DRAGAN A GUSLAR.

Eliška Krásnohorská

DRAGAN A GUSLAR.
I. I.
Děd guslar vidí, vidí svým dávno shaslým okem blízký skon; vnuk ze všech rodných lidí mu zbyl až na ten životečka sklon.
Děd praví: „Dragančíku, mně zrubal Turek všecek milý rod; jsme dva jen, sokolíku, div boží vyrubal nás ze všech zlot. A proto, ty můj hochu, sám zdědíš mojich statků zbylý skvost: mých starých písní trochu a javorové gusle, – to ti dost. [139] „V nich rozezpívej duši a prozpívej s ní tažně celý kraj, vše přezpívej, co smuší, slasť vyzpívej a naděj rozehraj.“ Hoch Dragan dumně vece: „„Žel! abych zpíval v jarou veselost, tvých písní k tomu přece ni javorových guslí není dost. „„Bych neoněměl tísní, když hlavy rubá Turků běsný rej, k svým guslím a k své písni mi obě ty své shaslé oči dej.““ „Své slepé oči obě,“ děd guslar vece, „nemohu ti dát; ty vyplakal jsem sobě ach, příliš draze, oslzev již mlád. „A zoufalostí muže i hořem starce jsem jich vydobyl, zmar dítek i mé druže, pláč vlasti cenou za jich temno byl. 140 „Ne, nikdy nevyzískej tak drahocenný a tak těžký skvost! Ty jasným okem blýskej, můj sokolíku, v boj a v budoucnost. „Chci, by tvá píseň slunně mi zajiskřila v temnou zraku sluj, – hoj! k starých guslí struně, že svítá volnost, tak mi zanotuj!“
II. II.
Dí slepý guslar vnuku Draganu: „Co vidíš, hochu, v jihu na Balkáně?“ – „„Hoj, vidím hory v bílém turbanu a nocí blýskat ledovité stráně, a vidím chmury halit nebes líc a vražený v nich svítit půlměsíc““
„Co, Dragančíku, vidíš k půlnoci?“ – „„Hoj, vidím severní se valit záři, jak tryskem oři vichru divocí ji v slávě vezou jako purpur cáří, noc temná v její dráze krvácí, – hoj sever, otče, sever burácí!““ 141 „A cože vidíš, hochu, na východ?“ „„– Tam se to hvězdí v nebes čarokráse, a z modrosvitu jako maják z vod hled jitřeny tam luzně usmívá se; tam čelem ověnčeným růžemi se slunko božské vznáší nad zemi!““ „A jaký div ti na západě vzplál?“ – „„Tamť noc jen pustá, stín tam přehluboký, jen mžikem oživí se temná dál tam bledých bludic mámivými skoky; pak hasne vše a splývá v chladný mrak, – ó, tmí se západ jako slepý zrak.““ „Hoj, nechť si, hochu! Světla přece víc, a nebeskou v něm věštbu lze mi chápat: zář severní – ta ztopí půlměsíc, a slunko božské samo půjde v západ; náš Hospodin tak světlem blýskne v kříž a požehná jím slovanskou si říš! 142
III. III.
„Veď do ciziny děda guslara, můj hochu! tys můj zrak. Jsem na vždy vyhnán, ty až do jara.
„Boj vyzuří se v našich dědinách, v kraj volný vrať se pak, – já zůstanu zde ve svých šedinách.“ – „„A nenavrátíš též se v domov zpět? Což netoužíš tam zas? Chceš zanořit svůj život v pustý svět?““ – „Můj hochu, což mně starci život již! Jen ty svůj mladý spas, – já zůstanu již, – ty se navrátiž.“ – „„A nechceš vítat osvobozenou tu domovinku již, tu k velkým činům znovuzrozenou? „„A nechceš se zpěvnými guslemi jít v šťastnou lidu chýž a poznat, jak je krásně na zemi? 143 „„A nechceš slyšet jásot svobody, ni v ples jí housti sám, ni mladé slávě jíti na hody? „„Z těch nechceš býti, již je uhostí, až zavítají k nám mír, sláva, volnost s rojem radostí?““ – Tu z očí slepých děda guslara se řine perel proud,proud. „To bude, hochu, všecko do jara? „To jaro uzřít, – blaze Draganu! Mne zve již boží soud, – zrak slepý zavru blažen, – zůstanu.“
