K JEŽÍŠKOVI. Řekl jsem Macharovi hned a s určitostí, že Ježíšek nepřinese nic. A měl jsem pravdu.
Naši antisemité nevědí, že mnozí, jistě bohatí Čeští židé mne pokládají za – antisemitu; slyšel jsem tu výtku nejednou, protože NEVĚŘÍM V TO POČEŠŤOVÁNÍ ŽIDŮ, které se v starší generaci provádělo. S obou stran – židovské i křesťanské. Nevěřím v prostředky jen mechanické, nevážím si počeštění pouhým slovem, nevěřím v to volební a jiné chytráctví. A proto byl i Čas českým bohatším židům – radikální.
Končím v nechuti, se kterou vzpomínám na celou tu Hilsneriadu. Opakuji – barbarství! Nejhroznější jeho tíha, ztrácet drahý čas, celé doby života .... Rád věnuji čas bojům věcným, nutným, ale musit svůj mozek unavovat bojem proti špinavým lžím – to je hrozné. Také tato upomínka je mi hrozná. Kdybych mohl jednat podle vrozeného temperamentu a chvilového roztrpčení a hněvu, vzal bych provázce, ba provazy a vypráskal bych tu žurnalistickou luzu z našeho českého chrámu; ti naši prodavači provozují svůj hnusný obchod ne v předehrami, ale v samé svatyni... Je to svatyně? Máme svatyni?
153
MACHAR MORAVĚ.
Nelze mi jednotlivě odpovídat k nesčíslným gratulacím, jimiž známí i neznámí vzpomněli mé padesátky.
Děkuji tedy všem jednotlivcům, všem spolkům učitelským, jednotám sokolským i národním, děkuji městům i obcím.
A nyní k práci, drazí lidé, sic se zalkneme špínou a otráveným vzduchem!
Ve Vídni 6. března 1914. J. S. MACHAR.
ZVLÁŠTNÍ VZKAZ MORAVĚ.
J. S. Machar napsal tento dopis panu dru Ad. Stránskému:
„Pane poslanče,
prosím, abyste jako hlava pokrokových poslanců na zemském sněme v Brně přijal můj upřímný dík za pozdrav, jímž vzpomněli jste mé padesátky – a prosím dále, abyste byl tlumočníkem jeho i pp. poslancům Staňkovi a Tusarovi pro strany jejich.
Že je Morava dnes radostí každého pokrokového českého člověka, víte dobře, a my doufáme, že se přičiníte, aby radost ta nebyla dočasnou. Očistěte tělo její docela od římského otupujícího jedu i imunisujte je potom tak, aby tam nikdy již nevnikl. Přidržte římské lidi železnou rukou k tomu, aby to, co mají na ja–
154
zycích, projevovali také činy; vezměte jim školu, neboť náboženství je věcí citu a naučit se nedá, a morálka, jíž oni učí, je dvojatá, má rozříznutý jazyk – a té zase my nedáme mládež naši na pospas. Pomozte k svobodě svým učitelům – oni Vám za to budou vychovávat svobodné lidi. Zotročený učitel Vám vychová zase jen otroka. A přičiňte se, aby římským zřízencům bylo vzato jak aktivní, tak pasivní volební právo. Tito lidé, rodem sice z Moravy, ale duchem, aspiracemi a organisací visící na římském papeži, o němž i náš drahý Kramář v delegacích vyznal, že jest stále ještě suverenem, jsou státem ve státě, tedy většími cizinci než členové vlastní armády – a vojákům přec po dobrém uvážení není dovoleno volit a volenu býti.
Slovem: vraťte je kostelu a tomu pánubohu, jehož mají plné huby – žeňte je ze sněmů, z říšské rady, z obcí, ze školy – – a dočkám–li se toho, pak přijdu já a budu gratulovat Vám, pánové, a radost naše bude ještě větší.
S přátelským pozdravem Váš
J. S. MACHAR.
155
ČESKÝ DIOCLETIAN
čili: „Ty židovské peníze“.
(Viz feuilleton „Času“od T.G. M. ze dne 4. III. 1914.)
Buď vítán, Drtino, můj věrný bojci!
Po vlastech českých roznášels mou slávu,
jsa placen státem z fondu pro extense,
a dokazovals jasně mému lidu,
že naše zem je příliš nepatrná,
než aby na ní mohlo hrát se drama,
v němž vystoupil by sám Bůh Vykupitel –
neb větší rohlík musí být i lepší
a větší planeta musí hrát větší roli.
Tys vyložil to tónem kazatelským,
že posluchači mněli se být v chrámě
a řekli potom: Je to zbožný člověk!
Jak hodný musí býti jeho mistr!
Zvěst přinášíš mi věru znamenitou,
že presidentem české republiky
jsem zvolen od čtenářů Horké „Stopy“.
Leč, milý brachu, k tomu třeba peněz!
Bez peněz těžko vládnout v říši Švihy,
i Herben s Macharem jen za peníze hrají.
Než Vilém z Wiedu táh do Albánie,
dva miliony napřed vypůjčil si!
Mně hnusí se už hnízdo, jež zvem Praha,
a nejraděj bych zapakoval kufry,
leč k cestování, brachu, třeba peněz!
156
Německá vláda zklamala mě zcela.
Jak odměnila nesmírné mé služby?
Jen pověz, co jsem všechno činil pro ni!
Já obra českého jsem uved v zmatek,
já Samsonovi ostříhal jsem vlasy,
ba víc, já jedem zlomil jeho sílu!
Měl v srdci víru, minulost svou velkou
a v očích ideál, své státní právo.
A všechno toto rozmetal jsem v hadry!
Denis mě nazval „vybíračem kosů“
a pravdu řek: Já české kosy vybral
a havrany jsem v Čechy pustil krákat.
Já rozsápal ty blanky starých písem,
jež ve Králové Dvoře našel Hanka,
a rozfouk’ sen o kráse starých Čechů,
jak ropucha zdroj poesie zaleh’.
Já roztrhal ty staré pergameny,
z nichž národ hájil korunní svá práva.
Jen stále korunu tu viděl zářit
a za tou metou všechny síly sbíral
v boj vítězný. Já ideál ten rozbil
a sved’ lid k reálnímu hašteření.
A aby hříčkou byl jen v prstech vrahů,
já podryl základ všechněch velkých činů:
tu víru v Boha. Já jsem učil mládež,
jež pro moudrost k mým hrnula se nohám,
ne Bohu věřit, ale vždy jej hledat,
a nikdy nenalézat... Samson leží,
157
leč zpupná Vídeň necení mých služeb
a pořád ještě nepakuju kufrů.
