Svatba selská.

Karel Alois Vinařický

Svatba selská.
Přípravy k svatbě.
Velkou mívá v kraji slávu selská svatba bohatá; hostům dává družba zprávu, hochy zve i děvčata. V pěkný oděv se mládenci v onen den obláčejí, dívky pod krásnými věnci k nevěstě přicházejí. 55 Pěkně zdobí věnec panny i barevné tkanice; hlavy hladce učesány, vrchol poutá jehlice. Peníz na krku se třpytí a na šněrovatce prým, šňůrou perel ženy svítí i svým čepcem bohatým. Ve svou dobu se do statku ženich s družbou dostaví, pantatíka, panímatku ctně a slušně pozdraví. Děkuje za vychování dcery jejich milené, žádá pak o požehnání rodiče uslzené. Mlčíc klade na své děti otec, matka ruce své, z duše přímo k nebi letí požehnání otcovské. 56 Rodiči pocelovaná dcera ven se ubírá; hudba zvučí objednaná: nevěsta slz nestírá.
Jízda k oddavkám.
Koně pochvami se stkvíce na dvoře dupotají, hlavou, hřívou házejíce na vsedání čekají. Družba s nevěstou vycházívychází, za ní ženich s družičkou, zástup hostů jich provází, strýček s dobrou tetičkou. Napřed jede svatby vůdce s opentleným práporem, za ním vůz vezoucí hudce zarachotí ven dvorem. 57 Svatba jede, fábor vlaje na kloboucích mládencům, zástup výská, hudba hraje – ticho pak – jdou v Boží dům. A když ze chrámu se vrátí se mladými manželi, vozy domů se obrátí, hlučí opět veselí.
Tabule svatební.
Zatím v kuchyni se snaží mnohonácte kuchařek, vaří, paří, pekou, smaží všeho dost a hostům vděk. Ubrusem se kryjí stoly, nádobím květovaným; připraveno, cožby koli k chuti bylo pozvaným. 58 Mládež chvíli v hospodě si poskočila do kola: náhle zastaveny plesy; posel k obědu volá. Plech i dřevo hudby zvučí, počne slavné tažení; výskajíce hoši hlučí, až pak vejdou v stavení. Družba píseň započíná a modlitbu nábožnou, Boha dárce připomíná – všickni ruce vzhůru pnou. Polévka se nese, po ní hovězího vážný kus, vepřovinka luzně voní, se zelím i křehká hus. Aj, tu plave v medu kaše s perníkem omaštěným; dětem sluje „mátinaše,“ – lahodná pochoutka jim! – 59 Nesou kachny, jehně, tele, chutně zadělávané, po krocanu zlaté sele, holuby nadívané. Pivo k jídlu zapíjí se pálenka i slazená, hody končí věž na míse koláči vyhraděná. S pece mláď se již usmívá na žádoucí výsluhu, s laskominou se již dívá stoulíc na koláč hubu. Družba všecko všude řídí a s mládenci pořádá; okem slyší, sluchem vidí, dřív, než jej kdo požádá. Chvíli píseň mládež ráda veselou si zazpívá; – někdy hoch sám slova skládáskládá, k notě hudba zaznívá. 60 Šprýmy baví družba hosti, a své vtipy rozvíjí, všechněm pak ze zdvořilosti dle pořádku připíjí. Snahou družby obratného hosté vesměs uctění za dvorný přípitek jeho podarem se odmění.
Jízda svatebčanů.
Po obědě se rozloučí dcera se svým domovem, pak započne jízda roučí lesem, polem, podolem. S jásotem vezou nevěstu, peřiny a nábytek, ženich, kde mu brání cestu, musí dáti výplatek. 61 V cestě ledakde číhává Turek divně tvářený, volný ale průchod dává za dárek vylouděný. Jinde, jako Břetislavu, v cestě řetěz překáží: mládenec je pro svou slávu rázem – hůlkou přeráží.
Úvod mladé hospodyně.
Posléz pak dojedše cíle hosté s vozů slezají, a hned do světnice bílé veselí přichvátají. Ženich s družbou tam uvádí nevěstu k svým rodičům, ti uvítavše ji rádi přijímají ve svůj dům. 62 Po vítání, po večeři dobrá matka synova nevěstě, své nové dceři, klíčů chomáč odevzdá. – Tak statečky nastupují děti po svých rodičích: starým dnové tiše plují, zří-li blaho dětí svých.