Básně (Vybrané spisy Karla Sabiny, svazek 1) (1911)

Karel Sabina

ČEŠTÍ SPISOVATELÉ XIX. STOLETÍ. POŘÁDÁ JAROSLAV VLČEK.
SABINA. I.
[I] VYBRANÉ SPISY KARLA SABINY.
SVAZEK I.
BÁSNĚ.

K VYDÁNÍ UPRAVIL JAN THON.
NÁKLADEM JANA LAICHTERA V PRAZE 1911.
[III] Tiskl Albert Malíř na Král. Vinohradech.
[IV] BÁSNĚ KARLA SABINY.
Svazek první.
V PRAZE. TISK A PAPÍR SYNŮ BOHUMILA HÁZE. 1841.
[V] BLAHORODÉMU PÁNU, PANU JANU HONĆAKOVI, MĚŠŤANU PRAŽSKÉMU A VLASTENCI HORLIVÉMU VĚNUJE SPISOVATEL.
[VII]
ŽEL. [Květy 1835.]
Hoj, kdybych byl orlem, k slunci bych polítnul, V zlatojasné zoři z jitra bych se koupal, Ode hvězdy k hvězdě vesele bych stoupal, A v moři nebeském k blahosti procitnul! Kdybych byl potůčkem, vlastí bych se vinul, Zem a nebe spojil v obrazu hladiny, Perly bych vynášel z podzemní dědiny, V bezedném pak lůžku oceánů hynul! Kdybych byl slavíčkem, jak bych já si zpíval! Noc a háj a hvězdy by mne poslouchaly, Až by jitřní plesy nad horami vstaly, Až by mne i píseň v háji hrob ukrýval. K slunci duch se vznáší perutí orličí, Srdce o samotě co potůček plyne, Nad nímž střídajíc se bouř a jasno hyne; Jen můj zpěv žaluje, že není slavičí! 1
PÍSEŇ VEČERNÍ. [KvětyČes. Včela 1835.]
Z východu se bledá luna Smutně k západu valí, Hvězdy zhasly, černé mračno Pout tichou její kalí: Bledá luna – moje žití, Černé mračno – osud můj, Tmavé hvězdy – moji dnové, Kdy skončíte oběh svůj? Na západě zlatý hesper Soumrakem se probírá; Po krátkém, však krásném žití Večerem již umírá: Zlatý hesper, moje láska, Den můj k noci provází; Soumrakem se osvítila, Večerem již zachází!
PROCHÁZKA V SOUMRAKU. [Květy 1836.]
1. 1.
Šerý soumrak z hájů kyne, Dokonává denní hluk; Dolinami jih se vine, Jihem zvonků libozvuk.
2 Spěchám ven, kde peruť jeho Vznáší se nad lučiny; K lesku věnce brunatného Zve mne obraz vidiny. Ano, chci ten obraz svatý Ještě jednou z dálky zřít, A co věnec onen zlatý Po kraji dvou světů snít.
2. 2.
Na obloze v stříbrolesku Hvězdy se rozněcují, Zastíněnou nebes výši Září svou osvěcují.
Písmeny to mluvy tajné, Mluvy nevyzpytané, Věčné pravdy skrývající, Ale posud nečtené. TajemstvíTajenství ta kdo by zjevil, Toho darmo hledá zem; Kdo však tam je slavně napsal, Největším byl mudrcem! 3
3. 3.
Jak se chvějí touhoplně Ty květinky lesknavé! Jak se mísí v šumot jejich Libé dechy hájové!
Tam své tajno říčka siná Chová v dutých bublinách, Pokraj peřesté kvítí V bujných pluje travinách. A v to kvítí čarokrásné, Kdož v ně s citem nezračí? Kdo v ty vnady oblíknul je, Básník ten byl největší!
4. 4.
Již pozemské tvory všechny V mlhavý se závoj kryjí, Jen zde onde mezi mrakem Matné ještě záře žijí.
Soumrak již se k zemi schvívá, Vše, co drahým člověku je: Med radosti, blaho žití – Mocně srdce donikuje. 4 Ach, to všecko nepodává Poklidu mi žádného; Víc než radost, nežli žití Hledá touha srdce mého.
5. 5.
Šedá k nebi skála strmí, Nade skálou soumrak vlaje, Ze soumraku vížka zírá, Pradávná to stráha kraje.
Když jsou z dálky v divé bouři S bleskotem se chmury hnaly: Žalostivé zvonku tóny S vížky v okol zalétaly. Když zlehounka tichý večer V zlaté roucho hory skrýval: Zbožný hlas té panny skalní Hlasů tvorce oslavíval. Pustá nyní vížka stojí, V ní se zvonky nehoupají; Vrány jen oblétující V soumraku tam stonávají. [5] Ó mé srdce, bolné srdce! Tys též jindy žalovalo, Zvukem hlasným, trudojevným Soumraku si ztěžovalo. Nyní ranou oněmělé Zpěvu, lásky si nevšímáš! – Proč, ach! proč, co ony zvonky, V mrtvém lůžku věčně dřímáš?
6. 6.
Všude ticho, všude kojno, A ti, jenž se milují, V soumraku své svaté sliby Políbením věncují.
K tomu mladé ptactvo šeptá, Aneb háj si zašumí; Mladé ptactvo, listí háje Slibům lásky rozumí. Všude ticho, všude kojno; Já pak všeho nejtišší, Samoten jsa šerem bloudím – Žel můj nikdo neslyší. 6
7. 7.
Poslední vy slunka zhledy, Vy mých slastí vyschlé zdroje! Žádný vás tak neoželí, Jako citné srdce moje.
Ach! i v něm, i v něm též doutná Poslední juž jiskra žití; Leč jak vy se dotknete jí, V plameny se opět znítí. Poslední též struny zvučí, Jako vanou dechy lední; A ve mdlém se oku třpytí Slza naděje poslední.
8. 8.
Květinky se k zemi kloní, K zemi se i lípa schvívá, A mé oko zaslzené Bolestně se k zemi dívá.
Proč ta zem nás všecky vábí, Že tak toužebně k ní zříme, A když nám se nebe ztmívá, Vždy se k ní zpět navracíme? 7 Vždyť je země naší matkou, Jenž nám všeho poskytuje; Protož kdy se nebe mračí, K ní se dítko přivinuje.
9. 9.
Na nebi, hle! růžovlném Větýrek červánky shání, V dolinách pak fialoví Dechem jeho již se sklání.
Slunce pryč se odebírá; Nemohuť já déle dlíti; Jen kde jasno, tam mi blaze – Bez světla mi nelze žíti! S dolinou se tedy loučím, Na horu se odebírám, A za sluncem v šedý soumrak Touhoplným okem zírám.
10. 10.
S hory dál a dále hledím Do kraje tam spícího: Hynoucí poblesky sledím Slunce zmírajícího.
8 Kamo záře plápolají, Vanou z hájů povzdechy: Tamo písně moje vlají Za hvězdou mé útěchy! Jen se skvěte jarním květem, Jasné stopy růžové! Sejte světlo bludným světem, Teplo sejte májové!
ODPOVĚD. [Čes. Včela 1838.]
Ty se mne tážeš, proč k radosti I k žaluželu sobě zazpívám? A rozčilené srdce hořem Marnému světu odkrývám? Ó, ptej se zpěvného slavíka, Proč každonočně hlasem svým Své žely i své blaženosti Zjevuje stromům ztemnělým. I proč slzívá, ptej se růže, Již dechy rájské zplodily; Kde jejich, tamť i moje písně I slzy mé se zrodily. 9
TAŽNÉ PTACTVO. (Dle J. Jana Stagnelia.) [Květy 1835.]
Tamto hle! se ptactvo v cizinu ubírá, Vzdychajíc Gouthiodský opouští břeh; V zpěvu žel loučících větrem se prodírá: „Ach! kam as dolítnem z drahých krajů těch?“ Tak zpívaje bohu, sbor k nebi pozírá. „Bolestně ty Skandské kraje opouštíme; Ó jak blaze žíti a veselo tam, Kde v květoucí lípě hnízda si stavíme, Kde balšámový vzduch volně věje nám; K břehu neznámému teď však poletíme!“ „S kadeřemi zlatými růžovém u věnci Kdežto v háji půlnoc panuje bledá, Tamo nelze lkáti blízkému milenci, Kde se v blahosti tak libě sníti dá, Až se jitrem zbudí z snů lesa rozenci!“ „Klenutý se k zemi strom milostně schvíval, Perlami rosnými květiny posil; Růže svadla již, kde dubu list šumíval, Vír do větví zhoubně divoký zavyl, Květem sněhobílým pahorky pokrýval.“ 10 „Proč v severu déle ještě přebýváme? Krátí se tu den a slunko se již tmí. Opusťme hrobenku, nadarmo zde lkáme; K letu vznešenému dal Bůh perutí. Aj, i v bouři krásné, moře tě vítáme!“ Takto pěje ptactvo u čerstvém létání; Po krátku dolítne ve pěknější svět, Vzrostlém kde na jilmu uponka se sklání, Vine se potůček myrtový skrz květ, Kde v chladícím háji veselé zpívání. Tvé-li ku žalosti slunko se zakrývá, V bouři citlivá nezoufej, duše má! Za mořem i ptákům břeh dědinný kývá, Za hrobem je stáně – dědina to tvá, Kde u věčném jaru jitro se usmívá!
ŽIVOTA POUT. [Květy 1840.]
1. 1.
Ó blažící putování! Putujíť i hvězdy jasné, Putují též řeky bystré, I nás touha dál zahání!
11 Za horami, za vodami Jitro jasné promodrává, Nová vlast nás očekává, Tam kdo touží, putuj s námi! Krásnější tam slunce svítí I vřelejší srdce žíří, Hvězdy nikdy tam nezajdou: Kdožby s námi nechtěl jíti? Protož ku předu spěchejme, K osvícené, volné říši, A k stálému putování Vespolek si zazpívejme!
2. 2.
S bohem buďte chladné břehy, Květné louky, stinné háje! V dalekost můj osud velí, V cizí ubírám se kraje. Či tam toužebností zajdu? Či vás, milé, opět najdu?
Kdy a kdekoliv se octnu, Zpomenutí nezavane; Kamkoliv mne stezka vede, Jedno slunce všudy plane; Nechť mne cizá střecha kryje, Vždy mi jedno srdce žije! 12
3. 3.
Zde plynu mořem zdáleným, A zřím okem rozpáleným, Jak skvělá vlnka zaplesá, Kdy slunce v lůno jí klesá.
Nade mnou však se valí kouř, Divá se hrozíc blíží bouř, Zakrývá nocí oblohu; Já nazpátky již nemohu! Ó větře, ku břehu mne žeň! Ó moře, vztekem se nepěň! Však bouře, hle, tak divoká, A vlna, och, tak vysoká! –
4. 4.
Plyň dál, lodičko! – vlny se již chvějí, Bys se mnou záhy k cíli připlavila; Než nás vír zchvátí, než bouře zahřmějí, By duše má se v klidu zotavila.
Plyň dál, lodičko! – vlny již se chvějí! Na východě jsem hlasy doslech’ zvučné! Již oněmělé k zbuzení nepějí, Zmrtvěly písně bohatýrů hlučné. 13 Plyň dál, lodičko! – vlny se již chvějí: Nechť v sever, nechť tě k jihu vítr shání, Mně stejno! – nade mnou se nezardějí Poblesky opravdivé klamných zdání! Ku západu, – hle! tam obláčka spějí, Tam já i toužím k světlu vyhaslému; Plyň dál, lodičko! vlny již se chvějí, Dones mne v náruč poklidu věčnému!
5. 5.
Hoj, ta noc, ta temná noc, Jak se hrůzně k zemi blíží! Jak ve bouři hromonosné Chmurný val a blesk se kříží!
Poutníku! kde mužnost tvá? Ohlédáš se, chceš se skrýti? Bleskům obnaž slabá prsa – K vznešenosti se roznítí! Pomni na budoucí den, Dráhu tvou kdy mrak zakalí; Pomni, že se slunko jasné Po vší bouři zas odhalí. A kdo zpurnou přečkal noc, Tohož skvělá zář nemine; S osudem kdo se potýká: Vítěz slavený zahyne! 14
6. 6.
Jak se oblak větrem shání, Jak se řeky krajem proudí: Tak i duch můj světem bloudí, Nezná domov, nemá stání. K budoucnosti zalétává, Jarmo zvyku neuznává, Mlhou k nebi se vypíná, K zemi bouří co lavína.
V nedosáhlé dalekosti Sluncem ve dne, hvězdou v noci, Čarodějnou skví se mocí Vidina mé toužebnosti; Slzy mé však darmo plynou; Život stárne, léta hynou, Slunce, hvězda denně zpráhne – Duch vidinu nedosáhne!
7. 7.
Ty hvězdo tichá, oblohou Co noční pobluzuješ, A tmavopustou dráhu mou S obláčků pozoruješ; Jak s výšiny ostíněné Tvůj kmit se k nám probírá: Takž oko mé zaslzené V tvé jasno zhůru zírá.
15 Na pozemské té pustině Mi růže nevykvítá, A žádné vroucí slunce mi Na pouti nezasvítá; Nad mnou se střídá noc a den, Můj život však nezmění; I světem bloudě samoten, Zacházím v říši snění! A jakož luna v mlze tam Loď skvělá temnem plyne: Takž já! – kol hlučný země klam. Svět citů ve mně hyne! Co uhel dožířující, Mdlý touhou, v popel klesnu; I zhled můj umírající Jen vzplane ještě ve snu!
8. 8.
Jak temná jest pozemská noc! Jak smutno mně, an samoten Z půlnoční tmavé pustiny K milému světlu toužím ven!
Tak chladnýť vítr! – jekot vln Řek zdálených, co divý pluk Procitlých duchů, nocí lká Tak strašlivě, co z hrobů zvuk. 16 Toť šeptot – slyš! ó ne, jen list Šumící větrem; – hle! tam stín Mi hrozí noční temnotou! – Ó ne, toť zídka zřícenin. Vy záře luny, jiskry hvězd, Pohlédněte s obláčků ven, Bych našel dráhu ztracenou, Bych došel tam, kde svítá den!
9. 9.
Kam’s plynul, zlatý věku můj, Ty skvělé jitro mé mladosti? Kam zavál jih vlažící tvůj, S vonnou svých dechů lahodností?
Ó, jen mne ještě doprovoď K pomněnce na pozemské pouti, Než vicher mou zažene loď, A v bezdnu musím zahynouti. Tak tichý, kojný zdál se svět, Nade mnou obloha se smála, Radostí chvěl se jarní květ, Kdy vlažná nad ním zář ustála! 17 V té tichosti, tak blažené, Dopřáno bylo srdci snění; Však slunce hle, obnažené K smutnému kyne probuzení. Teď vlny ozářené zřím Ve rozvitém pomořském klínu; Kdy k ráji však připlouti mním, Noc věčná z vlnných hrozí stínů.
10. 10.
Hoj, vy hory, modré hory, Kam tak smutně pozíráte? A vy řeky, chladné řeky, Co svým hlukem v toku lkáte?
Co vy lesy, tmavé lesy, Nocí zatmělou hučíte? I vy hvězdy, nebes oči, Rosní kapky proč slzíte? „My za poutníkem slzíme! V dalekou cizinu zašel; Nocí bloudiv, mdlobou klesnul – Cestu zpátky již nenašel!“ 18
ZPĚVCŮV RÁJ. Květy[Květy 1835.]
Zřím-li tam v tu tmavomodrou říši, V ony miliony nočních hvězd: Mním, že jedna z nich mou vlastí jest, A v mém srdci bouře se utíší. Blaho mně, kdy čarodějná noc V temný závoj zemi mdlou zavine! Vznešená s vysosti vlast mi kyne, Nadzemskou v sobě cítím moc: Srdce plane vroucí blažeností, Toužebný hled bloudí po vysosti. – Proč mne k sobě vábíš bludný světe? Všední země, proč mne držíš v letu? Vím, že zde mi věnec nevykvěte, Protož krásnější si tam upletu. Kvítky, jakéž věkem nevadnou, Nechť ověnčí zvučnou harfu mou. Marnéť, země, tvé k sobě volání Mne: nezrušíš báječný můj sen; Nocí tvou se můj osvítí den K vznešenému budě mne konání. Dokud jaro oblétá mé líce, Nezmění se toužebnosti hlas; Ni blud tvůj, ni všemohoucí čas Z ráje mého nesvede mne více. – Zde, kde Byron poklidu nenašel, Z Albionu když ho v jižné dálky Osud zahnal do Helenské války; 19 Truchlivý, kde zoufanlivý zpěv, Světu když ohlášel věčný hněv, Nepochopen, jakž i zpěvec zašel; Zde, kde Kamoens – an mořské valy Tvorce Lusiady zachovaly – K hanbě člověčenstva bídou mřel; Povržený Lomnický kde zpíval, Tassona lid šílencem nazýval: Zde, kdy zpěvec ráje svého zřel? – V samotnosti jen, v básnickém zdání, Svět za světem kde se rychle shání, U večerních zvonků liboznění Obrazy kde čarovně se mění; Hájů stín kde vonný vzduch vydává, Květinami vlažný jih pohrává, Kam ni hlučná všednost, řeči plané, Sprostoty ni zápach nezavane: Tam na zašlé usadiv se hroby Zpěvec slaví blažené své doby. Nechť pak oko slzí neb se směje, Srdce blahem, žalostí se chvěje, Ve vidinném opět snu okřeje. Objasníť se zraky tam zvolence, Nový světu neznámý jej ples Uvítá, soumračný jme ho les Divuplných výjevů; milence Tajemně on ruku podá svoji, Zapomenuv, co jej k nuzné zemi I k vděčnosti kouzlem zvyku pojí. Tam roznícenými perutěmi 20 Lze od hvězdy k hvězdě mu létati A vším, co země v svém lůně kojí, Ano – životem povrhovati! –
NA PLAVBĚ. [Květy 1835.]
Vznášejme se bez strachu nad hladinou V neskončené světa dálky; Nechť větry o zápas loďku ženou, Nás v bouři těší moře války! Nechť k obloze vlnka plavce vynáší, Neb člun hlubokého do bezdna padá: Zas slunko vystoupne a chmury rozpráší, Zmužilému osud zahynouti nedá! Zde strom nešumí, zde se růže neskví, Kde vlnka vlnku zahání; Však v hloubce zář se korálů jeví, V skalinách nám perle se schrání. – Jen veselé zpěvy nás doprovoďte, Daleko pozemský náš je cíl! Divoké valy mořské zas se ukroťte, By plavec nadarmo netoužil – nežil! 21
BASKYRSKÉ PÍSNĚ. (Z Ruského.) [Květy 1837.]
1. 1.
Proč já nejsem mladým orlem na horách bydlícím, Silou bouře, mohutným se křídlem honosícím? Tehdáž v rodné bych obydlí, tam pod jasné nebe, Na vysokou skálu unes, má Zulečko, tebe; Mlha ranní tvou by krmí byla, Sluneční by zář tě napojila.
Proč já nejsem vychovancem pustiny volnějším, Hrdým komoněm i smělým a větrů bystřejším? Tehdáž bych, Zulečko, tebe mžikem unes v kraje, Kde se Ural vine šedý, vichr chladný vlaje; Bujná tráva tvou by krmí byla, Bystrost větrů by tě napojila. Proč já nejsem lesů vládcem bouřlivým i strašným? Zvěřelomným medvědem neb vlkem krvolačným? Tehdáž bych, Zulečko, tebe unes mezi skály, V outočišti lesních stínů, tam bychom okřáli! Ptactva píseň tvou by krmí byla, Stínu chladnost by tě napojila. 22
2. 2.
Šumné moře žulovými Mezi skalami se baví, I čeří se vlny zpurné; Děvina ku moři praví: „Moře, moře, kde můj milý? Rci, ach! kde mne očekává?“ Moře neodpoví, šumí A pozdálí promodrává.
Obloha se v mrak oděla, Zanáší se prach létavý, Vítr břehem když zahvízdá; Děva pak ku větru praví: „Větře, větře, od severu K jihu duj v milostném vění, A milenci dones mému Poslední mé políbení!“ Rozestře po větru křídla Havran, za moře se plaví Povětřím; val pod ním sténá; Děva ku havranu praví: „Havrane, ty druhu smutný! Na svém dálném putování Nezapomeň přemilému Vzdáti moje rozžehnání.“ 23 A což havran? Zakrákoral Z mohyly prohlédával; Ve skalách zahvízdal vítr A hladinou si zahrával. Zašumělo, zabouřilo Moře, vzteká se vlnina, Nad níž vichr duje zpurný – S mořem zápasí děvina.
POD STROMEM. [Čes. Včela 1838.]
Vy lístky na jeseni, lístky vy, Od stromu daleko nezalítejte, A v stínu vašem mdlý kdy spočívám, Svým šumem v blahé sny mne kolíbejte. Zde snívám – dávno, dávno mrtev již – Co strom že skvím se listy ozdobený, A v stínu mém že zpívá slavíček, I odpočívá poutník unavený. Aj, zdaliž takým stromem budu já? Či jako vy se v lístek jen proměním? Ó, lístky na jeseni! lístky vy, Sletujte ke mně, svým mne těšte chvěním. Od stromu neneste se daleko, Vašemu abych šeptu porozuměl, A poutníkovi jednou jako vy, K útěše, míru a ku snění šuměl! 24
KDO? [Květy 1835.]
Od severu vichr věje, Žalostivě nocí pláče, Spěchá dále, věčně dále: Kam se shání, kdož to ví? Z jižných krajů zvlažující Jih ze snáší po lučinách; Kvítky líbá, šepce, vzdychá: Proč si vzdychá, kdož to ví? V tichém háji slavík pěje. Je to pění mutné lkání? Jest pobožné horování? Kdo těm hlasům rozumí? Srdce lidské v hoři kypí, V své bolesti silně tluče; Tlučeť marně; neboť srdci Kdož cizímu rozumí?
DVOJÍ ŽIVOT.
Den a noc, i stín a světlo Jak se životem střídají, Slunko k žití když procitne, Záře luny omdlévají: 25 Takž i na mé pouti skví se Čarodějné světlo dvojí: Bleskem kdy mne jedno mámí, Mírem druhé mne zpokojí. Zemský blud mne k sobě vábíc Vnadou slunka se vyskytne; Za vzcházejícím, v tváři luny Poesie mi procitne.
V ÚDOLÍ.
Vy hory vůkol, v plamenu Poledním co se skvíte, Proč hlavy své obnažené V údolí neskloníte? Zde jest tak kojno, vlažný jih Když hájem se probírá, A v stínu stromků borových Slavíků hlas umírá. Vy hory vůkol, v plamenu Poledním co se skvíte, Nad námi proč tak vysoko Do oblohy strmíte? Však rozumím vám, rozumím! I mne doliny ouží; Ač kojno zde a ticho jest, Přec duch po výši touží! 26
O SAMOTĚ. [Květy 1837.]
Ký cit tak bolně srdce mé provívá? Ty hory v smutku samotny stojící? Ty lesy ve snách věčných se kojící? Či zvonku hlas, co po horách zaznívá? Ten hlas, ten hlas, co kvílí krajinou? Či řeka dolinami se vinoucí? – Ó ne, mne jiný obraz obletuje, Mne jiný sen v své tajno zasvěcuje; Mne budí láska – v srdci zvuk hynoucí, Zvuk ten, zvuk ten zajímá duši mou! Proč truchlím? – Ach, mne všecko k žalu zove! Ty hory vysoké se nemilují, Ty lesy temnotou se obvinují, Ty vlnky zajdou, připlynou-li nové; Nadarmo zde se láska jeví má! Když hlasu ozvěna odpověděla, Sbor ptactva zděšen daleko zalítnul, Jak žalostí by se mnou hvozd procitnul; A přec ta země mi nerozuměla – Jen pustý hrob za lásku mi chová!
NEOŽELENÝ. [Čes. Včela 1838.]
Hvězda ledva za hvězdičkou Z soumraku se vyvine: Ku každé zalétá z temna Vroucí pozdravení mé. 27 Když se oblak za oblakem V kraje vzdálené pohání: Za ním v letu prudkém spěje Vroucí moje želání! srdce osamělé Sklesne v byt zatemnělý: Ani hvězdy, ani oblak Zmrtvělé neoželí!
V NOCI.
Lampa má dohořívá, Kmit slabý umírá; Síň se vůkol zatmívá, V sny se duch ubírá. Noci, tichá družko má! Moje slyš želání: Chladící nechť peruť tvá Hrozné sny zahání. Divé, strašlivé jen sny Vždy se opakují; Marně volám jasné dny – Mně se nevracují. Protož, tichá družko má, Blažších přej mi zdání; Neb ať mé snění skoná Ve věčném uspání! 28
TAJENSTVÍ. [Dennice 1840.]
Ó růže, jakýž je tvůj sen, Než jaro ústa tvá odkrývá? Než z hlubokosti prsou tvých Se první vonný vzduch vylívá? Rci, slavíku, jakýž tvůj cit, Než před světem se objevuješ? Než blaho své i žely své Všem tvorům hlasně prozpěvuješ? Mlčíte? Co ve vás žije, Vzduch nevyzradí ani zpěvy? Takž citlivá i srdce víc, Než zhled i ústa zřejmě jeví. Chvějí se prsa, tvář se rdí, Tajemná slza v oku hraje; Ku zemi však se skloní zhled, Z úst zrádné slovo neodvlaje. Takž nebe často v mlčení, Ve roušce skryto popelavé, Ukrývá zkáznou v sobě bouř A na dně tmavém blesky žhavé. [29]
PŘÁNÍ. [Dennice 1840.]