Čekal jsem tedy spásy z jiné strany:
Od Israele, s nímž je Zlaté tele.
I obřezal jsem uši své a rozum
a Hilsnera jsem vytahoval z bláta.
Ty upomínky tíží, duši unavují!
Bojů jsem prodělal jak starý hejtman,
však tento boj mne nejvíce stál krve.
Do práv jsem fušoval i mediciny,
Anežku Hrůzovu jsem zrobil z hadrů,
na hřbetě nosil model po pokoji
a studoval jsem strangulační rýhu,
při čemž mi Dr. Bulova byl rádcem,
do Polně jezdil jsem jak tajný agent
a platil jsem si řadu detektivů
(kdo prstem hnul, hned ruku natahoval).
Bych židovského lotra vysvobodil,
jsem matku zavražděné nařkl z vraždy
a bratra chtěl jsem dostat do vězení!
Je pravda, zcela nepodařilo se,
porotou dvakrát odsouzen byl Hilsner,
však morálního vítězství jsem dobyl
a sladký plod mé práce jedl Bejlis!
158
Tisk pokrokový zkrotil jsem jak hada,
už syčí: „Není rituální vraždy!
Kdo myslí jinak, není pokrokový!
Toť pověra, že žid by mohl vraždit!“
Tu píseň zpívají už všeci vrabci –
a to jest dílo mé a mojich žáků!
Leč odměna za obrovskou tu práci?
Ó Israeli! I tys nevděčníkem!
Já hledal pomoci – ne v Praze tupé –
ve Vídni, v cizině, a přišla – skrovná.
I tyto vzpomínky jsou trpké, trpké...
Já tehdy jmenován byl českým Zolou.
Ten dostal zlato, já však jenom sliby.
Jednoho dne jsem dostal expres dopis:
To spisovatel český (s křivým nosem)
mi oznamoval, že se tvoří výbor,
v němž zasedají křesťané a židé
a chystají mi čestný dar. Co říkám?
Já odpověděl na to velmi chutně,
že nebojím se žádných čestných peněz,
že dovedu je dobře komandovat.
A z jiné strany zaslechl jsem s plesem,
že bude sto až dvě stě tisíc zlatých.
159
Já pravil hned, že udělám tři stánky:
Tož Macharovi, Herbenovi, Sobě.
A zapakuju kufry. Vale, Praho!
Leč, za čas přišlo psaní (už ne expres),
že značná suma už je pohromadě,
leč lidé bohatší se bojí dávat –
a konečně, že – plán je odložen!
Co s penězi se stalo, podnes nevím.
(Snad uloženy pro sirotky v Mostě.)
A tak je Machar posud u Rotschilda,
a Herben posud v Čase dělá kata,
utíná ruce u samého ucha,
a já tu sedím posud na svém kufře....
Ó Praho prokletá! Ó moje fatum!
Leč brzo přišel pokyn makavější.
Zaklepal u mne mladší právník pražský
(jméno jsem zapomněl, však podle nosu
jsem poznal, že byl kdys mým posluchačem)
a nabízel dar čestný českých židů,
však žádal do „Času“ dva redaktory..
To byla urážka! Což mohou židé
líp hájit zájmy židů než my v „Čase“?
A mimo to, co vlastně nabízeli?
Jen čtyriašedesát tisíc zlatých...
Má úcta pane, zdrávi vzkazovali!
160
Tu třeba více! Jenom napjat síly
a nespouštět, když nemůžete přidat!
Prch někam na poušť, nevrátil se více.
Než, dobrých věcí bývá do třetice.
Před dvěma lety deputace židů
se dostavila k bratru Macharovi
a hlásila dar k mému jubileu.
On poradil jim, počkat k Ježíškovi.
Já řek mu hned, na JEHO poručení,
že Ježíšek nic nepřinese jistě.
A měl jsem pravdu. Bohužel. Jak vždycky.
Ó Drtino, já končím s nechutí!
Já nevěřím už v počeštění židů.
Ó škoda času, práce, lží a špíny!
Ó barbarství! Ó hrozné vzpomínky!
Ó jaký vztek mám na ty novináře,
již myslí, že jsem dostal tolik peněz!
Ó provazy! a mrskat kupce z chrámu!
Jdi k Horkému a rci, že nepřijímám
to presidentství české republiky,
že čestných darů jsem už po krk syt!
Já jinou cestou získám cti a zlata:
Podkopu Rusko v novém velkém díle,
jež německy též pro židy jsem vydal,
v něm dokazuji mravnost revoluce!
161
Ej, baťuško, ty pocítíš mou sílu!
A v Čechách zatím hájím bratra Švihu.
Uf! Paštika mě tlačí v žaludku.
Toho mi bratr Klofáč nadrobil...
162
DÍK.
Pan Choiseul kdys vybíd’ Palissota,
Aristofanův laur si získat směle
a s bičem satiry a kordem vtipu
jít na tu zvláštní společnost, jíž v čele
je Rousseau, hnusný komediant citu,
ď Alembert spustlík, Diderot, ten cynik,
a mrskat je, bít plytké pravdy jejich,
ideje špatné, státu nebezpečné,
učení bludná, která v mladých hlavách
zvlášť povážlivým stávají se kvasem –
vtip jedině a satira jen může
s hlav jejich strhat nepravdivý nimbus
a vystavit je na posměšný pranýř
Paříže celé, dvora ba i světa.
On, Palissot, hned poslech’ a hru složil
„Mudrci“ zvanou. Bože, ti jej sprali!
Teď bude jinak. Choiseul je tady
a představí jej jí, té všemohoucí,
té nedostupné panovnici Štěstí,
markýze Pampadour. A všecko přijde:
prebenda tučná, úřad v lesku dvora
i členství Čtyřiceti Nesmrtelných...
A madame Pompadour mu uštědřila
milostný úsměv, jeden z nejluznějších,
163
jež vůbec měla – načež kývla rukou,
a její nosítka zas dále plovou –
a to je vše..
Já, Machar, vzal to chytřej!
Já oděl jsem se v černou řízu Husa
a řezal pátery a špinil církev –
a to se v Čechách vždycky rádo slyší,
zvlášť výská student, když se špiní „káťa“,
to zbavuje ho jaksi povinností...
Ó, madame Pompadour, já na Vás kýchám!
