Jiskry a plaménky (1899)

Beneš Metod Kulda

Jiskry a plaménky.
Rodičům českým věnuje
B. M. Kulda, kanovník Vyšehradský, kněz jubilár.
V PRAZE 1899. Tiskem B. Stýbla. – Nákladem vlastním.
[1] JISKRY.
Stručné a zvučné: Jiskry jasné, rady spasné otcům, matkám, domům, chatkám.
Proslov.
Již čas, již čas, již čas, slyš kde kdo vážný hlas! Již meluzína skučí, hrom z nedaleka hučí, již hadem lítá blesk, a budí v duších stesk: hle, již se zdvihá prach, jenž valem množí strach, Ó pospíchejme v chrámy, Bůh smilovný buď s námi! Není to vichřice v přírodě Boží, která nám hubívá pozemské zboží; bouře ta národu záhubou hrozí, možnost tu nechápou slepcové mnozí. Oni se bludem svým chvastavě chlubí: „Nevěrou naší se nepřítel zhubí!“ [3] Ubozí, neznáte dějiny vlasti? Nevěra byla vždy pro národ pastí, z nížto jej vícekrát v smrtelné ráně k životu zbudila Církev jen Páně. Křičíte, stojíte, jako ty duby. nezříte, kterak se nepřítel zubí; radostí v hrudi jim tají se dech, šeptají: ,Čecha jen přemůže Čech. Církev co zmařila pradědům našim, jistě my dovedem způsobem snazším. Víru svým rodákům z útroby kradou, nevěrou národ svůj pod meč nám kladou.‘ Hubičům odvěkým nechcete věřit? Na Bílou horu zas chcete krok měřit? Vizte přec, co se již kolem vás děje, a kam ten zástup váš zběsile spěje! Koho váš nerozum do sítě lapí, ve zkázu zjevnou hned s rodinou kvapí. Zjevené pravdy již nejedna chýže bojí se jak zlý duch Kristova Kříže; vašimi bludy se v temnotu noří, vlastní své blaho a rodin svých boří. K vůli vám ctnosti a příkazy Boží mají už za plevel, za škodné hloží; poctivé práce se úšklebně štítí, v lenosti jenom chtí blaženě žíti; máte-li jistotu porážkou vaší, Bůh že zas zachová milou vlast naši? A že Bůh národ náš ve stavu chabém v svobodě zachová, an chce být rabem? Nedá-li národ nás záhubcům jarmo, ježto mu shovíval tolikrát darmo? 4 Doufá-li rozum váš přeludem jatý, vám že by na pomoc Václav šel svatý – mučenník pro víru do nebe vzatý? Ano, jen odložte všechen blud klatý; nemůže hájiti nebešťan blahý nevěrných křesťanů zpozdilé snahy. Má-li snad zvolati řiditel mezka: „Aj hle, zde bývala Praha kdys česká?“ Bohužel, svedenců značné již tlupy národ svůj veřejně, nestoudně tupí; před nimi svobodný nemyslitel do hlučných spolků a táborů všel. Již čas, již čas, již čas, slyš kde kdo vážný hlas; a poslušen jsa pravdy hlasu. měj na zřeteli bludnou chasu! 5
Opatrnost
Nikomu nezbývá opatrnosti, má-li se vyhnouti nepříjemnosti. Uvaž dřív důsledek každého žertu, nežli jej vypustíš na venek ze rtu. Zhusta slovo lehkovážné činí z dobrých přátel vlažné. Nezřídka škodívá posudek mdlý, ač se v něm netají úmysl zlý. Radostně ti lékař praví: „Chvála Bohu, každé větší pominulo nebezpečí, navrátí se milé zdraví; slyš však radu neomylnou: opatrnost chovej pilnou. Jasné slunko, modré nebe, z dusné jizby láká tebe; ty však pobyt venku zkrať, do jizby se brzo vrať; zvolna denně prodlužuj na slunéčku pobyt svůj. 6 Mrazí-li tě čerstvý vzduch, opusť sad a vábný luh; čím víc budeš čil a zdráv, tím dél dli tam a se bav. Co se lidem zdravým hodí, churavému snadno škodí. Od klidu se neodchyluj, pranicím se nerozčiluj; škádlí-li tě někdo v domě vědomě neb nevědomě, pomysli si: „K vůli tobě nebudu já škodit sobě; pro tě nechci zemřít dřív, pokud Bůh chce, budu živ,“ i ty sobe dobře raď, života si neukrať. Vábí-li tě hladný běs, mírně pij a střídmě jez; nezřídka by jedly oči, v žaludek co škodně vkročí. Řekni rázně: „Ne a ne, vy, mé oči sklamané; však můj rozum dobře ví, kdy a jak vám vyhoví; postím-li se ještě den, budu míti libý sen; uvidím pak snad už zítra, co dám do hladného nitra, nesmí toho býti moc, nezkazím si příští noc; drobným krokem přijde čas, kdy jíst budu více zas.“ 7 Po nemoci jdeš-li po tichu ze světnice do zahrady, pilně dbej mé dobré rady: „Neboj se ni v srpnu kožichu!“ Chceš-li vyzdravět a býti silným, poslušen buď lékařovy rady; při tom však buď stále vždy a všady prosebníkem důvěrným a pilným; hlasem zbožným zaznívej tvá hruď: „Bože věčný, Tvá jen vůle buď!“ Nejlépe ví jenom Pán Bůh Sám, co je k blahu, ku spasení nám. Dobrá, silná v Pána Boha víra v každé nemoci nám slzu stírá. Věrný křesťan jenom po tom touží, ku spáse co věčné jemu slouží. Nežli střelíš, dobře měř, nevysměje se ti zvěř; lehkovážně-li kdo střílí, velmi často zle se mýlí, ať již střelil puškou, lukem, nebo smělým ze rtu zvukem. Máš-li v hlavě temné šero, na uzdě měj slovo, péro. V mozku-li máš pýchy páru, vyhýbej se všemu sváru. Nechlub rozoumkem se svým před člověkem zkušeným; slovo tvoje skromně zvuč, od zkušených rád se uč. Buďme vezdy opatrni, dáváme-li ruku v trní; 8 v trní bývá had, a ten uštkne rád. Trním mnohý spolek bývá, nepozorný v něm-li dlívá; číhá na něj čím dál vetší těla, duše nebezpečí; nejeden pak slzy roní, ale pozdě bycha honí. Ustaň ve svém hluku chlubném, na ptáky se nejde s bubnem; pérem klidným, slovem vlídným prospěješ dřív lidem bídným. Bděte, opatrni buďte, rodiny své nezarmuťte; na zřeteli blaho mějte, spolkům zlým se vyhýbejte!
Hodiny.
Každá tělo drtí, poslední je smrtí; tělo do hrobu se vloží, duše chvátá na soud Boží.
Rušitel blaha.
Jen ten žije v pokoji a míru, kdo má v duši živou v Krista víru; Věz a věř, že nekřesťanská věda pravého nám blaha nikdy nedá. 9 Nečerpáš-li pravou vědu z Boha, nebezpečně poklesne tvá noha. Nevěrecká věda tápá v kalu, světélka jej vedou do močálů; sobě, lidstvu, světu nerozumí, bez Boha kdo na přírodu čumí. Denně stárneš, tma se tobě množí, nevnikneš-li ve Zjevení Boží. Ptal se Kristus prosícího slepceslepce: „Jakou žádost chováš ve své lebce?“ Slepec řekl: ,Po jednom jen slídím, račiž, Pane, učinitučinit, ať vidím!‘ Tak má volat každý slepec duchem v Církvi k Pánu s nakloněným sluchem. Kdo jen po světluškách zemských baží, drahý národ nikdy neoblaží. Národ každý neštěstí jen hnětlo, nepoznal-li Krista, „světa Světlo“; i náš národ byl jen tehdy blahý, pokud vedl ku Kristu své snahy. Ty, že drahý národ miluješ, na Krista-li jako Jidáš jdeš? Ne tak, bratře, buď přec opatrný, na rozumu smyj si temné skvrny. Promluv z duše: „Pane, já se stydím, prosím, učiň, Spáso má, ať vidím! Dejž, ať poznám na světě proč jsem, jak mám sloužit Boha, bratřím všem. Osvěcuj mne věčné pravdy zář, bych víc viděl než ta němá tvář. Nechci býti zhoubným duší lovcem, užitečným být chci národovcem! 10 Bratry, sestry jsem jak Šavel hubil, planým slovem duší sta jsem ubil; smělou lží jsem na scestí je vodil, po němž sám jsem rozervanec chodil; lupinami temnil jsem jim vid, mladým duším rozrýval jsem klid. Množství lidí, celé rodiny uvodil jsem v bludné vidiny. Sta a sta těch, jenž šli na mé scestí, padlo do temnoty, do neštěstí, z něhož vyvede jen Boží div – Bože, buď jim i mně milostiv! Pavlem učiniž mne, Kriste Pane, ať se s námi tento zázrak stane! Nač mi Bůh dal mimořádné vlohy? Papírů jsem popsal celé stohy; má-li národ z toho užitek? Vidím zmatky, slyším divý skřek! Jedovaté sil jsem símě dračí, černý květ i ovoce se zračí, po vlastech už příšerně se mračí; podrýval jsem živou v Krista víru, líhnou se mi davy hnusných štírů; tito den co den se rozmnožují; na sta šťastných lidí zubožují; ubožáci jako divoši rvou se, hýří, štvou a lenoší. Svobodáři jsou jim příliš slabí, hledají prý pro sebe jen žlaby, jsou prý prospěchářů podlézaví rabi. Jejich odchovanci dále jdou, oni reky udatnými jsou: 11 Boha zapírají, národ tupí, po kořisti baží jako supi. Oni ovšem na praporu mají, co jich otcové jen chytře tají.“
Četba dobrá a špatná.
Zhusta kniha zevně slibná v nitru bývá velmi chybná; lesklá slupka jádro halí, a v něm jedovaté kaly: rozpomeň se na Sodomu, knihu špatnou vypuď z domu. Za to knihu chvályhodnou, poučnou a blahoplodnou, v uctivosti velké měj, poučovat z ní se dbej. Dobrá kniha skýtá těchu, každému jest ku prospěchu; kniha špatná, ne-li hned, brzo trousí v duši jed; ona tělo, duši moří, blaho v domě rychle boří. Nač máš rozum? Nebuď slepý, ze studánky kalné nepí; voda živá, voda čistá, proudí jenom z víry Krista; kdo se Krista odříká, do záhuby utíká. Pozor, bratří, pozor sestry, pozorujme život pestrý, 12 vizme, kde je krásná ctnost, tam jen zříme pokoj svatý; nevěra a hřích a zlost – nepokoj vždy plodí klatý. Kdo v tom může býti blah? Jenom rouhač, pijan, vrah! Nábožným se každý staň, bezbožných se pilně straň. Stále opatrni buďte podle slov a skutků suďte; pěkná slova nestačí. v skutku-li se nezračí. Ne ten, kdo jen volá: „Pane,“ – nebešťanem už se stane; kdož i koná, co Bůh velí, v nebi bude stán mít skvělý; toť jsou slova Jesu Krista, pravda celá, spása jistá. Přísloví staré krátce nám praví: „Čistota těla poloviční zdraví.“ Kéž jest kde kdo viny prost – vody máme všude dost. Čistota duše zdrojem všeho blaha, svátostní vody dojde tvoje snaha. Bez modlitby, bez přípravy do práce se nedávej; v každé práci, rukou, hlavy vytrvale sedávej: v pomoc Boží silně věř a své síly moudře měř. Nelekej tě velký ruch, pevné vůli žehná Bůh. 13 Pracuj chutě s mnohou pílí, nepřeceňuj svoje síly: opatrně uvažuj, s Bohem počni úkol svůj. Hledej moudrých dobré rady, užitečné vždy a všady, práce nebude mít vady. Jsi-li ve tmě, světla hledej, lichým studem mást se nedej. Poučení vděčně slyšme, v paměti je dobře vpišme. Pracuje-li někdo jiný, zrak tvůj při tom buď vždy činný; tak co, nevíš, rychle zvíš, mnohému se naučíš! Nedůvěřuj ledakomu, bezbožníka vypuď z domu: vtrousil by vám nevěru – nejhnusnější příšeru; ona chytře tvářnost zlou kryje mylnou škraboškou; také vejce, pěkné dosti, mladé hádě v sobě hostí. Klepař rozvážného muže nepřipoutá k sobě úže; utvoří si vlastní soud, ve kterém se nedá hnout. Zkoumej velké, malé tiskopisy, než je vezmeš k sobě do domu; žalostně bys toho pykal kdysi, že ti způsobily pohromu. 14 Kdo zlé četbě rychle výhost nedá, žalostně se s bídným koncem shledá. Zbožnost-li a ctnosti hájí tisk, budeš z něho míti hojný zisk. Za vzdělance neměj člověka, jenž se hádky, rvačky neleká. Křesťan, vážný přítel pokoje, odsuzuje hříšné souboje. Nastavíte, blbci muži, za své svůdce vlastní kůži.
Pokora a pýcha.