Ó, bych moh’ co volné ptáče Jara svobodně požívat! Povětřím bych se proháněl, Blaho mé by bylo: zpívat! K větvi bych od větve lítal, Zpěvem každé kvítko vítal. V stínu háje, kde pocestník Umdlený by odpočíval, Nade ním bych poletaje Píseň o domovu zpíval; O dětinských časech blahých, O příbuzných srdci drahých. Mladé lásce bych se zjeviv Tajné city v srdci budil: Zoufalce bych potěšoval, Želů vzdechy zpěvem pudil; Na hrobech k smutnému lkání Pěl bych písně o shledání.
CIZINEC. [Květy 1838.]
Vystoupilo slunce z šedých hor, I uvítal je ptactva sbor, 30 A jako v zlatém, žhoucím moři Planuly kraje v skvělé zoři. Na skále pocestník sedí A toužebně k vlasti hledí. On z dědiny co jinoch vyšel A dlouhé proputovav časy, S mdlou tváří, s šedivými vlasy Zpět k domovu co stařec přišel. – Aj, kdož by slzy mohl skrýti I nedlel by v pamatování, By ve svou dědinu směl vjíti? Zde minulý jinošský čas V své celé kráse spatří zas; Zde již co dítě poběhával, Co pacholík vesele hrával, Zde, ach! i lásce věnce vil! – A stařec slzy neukryl. Pozdychnul: „Jak se v jitru skvíš, Má dědino! ó jak se rdíš, Kdy milovaný jinoch Máj V tvém luně utvoří si ráj. Já z dlouhých vracuji se cest; V cizině tak ouzko jest! Mne vábí krajina jen tvá, Dědino má, dědino má! – Tam zemí kráčeje cizou Jsem mluvu nezaslechnul tvou! A rok po roku žití zašel, Příbuzné srdce jsem nenašel. Jen v lůně tvém, má drahá země, 31 Dech milostný zavívá ke mně; Budiž mi svatě vítaná, Dědino má! dědino má!“ Však ledva v otců vejde byt, Přichází vstříc mu cizí lid; Nespatří tvář bratra svého, Ni zve jej slovo příbuzného; A stařec cokoliv mluví, Zde mu žádný nerozumí. Tu želem šedé vlasy rve, Cizincem on v dědině své! Nižádný starce nechce znáti, Ni pokrm, nocleh jemu přáti! – Na skálu vstoupí vysokou A v propast zírá hlubokou. Tam vichr divoce hučí, Tok proudů Labských vod zvučí. Hoj vichr! – divý žití čas! – Zvuk polabský – mých otců hlas! – Voláš mne? – ano, přicházím, Zdeť domova nenacházím! Ó, nyní jsi opuštěná, Dědino má, dědino má.“ – „– Dědino má!“ – ozvěna zní; Nad starcem vlny se pění! 32
POVOLÁNÍ. [Květy 1838.]
1. 1.
Na břehu jezerním, za půlnoční strání, Sokol jarý v bujném víru se prohání; A sokol ten jarý, břehem co létává, Z lůna zámořského jitro očekává; Zbouřená však vlna za vlnou se hází, Aniž mladé jitro se sluncem přichází.
Na břehu jezerním, za půlnoční strání, Jinoch toužně čeká vidinu svých přání; Zpěněných po vlnách za mlhou pozírá, Vzhledy žádostivě do dálky upírá. Mdlé jsou oči jeho co luniny zraky, Čelo zasmušilé jako noční mraky; V mladistvém však srdci oheň skrytý pálí, Při té hvězdné záři i pod sluncem stálý. Jezero se tiší. Miliony světů V hladině se třpytí leskem skvělých květů. Mezi nimi luna se co labuť vine, Osamotnělá když mořem nočním plyne. Vy hvězdy ve vlnkách, proč nejste květami? Hladiny jezerní, proč ne lučinami? I proč ty, měsíčku, jasnou nejsi lodí, Bys jinocha nesl, kam jej touha vodí? 33 Již se temní nebe i vše zemské kraje, Chladný vichr z dálky po jezeru vlaje, Hvězdy zhasly, žádná cizinci nesvítí, V oku jeho slza jen se ještě třpytí. Jaké se to zpěvy nocí probírají A dechem větérků s vlnkami si hrají? Na perutích zvonků, v jemném rokotání Zádumčivých strun se vznáší sladké lkání? Jsouť to ony zvuky, jež ve snu slýchával, Po nichž jinoch touhou roznícen vzdychával; Jeť to znění harfy, jížto mladík hledá, Slyší její zvuky; – ji mu osud nedá? Hoj, jak divě šumí harfa opuštěná! Nezbudilať hlasy ruka zasvěcená; Smutně stojí tam ve bledém lesku luny, Zpěvec povolaný nesahá v struny; Perutím jen větrů nástroj se zachvívá I čarovný nápěv ozvěnou doznívá. Místo slzí pěvce chladné kapky rosné Ovlažují struny harfy zvukonosné, O níž pověst divná odedávna sluje, Zvukem svým že mrtvé z hrobu vyluzuje; I vše bezživotné že procitne k žití, Lze-li zasvěcenci zvuk z ní vylouditi. – „Neste mne, ó větry! v čarobystrém běhu „Tam, kde harfa dřímá, k zámořskému břehu! 34 „Cítím v sobě sílu, struny probírati „Rukou odvážlivou, píseň si zahráti, „Níž by při kouzelném strun obživnul znění „Mrtvý kolem kraj, i obraz mého snění!“ Zašuměly vlnky; jezero se chvěje, Loďka bílá k břehu větrem hnána spěje; Žádný ji nevede, sama se kolíbá, Tam, kde jinoch čeká, plynouc se zahýbá; On v ni chutě stoupí, a větrům se svěří, K břehu vzdálenému bystrý let zaměří.
2. 2.
Zříš-li ony květy bílé V skal severních pustém stínu, Jak se dechem třesou nočním, Chladící se v země klínu? Zříš-li vlnky stříbropěnné, V záři luny an se třpytí, A nad břehem objasněným Severní jak hvězda svítí? – Slyš, ty květy a ty vlnky Slova tajná si šeptají; Temný jak jich hovor s výše Hory lední poslouchají! A kde luna břehy líbá, 35 Harfa v blahém dřímá snění, Struny větrem prohýbané V chladném skví se políbení. Kolmo sněžné strmí hory Obloze ku zamračené, Mezi nimi chovají se Hroby věkům zasvěcené.
Ano, jsouť to ty pahorky Nocí tmavou zastíněné, Pod nimiž se kryjí čela Věčnou slávou ověnčené. Po náhrobkách větry chladné Soumrační pustinou vlají; V lůnu však té stinné země Vřelé srdce spočívají. Srdce věštců, srdce zpěvců, Srdce plné lásky citu – Minstrelů, Skaldů i Bardů V podzemním se kryjí bytu. „Skály, náhrobky vy věčné! Hroby tiché an hlídáte: Proč tak smutně s šedých výší K dalekosti pozíráte? Větrů jak severních bouře Předivoce vás ovívá, A ta harfa opuštěná V stínu vašem přec zaznívá! Ó, jen jeden z sladkých zvuků 36 Zbudit by mně bylo přáno, Z tmy ku světlu by procitlo, V noci věčné co chováno; Po obrazu tom jedinkém Rozčilen můj duch toužívá, I vše snění mého žití Ve vidině té se splývá!“ Takto jinoch. Slova jeho Větry nesly dál a dále, Ozvěna až oněměla Nejzáz na severní skále. Tichá byla noc. Na dálném Břehu loď se zastavila; S oblohy jen zář severní Proudy světla rozvalila. Jinoch trnul nad pustinou; Vzdálený je domov jeho, Kraje neznámé mu kynou; Břeh se pění – sníh se bělá, Obrazy dědinné hynou. Květné nivy, stinné stromy, Žhoucí růže zde nezočí: Stráně lední, pustá lada, Holé skály vstříc mu kročí. Ale slyš! – za skalinami, Odkud zpurně vír zavívá, Sladkých zvuků tajné lkání Od hory k hoře zaznívá. 37 „Krajiny nechť jsou i zpustlé, Sever nechť se hrůzně jeví: Takové kde znějí zvuky, O pustinách mysl neví!“ Těmi slovy mladík vzdychnuv, K dědině vzhled zaslal jeden, Druhý k zjevu kouzelnému, A se vřelým srdcem kráčel Blíže k tónu slyšanému. Mezi dvěma skalinami, Věčným sněhem přikrytými, Ouzký průchod v doly vede Stezkami zastíněnými. Pokraj skály nad průchodem Pozorlivý stařec sedí, Na jinocha bloudícího S výše objasněné hledí. Víť on, jinocha co vábí, Zná mladíka toužebnosti; Bystrý jeho zrak zasáhne Až do srdce hlubokosti. Dnem a nocí tam obývá, Jakby hlídal zpěvců hroby, Zasmušile dolů hledí, V mrtvé jakby zíral doby. – „Starče, rci, jaká že dráha ony blahé vede kraje, 38 Z nichžto hlas čarovné harfy Sladkým zvukem v dálky vlaje?“ – Oči starcovy se pnuly Na jinošské jaré tváři; – „Jak?“ – dí – „ty zde pobluzuješ Chladem pod severní září? V zámořské což vlasti lůně Srdce tvé si nehovilo, Že v seversko pustochladné Toužení tvé zabloudilo? Zde se nerdí růže jarní, Mrtvou zem jen sníh pokrývá; Zde slavíků nezní lkání, Vír tu hlukem poušť provívá. Vrať se zpět! Kde domov kyne, Květou věnce tvé mladosti! Domácnost, přátelství, láska Jiné poskytnou blahosti. K žití vrať se uvyklému, K břehu spěj opuštěnému; Smutnéť je zde přebývání Srdci osamotnělému! Vím, co tebe k harfě vábí, Ducha tvého znám želání; Důkazem-li však již vůle Vznešeného povolání?“ – „Povolání?“ – vece jinoch – „Povolání strun se tknouti? 39 Nevím! – Není-li mi dáno – V pustinách chci zahynouti! Za vše vnady a pohodlí Z klidu domova kynoucí Nedám jeden z těchto zvuků Harfy kouzelné plynoucí Což mně domácnosti blaho? Čin a boj kolují ve mně! Vznešenost tak mocně vábí! Krása dojímá tak jemně! Dítě byv, za jitra časně Na pahorky jsem spěchával, Šeptot jihu, šumot listů Blažený jsem poslouchával; A ten jih, ty listy šumné V souzvuku mně zaznívaly, A vše sladké jejich hlasy V srdci mém se ozývaly: Záře, stříbrné co struny Jasoňovy vše se chvěly; Háje, svěcených co chrámů Nápěvy mně v jaru zněly. Noc kdy tichá blížila se – Slyš! Tu jemně mi zavlály Struny harfy nespatřené, Jakby k sobě mne volaly. Tón se nad horami snášel, Vábně údolím zavíval, City nevyslovitelné Tajně v srdci mém budíval. 40 Dědinu jsem svou opustil, A v ta místa, odkud mořem Čaromocně zvuky vlály, Osudné mne větry hnaly. Přijmiž mne! Rci, kde je harfa? Kouzelné nechť zvuky její, Rukou mojí probuzeny, Krajinou dalekou znějí, By ve všedním světském hluku Krajem zavzněly mlhavým, Tajemným strun rokotáním Srdce k citům budíc pravým.“ I dí stařec k jinochovi: „Tvou co mladost roznítilo, Co jsi ve snách jen slýchával, Jdi, by se ti zopravdilo! – Dlouhá vede cesta k cíli; Touha neukojitelná Dráhou umělce provází; Kořist tam však spasitelná! Jdi a zvučné strunky okus, Hraj, co v tobě touha hrála; Vidina by mysli žhoucí V příbuzných i srdcích zrála! By zas k žití procitnulo, Věkami co pochováno; Příští by tím vznítilo se, V minulosti co konáno. Pěj! Neboť ty’s povolaným! 41 Kdo již z mládí v touhách žije Luze neznámých, tomuž se Povolání v srdci kryje Vznešené! – Básnická říše Obrazův se ti otvírá; Pěj! a nechť se píseň tvoje Světem zchladnulým probírá!“ –
3. 3.
Kde ve samotném dolu, vůkol ostíněném, Kouzelná harfa dřímá v snění zádumčivém: Až tam zabloudil jinoch; a vidina, hle! jeho Se v jasné skvěla záři nástroje čarovného. Dřímajíť harfy struny, i sladké nápěvy, Až zbuzené zvolencem se k žití vyjeví. Co s Eolinou zvučnou, vzduch s nimi si zahrává A k vzdáleným krajům smutně povzbuzení volává. I mladík spatřiv harfu, k ní s touhou pozírá A rukou vyvolence vše struny probírá. Hle! Jak se moře pění, zvuk nad ním kdy zavěje, Jak blahem šumí háje, kraj milostí se chvěje! A stíny zpěvců dráhných z snů věčných prociťují, Poslouchajíce zvuky, jež struny poskytují; Do hlubokosti země pronikne liboznění, Nad oblaky se vznáší jinocha vroucí pění; Pod zemí co je kryto, zvuk jeho neminul, Nad oblohou co žilo, on k zemi přivinul; Co dávno smrti dáno, on v život povolal, 42 Co k zemi připoutáno, on nebesům podal. Slyš! on o lásce zpívá, a země miluje, On nesmrtelnost pěje, a smrt obživuje! Na minulost zpomíná i zpěvce zašlých časů – Slyš! jak šeptem děkují zvučnému jeho hlasu:
Zpěvců sbor. Zpěvců sbor.
Nad hrobami našimi mnohé věky plynuly, I měnila se země; my v tmavém dleli snění. Ach! kde jsou harfy naše? S věkami zahynuly, I zpěv náš větrem zavát, i reků více není!
Již dlouho jsme ve chladném, přesmutném tleli hrobě, Hra tvoje nás zbudila, vzdáváme díky tobě! Pěj mužnost v srdce slabé, zbuď zápal, skutky, ctnosti, Na mrtvé pomni reky, na zpěvce z minulosti. Ty, synu nových věků, z hrobů svých tě vítáme! Ve věčnou zahřmi harfu u bujarém zpívání; My každou nocí nové tvé písně posloucháme, A věk mladistvý uzná tvé vyšší povolání.
Z JARA.
Kvěťte, růže, milé růže, Českou okrášlujte zem! 43 A ty, slunko blahodárné, Vroucím Slávsko líbej rtem! Kvěťte, luhy, jako rájská V mysli květe vidina, By vnad vašich požívala Slávů slavná rodina! Každá růže dýchej lásku, Každá zář plod z země luď, Každá noční slzo rosná K vlastenectví bratry zbuď!
POBÍDNUTÍ.
Květnou strání povltavskou Slavíkové zazpívali, A lahodné jejich písně Krajinou se ozývaly. Přihnaly se divé vrány, Nábřežím se poháněly Neuměle kvákoříce, A slavíci oněměli. Mdle však sípají už vrány; Protož se neostýchejte, Slavíci, domácí zpěvci, Milé své zas písně pějte! 44
VLAŠŤOVIČKY. [Dennice 1840.]
Vlašťovičky, vlašťovičky Milé, kam spěcháte? K vlasti-li věčného jara, K jihu zalétáte? Ó, jak blahé živobytí, Vám dopřáno vésti; Svobodně nad smutnou zemí Povětřím se nésti! Pozdravujte tam ode mne Jih zavívající, A ty hory, i květinky Břehem se chladící. Člověka-li kde spatříte Osamotnělého V zármutku, – nezapomeňte Pozdravení mého!
NAD HROBAMI. [Květy 1837.]
Dva hroby znám, dva smutné, tmavé hroby, V nichž mrtvé blaho moje odpočívá; 45 U jednom zlatý věk mladistvé doby, Věk vroucí lásky mé se v druhém skrývá. Nad nimi denně zář se rozvinuje, Nad nimi neznámý vykvítá květ; Co v nich však spočívá, duch oželuje – Toť ve život mi nevrátí se zpět. Ó, tam se kouzlo veškeré schovává, Jež někdy čelo blahem ověnčilo; Nad vroucím chladná roste tráva, Se srdcem sladké snění se zničilo. Tam mladost, a zde zem mou lásku kryje; Jen jedna nad hrobami ještě slast, V níž mladost věčná, láska věrná žije: Mně procitnulá v zoři kyne vlast!
PROSBA. [Čes. Včela 1838.]
Osvěcujte, hvězdy, smutnou dráhu mou, Cestou bych nebloudil věčně ztemnělou; Nocí by pozemskou vzhled roznícený Domov touhy svoji zřel osvícený. Osvěcujte, hvězdy, stopy tajemné, V temnu bych neminul povolání své, By duch omámený sprostou všedností Zemi nekořil se hnusnou podlostí! 46 Osvěcujte, hvězdy, nebes plameny Ducha, temnotě by pozůstavený Životem nebloudil; jasností by svou Dědinu ozářil v stínu chovanou!
OTÁZKY. [Dennice 1840.]
Hledím-li na vlnky V žalostném úpění, Ptávám se: zda jednou Se nade mnou zpění? Bloudím-li po luhách, V citech srdce nyje, Ptávám se: Z těch polí Které as mne skryje? Kdy mi lze však vzhůru K hvězdám se dívati, Ptávám se: V které pak Budu přebývati? Vlnky, luhy, hvězdy Tajná slova šumí: Zdaliž jejich mluvě Duch kdy porozumí? 47
FIALKA. [Květy 1835.]
Něžná fialinka v háji za jarního světla V stínu chladném stromů šumných neznána vykvětla. Jen ranního slunce houštím když se draly záře, K políbení jim podala spanilé své tváře. Proč, fialko, drahý kvítku, v stínu se ukrýváš? A do světla z houšti smutné nesměle se díváš? Hleď! zde krásnější je jitro, veselejší žití, Nemusíš tu v samotnosti neznána zajíti. Takto řka, vyrval jsem kvítek místečku tichému, Světlu blíž jsem ho umístil, slunci vstříc jasnému. Než však slunka záře žhoucí za hory zapadla, Má fialinka, stínu zvyklá, v jasnotě uvadla! –
V TEMNOSTI. [Květy 1835.]
Proč, touho má, mne z lůžka vábíš ven, Zavádíc ducha v bludný noční sen? Že, sotva z tmy procitne první svět, azurovému nebi zdvihám hled? 48 Tam v oceán se ztápím vznešený, Vůkol pohlížím neutěšený; A běda! s nadezemských krajů všech Mně hřbitovní do srdce vane zdech. Jen prach ty hvězdy? smrtelná jich zář? A věčně bledá, mrtvá luny tvář? I v bezkonečnou, tmavopustou noc Jen příhodných ji větrů žene moc? Ku zemi smutné klesne oko zpět, Kde kyne máj a vonný růží květ; Kde srdce k srdci přátelsky se pne A soucitně se v cizím želu hne. Uvadly květy, zašel krásný máj, I vůkol zpustlý vidím země kraj; Nade mnou prázdný, bezkonečný strop, Pode mnou chladný, věčně tmavý hrob!
Z VEČERA. [Květy 1836.]
Když se jemný večer blíží, Chladící větrové vlají: Po háji ptáčkové si mdlí Bezpečná hnízda hledají. 49 A Jasoň ledva za hory Že tvář ukrývá červenou: Již perly jasné slzí zem, Hlavinku růže kloní svou. I já se kryji v háje stín Zanášeje bolesti své; V mém srdci zpurně bojují Cit a myšlenky bouřlivé. Jak mnoho jsem na zemi zřel Za jeden dlouhý, jasný den; Vše v srdci mém se sloučilo, Nevím, co pravda je, co sen. A nyní, když se končí den, Tu mne to hrůzně zajímá; Kde duše znespokojená Si v tmavé noci podřímá? Kam skryji dřív myšlénky své, Než v boji musím zahynout? Mám vložiti je v chladný hrob, Bych snadněj mohl spočinout? Ne! – V písních je rozešlu ven, Co motýlky v budoucí čas! Nechť bloudí sem, nechť bloudí tam, Když pokynu, přilétnou zas! – 50
ZAPOMENUTÍ. [Příloha ku Květům 1839.]
Strom, co z jara vykvítá, na jeseni Uspáván zas barvitý oděv svlíká; List vešken v chladů podzemních závění Uhnívá v bahnu – zem proň nenaříká; Za valem val, za mrakem mrak se vine, Za růží růže, sad za sadem hyne – A všecky vejdou v zapomenutí! Sbor k jihu zalétá operutěnců – Mnohý se zpátky v sever již nevrátí. Kde který hnije z lesních opuštěnců? Která na moři vlna jej zachvátí? Jak jitrem hasne temno pustých stínů, Jeden za druhým v chladném zajde klínu – A všickni vejdou v zapomenutí! I člověk – bludice citem nadána Vystoupiv z tmy, po krátkém zasvítání Sem tam poháněn, než se dočká rána, Mdlý již do temna, z nějž vyšel, se sklání. Tam věčnost jeden za druhým prodřímá, Jež všecky země jedinká pojímá – A všickni vejdou v zapomenutí! 51
VYZNÁNÍ.
Jakéž sladké zvuky V uchu zaznívají, A jak mnohé písně V duši spočívají! Krásné vidím světy Vznešené nad země; Ohlasy nebeské Zalétají ke mně! Chci-li však vyřknouti Spatřené vidiny: Lze mi jen podati Ozvěny a stíny!
MARNÉ ČEKÁNÍ. [Česká Včela 1838.]
Blíž břehu, skvělé na výšině, Tamť v skrovné chýži obývám A k vzdálené mořské hladině Toužebné hledy zasílám. Pohlížím z obzorního kraje, Kde v mlhách vlny se baví, Zda větrem plachta ke mně vlaje, U chýže loď se zastaví. 52 Pode mnou vlnka s vlnkou hraje, U skály pevné se pěníc, Nade mnou oblak v dálku vlaje – Loď má se neplaví mně vstříc. Nad hrobem mým vlna poplyne, Zalítne chmura truchlivá, Můj břehem duch co stín pokyne; Však nepřiblíží loď se má! –
Z JITRA.
1. 1.
Na horu jsem vstoupil, pode mnou pak země Probuzovala se v soumračném svítání: Jitřní dechy květin zavívaly ke mně, Zářilať jitřenka v temném usmívání.
Nade mnou tu skály k nebesům se pnuly, Pode mnou se pěnné jiskřily potoky; S modra výsosti pak mi záře kynuly, K dolině však luhy vábily mé kroky. Tu mé srdce blíže vinulo se k zemi, Oko však k zlatému vzhůru zřelo moři, A duch mladistvými letěl perutěmi Ku pramenu světla, k růžoretné zoři. 53
2. 2.
Jako v chrámě svatém ticho bylo; – Rudé obláčka se nebem hnaly, Růžemi své stopy znamenaly, A zorné se jitro objevilo.
I tak skvěle planula jitřenka, Jakby pustý svět vyjasnit chtěla; Víc a víc v kol obloha se rděla V plamenném co toužení milenka. Jak v chrámě zbožném ticho bylo V srdci mém; – usnultě žal, i trudy Prchly, ducha svádějící bludy, A mé oko temné se zjasnilo. Tu jsem jitrem občerstvený zvolal: „Zatemnělci! V prachu se ukryjte! Vy, jenž člověčenstvo v tmách vodíte, Věk osvěty vám statně odolal!“
3. 3.
Již obzor čelo své ruměncem ovinul A plamen zoře na nebi se rozplynul; Lesk adamantový se rozlil hladinou A Jasoň milostně odhalil tváři svou; Vltava zplesala, že nad ní svitnul den – Jen srdce Pražanů objímal těžký sen.
54 V tom nad náš Vyšehrad, ze skalných rozvalin Se slavně povznesl stín Libušin, Velebně skvěla se věhlasná její tvář, I její nad hlavou se zlatá leskla zář; A z úst jí plynula ta slova vznešená: „Má Praho! jitrem nechť se zjasní sláva tvá!“ I ztichnul hlas, a stín se v mlhu zavinul, Pak Jasoň Pražanům s výše své pokynul; Své záře nad Prahou tu rozlil slunka vzhled, A český daleko kraj v novém jitru zkvět’; I v ohni posvátném se srdce zahřálo A láskou k národu a k vlasti rozplálo!
4. 4.
Jitro, mladé jitro! jaký den tě sledí? – Táži se obláčků? nic mi nepovědí: Táži se skřivánků, v poli co zpívají, Na otázku moji neodpovídají.
Zdali pak se zjasní mlhavé ty háje A to obilíčko po vlasti dozraje? Či zkalené mračno na nás se přivalí A nadějné luhy temnotou obhalí? Jitro, milé jitro, pěkně se nám jevíš – Jaký den však tebe sledí, samo nevíš. Že ale tak jasně skvíš se, mladé ráno, Den sleď jakýkoliv, – ty nám buď vítáno! 55 Zelené-li nivy slunko nám ozáří, Zpomenem, že tvojí zbuzené je tváří! A kdy ztemnělé mrakem hory uzříme, Zpomněním na jasno tvé se potěšíme!