Mé knihy „jdou“ – jsou drahé jako šafrán –
Šimáček platí tučné honoráře,
i Herben musí za feuilletony klopit!
Čtu starou bajku za čtyři sta korun –
a filištýni by se umačkali
po Kocourkovech, pokrokových Lhotách.
Mám krásné služné z milionů banky,
mé římské výlety se platí zlatem...
Já dovedl jsem býti prozíravým:
Na všechny strany svištěly mé střely,
jen Zlaté tele s úklonou jsem minul.
A Helios mi žehná zlatým deštěm,
pan Taussig ráčil vlídně se mnou mluvit
a thateleben Stránský gratuluje...
Ó, Palissote! Hloupý Palissote!
(Viz „Topičův sborník“ č. 5 r. 1914.)
164
TŘI ČEŠTÍ VELIKÁNI.
I.
S Husem stavěl bibli proti katolíkům,
Delitzschem pak sloužil babylonským býkům,
hájil vřele nerozlučnost sňatků,
otočil se proto na podpatku!
Z prorokovy hlavy skvělé
srší studené i vřelé.
Proto nevěř mu a z chytra
počkej, až co řekne zítra!
II.
Muž velké mravní hodnoty,
policajt od hlavy až po boty,
pomluvačný talent veliký,
humor kamarádil s pepíky.
Poctivost a věda tuze chuda.
Dlouhé vlasy, krátký rozum: Juda.
III.
Clown hrdinský, jenž vidí v tom svou chloubu,
že kozelce zná metat proti proudu,
a Dostála by samou zlostí sněd,
že kozelců mu chválit nedoved.
*
Syn Slunce je – a proto divu není,
že odnes malé mozku připálení.
165
REVANCHE.
Náš nejlepší český člověk měl tu laskavost, že v „Čase“ 21. dubna 1912 věnoval nehodnému autoru této knihy následující lichotivé verše:
Hej ty tam, poťouchlíku starý,
ty zvíře dobře vyžrané
z daleké prostějovské fary,
ty rudolící potkane,
viď, bříško už tě tíží trochu
a rád bys zmizel z dohledu –
nic platno, nedám pokoj hochu,
jen ku předu, jen ku předu!
Na toto laskavé vyzvání roztomilého krysaře vídeňského odpověděl poctěný v „Ječmínku“:
SYN SLUNCE MACHAR, vydržovaný od židovských bankéřů ve Vídni ku špinění katol. církve, ráčil opět shlédnout se své bohorovné výše na ubohý Prostějov a dokonce věnovat mu v „Čase“ 21. dubna 1912 verše:
JEČMÍNKOVI Z PROSTĚJOVA.
Ty mrtvý nevstávej a lež –
sic přijdu zas a pak se těš!
Rozumí se, že Ječmínkovi po tomto lask.
166
napomenutí roztřásla se kolena, a rychle dal se do prosíka:
PROSBA MRTVÉHO
Ó synu Slunce! Zanech šílenství!
Měj trošku milosrdenství!
Nedávat MRTVÝM pokoje –
vždyť to je hyenství!
Ale syn Slunce to s tou „mrtvolou“ nemyslí tak vážně, to on jen tak žvaní do větru, což o několik řádků níže sám prohlašuje. Líčí básnicky toho „Ječmínka“ jako „zvíře dobře vyžrané“, staví jej vedle p. dra Em. Chalupného, „potkana s posupným čenichem“, a sám sebe líčí jako vítězného krysaře, jenž hrozí:
a povedu vás, jak mi milo,
bestie (och!) drobné, na sto mil,
A TISÍC ĎASŮ BY V TOM BYLO,
BYCH NAPOSLED VÁS NESTOPIL.
Tedy přece ne mrtvoly, nýbrž krysy, ŽIVÉ krysy, prototyp hojného rozplozování! To je fatální! A jmenuje jen dvě! Proč ne také ostatní jako Karáska, Dyka, Martena atd., atd. Jejich jméno jest již legie! A porostou a požerou „božství“ ubohého rozvztekleného krysaře, jenž sám
167
se proměnil v krysu, o čemž svědčí tento epigram:
Jeť pyšným hradem církev pravá –
ty, „pěvče slunce, svobody“
jak drzá krysa mrchožravá
prolézáš jeho – záchody.
Ano, Machare, živíte se přežvykováním odpadků, povrchnost svého vzdělání zakrýváte směšným neronským nafukováním a svému vzteku dáváte průchod sprostými nadávkami, za které by se nemusil stydět žádný kořala.
Věřte, že je nám všem, které vezete ve svém omnibusu do říše nesmrtelnosti (i vašim porotcům!), už na nic z toho kořalečního ovzduší, které v dostavníku šíříte, a že všichni dostáváme mořskou nemoc, jejíž výsledky též na sobě pocítíte. Svou vlastní vinou! Nechcete–li otevřít okno k vůli nám, literárním vězňům, učiňte tak aspoň k vůli „bodrým MUŽŮM Z LIDU“, svým porotcům, kteří nemohou za to, že byli vylosováni – do dostavníku Macharova.
168
UBOZÍ BUDITELÉ!
„– – Ty buditele–kněze by měl
raději vzíti čert – –“
Machar k Bulantovi (Konfese).
Co pak vám to napadlo,
budit spící Máti?
Co vzal čert, to měli jste
v hrobě nechat spáti.
Mohli jsme dnes jinak stát
pod Prusovým žezlem,
nemusili jsme se prát
o slovíčko ve zlém.
Členi slavné rodiny
z teutoburských lesů,
účastníci hostiny
u sedanských plesů.
Jako Slezsko, jako Sas
kvetly naše nivy,
universit, krámů, kas
byly všude divy.
Celý svět by před námi
nepozbýval strachu,
Rusko, Francko, Anglii
drželi jsme v šachu.
169
V Berlíně jsme měli střed,
páni „pod lipami“,
co nám Němec tady sněd,
jedli bychom sami.
Knihy byly lacinší,
lépe s hudebninou,
jak se mohlo snoubiti
rýnské s mělničinou!
Machar moh v půl Evropě
slavný být svým Římem,
nemusil se se Saudkem
dělit svojím příjmem.
Kdyby vás ne, mohli jsme
v šestašedesátém
na pozvání Bismarcka
v moře vplynout chvatem.
A teď národ bez krále
aby bil se, žebral –
bodejť by vás, kohouti,
Čert byl raděj sebral!