Čím většími dary tě obdařil Bůh, tím ryzejší pokorou zdob se tvůj duch. Kdo se volí zastkvívati pýchou, všude páchne nejhnusnější jichou. Pyšný vlastním přesvědčí se videm, odporný že Bohu jest i lidem; pyšnému se moudrý vyhnout hledí. soustrastnou mu slzu z oka cedí. Pyšným vážný člověk nerozumí, úsměv na rtech jenom stěží tlumí. Mluví křesťan poctivý: „Pyšným Bůh se protiví; pokornému milost dává, věčná budiž Bohu sláva!“ Hrdopyšku ubožáku, jakou chováš v duši čáku? Bůh se hněvá na tebe, a ty vjít chceš do nebe? 15 Nebuď s Bohem v odporu, zamiluj si pokoru! Pyšný volá: „Já jsem já, který všechno všudy zná; kdož by se mnou chtěl se měřit?“ O sobě jen ty tak soudíš, lidé řkou však, ty že bloudíš, nevolí tvým slovům věřit. Kdybys něco více znal, na pokoru by se’s dal; zbav se, brachu, směšné pýchy, naprav o sobě soud lichý. Čím víc v pravdu Boží vnikneš, tím víc pokorným být zvykneš. Ty se pyšně nadýmáš, že už všechno všudy znáš? Uč se pilně, a pak zvíš, že ti zbývá mnoho, a že víc jest toho, doposud co neumíš. Na bližního pokorného se stolce zříš vysokého, řka: „Ty bídný trpaslíku, nesáhneš mi ke kotníku.“ Zatím v jeho duši s pravdou styk jest užší, než se jeví ve tvé líci, a než chováš v mozkovici; smýšlení tvé ošemetné, oč vždy hlavně běží, pod ním v hloubce leží. 16 Bratře, stoje na hoře uč se moudré pokoře. Pán Bůh v nebi všechno vidí, pýcha tvá Jej neošidí. Každý člověk moudrý, skromný, v náboženství nepodlomný, výše stojí nad učence, má-li od nevěrců věnce. Moudrým víc se líbí zbožnost tichá, nežli neznabohů hlučná pýcha; Bohu i lidem líbí se pokorný, Bohu i lidem pyšný jest odporný. Každé pyšné slovo plané terčem posměchu se stane; slovo moudré, opatrné, na hlavu ti chválu shrne. Líp své pýše odolat, nežli chybu odvolat. Víš-li vskutku mnoho, věz, že přece toho zbývá mnohem víc, o čem nevíš nic. Pozor, člověk hrdý, plachý, roznáší rád plané tlachy. Kdo jen vlastní slávy hledá, dobré věci vzrůstu nedá. Po lepším-li hrdě toužíš, dobrému vždy neposloužíš; na očích měj veškery nepříznivé poměry. 17 Kdo se v práci rozzlobí, nedobře věc urobí. Slova vlastní uvaž přísně, pro bližního jiné vážky měj, laskavě mu ve všem shovívej, tak se zbavíš mnohé tísně. Nejen horli proti pýše, pokorou ať hruď tvá dýše, sice klesneš na své líše. S vysoka-Ii na vše koukáš, nadutě-li sobě houkáš, budíš všude smích, a máš těžký hřích. Každý, kdo si pyšně vodí, vlastní dobré věci škodí. Hrdě-li se člověk škeří, kdo že jeho slovům věří? Smělý hrdopyška oblažuje smíška, pokoře-li učí, proti pýše hlučí. Pokoře-li pyšný učí, horlením-li pijan hárá, nestřídmost když přísně kára, oba mluví, až to bučí. Škoda sebe lepší snahy, chceš-li řečnit bez rozvahy; mluvíš-li kde bez přípravy, snadno vzbudíš hlučné vřavy, zavzní tobě mnoho hlasů: „Mohl’s mlčet, škoda času!“ 18 zlému vstříc jdeš osudu, odneseš si ostudu. Lepší vážné kroky skromné, nežli skoky krkolomné. Chceš-li řečnit s lehkou myslí, zalez raděj v doupě syslí; ponech sobě plku svého, budou tě mít za moudrého; úcty-li se pozbavíš, nesnadno to napravíš. Dílo vážné družiny kazí hrdouš jediný. Hrdouš maje v hlavě plno prachu, jako řečník práší beze strachu; div-li, že si bílé s černým mate, povídaje páté přes deváté? Jak by v hlavě líh měl z višní, s přítelem svým mluví pyšní: „Lidé nečtou básně moje, jak číst budou básně tvoje?“ Nedrápej se nahoru, zamiluj si pokoru, pozbavíš se úkorů. Rekovná pokora pracuje tiše, odejme vítěznou korunu pýše. Nejen Bůh se pyšným protiví, každý člověk moudrý, poctivý opatrně jim se vyhýbá; domýšlivě nadouvají tvář, kolem hlavy strojí sobě zář, bytost jejich všem jest nelibá. 19 Hrdopyškům plňte všechny choutky, ze sebe jim čiňte pouhé loutky, snad vás blahosklonně pochválí; projevte, že znáte směšné bloudky, poodhalte jejich temné koutky, hněv se jejich na vás provalí. Nádor v mozku hned se nezhojí, o upřímnost hrdouš nestojí, nebude as více hledat tebe; ty pak proto přátelskou svou hruď přespřílišným žalem nezarmuť, později snad přece pozná sebe. Přichází-li člověk hrdopyška, pilně zpytuj, není-li v něm liška. Člověk hrdý bývá tvrdý k lidem rovným nebo nižším; ale k lidem nad něj vyšším, z nichž mu čest neb prospěch kyne, jako otrok rád se vine, pokorně jim pochlebuje, tajně vsak i zradu kuje.
Pracovitost a šetrnost.
Kdo se věrně namáhá, tomu Pán Bůh pomáhá. Za let mladých stáří na paměti měj, na teploučký kožich sobě ukládej. Za mládí kdo lehkovážně větří, pro své stáří mnoho neušetří. Za mladosti pilen buď a střádej, bez potřeby halíř nevydávej. 20 V karty nechtěj nikdy halíř sázet, snadno mohl by ti kdysi scházet. V mládí svém kdo všeho přeje sobě, nedostatkem strádá ve starobě. V mladosti kdo libuje si v práci, výdělek svůj marně neutrácí, ve stáří se bídně netrmácí. Úspory kdo v krčmě ukládá, úroků ať žádných nežádá; ztrácí úrok se i jistina, a hle, hlad má celá rodina; potom zvolá: „Kam jsem rozum dal, do krčem že rád jsem chodíval?“ Ubožáku, „pozdě bycha honit,“ kajicné teď slzy musíš ronit! Buď ti milost Boží vrácena, a tvá duše nebuď ztracena! Má jen malou dírku chřtán, pohltí však dům i lán, lenoší-li jeho pán a má v lásce hru a džbán! Veselému pracuje se lehce, mrzoutovi do díla se nechce. Slyšte, co zkušený tatíček radí: „Šetřte, a pracujte, dokud jste mladí,“ dí kmet, vida v krčmách chasu: „škoda peněz, vás i času!“ Chasa ta se divně baví, maří těla, duše zdraví. Muži peněz za líh klopí, až pak leží jako snopy; 21 jiní blábolí a řvou, vespolek se krutě rvou; to pak nerozumně zvou rozmilou svou zábavou. Kde je moudrá šetrnost a kde rozum, blahá ctnost? V duši ryje více dluh nežli v zemi rýč a pluh, nedělej dluh bez obav, máš-li jej, hned se ho zbav.
Dodatky rozličné.
Liberál vtipkoval: „Aj ty jsi svatým!“ Odpověď: „Snažím se, svatým se státi, čehož mne smilovný Pán Bůh rač dáti; kdo že by na věky býti chtěl klatým!“ Zlý tvůj jazyk ctnosti haní; neznáš Boží přikázání? Zvol si ctnostnou cestu, zbav se věčných trestů! Nechceš-li být divochem, přestaň býti lenochem; zpytuj Boží Zjevení, abys došel spasení. Nežij jako plachá zvěř, Boží slovo slyš a věř! Boží Syn se za tě vtělil, aby s tebou slávu sdělil; 22 hříchy tvé vzal na Sebe, abys vešel do nebe; ty pak trváš v hříšné zlobě, nevědomost volíš sobě. Mnohé zvíře bystřejší má zrak nežli člověk starý, ba i mladý, a přec blbě hledí do oblak, nad svůj pokrm nezná lepší vnady; ducha rozumného tvář ta němá, jako člověk, ve svém těle nemá, jejž Bůh stvořil ku věčnému blahu, pro kteréž mu dal i možnou snahu; člověk jasně na přírodu zírá, pokud jemu svítí v Boha víra, on však řiď se Božím Zjevením, ne však pouhým rozumem jen svým. Pohanů rod, je-li bez Zjevení, živoří, an zvěří přece není; nevěrec, to rozumem svým změř, horším může býti nežli zvěř; zákonem se žádným vésti nedá, požitků jen jako zvíře hledá. Odtud za dob našich častý zjev, krade se a loupí, prolévá se krev. Nevěrec i bratry svoje bije, věrný křesťan v lásce s nimi žije. Národu jen věrec prospěšen, nevěrec jej pro svůj zisk dá v plen. 23
Rozum bez Zjevení.
Ó vy mělké, nevěrecké hlavy, rozumem Vás obdaroval Bůh, ale duch Váš spí a slep jest, hluch, za Vámi jdou slepě mělké davy. Trváte-li hluší bez Zjevení? Veďte směle ve tmy druha druh, pohanský Vás obveseluj ruch, hrozné bude Vaše probuzení! Po spasné vy netoužíte víře, máte za to, v některý že den bez následků pomine Váš sen, a že zahynete jako zvíře. Trojjednoho Boha zapřít dovedete, pokud vábí tělo Vaše kal; až pak umoří Vás bol a žal, ze sna svého bídně procítnete! Zapuďte již temné mraky s očí, jež Vám strojí nepřítel zlý ďas; už jest věru svrchovaný čas, živý duch Váš před soud Boží vkročí. Ó ta smutná bezbožecká věda, živíť ji jen vid a čich a hmat, u každého plný chyb a vad – duše lidská nahmatať se nedá! Již zná v světle Božím rozum zdravý, kteréž zkoumá Zjevení a svět, spásonosná svatá věda věd, ne však směšný rozoumek Váš hravý. 24 Bez Boha má dojít národ slávy? Bez Boha má míti všechen lid spokojenost, radost, blahobyt? Jděte, učte, lečte, blažte bravy! Nejlépe děti své vychová nábožná matka, váží-li z pravdy a z lásky svá slovíčka sladká, onať jak Maria v srdci svém pečlivě chová jasná a blaživá, zjevená neklamná slova. Otec-li rozumný působí s chotí svou spojenou silou, dovede před bludy zhoubnými chrániti rodinu milou. Rouhavého smělce, lháře, žamputáře, pleticháře, netrp ani hodinu, sic ti zkazí rodinu. Člověka, jenž mnoho plká, chraň se více nežli vlka; vlk jen tělo lidem trhá, plkuš duši v zkázu vrhá. Víc much schytáš na kapičku medoviny, nežli na sud ostré kyseliny. Člověka dřív slovem vlídným získáš, nežli když mu hrubě v duši pískáš. Moudrý v rozhovor se nedá s opilým, jenž hádky hledá. „O půjčku jsem namáhavě staral já se, o splátku pak věřitel ať postará se.“ Tak jen bídník smýšlí, nevěda, že Bůh vymáhati bude lehkovážný dluh. Výkvětem bezbožné kultury mohou býť šeredné nestvůry; volte je do vzácných vzdělanců spolků, i tam jsou spřežením zuřivých volků. 25 Tam, kde se Kristus Bůh nezná a zapírá, blíženská láska a svornost hned vymírá; druha druh všemožně klame a moří, pokoj a blaženost v národě boří. Čím větší jest vzdělanost bez Boha, tím více zlá množí se mátoha. Zchytralí nevěrci, vůdcové lidu, soustavně vedou jej ve hroznou bídu. Dáš-li se nevěrci v osidla lapit, vlastní jen vinou svou budeš se trápit.
Co nás spasí?
Nekřesťanská, planá věda, marně pro lid blaha hledá; do národa tmu jen hází, komu „Světlo světa“ schází. Nač jsou lidstva dějiny pro nevěrce, hrdiny? Suchou trávu přežvykují, div se z toho nenadají, kde jsou z toho prospěchy, a kde v strastech potěchy? Nikdo z vás ať nelení vniknout v Boží Zjevení; jen ta pravda odvěká může blažit člověka. Vezměte ji do hlavy, osvěťte své soustavy; a v tom světle Jezu Krista zjeví se vám pravda jistá; 26 ve Světle tom bludy shasnou, rozšíříte pravdu spasnou. Kdo jen svou čest ve všem hledá, tomu Bůh svou milost nedá. Blaho bližních, Boží čest, katolíku heslem jest!
Jak se daří?
Vyjmu-li úplnou slepotu, den co den rostoucí hluchotu, na rukou prstů svých křivotu, nemnohou žaludku ochotu, nohou a kolenou slabotu, za všechnu ostatní zdravotu, za spánek, za klidnou dřímotu, velebím nebeskou Dobrotu; prosím, bych nesa let tíhotu šťastně šel k věčnému životu.
Těm kterým poetům.
Jeda letmo na pegasu, pevně drž se jeho vazu; jakýsi jej děsí mam, skáče pevně sem a tam. Zahlédl jsem na Parnasu potměšilou černou chasu; není-li Tvůj komoň zpitý, anebo jest jankovitý? Pozor, letí nad propastí nebezpečnou drahé vlasti; 27 shodí-li tě se hřbetu, veta po Tvém výletu. Zhyneš-li, Tvé psané listy morem zkazí obzor čistý, dnes i zítra na škodu ubohému národu. Sebrav údy půjdeš pěšky, návrat na vrch bude těžký, nepolapí-li Tě drak, Svatý Duch Ti zjasni zrak.
Blíženci.
S opilým, má-li už ret a krok vrátký, moudrý se nedávej do žádné hádky; podobné rozmluvy rozumné není s člověkem, který se vysoko cení.
Domnělý chytráček.
Kde je co bráti, tam lakomec jest; vedlejší věcí mu právo a čest; dotěrným bývá tam, kde je co brát, v pozadí ustoupá, má-li co dát. Tenkrát jen peníze na dárky čítá, zisk-li a požitek z toho mu svítá; nepomní, brzy že náhradu dá, smrt že mu odejme všechno, co má; říkává: „Za zlato ležet chci v hlohu, za zlato na světe všechno mít mohu!“ 28 Ukojíš snad, chytrý bloudku, zlatem hříšným mnohou choutku; pro věčnou však radost v nebi zlata nemáš zapotřebí. Každá snaha, zlá i chytrá, vyzradí se dnes neb zítra. Chytrák-li ti smavou tvář přinese, pomysli si: „Se se, známe se.“
Raději méně, ale důkladně a chutě.
Z devatera řemesel desátá jde bída, z devatera umění zhusta hudlař hlídá. Práce nucená bývá bezcenná; lepší desetkrát, co kdo dělá rád.
Smělý mluvka.
Každý rouhač blbě plká, v každém poznáš dravce vlka; kéž by spásnou moudrost hledal a se ďáblem klamat nedal. Jenom rozum velmi chudý chválí hříšný prapor rudý. Kdo chce pod ním žít a mřít, bude bídný konec mít. Kéž by kde kdo ještě v čas přijal v duši Boží hlas! 29
Otázky a odpovědi.
Proč Ti, bratře, Pán Bůh rozum dal? Proč Syn Boží obětí se stal? Proč Duch Svatý posvěcuje Tebe? Abys blaze na tom světě žil, abys duši ctnostmi vyzdobil, a kdys vešel v krásné, věčné nebe!
Velcí páni.
Vedou-li si velcí páni pyšně, neradno je s nimi jísti višně, nezřídka si počínají dětsky, házívají ve tvář tvrdé pecky; pozorně stůj od nich o krok dále, jazyk, oči na uzdě měj stále.
Slib.
Slíbíš-li co, v slově stůj, žádá toho prospěch tvůj, lépe býti v slibech skromným, nežli stát se věrolomným.
Klepy.
Raději mám v dálce vlky, nežli blízké, sprosté plky; pomlouvač má zoubek hadí, na každém si žáhu schladí. 30 Po čem poznáš nejlíp klepnu? V jazyku má silnou tepnu. Prostořeká plkuše mívá novin na nůše.
Spolek liberálů.