PRAHA.
Prahou Vltava se vine, Vine se tam tichým dolem; Z obou stran po břehu živo. – Skví se tamo pěkné domy, Nové domy krásné Prahy; Nad nimi se věže lesknou, Staré věže slavné Prahy! Zazpívá Vltava píseň, Zvučnou píseň, staročeskou: Neslyšejíť věže v výši, Co ta Vltava as šumí; Nové však pod nimi domy Zpěvům českým nerozumí. Hlubokým Vltava bolem Zasmutnělá se zapění; Zapění se a žaluje, Že zde staré Prahy není!
K SRDCI.
Ticho, ticho, srdce mé, Nezahyň v bolesti! 56 Zlé se rány osudu Životem uč nésti. Nad plesem i nad želem Jedna zem se spojí; Rána zde krvácející Pod ní se zahojí. Všeho zajde památka; Aniž se u tvého Zastaví kdo hrobu Zapomenutého; Tráva nad ním poroste, Hvězdy nad ním vzplanou; – Kromě slzí rosních ti Žádné nepokanou!
PROMĚNA ČASU. (Ku konci roku 1835.) [Květy 1836.]
Za hory slunce se ubírá, Již poslední se loučí zář se zemí; Noc vranními v kraj pádí perutěmi, Rok starý jejím příchodem umírá; Na západě mu slabý život hyne, Kde slunci moře – jemu věčnost kyne. 57 Jak ubohý se poutník smutně dívá Na vše ty hory, vše ty známé kraje! Jakž, umdlenému síly an ubývá, Vzdech starcův smutný dědinami vlaje! Tu na vlast naší svůj obrátí hled, A slza, hle! se v oku jeho třpytí; I kde ta slza v chladný klesne svět, Tamť jiskra bolestná se nám roznítí. Slyš, jak se osudu v ruce poroučí, I s všemi tvory posledně se loučí: „– Vy tiché doliny, vy pyšné hory, Vy bystrých řek i tmavých lesů sbory, Vy nivy skvostné, mlhou zakryté, Vy pole jasné, sněhem poseté, Vy, jež jsem všecky sluncem blažil svým A květem obdaroval líbezným: Již povolán od neznané mocnosti Se s vámi žehnaje, klesám k věčnosti. – Vy, srdce lidské, oplakejte mne! Vám blaho lásky, doly, vám radosti Jsem poskytoval nestrannou štědrostí. Kýž den jen vešken se mnou nezhyne A dlouho trvá po mně vám k blahosti!“ I zajdeť slunce: – stařec padne v hrob! Nadarmo hledáš kroků jeho stop; Jak záře zbledly krajem rozlité, Jež vichr v světy vzdálené zavál: 58 Tak stařec klesal v bezdno ukryté; Jen v pomnění uzříme, že zde stál. Slyš, za ním lká půlnoci dutý tón, Pro něho pláčí řeky, slzí hory, I žalostivě úpí s věže zvon, A v ozvěně zakvílí všechny tvory; Jen jeden nelká; – němě v temno zírá, Jen člověk zraky k východu upírá. Co minulo, nevábí touhu jeho – Na budoucnosti lpí hled zvědavého. „ – Ó, zajdi jen, šedivče! vrať se zpět V své bezdno! Marně jsi omámil svět! – Když jsi se blížil s slibem blaženosti, Tvou mladou tvář jsem líbal v ranní mlze; Kde jsou tvé dary? důkazy milosti? Jen bolest znám, jen zármutek a slze! I vezmi s sebou, co jsi poskytnul; Tvé jaro zbudilo mé lásky žely, V tvém létě ze snů svých jsem procitnul A zvuky naděje mé oněměly. Tvá jeseň chladně v květy mi zavála, Tvá zima na hrob již mne odkázala!“ Tu, hle! na východě požár Nového roku příchod oznamuje; Jarý to jinoch, mladý hospodár Z moře zlatého skvěle vystupuje. Budí se nebe, prociťuje země, 59 A život nový tmavou noc zahání; Jitřenka září, vítr vane jemně, A větev k větvi toužebně se sklání. „Ó, věku nový, jinochu milostný! Zda vřelou naši touhu upokojíš? Zda ty přinášíš osud nám radostný A v srdci rány bolestné vyhojíš?“ A jak se jinoch k zemi líbě schvívá, Tu v souzvuku vše tvory zaznějí, A s libým šeptem mladík se usmívá: „– Vám všem přináším blahou naději!“ –
VÁLKA. (Z Al. Puškina) [Květy 1840.]
Počíná válka! – Prapory se vlají! Čest uražená svaté zdvihá zbroje! Msty oslavení spatří oči moje, Jen krev uvidím, mrtvoly po kraji, A kolem mne déšť koulí syčet bude. Zvuk strašný v duši mnohé teď zahude! Tam v táboru vojíni se zdvíhají Co moře zbouřené, a vůdců rozléhají Se rozkazy, budíc krvavé seče; V sluneční záři jasné skví se meče, 60 Z úst děl se hromy zanášejí duté, Zničení kolem zvěstujíce kruté. Z rány smrtelné červená se řítí Krev; v mnohé ruce zbraň se již netřpytí. – Zde, pěvče, hlasně pěj o zmužilosti! Chci pěti, ano – v harfěť zvuků dosti. Jak v nový život vše mi tady vzchází! Stráž volající temnem popochází; Večerem tichým bubnů rachocení, Pak vojska divé k boji probuzení, Hluk střelby, chrabrých klesání vojínů, Jež blízká smrt v chlad věčných jímá stínů! Aj, zdaliž toho krve prolití I v prsou mých ctižádost roznítí? Zda divým reka toužením po slávě Se věnce octnou také mně na hlavě? Či mne osudu neprozračná moc Odešle z bitvy v tichou hrobu noc? Má se mnou vše, co milé kdy mně bylo, Co doufal duch, po čem srdce toužilo, Zajíti? Nepřejde toužení žádné Na bratry, přátely? I mysl zchladne, I lásko, ty mých želů dítě vnadné? Pryč, myšlenky, a navraťte se více, By žalem v srdci nezbledly mé líce. Váleční hřmote! probuď mne ze snění! Hrdinskou dráhou veď mne k oslavení. 61 Zahřměte děla! – či jste oněměly? Své rozsílejte smrtonosné střely!
DOMOV.
K domovu večerem chladným Volné ptáče polétává; K domovu pospíchá poutník, Kde jej poklid očekává. Proč bych měl dlouho bloudit Chladem nepokojné země? Známť já ještě jiný domov, Po němž touha plane ve mně. Domov tichý, domov věčný, Žel kde nezrodí se žádný; Duch kde v jarmu poután nedlí, Blud kde nesvede mne zrádný. Než však domov ten mne pojme, Znamenat chci dráhu činem, Pozemské bych matky drahé, Vlasti, sloul vždy vděčným synem! 62
TŘI VĚCI. [Čes. Včela 1835.]
Tu růži zříš-li, jak se v jitru směje, Když jarní vzdech se snáší dolinou; Jak blahem slzíc, toužebně se chvěje, Až poslední květy zahynou; A jednou zašlá, více neokřeje, I mrtvé lístky tokem odplynou: To má je láska; krásné její květy Mně vichr zhoubný v jiné zavál světy. Slyšíš-li v háji nočním smutný hlas, Jenž úpěnlivě krajem se rozlíhá, Sotva se ztišiv, již se budí zas A z hlubiny se vnitřní k nebi zdvíhá; Volává zpět blahého jitra čas, Aneb budoucnost zoufanlivě stíhá: To má je píseň, jenž z hoře milého Se mocně vyvinuje srdce mého. A tam ten kraj, vidíš-li v temnosti Z černého mračna v naději co zírá? Kde ještě slunce s čistou jasností K blahému cíli dráhu neotvírá, Jen záře hvězd pochybnou světlostí Pochmourný závoj oblohy prodírá: To má je vlast, jenž v chládku si pospává A slunce své i jaro očekává! 63
NÁMĚSÍČNÍK. [Květy 1835.]
U okna jinoch bdě sedí A smutně v tmavou noc hledí, I z hloubky zemské k nebesům pozírá, Kde v chmuře hvězda za hvězdou umírá. – Povzdechne jinoch nocí temnou: „Opuštěný zde prodlívám; Však touha vábí mne jinam; Ach, kdož tam půjde se mnou?“ I skví se v husté noční mlze Na tváři jeho jasná slze; On v hoři spěchá k lůžku tichému A v náruč klesne spánku těžkému. Hle, na obloze potrhne se mrak Mdlý, světlem pobluzuje Luny zrak, Bolestně stíhá snící v tichu zem Pokrytou neprozračným závojem; Tam nad hor temenami spočívá A doly vůkol stříbrem posívá. Pozdvihne jinoch oči své A srdce vře mu citlivé. „– Co žádáš, nevěsto bledá? Proč pohled tvůj mi spát nedá? Proč každonočně na mne vždy se díváš A city neznané v mé srdce vlíváš? 64 Proč zesmutnělé oko tvé Vždy na mne míří blesky své?“ A zpět když klesl v lůžka klín, Hle, Luna kročí oknem v síň; Po stěnách skví se jasný hled Co stříbrný na jilmě květ; A jak jinoch oči odkrývá, Luna milencem ho nazývá, „– Můj vyvolenče, pojď, Na jasnou střechu ven mne doprovoď, Bez stínu zář kde plane má, V svobodné výši budu tvá!“ – A tam nad zemí ztemnělou Milenku jinoch líbá svou; A každonočně nevěsta mu kyne, Milence k srdci vine, Ač srdce její chladné jen A plamen žádný v bledé tváři, Přec vzhlídnouti se v její záři – Jak blahý, tichonoční sen! Kdy však se zásvit její tratí, I jinoch se na své lůžko vrátí. Však, jednou – milenka mu kyne, On po zdi vzhůru k ní se vine. An bouře černá, strašlivá Tvář milenčinu zakrývá; 65 Jen blesků oheň roznicuje svět, Však Luny milostný se neskví hled. On marně vzdychá, marně k obejmutí Rozstírá ruce – kruté procitnutí! – Zasmutněn kráčeje zpět, chybí stop – A v hloubku klesne, v tmavonoční hrob.
VLTAVA.
Vltavo bystrá, Vltavo moje, Co hlukem pláčeš? v které spěcháš země? V cizině darmo hledáš pokoje, Jen v lůně vlasti lze dřímat jemně. Neznáš ty břehy, neznáš ty kraje, K nimž v letu prudkém vlny zaháníš; Tamť vichr chladný z hor ledních vlaje, Temnému bezdnu se neuchráníš?neuchráníš! „– Nemámť já plakat? nemámť já lkáti? Pryč se ubírat do kraje dalekého? Mne z dědiny posílá Šumava máti, Bych hledala bratra dávno ztraceného. Jinoch onť mladý, slunce české vlasti! Kamenné se prsy vrahu nepodaly; V oku pomsty oheň i milostné slasti, V klínu jeho lvíci bujní se chovali.“ – Ubohá sestro, marnéť tvé hledání! Tvé slunce kleslo k západu za horu; – 66 Tvůj bratr v hrobě neslyší tvé lkání, Ni slzy nezří v květin skvělém zboru. Hlava – pustá lebka; – prsa obnažené Tam na břehu jeví kostlivce šedého; Lvíci opustili lůno ochlazené, Nebojí se vrah již hledu zemdleného. „– Ó, bratře drahý, tam, na hrdé skále Vzhled mrtvý tvůj již břeh neopanuje? Již harfy zpěvců nezvučí k tvé chvále? U hrobu tvého sestra jen žaluje? Kde mužnost tvoje? bohatýrská síla? Z tvých rukou jasný praporec se ztratil, Tvé zraky chmura půlnoční zakryla, Meč vyrvaný ti žádný víc nevrátil!“ – Tak vzdychá řeka Vltava tokem, U bratrova hrobu žalostně zpívá; Vyšehrad s skály omdleným okem Na sestru bystrou zmrtvělý se dívá. Však ona hlukem k dalekosti plyne, Horám i dolům zvěstujíce své hoře; Vlnka se k vlnce zoufanlivě vine, Hodíc se v bezdno půlnočního moře.
ROZENEC POUŠTI. [Květy 1840] Samoten ve život postavený Svobodným jsem já poušti rozencem; 67 Přítel žádný mne nedoprovází, Žádné dívce nesluji milencem. Slunce nade mnou jen osvěcuje Zpustlý kolem svět; – ne však mé hoře; Životem se vina, neznán hynu, Jak se vlna tratí v bezdnu moře. – Umdlený kdy v chladu odpočívám, Nade mnou list sykomory šumí; Mnohé zašlé obrazy se vrací, Mnohé památné zasléchám dumy. Zvuk za zvukem však se v poušti tratí, Obraz za obrazem mi odchází; Jedinký jen ze všech, cit neklamný, Na daleké poušti mne provází. Tam, za mlhou, zem se hlučná točí, Z dálky směšné pozoruji zmatky; Oči mé však záhy unavené K tiché poušti vracují se zpátky. Jak mi volno zde, kde slunce jižné Plamenným mne ovinuje věncem! Ve mně svět, a kolem věčnost šírá Volným poušti zovou mne rozencem! 68
PLAVBA UTOPENCOVA. [Květy 1839.]
Ve vlnách se jinoch tiše plaví, Dál a dále, jak se řeka vine; Oblak nad ním vlaje popelavý, K zástavce hráz zelená mu kyne; Ve vlnách se jinoch tiše plaví. Mrtvéť oko jeho, tvář je bledá; Netáže se vod, kam jej zanesou: Orel ve výsostech kořist hledá, Po lukách se rosné perly třesou – Oko jeho mrtvé, tvář je bledá. Ve večerní se potápí záři Rozlité po vodách; – sám však neví, Poblesk že pohrává jeho tváří; S ním i žal, jejž líce vpadlé jeví, Ve večerní se potápí záři. Jakýž k té smrti jej los odsoudil? Láska vytržence oklamala? Či k sobě šílence tok přiloudil? Zoufalost jej v objetí vln hnala? Jakýž k té jej smrti lós odsoudil? Voda tělo na břeh vyhodila; K nebi umrlým pozírá zrakem. 69 Neví, kam jej vlna položila, Netouží za vzcházejícím mrakem – Voda tělo na břeh vyhodila. Kdo jej zná? Proň-li kde srdce pláče? Dravci jen ho s křikem oblétají, Kolem bublina vesele skáče, Větři s vlasem utopence hrají; Kdo jej zná? proň-li kde srdce pláče? –
ÚTĚCHA BÁSNÍKOVA. [Příloha ku Květům 1839.]
Bylo na jeseni; žhoucí páry Z hor okolních k nebi stoupaly, Kde se dlouhé, krvavé požáry V modřinách hlubokých koupaly. Posledním z večera políbením Slunka zář se na pahorkách chvěla, Jenž se loučíc s vroucím roznícením Světům jiným v náruč toužnou spěla. Jak sen za snem hyne před zrakoma, V soumrak vchází tvář s růžnýma rtoma. Z barvitého věnce, skvělých květů Oblakových, v času prudkém letu, List za listem v soumraku se skrýval, Jakby nikdy nebyl se zaskvíval. – Poblesk za pobleskem jak umdlívá, Básník rozčilený smutně zří: 70 „– Takž i mého světla již ubývá – Slabý kdy plamínek dohoří? Ona zář, jenž srdce přeplnila Žhoucím plamenem a světlem svým, Ona mysl, jenž tak blaze snila – Klesne v hrob s ochladlým srdcem mým. Co jsem vlasti s láskyplným citem Podal, – myšlenky vyslovené, – Krátkým v lidské paměti jsou bytem: Věk budoucí jich zapomene. Jednu jenom dráhu k blaženosti, Jednu jen jsem vidinu uznával; S přeludami krásné budoucnosti Beztělným jsem obrazem pohrával; Ideální jsem si svět utvořil, Boj s všedností značil život můj; – Co jsem v noci stavěl, den to zbořil: Zničený již oučel vidím svůj. Harfa moje v rukou tiše dřímá, V srdci mém již nebudí se zpěv; Myšlenka mne o smrti zajímá, V mladých žilách vřelá chladne krev! – Květy jarní, kam jste se poděly, Nežli sobě z vás jsem věnce svil? Větrové, kam sny jste zaháněly, Umdlen že tak záhy jsem dosnil? Kde ten čas, kdy rozvité na stráni Kvítky zvukům harfy naslouchaly? V libozvučném strun mých rokotání Soucitné kdy dechy ke mně vály? 71 Zpíval jsem, co v tiché samotnosti Stromy sobě tajemně šeptaly, Zpíval jsem, jaké se city vzňaly Ve vlastního srdce hlubokosti; Zpíval jsem o sladkém milování – Neb já žel i blaho lásky cítil, – Jejíž plamen náruživé zdání Mladosti mé strašlivě roznítil. Nevím mocnost, jaká mnou tu vládne, Že jsem musel slovy se zjeviti. Nepřivolal myšlenky jsem žádné, Samyť spěly mysl naplniti: Jako včely z jara vylétají A z rozličných květin med svůj ssají, Tak i mne obrazy ochvívaly Barevné, a v básních se splývaly. Mně se rdělo zoře, skvěly hory, Chvěly moře, ptactva pěly sbory; Já však jsem poslouchal i se díval A všem dobře vždy jsem rozumíval. Mladost zašla; zpomínání chladné, Rozjímání duší mou teď vládne. Mnil jsem vystavěti světy nové – S nocí mou zhynuly moji snové; A co v nich tak krásně se jevilo, Zřím, že marné vše a klamné bylo!“ – Žal tak jeho zněl. – Již slunce kleslo, Noc pádila v stinné údolí, V tichu spočívalo vůkolí, 72 Klekání jen soumrakem se neslo. Básník rozčilený domů spěchal, Cítě, že se blíží jeho cíl; A kde s poslední pomněnkou snil, Vřelých slzí krůpěje zanechal. V skrovné síni noc jej překvapila – Poslední byl zašel jeho den! Ještě jednou popohlídnul ven, Kde se podle záře zář třpytila, Svět kde objímal tak mírný sen, Jakby, an se peruť noční chvěla, O zármutku země nevěděla. Kolem ticho; občané již spali. Kdo jen tamto ještě v pozdní době Při lampičce s knížkou v ruce bdí? Dívka, jížto otce pochovali, Jejíž matka dávno hnije v hrobě; Sirotek – bez těchy v noc hledí. Co to čítá? – Dítě opuštěné mrtvých slovech na žal zapomíná; Tvář je bledá – oči zaslzené – Přec svůj smutný osud neproklíná? Co as’ čte? Co vlaží srdce tíseň? Možná-li? Toť básníkova píseň! V marném co – jak se domníval – snění Zjevilo se muži zbloudilému, Opuštěné dává utěšení? Těchou v srdci jest osamělému? – – 73 Slyš! a tamto při měsíční záři Vězeň s zoufalostí v vpadlé tváři, Zhledem divokým se v temno dívá, A k útěše píseň jeho zpívá! I jak zpěvem touhu, žalost jeví, Zžírající bol se v něm uleví. Zeď co před zrakoma mu ukrývá, V písni básníkově naň se dívá; Ontě sní o blažší minulosti, Doufanlivě hledě k budoucnosti. „Tedy přece žije, co jsem stvořil? Marnému jsem bludu se nekořil? Zapomenuté-li v světském hluku Skutky mé, přec vinou se v souzvuku K srdcím osamělým? – Ó! nechť tedy Hynou smutné žití mého sledy; Jen když, co se z ducha vyvinulo, V duchu spříbuzněném se ujmulo!“ Takto řka, své oči uzavírá, Zapomenutý – neželí více; Srdce utiší se – blednou líce – V nové sny duch jeho se ubírá. 74
BÁSNĚ SMÍŠENÉ
[75]
K BÁSNÍKŮM. [Květy 1835.]
Pějte, pějte, zpěvci milí, dokud vřelá ještě krev, Dokud žíří srdce vaše, dokud z úst sám plyne zpěv. Mužně v struny se zaberte, dokud jarní vábí čas. Za vše hory, za vše lesy, ať se vznáší harfy hlas, Jen ať srdečné je pění, jen ať pravdivý je cit, Snadno k srdci cestu najde, neb tam jestiť jeho byt. Či-li struny vaše prasklé, želem harfa proniká? Či-li srdce vaše puklé, zoufanlivě přetýká? Ó, nechť jako vlny mořské struny divoce šumí, Jenom pějte hoře vaše – nešťastný vám rozumí!
KVÍTEK. [Květy 1835.]
Bylo krásné jitro jarní, růžotvárné zoře hled V zlatém jezeru potápěl vzdálný, objasněný svět, 77 A co stříbropěnné vlnky kvítky se pohýbaly, Kudy vlažné větrů vzdechy krajinou zavívaly. Bylo jasno i v mém srdci, temný mne opustil sen, Divoké přeludy zašly, radostně jsem vítal den, Doufaje, že v bludném zdání jen co vidinu jsem zhlíd, Kvítek nevýslovné krásy, vpravdě se mi bude skvít. Zašlo jaro, zašlo leto, jeseň má již přichází, Oko moje vůkol zírá, kvítek však nenachází; A ve vlasti když ho není, dál se pouštím v cizinu, Zda v jiném ho kraji najdu, k srdci svému přivinu. Zřel jsem hory sněhobílé, v chladnou půlnoc jsem se dral, Kde severní hvězda svítí, hlučně chvěje mořský val, Když na skále se odráží; tam, kde chmurnou pustinou Vicher divoce burácí – touhu jsem zanášel svou. Ale darmo mé hledání, ne v severu žije květ; Protož v ony jižné kraje toužení mne táhne zpět, Tam, kde v stínu Libanonu věčné jaro zasvítá, Tam i můj snad drahý kvítek v celé kráse vykvítá. Octnul jsem se v jižné zemi; oko vidinu stíhá, Kde po moři gondolérů zvučný hlas se rozlíhá; Kde se oudolí ve jaru věčném čerstvě zelená, V blahé vlasti libých zpěvů snad se ztíší touha má! – 78 Smutně však v kraji planoucím, na tichém břehu sedám, Po čem srdce touží, darmo v kroužných vlninách hledám; V nich se slunce skrylo, hvězdy třpytějí se hladinou, Ale kvítek můj nepatřím; žel se vznáší krajinou! „Rcete, vlnky, pěnné vlnky, kde můj kvítek přebývá?“ „Za vodami, v blahé dálce!“ šumný hlas se ozývá. Tam má vidina že žije? Mužně tedy stoupím v loď, S Bohem země, vlasti milá, obraz tvůj mne doprovoď! A ty větry, bujné větry, kam mne asi zaženou? A ty vlny, zda mne nesou ve vlast její blaženou? Hle, zas nová noc nastává, – vzteklé moře se pění, Žeňte, divé vlny, žeňte plavce toužebného k ní!
SLZY. [Česká Včela 1835.]
Růže z jara v hoři slzí, dokud blahonosná zář Slunce toužně čekaného neceluje krásnou tvář: Když však plamen jeho žhoucí slzy rosné utírá, Tu se srdce její vděčné v rozkoši mu otvírá. Nebe pláče, nevidí-li zem v oblaku chovanou, A slzami chladí svými milenku oplakanou: Když však oblak se protrhna, země lůno ovlaží, Pohledem tu ona libým milence svého blaží. 79 Člověk pláče, maje srdce žalostí přeplněné, Člověk pláče, v hoři, touhách čítá noci probděné: Kam však kanou slzy horké? Kdo žel srdce jeho zná? Země ani jasná zoře jemu útěchy nedá.
VĚRNOST JINOCHA. [Květy 1835.]
Na hrobě milenky jinoch bděl, A dnem a nocí pokoj neměl; Než slunce vyšlo, on vyšel k ní A jitro a večer trávil s ní. Když růže vykvětla na jejím hrobě, On kvítek vyrval a vzal si jej k sobě. Ach, Mína věnec tam mi uvila, A z hrobu ven mi kvítky posílá. Byla noc jasná, a v půlnoční době Jinoch seděl na milenčině hrobě, A slze vzdychal: Buď s ní se sejíti, Neb zde na hrobě jejím chci zajíti. Věrnost není jen pouhý stínu kmit, V mém srdci má pevný a věčný byt. Odbilo dvanáct; – divoký hluk Pod ním a nad ním hrůzně se vznášel, Mrtvolů polouhnilých pluk Z hrobů temných vzhůru na zem se vynášel. 80 „Kdo s námi bydlí, ten buď i náš!“ Tak šeptali k němu mrtvolů stíny; Hroze se, vykřikl jinoch: Váš! Váš na věky tam, kde tělo mé Míny! Přiblíží se Mína: „Nuž, budiž můj!“ „Přijímám slib vyřknutý tvůj.“ Hle, tys to, milenko? Kde jsou oči tvé, Co se skvěly co blesky brillantové? Tvých lící růžových jarní květ Tak záhy v hrobě chladícím zbled? Kde perle v ústech? libý tvůj hlas? Ukrutně změnil tě smrti čas! Co však svět mi tento, když tebe nemám, Já na věky tobě se věrně oddám! I jal milenku za chladnou ruku, Pevně jí pohlíd v odpadlou tvář; I rozžala se měsíční zář, On mnoho známých poznal v tom pluku. Uhodila jedna; – těla klesla do jam, A jinoch zůstal na hřbitově sám. Vůkol pak zíral a oči vytíral, Vidění noční sám sobě upíral. Aj, toť byl pustý, divoký sen, Kyž vyjde slunce na jasný den! Vždy buď věrnost moje rovna sobě, Však zůstanu doma v noční době; Z hrobů chladný vítr zavívá, A noc přítelkyní lidu nebývá. Nastalo jitro i jasný den, Jinoch zapomněl na noční sen; 81 Jasný slibu svědek na nebi bled, Jinoch spěchal rychle k domovu zpět. U města však dívka se krásná prochází, Okouzlený hled jinocha ji provází – Spatřiti tebe, jak blažená chvíle! Tys vidina má, nyní jsem u cíle. Tak vzdychal, dívku provázejíc, Na hřbitov nikdy nepřišel víc; Teď navštěvuje novou v městě milenku, Adieu, ty dívko na hřbitově venku!