170
PŘEDNÁŠKA J. S. MACHARA
O KŘESŤANSTVÍ A ANTICE.
Ohlušný potlesk sálem doburácel.
Dým kadidla se kolem boha ztrácel,
Syn Heliův se z jeho mraků nořil
a věřícím svým půvabně se dvořil.
Keř růžový nes – kořen nahoru –
a takto počal v sladkém hovoru:
Přátelé slunce!
Jak každý z vás se přesvědčiti může,
jest to, co v ruce tady nesu růže.
My v čítankách to čtli a v učebnicích,
že růže královnou je ve květnicích,
ji chválil Hâfiz, Šalomoun v své písni
duch její sladký v sametové třísni...
To však je všechno švindl – věřte mi! –
Šeredy větší není na zemi!
Jen vizte (zdvihá kořen nahoru)
tu roztřapanou, černou potvoru!
A její vůně? – Přivoňte, jak páchne –
tu leze po ní červ! Mně neupláchne!
A zlostný tvor je růže, nelítostný!
Zde, prosím, vizte zakřivené ostny,
jež po celém jí těle drze trčí –
nu, zkrátka: Zmetek s poťouchlostí krtčí!
171
Dál slavena buď, stvůro nebásnická –
jeť nesmrtelná věru hloupost lidská...
(Odhazuje růžový keř gestem pohrdání a
zdvihá durman květem vzhůru:)
Muž rozumný a ve vší kráse gourmand
ctít může pouze nádherný zde Durman:
To jméno! Jako když hrá harmonium!
Datura – zní – Stramonium!
On roste volně, bez pout zahradníka,
má hojnost bodců, ostrých jako dýka –
tož mužnosti znak, síly neústupné.
Nechť noha stáda na hlavu mu dupne,
on s příštím létem rozkvétá zas v kráse! –
Stříbrné číši květ ten podobá se,
z níž pije král! A bouquet toho vína!
Kdo okusil, ten strastí zapomíná,
a hlava jde mu v omámení kolem –
Ó Durmane, můj bratře, květem spolem!
Dvacáté století má spasný úkol:
by všechny růže vyplenilo vůkol
a církev římskou – zvlášť pak Lutinova,
že kritisuje činy mé a slova...
Tak vidím pravdu Já – Syn Slunce – Machar.
Kdo vidí jinak, mamičc jest a chachar,
172
ten vypráskán buď z lidské společnosti –
a bez pardonu! – ať v něm praští kosti.“
Hlas lidu hřmí: „Hle, dobrý, měkký člověk!
Buď veleben a chválen věků po věk.“
173
EPITAFY.
I.
Tu dřímá jeden z mužů zvláště chytrých:
Žák Cyprianův, Kapižon pan Friedrich.
Vysoko nosil hlavu, plnou pokroku,
byl jedním z neuznaných proroků.
Že Ambrož svatý byl mu hloupý trošku,
On spolehl se na Ambrože Sošku.
Krom bohosloví státníkem byl, Franto:
Chtěl v parlamentě zavést esperanto!
Sněm „nesmrtnosti“ dřímá zde – ó žal!
(On totiž „nesmrtně“ se blamoval.)
Nepuknout pýchou, moh se ještě skvíti.
Zář mlhovin ať v slávy sen mu svítí!
174
II.
Autoritou byl mu policista,
dle ní hádal, která víra jista.
Na mozku měl Lessinga, tož Švába.
Macharovi věrně dělal drába,
věřil, že je stvořen po obrazu Boha,
kterého však popíral jak moha.
V moudrosti své podobal se hadu,
který sebe sama snědl z hladu.
Jeho jméno : Kamenář (toť Steiner)
Sviť mu světlo! vždyť byl Unser-einer.
175
III.
Že velký muž byl, o tom není spor,
dva metry dlouhý byl ten veletvor.
Profesor češtiny. (Moc česky neuměl,
však podskalácky psal a rozuměl.)
Poutníče, chvátej! Sic se probudí
a ještě mrtvý pod světem tě zostudí.
176
IV.
Zde leží KAPIŽON, CYPRIAN JUDA!
On provokoval, až ho někdo „udá“,
by jako tygr moh’ se na něj vrhnout
a rámus děsný po všem světě strhnout.
Jak slepý pad’ mu Dostál do noty,
a Juda stal se – MUČEDNÍKEM SPROSTOTY!
Aby se nesetkal už s žádným patrem,
nebožtík stal se zbožným českým bratrem
a mstil se dobrodincům svojim jako ďas,
až samou pomstou život jeho shas.
Nad hrobem jeho ještě „Slovo“* svítí.
Kdyby byl vztekem nepuk’, moh’ tu ještě býti
* shaslo velmi záhy.
177
PÍSEŇ VZTEKLÉHO GENIA.
Ty bídácký „český národe“!
ty holoto, chcíplá sloto!
Ty inkurabilný marode!
Ty prohnilá, stupidní hmoto!
Už dvanáct let z vedetty dunajské
na tvoji odměnu čekám,
své sloky volné i alkajské
ti zpívám a syčím a štěkám.
Kdy pak mi postavíš pomník přec?
Viz, ženu mám a děti,
stav palác mi, nejsi-li lakomec,
máš v záložnách peněz jak smetí.
Jak pařez jsi nevtipen, hluch a něm!
Už po všem svatém ti slintám,
už kopu tě, smýkám jako s psem –
a nerozumíš mým fintám.
A lísám se k tobě zas dojemně,
jak krokodil cedím slzy –
a ty jen tloustneš objemně.
Co s pomníkem? Bude brzy?
Jak babelská věž musí vysok být,
jak proroku–bohu sluší,
z dukátů musí sloupy mít –
pak pokoj bude mé duši.
178
Už metal jsem před tebou kozelce,
až do nahá v Konfesích svlečen,
a zkompromitoval jsem převelce
i hezké procento slečen.
Všem šosákům copy jsem usekal,
vše oltáře rozbil i popy,
já Kuldu i Beneše v srdce ťal,
po Dostálu není už stopy.
V mých plamenech shořel černý Řím,
v mých Tristiích Vindobona,
můj lide! Co ještě učiním?
Jen vzpomeň: Já hájil i Kohna!
Já leckoho sic též polaskal,
však to jen, bych hloub zaryl střelu.
Rci, lide: Koho jsem nespráskal
krom Židů, svých živitelů?