Snadněj zcelíš k lihem drtiny nežli liberály hrdiny; schází jim tmel duchům daný – zákon Boží svrchovaný. Liberálů rozum jatý bludem nechápe, co včel roj koná pudem; včely nejsou v roji vzdorny, sporny, královna je vezdy vidí svorny. Čím je včeličkám pud vrozený, tím jest lidem Zákon zjevený. Liberáli věci špatné tvoří, nesvorností blaho lidu boří; nebožáci na mysli jsou choří, vlastnímu jen rozoumku se koří.
Přetvářka.
Chytrák ať moudrým se nevtírá, chytráka moudrý hned prozírá; chytrák se přetvařuj sebe víc, moudrý přec poznává pravou líc. 31
Hledej záliby Boží.
Živí-li člověka zem, jenž by se zalíbil všem? Pečuj, by se’s Bohu líbil, Bůh Ti dá, co věrným slíbil.
Blahoslavení tiší.
Přidržuj se krásných vzorů, vyhýbej se všemu sporu. Moudré, zbožné, ctnostné lidi hodný člověk vždy rád vidí.
Opatrné počítání.
Lépe dvakrát, třikrát čítat, než pak za hlavu se chytat.
Nezralý mluvka.
Snadno mluvka, jinoch nezralý, lidem rozum mělký zakalí; také sele, jehně, tele jazykem a hubou mele. Zkušeným-li dát chce rady nezkušený mluvka mladý? Slavíček jen skromně zatíká, zpěvu nechce učit slavíka, slavíček se od slavíka učí, než se lesem slavně rozezvučí. Nedouk-Ii vyspělého učí, o všech věcech mluví, až to bučí. 32 Skromná děva máloletá v kruhu starších neštěbetá. Mluví-li stařenka, vnučka i neť uctivě naslouchej, punčošku pleť. Pyšná děva prostořeká jazýčkem svým všechno seká, v horlivosti rozehřáté plká páté přes deváté. Ó kéž by se viděla, jistě by se styděla! Každý, kdo ji slyší, vidí, místo ní se rdí a stydí.
Samolibý kohout.
Na přísloví nové pamatuj: „Každý kohout chválí chochol svůj!“ On sám vady na něm nevidí, za ně, má-li jich, se nestydí; soudruhu se pyšně vysmívá, že má mnoho vad se domnívá; proto na dvorku dva kohouti nemohou se nikdy shodnouti. Běda každé obci, vládnou-li tam sobci, ubohý i sněm, jsou-li sobci v něm. 33
Ochota.
„Liberální spolek zve mne tuze do moderní svojí valné schůze, z Moravěnky do Prahy bych jel, a zas vážnou přednášku tam měl, piš mi, Ty co o té věci soudíš?“ ,Bratře, brzy odpověď mou loudíš! Posečkej, až dokonale zvím, co a jak tam promlouval Tvůj ret; potom teprv bez okolků hned náhledy své o tom vypovím!‘
Moderní způsobilost.
Činným zvou Tě lidé retem mylným, ale vskutku věru nejsi pilným; dlouhou chvíli všelijak si krátíš, nečtený spis po dvou letech vrátíš; nevzpomenuv dříve na „remissa“, až Ti kniha založená zkysá.
Práce zdar.
„S chutí do toho, půl je hotovo;“ s chutí spojuj pevnou vůli, budeš míti druhou půli, při práci měj hezky v řade všech pět smyslů pohromadě. Pracuješ-li halabala, bude z práce radost malá. 34 Napomínej druha druh: „Ku práci nás stvořil Bůh!“ Moudře šetř a pracuj pilně, v pomoc Boží doufej silně. Kdo má v lebce mozek mělký, místo práce chytá lelky, nemůže mít prospěch velký. Kdo je líný a kdo hýří, rychlým krokem v bídu míří; zdravých údů vzácný dar líný člověk vede v zmar. Lenoch maří hodiny nepamětliv rodiny. Ty se Boha nebojíš? Na soudě jak obstojíš? Vzpamatuj se, pokud čas, kára Tě již Boží hlas. Práce špatná, lichá, pozdě honí bycha.
Jen se nepřeceňuj.
Věru, mnoho toho, co již znáš, ještě mnohem víc však zvědět máš; moudrý učenec si přiznat musí: „Obor věd mých pořád jest jen kusý!“ Plytký rozum dí: ,Já tvrdit smím, že již všechno všudy dobře vím!‘ Řekni skromně: ,Kdybych sto let žil. přec bych ještě nedoukem byl.‘ 35 Jen Ty, Bože věčný, všecko víš, Ty mi, čeho třeba, vyjevíš! Větších vědomostí nad Zjevení na tom světě pro žádného není. Duchu Svatý, vezdy osvěcuj obmezený lidský rozum můj!
Věda v Bohu zakotvená.
Troskou vědy učenost je mnohá, neřine-li ze samého Boha. Učenec-li není pokorný, moudrým lidem vždy jest odporný. Křesťan, má-li ctnost a víru, se všemi chce žíti v míru; vzdělancem on právem sluje; učenec-li nemá víry, svět chce měřit dle své míry, a vše na rub převracuje. Vědec zbožný blaho tvoří, bezbožec je všude hoří; nemá víry, nemá lásky, bližním chystá strastné vrásky. Ano, věda bez Boha příšerná je mátoha; vizte, co dnes všude tropí, všude lidu blaho topí. 36
Lékař věrec a nevěrec.
Zbožný lékař pro člověky pohotově má dva léky; slovem pravdy léčí duši, lékem nemoc těla ruší, Boží-li v tom vůle jest; ve svěřence svého hrudi důvěru a sílu budí, za zdar vzdává Bohu čest, vida, že Bůh dobrotivý jeho lékem činí divy; nevěrec však samolibý pozdě pyká velké chyby.
Kuře a dítě.
Vylíhla se kuřátka, nemotorná holátka; kácí se a chabé oči malou chvíli kolem točí, mladičké to ptáče holé, ač již plné má své vole; avšak rychle dozrává, milou kvočnu poznává; za dobu se maličkou stává hezkou slepičkou. Ale člověk, slabé dítě, neběhá jak kuře hbité; rodičům jest k radosti, dělá jim však starosti. 37 Potácí se po léta, než mu vzejde osvěta, než mu věčná pravda září v duchaplné smavé tváři; mnohý však zlým podnětem bývá stále dítětem; ač má v tváři husté vousy, přece ještě bludy trousí. Kéž jej vede v pokrok vážný Bohem daný anděl Strážný, aby z tenat zlocha vyšel a rád Boží pravdu slyšel. Otče moudrý, matko drahá, pustota se hrozně vzmáhá, dbejte o své milé děti, ať vždy jméno Boží světí; chudobní i zámožní buďte všickni nábožní.
„Ohýbej stromek, dokud je mladý.“
Starý vůl se těžko učí, oráč jej i sebe mučí. Oráč bručí a vůl bučí, oba za zdar málo ručí. 38
Manželstvo a rodina.
Která je šťastnější.
Šťastnější je stará panna, nežli paní špatně vdaná.
Novomanželům.
Nekal štěstí vaše první spor, zapuďte jej tam, kde řádí mor, do pustých a nepřístupných hor. Nedejte si šeptat do uší klepy štěbetavou plkuší; klepny přísným okem měřte, sami sobě nejvíc věřte. Stala-li se chyba jaká, mluvte pravdu ryzí, chyba z mysli zmizí, nezakrákej po ní straka; dneska chybí ona, zítra on, pro chybičku nikdy nebuď shon; chybí-li kdo, k chybě své se znej, a pak na věc lépe pozor dej, křikem chybu nenapravíš, ale dům svůj klidu zbavíš. Nezkrocenou hříšnou zlobou podrývá se zdraví obou: moudrý manžel, dobrá choť, v sobě každou vášeň kroť. 39 Muž-li zlostně láteří, s manželkou se hašteří, ji i sebe hříšně moří, v rodině své blaho boří. Žena, lepší nad muže, vášně jeho přemůže; muž pak změní s tváří vlídnou hašteřivou ženu v klidnou, Muži, dej si dobře radit, s manželkou se nesmíš vadit. Moudří, zbožní manželé živi jsou jak andělé. V manželstvu jest blahý zdar, nezavládne-li v něm svár. Krásný byl váš slavný den, Bůh buď za to veleben, učiniž jej vaše snaha zdrojem trvalého blaha. Rozumnými buďte, manželé, svěťte Boží svátky, neděle; buďte věrni mravům křesťanským, vyhýbejte příkladům se zlým; vlažností se rychle zvyká, ale každý toho pyká; kdo se Pána Boha spouští, ocitá se v smutné poušti. Buďte dbalí moudré zásady: Nekujte nic sobě za zády, upřímnost vždy panuj mezi vámi; třikrát běda paláci a chýži, 40 v manželstvo-li jako had se vplíží neupřímnost, lest a pikle, klamy! Zahnízdí se nesvornost tam kletá, po blahu a po radosti veta!
Věrnost manželská.
Manželu choť zbožná po boku jako anděl starostlivě kráčí; ať je slunce jasné, ať se mračí, vždy jej vlídně chová na oku; churav-li, jí dech se v hrudi ouží, jemu ráda dnem i nocí slouží, na modlitbách hledá rady vyšší, smilovný Bůh prosby její slyší; vděčný manžel zdraví nabývá, příbytek se v radost odívá. Soudí-li však svatá vůle Boží, aby manžel skončil život v loži, manželka jen stranou slzu stírá, síly dává křesťanská jí víra; po Kristu se manžel roztouží, manželka mu věrně doslouží. Tak i manžel v laskavé má péči dobrou choť svou v každém nebezpečí.
Nábožní rodičové.
Zbožné rodiče snad znáte? V obci své jich dosti máte; oni a jich milé děti jméno Boží vzorně světí, 41 svátek je a neděle vždycky vidí v kostele. Rády chodí do školy, konají své úkoly, s rozvernými spolužáky spolek míti nevolí. Doma lenošit se stydí, pilně činí po den celý, co jim otec, matka velí, proto chválu jejich klidí; chovány jsou v moudré kázni, prospívají v Boží bázni, rodiče je pilně hájí, a z nich arciť radost mají. Rostou v jinochy a panny, nikdo pro ně nemá hany. Jinde vzdychá otec, matka: „Šťastný dům a šťastná chatka: tam se daří hodné dítky jako sličné rajské kvítky, a ti naši divoši zlobí nás a lenoší.“ Vězte, zbožnost, bázeň Boží, ctnost a dobré mravy množí, nejen slovem, příkladem zbožnost vštipte dětem všem! V paláci i v chatě prosté bez zbožnosti divoch roste. Z vychování bez Boha rodina je nebohá. 42
Jací rodiče, takové dítě.
Otec-li se nemodlí, matka jenom ospale, dítě vidouc příklad zlý, ovšem též je nedbalé; co tak z něho muže býti? Bude jak vy bídně žíti; národu a Církvi smutek chystá každý jeho skutek.
Nevzdělanec.
Milejší-li Tobě postel nežli těchy plný kostel, nemoudrým jsi lenochem; u džbánku-li často dlíváš, do karet se pilně díváš, budeš brzy divochem. Nad blbostí spáče, hráče matka s dětmi hořce pláče.
Kniha v rodině.
Dobrá, moudrá kniha mysl k Bohu zdvihá; ale kniha špatná jest nám málo platná; zhusta mravy kazí, cestu k hříchům razí; 43 vypuďte ji rychle z domů, nečekejte na pohromu; z knihy bludné jed se vdýchá, člověk pozdě honí bycha.
Svobodným dcerkám.
Nechceš-li mít stálou muku, nevěrcovi nedej ruku. Nestřídmého zamítej, u sebe jej nevítej. Kdo rád v krčmě posedává, rodinu svou zanedbává. Váhavý a líný nezbaví se špíny. Člověk zbožný, pracovitý, pro ženu má něžné city. Je-li manžel nešetrný, místo růží chystá trny. Kdo si marných toulek hledí, s rodinou svou neposedí; v hospodě hrá o halíř, doma nemá na talíř. Muže blaží brynda šedá, hlad má s dětmi žena bledá. Má-li junák řeči smělé, na růžích ti neustele. Kdo se nudí v Božím chrámě, tomu nepodávej rámě; onť se také doma nudí, prázdnotu má ve své hrudi. 44 Málo která Monika muže z hříchů vymyká. Kdo rád slovo Boží slyší, blažen jest i v malé chýši; v manželský s nim blahý sňatek nepřivede škůdce v zmatek; k takým manželům se sklání hojné Boží požehnání. Od nevěrce větroplacha utíkej jak od raracha. Povšimni si této rady také každý ženich mladý.
Šťastné manželstvo.
Povstává s klekátka vážná vdova, bývalá manželka kolářova; růženec levicí pevně svírá, pravicí s tváře si slzy stírá; k nebesům zdvihla se prosba vřelá za milou dcerušku, za manžela. Dceruška zbožná se modlila zvroucněle s horlivým zástupem v posvátném kostele. Aj, tu již přichází z chrámu domů prostředkem kvetoucích sličných stromů, uctivě k mateři hned se shýbá, vášnivěj’ než kdy jí ruku líbá; zjařená dcera se k matce kloní, slzičky na její ruku roní. „Co se ti stalo, má dceruško rozmilá, že se’s tak vzbouřená z kostela vrátila?“ 45 „Matičko, potřebná Tvé jsem rady! Ptal se mne krejčovský mistr mladý, za chotě chci-li jej sobě vzíti, on že by povděčně chtěl mne míti; odpověď rozhodnou rád by slyšel, aby pak s prosbou svou k Tobě přisel; prosil, by jeho se naděje horoucí slovem mým splnila v neděli budoucí.“ „Dítě mé jediné, tato zpráva úlohu velikou matce dává; ráda bych blaženou Tebe zřela, vezdy bych šťastna být s Tebou chtěla; proti Tvé vůli já nechci státi, sama však nemohu radu dáti. Nemajíc na živě dobrého tatíčka, o radu požádej moudrého kmotříčka.“ Poručník kmotr ji vítal vlídně, vyslechnul prosbu a mluvil klidně: „Domácí synky mám v pilném oku, všímám si bedlivě jejich kroků; Václav se příkladně žíti snažil, otce i matku svou ctil a blažil; pro milou povahu, pro zbožnost, pro ctnosti, požívá veliké úcty a vážnosti.“ „Vrátil se z tříleté těžké vojny, přinesl ctností svých prospěch hojný; bez vady vyváznul z nebezpečí, hvězdičky na límci o tom svědčí; ba co víc, zachoval zbožnost svoji, a to má největší cenu dvojí. Piš mu, že bychom jej v budoucí neděli u ctěné matky Tvé ochotně slyšeli!“ 46 Odpověď žádanou Václav čekal, záporné zprávy se teskně lekal; avšak jen maličko v duchu klesal, maje list Ludmilin hlasně plesal. Neděle Boží mu slavně věští radostnou budoucnost, stálé štěstí; v blahu svém žijí jak vtělení andělé, pracují, modlí se nábožní manželé.