SLUNCE. [Květy 1835.]
Hle, houští temné, Co chladný stín nad životem prostírá – Jaká se to ním zář mocně probírá, A blahé city vlívá v srdce jemné? Aj, slunko nám vychází, A v zoři růžové splývají světy! A jak se krajem záře jeho proudí, Budí se genius a ranní květy Blahonesoucích umek v srdce loudí; Ranní slunce nás krásou zove A políbením budí světy nové. Výše se vine, Na obzor nám neznámé dalekosti; 82 Nad horami – hle! vítězně již plyne, A žhoucí plane blesk v jeho světlosti! My vděčně jen cítíme, Co jeho zář v poblesku nám podává, Oko však klesá – moc samu nezříme, Smrtedlný hled jen smyslnost poznává; Nadzemská moc tam žije, An pravda se v posledním slunci kryje. Však běda, již zachází! – City blažené v srdci nám zbudilo, A bleskem svým noc ducha zapudilo; Končí se pouť. – Má slza je provází! Jak se loučí milostně! Jak se tam rdí nad horou v tichém mžení, A celou krajinu posívá zlatoskvostně, Loučíc se v posledním políbení! Ach, – láskou u večer zachází; Jdi s Bohem! Slza má tě doprovází!
ZPĚVEC. [Květy 1835.]
Bledá Luna smutně hledí v posvátné na skále rumy, Dlouhé, rozložené stíny oudolí zakrývají; Kde v ozvěně zaznívaly vážených minstrelů dumy, V opuštěných kobkách větry tichou nocí vzdychají. 83 O samotě zpěvec bloudí, oko zírá v pustou chmuru, Nebudí se v srdci píseň, ani v harfě nápěvy; Jakož zříceniny dolů, tak on smutně hledí vzhůru, V cituplném srdci jeho zpurné se tají hněvy. Spěchá dále bystrým krokem, jakby světu chtěl ujíti, Touhoplně v oblak zírá, jakby tam vlast hledal svou. Jakáž ale vede cesta ven, z chladného živobytí? Kdo z té zatemnělé hloubky najde hvězdu hledanou? Hle, tu s objasněné výše zpěvci kynou zříceniny, Kročí blíž, a spatře rumy, slzami se posívá; Vzdychá želem překonaný: „Ach, zde otců našich viny, Zde i vnadné jejich ctnosti jedna země zakrývá!“ Zdaž„Zdaž památky předků slavných na věky se pochovaly? Žádný obraz, žádná socha vnukům víc jich nepodá? – Proč nám jenom zříceniny slávy svojí zanechali, O prvním, snad zlatém věku, žádný pověst nám nedá!“ „Jakož v dole mrtvé těla reků padlých zpráchnivěly, Takž i po náhrobcích jejich slávy květy uvadly, 84 A ty činy, jenž na nebi českém se co slunce skvěly, V zapomenutí svým věkem, snad již navždy zapadly.“ „Což v té naší české vlasti žádný zpěvec víc nežije, Mocným zvukem by zavzněly struny harfy svěcené? By zas k slávě procitnulo, co ta hrobová noc kryje, V zpěvu by rozkvětly věnce, slavným otcům pletené!“ „Lkejte řeky! – Lesy české, oplakávejte ty časy, Kde Lumírů libé zpěvy krajem českým znívaly! Ony doby více nejsou; – dávno zašly zpěvců hlasy, V hrobě oněměly ústa, jenž tak krásně zpívaly.“ Jenom Luna na obloze slyší zpěvce smutné vzdechy, Dřímající harfu jeho září jasnou osvítí; A on jme zvučnou milenku, by poskytnula útěchy, By mu soucitně zavzněla, co srdce jeho cítí.
POMNĚNKY. [Květy 1835.]
Překrásným snem se zdál mně život býti, Pozemské sídlo rájem vznešeným; Jen v blaženosti mnil jsem věčně dlíti, V budoucnost zíral okem veselým. 85 O, kam se dělo jarní moje zdání? Sotva zavála bouř ve vonný květ: Již list po listu větrem se zahání, A zcela jiný, změněný mi svět. I mého snění obraz nejkrásnější, Vidina má, kam ta se ztratila? S ní blaho mé, s ní slunce nejjasnější, S ní hvězda žití se odvrátila. Nadarmo lkám, nemožno jí najíti, Mně ztracenou již osud zpět nedá; Její mi zář víc dráhu neosvítí A temnou stezkou bloudí duše má! Jen zpátky, zpátky, smutné zpomenutí! Rozčilené mé srdce zničuješ; Bolest budí se mi v tvém procitnutí, Novým mi želem hled obkličuješ! Poslední záře v temnotu když klesla, Ach! ještě jednou jsem se pustil ven, A v temném moři života, bez vesla Plyna, jsem hledal ztracený svůj sen. Však bouře divá v dálku mne zahnala, Na pustý břeh mne vlny hodily. Vidina má se víc neukázala A žely mé se neukončily. Znám osud svůj – neoželený zajdu. Nechť! – krátký žel se v hrobě uleví; 86 A svou vidinu tam-li zase najdu, Lepší než zemský ráj se mi zjeví!
KU VZDÁLENÝM. [Květy 1836.]
Vám, vyvolenci věkem ověnčení, Od Oceanu k Uralu skalnému, Jenž v zápolu budíte liboznění, Sílu pějíce světu zemdlenému; Vám, jenžto zvukem, nad hromy mocnějším, Od hory k hoře ozvěnu budíte, A bleskem svým, nad nebeský světlejším, Srdce mladistvé plápolem plníte: Vám k slávě prázdním naplněnou číši, A pozdravení, v srdci vřelém skryté, Nechť vicher zanáší od říše k říši! Byrone velký! ty, jenž v tichém hrobě Po díle umdlévajícím spočíváš, Tys pevnost stavěl naší nové době; Nechť první dík srdce mého požíváš! Já v noci poslouchávám želů tóny, Jenž z prsou tvých se slzami plynuly, A s tebou cítí srdcí milliony, K nimž tvé zvuky příbuzné se vinuly. K tvé slávě prázdním naplněnou číši, A tajný cit, jejž vzdechy mé vyřknuly, Nechť vicher zanáší od říše k říši! 87 A vy, jenž dráhou stejnou jste se dali, Zámořští zpěvci ostrovu volného; Zvuky vaše, co v duši mé se vzňaly, Vřelé city zbudily srdce mého! Ty skotské stíny před okem mi hrály, Minstrelů struny ucho mé mámily! Tvé obrazy, Moore, v srdci mém zrály, A nových světů bytnost oznámily. Vám k slávě prázdním naplněnou číši, I slova má, jenž vroucně vás poctily, Nechť vicher zanáší od říše k říši! I vám za Rýnem pozdravení sluje, Kde Victor Hugo praporec vynáší, Kde Lamartine na věk zpustlý žaluje A Delavigne nad národem se vznáší! – Hoj, vaše harfy mocně zapudily, Co starý svět v soumraku svém schovával: Vy nový věk kvetoucí jste zbudili A zvukem truchlivým starý skonával. Vám k slávě prázdním naplněnou číši, A díky, jež jsem v zápalu vám vzdával, Nechť vicher zanáší od říše k říši! Kdež jeden ještě na evropské stráni Slavených zpěvců zbor se zrakům skrývá? Slovanské, slyš! jak harfy rokotání Mlhavé luhy žalostně provívá! – Toť truchlivé jest Mickiewiče znění, A v dálce druhů věrných písně vroucí! 88 Kollára to něžného libé pění, A národní Slovanů zpěv plynoucí! Slovanští zpěvci, vám tu plnou číši! A slova má, ze srdce se vinoucí, Nechť vicher zanáší od říše k říši!
ZPOMENUTÍ. [Květy 1836.]
Rdí se na východě jasná zoře, Jako tvář se rdívá první lásky; Zoře plane jen v pohledu jitra, Mladá tvář se rdí i v zpomenutí. Zpomenutí! ano, ty jsi slunce, Tebou zoře, jitro lásky plane! Ach, to krásné jitro první lásky! Duch se stápí v moře zpomenutí, Opět líce, opět slunce plane; Oči bloudí tam, kde kyne zoře, Slza, jako za mladého jitra, Skví se v záři milostného slunce. Tam, kde pohoří v jarního jitra Prvním blesku ozářeno plane, Tam, kde tajným zdechem zpomenutí, V obzoru procitla žhoucí zoře: Oko zaslzené stíhá slunce, Kleslé slunce, rajskou hvězdu lásky! 89 Všecky city splynou v zpomenutí, Jako barvy všecky spojí zoře; I jak růží ňádra dechu jitra Se odevrou toužebností lásky: Tak i srdce v zpomenutí plane, Když se chmurami probírá slunce. Jakou moc ty v sobě skrýváš, slunce? Ve tvém květu svět obživne, zoře! Ozvěna zanáší plesy jitra, Zem a nebe v jednom ohni plane; Slavík v háji zpívá blaho lásky, V živém snu oplývá zpomenutí. Ale ach, jen z jitra zoře plane, Skryta zdřímá v nočním zpomenutí; Nad hrobem se vznáší jiné slunce, Mdlé co Luna, bledá dcera lásky. Žel vystoupí z soumračného jitra, Za hrobem se žádná nerdí zoře!
SLAVNÝ DUB. [Květy 1836.]
V pralesích české země Mnohý dub vykvétá, Jenž starobylým věkem Své větve proplétá, 90 A svědkem zlatých časů Byv, žalostně se dívá, Jak věk za věkem hyne A stálých jak ubývá. Kdekoli však se tmívá Domácích lesů noc, V nich jeden toliko dub Kouzelnou skryl svou moc. Tam na táborské stráni V své hrdé slávě stál A panoval nad krajem Co jarý země král. On hluboko do zemi Kořenem sahal svým I větve své rozkládal Nad krajem umdleným; On tiché luhy chránil Před parnem škodlivým, A sláva se rodila V stínu jeho svěceným; Sláva, jenž věčně čistá V památce nám plyne, Sláva, jenž žádným věkem Budoucím nehyne! – Tu z krajů všech se hnali Řevniví větrové; 91 Zatřásly dubem blesky A rány hromové. I ze čtyr úhlů země Zpurný vítr zavál, Dub slavný, nezrušený Na české stráni stál! Hoj! – blesky rozkacené V něj vztekle zahřměly, Až v bouřlivém šumění Se větve zachvěly; A listí opadalo, Dub klesna zastonal, Násilím rozdrcený Praskotem dokonal. – Však blaho nám! obživnul! – Věkami nezašel: Pod zemí statný kořen Si průchod vynašel; Od hory krákonošské Až k Šumavě sahá A silou probuzenou Se pěkně zas zmahá. Zde onde jarý proutek Z kořan ssaje šťávu: Zda však i mladé listí Novou šeptá slávu? 92
PŘÍRODY SEN. [Hronka 1837.]
Noc byla tichá; – hvězdy skvostné Truchlivě na zem hleděly, Jakoby zraky jich milostné O želu našem věděly. Chvěly se stromy, chvěly se květy, I rosní kapky se třpytily, An žhoucí je nad nimi světy Pobleskem stříbrným osvítily. Noc byla tichá; – v divém letu Zem bloudila od světa k světu, Jen oči mé, do tmavé opony Zvědavě zírajíce, hledaly Vzdálených věků v temnu skryté dny, Však prázdné stíny jen nalézaly. I jak se tmělo, kromě hledu mého, Hluboko ve mně zbudily se světla, A z jemných citů srdce vřelého Obrazů jasných vidina vykvětla. Ohlas srdeční.
„Němý je kraj co chladný hrob, Pustý, co šírý, noční chrám, 93 Jež Světovid obývá sám; Milliony lamp objasňují strop, Však slabý mžik, jen záře mdlá Pustotou noční plápolá. Pokojně příroda juž spí, Jen vlažných větrů vzdechy tajné Provívají šero pohájné. Zda oko Světovida bdí? Ó arciť bdí! S blankytných výší Sesílá svou milostnou zář, I kde se božská octne tvář, Tam stesk i žel navždy se ztiší!“ Kdo šeptal zde? člověk-li, duch? Ó nevím! – V tmavou noc volám – Neslyším víc; bylť to jen klam; Sen překvapil pozorný sluch, To šuměl list, to nebyl hlas. – Ó slyš, kdo se ozývá zas? Obrazotvornost.
„Ó země, jak je tiché spání tvé! – Však roucho proč tak temné, strašlivé? Aj, kdyby všecky hvězdy s nebe K tobě se blíž přivinuly, A záře jejich vůkol tebe Co zlaté proudy se rozplynuly, Jakby se zopravdily sny 94 Tvé krásné! jakby jednou září Osvícená si strhla opony, Stanouc se kvítkem vznešeným, Skvoucím se na všemírovém oltáři! Zdaliž se bavíš snem utěšeným? – Prodřímej tedy tmavou noc, Až k činu tě pobídne jasná moc. A pokud nocí libě spíš, Větýrkem šeptej mi, co sníš.“ Oněměl hlas, a zádumčivé zvony Líbezným zvukem zavzněly. Ó, znám ten hlas, ó, znám ty tóny, Jenž temným hlasem šuměly; Slýchával jsem je v minulosti, Když oči mé v hoři slzívaly A s nebes skvělé dalekosti Ku zemi ztemněle zavívaly. Ó znějte, znějte v milostném se chvění, K blahému země, mé milenky, snění. Dozněly zvuky; blesk se skryl Nebeských hvězd za černý mrak. Vůkol zas ticho, ni vicher nekvíl, Jakby duch tvorů všech byl zalít do oblak. Ve spící přírodě jedinký bděl jsem já, Nade mnou tma, pode mnou zem chladná. Tu v závoj šedivý mne mlha skryla, I mysl moje počala hynouti; Mdlá duše v srdci se upokojila, Jak tam by chtěla si odpočinouti. 95 Zas nové blesky, hle, se kříží, Hromové rány světem se valí; Planoucím nebem mrak se odhalí, A krutá bouře ze všech stran se blíží. Procitni, země, ze snění bludného, Procitni v srdci ty, ó duše má! – To není blesk s nebe zamračeného, Toť bouře mocí vyšší zbuzená. Neznámý hlas.
„Vy mraky noční, roztrhněte se! – Vy tvory světů všech, probuďte se! – Jak moře hučí v bouři rozkácené, Z temného bezdna k nebi když se hází, I jekot vln hromy jak provází, I vír jak lká skrz lesy vyvrácené: Tak v oblohu se vzteklé hřmění vrhlo, Od světa k světu divoké přízraky Proháněl vicher prozračnými mraky. Od severu k jihu nebe se protrhlo, I rozplynul se v nadzemské výsosti Neznámý pramen veškeré jasnosti A zář za září proudem se vinula A v jasnotě se každá rozplynula; I oblohou jak proudy se množily, Co v jednom moři zlatém se spojily.spojily.“ 96 Neznámý hlas.
„Světovid umřel! Uhaslo světlo světů Osudu podrobené; Vy, kraje, rozložené Od věčnosti k věčnosti, Oplakávejte otce: Světovid umřel! Vy, země, samotné putujte, Vy, hvězdy, opuštěné dítky, Hořte a svěťte vlastní mocí. Vy, kvítky, kvěťte, Vy, stromy, rosťte Dle své libosti. Nespatří vás zraky otcovy: Světovid umřel! Větrové severní i jižní, Vějte krajem šíropustým, Hlukem hromů i ohněm blesků Všem věkům to ohlašujte: Světovid umřel!“ V kraj zas se uvrhlo ticho pohrobní, Zhasly hvězdy, zastavila se země; Duchové dobrého milovní Bloudili v poušti – opuštěné plémě! „Jak můžem žíti bez pomoci jeho? Po nás je veta, pakli zemřel pán!“ 97 Tak vzdychají tvory v truchlivé noci, Milosti s nebe hled jim více nepodán! Neznámý hlas.
„Ustaňte, tvory, v žalostném lkání, Nové vám shůry věje smilování I obzor světla vám se nezkalí. Hleďte, juž pramen žití věčného Za Světovida zemřelého Nad veškerostí k nám se valí. Co v jedinké myšlence se chovalo, V neskončenosti nechť se rozplyne, A, by vám všem podílu se dostalo, Ni květ, ni červa záře nemine. Však mocnost svoji poznati nesmíte; Ve vás že nesmrtelná zář spočívá, Zjeví se vám, až ní se posílíte, A vyšší pak ve vás želání se ozývá.“ Tvorů sbor.
„Ach, ve snu blahodějném se končí naše moc, K vyššímu povolání cítíme v sobě moc!“ Obrazotvornost.
„Hle, na obloze zlaté moře Od věku k věku se valí! 98 To není růžotvářná zoře, Jenž závoj noční odhalí. Jest, jako by vše slunce světů V jednom se proudu splynuly A v planoucím svých září květu Do věčnosti se vinuly. Hle, nebe a zem juž se chvěje, A jako z chmury dešťů val Z oblohy proud se zlatý leje, By znovu v tvorstvu zažíval! Juž snící země proudy jímá, Nadchnuté nebe se nadýmá, A každý strom a každý květ Pro sebe žije – zvláštní svět. Nezbývá žádný z tvorů všech, By v něj byl nezavál nebeský dech, Poslední Světovida dech! – jejž kryje noc, Kterýžto přírodě odkázal věčnou moc!moc!“ Srdce.
„Ó slyš, co šeptá zem, co oblohou šumí? Ach, kdo těm sladkým zvukům tvorů rozumí? V souzvuku zaznívá hlas květů, stromů, hor, I moře, vír se mísí v přirozenstva sbor. Ó slyš, co šeptá zem, co oblohou šumí? Ach, kdo těm sladkým zvukům tvorů rozumí?“ 99 Květy.
„My v dechu jarním se probudíme, Nás líbá jitra mladistvá zář; Na ňádrách milenky milostně se skvíme, Vínkem obvinouce planoucí tvář: V údolí tichém i v bouřlivé výši Nás hledá vroucí, nevinný cit; Ve vzdechy toužné šepot náš se mísí, Neb náš je lásky spanilý vid!“ Stromy.
„Ze země vzhůru my vyrostáme A každé jaro výše nás nese; Nad luhami své větve rozkládáme, Na větvích listí mladé se třese. Vrcholkem naším orel se baví, Ve stínu listů filomela snila; Nás plamen slunce ni bouř neunaví, Květy chráníme: – naše je síla!“ Hory.
„Do vznešených oblaků my hrdě strmíme, I z prsů našich řeky se valí; Co věčné sochy v dalekost hledíme, I čela naše mračno obhalí. 100 Nad hlavami našími den a noc se mění, Pod námi kvílí pustina planá, U nohou našich moře se pění, My do nebe sáháme: nám velikost dána!“ Vody.
„U věčném se chvění zemi objímáme, V nás slunce se ztápí, z nás opět vychází; Do hlubin země mocně my sáháme, A čilost větrů všudy nás provází. My z ňáder skalných klenoty sháníme, Nás vítá labuť i niva zelená; My všemi krajinami tokem se valíme Opanujíce doly: nám mocnost zdělena!“ Větrové.
„Svobodně se proháníme zemí, Nad okeány mocnými vlajíce. Volnými vznášíme se perutěmi, Tu kvítkami, tam cedrami si hrajíce. S námi hrávají mračna plynoucí I vlny mořské ku vzdálenosti; Neznáme cíl nám z dálky kynoucí; Nás touha věčná nese k věčnosti!“ 101 Hvězdy.
„Noc spanilá naší jest mátí, Když kyne, z temna vystupujeme. Nám v hloubku srdce lze zírati, Kde září svou žele utišujeme. K nám oči zaslzené se zdvíhají, My nadějí je naplníme; Srdce jsme nebes, v nás osud se tají, Námi se vroucí city hájí!“ Tu ze země vystoupil vznešený tvor; Člověk to byl; umlknul sbor. Jak němě zíral v tmavou noc, Procitnula v něm lásky moc, Krásněji se skvoucí než země květy. I jak své ruce rozpial v světy, Outoku vln a blesků bránil I tvory slabší svou silou chránil. Duch procitnul v mysli jeho, Do nebe hledící vznešeného. Kam žádný orel nedolítne, Kde žádná hvězda neprocítne, Dosáhne duch nad všecky hory: A vznešenost uznají tvory. Do hlubin zemských se probírá, Z nichž zlato na světlo vybírá. Říš opanuje moře bezedného A zem se klaní moci jeho. 102 Srdce jeho, ta hvězda žhoucí, Žel a radosti země ukrývá. – Neskví se kvítky v zimě vadnoucí, Bezlistných stromů síla omdlívá, V třesení země se všemi plody Sklesnou hory a vyschnou vody, Uhasnou hvězdy, když den nastane; Jen srdce lidské vždy vroucně plane. A hle, již vlny, jenž mne obvinuly, Protrhly se, i opustil mne sen; U východu se záře rozplynuly, A zoří růžovou se blížil den; Milostné vzdechy jitra mi kynuly Z procitlých hájů, z jasných toků pěn: I pěl jsem city, jenž se ve mně kryjí: Ach, svět jest můj, a tvory všecky žijí!
HROBY REKŮV ČESKÝCH. [Hronka 1837.]
Vy, hroby, tiché hroby, Kdo v lůně vašem odpočívá, Že každou nocí hrůzný Vás větrů zpěv ochvívá? Či duchové to rekův Zde krytých kolují A sílu zašlých věkův Z hrobů probuzují? 103 Vy, hroby, tiché hroby, Zpěv noční neslyšíte A věčně smutně, chladně Na slabý věk hledíte. Vy, hroby, tiché hroby, A vy v nich, rekové, Na vašem prachu slzí Truchlící vnukové.
BLANÍK. [Hronka 1837.]
Hoj, kdo v naší české vlasti Nezná pověst o Blaníku, Kde v naději dřímá pluk Mužných, českých bojovníků? Až nad vlastí slunce vyjde, Slunce jarobujné, jasné, Z bludného procitnou spání; Hvězda nepravá uhasne. Denně však, v půlnoční roucho Hory temeno kdy skryté, Volá hlas v Blanické stráni: „Bratři, ještě pevně spíte?“ 104
SLOVAN. [Hronka 1837.]
Zde v Europě jarobujné nový věk se divně vznáší, K jedné straně slunce svítí, na druhé se nebe mračí; Neníť však to černé mračno, bouřky zhubný temný hled, Až dobouří, slunce vyjde, objasňujíc nový svět. V jasné, nezakryté záři západní tam kraje stojí, Slavské luhy na východě pod mrakem se ve snách kojí, Žádné blesky se neoctly zjasňujíce temný zrak, Aniž hlaholy vojínů temný neprotrhly mrak. Z Krakonošských hor se dívá Slovan, dennice kdy vyjde, Kdy to božské světlo světů v kraje naše asi přijde: Hle, juž temena Uralská jasněji se třpýtějí, Visla, Tatry, Černé hory v jitru se osvícejí. Tiše Slovan kráčí dále ; mlče k východu se dívá. Srdce soukromně mu plesá, v Slavsku noci že ubývá. Francouz horlivě zazpívá, Germán hlukem odpoví, Slovan mlče pokračuje – naději svou nezjeví. 105
POLAN. [Hronka 1837.]
Strání spustlivou sibiřskou Polan smutný se probírá A své zraky zaslzené K slunci mroucímu upírá. Pevně v pouta okovaný Želí, smrt že jej minula, A za pluhem slzíc zpívá: Jeszcze Polska nie zginęła. Po arabské mezi žhoucí V divých vlasti Beduinů U vyhnanství Polan bloudí, Až umdlený klesne v stínu; Zoufá si, že země chladná K sobě jej nepřivinula, Umíraje šepce píseň: Jeszcze Polska nie zginęła. Do všech úhlů světa snáší Vichr kletby, smutné vzdechy, Se všech stran se ozývají Prázdné národů útěchy; Jen na hrobech Ostrolenky Bledá postava se hnula, Mrtvé čítala vzdychajíc: Jeszcze Polska nie zginęła. 106
VÝJEVY RANNÍ. [Vesna 1837.]
1. 1.