Ba, dělal jsem Špicla i v hospodách
a falšoval na tácku čárky,
a když jsem s tím nikam nedotáh,
i z Krista dělal jsem cárky!
Pro tebe vše jsem vykonal
až do těch statkův a hrdel,
rci, RCI, co jsi mi za to dal?
Když tak, tož po – roučím se J. S. M.
(Čti; Já Sám Mistr.)
(Psáno r. 1905.)
179
ZRÁDCE.
V zahradách Neronových už je ticho.
Řím, šlechta, luza, ba i mládež bujná
v dům vrátili se z krásné podívané:
Už dohořely živé pochodně,
jež zapálil jim božský císař Nero.
Poslední křesťan doúpěl a shasl.
Už zápach mrtvol nesnesitelným byl.
Nos držíce si, odcházely dámy,
parfumům zvyklé z Indie a Ofir.
Sám Nero už se válel na svém loži.
Co on dal Římu, nedal posud nikdo!
Noc byla mrtvá.
Tu do zahrad dusných
jde mládeneček: Velké oči tygra
má vytřeštěny. Hápavým jde krokem.
Obočí černé vzhůru zakřivené –
dráp medvědí – a uši odstávají,
jak u zločinců častěji se vídá.
Byl zrozen z matky křesťanky. Když padla
pod spáry šelem na aréně římské,
sirotka ujali se bratří v Kristu
a živili jej. Klekal u oltáře
a přisluhoval knězi v katakombách.
Když pusté řeči mluvil s nevěstkami,
byl apoštolem přísně napomenut:
Buď naprav cestu svou neb vyjdi z církve!
To řek mu Petr po mši v shromáždění.
Duch Jidášův jej posedl a vyšel
a praetorovi udal jména bratří.
180
Teď přichází, by spatřil svoje dílo:
Čenichá jako pes. Ta slastná vůně!
S rozkoší labužníka bloudí sadem
a ssaje zápach v otevřené nozdry
a slídí po kůlech, s nichž visí mrtvých
trup zuhelnatělý, vyhřezlá střeva...
Škleb výsměšný hra po vysedlých lících:
Ten tu je Claudius, ten Flavius,
ten Graecus, Cecilia, Alba...
Vás poznávám. Už nebudete v děrách
těch podzemních své žalmy skřehotat
a kárat mládí, krásný život volný
pod vládou Caesara a smavých bohů!
Já zvítězil jsem! Já, jenž sluji Makar!
Já Makarios vskutku jsem: Jsem Blažen!
181
„Čas“ 1. března 1914: „Třiadvacetiletý začátečník směle provolával o své poesii, že bude soudcem tvým a soudcem lidstva všeho, a její ortele že nikdy nezhynou.“
Na soudnou stolici se vedral
a soudí jako posedlý:
Kdo klaní se mu, ten je anděl,
kdo neklaní, je ďábel zlý.
*
On hlásá, vším že vládne osud jen,
a každý dělá prý, co musí.
A přece trestá – mravně rozhořčen –
až z „loutek“ odletují kusy!
*
To dobré srdce toho bouřliváka!
On zove Krista lidstva jedem,
však Nerona se zářným slaví hledem
a soucit něžný má i pro Šimáka.
*
Jen život hlásá jeho Musa –
a síla,síla to jest píseň její.
Však čím to – obchází až hrůza –
že jeho čtenáři se – zabíjejí?
182
SNADNO A RYCHLE.
MACHAR.
Člověče„Člověče, máš–li touhu v duši:
Vzdát se kdy bohu docela,
tož vzdej se mu, jak se muži sluší,
bez pompy, pátra, kostela.“
JÁ.
Člověče, máš-li touhu v duši,
jet do Benátek rychleji,
jeď bez vozu, jak muži sluší,
bez lodí, křídel, kolejí.
Dům postav si bez stavitele,
hoj nemoci bez medika,
veď zápasy bez velitele
a básně smol bez básníka.
183
VZDECH DO AMERIKY.
(Machar se chystal na zájezd do Ameriky.)
Tam daleko, tam za mořem
tam je drahý Machar můj,
vídeňské tam smaží řízky,
místo másla dává lůj.
Kéž jsem ptákem, kéž mám křídla,
kéž mám křídla orličí,
abych viděl, jak se Machar
po Pelantu opičí.
Jako prorok světem kráčí,
sbírá druhy z obřízky,
ohřívá své staré zelí,
pilně sbírá penízky.
Tam daleko, tam za mořem
(raduji se potají),
tam jsou lidé uznalejší,
snad si ho tam nechají.
184
PAIAN.
Evoe, evoe! Buď, mistře, plesně vítán!
Spasitel Moravy! Herakles! Žižka! Titan!
Snad Moravěnce pomoh’ z dluhů?
Či cizáky on vyhnal z našich luhů?
Či spojil národ v bratří jednotu?
Či mrtvé království nám vzbudil k životu?
Či universita se k žití pozvedla?
Ne. Židu Stránskému on pomoh do sedla!
185
NA RŮZNÉ ADRESY.
MACHAR POLITIK PÍŠE PHANU
STRÁNSKÉMU.
Vyžeňte ze škol, úřadů
ty zlořečené římské lidi,
ať mohou klidně vážit z pokladů
a národ zotročovat – Židi!
MASARYK A MACHAR.
Sekeru na ramenou modly kácet
vyšly z doupat ranním tichem –
k večeru nevidím se jich už vracet:
Oba sedí bohorovně na oltářích
jako zlatý Buddha s velkým břichem.
(Zpěvem Židů chví se chrám,
svatá zbožnost na všech tvářích,
dým se houpá, chvála stoupá,
v ní se jejich duše koupá
k blaženosti výšinám.)
OTEC A SYNOVÉ.
(Čili: Poesie a prósa.)
Bratr Machar, dítě štěstí,
za to, že pěl antiku,
fasoval moc zlatníků:
Bratr Novák, bratr Kocour,
že dělali antiku,
188
ocitli se v kastlíku.
(Bratr Kocour, sekretář Jidáše Švihy,
s bratrem Novákem čet’ Macharovy knihy,
v antických pak slastí předtuše,
s děvčátky si hráli v rouchu Venuše.)
INTERPRETKA.
Maminka s knihou jezdí po Lhotách
a vyzařuje Macharovu duši.
Hoch v roztrhaných běhá kalhotách
a ve škole má neumyté uši.
MACHAR PO POROTĚ.
(V „Čase“ 3. prosince 1911.)
