Z pamětní knihy města Kocourkova.

Jan Evangelista Nečas

Z pamětní knihy
města Kocourkova.

I. I.
Radostného toho leta, kdy jsme ku podivu světa radnici svou dostavěli, okna udělať jsme zapoměli. Slavnou radu ukrutně to hnětlo, že nám nešlo do radnice světlo. Mnoho porad bylo odbýváno, mnoho řečněno a hlasováno, až po dlouhém kolísání usnesli se radní páni: „Každý, třeba v radě nezasedá, nechať doma všechny pytle shledá, na slunci je světlem plní, jakoby to bylo zrní. Pak ať sváže pytel tkanicí a jde vysypať ho v radnici!“ – Všichni tedy světlo chytli. V radnici však tma jak v pytli bytovala bez přestání. 19 Už si chtěli zoufať páni, an tu muž, co v koutku seděl, velemoudrý nápad věděl. Pravil totiž: „Ctěné shromáždění! káp’ jsem na to; vše se změní! Čítám v knize, již psal mistr Pecka, příklady že zjasní se tma všecka. Proto navrhuji, aby sněm dům dal osvětliti příkladem.“
II. II.
Vyšel mlynář na náměstí, ale v tom tu na neštěstí kominík mu v cestu letí a k radosti školních dětí, jež to viděly v té chvíli, počernil mu kabát bílý. Mimo to mu štulec zadal. Jiný by mu hned byl nadal, ale mlynář, jehož nelze viniť, nechtěl dále s ním se špiniť, nýbrž udal jej, by z trestu viník dán byl do arestu. – Na žalobu tu se soudní tělo sešlo 20 a kominík dostal, co se do něj vešlo, až ho některým už bylo líto. Většina však, by jim nebral větší mýto mlynář, jako ťopan rozhněvaný, držela se pevně jeho strany. A než minul třetí den, rozsudek byl vynešen: „Po zákonu slavné rady soudní, v nížto zasedají muži kloudní, vinen kominík i v stavu napilém; mlynář to má černé na bílém.“
III. III.
Rada, která letos zasedává, celé obci na vědomosť dává, aby z toho každý chytře těžil, ziskuchtivých doktorů se střežil; neb my máme důkaz na to v ruce, že jsou nepřáteli dobré konštituce.
21