Slyš! jihu šepotání Tajemně zavívá A chmury temné shání I nebe odkrývá:
A vlnkami pohrává I v háj si zavlaje, Až listí opadává A vzduchem tancuje. „Ó, zbuď se ze snův trudných!“ Tak šepce krajině; „Zastav běh vlnek bludných!“ Zavívá k hladině. A země procituje, I vlnky ustanou; A nebe se zbuzuje I oblaka vzplanou. Tuť stromové i hory Radosti se chvějí A zpěvné ptactva sbory Své blaho zvěstují. – 107 Slunéčko jak se zvedne, Uhasne hvězdná zář; Na výši luna zbledne, Až zočí skvělou zář. Však srdce zloby želí, Že jitrem kyne den; Že zpěvy oněměly A pravdou zhynul sen.
2. 2.
Na nebi skvělá hvězda plane, Aj, totě hvězda mé mladosti; Z obláčků rosná slza kane, Ach, slza to mé toužebnosti.
Skvělá se hvězda již schovává, Peruť Jasoňova se chvěje; Mladistvé jitro z noci vstává, Dech vroucí lásky zemí věje. Ach, hvězda zhasla – rosa hyne – K mladosti duch můj zpět pozírá; Než, osvěty kde zář mu kyne, Nový se jemu háj otvírá. 108
3. 3.
Jako v chrámě svatém – ticho bylo, Černé mraky an se nebem hnaly, Požárův kdy rudých zanechaly, V nichžto zorné jitro se jevilo.
I tak skvěle planula Jitřenka, Jak by pustý svět objasnit chtěla; Víc a víc v kol obloha se rděla V plamenném co toužení milenka. Jako v chrámě zbožném – ticho bylo V srdci mém; usnultě žal i trudy, Prchly ducha svádějící bludy, Temné oko mé se vyjasnilo. – Jitrem láska v Jitřence nám kyne; Bludné chmury hynou ve jasnosti, Když se slunce, vítěz nad temností, K jejich zhoubě nad kraje vyšine. Jitrem plesaje jsem hlasně zvolal: „Zhyňte – na věky se v prachu skrýte, Vy, jenž člověčenstvo v tmách vodíte! Osvěty věk statně vám odolal.“ 109
4. 4.
Na horu jsem vstoupil; pode mnou pak země Probuzovala se v soumračném svítání; Jitřní dechy květin zavívaly ke mně; Zářilať Jitřenka v libém usmívání.
Nade mnou tu skály k nebi jsou se pnuly, Pode mnou se pěnné jiskřily potoky; S výsosti tu modré záře mi kynuly, K dolině však luhy vábily mé kroky. Tuť mé srdce blíže vinulo se k zemi, Oko mé k zlatému vzhůru zřelo moři, A duch mladistvýma letěl perutěma Ku pramenu světla, k růžoretné Zoři.
5. 5.
Již obzor čelo své ruměncem ovinul A pramen září se na nebi rozplynul; Lesk adamantový se rozsil hladinou A Jasoň milostně odhalil tváři svou: Vltava zplesala, že nad ní svitnul den – Jen srdce Pražanů objímal těžký sen.
V tom nad Vyšehrad náš ze skalných rozvalin Se slavně povznesl stín Libušin. 110 Velebně skvěla se věhlasná její tvář, Nade hlavou její zlatá se leskla zář; A z úst jí plynula ta slova vznešená: „Památko slávy mé, procitni – Praho má!“ I ztichnul hlas a stín se v mlhu zavinul, Jasoň pak s výše své Pražanům pokynul. Tuť všechno ke slunci obrátilo svůj hled A každý s úžasem hned zočil nový svět; Horoucí slunce pak i srdce zahřálo A lásku k národu, ke vlasti rozžalo. –
SNĚNÍ BÁSNICKÉ. [Česká Včela 1838.]
I. I.
Den umírá můj; – v západu splyne Žel a blaho mého živobytí. Poslední chci ještě záře zříti – Tu noc temná v černý plášť je vine;
Tváře blednou, světlo světů hyne. „Vábné obrazy bájného žití, Vašich vnad kde čaromoc mi kyne, Tam opuštěnému lze mně jíti.“ 111 Hle, rozjitřená tu záře vzplane Jasněji než z oblak slunka hled. Skvělou zoří nový den mi vstane. Zem oplývá v čarodějném chvění, Divů plný se otevře svět, Kročím ve vlast básnického snění.
II. II.
Co jsem cítil v jitru své mladosti, Co má touha si vyobrazila V nejskvělejší záři spanilosti; Vidinu, jenž v srdci mém se skryla;
První lásky hled pln milostnosti: Poesie tam mi vyjevila, Ó, by věčně, věčně nedožila Ducha blažíc nebeskou vnadností! Zpět se viňte, obrazy těch snů! K věčnému mne doprovoďte dnu, Kde, co krásno, v pravdu se mi změní! Nechť zhasíná světlo umdlenému; Jeden okamžik ve vlasti snění K putování sílí mne novému! – 112
VÍNEK PANENSKÝ. [Česká Včela 1839.]
Co se tamo bělá na půlnočním břehu? Lilie to skvoucí, čili jasno sněhu? Či Zefyr květinky u potoka libá, Či-li labuť bílá vlnkami to hýbá? Ne, toť smutná dívka břehem se prochází, Stříbrné vlnečky v běhu doprovází; Jak za vlnkou vlnka hlukem v honu plesá, Tak za slzou slza z očí děvy klesá. Nevlaje to Zefyr, děvinné jen vzdechy Nočním na jezeru hledají útěchy; Ale vlnky lehké vzhůru poskakují, Z dívčiného želu jenom se radují. „Vlnky, ach vlnečky, v hloubce se netraťte A věneček drahý zpět mi zase vraťte, Lestně mnou hrajíce, vínek jste mi strhly, Do hlubiny tmavé rychle jej uvrhly.“ „Ó, jak bude želit drahá moje máti, Jak se budou sestry mně ubohé smáti; Jak na věky duše má se zarmoutila, Že jsem již tak záhy vínek svůj ztratila.“ „Vždyť jste se vždy láskou ke mně lichotily, Vroucím políbením líce občerstvily, 113 Mých proč nyní žertů nic si nevšímáte, Odlouděný vínek zpět mi nedáváte?“ Však nadarmo dívky smutné bědování, Bystrým v běhu tokem vlnka vlnku shání, Dole v chladné hloubce s věnečkem si hrají, Dívce však ho nikdy více zpět nedají. Jitřenky již růže v zoři prokvětají, Líce děvinné se studem červenají; V hloubce kyne vínek, děva po něm skočí, Slunce z hor pohlíží – více ji nezočí.
UVÍTÁNÍ DĚDINY. [Květy 1839.]
Vítám vás, ó tiché kraje, Svědkové dětinství mého! Ještě vzduch libý zde vlaje Z borku mně tak přemilého; A ty pole i ty hory Jako jindy prokvítají, Zpěvců lesních hlučné sbory Známým zvukem mne vítají. Vítám vás, potůčky vnadné, Kde se mi tak krásně snilo! Lůžko vaše věčně chladné Břeh svůj ještě nezměnilo; 114 Vlnky vaše odplynuly, Odplynuli blazí dnové; Vlnky zas se přivinuly – Ne však mé mladosti snové! Vítám vás, vy sady skvostné, Kde co dítě jsem pohrával, I květinky vy milostné, Z nichž jsem věnce si plétával! Zimou kleslým v políbení Jara život vám zasvítá – Mne jen v žádném probuzení Jaro zašlé neuvítá!
POMNĚNKY. [Květy 1839.]
1. 1.
Byl jarní večer, tichý jako mír; Na západě se slunko blahem rdělo, Když obnažené líce v chladný vír Toužebných oceánů potápělo. Zefyrové křovím zavívali, Jak Světovidův dech provívá světy; Jiskřící se vlnky objímaly A růžové pohrávaly v nich květy.
115 Od břehu plavců veselé zpívání Se k dalekosti neslo hladinou, A z blízké vsi zádumčivé klekání Se vznášelo večerní krajinou. Nemožno zde zapříti srdce hnutí; Horké tekly slze z oka mého – Z květů zemských, z světla nebeského Milostné vanulo mně zpomenutí! Ó, vraťte se, obrazy minulé, Jenž jste se dávno v mlze již ukryly; Bolesti hořké, žely zhynulé. A vy, jenž jste je věrně provodily, Kanoucí slzy! – obnovenou mocí Naplňte srdce, jměte mysl mou: Bych zočil hvězdy mé dětinské noci A mezi nimi vidu ztracenou!
2. 2.
Když nocí tichou v zahradě jsem bloudil, K okénku tvému doufaje pozíral, Kytary struny žalostně probíral: Tu lásky vzdech se vzhůru k tobě loudil; A noc an v závoj svět zavinula, Hle, milost tvá milenci kynula; A v políbení tvém jak plály líce: Žel ztišil se, i neslzel jsem více. Noc tichá ještě světy zavine – Tvá láska však mi víc nepokyne! 116 Nestíhám víc, milenko má, tvých stop – Pokojné místo hledám, tichý hrob. – Kam se as kryjí noční hvězdy jasné, Když slunce zář je živící uhasne? Aj, nové světlo nikde víc nenajdou, Nespatřeny v temnosti věčné zajdou. A žití mé se hvězdě podobá – Tys byla sluncem, září láska tvá!
3. 3.
Ve rdění růžném tvé jsem líce zříval, Tvým dechem zdál se být večerní jih, Ve zvuku harfy tvůj mi hlas zazníval, A v žalostném slavíků klokotání, V plynoucích zvonů dálných nápěvích Mně obraz tvůj před duši se stavíval. – Květ růžový se v jaru ještě rdí, Jih večerní milostně jej chladí, Etherské zvonů plyne horování, Má harfa zní, a slavík ještě zpívá – Tvůj obraz jen se v temnosti ukrývá!
4. 4.
Byl krásný večer, tváře má planula, An tobě blíž jsem k západu se díval; Tu z oka tvého slza, hle, kanula, I nevím, ký tvé srdce žal províval, 117 Ó, dívko, dívko! – vida zaniknula, Na jejímž květu blaze jsem spočíval. Jsem věčně tvá!“ si pohnuta šeptala – Jak krátkou věčnost jen si předzvídala?!
5. 5.
Před náma pusté jevilo se moře; My spolu na tichém jsme břehu stáli – Noc kolem nás, jen po nebeském dvoře Svědkové lásky, tiché hvězdy plály. Tam čekajíce, až nám vzplane zoře, Jsme osudnými vlnkami jen hráli; Neboť se jitrem měla přiblížiti Loď, v níž jsme oba chtěli odplaviti. „Na šerém ousvitě, hle, člun se bělá, Zachází noc – tys mojí, věčně mojí! Buď slibu svědkyní, jitřenko skvělá – Od tebe svět ni smrt mě nerozdvojí!“ – Vstoupivší tebe v člun však podezřelá Zanesla voda – milenec tvůj stojí Na břehu samoten stíhaje tebe, Již rozhněvané mu nepřálo nebe! Marné čekání! Den a noc se mění; Vždy stejnou píseň zvučí vlny zdmuté, Žádná nehlásí tvé se přiblížení, Zhluboka hřmí jen bouře hlasy duté. Neslýchám úst čarovné liboznění, Nevídám tváře nezapomenuté; 118 A ve snách jen kdy zrak můj pobluzuje, Se obraz tvůj – kmit z ráje – mně zjevuje. Kde, předměte ty lásky mojí vroucí, Anděli strážný matné mé mladosti, Kde tě objímá květů vzduch vanoucí, By ke mně z blahé zavál dalekosti? Marnáť má touha! – navždy uhasnoucí V mlhách umírá hvězda tvé milosti, A tisícero lamp na nebi skvělých Jsou pablesky nadějí mně zmrtvělých!
6. 6.
Tedy se loučím s tebou, lásko svatá! – Jen jednou srdce zde se zamiluje! – Mně nebes zavřela se brána zlatá A duše má se k zemi obracuje. An dřímati nepřáno v tvém mi klínu, K snům tajným spěji do šerého stínu Večerních hájů. – Žádnéť tam svitání! Jen z ohně, v mých co vlastních prsou plane, Se světla, vlaha tamo mně dostane; Zpomnění – mé jediné zabývání! – Samoten stojím v chrámu šíropustém; Jedinká lampa klenutím rozlívá Nejisté světlo; hrůzojevným šustem Zde onde stín z mrtvé mně doby kývá. Jest-li to přízrak, či se pravda jeví V nástinech nočních? – duše moje neví! 119 Však zajmuta přeludy podivnými Se ztápí v obraznosti žhavé moře, Tam zapomenouc přestálé již hoře, Baví vlastními výtvory se svými. Sama jen sobě věčně zůstavena Neznáma světu jest i odcizena! – Samoten stojím! – aj, kdož porozumí, Co znamená samotným v světě státi? – Na poušti strom v snu nočním kdy zašumí: Viz ptactva sbor jej s hlukem oblétati; I v středu moře samotné ouskalí – Za vlnou vlna k němu, hle, se valí; Kol luny hvězdy, kolem slunce světy, V pustinách větrem zavanuté květy – Jen na mé stezce společnosti žádné! Samoten stojím! – Co mne provázelo Jitrem, již za dne zase odcházelo, Jak list po listu s větví opadává, Kdy jeseň sešle první dechy chladné, Až nahý kmen pro větrů hru ostává! – Však ticho; obraz nade vše milostný Před zraky moje často se stavívá, Jejž blesk čarovný, vřelý, nebeskvostný Jasností nevýslovnou ozářívá. V pohledu naň se sílím, zašlé blaho Se obnovuje: lásky světlo, vlaho. Ty, již v své samotnosti oplakávám, Se zjevuješ mi; ruku ti podávám; Kamkoli jdeš, sleduji všady tebe. Vyveď mne z bludů! – kde tys, tam je nebe. 120 Tys poesie zkvětlá z lásky hrobu! Ty mne uvádíš v zlatou žití dobu; Po boku tvém vystoupiv z tmy vezdejší, Se odebírám v krajiny světlejší.
ZAVÁTÉ LISTÍ. [Vlastimil 1840.]
Vprostřed louky barvité, V dědině mé prosté, O samotě lípa stojí, Plna květů roste. Listím jejím hrávají Větrův dechy chladné; Ani v parnu, ani v bouři Lípa neuvadne. Spočinu-li ve chládku Stromu mileného, V libé sny mě kolébají Šepty listů jeho. Protož pod ním častěji Srdce moje dřímá, Podvečerní libý vanot Kouzelně je jímá. 121 Na chladnoucí jeseni Listí k zemi klesá; Sbírám je, a nad kořistí Srdce moje plesá. V každém listu psána jsou Pravdoskvělá slova; Každý květ a spadlý proutek Poklad v sobě chová. Protož i když vichřice Tlukouc perutěmi Po lučině s hlukem letí, Táhne pod větvemi: Zaváté ní lístečky S tajnou těchou sbírám, Vykládám, co znamenají, V srdcí uzavírám. * * *
1. 1.
Voda páchne, bez pohnutí V sluneční-li záři stojí; Vesele pak vlnky žene, Kdy se v toku bystrém kojí.
122 Takž je srdci zahynouti, V pokoji-li chladně hnije; Procitnou-li velké city – Vznešeně a velce žije.
2. 2.
Kdy člověk chladne – láska jej zahřívá, Kdy žal ho trápí – útěchou okřívá, Kdy hrdě vypíná se – bol jej sníží, Kdy sobě zoufá – naděje se blíží, Kdy v činech slábne – vůle síly dodá, Tmou sklíčenému – věda světlo podá; Takž pro vše vady člověk v živobytí Léků najde – zná-li je použíti.
3. 3.
Nestrachuj se chladné země, Sladkéť v ní je spočinutí; Sladší nežli v žití našem Denní k želu procitnutí. Zde jak mysl ustará se! Marně jak se srdce trápí! Tam se v klidu nezrušeném Všecka bolest v nivec ztápí. 123 Zde ni růže nevyrůstá Bez trní v tom zemském poli; Tam, nechť růží třeba není – Srdce trním nezabolí!
4. 4.
Libě-li se zoře blíží, Na večerní zpomeň chmúru; Strašlivý-li oblak hrozí, Směle popatři naň vzhůru.
Zmužilec se nestrachuje Outoku – a kročej moudrého, Kamkoliv se obracuje, Vždycky mívá cíle pevného!
5. 5.
Pustinou se vine potok nezkalený; Kdož ví, kde se zrodil pramen stříbropěnný?
Z temné země vyšel, do země se vrátí – Neznaný procitnul, neznaný se ztratí. Kde jím vlažená však lada rozkvítají: Tam i blahoplodné stopy jeho znají. 124 Takž i člověk mnohý, o němž nikdo neví, Kam a odkud vzešel – v činech svých se jeví.
6. 6.
Ozvěnou je srdce lidské; A co sáhne v hloubí jeho, Z hloubí se zas vyvinuje – Zvuk ohlasu zbuzeného.
První matčino že slovo Sladce znívá: Milování! Proto se vždy opětuje O lásce v něm sladké zdání.
7. 7.
Po hladinách temných jiskry hvězd se třpytí A v náš noční život záře nebes svítí; Ale vše ty hvězdy, oblaky modrými Zlatě se lesknoucí, nejsou dny skvělými!
Jednou jen když slunce na nás se usmívá, K blahu procitnulý život náš okřívá – Okřívá i mládne v lásky ozáření, Vše obejma blaho v jednom okamžení! 125 Že však slunce zřídka objasní nám žití, Protož temnem hvězdy k útěše nám svítí; V ty-li hvězdy hledíš a v nich často čítáš – Naději a moudrost v lesku jich uvítáš!
DVA SNY. [Dennice 1840.]
Zdálo se mi, že jsem růží Z lůna země procitnoucí U potůčku chladného; Vlnky pode mnou spějící, Nebe nade mnou se pnoucí Poskytly snu vnadného. Vlažících zefýrů vání Sem a tam mě houpalo, I u vln se kolébání Listí mé se koupalo. – Noční kdy mě závoj skryl, Tu na srdci své milenky Vonné budil jsem zpomněnky; Ó, bych věčně růží byl! Zdálo se mi, že jsem hvězdou, Vzdálnou bloudíc samotností Polétal jsem výšinou. Září proud se ze mne linul, Neostíněnou jasností Zem osvítě ztemnělou. 126 Vesele jsem dolů zíral, Poutníkům objasniv noc; Mnohého, co v tmách umíral, Zbudila mých září moc. Lyry zvuk mě velebil, Zoufalec mým vzhledem síly Nabyl v utěšené chvíli; – Ó, bych věčně hvězdou byl!
KVĚTINY A BÁSNĚ. [Dennice 1840.]
Květiny jsou něžné básně Přírody; když jaro kyne, Z lůna dívky omlazené Kvítek na světlo se vine. Kdož o kouzlu dřímajícím V lůně plodné máti neví, An se jarní její city V květinách milostných jeví? Básně květiny jsou vonné Srdcí mladých. – Dokud žíří, Dokud duch operutěný Bystrým letem k nebi míří: Tu, hle, city nevýslovné Jakož květiny procitnou; Láska, touha, zpomenutí V básních vroucích se vyskytnou. 127 Takto příroda a básník Příbuznými jsou si tvory; Když procitnou básně jeho, V se květin octnou sbory. I květiny zbuzenému Básníkovi živé slují I barevné vnady svoje Slovům jeho propůjčují.
OČI JEJÍ. [Dennice 1840.]
Oči kouzelné, v tajemném lesku Vašem jaká čaromoc se kryje, Že, kam jedinká z vás zář zasáhne, Raněné ní srdce bolem nyje? Jako v hloubku jezerní se ztápí Blouznivcův vzhled: s myslí omámenou, A zas jako v modro nebes tajných Zrak upírá s duší povýšenou: Takž an z hlubin vašich kouzlo bezdna, Tajno nebes – mocně vábí k sobě, K vám se vracím, kdy se den můj sklání, Co k svým hvězdám poutník v noční době. 128 Snad až touha má se v chladu ztiší, Nestíhajíc více lesk náš žhavý, Nad mým hrobem slzou nezvlaženým Vaše zář se chvilkou pozastaví.
JEDNO ZDÁNÍ. [Květy 1841.]
Mne obklíčil sen: Dávno mrtev již Na výši horní že jsem odpočíval; Ni kámen památní mě nezakrýval, Ni hrob můj žádný neozdobil kříž. Tamť ani oplakán, ni pochován, Pod jasným nebem větrům v kořist dán, Bez pohnutí jsem ležel, bez mocnosti. Nessál jsem květin kolem vzduch vanoucí, Mne nezahřála slunce zář horoucí; Mé tělo práchnivělo – květ vadnoucí – A prach ten větři roznesli věčností. Jen duch se vznášel můj na nebesa; Však každý prášek mého tělesa, Co v blahu mne i v želu vždy provázel, Na stromy, květy, nivy kol se sázel A stromům, květům, nivám povídal, Co kdy v mém žití u mne uvídal, 129 Kdy jaká myšlenka mne rozehřála. Tak mne vše kraje vůkol dobře znaly, O mých si tajemnostech povídaly, A duše má, v níž se ty city vzňaly, Ten krajů šepot s výše poslouchala. Sbor přátel byl již na mne zapomněl, A ledva věděl kdo, že zde jsem býval; Však v přirozenstvu můj se život skrýval; Znalť vešken kraj mé blaho i můj žel. Tu jal mne pocit, že jsem neumřel – Ač mrtev již, přec života jsem měl; A jako zvuky strun se rozléhají, Jak v krůpějích se mračna rozsívají, Až jinou dráhou opět se shledají: Tak tělo moje kol se rozprášilo, By v jiné podobě zas znova žilo. A hle, zde prášek na květ pohozen Stal nového se brzo těla oudem; A tamo jiný řeky tekouc proudem Se mísil ve vln chladný, tajný sen. Jakž zemských ve tmách jsem se soužíval, Po světle věčném marně toužíval! Můj nyní prach se ztápí v slunka záře, Dým obětní se skleslého oltáře! – Sen bludný mysl moji spokojil, Ač zvyklého jsem žití pozbýval, Že v nové roucho duch se přestrojil. 130
HYACINTY. [Květy 1841.]
1. 1.
Den umírá; tvář sluneční za hory tichý sledí mrak, Večerní hvězdy závojem se růžovým probírá zrak; Dech podvečerní listem hrá kol po stromech se zchvívajíc, Na jilmu harfa opřená dlí tiše v mlhách dřímajíc.
Pod harfou srdce spočívá, to samé, jímž se její zvuk Probouzel k blaha ozvěně a k tisíceru tajných muk; Kdy zádumčivý harfy tón ve smutném zvučí zaznění, O zpěvci zapomenutém zvuk ten vám dává znamení. Již zchladla ruka umělá, co libý zvuk ten budila, I utonula mysl, jenž za tichých nocí blouznila; To srdce v bolu hluboké, jenž mnohým citem vládnulo, Ve tajném tichonočním snu neznámým hořem zvadnulo. Květ z věnců hyacintových teď ovinuje harfu mdlou. A když si nočních větrů dech pohrává strunou zbuzenou, Co zpomenutí tajný vzdech – tu zavátý na zemi zpět, Přelítna struny napnuté, se hyacintů zchvíváschvívá květ. 131 Až struna praskne poslední, poslední harfy dozní hlas: Snad květy hyacintové ve věnci rozvinou se zas – Na hrobě neoželeném mohyly pozůstavené, Nad srdcem, v němž cit světů plál, jenž citů dlí již zbavené. Věj, večerní větérku, věj! dech tvůj nechť struny ochvěje; Snad z dálky slavík zbloudilý k zbuzeným zvukům zapěje; Snad hyacinty zaváté na luhu zkvětou ukrytém, A věnec znova omladne na hrobě zapomenutém. –
2. 2.
V šíropustém moři chladném osamělá skála stojí; Vlny kolem chvějící se v těžkém, trudném snu se kojí.
Bílá růže, s břehu strhlá, k ouskalí se připlavila; Oživovalť v chladnu kámen, jak se růže zotavila. Závistná však vlna poupě vírem dál a dále nesla, Lístky spadlé pohynuly – růže v tmavé bezdno klesla. 132 V jakých snách se v moři kámen bez své milé růže kojí? Vlny se kol kolem chvějí – mrtva v chladu skála stojí. – Takž zří srdce osamělé – po lásce-li jeho veta – V život, v jehož vlnách hynou trosky zašlého mu světa!
3. 3.
Nebyly to růže sadů, S nimiž zkvětlo jaro mé: Vzniknuloť mi, kdy vzplanuly K vřelé lásce tváře tvé!
Aniž dny mé vyjasnilo Ono slunce vysoké; Všecko světlo poskytly mi Zraky tvoje hluboké. Že však růže zvadnuly tvé, Již mi jara nezbývá; A že oči tvé jsou mrtvé, Věčná noc mne ochvívá! 133
BEZ NADPISU. [Pomněnky 1841.]
Jak vše luhy zemské září Jarních dnů se probuzují: Takž i Vltavin břeh oči Dívek českých obživují. Jako ztišeným když hájem Zachvívá strun rokotání: Tak z úst dívčích okouzluje Zvuků českých zaznívání. Pokud nám vlast objasňují Krásek českých oči vnadné, A z rtů českých zpěv jim plyne: Jaro v Čechách neochladne!
POSLEDNÍ SLAVÍK. [Květy 1844.]