Třásl jsem se na lavici –
o tebe, můj lide český,
teď tě musím pochváliti,
že jsi obstál velmi hezky:
Ze strachu jsi placet dal,
abych dále nadával.
ZÁZRAK.
Div, který těžko říci slovy:
Syn Heliův se snížil k – Havlíčkovi (!)
a nadávkovou porotu svou božskou
ráčil dát přirovnati s kutnohorskou!
189
MACHAR A NÁRODNÍ LISTY.
Machar tentokrát řek’ pravdu,
žádnou lež,
Čapek v „Národních“ zas „Času“
mluví pravdu též.
V obou listech charaktery bují,
rozdíl žádný nevyniká,
jen že v Národních Kramáře podkuřují,
v „Čase“ Machara a Masaryka.
Dr. HERBEN.
Doktor Herben? –
Ostrý hřeben:
Česal českému muži
s hlavy s hmyzem i kůži.
*
Že svatému Janu hvězdy kradl,
sám do světské hanby brzo padl,
a Machar chtěl mu pomoc z ní –
teď oba jsou v ní ztopeni.
EPITAF.
Já v snách tě viděl: Spal jsi v hrobě
a na kameni nápis ten se skvěl:
„On největším byl Čechem ve své době –
jak on, tak žádný spílat neuměl.“
190
MACHAR K POROTCŮM.
Jen račte vstoupit vesele
do mého dostavníku,
v říš nesmrtnosti zavezu
vás všechny v okamžiku.
POROTCI K MACHAROVI.
Ty chlape s Boučkem, jako jed
máš hubu ostrou v boji –
my nechali tě vyletět,
tak nech nás na pokoji.
Jeť život příliš těžký.
My do věčnosti raděj půjdem pěšky.
KONKRÉTNÍ LOGIKA J. S. MACHARA.
Dokud mi budeš kadidlo pálit,
budu tě trpět, ba snad i chválit!
Jak mne chválit přestaneš,
machařinou dostaneš.
EXCELSIOR.
To historikům není tajné,
že Macharu byl mistrem Heine,
však dlužno říc, že od heinismu
se probil dál až k hyenismu.
191
ADVOKÁT.
Ja, pane, Bouček
to je klouček!
U něho najde zastání kdejaká sebranka.
On hájil svatováclavskou i Kestranka,
jen o Machara notný strach jej shýbal:
když přece vyhrál, radostí jej zlíbal.
Však nyní za to místo díků
na věčnost musí jet s ním v dostavníku.
(Nu, ten si časem pěkné tituly
napíše také do slovníku!)
MISTROVSTVÍ.
Jste mistrem slova! Nenajde se jiný,
jenž v plynný verš by tolik svedl špíny.
MACHAROVA ANTIKA.
Krásná jest jak Afrodíte,
moudrá jako Sybilla,
dobrá jako nebes dítě –
žel, že nikdy nebyla.
METODA.
Snad, prý, možná, povídá se –
tak se klepy píšou v „Čase“
192
HESLO MACHARÁČKŮ.
Kdo je s námi, to je rytíř
bez bázně a hany;
kdo je proti nám – toť lotr,lotr
všemi mastmi vymazaný.
„BUDETE JAKO BOHOVÉ“. Satan.
Bůh stvořil vesmír z ničeho.
Též Machar tvoří z Nietzscheho.
A jeho bratr Krejčí – v božské předtuše –
též tvoří DUŠESLOVÍ – bez duše.
MASARYK.
Zavázal si oči jako bába slepá,
by se potácela jeho noha,
ode stromu k stromu hlavou třepá,
volaje: Hle, světe, hledám Boha!
VŠELIJACÍ LIDE.
Ten rým je trochu špatný –
já to vím.
Jsou lidé, jimž je milejší zlý člověk,
než slabý rým.
Oni si na tom zakládají hrozně,
že srdce šlechetné probodli GRACIOSNĚ!
193
Dr. BOUČEK:
Náš dobrý, zlatý Machar! „
Kuřátko! Mám jej rád!
Že rozpáral vám břicho?
Nu, nechte si jej hrát.
OPRAVENÝ MACHARŮV EPIGRAM.
Tělo, duši spáry všemi
drží JUDSKÁ harpyje
a pak vrací české zemi,
jen co sní a vypije.
Kuchař pak, jenž Humanitník sluje,
harpyji té porce tranžíruje.
POZOR!
Machar je problém těžký velmi!
Had má moc dobrých vlastností!
Neznáš-li bystře krotit šelmy,
příteli, pozor na kosti!
Had mrštný je, má strašný hled,
má sílu v svalech, v zubech jed.
Nejsi-li drakobijce zkušený,
radš zůstaň u dětí a u ženy.
(Mistře Machare, na tohle by se dal
navázat laciný vtip!)
194
HŘÍČKA SLOV.
Satirikón. Macharikón.
Jakže? Machar–ikón?
I ne! Machar i Kohn!
(Nebo: Machar–ryk–hon?)
OSOBNÍ POMSTA?
Doufám, že bych klidně snášel
tvoje skřeky ostříží,
kdybys nejezdil svým zobcem
po oltáři, po kříži.
PORTRET.
Mám krátce popsat nynějšího Machara?
Sahara.
Přes kostry zvířat, chrámu, lidí
jen hyena a samum slídí.
NACH BERÜHMTEN MUSTERN.
Chtě vyčistiti Augiášův chlév,
Herakles řeku do něj vypravil.
A rovněž Machar, ctnosti velký lev,
tam zaved stoku, hnůj by odplavil.
A na to jsme my realisti hrdi,
že hnůj je pryč a stoka v chlévě smrdí.
195
NA EPIGRAMY MACHAROVY.
Ve všech jsou urážky a útoky,
ve mnohých nadávky (udělal na ně slib),
v některých zcela nízké úskoky,
ba ve dvou dokonce i VTIP!
CITUPLNÝ.
„Ó Bože, Bože, jak mne to přec bolí“ –
tak vzdychal Machar sentimentálně,
když lidem oči vypichoval holí.
MACHAR DYKOVI.
Vy půjčil jste si moje botky, spodky. –
Jak? Že né?
Já výstrahu Vám dávám, dítě milené:
Je nebezpečno půjčovat si věci kradené!
MORÁLNÍ STANOVISKO
(Machar pro sebe.)
Prostý kopec. Kámen samý.
Slunce lije žár tam plavý.
Přísné ticho krajem vším.