Nešťastné manželstvo.
Mikeš Járkův tak se plašil, jak by mu byl někdo zašil jetelinku do kabátu; na mysli měl jenom Hátu; Hátě všude nadcházel, a ji dvorně provázel. Lichotivě k ní se choval, ctnosti její vychvaloval; živnost svou i sebe chválil, chválou svou však Hátu šálil; čím a jak se provinil, o tom se jí nezmínil. Div-li, že tou řečí jata nezkušená byla Háta? Žadonila otce, matku, by ji oblažili v statku: „Mikeš má mne velmi rád, řekl mi to tisíckrát.“ 47 Moudrý otec vážně pravil: „Mikeš se už statku zbavil; dobře známo všemu lidu, dům že náleží víc židu; nemine snad rok a den, statek dá se na buben. Nelibuje sobě v chrámě, u žida je často v krámě, u něho se stále dluží, a pak v hospodě se tuží. Zaplatit chce dluhy své, vyhlédnul si věno Tvé.“ Otec darmo mluvil, káral, marně hněv mu z očí háral, matka darmo hořekuje, otce marně podporuje; dcerka obrací vše v rub, pláče, mlčí jako dub. Háta vzdychá, pláče, chřadne, nalomená růže vadne; lékař marně léky strojí, o život se její bojí; pilnou radu otci dal, aby chorou dceru vdal. Maličko, a svatba byla, Háta se už pozdravila; šťastný Mikeš hlučně jásal, každému své blaho hlásal; Hátičku svou dvorně ctil, otce, matku velebil. U Mikše, v tom selském statku, nebylo zřít žádných zmatků; 48 dobrá Háta, jeho žena, s Mikšem byla spokojena; k manželce své Mikeš lnul, málo kdy se z domu hnul. Měsíc prvý, druhý minul, roztomile čas jim plynul; tvář se muži blahem rděla, když šel s chotí do kostela; dí máť: „Bůh buď oslaven, hle, náš zeť jest napraven.“ Brzy však se lekli ďábla, Mikšova ctnost rychle slábla; zapomínal na své sliby, klesal ve své staré chyby; v hospodách mu opět šum milejší byl nežli dům. Dobrá Háta, truchlí, kvílí, užírá se dlouhou chvílí; nežaluje matce, otci, že muž pije ve dne, v noci; odporný že jest mu pluh, a že zase roste dluh. Pěkný statek pustnul, hynul, nedostatek z blízka kynul; manželka jen prosby slova pro manžela na rtech chová; Mikeš slov těch neslyší, zármutek jí netiší. Zašlo jenom dvacet neděl, Mikeš pilně v krčmě seděl; doma pobyl velmi málo, ani mu tam nechutnalo; 49 vždyť on v hospodě co chtěl, v poledne i večer měl. Na manželku nemoc padla, podlomena růže vadla; manžel pohár, karty třímal, nemocné si málo všímal; počínal si jako běs, i když k žene přišel kněz. Slabě mluví Háta bledá, matná očka k nebi zvedá: „Díky vřelé Kristu Bohu, snadněji zas dýchat mohu: On mi ještě sílu dal, nade mnou se smiloval.“ „Kéž by byla jizba rodná viděla mne za svobodna na tom loži umírati! Moudrý otče, dobrá máti! Vina má jest veliká, ret můj pozdě naříká!“ Věstil každý malý žáček, že jí zvoní umíráček; šedivcem se otec stával, pohřeb dceřin objednával; Mikše pak, ač slzy lil, kde kdo právem pomluvil. Bezbožníky bohopusté obkličují mlhy husté; klesne-li až do bezvěří, podobným se činí zvěři; takového vždy se straň, sňatku s ním se rázně braň! 50
Tělo a nesmrtelná duše člověka.
Nadarmo se neříkává;neříkává: „V těle zdravém duše zdráva;“ ale také duše zdravá zdraví těla zachovává; moudrá duše řídí tělo, by se Boha nespouštělo. Zbožná duše tělo vodí od hříchů, jež nemoc plodí. Duše-li se Boha spouští, tělu svému uzdu pouští. Tělu běda, duši běda, Kristem-li se vésti nedá. Ó kéž nikdo nelení poznávati Zjevení, v Církvi hledat spasení. Bůh-li nemoc dopustí, věrec se Ho nespustí; víť, že Pán Bůh milostivý mnohdy činí také divy. Bůh ví, co nám k spáse jest, Bohu budiž věčná čest!
Mladé poutnici sv. Janské.
S Vyšehradu modrý bez na památku sobě nes! Ať si kdo chce ptá se, hádá, byla-li jste u nás ráda. Železný už letí oř, Bohu se má duše koř! 51 Neplač, dcerko, nenaříkej, na loučení časté zvykej; jenom v nebi o loučení nikdy více zmínky není; každá zemská radost mine, s nebe stálá radost kyne. Pro radosti věčných stanů zde se raduj v Bohu Pánu. Krásná jest ta zemská vlast – ráj však nezná žádnou strast. Nepůsob Ti bol a trud na tom světe hřích a blud. Neplač, dcerko, neplač dále pro loučení nenadálé; uplyne jen malý čas, sejdete se jistě zas, ne-li zde, pak jistě tam, kde je věčný Boží chrám.
Pokyn.
Bratře, pozor na vtipy, hrneček rád překypí; trn i v noze bolně bodá, což, když komu v srdci hlodá? Slova svoje pilně zvaž, pravdu-li máš, dřív se taž; těžko hojívá se rána, kteráž byla v srdce dána; lépe snášet malou trýzeň, nežli pozbýt pravou přízeň; 52 častokráte poznáš sám, že Tě slepil pouhý klam. Soupeřův hněv-li se rozhoupá, moudřejší tichne a ustoupá; byť by sok mžoural jak výr, nastane brzičko smír.
Buď vůle Tvá!
Jak se Bohu líbí, děj se mi, v naší milé vlasti na zemi; s andělskými kůry na nebi duch můj Pána Boha velebí. „Trojjednomu Bohu neustálá vzdávána buď sláva, čest a chvála!“
Vzývání Marie Panny.
Pod svou ochranou mne zachová svatá Panna, Matka Kristova; v nebezpečí k ní se utíkám, v ní svou mocnou Pomocnici mám; prosby naše k Bohu Synu nosí, za důvěrné ctitele své prosí. S tím buď, Matko, v zemském údolí, kdo zde se zlým duchem zápolí; mocí, kterou dal Ti Bůh Syn Tvůj, nepřítele od nás odpuzuj. Svatá Panno, měj nás pod ochranou, dejž nám k Tobě vjíti rajskou branou, Budem zpívat po věk po celý se svatými všemi anděly: 53 Trojjediný Bože, chválen buď, pozemčany milostivě suď! Úcta k Tobě, svatá Matko Boží, na zemi ať v národech se množí!
Známá jména lihovin.
Zvykneš-li si „hlavomatě“, bídu budeš míti v chatě. Jedovatá „židovina“, těžkých hříchů bývá vina. Zápach „bílé“ nebo „šedé činí tváře hnědobledé. Ó ty hnusná „matonoho“, hlupcům strojíš hanby mnoho. Z „pálenky“ se líhne štír, pijan hlídá jako výr, všude ruší klid a mír. Čertovina“ mate kroky, opilec se blátem brodí, v kalužinách blbě chodí, nepoznává ani stoky. Špinavá a škodná „brynda každý halíř z kapsy vyndá. Milovníček „otravy vede nářek na zdraví, kteréž těžko nenapraví. Z toho „mléka čertova opice hned hotova. Pálenku“ kdo rád si koupí, rodinu svou o vše zloupí. 54 Kdo to na vsi huláká? Neznáš toho tuláka? Kdo tak směšně blábolí? Pijan známý v okolí! Přítelíček „breberie ustavičně nelenoší; roztrušují o něm hoši, že prý hlavou o zem bije, a též nosem v blátě ryje. Opici i ten si chytne, kdo má zalíbení v „žitné“. Koňaku“ jen jako léku užij zřídka v starém věku. Pozor, také „slivovice moří lidí na tisíce; nezunkej ji vždy a všady, drž se lékařovy rady. Věz, že častý „alkohol lidem plodí žal a bol. Nešťastného chraň se místa, kde ti opice se chystá, ona zdraví málo tuží, ale čest a kapsu úží. Člověk moudrý, mírný, střídmý, chválen bývá všemi lidmi. Máš-li za lék „borovičku“, ber ji zřídka a jen lžičku; kdo jí víc a často bere, žaludek mu rychle dere. 55 Což ty hořké, sladké „luzorky“, ježto v domě tu a tam se kryjí, denně tajně vícekráte pijí, a z žen zdravých činí zámorky? Tyto ať se vážné zpytují, já jich opravdově lituji!
Důvěra a nedůvěra.
Jeví-li kdo nevěru, nevěnuj mu důvěru; jak by moudrý tomu věřil, kdo se Bohu zpronevěřil? S nenábožným neměj spolku, s nábožným jdi bez okolků. Bludný-li se k Bohu vrátí, přítelem jej budeš zváti. O nápravu bludných dbej, za ně rád se modlívej; modlitbou a příkladem můžeš prospět bludným všem.
Vzpoura národu nebezpečná.
Zlý duch proti Kristu brojí, zaslepence volá k boji; ze zlochova návodu zkáza kyne národu. Slyšte řeči odrodilců, nevěreckých provinilců! Boha Krista zapírají, mistra lháře poslouchají; 56 na časné i věčné scestí hledí také jiné svésti; bídníky, byt nechtí sami, v nechuť vedou Boží chrámy; znesvěcení neděl, svátků káže lhář jim od počátku; ten, jenž prarodičům lhal, stoupencům svým radu dal. Patřte na ty šílence, zlocha-lháře stoupence! Nejraděj by zvrátit chtěli, co nám věčný Pán Bůh velí; libují si v hříšném ruchu, lež jen lahodí jich sluchu, ctnost a pravdu, která blaží, bídnou lží se mařit snaží; za jidášský úplatek odvrací se od matek; ba i vlastní dítky kazí, do bídy jim cestu razí. Národu že hanbu plodí, rodině a sobě škodí na těle a na duši, toho chuďas netuší, Ten a ta z nich bídně hyne záhuba jim jistá kyne, přece činí, co chce lhář, žijí hůř než němá tvář. Věčný Bože, Duchu Svatý, rozptyl jim ten přelud klatý, aby ze lživého šumu přišli rychle ku rozumu. 57
Neposlušnost.
Člověk vzdělaný a slušný nikdy není neposlušný; neplnění rozkazů plodí mnoho úrazů. Obmezený neposlucha jako nemotora hluchá zhusta koná vůli svou na pohromu velikou. Teprve když škodu vidí, za neposlušnost se stydí; mine však jen krátký čas, neposlušným bývá zas. Vážný muž se divit musí, vícekrát-li věc tu zkusí; kdy pak jaký mudrák rek rozřeší ten oříšek. S hádanky tu svatá víra neprůhlednou mlhu stírá: „Poslouchati velí Bůh, poslouchej a nebuď hluch.“
Pravda spasí nás.
„Svět chce klamán býti; tedy klamán buď!“ Tím chce chytrák krýti vzbouřenou svou hruď. Zásadou tou lidem můžeš kalit zrak; Bůh Svým jasným videm zří Tvých klamů mrak. 58 „Obíleným hrobem“ sluje bídný lhář, jenž jsa zlocha robem líčí klamem tvář. Jenom pravda spasí, nad lží zvítězí, zlobu pekla shasí, zkázu zamezí. „Co jest pravda?“ zvoláš; „Kristus Pravda jest; Bohu neodoláš, pravdou vzdej mu čest!“ Neklame-li dosti satan líný svět? Ty mu ku radosti půjčuješ svůj ret? Ano!“– „Ne!“ Co nad to jest, jest od zlého, jenž vnuká lest. – „Ano!“ – „Ne!“ buď jádrem přímých řečí Tvých, nehýbej Tvým ňadrem nikdy klamů hřích!
Otec, matka, synové a dcery.
Kdo chce dlouho, blaze žíti, otce, matku musí ctíti. V úctě vždy měj otce, matku, tak se zbavíš strastných zmatků, požehná Bůh tvému statku. Otci, matce vděčen buď, nikterak je nezarmuť. 59 Otce-li a matku rmoutíš, vlastní svoje štěstí hroutíš. Otci, matce za jich lásku na čelo chceš dáti vrásku? U rodičů chorých prodli, horlivě se za ně modli. Slabé matce, mdlému otci, pokud možno, ve dne, v noci vděčně chvátej ku pomoci. Otec, matka neměj hladu, podporuj je, dej jim radu; odepřiž i ústům svým, a dej sladké sousto jim. Otci, matce splácet dluh velí synům, dcerám Bůh. Syn a dcera vděčně zdobí rodičů svých milé hroby, nábožnou je slzou rosí, Pána Boha za ně prosí. Nevděk-li neb jiná vina hnusně tíží dceru, syna – ó pros otce, matku včas, než jim zbělá pláčem vlas; dceři, synu, třikrát běda, na pokání-li se nedá! Matce pláčem oko rudne pro syny a dcerky bludné; tento smutný hrozný zjev, budí moudrých lidí hněv; za surovost svou se styďte, napravte se, neb se kliďte! 60
Sourozenci.
Bratři, sestry, přejte sobě, vyhněte se každé zlobě, rodiče vás milovali a vám příklad lásky dali. O ty mladší starší dbej, na zřeteli svém je měj; spatřuješ-li na nich vadu, laskavou jim dávej radu, víš, že bídných škůdců lest mladým nebezpečna jest. Buď jim vzorem nábožnosti, utvrzuj je v každé ctnosti; budou vděčně k Tobě lnouti, nijak tebe nezarmoutí, a sám Bůh ti bohatou v nebi bude odplatou. Ctnostní bratři, zbožné sestry jsou jak květin záhon pestrý; o nich zlého nic se neví, úctu svou jim kde kdo jeví; i jich matku, otce stálou vzpomínají ctí a chválou. Na sbor řádných sester, bratří moudrý člověk s úctou patří, a je zove krásným vzorem pro ty, jenž se hyzdí sporem. Kroužek svorných sourozenců zasluhuje slávověnců. Hodná sestro, poraď bratru, dostal-li se v bídnou chatru; 61 snad tvým prosbám neodolá, pozná se a mužně zvolá: „Věru, lepší samota než ta svůdná holota!“ Sestřičky měj na zřeteli, hlásej jim, co Pán Bůh velí; uč je nejen výkladem ale také příkladem; milými jim učiň chrámy, láska panuj mezi vámi; Marja buď vám ochranou, anděl Strážce obranou. Prospívejte nejen věkem před Bohem a před člověkem, ale také moudrostí, spasnou Boží milostí. Ó jak zámožné a chudé, dá-li Pán Bůh, slušet bude z rozmarýnu věneček a ten něžný čepeček!