V tmu věčnou skryl se slunce vzhled, Zář hvězdná poslední se chvěla; I luna skončila svůj let, Po luzích vešken zvadnul květ A temnem v propast země spěla. 134 V noc poslední se halil den, Vše utonula žití zřídla; Z svých břehů moře stoupí ven – Nad hrobem země žádný sen – Smrt rozkládá svá pustá křídla! Jen jeden slavík – poslední Z operutěnců po všem lese, Své vzhledy žalné – toužební I hlas rozsílá prosební; Však hrozí smrt, kam let ho nese. Až usedne pak zemdlený Na pokraj hrobu nekrytého; Tam v spánek věčný, bezsenný Kles’ jinoch neoželený Bez pláče – vzdechu soucitného. Zsinalý mrtvol slavík zřev, Na známou tvář se žalně díval; – Toť on, z úst jehož plynul zpěv, V němž lidstva tíseň – blaho, hněv Ohlasem živým se ozýval. Aj, z dávných dob ho slavík znal! Často se básník procházeje Po lesích, tajemný svůj žal Soumračným stínům zjevoval, Neb mlče blouznil – v houšť se kreje. 135 On světu žil; – jej neznal svět! Osiřeléť on Musy robě, Poslední z kmene lidstva květ Uvadnuv v zem se vrátil zpět; Spí v otevřeném – zpustlém hrobě. Jen poslední jej opěje Slavík, v poslední písni těsné; Úmrtní vítr pověje, Slavík se žalem zachvěje A mrtev ve hrob mládce klesne!
TVÁ SLOVA. [Česká Včela 1845.]
Ne pouze zraky Tvé planoucí Mou žití osvítily noc; Víc ducha mého objasnila Tajemná slov Tvých čaromoc. Ty’s promluvila, – světy nové, Co z hlubin moří neznámých, Tvé duše osvícené jasnem Z myšlenek vznesly se mně Tvých. Tvé slovo kvítkem bylo každé, Jež blahorodný zplodil ráj, I bylo, jak by je andělským Ochvíval křídlem jemný Máj. 136 A svět ten, blaha pln a jasna, Ráj, v němž se nikdy neztmívá, Jezerem plyne lásky věčné, V němž duše zrcadlí se Tvá!
VE ZŘÍCENINÁCH. [Česká Včela 1846.]
Jak orel v samotách k výši pne křídla svá, K věčnosti vzlétá zem v mhách šedých ztopená! – Kdo střelu pustil v poušť? Kam míří její let? Otázka na rtech mře, – němotou poután svět! Blažené děcko! Bol tvůj matka zahojí l mysl ztrudněnou – báchorkou ukojí! – Těší tě andělem, jenž skvělou perutí Ochrání každé tvé nejisté pohnutí! Blažený jinochu – i ctnostná panno ty! Vám věští lásky Bůh rozohněnými rty Ráj! – duší objetím věčnost osluněnou! – Nebe, v němž srdce vře láskou neskončenou! Blažený mudrci! Ty věčnost zkoumaje V zrnku zprachnivělém, jenž vichrem přivlaje, I v hvězdách věčných, dřív než pravdy najdeš stop, Ukojen zkoumáním – v nadějný klesneš hrob! 137 Na poušti tam kdož dlí? – viz bledou jeho tvář – Zrak mdlý co na rosním krůpěji Luny zář; – Ni matčin úsměv, ni milosti naděje, Ni světlo moudrosti mu prsa nehřeje. Osiřen ukryl se v klín matky přírody; Osud mu otčimem – blouznivé podvody Jediným dědictvím! –v stinných se ztopiv snách, Nemaje průvodce, zabloudil v pustinách! Tu mnohý objímá jej minulosti sen; – Co světák vskutku zřel – on v bájích tuší jen; Soumrakem zřícenin dob zapomenutých Bloudí co lampy kmit po chodbách klenutých. Tu v troskách pýchy i v pomněnkách chudoby Tajemné zkoumaje života útroby, Zře v světy zhynulé a sčítá slzí roj, Jež z očí trpících vynutil denní boj!
VĚČNOST. [Ohéralův Týdenník 1848.]
Černá mračna nad dolinou, Mlhy šedé nad vodami, Kam spěcháte? Kde váš domov? „– Za horami, za horami!“ 138 „Kde se Luna v temno moře Vlnách čarotajných koupá, Z klínu Atlantiky žhoucí Mladé slunce tam vystoupá.“ „Za horami, za horami! Neníť mezí v blahé říši! Není pout a svazků podlých Na svobodné skvělé výši.“ „Za horami, za horami K činům živým budí zoře, A vše malicherné zajde V klínu bezedného moře!“
Z MLADISTVÉ DOBY. [Ohéralův Týdenník 1848.]
I. I.
Viz Lunu, stříbroloď tu skvělou, Za tichých letních večerů Se v dálku nésti plavbou smělou Po bezdném nebes jezeru;
Dřív loď ta hvězdném na ostrově Kdes ztroskotána zahyne, Než v svatém nedostojíc slově Má k Tobě láska pomine. 139 Nechť k temnu mne, nechť k jasnu shání Osudu přísné kynutí, Vždy k Tobě oči mé se sklání V hlubokém srdce pohnutí. I kdyby jiný mne šťastnější Tě v obejmutí spoutal své, Má duše v hoři nejkrutější Se neodloučí od Tebe!
II. II.
Kde jsi, jejíž mě mocný hled Svatým roznítil plamenem? S níž nedospělcův první vzlet Se za blouznivým pustil snem?
Duch můj, co motýl bloudící, Když nad svůdnou mdlel hladinou, Zář z duše Tvé se proudící Zjasnila dráhu ztemnělou. Tys v blahých podala mně snách Pěrko z peruti andělské, V myšlenky skvělých výšinách Bych slavil procitnutí své, Přej, božstvím zářící bych tvář Jen ještě jednou zočil Tvou A posvátný Tvůj na oltář Srdeční složil obět svou, 140 Svědectví, duch že rozehřál Se v roznícení nevšedním, Když pro věc svatou bojoval – Až vzdechem zavál posledním!
III. III.
Nechť mysl k mysli poutající Necítíš moje toužení, Jsemť spokojen, tajně slzící Uznáš-li lásky soužení.
Had, srdce mého krev co hlodá, Nikdy se netkni prsou Tvých, Ni šíp, jenž v útroby se bodá Dvou srdcí sobě souzených. Nechť moře, hory, lesů houští Nás rozloučí, nechť neuzřím Tě nikdy víc – v života poušti Si skromný oltář vystavím, Naň – obraz Tvůj! – Dodáť mi síly, Kdy křídla rozprostře duch svá K záletům vyšším; – v žalné chvíli Poskytne útěchy líc Tvá! Snu mého s větví až uvadlých Poslední v prach ze ztopí květ, Tu s Tvým se jménem na rtech zchladlých Vznesu v záhrobních stínů svět! 141
SKON. [Česko-mor. Pokladnice na r. 1858.]
Proč jsi smutna, proč se nezasměješ, Proč víc písně čilé nezapěješ? „Ach, matičko, jak být smutna nemám, Srdci svému marně pokoj hledám.“ Proč ti oko, dceruško má, hasne? Proč se vráští čílko jindy jasné? „Může, máti, květ být bez sluníčka? Hoře ryje vrásky do čelíčka.“ Tvoje líčko, jednou růže svíží, Nyní jako lilie vyhlíží! „Jestli růži vláhy nepřispěly, Lupénky schly, vadly, odumřely. I můj život uhasíná, zvadne, Srdce zhyne tuto, tam zas zmladne. Nad Příbramí hora svatá stojí, Poslední tam pouť mne nepokojí. Víte, má matičko, ona brána, Co vede k oltáři Matky Pána: 142 Až tam mě můj milý vyprovodil, Zahlídl tu jinou, s ní se vodil; Až tam mně můj milý věrnost choval, Tam ji zrušil, víc mě nemiloval!“ Po den dcera stůně: druhý zmírá, Třetí hrobu zem ji tlačí syrá.
BEREZINA. [Česko-mor. Pokladnice na r. 1860.]
Viz tam muže, osamělce, Smutně k severu jak kráčí Z vlasti své na západě. Jest to smutek nedospělce, Jenž mu srdce rozervuje, Zklamané snad lásky boj? Či se osud nad ním mračí A životných tísní roj Na čele se mu značuje? – Vyšel hledat otcův hrob! Vyšel z krajin, kde se řeky Zelenými lesy vinou, Nádechy kde zefyrové Pohrávají s cypřišinou, 143 Kde pod věčně jasným nebem Země věčně se usmívá, A nad růžovými hájmi Slunko vřelé se rozlívá – Vyšel z jižní Francie. Na sever zaměřil kroky Ku pobřežím Bereziny, Jejichž hrůzy zachvátily Francie udatné syny. Pouhýmť mu již zašlým snem, Jak se otec s matkou loučil A s nemluvným dítětem! Spělť za slávou, za bublinou, Za tím luzným přízrakem, Pro nějž velká srdce hynou! Ach! roznášeli tu slávu Šírým světem, nepomníce, Že pod stopami jejími V krvi brodí se tisíce! Že to bubnů rachocení A ten ryk vojsk poplašených Umíráčkem padlých reků Jest – a kletbou potlačených! Donesli ji až na sever! Tam však v cizích pustinách Orlovi pokleslo křídlo, A utonuv v hrozných tmách Nevrátil se v klidné sídlo! – 144 Bílý příkrov nade hroby; Ani úsměv růžné zoře, Ani slza nad příkrovem; Mrtvé zlednité kol moře! Sněžná poušť! – Ni ratolest Na stromku se nezchvívá, Aniž ptáče v haluzích Zkřehlých tamo zazpívá. Starý havran jen nad bělmem Jako mráček se povznáší. Snadže zvěst z minulých dob Z hrůzojevných dnů přináší? Na oseklý stromu kmen Posadí se – zakrákoře; Pod ním chodec pohřížen V dávné hluboké své hoře! Havrane, ty ptáče divé, Snad jako dnes nade mnou Jsi se tenkrát pozastavil Nad otcovou mrtvolou? Poslední snad jeho vzdech Zavadil o peruť tvou? Poslední snad jeho slova Tkla se sluchu havranova? Havran skloní černou hlavu, Na chodce své upře hledy. „Dávnoť tomu!“ – zakrákoře; „Pozdě’s přišel na výzvědy. 145 Není o těch, jež tu hledáš, Ani prášku k nalezení. Škoda! Bylyť to havranům Chvíle vzácných potěšení! Byl to pohled na ten zjev! Z zimních snů zbuzená zem Sněžným krytá závojem Ssála padlých mužů krev! A tím bělmem jako zoře Růžné se rozlilo moře, A v tom moři klesající Bojovníků divé roje, – Byl to pohled na ty boje! Právě zde pod tímto kmenem Shluklo se jich deset; padli; Jak kdo padl, kleče – leže – Polosedě – v sněhu zchřadli. I tvůj otec mezi nimi; Na útěku k mostu běže Pad’ u břehu Bereziny Těžce raněn – zde se svalil A svou krví zem pokalil! Těžce vzdychal, vzýval nebe, Šeptal cos o dolině V klínu výšin zelených, O své milé dědině – O ženě a dítkách svých, A tu zpomenuv na tebe V posledním svém vidění 146 Zvolal z prsou hlubokých: Ó, těch marných snažení! Jak tu zebe, jak tu zebe! – A v zbrocený vryl se sníh! Bylo jich zde mnoho otců, Ženy je snad oplakaly; – I bylo zde mnoho synů, Pro něž matky umíraly! Jeden hladem řemen žvýkal, Druhý žízniv krev tu pil, Již druh právě vycedil! – Ten na osud svůj naříkal, V šílených snách onen vřel, Vedle jiný hladem mřel! – A jim všem se před očima Vznášel byl sloup plamenný, Jenž ved’ z pouště Israel! Nyní hled jich zkalený Neupřel se na požár, Chladná smrt je v náruč jímá, V němž se kryla „la gloire!“ Volají jen: „Zima! zima!“ Smutná zvěst to havraní! Cizinci to bědování Zašlých reků v srdci zní Jako hrana! – Den se sklání. – Ještě jeden smutný hled Na ten hrůzoplný svět, – 147 Ještě slzu převřelou Za slávou zde pohřbělou! – Zpomnělť si zde na dějiny Světa – jichž jen řádka jedna Jsou pobřeží Bereziny! – 148
SMÍŠENÉ PÍSNĚ.
[149] I.–XIII. [Česká Včela 1837.]
I. I.
Na pahorku lípa stojí, Jarní dech ji ovívá; Z jasného se nebes modra Slunko na ni usmívá.
V stínu větví ptáček sedě Slyší listů šumění, Stíhá, co mu vyjevuje V blahém lípa zachvění. Až pak hlasem libovolným Ptáček se tu ozývá, A co listy mu šuměly, Všem krajinám zazpívá. Zazpíváť však i bolesti, Jestli nebe se kalí, I nade samotnou lípou Zhoubná bouře se valí. 151 A co lípa, svět, – co ptáček, Srdce v něm se zjevuje, Kteréž věků žel i blaho V písních zřejmě zvěstuje.
II. II.
Tam na stráni pode lípou Socha stojí kamenná, Nepohnutá v smutku dřímá – Co ten smutek znamená?
Vůkol ní dýchají květy, Nad ní hvězdy se chvějí; By jen srdce měla živé, Hleděla by jasněji!
III. III.
Mým sluncem jestiť láska; V svých září skvělém letu Probouzí v srdci zchladlých Tisícero mi světů.
Mým sluncem jestiť láska; Kdy nade mnou se vznese, Procitnou ve mně písně, Co ranní písně v lese. 152 Mým sluncem jestiť láska; Proň srdce v tmách se trápí, Až plesaje pak zpěvem Se v zoři jeho ztápí. Však běda, kdy mé slunce Se v hrobu klín ubírá; Mým sluncem jestiť láska, S ním srdce mé umírá!
IV. IV.
Pod lesíkem na palouce Růže zvadla červená, List po listu pryč odnáší Vlna v toku zpěněná.
Proč, ach proč, vy vlny, v toku Lučinou se třesete? Kam milené růže květy V prudkém běhu nesete? „Nesem kvítky, by se růže V lůně nám rozplynula, S proudem sjednocená, mlhou K nebi pak se vinula.“ 153
V. V.
Na šírém poli starý strom Opuštěný stojí, Uvadnul list a větve mdlé Se ve snách jen kojí.
Jak krásně věkem vykvítal, Jak listy šuměly; Jak ratolestmi zazníval Zpěv ptákův umělý! Již větve oděv ztratily A pták nepěje víc, An slunko se odvrátilo Zem jinou oblažíc. A stromu smutno, těžko je, Nemůže s větrem lkát; Aj, dlouho-li opuštěný Na stráni musí stát? Až jasoň zas se vyvine, Lze znova stromu kvést; Však jaro než jej probudí, Snad strom již mrtev jest! 154 VI. Dřímající Eolínou Srdce básníkovo sluje, V každém zachvění větérku Zvuk se nový v něm zbuzuje. Nechť však zefyr si pohrává Strunami, neb bouře hučí: Vždy, ach vždy jen zádumčivě Struny Eolíny zvučí.
VII. VII.
Modré hory, modré hory Na soumračných mezinách, Zdali vaše noční zdání Projeví se v dědinách?
Do všech krajů vy hledíte Sáhajíce do oblak; Kdo pod vámi pláče, zvíte, Nad vámi co kryje mrak. Vám se nejdřív slunce zjeví, Vám vzdá poslední svůj vzhled, A vy zříte, kam zapadlo, I kdy zas se vrátí zpět. 155 Modré hory, modré hory, Zjevte nám svůj jarní sen, Kde je slunce milované? K nám kdy vzejde blahý den?
VIII. VIII.
K hvězdnaté proč výšině hledíš? Věčnost-li tam vyzkoumati mníš? Pohlédni ve vlastní srdce své, Věčné hvězdy spatříš citlivé.
Hled zasíláš v pustou krajinu? Tichou hledáš v světě dědinu? Kde ti srdce věrné pokyne, K němu nechť se duch tvůj přivine. Či v zkoumání blaženost hledáš? Nepodá ti věda, co želáš. Zavři, zavři knihy surové, V srdci, v přírodě zři blaho své!
IX. IX.
S chladného břehu děva hledíc Do dálky, spatří vlny žhoucí Na moři barevném, zaslechne I zvuky krajem se nesoucí.
156 A vlny večerem se temní, I zvonek víc jí nezaznívá; Kde temné zeleno zasvítá, Jen vzduch večerní ji ochvívá. Až děvě ve tmách procitnoucí Ni zvuk ni barvy se nejeví, Tu tváří kynou slzy vroucí A žalobou se bol uleví. Tak pustáť je, tak smutná země, Již kouzlo vnad se uzavřelo, Ach, nyní vím, proč srdci mému Se zvuku vždy a barev chtělo!
X. X.
Jarem mladým skřivan pěje, Pěje písně veselé, Lukami se rozléhají Zvuky jeho umělé.
Zchladlou září, zvadlým květem Umlkne skřivánků hlas; Kdy však opět slunko hřeje, Ptáče v poli pěje zas. 157 Doba jarní, doba lásky, Srdce k zpěvu dojímá; Umlknouť však v srdci písně, Kdy bez lásky podřímá. I co chmury noční smutně Bez zpěvu míjejí dni, Až procitlé srdce k lásce, Zpěvem slaví zbuzení.
XI. XI.
Kleslý dub na zemi leže Snad o dávném věku sní; Vůkol zvadlé lístky jeho Zalétají v zpomnění!
Pějící slavík na dubě V noci více nesedá, Bouř kdy v kraj se vrhne, ptactvo Svou nadarmo skrýš hledá. Mrtvý dub na zemi leží; Vůkol kvítky žalují: Ach, kde dub je, štít náš pevný? Větry nás zachvacují! 158
XII. XII.
Zazpíval potůček: Kdo se mnou poplyne? Čilá moje vlnka K řece se přivine.
Oba zasnoubení, Ó, jak blaze sníme, Než se v moři dálném Na věky spojíme! Pak v sluneční záři Vzhůru se vineme, Co obláčky spolu Nebem poplyneme!
XIII. XIII.
Slyš, zvonků smutné znění Se nese krajinou, Již slunce pochovalo Zář v temné mraky svou.
Provázíc mlha pohřeb Mdlý obzor zastírá, A hory, moře želí, Že slunko umírá. 159 Ó, neplač srdce moje, Že pohřbil slunce zvon; Jej zjitra zas probudí Ten samý zvonku tón.
XIV.–XXXI. [Česká Včela 1838.]
XIV. XIV.
Truchliváť je noc a tichá, Zádumčivě háj se chvěje, Mdlé se oči zavírají – K odpočinutí duch spěje.
Rád bych se po bdění bludném V klidném spánku světa stranil; Ale běda mi! hluboce Lásky šíp mé srdce ranil. Zarazil se, ach, tak pevně! Nechť i duše v snu se kryje – Přec krvácejíc v bolesti Raněné mi srdce bije. 160
XV. XV.
Tichým dolem zvonek smutně zní; Proč tesklivý jeho hlas V zádumčivém želí úpění?
Jeví bol. – Snad někdo umírá? Žití komu došel čas, Zvukem provázen se odbírá? Kdo probudil zvon, že se ozývá I probuzený z tichosti Ku pohřbu tak truchlivě zaznívá? – Člověk probudil jej k živobytí, Protož k želu i k radosti Souzvučně s ním zvonek musí zníti.
XVI. XVI.
Sklesnutým za sluncem děva zrak upírá, Kde hynou červánky, mlha kraj zastírá;
Nehledí do nebe nad ní blednoucího, Do dolu se shýbá kvapně se tmícího. Oblak za obláčkem nad ní rychle přejde, Slunce dávno zhaslo – milenec jí nejde. Luna jasným okem nad obzorem vzejde, Nebe poplakává – milenec jí nejde. Hvězdiček nad děvou procitnou tisíce, Její však je milý nepočítá více. 161
XVII. XVII.
Jak se hvězda za hvězdičkou Z mraků nočních vyvine: Ku každé zalétá z temna Vroucí pozdravení mé.
Když se oblak za oblakem V jiné kraje pohání: V prudkém letu za ním spěje Vroucí moje želání. Srdce mé až o samotě Sklesne v byt zatemnělý: Ani hvězdy, ani oblak V hrobě jej neoželí!
XVIII. XVIII.
Ku nápěvům listů šumících, K libému větru lehkých vání Se po horách i v dolech bdících Rozléhá zvučné zaznívání.
Proč tam se žel a radost střídá V rozličném zpěvců lesních hlasu? Ach, tamo slavík hrobky hlídá, Tam – skřivan poskakuje v klasu. A ptáš-li se, proč onen želí A ten proč vesele si zpívá, 162 Jen sama nechť ti píseň sdělí, Co v srdcích zpěvců se ukrývá. I pakli jednou zpěv vřelého Ze srdce k tobě až zavlaje: Netázej se po zpěvci jeho, Po citu jen, v němž zpěv uzraje.
XIX. XIX.
Večer kdy se k zemi schvívá, Soumrak dolinou se třese: Za mlhou duch můj se smutně K říši hvězdoskvělé vznese.
Kdy však jitrem zas se jasným Slunko na hory usmívá: Srdce mé na prsou máti Země blahostí oplývá.
XX. XX.
Vlnka hyne za vlnkou, list po listu vadne, Ach, a vše se ukrývá v země lůžko chladné;
Sen mladistvé blahosti, trudné želů zdání Se srdcem zpráchnivělým v zhynutí se sklání. Ve prach nechť i ozdobné tělo se promění, Srdce nechť i citlivé zajde v svém toužení: 163 Z prachu zas se vyvine září jaroskvoucí Zbuzený milostný květ, věkem nevadnoucí. A vše city, srdce mé teď co provívají, Vzduchem kvítku příbuzné v srdce pak zavlají.
XXI. XXI.
Ty se mne tážeš, proč k radosti I k želu sobě zazpívám? I zpívaje tajemným hořem Přemocněn smutkem oplývám?
Ó, ptej něžného se slavíka, Proč každonočně zpěvem svým Své žely i své blaženosti Zjevuje stromům ztemnělým; l proč slzívá, ptej se růže, Již dechy rájské zplodily: Kde jejich, tam i moje písně I slzy mé se zrodily.
XXII. XXII.
Noci blahá, noci skvělá, Noci ze všech nejkrásnější, V níž mne světlem svým omámil Blesk milosti nejvřelejší!
Nelze mi zapomenouti Na tě, když jsem ji objímal, 164 Blaženém i v obejmutí Na srdci milenky dřímal. Noc, kde dlely tvoje světla, Tvoje hvězdy, tvoje záře? Mně jen kmit se z dálky – z dálky Skvěl, objasňujíc jí tváře. A ten kmit co plamen žhoucí Srdcem dral se překonaným; Mocností bych jeho božskou K žití stal se povolaným!
XXIII. XXIII.
Osvěcujte, hvězdy, smutnou dráhu mou, Cestou bych nebloudil věčně ztemnělou; Nocí by pozemskou vzhled roznícený Domov touhy svojí zřel osvícený.
Osvěcujte, hvězdy, stopy tajemné, V temnu bych neminul povolání své; Duch by omámený sprostou všedností Zemi nekořil se hnusnou podlostí.
XXIV. XXIV.
Vy, lístky na jeseni, lístky vy, Od stromu daleko nezavívejte; A v stínu vašem mdlý kdy spočívám, Svým šumem v blahé sny mne kolíbejte.
165 Zde snívám – dávno, dávno mrtev již – Co strom že skvím se listy ozdobený, I v stínu mém že zpívá slavíček. I odpočívá poutník unavený. Aj, zdaliž takým budu stromkem já? Či jako vy se v lístek jen proměním? Ó, lístky na jeseni, lístky vy, Sletujte ke mně, blažte mne svým chvěním. Od stromu neneste se daleko, Vašemu abych šeptu porozuměl A poutníkovi jednou jako vy K útěše, míru i ku snění šuměl.
XXV. XXV.
Čerstvé kvítky po lučinách, Mladé stromky na zahradě, – Vše tak zeleno, tak volno Skví se v šírém zemském sadě.
Čerstvé kvítky po lučinách, Krásné v české vlasti děvy, V lásce milostné i zpěvné, Milují o lásce zpěvy. 166 Dívky české, nejen zpěvy, Vroucně i zpěvce milujte; Věncemi z polabských břehů Čela jejich ozdobujte.
XXVI. XXVI.
Často se procházívám, kde potok plyne; Za každou se vlnkou vzdech ze srdce vine S pozdravením v dálný blaženější svět; Vlnky jdou a žádná se nevrací zpět.
Ku obloze hledím, oblakové moře Kde se rozprostírá po nebeském dvoře; Jako valy zpurné chmury odvlají; Země však ni hledů si nevšímají. Příbuzným se srdcím srdce mé odhalí, Zjevně co mne těší, co můj obzor kalí; Vysléchajíť lidé, co jsem pověděl, Každý ale cítí jen svůj vlastní žel. Aj, tu mně tak ouzko! – samotným se citím; V trudný háj se beru, umdlen živobytím, Vznešenějších o světech ve stínu sním, Zdání své však svojí písni jen svěřím. 167
XXVII. XXVII.
Já miluji vše světy, Vše země, – šíré nebe, – I moře, hory, květy: Však nad vše, vlasti, tebe!
