BUDITELŮM

Viktor Dyk

BUDITELŮM
I I
Jedinou zbraň v svém zápase jste měli: tápavé slovo, veršík neumělý a lásku svou a víru svou, že zasypat’ lze jámu věků dvou.
Bylo vás hrstka. Rozum váží, soudí. Tesklivě zjistil Dobrovský: Jsou bloudi! Je ztracen zápas, jejž náš vede kmen. A vzdychl: Bůh by pomoci moh’ jen. Řek’ světoobčan: Jak jsou umínění! Zaspali vývoj, vidí to, co není. Líp’ učinil, kdo přimknul se a zřek’. Čím byl by světu ten náš nárůdek? Jak divno dumat’ o vzkříšení našem! Slaboučký David rval se s Goliášem. Snem svým jen, Mrtví, čelili jste všem. A vaším snem lid stal se národem! 65
II II
A žasne ten, kdo odhaduje, měří. K vítězství vedl boj náš svéhlavý. Tam, kde se silně miluje a věří, tam nutně vždy se zázrak dostaví.
Než na vítěze bázeň padla bledá. V něm zvláštní pocit byste nahmátli. Za snílka otce, za chudáka děda se povýšenec stydí zbohatlý. Odvaha, která vyzývala fatum, k pokoře skromné vnuka nenutí. Školáci učí lhostejným se datům. A přirozeno: Celkem s nechutí. Co bylo jedno, v atomy se dělí. Podivná, náhlá ve všem porucha. Tak tváří v tvář stojíme nepříteli. Stát bez vůle je tělo bez ducha. 66
III III
Jsou, kteří mluví s elegií v oku: „My tušili jsme příchod potopy! Co, Koláre, ze Slávů za sto roků? Co, Koláre, je z celé Evropy?
Nad neduživým slovanstvím se nachyl! Je nemoc jeho těžká určitě. A nechce věřit lehkonohý Achill, že došel k cíli želvím na štítě! Na foru rvačka. Muži v říze, vari! Co chtěl bys v psí té rvačce o kosti? V nás slovanský je nihilismus starý. A není státotvornosti. Zda za poroby znali jsme tu bědu, v níž hmota všechno jiné zaplaší? Co chybí vnukům? Velká láska dědů a víra, která hory přenáší!“ 67 A karatelé doby naší chabé nevlídně patří na znavený svět. Res plane desperata – dí jak abbé. Nevzdechnou: Nisi deus adjuvet.
IV IV
A přece žije duch, duch, jenž vás, Mrtví, zplodil! A přece žije, přece ožije! Oddaně přijmi, potomku, svůj podíl a úkol, třeba také těžký je!
Vím, nevyšel jsi do pohody vlídné. A jdeš-li stavět’ chrámy, oltáře: Jen hrstku mají věřících a řídne. Kdo počítáš sám, nehaň počtáře! Zlo nedostačí konstatovat’ pouze. A neslyší-li, nebuď zoufalý. Děď osud dědů po zděděné touze: Vždy pouze sili, nikdy nežali! 68 Co na tom, jde-li dnešek zpit a třeště a je-li prospěch bůh mu nejvyšší? Vy, Mrtví, přec k nám promluvíte ještě. A slyší zem’, když lidé neslyší! Co na tom’, jestli zástup dnes vás míjí? Co na tom, jestli sen váš odmítnou? Ve chvíli velké, v krisi tragedií jarního vanu smysl zachytnou! Věř, miluj, pěj a neoddej se smutku! Chceš, Mrtví praví, osud jinaký? Volá-li propast zase propast vskutku, nechť zázrak vzbudí nové zázraky! 69