ROK CHUDÉHO NA SLUNCI

Stanislav Kostka Neumann

ROK CHUDÉHO NA SLUNCI
1.
Kráčí-li se mnou po městě paprsek prosincový, podoben zdá se nevěstě; já snad ženichovi. Leč svatba ještě daleka, jsme oba lidé chudí, vánice jindy haleká, a věci kol jen studí. S pokorou, která zahřeje, se k nevěstě své tisknu a – když se krásně zasměje – ze srdce si výsknu. 33 2.
Paprsek jde-li lednový po bílé třídě se mnou, kdo že tu něhu vypoví křišťálovou a jemnou. Po diamantech cupeme, veselé jsme děti. Leč, nežli město přejdeme, paprsek domů letí. Ohlížím se a zastavím, naposled rukou kynu. Mé srdce ztrácí zlatý rým, slunečnou domovinu. 34 3.
V únoru zřídka spolu jsme, je smuten, přísný, bledý, třebaže spolu hledíme na pukající ledy. Mrzutě krabí uličky umouněné tváře. Stesk zahaluje zorničky nevěstě z bledé záře. Čím bledší je však, smutnější, tím více toužím po ní. Aspoň k té bídě vezdejší pár okřídlených koní! 35 4.
Březnový plachý paprsek vstříc chodívá mi vratce. Mdlý cudností i touhou změk’, tulí se ke mně sladce. Stříbrný vánek mražení celičkým tělem třese. Jsme oba láskou raněni a protahujeme se. Polibek hoří na retech, do parku kroky svádím... Brzy však dochází nám dech, mlčky jdem stromořadím. 36 5.
Když přijde duben rozmarný, a vlajky větru vlají, můj paprsek je nezdárný, šibalstvím očka mu hrají. Paprsků vůbec všude je! Všecky vykasané! Lýtka jsou plna naděje, podpatky umazané. Já však nevěstu již mám. Na světě žádná jiná! By polibek líp chutnal nám, napíti dám jí vína. 37 6.
V květnu jde s každým člověkem paprsek po ulici, a všecka srdce pod sluncem jsou velcí uličníci. Příroda volá z hluboka, vábničku má lstivou; jdu lesem podle potoka s nevěstou skotačivou. Chci-li ji pevně chytiti, plaše však unikne mi. Pták umlkl, květ nesvítí, sám jdu zas ulicemi. 38 7.
Paprsek sladký červnový konečně v náruči mám! Na růžích jeho větvoví rozkoší znaven dřímám. Čím svět je kolem s vůněmi, čím ptačí melodie! Zlatými pokryt pažemi, slyším jen krev, jež bije. Leč procitaje ustrnu. Kol přísné hledí chlumy: Zlatou a těžkou korunu postavil’s na hlavu mi. 39 8.
Paprsku, ženo, muso niv, své červencové ruce roztáhla’s jako žhavý div nad sklizní revoluce. Nehoden jí a nehoden tvé rozmyslné lásky, opouštím vše pro jeden sen, prohlubující vrásky. V teplo tvé schoulen hořím snem o štěstí v širém světě, jež za horami, za mořem u dalekých cest kvete. 40 9.
Uhaslo touhy mámení v srpnovém stínu dubů. Na těle mám znamení po vroucnosti tvých zubů. Teď na tebe jen vzpomínám, paprsku spalující; lenivě při tom naslouchám listnaté hudebnici. K večeru půjdu za tebou, u vody naleznu tě. Zkus ještě zoubků hru tu zlou! Heč, už to nejde tak krutě! 41 10.
Vlhkostí vilnou voní dnes kraj, kde jsme šťastni byli. Dráždivých barev tichý ples po stráních zahájili. Teď hýří v hříčkách milostných paprsek zářijový, ač způsobů je velmi ctných, když si pak u mne hoví. Věděl jsem, že je umělec v lásce, jež chce být svěží. Sladký mu při tom ruměnec od hlavy k patě běží. 42 11.
V říjnu zas v městě scházím se s paprskem, jenž mi bledne. Holubi sedí na římse, na srdce smutek sedne. Hřbitovu svět se podobá v ulici postrannější. Chudší je v městě chudoba, touhy palčivější. Plakáty krásně volají z cestovní kanceláře. Melancholicky zírají zorničky z bledé tváře. 43 12.
Paprsek listopadový po jižní touží zemi, do louží hledí, cukroví chroupaje s nadějemi. Polibek jeho hladí jen, tak zřídka u mne bývá, a já jsem bázní nemocen, že se mi připozdívá. Jen máme-li den jasný zas, tu modlíme se spolu: Osude, otče, pošli nás k Tichému moři dolů! 44