V tvém lůně pobluzuji Tvé poslouchaje zpěvy I syny tvé miluji I vše tvé krásné děvy.
XXVIII. XXVIII.
Keři růžný na obloze, Večerem proč spadávají Květy tvé, v planoucím moři Slunečním co zářívají?
Bohyně, jíž jsi prokvítal Tak mladistvou spanilostí, Jejíž oblesk tě osvítil, V náruč klesla již temnosti? Blízkost její tě živila; Západ její smrtí tvojí Jest? O, věrné lásce Jedna smrt jest smrtí dvojí! 168
XXIX. XXIX.
Rci, slzy tvé co znamenají, Jenž líce ti ochlazují? Jestiť to láska, jejíž hoře Se v želu tvém vyzrazují?
Ó, volně slzy nech plynouti, Zajdiž i želem srdce tvé; Jen lásku nenech zahynouti, Ku lásce dokud srdce zve. Ní hvězda jedna ti zůstane, By vše i světlo zhynulo; Ní zář nad obzorem ti vzplane, Když slunce tvé odplynulo!
XXX. XXX.
Blíž břehu, skvělé na výšině, Tamť v skrovné chýži obývám A k moři vzdálené hladině Toužebné hledy zasílám.
Pohlížím z obzorního kraje, Kde v mlhách vlny se baví, Zda větrem plachta ke mně vlaje, U chýže loď se zastaví. 169 Pode mnou vlnka s vlnkou hraje, U skály pevné se pěníc, Nade mnou oblak v dálku vlaje; – Loď má mně neplaví se vstříc. Na hrobě mém vlna poplyne, Povlaje chmura truchlivá; Duch můj co stín břehem pokyne: – Však nepřiblíží loď se má.
XXXI. XXXI.
Jak ty hvězdy jasné tehdáž svítívaly, Kdy jsme, já s milenkou, sady chodívali! Objasnilyť stezky nám osamotnělé, Kde se objevily srdce naše vřelé.
Ony hvězdy posud jasně mi svítějí, Po jiné však stezce teď mne provázejí: Jedno srdce v hrobě, – druhé proň želící; – Plačte se mnou, hvězdy, noční tajemníci!
XXXII.–XXXVII. [Česká Včela 1839.]
XXXII. XXXII.
Nocí slavík žaluje Po háji lásku svou, I ohlas opětuje Píseň žalostivou.
170 Skřivánek lásku pěje Svobodným lučinám; Zefír jak zavěje, Šumí jen lásky klam. Víc než slavičí city Se tají v srdci mém, Však bol spočívá skrytý V snění zádumčivém. Dél nemohu zapříti Ten plamen ohnivý, An chladne živobytí, Bez lásky práchniví. Nechť zpěvem se vyvine, Co ve mně spočívá, Než srdce mé zahyne – A s srdcem píseň má.
XXXIII. XXXIII.
Obláčku, co na výšině Samoten pobluzuješ, Aj, kam tak kvapně soumrakem Zádumčivým putuješ?
S tebou se snáší oko mé Na obzoru planoucím; 171 Za tebou bloudí srdce mé, S svým toužením vadnoucím. Tam plyneš, ach, tak samoten Po modré nebes výši; Zdaliž i tvé se toužení V nadhvězdném moři ztiší? Ó, poletuj, až najdeš stan, Kde žele se rozplynou, A pak co slza ovlaž kraj, Kde srdce v prachu hynou.
XXXIV. XXXIV.
Když hvězdy bleskem omamujícím Co skvělý věnec zem noční obzáří, Hledávám dvě tam na obzoru dálném, Milostně skvoucí se nad bledou tváří.
Tisícero plamenů žířících V nebeské výši nade mnou se třpytí; Jak v sněhu šíropustá lada blednou, Nad chladnou zemí vroucí ohně svítí. Já mezi hvězdami jsem hledal dvě! Jen bledou tvář jsem bezživotnou našel, Nad níž jsem spatřil oči – hvězdy moje, – Jejich však blesk v pusté věčnosti zašel! 172
XXXV. XXXV.
Ozvěnou je srdce moje; Co se děje vůkol něho, Opět z něj se vyvinuje Radostí neb želem jeho.
An však první slovo sladké Zavznělo mně: milování, – Proto vždy se opětuje V srdci mém o lásce zdání.
XXXVI. XXXVI.
Za milostného večera, Kde zefír vlažný břehem vál, Slavík po kraji jezera Svou lásku růži žaloval.
Co tichý, noční přál mu čas, On růžině zjevoval cit; Nevyslyšela vroucí hlas, A slavík želem v hory lít’. Když ranní zář vystoupala, Tu v proudu vřele zjasněném Se růže hrdě koupala, Až slunko zašlo s plamenem. 173 Pak růže chladným větrům vstříc Se za slavíkem klonila; – On však jí nepěl nikdy víc, – A růže slzy ronila!
XXXVII. XXXVII.
Srdce se hoře podobá Nad oblohu strmící, Nejdřív kde slunka skví se tvář, I poslední ustane zář Milosti vzcházející!
Duch však soumračným dolem jest, Kde pozdě teprv svítá; Kde krátký den a dlouhá noc, Kde pravdy čaroskvělá moc Jen stínem nás uvítá! 174
RUKOPISNÉ BÁSNĚ A ZLOMKY.
[175]
VYZNÁNÍ.
Mnohé sladké zvuky ve mně zaznívají, Mnohé jemné písně v duši spočívají, Někdy jakby ráje se mi otevřely, Jakby andělův mi sborové zapěli! Někdy pozemské se mlhy rozstupují A tajemství světa vše mi odhalují. Někdy do hlubin mi srdcí lze pohlídat, Někdy myšlenkové hlubiny dozvídat – Ale jen na krátké, kvapné okamžení, A jižjiž se v lidském octnu zas omžení, A chci-li vylíčit spatřené vidiny, Lze jen slabé podat ozvěny a stíny. 177
NELAJTE PÍSNÍM!
Nelajte skromným, tichým písním, Že velký v nich se nezří svět, Že myšlenkové katarakty Z nich neřítí se v žití střed. Přejte, opodál hrdých cedrů Nechť nezabudka vykvétá; Vždyť mimo orly ku blankytu I skřivánek rád zalétá. Jako se vesních zvonků tóny Ztišeným táhnou údolím, Tak píseň, pozvuk mírných hnutí, Vás jemným tkne se perutím. A jako z lučných květů vínek Vám luzné jara vdéchá sny, Tak píseň kouzlem upomínek Vás zpět uvádí v blahé dny.
MONOLOGY.
Osvěcujte, hvězdy, smutnou dráhu mou, Bych nebloudil cestou věčně ztemnělou. Srdce roznícené zápalem mi vře, Ale mysl strastmi obklíčena mře! K titanskému boji duch odhodlaný Osudné vyvrácet jal se balvany; Hrdostí opásán k nebi bral svůj let – Oslábla však peruť – k zemi klesl zpět! 178 Tma mne obkličuje – kde můj velký cíl? Či mi pouhý hrob se dostal za podíl? Souzeno mi vzdát se touhy vznešené A v ničemných bojích zmařit síly své? Ó, popřejte, hvězdy, jenom jiskřici! Nedejte snažence schvátit vichřici! Ještě vře mu srdce, ještě hmyzu roj Nezryl všecku půdu, kde se koná boj. Jenom kmitu přejte, ztracenou jen zář – A mužně pohledne protivenstvím v tvář, Zápal věčně mladý zapůjčí mu meč, A on s zaslepenci v novou vejde seč. V objetí polypů vázne jeho krok, Mohutný mu nepřán myšlenkový tok, Kořist z boje skromná snad vyplyne jen, I o bojovníku jako krátký sen Zanikne památka, přec snad některá Kapka krve jeho kdysi za šera Chodcovi jinému cestu objeví, Kterou druhdy kráčel muž osamělý, Naznačí bojiště, spoutaný kde stál A s osudem tmavým o světlo se rval.
NEPADÁ S NEBE NEŠTĚSTÍ.
Nepadá s nebe neštěstí, Ni ze země nevyrůstá; V srdcích jsou jeho kořeny A brány jeho – lidská ústa. 179 Budovu bídy v životě Jen sami lidé vystavili; Kde člověk propad’ nuzotě, Lidé mu jámu upravili! Jeť chytrost světu mudrctvím! Kdo s koho, ten jej s smíchem strhne A přes mrtvolu bratrovu Na nejbližší se slabší vrhne. Kde mečem nelze napadat, Tam špendlíky tě ubodají; Kde pěstí nelze ubíjet, Tam jazyky tě vyhlodají! A země přec tak velká jest, I místa dost má pro každého, By vedle sebe chtěli žít A neničil druh druha svého. Je pro všechny zde světla dost, By ho jen mužně užívali! Je rostlin, by z nich trní jen A jed pro bližní nesbírali! Běda, že milejší jest jim Se zříceninou blaha hráti, Než šírých světa po luzích Si chrámy míru budovati! Že nenávisti úsilí V nich širší kořeny rozkládá, Než lásky jemná květina, Jež říši blaženství ovládá. 180 A v tom se rodí onen žal, Jímž struny básníků se chvějí, Jejímžto zvukům zoufalým Se sbory zaslepenců smějí! Proto ty stesky bolestné, To lásky zaniklé vzývání, Ten prorokův všech žalozpěv, To osudu zla proklínání, Jímž na tisíce Jobův si V své kruté ulevuje hoři, Ten ryk, pod nímž se základy Paláců Belsazárův boří. Nad Babylonu řekami Tu Jeremiáš marně pláče! Zlomená srdce uhnijí, A hejsek nad hrobami skáče! Již čas, mohutný aby blesk Ty sobcův brlohy roznítil A světožírnou pochodní Sám Všehomír duše osvítil.
TI A ONI.
Hle, tamo sedí v skupení Na myšlenkové stepi! Blaženstvím jich jest plný břich A vyražením – klepy. 181 Jsou cvičeni, ba vzděláni, Však v mysli jejich všední Utonul všecken ducha kmit, A srdce jejich lední. I vlasti, milé matičce, K níž druhdy přísahali, I krásným mládí úmyslům Na věky výhost dali. Jeť jim už všecko marností, Co peněz nepřináší, A zisk i koterie vděk Nad světlo, pravdu dražší. A přec tak smělí bývali, Pokud v nich duše vládla, A mnohé krásné naděje Před léty vlast v ně kladla. Časy se ovšem změnily. „Pryč s odvážnými směry! Kdo nespokojnost rozsívá, Ten požij nedůvěry!“ „Blažený, kdo nepochopil, Co nynější věk žádá; Ztřeštěnec ten, životní loď Kdo z pavučin vypřádá.“ 182 Tak zpívají, tak hlásají A mládež usmívá se. Nuž, co je tomu do nebe, Kdož na louce se pase? Ba věru, lépe slouží jim Na myšlenkové stepi Vypřádat všedních neřestí Vražedné, velké klepy: Než jiným nocí probdění A dny se klopocení, Při bídném těla hynutí A ducha osvěcení!
PRVNÍ POLÍBENÍ.
Sluneční to nebyl zážeh, Jímž prokvetlo jaro mé. Vzniklo prvním políbením, První jiskrou lásky tvé. Obloha se vyjasnila Proudem září nebeských, Šíré světy roztájely Dechem ze rtů čarovných. Před očima zem a nebe V objetí mi splývaly, Neslýchané melodie Duši mou prochvívaly. 183 Krátký sen to jaronoční – Prvním chladným zavál dnem, Blažíť on však celý život První lásky pozvukem!
PRVNÍ LÁSKA.
Kdož, první lásky zkusiv žal, Potají nad ní nezplakal? U zřídla božských pocitů Na kouzelném dne úsvitu Rajského pokraj otvoru, Kde vonné jihu nádechy Co sladkých křídel útěchy Se vznášely po blankytu, Kde harmonickém ve sboru Pozvuky všeho blaženství Božská věštily tajemství, Kde u věčnosti myšlence Ulpěla duše blažence, Mladistvý v sobě živíc sen, Že nezajde ten krásný den! Ten luzný, čarovnadný svět, Jenž vešker mírem oplývá, Že slétne jako stromu květ, Když vichřice jím zachvívá, Kdož na to ve snu pomnívá? 184 Trpkéť ti hrozí probuzení! SotvySotva žes na té skvělé výši Stanuv, v sladkém okouzlení K čarovné ústa tisknul číši, Tu osud záhubným svým zrakem Tě dostihne a šedým mrakem Pokryje ráj a vypudí tě A na poušť vyžene. Takž dítě Od matky odloučeno pláče, Takž z hnízda vyplašené ptáče V tísni si útočiště hledá, Jak duše ze sna vytržená A z ráje na poušť vyvržená! Spíš dítě zas svou matku najde A ptáčku zahynout les nedá – Tvé jenom srdce v hořích zajde! Slze opouštíš své to nebe, Půl srdce z těla ti vypadlo, Co zbylo – v tesknotách ti zchřadlo! Pozbyv svůj cíl, sám pozbyls sebe, I duše tvá se odloučila. Jináť se s tebou k nebi vznesla – Či pružnou peruť tam ztratila, Že mdlá a chorá k zemi klesla? Poznáním prvních srdce hoří Se bytnost tvá z základů zboří! A skvělé snů tvých prvotiny Se rozplynou, paláce jasné Jak úsvit nadějí tvých zhasne, Se rozpadají v zříceniny. 185 Kdož, první lásky zkusiv žal, By tajně nad ní nezplakal?
FRAGMENT.
Hoj, výhoda toť jediná, že v opuštěných samotách Se někdy octne nešťastník na porostěných mohylách, A na pěvce si zpomene i nevýslovné na žaly, Z nichž muka neobjevená – a vroucí písně povstaly! Jinak svět běží cestou svou, aniž se tam kdo zastaví! Jen duchem kdo jest příbuzný, se tam na chvilku pobaví. Jen srdce tak rozervaná, že jim jen básník rozumí, Se octnou v místech, báječný kde háj Soucitným zvukem zašumí. Vavřín a sláva! – luzy klam! –
ROZJÍMÁNÍ. [Fragment.]
I. I.
Kdož nesoucítil s smutným ducha rekem, Jenž klopotil se trudným dlouhým věkem? Jehož se nohy bídou proplétalyproplítaly, Než k cíli želenémuželanému se dostaly? 186 Jak probděl noci, proželel své dny, Jak před zraky se rozplývaly sny! Konečně bouře kol se utišila A v dlouho hledaný se souzvuk slila! Dost pěkný napotom mu večer nastal, Ladný a tichý v okresu svých drahém, A po všem, co kdy zkusil, co kdy zastal, Po bouřích v přístavu se octnul blahém! –
Však v pozdní večer! – den již ztracený, A utrpením věk mu zkrácený! Života květy dávno spadaly, Mladosti snové navždy odvály. Loď ovšem došla přístavu – leč jak? Hle, ztroskotána – pouhý vrak! Muž prácí zlou unavený, Svěžesti pružné zbavený, Viz, pokraj hrobu zašlé zkoumá dny! Na hlavě řídké šediny, Z hlubokých šacht to vykopané Jest stříbro, hoří znamenané. Onť orlem býval – zlomena mu křídla! Nemožný více k nebi vzlet, V nízká si ustlav lidí sídla, Bolestně hledí v dny své zpět. Co mdlá tam duše jeho shlídla? Marnýť ten pozdní poklid – praví –, Kde i zpomínka mne unaví! Jsemť zlomené jen obraz třtiny! 187 Před sebou zřím už hrob jen tmavý, Za sebou zpustlé zříceniny!
II. II.
Viz, kterak osamělý, ubledlý tam sedí, Zsinalým zrakem v mdlý kmit lampy hledí. Přemýšlí o tom, co mu v srdci zňalo, Co duši hnětlo, mysl rozervalo? Sestárnul při myšlenkách, jiným živ, ne sobě, Nezískal ničeho po dlouhé strasti době, Než otázku – jakž bude asi v hrobě?
Kdo jest? co chtěl? však vy ho všichni znáte; Že pro vás bděl, toho si nevšímáte. Vždyť hřích to jeho, věren přesvědčením Že zůstav svým, nevzdal se poblouzením, Jimiž své duše churavé kojíte, A že to pravdy jsou, se domýšlíte! V myšlenky službách stoje za sborem Se vyvolenců hnal se světla práporem. Kdež jsou, k nimž nebohý se přidružoval? Kde sláva jejich? mzda? vítězné věnce? Jen s ousměchem se potká hled snažence, A outrpnost nad blouzněním šílence Nevděčný svět jedinou mzdou podává. Jinak i jinače se odsluhuje Každému, kdož v něm jiskry probuzuje. 188 Tam jeden z plamenů, slyš, povolává, Tam druhý bídu před světem schovává, Tam jiný vyhnán po domovu touží A jiný zas se v vazbě k smrti souží! Kde šerý cíl, po němž se tito hnali? Skvělý prý anděl naň je poukázal, A přísahou se každý z nich zavázal A na ramena svá své kříže vzali A na tuhé se cesty všickni dali A vyšli hledat město zvěstované, Sídlo blaženství lidstvu prý chystané. Kde jest to sídlo? v záplavách, hle, večerních V moři rubínů ztopený tam svět! Kdož v nebe zřel v nejkrašších zjeveních, Kdož zřídlem krásy svůj kdy sílil hled, Kdo v ideálů kdy se ztápěl říše, Ten poznenáhle na čarovné výše Pohlížeje, snad pochopí to nevýslovné Blaženství, jemuž žádné v žití rovné! – Či přízrak to jen? mocí nadvzduchových Hra klamná, co z požárů purpurových K útěše lidstva vystupuje? Pouhý to klam blouznivcům se zjevuje? I daleko zářící města brány, Jež k sobě táhnou země velikány. Jsou pouhý přelud, pouhý přízrak jen, Blouznivců marný, svůdný pouze sen? 189 Och, hle, ty brány uzavřeny jsou; V čí rukou chovají se ráje klíče? Marně se sápeš k výši, mladé lvíče! Kam ani orel nedolítne přede tmou, Jež zrak mu zastře, peruť poláme! Vždyť teprv cesty pravé hledáme. Jeden pod tíží kříže svého padne, Druhý v snách stoupá – a procitna zchřadne!
III. III.
Jen jedna pravda, etc. –
190
BÁSNĚ PŘÍLEŽITOSTNÉ.
[191]
POMNĚNKA NA HROBĚ
KARLA HYNKA MÁCHY.
[Květy 1836.]
Nad životem se trudná rozprostřela noc, Uhaslo slunce, zchladla září čaromoc; Jedinká z oblohy jen hvězda zírala, Mdlá jak by v temnotě pusté umírala. Tak blízkou nebi, zemi však tak vzdálenou I osamotnělou se věčností proudící Na smutné pouti své, nad zpustlou krajinou Ji spatřil jinoch, v dálku nejistou bloudící. Ta hvězda jediná vším světem byla mu, Jedinou myšlenkou, vidinou mladých snů; Zář její světlem jej i plamenem blažila l zchladlé životem mu srdce ovlažila. Však mdlela víc a víc – i jiskry hynuly, Smrtelným rouchem ji chmury obvinuly, I s výše daleké, s obzoru nebeského Do bezdna klesnula vidina – hvězda jeho! On padající zřel, nadarmo vzhůru hled Zasílal; prázdný byl a tmavý nad ním svět! – 193 Za mořem daleko zahynul hvězdy kmit, A za ní daleko vlál věčné touhy cit. Ji smutný zpěvu hlas, zoufanlivé volání, Ji slzy jinošské, strun žalostné stonání, Ji stesk zádumčivý, ji prudký ducha let, Ni plamen, světlo její víc nezvolá zpět! Kde však vidiny zář s zemí se splynula, Čarovná růže z hrobu se vyvinula. Bylať to růže lásky – vonný dech z ní vál; Jí ztrátu jinoch svou, jí touhu žaloval, A růže – květ pozemský – s jinochem slzela, Nebeské jeho touze přec nerozuměla! I jakož ona hvězda, jen ji zočil, spadla, Tak růže, ledva se jí dotknul – již uvadla! Již skleslá byla hvězda, – zvadlý růže květ; Bez lásky, – vidiny naň zíral tmavý svět. Kdo zřel jinošské slzy? – zaslech’ jeho žal? – Do bezkonečné dálky harfy zvuk zavál. V soumračné ozvěně nám smutek jeho zněl, Cit jeho hluboký v zpěvu se nocí chvěl, A jeho toužení se vzdálnou vlastí neslo, Až zpěvem labutím i srdce jeho kleslo! Již dozněl poslední zbortěné harfy tón; Co anděl smrti bledý, mrtev jest i on, Jehožto srdce žel tak hluboký cítilo, Jehožto pění nám i srdce roznítilo, Již oči neslzí, na věky zbledlo líc, Neboli srdce, – ústa nestýskají víc. – 194 Svou hvězdu, růži svou tam skvělé opět najde, A vlasti? – ach, své vlasti nikdy on nezajde! –
NA SMRT JANA PERNERA. [Květy 1845.]
Vládne nad životem osudu tajná moc, Ni slzy plačících nezjasní její noc, Ni hoře želících záclony neprodrou, Za nimiž ukrutná smrt stíhá kořist svou! Tuť střelu zaslala na statný český kmen, Jitřenu ranila – nadějný zašel den; V dvou očích žířících skvělý uhasí svit, I srdce zchladnulo, v němž velký hořel cit. Zmrtvěla hlava – chrám záměrů vznešených! Zaniknul zárodek skutků zasvěcených. Čech zemřel, vlastenec! – jehož byl heslem čin, Pravdy zasvěcenec, vřelý Čechie syn! Kdo v duchu tušil tom vzlet k výši mířící, Kdo zápal vlastenský v něm zkoumal zářící, Kdo v čele hledal tam vznešené záměry, Kdo v slova jeho vždy skládal své důvěry: 195 Toho nezklamal cit! – Však sklesla naděje – A nad mrtvolou jilm se smutně zachvěje! – Však, byť i jeho hrob kámen neoslavil, On v srdcích přátel sám si pomník zůstavil! Kdo věren vlasti jest – ten jej oželuje, A v bolu nekrytém nad hrobem běduje, Že v prvním výkvětu nám jarý zvadnul květ, I hvězda nadějná v noc věčnou sklesla zpět! –
NA KARLA IV. [Pomněnky 1845.]
V bludů středověkých mezisvětlí bledém Dřímala vlast česká – zbraní unavená, Spočívajíc krátce; nad ní mlhošedém Na trůně Morana v oblacích se kryla; Tichu hrobovému země zůstavená O krvavé slávě jen a válce snila. V šeru bájetajném radost nevykvítá; Sláva vojínova prázdno nevyplní V srdci, v němž i lásky jiskra nezasvítá. Smutně opětuje krahujec svou píseň, Kde se pustým ladem stydlá krev jen vlní; A tak pustá vládla vlastí českou tíseň. 196 Tu, hle, zjasnilo se jako u svítání; Orličím se letem, září hvězdy skvělé Nade vlastí vznesl anděl požehnání, Světla zrozenec – náš Karel, nade reky Rek, jenž pronik světlem stíny vlasti celé, Rozesíval blaho pro vše Čechů věky! Duchem žhoucí jiskrou s nebe osvíceným Strhal bludy, Čechy k temnu poutající; Blaho nové vládlo krajem oživeným! Národ český, Prometheus přikovaný, Zbaven pout a k výši světla vzlétající, V nových říších slávy nové stavěl stany. Nespěje pro slávu za Moranou bledou, Jiný než válečný povznes’ prapor vidy, Světlo sije v Čechách uměním a vědou Caesar náš – A, by se Čechů fénix vznesl. Vystavěl mu chrámy, světla pyramidy, Jichžto základ věky věků nepoklesl! – Jak se zelenaly hory vše a lesy! – Jak se hledem jeho v Čechách vyjasnilo! Vlast! to slavné heslo proniknulo plesy Čechů probuzených; – k vlasti oblažení Tisícero rukou zbraně uložilo, Na jiné se, vyšší kladouc vycvičení. Byloť to snu krásných blahé zupravdění, Místo nenávisti, krvelačných zbrojů, Zjevilo se lásky drahé oživení, 197 Lásky vlastenecké, lásky nejsvětější, Léčící, co porouchaly rány bojů; Cit to nad vše city v světě nejvřelejší! A že láska skutky věčné probudila, Pokud slávy mohyly se ozařují Ve vltavských hladinách, a sloupů síla Pokud jméno Karel hlásat bude: Potud vlastenectvím nechť se objasňují Srdce české, skromné, ne však v lásce chudé.
SCHWANTHALEROVI. [1848.]