TAŠKÁŘ sem jde pěšinami
Pro kámen, když bít chce hlavy
Lidem nepohodlným.
(Čas 25. října 1903.)
196
ANEKDOTA.
Když Machar umíral, děl svému synu:
Tajemství své ti nechám, nežli zhynu.
Verše se psaly z nadšení a lásky od věků.
Lze vyrábět však také poesii – ze vzteku.
BAJKA ZVÍŘECÍ.
Myslela hyena, že se orlem stala,
když u zdechliny s orly hodovala.
EVOE!
Vrcholy Olympu, ó buďte zdrávy!
Já bit byl Macharem, tož vejdu ve chrám
slávy!
RODINNÁ KRONIKA.
Galilejskému vzdal se praot Váš, Julian
Apostata.
Sám soudce poskyt si i kata.
Váš praděd Voltaire lopotou se schvátil –
a Církve Boží přece nevyvrátil.
Ríš německá přes posměch děda Heina
se scelila a vzrostla bájná.
A nezpůsobné vnoučátko zas na kříž plije?
Pepánku Macharův, učil se z historie!
197
O TEMPORA!
V národě českém moc je na ruby,
leckterý kozel sluje zahradníkem,
a já, jenž neumím vzít karet do ruky,
největším sluji karbaníkem.
A tento Tittel ohne Mittel
mně veliký náš Machar skytl!
MACHARŮV IDEÁL KNĚZE.
(Viz „Naši dobu“ 1902.)
Já knězem být! nic nečet bych,bych
jak dokonalý osel,
nic nejed bych, nic nepil bych
a třetího dne pošel.
ZVYK JE ŽELEZNÁ KOŠILE.
Vy zvete mě, ó bratří,
bych do vlasti šel zpět?
Já židovský svůj chomout
za celý nedám svět.
(Čas – by – 18. 2. 1912.)
Já Krista nenávidím,
pop je mi zvířetem,
jen Taussig, Guttmann, Rotschild
jsou lidstva výkvětem.
198
RECEPT
(z nejnovější Macharovy „Básnické kuchařky“.)
Vezmi kroniku a vyřež muže,
katolíka, sedři pěkně z kůže,
pokrájej a natři česnekem,
drobátko to oslaď pendrekem,
pak dej ochutnati pánu z Taussíkú –
a jsi jedním z prvních básníků.
NEPŘÁTELÉ NÁRODA.
Řím a Vídeň – pravda svatá,
z těch dvou míst nás dáví Satan:
Z Vídně lid náš tráví Machar,
z Říma starosta žid Nathan.
VÝROBA ČERTŮ.
Machar – jaká odvaha! –
Dostála svlek do naha,
důkladně jej nadehtoval,
na to chlupy obáloval,
potom s chloubou na jarmak jej vezl,
že nového čerta vynalezl.
A tak na tržišti našem
Dostál čertem, Machar hodným Mikulášem.
199
O SPIELBERG!
O SPIELBERG!
„Ubohý Kriste Pane!“ zbožně vzdychne,
když v jeho církev drápy zaryje.
Žid lidokupec také píše holkám
na papíře s obrázkem Panny Marie.
MACHAROVI.
Pořád běháš na stolici,
přísně soudit svět a věky.
Milý kdo chce právo říci,
nesmí pořád prskat věky!
SLOVUTNÝ MISTŘE!
Přijmi prosím kytku kopřiv,
již jsem sebral nahmátkou,
vím, že za tvé fůry hnoje
jest jen chudou oplátkou.
Pro mé verše neumělé
neměj úsměv potupný,
jiní zřezali tě skvěle –
Karásek, Dyk, Chalupný...
Slovinec kýs také sice
řízněji tě sesekal...
útěchouÚtěchou mi jen, že více
ode mne jsi nečekal.
200
NA SHLEDANOU!
Roste mi to pod rukama
jako hora Fudžijama.
Abych splatil ostatní své dluhy,
Vydám brzo „Šlehů“ svazek druhý.
201
KAREL DOSTÁL LUTINOV
narodil se v Prostějove dne 22. září 1871. Otec jeho byl obuvníkem a později obchodníkem šicími stroji. Gymnasium studoval Dostál v Kroměříží v k. a. semináři a maturoval r. 1890. Studia bohoslovecká odbyl si v Olomouci, kdež byl r. 1894 vysvěcen. Poslán za kaplana na německou Štaci ve Wiesenbergu, kde však pobyl pouze rok. K vánocům r. 1895 přeložen byl do Nového Jičína, kde zůstal dílem jako kaplan, dílem jako správce duchovní v zemské polepšovně plných deset roků. R. 1904 na podzim zvolen byl farářem v Prostějově, svém rodišti. Je jím dosud. Lutinov básnil od let studentských. Jako bohoslovec uveřejňoval své verše v „Museu“, „Našem domově“, jenž tehdy právě začal vycházeti, v „Obzoru“, v prostějovských „Hlasích z Hané“ a j. Básnický pseudonym Lutinov zvolil si dle vsi Lutína u Olomouce, odkudž pocházel jeho otec Leonhard. Do Vychodilovy „Hlídky literární“ psal Lutinov posudky a studie o české poetice. Projevoval vždy a hlásal touhu po větším vzletu, širším rozhledu a modernějším cítění v katolické literatuře. Našel celou řadu stejně smýšlejících. Boj s pražskou „Vlastí“ srazil tyto mladé kněze v družinu, kterou nazval F. V. Krejčí „Katolickou modernou“ a jež měla první své středisko na Vyšehradě u kanovníka Beneše Metoda Kuldy, za jehož pomoci r. 1895 vydán v Holešově almanach „Pod jedním praporem“. Mezi jeho vydavateli je i K. Dostál. Téhož roku vyšla prvá básnická kniha Dostálova „SEDMIKRÁSY“. Dne 1. ledna 1896 vyšlo v Praze první číslo měsíčníku „NOVÝ
202