Osiřelá dcera.
Oh, matičko má roztomilá, mně blaze bylo, když jste žila; a nyní, kdy bol v duši mám, vždy vděčně na Vás vzpomínám. Já dobře zřím tvář Vaší vlídnou a slyším tu řeč Vaši klidnou; kdy hlavu jste mi hladila, kdy moudře jste mi radila. 62 Ta Vaše slova, dobré rady, se ozývají vždy a všady, ať při své práci sama dlím, ať v noci o Vás sladce sním. V tom duše má je opět blahá, můj ret Vás volá: „Matko drahá! Ó nechoďte již ode mne, zas dny mít budu příjemné!“ Hned v trudné duši své se ztiším, vždyť něžná Vaše slova slyším: ,Jen tělo mé má lehká zem, však duchem stále s Tebou jsem.‘ ,Když modlitba Ti se rtů plyne, a slza se Ti z oka line, já vzlétám před trůn Nejvyšší, je dávám v oběť Ježíši.‘ ,Když vyhovuješ každé práci, duch můj se k Tobě stále vrací, a přináší Ti ku dílu zas novou hojnou posilu.‘ ,Buď ctnostně živa bez ustání, Bůh dá Ti Svého požehnání; zloch nelapí Tě ve svou síť, Ty budeš se mnou blaze žíť.’ Ó ano, dobrá, milá matko, již vím, proč bývá mně tak sladko, vždyť pořád u sebe Vás mám a v smutku pramen těchy znám. Můj trojjediný Bože, Tobě chci chválu vzdávat v každé době! Buď zdráva, Boží Rodičko, i Ty, má dobrá matičko! 63
Blahopřání novomanželům.
Nastává nám jarní doba, přiletěli z lesů oba, kos a družka kosice; na zahradě se jim hnedle zalíbila vonná jedle ze všech stromů nejvíce. Budovali dnes jak včera od rána až do večera sobe pěkný příbytek; kos pak vida krásu hnízda s poblízkého stromu hvízdá, slavně jako chrabrý rek. Blaženě tam spolu žili, vzájemně se něžně ctili i své mladé košíčky; švarný kos se rozezvučil, s kosicí je pilně učil Bohu zpívat písničky.
Loutky.
Znáte-li ty hezké boudky, v nichžto hrají směšné loutky, malicherná divadélka? Vídáme k nim chvatně spěti zhusta malé, velké děti, radost jejich bývá velká. Jsou však také jiné boudy, do nichž velkých dětí proudy 64 pobavit se rády chodí. Odkud častá dobrá shoda? Svolává je pouhá moda, komediant je tam vodí. Sbubnovanou milou chásku hereček má na provázku; jak je libo, všemi hýbe; mluví páté přes deváté, na děti však rozehřáté hází oči samolibé. Ctnost a pravdu směle tupí, lež a podvod rychle kupí, v rozum mělký sype zmatek; loutky přisvědčují jemu, nevědí sic, proč a čemu, smějí se, jdou do svých chatek. Nechápavou svoji chásku hereček má na provázku; loutky za ním mluví plky; pozdvihují hlavy prudce, vzhůru, dolů jdou jim ruce, loutky stávají se vlky. Po způsobu bídné chátry kasají se na své bratry, chtí je zničit v krutém boji; a hle, boj ten brzy nastal, vytratil se herec žvastal; loutkám smutný hrob se strojí. Ti, jenž zbyli z počtu bloudků, odhodili blbou loutku, 65 proklínají herce svůdce; pozdě vidí svoji bídu, znají hnusné štváče lidu, národa a vlasti škůdce.
Karafiát červený.
Co ten krásný karafiát rudý, jejž má v úctě bohatec a chudý, zavinil, že značiti má bludy? Spanilý děv něžných znaku tichý, zdobíš hruď, v níž bouří hukot lichý, z něhož proudívá se zápach jíchy. Zdob a uzdrav hruď, v níž zmatek duní, proměň zápach hnusu v zdravou vůni, ať v těch duších spasná pravda trůní. Chorým lidem hojivou buď mastí, by se vymkli nepříteli z pasti, a se zdobou stali České vlasti. Prolitá-li lidská krev nás spasí, a nám radostnější zjedná časy? Kristova Krev zlobu pekla hasí. Vonný karafiát běloskvělý, byste se svým rudým spojit měli; ku radosti mrav jen čistý čelí. Věř a doufej, Boha nad vše miluj, k bližnímu se činnou láskou schyluj, mysl zbožnou nikdy nerozptyluj. Violu tož přidej přepokorné víry, hříšnou pýchou neúměrné, řeči měj i skutky vezdy vzorné. 66
Láska k bližnímu.
Boha nade všecko miluj, k bližnímu se láskou schyluj, ano, miluj ho jak sebe, zabezpečíš sobě nebe. Bližního měj křesťan za dobrého, než zví o něm něco opáčného; jeví-li však bližní nevěru, nevěnuj mu žádnou důvěru. Prospěšen buď bližním všem slovem svým i příkladem. Křehkost lidskou dobře znej, chybujícím shovívej, laskavou jim radu dej. Upřímně se za ně modli, by se rychle s Bohem shodli. Jak Ti možno v stavu Tvém, buď jim strážným andělem. Bližnímu-li křivdu dělá pomluva neb ruka smělá, zastaň se ho slovem svým nebo skutkem zmužilým, poučíš snad násilníka, pravdy práva protivníka. Ukřivdí-li někdo Tobě, nepopouštěj uzdu zlobě; v nevinno se duši těš, Bůh že zjeví jeho lež. Ctnostmi umoř símě dračí, rozsívané pomlouvači; 67 přijde jistě přísný den, kdy lhář bude objeven; vyšli k Bohu prosby hlas, aby napravil se v čas. Po nábožných lidech baž, přízně jejich sobě važ; zbožných lidí věrná přízeň, moudrým plaší trud a trýzeň. Zbožných přátel vážné rady odstraňují škodné vady; povděčně ty rady slyš, sám se o tom přesvědčíš. V lásce k bližnímu se tuž, bližnímu kde možno služ; čiň, co jest mu k prospěchu, stroj mu blahou útěchu; nemineš se s bohatou na věčnosti odplatou. S bližním zbožným rád se sluč, od něho se ctnostem uč; vděčnost ze rtu tvých mu zvuč, skutek tvůj mu za to ruč. Kdo se chlubí tím, co činí, zásluhu svou sám si špiní; čekej, až tě budou lidé chválit: „Ten nás nechce svými skutky šálit.“ Slepička-li snese vajíčko, paní své to hlásí maličko; chlubný člověk celý obvod zvroubí, zásluhy své lidem stokrát troubí. Slyš, Bůh zásluhu Tvou ocení, netřeba Mu tvého troubení; 68 lidé skutek dobrý poznají, chloubou Tvou se klamat nedají. Dobrý skutek z lásky k bližním splyň, kde jak můžeš, skromně, dobře čiň; ani vlídné slovo jediné s hojnou odplatou se nemine. Vše, co mluvíš, konáš, anděl tiše do své knihy pro soud Boží píše. Nedbej lidské chvály, zemské odplaty; Bůh jest Odplatitel nejvýš bohatý. Kdo se dobrým skutkem chlubí, zásluhu svou sám si hubí. Dobré skutky bližních chval, by je každý moudrý znal, a se dle jich příkladu také dobrodincem stal. I Ty sám čiň dobré skutky, plaš, jak můžeš, trud a smutky, za potěchu bližním danou odměnu máš uchystanou. Dobré skutky Tvé Bůh vidí, netřeba Ti chvály lidí, blah, kdo chválu Boží klidí, ten se jistě neošidí. Do okna-li hlídá sousedovi bída, dárkem svým ji zažeň hned také laskavý Tvůj ret; jemu dávej pro těchu dobrou radu, útěchu; u něho též časem prodli, a se za něj Bohu modli; 69 dar Tvůj, radu, prosbu Tvou, doplní Bůh mocí Svou. I když člověk zchytralý, pro žaláře dozralý, jak se’s pozděj’ dozvěděl, vylákaný dar Tvůj měl: almužny té nelituj, napraví snad život svůj; arciť, už se nedá vidět, bude strach mít a se stydět. Věz, že ani tento dluh, nebude Ti bez zásluh. Budeš-li však volán k soudu, svědčit musíš o nekloudu, aby za svůj zločin pykal, a zas práci řádné zvykal. Vida, že šťasten je zbožný Tvůj druh, jemu že patrně žehná Pán Bůh, upřímně milého blaha mu přej, příkladem jeho se poučit dej. Nábožně modli se doma i v chrámě, v práci své napínej oko i rámě; ku ctnostem dítky i čeládku veď, na dobrý pořádek v domě svém hleď. V neděli, ve svátek doma rád dlívej, s rodinou bav se a čtávej i zpívej; za klidných večerů po práci denní pro muže, pro otce hospoda není; pomoc Svou Tobě dá laskavý Bůh, budeš tak blažen jak zbožný Tvůj druh. 70
Pracovitost.
„Pán Bůh pomáhej!“ V práci neváhej. Pracuj ochotně, byť i lopotně. Práce bedlivá bídu nemívá. Z práce bez Boha radost nemnohá. Radu dobrou dát Ti mohu: „Obětuj svou práci Bohu!“ Člověk v práci mrzutý pracuje jak z pokuty; mrzoutovi klesá síla, přibývá mu málo díla. Pracuj pilně s mnohou chutí, tvář tvá ať se nezasmutí; až pak ukončí se den, budeš s prací spokojen, a noc dá Ti milý sen. Řádný dělník měj svou čest, lenoch na se volá trest. Kdo se do své práce nutí, ale nemá do ní chuti, důkladnou věc sotva skutí.
Lenochům bludným.
Smutně tváří muž se činný vida, jak se chová líný; pokud má co po tátovi, pohodlně sobě hoví; 71 pokud stačí věno ženy, nezná pilné práce ceny; v domácnosti dobře žije, se soudruhy hrá a pije. Když pak začne dělat dluhy, straní se ho přátel kruhy, na hrdlo mu jako kat neúprosný sahá hlad. Kterak hladu unikne? Zas-li práci uvykne? Zachoval-li víru v sobě, nezahyne ve zlé mdlobě: modlitba jej opět sílí, zamiluje sobě píli, vidí prospěch z každé ctnosti, libuje si v šetrnosti. Rodina mu zdrojem blaha, jí chce sloužit všechna snaha; vodička mu dobře chutná, z domu mizí bída smutná; ti, jenž se mu dříve smáli, nyní jeho obrat chválí; stalť se mužem nábožným, ale také zámožným. Jiní z jeho kamarádu nepřijali jeho radu, setrvali v bludech svých, dočkali se konců zlých. 72
Není černit jako černit.
Otře-li se o mlynáře kominář, obyčejně bývá to jen pouhý žert; otře-li se o zbožného smělý lhář, ve věci té jisté vězí zlý duch, čert; nepřestává bídný lhář být černým, katolík však vždy jest Kristu věrným; moudrý časem pozná pomlouvače, ohyzdného škůdce, svůdce, štváče. Ó kéž pozná každý bídník v čas, že lež hnusnou vnuknul jemu ďas. Pospěš smazat zkázu v srdci sterém, způsobenou skutkem, slovem, pérem! Snadno pošpiní se bližním čest, očistit ji věcí těžkou jest. Možno-li Ti, uspi v sobě lež, na věčnosti na ni vzpomeneš. Hanebnou lží rozeštval jsi lid, nevinným jsi zrušil v duši klid; že jsi bídným lhářem, dobře víš, ale jak svou zlobu napravíš? Často budeš zardívat se v tváři, slyše tajnou výtku: „Lháři, lháři!“ Za let mladých, ba i v pozdním stáří ozve se Ti v duši: „Lháři, lháři!“ Odvolej lež hříšnou, pleticháři, má-li utichnout hlas: „Lháři, lháři!“ Lekej, boj se, nevěrecký tmáři, svědomí Tě kára: „Lháři, lháři!“ 73 Z hříchu svého svatostně se kaj, nařknutého všude mužně haj; nevinnému pověst dobrou vrať, zaslouženou ranku sobě zkrať!
Nehodný dělník.
Rád dělníkům dám, co dát mohu, když líně nekradou čas Bohu; jen blbý dělník tím víc v krčmě maří, čím víc jej dobrý najímatel daří; však moudrý dělník vždy má na paměti svou budoucnost, svou ženu a své děti. Líný dělník v práci heká, v hospodě však dělá reka; sklenku v ruce dělá hrdinuhrdinu, nevzpomíná na svou rodinu; huláká a láteří i kleje, neví, že se moudrý muž mu směje. Praví soudruh: „Dél zde nebudu, dělá hanbu nám a ostudu!“ Nevzdělanec však se nezastydí, pokud hostinský jej nevyklidí. Kéž se pozná ubožák ten brzy ať jej bídný život neomrzí!
Kde se dobře daří?
Mírně jez a střídmě pij, rozumně a moudře žij; bedlivě a chutě pracuj, spánek příliš neukracuj, 74 Boha pros, a On Ti dá dobré dny, jichž mnoho má. Do kostela pilně choď, každou vášeň v sobě kroť; dbej, ať zlost a prudký hněv nevzbouří Ti v žilách krev; s každým jednej vždy jen vlídně; s prchlivými hovoř klidně; i když káráš, vážným buď, káraného nezarmuť; on rád pozná chybu svou a ctít bude lásku Tvou. Takovému hospodáři ovšem vše se dobře daří! Ó kéž zdravý rozum vniká v blahou moudrost katolíka! S Bohem počíná svou práci, a se marně netrmácí. Hojné Boží požehnání, na dům celý se mu sklání. Říci sobě, bratře, dej, ochotně se k němu znej!
Buď moudrým a šťastným!
Jasné světlo svaté víry obhájí nás před upíry. Zbožnost slovem, skutkem zjevná, za poměrů všech je pevná. Upírem jest nevěra nebezpečná příšera. 75 Ti, jenž víru spasnou kazí, těla jsou i duší vrazi. Zbožnost nejdražším je skvostem boháčů i v bytě prostém. Na víru kdo útočí, zlému duchu otročí. Proč se bludař tlačí k nám? Bídníkem být nechce sám. Běda, běda rouhačům, chudobným i boháčům! Rouháním se jeví běs, hned jej z domu vypověz. Rouhači, nech hříšných plků, podobáš se dravci vlku. Proti vlku ovce braň, před nevěrcem dítky chraň. V domě-li tvém mluvka žvaní, hned mu zacpej ústa dlaní. Tam v den všední, v neděli zrak je u všech veselý. V řádném katolickém stanu „radují se všichni v Pánu;“ slyšet chvála po všem kraji: „Ti tam žijí jako v ráji.“
Nemodlenec nešťastník.
