Písně Ahasvera.

Antonín Koukl

Písně Ahasvera.
I. I.
Jsem živá minulosť, jež v přítomnosti žije; mé žití světa žádná bouře neohromí! Přes tisíc žiju let – až dneska napadlo mi, že bouří v nitru mém cos jako poesie.
Od myšlénky té jsem již nerozdělným. V mé hlavě bují plány všeho bez rozměru – jen někdy směji se: fenomén byl bych věru, tak kdybych stal se náhle – dvakrát nesmrtelným!
II. II.
Já viděl Saharu i propasť Niagary, ba celé přírody bezčetná kouzla, čáry.
Já cítil strnutí, když Vesuv soptil lávu a Pompej zhynula popele v šedém hávu. 14 Když Napoleon žil a bortil světa tróny, já žasem oněmil a se mnou milióny. Ten zázrak ještě zřít chtěl bych já poutník smělý, by český šlechtic dal pro vlasť i – krejcar celý!
III. III.
Let přes tisíc má noha světem kráčí, co viděl jsem, to líčit nepostačí ni jazyk Demosthena.
Já svědkem byl, jak klesli národové a na jich místo přišlo plémě nové – až znovu příšla změna. Já přešel snad již každykaždý údol, horu od květné Spánie až ku Bosporu, kde vlna s vlnou hrá si. Však při tom bos jsem byl, což radosť skytá; vždyť při těch cestách – kdo se dopočítá – co bot bych rozbil asi? 15
IV. IV.
Již umři, myšlénko, a neděs více! Proč svíráš v žhavá pouta duši? Což z práce tvé tě, krutá pijavice, ni prosba, žal můj nevyruší?
Tak velmi často volal jsem, a znovu zas řádí myšlénka ta psotní: co naživil by se mne slavný ouřad, kdyby mne vsadil v žalář doživotní!
V. V.
Kdo napsal lásky dějiny, tu knihu obsahu jak moře, kdo čítal za let za tisíc blaženosť lásky, trud i hoře?
V ní psát by musel pokaždé, jak milán těšil milku, že věčně bude milovat – a miloval jen chvilku. A byť měl plány nejčistší, milovat věčně nedoved’, vždyť přišla neúprosná smrť a lásky vroucí konec hned. 16 Jediný já jsem ve světě, jenž věčně život ponesu a věčně mohu milovat! – Chce čtenářka mou adresu? 17