ŽIVOT“, který však už číslem třetím přenesen do Nového Jičína. Dostál–Lutinov stal se nejen redaktorem a vydavatelem, ale i majitelem jeho. „Nový život“ vycházel až do roku 1908, kdy po 12. ročníku zanikl. R. 1899 vydal Lutinov druhou sbírku „KRÁLOVSTVÍ BOŽÍ NA ZEMI“, r. 1902 třetí „POTULNÝ ZPĚVÁK“, po 10 letech 1912 čtvrtou „RYME A ŠPRYME“ a roku 1913 „ORLÍ FANFÁRY“ a „OSUDY“. Roku 1898 vyšlo libreto „HONZA HRDINA“ a r. 1902 „KVÍTKA SV. FRANTIŠKA“, které přeložil z italského. R. 1903 založil Dostál ilustrovaný katolický moderní měsíčník pro vzdělání českých žen a dívek „EVU“, který první rok i sám redigoval. („Eva“ dosud vychází redakcí pisatele těchto řádků.) R. 1912 zahájil po přestávce pětileté Dostál vydávání „Nového života“ opět, ale pod názvem „ARCHA“. Při „Novém životě“ vydal Dostál celou řadu knih původní české tvorby i překladů. Tak práce od J. Š. Baara, kterého Dostál vlastně do beletrie uvedl, S. Boušky, Jak. Demla, Fr. Eislera, Ad. Racka, J. Karníka, B. Konaříka–Bečvana, V. Bitnara, M. Kavanové, Leona Bloye, kard. Spaldinga, Ant. Fogazzara, Joh. Jörgensena, a obrazy od Fr. Bílka, Fel. Jeneweina, V. Foerstra, Jana Koehlera atd. V knihovně „LETOROSTŮ“ pří „Novém životě“ vydávané zastoupeni byli kromě jíž jmenovaných B. Jiříček, J. Kalus, R. Stupavský, Fr. Horáček a j. „Nový život“ zanikl pro depresi v kněžstvu po rozpuštění Jednoty, obtíže administrační, politické a kulturní boje, v nichž se Dostál v Prostějově octl. Za to však založil r. 1908 Lutinov
203
týdeník „JEČMÍNEK“, který původně byl jen pro město Prostějov určen, ale pak rozšířil svou působnost na ostatní hanácká města. Jednu dobu vycházel „Ječmínek“ dvakráte týdně. Při „Ječmínku“ začal Lutinov též vydávati sbírku letáků „ZLATÉ HROZNY“. Vyšla vsak pouze tři čísla. Pří „Arše“ vydává teď Dostál opět knihy. Vyšlo G. Ronajovo drama „SLUNEČNÍ PÍSEŇ“, vychází Calderona de la Barka hra „PRVNÍ KVĚT KARMELU“ a dotiskuje se J. Verdaguerova „EUCHARISTIE“ v překladu S. Boušky. Mimo svých listů přispívá a přispíval Dostál zejména do „Našince“, „Čecha“, „Hlasu“, „Českých květů“ a j. Za povšimnutí stojí překladatelská činnost Dostálova. V dřívějších letech překládal z německých klasiků: Schillera, Goetha, Uhlanda, Lenaua, pak z Danta a v novější době všímá si moderních německých básníků katolických, zvl. Marie Herbertové.
Činnost Dostála-Lutinova jde několika směry: je básníkem, překladatelem, politikem, žurnalistou, kritikem, redaktorem a nakladatelem. Vždy je však bojovníkem, heroldem nových myšlenek, jejich harcovníkem, razí cestu a „vydupává českého Danteho“. Často trpí v něm básník a pěvec na účet bojovníka ať již literárního, nebo kulturního či politického.
Nesmíme zapomenouti na mecenášství Lutinova vůči výtvarnému umění. Řada malířů a sochařů by je mohla dosvědčiti a dokazují je i umělecké sbírky v Dostálově faře. Kostel prostějovský honosí se jeho zásluhou Bílkovou křížovou cestou, fresky od Köhlera
204
a fra Pantaleona Majora atd.
V Novém Jičíně pracoval pro zřízení české školy a založil pro českou menšinu první týdeník „Kravařsko“ a s P. Šrámkem pracoval ve spolcích křesťansko–sociálních.
O Dostálovi–Lutinovu psali: Marie Kavanová v knize „Naši básníci“ (Nov. Jičín 1904) a Mil. Babor uveřejnil studii „Barvy a záře v poesii K. D. Lutinova“ v „Nov. věku“ (Praha, 1914); věcné studie o všestranné činnosti jeho a jejím vlivu na současnost, o jeho stycích s literáty domácími a zahraničními dosud není. Našim mladým historikům naskýtá se vítaná příležitost k vyčerpání obsáhlého tématu.
Z nevydaných prací Dostálových jsou uchystány do tisku sbírky básní „Písně tvorů“ a „Ve mlýně světa“.
Na podzim vyjde druhý svazek „Šlehů a něh“ pod názvem „Mrskut“ (pomlázka), v němž autor vypořádá se s dalšími otázkami a osobami.
Soubor spisů Dostálových počne vycházet k vánocům. Prvním svazkem budou „Sedmikrásy“ s litografiemi J. Koehlera.
LADISLAV ZAMYKAL.
205
OBSAH.
Proslov7
Můj život11
Mým nepřátelům13
Nešťastný muž14
Spravedlnost16
Politická píseň17
Mladým19
Peníze20
Kovář26
Ať žije český král!28
Modlitba moderního člověka30
Ďábel při práci32
Běh dějin35
My jsme dobří katolíci!37
Prostějovská koleda vánoční38
Loučení farářovo40
Šalomoun42
„Rosnička“43
Pokušení44
V těžké chvíli46
V zátiší lesa47
Na Bílou horu49
Marionetta51
Antický básník52
Triumf národa58
Epištola59
My jsme naši Valaši62
Blázinec63
206
Krysař a drakař64
V čelo knihy básní65
Tělo–kniha66
Literární burleska67
Danteum v Praze68
KAPUCÍNSKÉ KONTEMPLACE73
Poznámka autora, Úvod, Proemium, Přivítání, Plaménky, Tiše, tiše, V zemi papučí!, Modlitba nadčlověka, Habemus legem, Jistému potentátu, Připomenutí, Favete linguis, Nejmilostivější Pane!, Zač, Co jsem já? Já doufám, Dopis, Dětská, Stesk nadčlověka, Dobrá rada, Omluva, Povzdech.
Epigramy101
Holdování králi Ječmínkovi138
Tatarský kapulet143
MACHARIKON:145
Úvodem, Ty židovské peníze, Machar Moravě, Český Diocletian, Dík, Tři čeští velikáni, Revanche, Ubozí buditelé, Přednáška J. S. Machara, Epitafy, Píseň vzteklého genia, Zrádce, Na soudnou stolici, Snadno a rychle Vzdech do Ameriky, Paian, Střely, Na různé adresy.
Na shledanou201
Karel Dostál Lutinov203
E: tb; 2004
207