Tam, kde hyne víra, pravé blaho zmírá. O bezbožném muži dí se: „Nešťastník ten nemodlí se.“ Jak by nebyl nešťastníkem? Nekoří se Bohu díkem, 76 neříká, když vstává s lože: „Díky Tobě, věčný Bože!“ Mrzutě se kolem dívá, nevyspalý blbě zívá; bez modlitby za stůl sedá, snídaní jak zvíře hledá; není-li ho, na choť bručí, jako hladný medvěd mručí, nevěda, co v noci tropil a že v krčmě kde co propil. Žena slzí, dítě pláče, do práce jde muž se mrače: „Bez halíře dneska jsem, jdi, a něco na dluh vem.“ Z práce v krčmu zaměří, a tam na dluh večeří. Týhodní svou „robotu“ vesel končí v sobotu; ženě ze mzdy málo dává, a zas do krčmy se brává; tam též slaví Boha Pána, nepotácí-li se z rána; jeho žena, jeho děti smutně Boží svátek světí. Bezbožník tak živoří, až se bídně umoří; ženu v bídě zůstaví, z níž se sotva zotaví; nedá-li jí víra síly, s dětmi hroznou bídu sdílí. Vdovo, konej úkol svůj, Marja za tě oroduj! 77
Vzdělanec bez víry.
Vzdělanec když víru zmaří, lépe-li se jemu daří? Má a čítá mnoho knih, ale jed jen ssaje z nich; katechismus zapomněl, rozum se mu zatemněl. Žije vesel bez bolu z tatíčkových mozolů, zhoubné bludy pilně šíře, posmívá se dědů víře, jenžto z víry ctnostně žili, a v té pravdě šťastni byli. Zač však má tu velkou věc nevěrecký učenec? Dokud se mu dobře vede, smyšlenky mu stačí bledé; ve strast-li však časem klesá, marně na pomoc zve běsa. Svedenci též jeho řečí velmi špatně se mu vděčí; co v nich zhasla svatá víra, v duších jim i láska zmírá, nastal-li jim blaha sklon, bídnými jsou jako on. Ještě dobře je-li sám zbožných dědů spustlý Chám; má-li ale ženu, děti, poslouží jim bludů smetí? Trudné budou hodiny Tvé a Tvojí rodiny. 78 To tvé péro ceny ztrácí, nenalézáš vhodnou práci; Ty chceš žíti jen tak lehce, hmotně dělat se ti nechce; avšak bezbožecká hlava na váhu vše lehkou brává. K nábožným se obracíš, o jichž lásce k bližním víš. Od rána až do večera jevíš zběhlost svého péra; kreslíš bídu zoufalého svého srdce nábožného (!); směle píšeš klam a lež, ubožáku, těš se, těš! Vděčnosti tvé plané sliby tratí se jak v řece ryby. A co potom, až tvůj klam oklamaným bude znám? Dobrou radu dát Ti mohu, kajicně se navrať k Bohu, Bůh Ti po zlé zemské pouti nedá věčně zahynouti.
Dělník lehkovážný.
Dělník pozbyl všechnu sílu, k žádnému už není dílu; když tak neschopným se stal, mistr výpověď mu dal; dělník pozdě bycha honil, že rád na sklenici zvonil. 79
Dělník opatrný.
Dělník měl se věrně k dílu, pokud ruce měly sílu; mistr nemůže jej mít, dělník musí odejít. Štěstí, že vždy šetřil rád, sic by nouzi měl a hlad; nyní ale skromně žil, mistru svému vděčen byl. Z malých správek ku podivu výdělek měl na výživu; zbožná žena jeho dbalá jemu věrné pomáhala; synové dva v dílnách stálí docházeli mistrů chvály; otci, matce v čistou chatku nosívali z úspor zlatku; a když blaze odumřeli, značný odkaz po nich měli. Synové ti nábožní šťastní jsou a zámožní. Símě víry v duši vssaté, dává řemeslům dno zlaté; bezbožnost a hospoda dno to ovšem rozhlodá.
Pokyny otcům, matkám.
Neohýbal’s stromek, když byl mlád, křivý strom Ti nyní hyzdí sad. Kubíčkovi trpěl’s zlozvyky, zle se chová Kuba veliký. 80 Za slavíkem zpívá slavíček, synkům vzorem bývá tatíček. Od kočky se kotě málo liší, doroste-li, také chytá myši. Od matky co slyší, na ní vidí, tím se dcerka obyčejně řídí. Otce, matko, Vaše slova, činy vzdělat mají zbožné dcery, syny. Nad nábožné děti není, Pán Bůh má v nich zalíbení; rodičům jich bohatá kyne s nebe odplata; je i jejich děti chválí rozum jasný, rozum zralý; zbožným otcům, matkám čest, bezbožné si kují trest. Otče, matko, nenaříkej, kajícně chyb smutných pykej, blud svých dítek a blud svůj, jak Ti možno, napravuj; modli se, Bůh milostivý pohotově má i divy.
Nevděk.
Citron oloupaný, vytlačený pro kuchyni nemá žádné ceny; k ničemu se nehodí, proto hned se odhodí. Služebník vykonal povinnost svou, nevděční boháči mluvit se jmou: „Služebník může, kam libo mu jít, může teď nouzi třít, o hladě žít!“ 81
Do památníku.
Neustále radujme se v Pánu, radost ta nám zléčí duše ránu, kdo svou vůli s vůli Boží pojí, nestrachuj se ve vniterném boji. Zemský Život jest jen krátkou poutí, po níž v nebi nic nás nezarmoutí, život časný letem blesku letí, mějme život věčný na paměti. 82
II.
PLAMÉNKY.

Prosby a hrozby: Měj je na oku, pluku otroků, neboř národu blahou svobodu běsnou příšerou, zhoubnou nevěrou!
Novověký husita.
„Příteli, kam pak to uháníš klusem na hřbetě koníka s ubohým Husem?“ ,Vím-li to? Všechen kraj ten mi jest nový, optej se komoně, on Ti to poví!‘ Mnohého mluvku kůň splašený nese, neví, že zahyne v bezedném plese.*) Zlý duch s ním k jezeru zběsile klusá, uškodí národu, zneuctí Husa. Jemu ďas chechtá se, po žábě kuňká, rád je, že jezdec tam vodu již zunká. Za ním se sta a sta nohsledů ženou na retech s ošklivou, slintavou pěnou. Synové národa nadchnutí ďasem každého k sobě zvou bouřlivým hlasem. *) Pleso = jezero, hluboká voda. [83] Svatý Duch vyrvi je z pazourů běsu, dříve než doběhnou k zhoubnému plesu; vyrvi je svůdníkům z vábivé pasti, navrať je Církvi a předrahé vlasti.
Balon nevěry.
Hoj, dámy a pánové, objevím Vám, dnes nejhorší ve slavném národě klam; jím balon jest věru jen pramálo čistý, vzlet nad mračna vysoko má prý už jistý. On z plátna jen režného shotoven jest, však pro tuhost podivnou budiž mu čest; vždyť nátěrem jeho je zázračná jíška, k níž sádlo své přidati musila liška. I táže se otec a zvědavý syn: „Ký pak ten balon má plniti plyn?“ ,Plyn prazvláštní z hnijících mamů a klamů, jež po léta kladly se v hlubokou jámu.‘ Lež, mam a klam do větru mluvíván byl, pak sbírán zas pečlivě v jámě se kryl; plyn z hniloby jdoucí se bedlivě chytal, by za větrů balonu oporu skýtal. Slyš, volá již do světa větroplavec: „Kdo osvícen, přijď a viz hotovou věc; lid z vlastního popudu ze spánku vstává a přání své pro Husa na jevo dává.“ Tak veřejně lhou a též tlumí svůj stud a na jevo dávají duší svých rmut, ač známo, že tisíce bouřlivých listů se k podpisu vnucují od místa k místu. 84 Chtí potupit přesvatou Kristovu Máť, jí na blízku Husova socha má stáť; jej se slepou za světla denního sovou i dokonce národa světcem již zovou. Jej vlastence velebí nad právo víc, však o bludech záludných nevědí nic; Hus jistě by za své se obhájce styděl, on kdyby dnes lživé jich řádění viděl. Jich balon prý naplněn, připraven jest, by vznesl se do výšin zářících hvězd; lžím kde kdo má věřit, jich poslušen býti, a listy jich pokorně za zákon míti. Jsou listy ty bacilů příšerný druh, jenž v národě působí bouřlivý ruch; nač všímat si pravdy a spasného blaha, když dost se jim vyplácí podvratná snaha? Měj kde kdo z nás rozvážně na zřeteli, že nová se rána snad nezacelí; či nezná-li vzdělanec, vlastimil každý těch husitských rozbrojů strasti a vraždy? „Váš balon že může být národním zván? Ó budiž Vám paprsek osvěty dán! Již neškoď Vám nižádná úmorná hlísta, nám v Církvi jen trvalé blaho se chystá. Ó bratře můj, Čechu, tu vášeň svou dus, pak dějiny řeknou Ti, čím jest nám Hus; chraň pilně se na scestí svedené chasy a bludičky v rozumu navždy se zhasí. Pak smýšlený nezjeví Tobě se „tmář“, kde vévodí Zjevení Božího zář; Ty budeš se zvroucněle Vševládci kořit, a přestaneš národa bezpečnost bořit. 85 Ba shlédneš-li v zrcadle vlastní svou tvář, hned zjeví se zrakům Tvým ubohý lhář; i budeš se upřímně v útrobách káti, rád budeš se křesťanem blaženým zváti.
Neznatelům Mistra Husa.
Zpívá se jako: „Červená, bílá fiala.“
Nešťastní noví husiti, chcete zas národ dusiti? Kéž by Vás třeba Tataři odvezli na svém trakaři. Učili by Vás moudrosti, přivedli by Vás ku ctnosti. Vyučí-li Vás Tataři, budou z Vás moudří husaři. Potom se vraťte k národu, poznavše pravou svobodu. Zvíte, že víra Kristova drahý náš národ zachová. Křesťanskou pravou osvětou rodiny Vaše pokvetou. Pokvetou ke cti národu ve Vašem blahém obvodu. Těšte se svému obrodu, nežijte vlasti na škodu. Nekažte lid svou chorobou, staňte se jeho ozdobou. Vděční Vám budou synové, chválit Vás budou vnukové. 86
Odrodilá chasa.
Zpívá se jako: „Na tom pražském mostě.“
Bludní bratří rodní, štváči novomodní, rozpomeňte se a buďte zbožných dědů hodni. Měli spasnou víru, žili blaze v míru, nežli je kdy nevzbouřila zloba netopýrů. S bratry ze Solunu, octnuli se v lůnu Církve pravé; nepřijali místo zrna zunu. Cyrill, Method svatí, Duchem Božím jatí, blaha základ dědům dali, blud jej darmo hatí. Viklefa věc kusá zmátla Mistra Husa, na ním slepě národa část do neštěstí klusá. Luter, Kalvin všudy v Čechách šířil bludy, ale nikdy nezvítězil vzpoury prapor rudý. Svatá Církev Páně bdělá v každé ráně národ Český zachránila na skále v svém stáně. 87 Nebýt Církve Boží, vzmohlo by se hloží, milý národ dávno byl by v černém hrobu loži. Kdy duch katolický svítil v rozum lidský, milovaný národ býval blah a mocen vždycky. Jenom kde blud cizí kazí lid náš ryzí, na čas pravda, ctnost a blaho povážlivě mizí.
Pobloudilci.
Zpívá se jako: „Moravo. Moravo, Moravičko milá.“
Milovaná vlasti, kdo pak tě zas straší? kdo to z rodin šťastných klid a blaho plaší? Jsou to odrodilí vnuci zbožných dědů, oni potratili blahou bohovědu. Přeceňují pyšně ten svůj rozum krátký, proto každý krůček jejich jest tak vrátký. Nevšímají sobě Božích přikázání, v hospodě jsou rádi, kostelů se straní. Nejsou takovými, jakými kdys byli, pokud u rodičů po celý rok žili. Otec dal je do škol, do hlavního města, proto nyní kvílí: „Nešťastná to cesta!“ Do budovy školní velmi nerad chodí, ale za to pilně v neřestech se brodí. Netěší ho vážná, užitečná kniha, má-li dlouhou chvíli na zlé spisy číhá. 88 Za bezbožné vtipy mělkých hlav smích klidí; lidé moudří, vážní, za něho se stydí. Pobloudilec bídný přijda na prázdniny, zkázu retem, vzorem vnáší do dědiny. Ó, vy rodičové, malou čáku máte, že se u synáčka vděku dočekáte. Modlete se vroucně proste Boha Ducha, aby k sobě přišla ratolest ta suchá. Jinak sobě vedou ti, jenž žijí z víry, oblažují skutkem vlasti obvod širý. Za Vás, dorost mladý, starý kněz se modlí, abyste se rychle s Církví svatou shodli. Až se odvrátíte od bludičky klamné, modlete se také „Otčenášek“ za mne!
Slovo starého vlastence.
Ubohý můj národe, smutný vlasti obvode, starý nepřítel se zdvíhá, na domnělou kořist číhá. Před stoletím národ spal, škůdce hrob se kopat jal; hrobem byla země celá. Církev však jej zaházela. Nad národem visel meč, národ ztrácel zvučnou řeč; kdo se v lepším stavu viděl, za dědů se jazyk styděl. Posvátný jen Boží chrám jazyk živý choval nám; 89 odtud živla dědin škola, z mrákot vstával národ zdola. Za padesát svorných let národu se divil svět; vyšší školy jemu dány, otevřeny k vědám brány. Nepřítele postrach jal, o vzácnou se kořist bál; se lstivostí věru hadí, všemožně si žáhu chladí. Pozdě přišel jeho lek, neděsí nás jeho vztek; avšak bouře černé noci pospíchá mu ku pomoci. Rozmáhá se pravdy žeh; „Čecha přemůže jen Čech!“ Nevěra zas svornost kazí, nepříteli cestu razí. Milovníci slepoty vzdávají se jednoty, slavné vlasti na úkory rozchodí se v bludné sbory, Zrezavělou berou zbraň, sápají se jako saň; každý z nich lid zbožný trhá, svornou jeho sílu mrhá. Chaso Česká vážně stůj, chláchol mladý rozum svůj; chcete vlasti úraz nový? Nestrojte jí černé rovy! 90 Kdo chce Marji poctu brát, a ji mistru Janu dát, ten sám sebe odsuzuje, důtku sobě přiluzuje. Ó kéž bolestných slz proud zmírní hrozný Boží soud; podrobte se Církve radě, stůjme svorně v její hradě. Má-li opět česká leb pocítiti český cep? Čekáte, až vzpoury šelma šedého vás zbaví bělma?!
Jestřábi.
