Odpoutání.

Bohdan Kaminský

Odpoutání.
I. I.
Šli chvíli parkem vedle sebe, však cítili, že mezi nimi jest dohráno... Leč jak si říc’? Šla mlčky hlavu sklánějíc a cítila, jak v duši zebe ji pohled jeho, plný zimy, studený pohled, který znova a líp, než všecka lidská slova ji v pochybnostech nenechával, že pro ni ztracen tento muž, že žhoucí jeho lásky nával vychladl, zhasl, zmizel už, že to, co zbylo její touze v tom jeho srdci ještě dnes, jsou dohořelé jiskry pouze... Tu poznala, je konec všemu. A ona, jak hrdinky dramat, jež vídávala, k vůli němu se odvážila muže klamat – a náhle ten, jejž ráda má, 12 k ní chladně se a cize chová, jde vedle ní tak beze slova a téměř si jí nevšímá... Když prvně k ní své oči vznes’ před dvěma léty, byl by za ni, jež přece byla vdanou paní, dal snad i život celý rád a přísahal jí tisíckrát, že nemůže si myslit ani, jak bez ní žil by opět sám... V rostoucí vášni, stále větší, víc nedbal ani lidských řečí a hrdě čelil domněnkám svých známých, všemu nebezpečí, ve kterém stále žili oba. A dnes ta uplynula doba, kdy láskou nevěrné té ženy byl nadšený a přeblažený, kdy koříval se její kráse, jež plnila mu celou duši. Ta doba přešla, – a jí zdá se a ona v mukách ví a tuší, že není už, čím dřív mu byla, že jemu není víc tak milá, že jakýs cizí, divný chlad tu lásku jeho zvolna rdousí, že víc a více cizí jsou si a blízka je ta doba snad, 13 kdy on, teď střízlivější mnohem, jí opatrně vyhne se, své srdce jinam zanese a klidně dá jí chladné s Bohem!
II. II.
Šel, hůl svou v písek zabodal a mlčel. Dlouho neřek’ slova. Ni rámě jí dnes nepodal. Úkosem pohlédla naň znova. Cítila, jak jí skráně planou, a všecka krev jak stoupá k líci. „Vy, tuším,“ děla hledíc stranou, „se chystáte mně cosi říci, a nevíte, jak začal byste.“ A oči svoje plné hrůzy naň upřela: „Já čekám, vizte, a poslouchám.“ On zvolna v chůzi se zastavil. „Jest pravda,“ děl a do země se zahleděl. „Nu, vidíte, že všecko vím a uhodnu.“ – „Tím lépelépe. Nuže, pak nebude vám tajemstvím, že svět si o nás mluvit může. A konečně, má dosti látky to klepů hnízdo prokleté.“ „Vy chcete tedy konec krátký? Já nudím vás, jen řekněte.“ 14 „Ne, nenudíte. Ale přec, uznáte sama na konec, jak příjemny ty řeči jsou, a jednou, jak je tuším růst, k vašemu muži z lidských úst se zcela jistě donesou.“ „Vy máte strach z těch lidských řečí?“ „Ne o sebe. Leč o vás jen. Jest vaše pověst v nebezpečí.“ „A přece byl jste spokojen a kliden po dvě léta celá, kdy v úzkosti jsem já se chvěla, mne, která klamala jsem jej, mne podlou, ničemnou a bědnou že vyžene muž s křikem jednou v bídu a hanbu, v beznaděj... A co jste vy mi říkal k tomu? Že můžeme být jinde šťastni, bych s vámi prchla z jeho domu, že za mořem kdes domov vlastní si vystavíme, žena, muž, kde budem navždy svoji už, až na věky, až do skonání... Ne, to strach není o mou čest, co mluviti vám se mnou brání... Leč já to vím: to žena jest!“ „Snad. Máte pravdu.“ Oči obou se potkaly a plály zlobou 15 a nenávistí. „A kde kvete ta růže krásná? A vy chcete se ženit?“ – „Ano, víte všecko. Já opravdu to krásné děcko si přivedu už záhy domů.“ „Lze přát jí mnoho štěstí k tomu. A znám ji?“ – „Nevím, ale vím, že vám ji sotva představím.“ Jí zlobou oči svitly znova a chvěla se jak v bouři list, – z těch očí líp než všecka slova mluvila němá nenávist... A na odchodu ruky ani mu nepodala. Klobouk zved’ a lhostejně se díval za ní... a druhou cestou dal se zpět.
III. III.
Veselka jeho jednou z rána potichu zcela, v tajnosti beze vší slávy odbývána, bez nádhery a bez hostí. Do chrámu vezli nevěstu v cestovních šatech barvy šedé, – hned po oddavkách párek jede do Italie na cestu. Se září štěstí na čele když z kostela šli manželé, 16 pár divných očí hleděl na ně: tak jak by kolem šla jen maně a náhodou, šla s mužem tady ta láska jeho bývalá... A lorgnonem se dívala, jak z kostela šel párek mladý. „Aj,“ řekla muži, „totě div, ten větroplach se také žení? Ne, to snad ani možná není! Vždyť mluvilo se o něm dřív, don Juan že to hotový...“ „Nu,“ děl muž její, „kdo to ví!“ a stranou hleděl na svou paní. „Já sám jsem loni dostal již ničemné anonymní psaní, že také ty mne podvádíš, – s kým, to už věru nevím ani...“ „Jdi, a že’s neřekl mi slova!“ A zasmála sese. „Totě pěkné – a on mi teprv za rok řekne!“ Za dlouhou chvíli ještě znova se rozesmála vesele, – ne, musila se smáti tomu... A za žertů a smíchu domů šli oba šťastní manželé.
17