IV. IV.
„Hej, sovo slepá, divně hráš! To není k zpěvu ani skoku; toť jako popův otčenáš, když kráčel, skuhral po mém boku, kdy k šibenici na sto kroků – – – Pryč! co nám kazíš rozmar náš!“
144 I padly slepci gusle níž, a Dragan ustál v smutném zpěvu; děd slzu vtlačil v zraku skrýš, hled hochův sálal bleskem hněvu: bylť z hloubi zpíval o výjevu, jak padl národ, nesa kříž... „Sem, cigáňata! rychle, hej!“ Jak vřískly housle při cimbále, jak zahrál cigán čaroděj! „Hoj, jaká hudba! dál jen, dále!“ A není konce zpěvu, chvále, až zazněl čardáš, divý rej. Jak planou líce snědých krás, jak rozpoutaný vrkoč lítá! Ba rozkoš sotva cítí hráz, když s ramenem se rámě splítá. „Hoj, takou hudbu srdce vítá, však ze tvé vanul smrti mráz!“ Tu vpadl guslar v bujný ples, i skříply gusle hrozným jekem, jak kdyby rval z nich duši běs. 145 Vše tichne, zajíká se vztekem a guslar při nápěvu měkkém teď novou píseň volně vznes! I zalkal slova úchvatná: „Jak řinčí chechtem vaše píseň, v níž kypí rozkoš závratná! Hoj, žárem plýtvat, zmámit tíseň a vášní spálit duše plíseň zná hudce ruka úplatná! „Nechť krví hudba kolotá, nechť jako zpilý vírem vděků v ní slavík lásky klokotá, nechť hýří volnost v bujném vzkřeku, a tam, – těm řadám padlých reků, těm nechť si havran skřehotá! „Což vám jest po tom vraždění, kde hynou vášní blaženosti? Vás nudí pláč a kvílení! Lid mučenníků zem-li hostí, což vám jest po jich velebnosti a smrtivzdorném nadšení? 146 „Svou huďte rozkoš nejprudčí, nechť jiných rozkoš zkrvavělá kdes národ bratří umučí... Což by tam u nich píseň chtěla? Vždyť havran klove jejich těla, však on jim také zaskučí – –“ Tu zvedl bělmo zraků svých i ruku k výši rozechvělou, a na všech tvářích tuhne smích v směs divných citů zkamenělou; a guslar v tichost oněmělou jen zaštkal, schýliv hlavy sníh.
V. V.
V chudém loži dřímá guslar v půdě cizí, nedopěv se vesny, nedotouživ těchy! V závěj sněžnou jeho nízký růvek mizí, k němuž teskně bloudí Draganovy vzdechy.
Zavál sníh to srdce truchlé, hlavu šedou, zavála je věčnost! Hořké rozloučení! Jen ty gusle, ty si jeho píseň vedou, v nížto pláče všecko vlasti utrpení. 147 Cizinec tak bolně hocha slyší hráti, slouchá temnozvukých guslí truchlozpěvu, oko se mu rosí, duši soucit chvátí, – víť on Draganovi radu pro úlevu: „V požehnaných luzích v Banátě zde žírném Černá bara plyne z bažinného lože, zapomnění nese ve svém doušku smírném, – ó dej zapomínat, milosrdný Bože! „Mezi zlatem úrod černé vlny vine, zrcadlem svým chladným v líci tobě zvídá; napij se jí, hochu! Z mysli pak ti mine siré domoviny krvavá ta bída... „Poutník, byť mu doma rajské sady zrály, sotva Černé bary jedním ločkem zkusí, hned, jak by mu vichry paměť z duše svály, na otčinu krásnou zapomenout musí. „Nejzazší nechť světa konec jemu vlastí, za vodou nechť zrozen v chatě v nedaleku, když mu Černá bara kapkou žízeň častí, zabude svůj domov na věčnosti věků! 148 „Zašli v žírný Banát i ti nejbědnější, zřevší krev se proudit na Kosovu poli; Černá bara též snad tobě ukonejší umučené vlasti v srdci žhoucí boly. „Černá bara v ráj ti luzně začaruje kraj ten, v nějž tu kolem oko tvé se hrouží, zlatým poutem k němu srdce tobě skuje, že již nikdy, nikdy odtud nezatouží. „Zabudeš tak sladce jako v dětském snění, z jehož blaženosti stesk tě nevyruší! Hleď, tu Černá bara vlny svoje pění, – napij se jí, hochu! Okřídlíš svou duši!“ Žíznivo jest mladé srdce Draganovo po krůpěji těchy, naděje a blaha, kouzelně jej vábí lichotné to slovo, – hle, již chvělou dlaní v chladnou vlnu sahá – Již ji nese k ústům, zprahlým rtem ji loká, sladkou cítí závrať, v divné klesá snění; kolem Černá bara šumíc, rychlotoká, kolébavku bublá, píseň zapomnění... 149 Z krásných snů se vzbudil s duší proměněnou, cizí úsměv jemu slunně v líci hraje, hle – a v blankyt zlaté obláčky se klenou, vše to dýše vesnou, vše to plá i taje... Zda to sen či pravda, Dragan sotva jímá, neví, co to žalost, cítí krev tak jarou; hruď chce sobě výsknout, ruka gusle třímá, Dragan v strunu sáhnuv – slyší píseň starou. Ach ty mutné gusle nezapomínají, nedají mu zabyt! Nemá Dragan stání; s touhou svatou spěchá k otcovskému kraji, v guslích jeho píseň, v srdci jeho lkání. 150