Nade dvorem jestřábů dvé krouží, kruh ten zvolna níží se a ouží; kohout slípkám výstrahu dal křikem, družky v kůlně ukryly se mžikem; kvočna nebezpečím rozčilená, volá kuřata svá rozptýlená. Kuřata se sběhla do chumáče, kvočna kvílí, chvěje se a pláče. Žasnete a slyšte, nastává volapykem ptačím rozprava. Jestřáb s družkou vznáší se a praví „Kvočno, pomni na to naše zdraví! Prolétáme nadpozemské zvůry, jichžto neznáte vy, sprosté kury. Vlastí jsou nám hvozdy, šedé skály, zpytujeme divy v blízku, v dáli, 91 osvícení zázračnými zjevy osvítit chcem lidstvo svými zpěvy (!). To však není pro vás, nízké tvory, a přec chcete činiti nám vzdory; svrchovaných práv nám upíráte, potřebné nám půdy ubíráte. Vy jen po dvorku se plazíte, zadinou se nuzně živíte; neschopny jste vysokého vzletu – jaký užitek z vás kyne světu? Na vydatné přišli k vám jsme lovy, by se rozproudil náš život nový. Kvočno, slyš, a dej nám kuřátka, neprospěšná, chabá zvířátka; popřej nám jich křehoučkého masa, zvíš pak, jaká povstane z nás chasa. Nechať rod tvůj rychle vyhyne, jen když náš rod činnost rozvine!“ Kvočna strachem pořád hůř se chvěla; miláčky své zachrániti chtěla; kuřata pak k sobě přilnula, v chumáči se ani nehnula. Kohout také nebyl beze bázně, v koutě skryt však odporoval rázně: „Rod náš skromný, užitečný, chudý, smělcům vám že odebírá půdy? Uplynulo, tuším, třicet let, kdy již pánem zde byl otcův děd; vyprávěl též můj děd mému otci o zděděné naší pravomoci; já pak sám vám nepochybně svědčím, že se náš rod chlubí právem větším – 92 nežli vy, jimžto teprv po dvé roků závist vidím v dravém vašem oku. Jest to věru drobeček jen malý, co jste do té chvíle vykonali; leč, že každý, rád-li k vám se blíží, odpuzen byv soustrastně k vám vzhlíží. Nevíte, že každá slepička lidem dává živná vajíčka? Kuřátko-li zlobou vaší zhyne, hlad ne vám, však lidu jistě kyne. Vám-li k vůli mladí kohouti dobrovolně mají zhynouti? Navraťte se do svých vyšších zvůrů neděste však nižádnou mou kuru!“ Na kokše však dravci málo dbali, už se na dvůr sestoupiti jali; statné sestry nebezpečí zřely přikvapily, ač se lekem chvěly; a hned kuřátek dav veškerý posbíraly chutě v zástěry, a je zachránily spolu s kvočnou před tou dravců zlobou přeúskočnou. Jestřábové smutně s hladem svým odletěli k bytům skalnatým; budou konat úkol na se vzatý na vlastní, ne kuřat na útraty. Nevědí, že byli chudáci, je když hubit chtěli luňáci. Nevolte již zobáky si brousit, a ty mladé něžné kury rdousit; vězte, že lid vysoko si cení kohoutků svých milých kuropění! 93
Rázně, ale moudře.
Za klidnou řeč, věrný katolíku, zasluhuješ vřelých našich díků: „Protivníků nestydatý řev v tobě nikdy nerozpaluj hněv.“ Nadávky jich nesplať nadávkami, hrubostmi ať vládnou oni sami; jejich štvaní, svůdný, lživý křik, slovem mírným vyvrať katolík. Ano, neběží-li o zlé svůdce, o sobecké vychytralé škůdce, kteří matou zlomyslně lid, rozrývají rodin blahý klid. Za líného klidu žraví moli zůstavují každý kožich holý; nemá-li býť zhuben velkým zlem, češ jej často ostrým hřebenem. „Nejsi horlivým a vřele snažným, váhavým jsi, ospalým a vlažným; vzmuž se, sic Tě za válečných dnů z řad Svých bojovníků vyvrhnu!“ Na sobecké Židy Pán vzal důtky, překotil jim v krámě stolky, budky, řka: „Vy činíte svou veteší ten chrám Páně hříšnou peleší!“ Hroby zevně hezky bílenými, rody hadími a ještěrčími, farisey přetvářence zval, před svůdníky národ vystříhal. 94 Kdyby se byl Pán k nim klidně choval, vážně je, jak často, poučoval, byl by se Mu vysmál kupčík Žid, nebyl by Jej poznal dobrý lid. Věrci-li kdy času přáli molům, blížili se vezdy ku zlým bolům; za pohody moli národu způsobili hroznou, nehodu. Komu dána řízná slova v rety, mužně odhal nepřátely skety; komu v duši dobrou dán jest klid, za ohrožený se modli lid. Káráme-li prolhaného štváče, s krokodilem přetvářeně pláče: „Odrážím jen vaše útoky“ – Lháři, známe ty tvé uskoky. Nestydatý, ošemetný vlku, kdo má věřit tomu tvému plku? Beránek že proud ti zakalil, ač byl z něho pod tebou níž pil? Dávno tajné věci zlé jsi kutil, a nás věrce k obraně jsi nutil, odrodilče, chystej národu zlý boj, katolík má pro vlast ostrou zbroj. Viz, jak dávný nepřítel se směje, když blud tvůj svár do národa seje; máš-li jiskru lásky k národu, spoj se s Církví k jeho obrodu. 95
Uvítání Moravanův Praze dne 9. července 1898.
Jen duše mé zrak hledí na krajany, vás vítá sestry, bratry Moravany, jenž splácíte dnes Praze návštěvu; Čech věrný dojat slzu slastnou ronil, a před vámi svou přímou hlavu klonil, když mnohé spatřil v zemském oděvu. Čech na Moravce Čecha blažen zíral a lesklou slzu s oka sobě stíral, když ze rtů zněla stejná mluva vám; a srdce zbožným ve hrudi se chvělo, když zbožné slovo vaše v sluch mu znělo, jímž oživen jest v duši i on sám. Čech Moravan lne k Čechu, blaze žasne, a z duše věrné vzdává díky hlasné: „Nás pojí jedna víra, jedna řeč! Ať naproti nám kde kdo jak chce brojí, nás, jeden národ, nikdo nerozdvojí, nás nezastraší nekřesťanský meč. Jak Moravky i Češky pružná paže chléb žitný ráda čerstvým máslem maže a na ně leje z vonné lípy med: tak katolík a národomil vřelý nám bratrsky se milovati velí, což káže dějin tisícletý ret. Tak vezdy žijme svorně národ jeden, by nikdo s pravé cesty nebyl sveden, nás krásný jazyk, spasná víra poj; jak dědové my z víry buďme živi, pak odrazíme každý útok divý a národ šťastně skončí tuhý boj. 96
„Moravský den“ v Praze, 10. července 1898.
Jest tomu letos šedesáte roků, co počítal jsem devatenáct let; mně plála tenkrát zářná jiskra v oku, mně v tváři rděl se s liljí růže květ. Dnes z vůle Boží shasla v oku zář, a s liljí růží pozbyla má tvář. Kdo podobná měl se mnou mladá léta, ať svěží sestra, nebo zdravý brat, jichž v městech, ve vsích byla značná četa, zrak otců, matek dlíval na nich rád; však tížila je hrozná nehoda: všem scházel jasný pojem národa. Blud nekřesťanský národ český dusil, vždyť nad hlavou mu visel břitký meč; Čech živořil a zdlouha zmírat musil a zapomnět měl krásnou dědů řeč; škol neměl; poznat-li kdo vědy chtěl, jen řečí cizí k tomu přístup měl. Jen odrodilec, ponejvíce bídný, byl schopen býti členem úřadu; on zhusta k rodákům svým nepřevlídný též hověl nepřátel zlých zlořádu; svou řeč, již neštěstím zval český lid, v svých ústech cizí jazyk žádal mít. Jen kněz, s ním školní učitel, druh věrný, řeč otců, dědů ve vsích pěstoval, a pracně konaje svůj úkol perný náš národ na životě zachoval, až nastal říši příznivější čas, kdy práva svého nabyl národ zas. 97 Nám rázně hlásal učenec kněz Sušil, že Moravanu rodným bratrem Čech, a rychle nepřátelskou zlobu rušil, jenž řval, že Čech má pro nás cizí dech; „Já Čech jsem,“ volá moudrý Moravan, „buď řečí naší veleben Bůh Pán!“ Hned rostl počet junů, probuzenců, z nichž každý pilně ve svém obvodu v sen smutné netečnosti pohrouženou hruď vzněcovali láskou k národu, jak lidem velí Zjevením Svým Bůh. a mnohý nezůstával dlouho hluch. Též lékem písemnictví „panenského“, jež nehyzdila hříšná nevěra, se vyháněla z lidu mileného, se vytrácela tupost veškera; i u těch stkvěl se vonných ctnosti květ, jenž dosud v chrámě měli něžný ret. Jen na základě samospasné víry náš národ za málo let sjednocen. Jen v malých sborech zříme netopýry, jak jeví v Praze „Moravanů den“; aj, poučuj již druha každý druh, že svornost naši ustálí jen Bůh! Či zná snad člověk moudrý základ jiný, krom katolické víry, Zjevení, ať dovodí to slovy, činy, čím dřív, tím pro národ líp, nelení: let tisíc dějin řekne jemu v tvář: „Ty planě mluvíš, nebo sluješ lhář!“ Ó, trhejte náš národ přeubohý v ty rozmanité slabé sborečky; 98 vy zarážíte sobě smělé rohy a hynout budou různé drobečky; či nezříte, že sbory bezvěrné již strojí sobě boje příšerné? Že má prý budoucnost svou národ český, jenž přestál s Bílou Horou Lipany; toť věru mimořádné „třesky plesky“ a mladý rozum pýchou zmítaný; a on se o svůj národ nebojí, zdaž novou Bílou Horu obstojí? Kéž milá svornost Moravanů s Čechy, již slavná Praha slavně slavila, vždy zůstane nám zdrojem bratské těchy, jak plavcům „Mořská Hvězda“ spanilá; ji nezakrývej nižádný nám blud, a nestroj vlasti nový žal a trud. Aj, prohlédni Ty, národe náš drahý, a pátravě se dívej kolem kol; v čas poznávej ty zakuklené vrahy, již chystají Ti hanbu, žal a bol; slyš, dneska nejeden již nevěrec chce ve prach šlapat svatou vlasti věc, My sdružme se!“ buď naším rázným heslem, ať Čech, ať Slezan, Slovák, Moravan; nám víra spasným jest a zůstaň veslem, tenť pevný základ blaha vlasti dán; nám jenom na základě Zjevení jest možno nerozborné sdružení. 99
Krátkozrakost a nahluchlost.
Milovaní rodní bratří, věčný Pán Bůh na vás patří! Neházejte jako Hus do národa bludů trus. Svůj-li národ oblažíte, když v něm svornost udusíte? Palcátem-li chcete zas ubíjeti pravdy hlas? V temnotu jde země Česká, nepřítel vám chválu tleská; až svůj národ rozeštvete, cizák jej i s vámi zhněte. Vámi klesá moudrá kázeň, blíží se již hrozná lázeň. Uzdraviž vám zrak i sluch v Církvi Páně Svatý Duch. Čtěte české dějiny – zvíte, že vždy cizí bludy trhaly náš národ všudy, města, vsi a rodiny. Ó, vy Bělohorské stráně, dejte hluchým přístup k bláně, aby ušli hrozné ráně. Orlice, ta zbožná, pestrá, Českého lva věrná sestra, bludným bratrem svést se dala, a tam strašné pelichala, z Moravanů kde kdo v seči břitkými byl srubán meči, 100 pro cizáka bludný Čech vydal národ v dlouhý žeh. Bludařů se pilně straňme, víru svou a národ braňme!
Bílá Hora.
Moudří ročně na Horu jdou Bílou konajíce pouť svou truchlomilou: ze svých hříchů upřímné se kají, před oltářem Boží Matky lkají. Maria, slyš v nebi naše hlasy! mají-li se vrátit staré časy, za nichž vlasti České doby bludné na svůj národ strhly věky trudné? Zhrdli Češi jazykem svých dědů, k Němcům obrátili toužných hledů; Pražan boháč dával do ciziny na učení dcerky své a syny; odtud vraceli se odrodilí, a zde jako Němci hrdě žili; ba i otců víry se tam vzdali, za ni bludy cizí domů vzali. Nešvar zhoubný dál se šířil z Prahy, rozeštval náš Český národ drahý; znenáhla se vedral na Moravu i tam zmátl mnohou mělkou hlavu, přivolali v tvrdošíjném vzdoru na svůj národ žalnou Bílou Horu. Svědčí o rozumu málo zralém za dob lží a klamem rozeštvaných. za dnů hesel odbojných a planých, bludaře si volit vzdorokrálem, 101 kterýž maje v bitvě zbrojnou chasu, hrdinně se tužil v hodokvasu; a když Čechů padlo na tisíce, od číše rek pádil za hranice. Statků zbaven v Němcích „Zimní král“, národ Český hroznou škodu vzal; hříšná proti Církvi, králi vzpoura pravé blaho národu vždy bourá. Krátkozrakost za těch našich časů v nevyčichlém libuje si kvasu, davy lezou k cizácké zas pasti, odhazují s věrou lásku k vlasti. Kéž Bůh zkoušku nebezpečnou zkrátí, slepci kéž se k dědům zbožným vrátí. Církev probudila národ z mdloby, zaházela vykopané hroby; za dob našich druhá Hora Bílá národ náš by snad i vyhubila. Matko Boží, patronové naši, vyproste nám brzy dobu blažší!
Chlouba kalná.
Ty, příteli, chlubíš se kabátem novým, v němž beran již před tebou drával se křovím. Na tvář sličnou nebuď pyšna, pýcha směšná jest a hříšna; pomni, že ti nemoc může rychle zničit v tváři růže; raděj ctnostmi krášli duši, jež ni hrob ti neporuší. 102 Vlohami se nehonos, raděj’ Boha vroucně pros, bys jich ke cti Boží užil a se v spasných ctnostech tužil. Nebuď pyšně rohatá proto, že jsi bohatá; bohatství se snadno tratí, s ním i vážnost tvá se hatí; čím jest bohatství tvé větší, tím víc skromnost tobě svědčí; umenšuj svým bližním strasti, stan si buduj v rajské vlasti.
Chlouba chvalná.
Nechceš-li svou duši hubit, nebudeš se ničím chlubit, leda díš-li: „V pravdě jsem katolickým křesťanem!“ Nechceš-li svou duši hubit, nebudeš se ničím chlubit, leda díš-li: „V pravdě jsem věrným Čechoslovanem!“ Nechceš-li svou duši hubit, nebudeš se ničím chlubit, leda díš-li: „V lásce mám národ, pro nějž krev svou dám!“ Nechceš-li svou duši hubit, nebudeš se ničím chlubit, leda Církví, vlastí svou, k nimžto snahy tvé se pnou. 103
Vzpamatuj se!
Bludek, je-li zdráv a syt, chválí sobě zemský byt; z víry sobě dělá žert, jak mu v duši vnuká čert. Jakmile se octne v nouzi, Bohu se i lidem vzpouzí; denně hůř mu děsná bída z očí zamračených hlídá; mžourá jako ve dne sova, rouhavá z úst chrlí slova. Bratře, chceš-li blaze žít, nazpět k Bohu musíš jít; otec, děd Tvůj šťasten žil, že vždy Bohu věren byl. Miluj chrám a moudrou četbu, zaviněnou zapuď kletbu; lidem zlým se klamat nedej, u své práce klidně sedej, zbloudilých se druhů straň, ctnost svých drahých mužně chraň; o mrav dobrý u nich dbej, věčnost na paměti měj! Bůh Ti těžkou zkoušku zkrátí, požehnání Tvé Ti vrátí; každý člověk bez Boha bloudí jako mátoha; jenom pravda Kristova blaho rodin zachová; kliď se z rodin blud a klam, pravdu dá jen Církev nám! 104
Mladý řemeslník Jaroš.
Liboval si v pěkné dílně, pracovat chtěl rád a pilně nezkušený tovaryš. Štváč jak zajíc sluchem stříhal, a jak kocour chytře číhal, jak by lapil mladou myš. Jaroš kráčel svižným krokem, ohlížel se jasným okem maje první výplatu; v elektrické městské záři vidět bylo v lepé tváři, že jest v milém záchvatu. Výdělek svůj v hlavě čítal, blahou budoucnost již vítal a ty hojné úspory; duchem letěl k rodné chatce, k sourozencům, k otci, matce, do dědiny za hory. Přerušil mu sladké touhy nenadálý pozdrav pouhý: „Dobrý večer, chasníku! Na procházce stromu řadou posloužím Vám dobrou radou, což rád činím ze zvyku.“ „V městě velkém mladí muži ve vědomostech se tuží nejlíp s druhy ve spolku; bavíme se užitečně, nasloucháme řečím vděčně, čteme listy u stolků.“ 105 „Já jsem spolku jednatelem, kde kdo zná mne v městě celém, zkušený jsem společník; kdo se octne v blahém kruhu upřímných a věrných druhů, přátelský mi vzdává dík!“ „Příteli, i Vy k nám vstupte, za dvacetník sobě kupte leták ten i stanovy; z výtečného toho tisku nabudete mnoho zisku, starých mravů obnovy.“ „Po úkolu pracném, denním, rozmluvami, dobrým čtením zjasní se Vám mladý hled; naleznete milou těchu jistě sobě ku prospěchu, oceníte všechen svět.“ „Nedal jsem Vám radu planou! S Bohem! Zítra na shledanou s váženými přátely! Uvidíte život milý, život v pravdě ušlechtilý, zvláště každou neděli!“ Jaroš stál jak omámený splatil peníz naznačený, svůdce rozloučil se s ním; vážným krokem poodcházel, tovaryš jej doprovázel okem zřejmě žasnoucím. ,Tenť jest jistě přítel lidu, ztrácí se již mému vidu, 106 dobrý rádce budiž zdráv! Zítra půjdu bez okolků do místností toho spolku, uzřím, je-li ve všem práv.‘ Povečeřel ve svém bytě, stanovy si četl hbitě a též celé noviny; četl dvakrát každou stránku, rozčileně beze spánku do půlnoční hodiny. Druhého dne časně z rána vroucně chválil Boha Pána; z chrámu do spolku hned šel; odevšad byl vřele vítán, na pozdrav mu pohár skýtán, jednatel řeč dlouhou měl. Jaroš slyše řeči, zpěvy, spokojenost velkou jeví, čím dál, víc se radoval; líbil se mu ples ten skvělý, setrval tam po den celý, nad obyčej sobě přál. Doma arciť noc měl špatnou, z rána chůzi ještě matnou, nekonal svou práci rád. Nočních schůzí častěj’ pykal, ale rychle tomu zvykal, v spolku tišil žízeň, hlad. Časem vážně kroutil hlavou: ,Jdu-li přece cestou pravou? 107 Nezbloudil jsem na scestí? Nejsou-li ti naši vůdci nezkušených lidí škůdci, jenž nás vedou v neštěstí?‘ ,Ve spolku jsem již dvě léta, blaho mé však divně vzkvétá, blednou pěkné naděje. Kdy pak slibované štěstí, kteréž řečníci nám věstí, již se na mne usměje?‘ ,Nebudu se marně lekat, trpělivě musím čekat, až se věci obrátí; časopis nám zjevně hlásá, že se blíží naše spása, že se všechno převrátí.‘ ,Málo práce za plat velký, naplní se sáček mělký, zvučné slibuje se nám; ničeho se nechci báti, jako skála budu státi, se soudruhy setrvám.‘ Strach se jemu v duši budil, od sebe jej pivem pudil, a zas minul celý rok. Trudnějším se denně stával, těžkou hlavu ve dlaň skládal, nesílil jej sládkův mok. Jednoho dne po výplatě kráčel, jak by trn měl v patě, 108 doma v koutku usedl; dlouho jako socha seděl, zasmušile na zem hleděl, než zrak vzhůru pozvedl. Hned zas truchlou hlavu sklonil, z očí hojné slzy ronil, počal mluvit modrý ret: ,Nejdeš pozdě, trapný stude? O, co ze mne nyní bude? Mistr dal mi výpověď.‘ ,Nechci hledět do zrcadla, vím, že mladá tvář mi zvadla a že kalí se mi zrak; v mozku mi to hrozně hučí, svědomí mne strašně mučí jako zlý duch děsný mrak.‘ ,V spolku lehkovážné chasy nastaly mi strašné časy, já jsem stal se darebou; hříchy moje už se sčetly, trestající Boží metly jasně vidím nad sebou.‘ ,Provinění má jsou mnohámnohá, spustil jsem se Pána Boha, rodiče jsem zarmoutil; ctít jsem přestal věrověsty, na hříšné jsem zbloudil cesty; blaho své jsem potratil.‘ ,Šeptat bude každý vánek: „Nebohý ten otrhánek 109 pil a zhnusil všechen šat.“ ,Srdce mé dnes dobře cítí, mám-li ještě dále žíti, do rukou mne vezme kat.‘ ,V mladistvém svém nerozumu spustlým lidem bez výzkumu do osidel zlých jsem šel; tiskem zlým jsem nepohrdnul, bídné lži jsem nezavrhnul, i když neplechy jsem zřel.‘ ,Zrovna tam, kde já jsem nyní, přede mnou již byli jiní, nejeden z nich zahynul. Příkladové tito strašní nezléčili mojich vášní, hnusný vzor mnou málo hnul.‘ ,Vzdoroval jsem Bohu Pánu, sobě uchystal jsem hanu jako bídník troufalý; ó, jak rozum můj byl kusý! Bůh mne zavrhnouti musí; začíná boj zoufalý.‘ „Nezavrhne Pán Bůh Tebe, smiluje se věčné nebe, svatá Boží Rodička!“ Otevřela chvatné dvéře, k synovi se plačíc béře Jarošova matička. „Nezavrhne Pán Bůh Tebe, smiluje se věčné nebe!“ 110 volá z celé útroby; políbit chce svého syna, ač jej tíží velká vina, avšak padá ve mdloby. Jaroš u své matky kleči, křísí ji a nemá řeči, až se ze mdlob probrala; hořký pláč a žalná slova, bolná slova Jarošova matku v srdce bodala. Nábožná a dobrá matka promluvila slova sladká, když si trochu oddechla: „Přijela jsem, synu, k Tobě, Bohu díky, v pravé době, a řeč Tvou jsem vyslechla.“ „Nechci, abys ještě hlesnul o tom, jak jsi hrozně klesnul, ze rtu Tvých již všechno vím, ale pro Bůh, Tebe žádám, v duši Tobě prosbu skládám, učiň, co Ti poradím!“ „Veliká jest Tvoje vina, větší milost Hospodina, kteráž Tebe hledala; do záhuby časné, věčné, do záhuby nekonečné Tobě padnout nedala.“ „Ve zpovědi svaté zítra obnov knězi rány nitra, 111 otevř jeho slovům sluch; pro zásluhy Jesu Krista zas Tvá duše bude čista, posvětí ji Svatý Duch!“ „Třeba Ti, by i Tvé tělo slušné, čisté roucho mělo v kostele, kde sídlí Pán; pro ten úkon svatosvatý zjednám Tobě nové šaty, neposkvrníš Jeho stán.“ Stalo se, jak chtěla matka, Jaroše zas měla chatka, klidná chatka rodinná. Jaroš k Bohu zas se vrátil, rodičů i svou strast zkrátil, radost měla dědina. Jaroš horlivě se snaží. rodiče a choť svou blaží, váží si ho širý kraj; moudrou radou, vábným vzorem mládeži v tom věku chorém strojí zhusta zemský ráj.
Dne 16. března 1899.
Pro tebe, má vlasti drahá, mimo Církev není blaha.
Přátelé, kolik mi roků, se ptáte? Z milosti věčného dobrého Boha uběhlých roků mých řada je mnohá, načínámť léto své osmdesáté. Netaj dík vroucí má pokorná hruď: „Chvála a sláva Ti, Bože můj, buď!“ 112 Mohu-li spočítat tisíce darů ve stálém zázračném běhu a ruchu, jichžto Jsi dával mně, tělu a duchu, z bezedné lásky Své od jara k jaru? Pomoz mi počítat, anděle můj, dovol, ať nahlédnu v zápisek Tvůj. Snadněj’ bych spočítal listy všech stromů, ve kterých za těch let pěvců dav jásal, a jež byl rok co rok morný mráz střásal do orné půdy a do vod i lomů, nežli bych spočetl tisíce set darů, jichž Bůh mi dal za těch mých let. Jak jsem těch milostí, hojných těch darů pro Boha, pro národ, pro sebe užil? V ctnostech-li svatých jsem zdárně se tužil, či jsem je přenechal zhoubnému zmaru? Anděle Strážce můj, zavři svůj spis, se zlatem nešířil třpytný jsem kys.*) Za příštích týdnů neb měsíců, roků, jimiž chce láska Tvá ještě mne dařit, nevolím vteřiny nečinně mařit, káti se hotov jsem se slzou v oku; nežádám, abys sňal s očí mých mrak, ale rač bystřit mně duševní zrak. Milost Tvá pomoz, ať národ náš drahý v Církvi Tvé bezpečnou cestu si klestí, vedoucí k spasnému blahu a štěstí, zapuzuj od něho nevěrce, vrahy; *) Kys, také kyz, v lidu našem „kočičí zlato“. Znamená v nerostopisu nerost leskem a barvou ke kovu podobný. Nerosty takové jsou vesměs sloučeniny kovů se sirou. 113 v laskavé ochraně naši měj vlast, anděl Tvůj od ní plaš úmornou strast. Nepřítel odvěký zlobu svou množí, zlovolně podrývá víru nám spasnou, v národě ctnosti zas tu a tam hasnou, v pšenici výtečné vzmáhá se hloží: s cizáky sobci též rodáci jdou, na moudré vůdce lid klamaný štvou. Bože, již nad vlastí trudnou se smiluj, pravdou a láskou svou utlum zlé vzdory, v národě pomiňte záhubné spory, k bližnímu každý se upřímně schyluj; jen tak se udusí nepřátel vztek, uzří vlast blaženou dvacátý věk. S Marií přesvatou, ochránci naši, u trůnu Božího na nebi proste, potřebnou útěchu národu noste, by se již blížily časy ty krasší, za nichž vlast uslyší nadšený hlas: „Žijem jak dědové radostně zas!“ 114 OBSAH.
I. Jiskry.
Proslov3 Opatrnost6 Hodiny9 Rušitel blaha9 Četba dobrá a špatná12 Pokora a pýcha15 Pracovitost a šetrnost20 Dodatky rozličné22 Rozum bez Zjevení24 Co nás spasí?26 Jak se daří?27 Těm, kterým poetům27 Blíženci28 Domnělý chytráček28 Raději méně, ale důkladně a chutě29 Smělý mluvka29 Otázky a odpovědi30 Velcí páni30 Slib30 Klepy30 Spolek liberálů31 Přetvářka31 Hledej záliby Boží32 Blahoslavení tiší32 Opatrné počítání32 Nezralý mluvka32 Samolibý kohout33 Ochota34 Moderní způsobnost34 Práce zdar34 Jen se nepřeceňuj35 Věda v Bohu zakotvená36 Lékař věrec a nevěrec37 Kuře a dítě37 „Ohýbej stromek, dokud je mladý“38 Manželstvo a rodina39 Která je šťastnější39 Novomanželům39 Věrnost manželská41 Nábožní rodičové41 Jací rodiče, takové dítě43 Nevzdělanec43 Kniha v rodině43 Svobodným dcerkám44 Šťastné manželstvo45 Nešťastné manželstvo47 Tělo a nesmrtelná duše51 Mladé poutnici sv.-Janské51 Pokyn52 Buď vůle Tvá53 Vzývání Marie Panny53 Známá jména lihovin54 Důvěra a nedůvěra56 Vzpoura národu nebezpečná56 Neposlušnost58 Pravda spasí nás58 Otec, matka, synové a dcery59 Sourozenci61 Osiřelá dcera62 Blahopřání novomanželům64 Loutky64 Karafiát červeny66 Láska k bližnímu67 [115] Pracovitost71 Lenochům bludným71 Není černit jako černit73 Nehodný dělník74 Kde se dobře daří?74 Buď moudrým a šťastným!75 Nemodlenec nešťastník76 Vzdělanec bez víry78 Dělník lehkovážný79 Dělník opatrný80 Pokyny otcům, matkám80 Nevděk81 Do památníku82
II. Plaménky.
Novověký husita83 Balon nevěry84 Neznatelům Mistra Husa86 Odrodilá chasa87 Pobloudilci83 Slovo starého vlastence89 Jestřábi91 Rázně, ale moudře94 Uvítání Moravanů v Praze, dne 9. července 189896 „Moravský den“ v Praze, 10. července 189897 Krátkozrakost a nahluchlost100 Bílá Hora101 Chlouba kalná102 Chlouba chvalná103 Vzpamatuj se!104 Mladý řemeslník Jaroš105 Dne 16. března 1899112
Oprava. Na stránce 11. po 15. verši zdola „má-li národ z toho užitek?“ vřadí se verš: „Vidím zmatky, slyším divý skřek!“
E: až; 2004 [116]
Bibliografické údaje

Nakladatel: Stýblo, Bedřich; Kulda, Beneš Metod
(Tiskem B. Stýbla. - Nákladem vlastním.)

Místo: Praha

Vydání: [1.]

Počet stran: 116

Věnování: (Rodičům českým věnuje B. M. Kulda, kanovník Vyšehradský, kněz jubiliár.)