Uměna co pestré proudy duhy zlaté Zemi kolem pásmem čarovným objímá, Září nadějnou by srdce žalem jaté Rozjařovalo se, ochladlé kde dřímá. Kouzelný kde vřelý její dech zavívá, Z mlhy viz tu skvělé stupovati ráje, Pochována v hrobech minulost okřívá, Tušení budoucí vonným vzduchem vlaje. Vůlí zasvěcence tajna posvátného Rozkvétají pouště, mrtví z hrobů vstanou; – V jiný svět i věk se vznesa z pozemského, Oplývá duch zblažen slastí nepoznanou. 198 Tobě, mistře slavný, bylo však dopřáno Oblesk dávné slávy naší zpřítomniti, Věkem zavátým co v prachu pochováno, Praotce rekovské lze nám živé zříti! Tys nám připnul hvězdy na ztemnělé nebe, Hvězdy drahnou Čechův noc osvěcující, By vnukové naši pohlédnouc za sebe, Zář neoplakali navždy se kryjící! Zbuzený by národ k blaženství novému V tváře slavných otců zře se k slávě zbudil, I se připravuje k skutku vznešenému, K osvětě, vše podlé tísně by vypudil! Tvým nechť pokynutím záhy se objeví Budova nám celá, věky přečkající! Věz, že v prsou českých díky neuleví Za čin celý národ rozehřívající! Tu hle! poutník tichý s sklopenou co hlavou Na Slavín putuje blouzně v minulosti, Tam pak k slávě mladík rozjitřený slávou Čelo co vypíná vroucí toužebností: Oněm všem lze vděčně po mistru se ptáti, Slušnoť na ozdobu věku jim pomníti! I s hrdostí na budou vzpomínati, I Tvé jméno ctěné z úst jich bude zníti. 199
PAMÁTCE J. K. TYLA. [Horník 1862.]
Buď oslaven, památný den! Buď oslavena skromná ta budova, Z níž povznesla se duše básníkova, By drahnou ozdobila Čechů vlast! Zde vznikla jiskra v pochodeň vzplanoucí, Jež světlem svým budila národ mroucí A hlubokou proniknouc jeho strast, V bolestné rány jeho, v srdce žhoucí Útěchy vlévala a lásky slast! V snách beznadějných národ pohřížený Východu hledal z bludiště tmavého, Od světa neznán, sobě odcizený Trudně se vlékal po kraji hrobu svého. – Tu jako andělové v soudný den Vyvstali mužové v pochmúrné noci A světlem ducha, slova čaromocí Vzbudili národ, zaplašili sen. Zabřesklo na horách i v dolinách A nový život nastal po Čechách. – A v řadě skvělých ducha bohatýrů, Již prapor pokroku rozvinuli, Tu v zápalu se hrnouce v zvučnou lýru, Tam slovem zápasíce v prudkém víru Pro vlast a národ žili, hynuli, V jich řadě Tyl náš pochodeň roznítil A šerý soumrak duchem svým osvítil. – 200 Voda hučí po lučinách, Bory šumí po skalinách“; Snad na pěvce vzpomínají, Jenž je láskou opěval, Snad i žalem se ochvívají, Že jim navždy s Bohem dal! Nám však neumřel; v pomnění srdečném Po šíré vlasti vždy bude žíti! Nám se uchoval v pomníku věčném, Jejž sám si zbudoval! Pokud osud nás nerozřítí, V národě vděčném Tyl bude žíti!
PROSLOV. [Z rukopisu 1863.]
Dvé mocných duchů lidstvu osudných Tajemným po vše věky letem Neviditelně v mlhách přeludných Se šírým, dalekým prohání světem. Syn nebes jeden jest; co anděl míru Se na zem snesl blaha tvořitel; Druhý z podzemných moří tmavých víru Co věčný vyvstal klidu rušitel. Bleskem se maní ten neb onen zjeví. Kdy? – odkud? – kam svým letem zaměřuje, To nikdo nevyzkoumal – nikdo neví! Jen mocnost jejich každý pociťuje, A kam se anděl, jenžto Štěstí slove, Byť jen na chvilky, milostivě sklání, 201 Tam vyjasní se nebe lazurové A s blankytu se sype požehnání, A všecka srdce rozjaří se k plesům, A zraky vděčné pnou se ku nebesům, Zvěst blahá roznáší se na vše strany, Že Štěstí rozložilo tam své stany! Však běda, kam duch Neštěstí se vnese! Ten zlomyslný démon, jehož hledem Se zřídla jsoucnosti naplní jedem, Na jehož blízku hrůzami se střese Ubohé lidské srdce! – Ó, té mstivé moci, Jež mžikem den pokryje pláštěm noci, A jako blesk nad obzorem zasvítíc, Smrtnými ranami na zem se řítíc, Záhubným dechem ničí plodné kraje A zkvétající ztroskotuje ráje. Hle! mstivý duch ten, jenž nad českou zemí Se tolikrát už záhubnou vznes’ zbraní A tolik bídy uvalil už na ni, Že její kroniky jsou krví psány – Ten mstivý duch zkáznými perutěmi Se znova dotknul jí a z nové rány Krvácí dětí jejich část! – Ó, vizte! zdálí Bratrů-li bol i vám v srdce nepálí? – Neštěstí krvavé zaťalo drápy V městečko klidné. Z lítých pramenů Se řítí ohně! v moři plamenů Se budovy i chrám posvátný stápí, 202 Od hory k horám požáry se táhnou, Domy se boří, nivy vedrem prahnou, A v živlů ryk a v lidu bědování Se mísí duté zvonův zasténání A praskot dřev a rachocení stěn Se sesypujících, toť souzvuk hrozný, Jej proniká vřesk vichřice lomozný – A vše jak přízračný a divý sen Se míhá před smysly! – Hle, jeden den Pohltil vše, co mnohá dlouhá léta, Co tuhá lidí práce vyvodila I to, co štědrá příroda zplodila, I po blaženství lidu veta! Hle, bez přístřeší zoufalé rodiny! Vše, co kdy srdce jejich těšívalo, Vše, na čem doufání jich spočívalo, I komnatky, kde kolébky jich stály – Rozpadlé v pusté, holé zříceniny. Kde jest ten, jejž by hrůzy neobjaly U pohledu na zpustlé rozvaliny? Však vizte, nad spoustou – útěchy zář! Milostná, jasná! božská v ní se tvář Zrcadlí! – jiskra lásky všemohoucí, Bratrské lásky, věčně nehynoucí! Ta láska v ochotě své neustane, Pokud mír nešťastníky neovane. A láska činná dřív se nespokojí, Pokud se boly trpících nezhojí! Již ve všech srdcích k skutkům se zbudila, 203 By těžké rány balšamem oblila! Již ......... hojné léky, By ukojila nešťastných..... Ba na vše brány zatlouká po vlasti A volá: „Bratřím pomozte ve strasti!“ – A není marné její to volání, Hlas její hluboko se v prsa vtírá A srdce outrpností se otvírá. Vizte na spáleništi lásky hody, Kde tváří se zoufalých slze stírá A na poušť zchudlou hojně snáší plody! Jaré se zase rozvětví tam stromy, Vyvstanou ze zřícenin nové domy. Od vnuků k vnukům ponesou se zvěsti, Jak láska osvědčila se v neštěstí. Osudná chvíle krutě co odňala, Blaho a mír vše zase se navrátí, A zpomínka se nikdy nevytratí, Že zázrak tento – láska vykonala. 204
BÁSNĚ VÝPRAVNÉ.
[205]
VÝJEV ZE ŽIVOTA RYTÍŘSKÉHO. [Květy 1838.]
I. I.
Noc lesů českých chladně zavívá, A v dechu jejím Chvějí se ratolesti stromů, Mezi nimiž král, mnoholistý dub, Od kořene k vrcholku se třesa, Ve snění nočním divoce šumí. Míhají se pod ním bílé duchů stíny? Čili tam dvé labutí se sešlo? – Ne, toť milující Vojín s Ládkou. Vojín, rek mladý, však mnohozkušený, V očích blesky, v ňádrách lásku choval, Lásku vroucí, neporušenou, Čistou jako růže lící jeho; On, poslední slavného kmene květ, Hrdě do věku svého hleděl Co lípa na hřbitově z hrobů do oblak. Ládka – lilje z luhů českých – Milost z očí, srdce, úst jí vála. – 207 Pod dubem mnoholistým Oba láskou se objímali, Objímali se žalujíce. Nad nimi luna smutně stála, Jak by rozuměla vzdechům jejich, Tak dlouho dlíce, dlouho truchlili; V políbení jejich horké slzy Planuly na lících jim, Co žhoucí krůpěj z jitra na růži. – Přiblížil se Bedřich, sluha Šedovlasý, Vojínu věrný. „Aj, rychle pane, hodina se blíží – V poli dálném vlají praporce, S přílbic jiskry nocí třpytějí se; Připraveni již našinci stojí.“
Tak praviv Bedřich, v dálku ukázal. Tam planinou, co hejna ptáků divých, Jezdců se nesly sbory černé, Sbory černé, lunou objasněné. „Hodina se blíží,“ zašeptá Vojín; „Ládko, ó Ládko! – hodina se blíží, Jenž mne snad navždy s tebou rozvede! Kde mužnost má? – hleď, slzy v očích!“ – Nepláčeť orel, kdy zem se zachvěje, Kdy pádem stromu rozkáceno hnízdo; Rozepneť on perutí svých, Zemi ulítna k obloze zírá 208 A v chmuře oblak zachází. Velká ryba mořem plynoucí, Kdy bouře divá valy budí, K obloze vlny pohazujíc, Do hlubokého zaměří dna, Tam se kryje v temnu, čekajíc, Až se nad ní hladina objasní. – Tak i Vojín s svou milenkou. Otíral děvinné slzy jinoch, Ještě jednou ústa políbil, „Buď věčně mou!“ posledně šeptaje. – „Tvojí, aneb smrti!“ vece Ládka. A vzhůru skalou plášť a péra Milencova v dechu vlály nočním.
II. II.
Smutné ze sna procitnulo jitro. Nezíralo slunce z chmury šedé, Nesmála se zoře na obzoru, An plakalo nebe slzy jasné, Slzy chladné ze pohledu země.
Hle, na bojiště první klesla zář, A z reků padlých nespatřil jí žádný! Pustá se jevila lada, V dalekém poli skřivané nepěli, Divoké jen ptactvo polétalo tam, Pasouc se na mrtvolách. – 209 Tamo leželi rekové války! Vůkol nich potoky krve, Jak by červeným deštěm posetá země V růžové se měnila moře. Tamo ležely citlivé srdce, A v každém dva pochované světy, Jeden svět želu, blahosti druhý. Srdce nyní zchladlá – bez citu – Netloukla více! Ty oči, plamenem svým Co rozjítřenou znamenaly mužnost, Neplanou více! Mdlé jsou ruce meče držící. Co se k smrti pronásledovali muži, Beze msty podle sebe ležíce – Srdce na srdci – hnijí! Žádný nad nimi nepláče? Zpět nedá zemi, co z ní vyvinulo se? – Hle, co se to hýbá? – Zpod křoví mrtvola se zdvíhá, Zdvíhá se slaba, zpět zase klesá, Vzdychá – mdle zírá – ach, volat nemůže! Vůkol ní tu věrní bojovníci V středu pluků nepřátelských, Mrtvi vše – pomoct jí nemohou, „Ach, jen jednu chladnou krůpěj! Plamen – plamen mne požírá – Kdy uhasne s žitím mým?“ 210 Tak šeptaje bojovník polomrtvý, Ještě jednou zmocniv se, Přes mrtvoly se hodě K druhé se převalí straně. Tam potok krve v přídolí byl splynul, Naň klesla ústa bojovníkova, Nápojem červeným se chladíce. Kdy víc a víc rozjasnil se den, Bojiště se osvítilo v hledu jeho: Žalostí se odvrátil jinoch A dále odleza křovím Dostihnul pramen čerstvý, stříbropěnný. Tam záře vlnkami pohrávala, Tam libým dechem břeh zaváněl. Slavíci pěli na blízkých větvích, A svatý mír rozkládal nad krajem Blahé perutě své, Jak by ledva deset kroků odtud Nikdy krev lidská nebyla ploula, Aniž hluk války byl kdy zazníval. Tam ležel mladý bojovník, Čerstvé ssaje dechy do sebe; Vymýval rány boku krvácejícího, Až pak ve sílící klesnul spánek. Dlouho v stínu tam obýval, Nelzelo mdlému dědiny dojíti; Pramen a kořínky živily jej. A denně mu přibývalo síly, A denně dále a dále dolézal 211 A na břehu snil milenec Vojín O vzdálené své Ládce.
III. III.
Byla jasná, hvězdoskvělá noc. Ve hvězd poblesku lučiny se chvěly; Ni větýrek listem nehýbal, Nekryla chmura hvězdu jedinkou. Tu ozvěna hájem nesla klusot, Klusot hbitý komoně vraného; A komoň vraný stanul na bojišti, Stanul a trnul nad pohledem hrůzným. Zařval, až všecky lesy i skály Zařvaly s ním, jako by mrtvoly Dávno uhnilé zbuditi chtěly. Žádný se však nepohnul; Jen smutný jezdec s vraníka slezl, Uvázav jej k dubu silnému Na bojiště vstoupil, vůkol pozíral Zasmušilou tváří, jak by koho hledal. Ach, hledalť věru služebník pána, Hledal Bedřich šedý mladého Vojína! Na vše těla se díval, Vše obracel, vpadlé tváře zkoumal, Zkoumal i oděv při měsíční záři – – Pána svého nenašel.
Aj, skvěla se přílba pod křovím, Přílba mladistvého rytíře; 212 Jeho však tam nikde nebylo! „Ó, vy ptáci, divocí vy ptáci! Kam jste unesli dobrého mi pána?“ Vzdychal Bedřich i hlasitě želel, A když darmo pole vše prohlédal, V středu klesnul pode šírým nebem, Obnažil svou lebku šedovlasou A za svého se pomodlil pána; Modlil se a slzel. Shůry-li ty vřelé slzy jeho Anděl bdící zočil na starcově tváři, V číši zlatou jistě pojal je A vše země Pánu předložil.
IV. IV.
V táboře českém bylo živo. Zlaté číše vínem naplněné Stolem kolovaly i řadami. Na blaho se pilo vlasti, slávu rekův, Na památku vděčnou padlých v boji. Tu vystoupil vůdce Bojemil, I zamlčel se vešken sbor. „Páni moji i druhové milí! Kde je ona ozdoba rytířstva, Co nám v boji mečem svítila, Rozplanuvši mužnost naši? Čí je vítězství? – On zde není a nebude více! 213 Tuto číši, páni, k jeho slávě, K Vojínově slávě!“
„K Vojínově slávě!“ zavzněl sbor; A již číše byly prázdny. Tu se mezi many octnul muž Černě ozbrojený; „Vám díky, bratři moji!“ Tak šeptal hlasem slabým, pohrobním. „An však já žiji, připiji si s vámi! – Vy všickni dlouho žijte k slávě vlasti!“ A naplněnou pojav číši, Pil, až se holé zalesknulo dno. Uleknutí bojovníci Jako omámeni stáli, Dotknouti se ho neosmělujíce. Tu on k Bojemilovi přistoupil, Mužně jav pravici jeho: „Buď vítán“ – pravil – „vůdce můj!“ l objal jej po těchto slovech. Uznavše, že on není duch, Ni stín Vojína v seči padlého, Žeť on to sám, ten oželený rek: Hrnuli se vůkol něho, Vítajíce jej, se divili: Jak on, jehožto pád a smrt Rozhlášeny byly v táboru, Opět se navrátil? I vypravoval jim Vojín bohatýr Svůj osud i nehody na bojišti; 214 Až pak pozdní temnou nocí Uhasly i hvězdy na nebi, I pochodně všecky v táboru, A rytíři spěli k odpočinutí. – – Jitrem byl procitnul kraj; Růžemi posila zoře obzor. Vyvinuv se Jasoň zářeskvělý, Nad nivou se usmál, jak by blahým Cítil se blahostí země. Libostinné zbudily se háje, V trudných nočních mrákotách leževší; A jak plamenným svým okem Prodral Jasoň se skrz dubů ratolesti, Ptactva zpěv se vinul k obloze: V táboru procitli plukové. V ranním slunci lesknuly se zbraně, Stříbrné třmeny komoňů hbitých I jasné přílby pérami ochvívané. V čele řadou stáli rytíři, Za nimi zbrojnošů pluk věrný. A jak vzhůru se vinulo slunce, Nad horami skvělý vstával den: Z úst mužných ranní píseň zavzněla, Píseň zvučná sboru bojovníků. Kdy však poslední se tratil hlas, V dálných kobkách horních umíraje: Vstoupil vůdce Bojemil před many. Děkuje za služby prokázané I za poslušenství věrné, 215 Loučil s nimi se po ukončené válce. „Zkroceni jsou nepřátelé naši, Již blesků jejich vlast se nebojí; Upokojen král a pán nechť sní O blahu svého národu. – An však doba kyne ještě jiná, Na východě, odkud blahodějné Slunce v kraje naše přichází, Tam muže volá svatý kříž; Bohumilá, vyvolená země, V jařmu nevěřících úpící, Křesťanům všech zemí kyne: Slyšte, bratří, z východu volání! Prapor vlaje tam zasvěcený. – Kdo z vás vstoupí v řady mé? Se mnou půjde pro slávu a nebe?“ Hle, rozjasnila se čela mužů, Všickni jednohlasně svolili, Přistoupivše k jeho praporcům; Jeden jenom jinoch zůstal zpět. „Jak? – Vojín, náš rek? – Snad jej touha k milce vábí? Lépe se mu zdá v náruči děvy, Nežli v boji posvátném obývat?“ „Vůdce, odpusť!“ na to Vojín dí; „V nebezpečí kdyby byla vlast, A v jedné žíle krev mi ještě ploula, Jen v jedné, pravím – nerozmýšlel bych se. Však pokoj vládne Čechií! – 216 Aniž stydím se veřejně vyznati, Že znám ještě jednu povinnost – První po vlasti své; A ta mně kynouc, táhne k domovu. Nežiji jen pro slávy zisk, Nevábí východních mne krajin krása, Ni touha po zámořských lučinách, – Mně krásné zde i kvetou růžiny; Protož – jdi s Bohem, vůdce! – já se vrátím.“ Zbrojnoši se vůkol posmívali Milenci Ládky spanilé. Nad tím se jarý Vojín zasmušil. „Aj, pánové!“ dí rozhorlený – „Kterého z vás nevěsta želí, Opuštěna a v hoři hynoucí? Za čího sledy slzy kanou? Kdo pro vás pláče v dědině? – Mlčíte? žádný z vás neoplakán? – Nuž tedy, nechť zaslepenec O světle soudit se neosmělí!“ Takto řka, zabodl v oře, A vraník letěl zpět k domácí hoře.
V. V.
Skřivánku, milé ptáče, komu pěješ? Pěješ růži břehem se chvějící? Čili bylinám po mezích? Čili mladým háje stromkům? Všickni mile tě poslouchají, 217 Písně tvé na sebe vztahují; Ty však pěješ jenom sobě A zazpívav, pryč odlétneš, Odlítnuv, nepomníš, kde jsi pěl. – Ale jinoch ví, kde lásce žil, Ví, kde ho roznítil plamen její, A pospíchá ku milence zpět. Tak nocí se nejiskří nebes hvězdy, Jak lásky touhou oči jeho planou; Tak nezkvítá v sadu růží květ, Jak líce jeho v zpomnění se rdí. – Nechť jako bouře šuměl prudkým letem Vraník osedlaný k dědině, Nechť k průchodu vše větve prolámal, Pod stopou jeho kvítky práchnivěly: Přec lenivým rekovi zdál se kůň. A hle – v dálce skví se báň s jejího hradu, Jako hesper v červánkách se stápí, Západním když plyne obzorem. Tak žádnou hvězdu Vojín neuvítal, Tak jasně se mu slunce neskvělo, Jak ona báň ve záři večerní.
A víc a víc se tmělo, Jen čela hor se ještě rděla, Poslední an zář se na ně metala. Tu vraník mdlý pod jezdcem sklesnul A ouvozem se válel. Nadarmo bylo Vojínovo snažení, Docházel koni dech – 218 A hbitý vraník nevstal více. Nelzelo dlouho oželovat koně, An temnost v kraj se sklonila; I ukryv mladík puklíř svůj i třmeny, Stínem háje spěchal ku milence. Bylať temná, smutná noc: Vichr hvízdal lesní pustinou, Praskalyť i větve polámané, Jak by poslední již mřela noc A nad zemí jitro víc nevstalo. Ptactvo lesní nepělo milostně, Vše se v hnízda bezpečná ukrylo; Hvězdy nebes nesvítily drahou, Všecky zhasly v chmuře strašlivé. Dálných hromů hluk tu počal vířit A jen blesku kmit rozplanul poušť. Osamotnělý pocestník kráčel Smutně smutnou stezkou. Bylo mu tak ouzko, Zlé tušení obtížilo mysl, Mdlobou ledva dále kráčel. – Slyš, jaký to zavál zvuk? To není větrů lkavý vzdech, Toť ztracený je v lese trouby tón. Ještě jeden – žalostně zaznívá, Jak by duchy noční svolával. Či zabloudil někdo v pustinách? Či to lovce divokého hlas? Zahoukne Vojín – za ním celý les; 219 Divý ryk ptáků temnotou se ozve, A opět ticho; stezka však se šíří. Ratolestmi stromů pobluzují Světýlka co bařinou bludičky. A jak dále kráčí Vojín, Jasněji se cesta objevuje; Až pak z lesa ven vystoupí A před sebou Ládčin spatří hrad, Noční temnotou se jasně skvoucí. Všecka okna osvícena stála, Trub a kotlů zvuk zazníval síní, A jak bouře ovívala věže, Jak se lesem neslo větrů lkání, Jak se v blesku rozněcoval kraj: Hudba tak zaznívala, Ples a výskot na hradě se vznášel A pochodně hradbami se skvěly. – Pokraj lesa kdo se míhá Jako stinný obraz noci, Vůkol smutně pozíraje? Slabý jest krok jeho, slabší ještě Vzdychnutí zatajené. K hradu hledí, tajná slova šeptá: Slova kletby? – slova požehnání? – Ozvěna tajemství nejeví. „Bedřichu!“ zvolá tu Vojín; „Bedřichu!“ zahučí šírý les. Postava se blíží, Blíží se a uleknuta sklesne. 220
VI. VI.
Věrného sluhu opět našel mládec, Našel jej stěhujícího se Z hradu i s krajem se loučícího. Nad starcovou radostí slzel jinoch; Však trnul, an se dověděl, Co znamená ten ples ve zpurné noci. Jej žalost hlubší pojala A nikdy, nikdy netěšil se více. – „Ó, pane, drahý pane!“ Bedřich dí; „Když s pole jste mne poslal k domovu, Bych utěšil nevěstu Ládku vaši: Nesnil jsem věru, čeho dočkám se. Ta, jenžto o posledním večeru, Kdy pro vlast v boj kynula povinnost, Tak svatým slibem se zavázala – Ta, jenž vám lhala vroucí lásky city – V tak krátké době vás oklamala! Již mladík jiný opanoval ji; Aj, jeho hladké tváře, všetečné chování, Marné, ba zženštilé povahy Zmocnily se srdce Ládčina. – Ó, pane, drahý pane můj! Nechte ji, nehodnať ona lásky vaší! Mníť, že jste mrtev klesnul v boji – A pro vás neslzí! Když k nám zavála pověst truchlívá O vašem oumrtí – ó, bylť jsem svědkem, Jak líce její lehce zčervenaly, 221 Usmání hrálo ústama lhavýma; Ni jedna z očí nekanula slza. I na bojiště pospíchav A bez nadějné zprávy zpět se vrátiv, Žádný soucit bolu svému nenalezl jsem! – Mohl jsem zde déle dlíti? – Svatební mne zahnal ples; V želu jsem se chtěl ukrýti, By mne přijmul tmavý les! – A vy? ó, rcete, jak se dělo s vámi, Že vás opět nalézám?“
Vojín mlčel; pevně držela jen Ruka jeho meč. Tělo chvělo se, Jak se lípa třese v bouři; Rtům však vyjeviti nelzelo Boj vnitřní. – „Ona mne nemilovala, A láska vnutit se nedá!“ Tak šeptal polohlasně jinoch; A jak se v hradě ples opětoval, Klesnul Vojín k chladné zemi. V boji rekem, v lásce dítětem, Hořce plakal jako dítě v želu; A Bedřich věrný plakal s ním. Ledva první denicí se úsvit Snesl k zemi mlhou zhuštěnou, Bouř se utišila v krajině, I zvuky na hradě umlkaly: Vznášel mír se nade lesní pustinou, 222 Kde nemluvíce ozbrojenci dva K východním se krajům brali; Až pak prvním slunce pohledem Za obzorem hor se ztratili, Nikdy víc se nevrátivše.
ZLOMKY BÁSNĚ „ČERNÁ RŮŽE“. Předzpěv. [Lumír 1863.]
Tobě, kdož jak osamělý strom na šíré zeměpoušti Zůstaven života bouřím k síle zápasem dozráváš: Tobě, kdož ve zříceninách aneb v stínu šerých houští Světa vzdálen, svěžím duchem věčné pravdy vyhledáváš, Pravdy věkem pochované, od otroků zašlapané, Od školáků upírané, od slabochů nepoznané: Tobě, kdož svůj hlas nemísíš do Satrapů hlučných sborů, Plané chvály nevážíš si, vrahův nehrozíš se zlosti, Aniž klamán skořapinou oněch velebuješ ctnosti, Štěstěna jimž uhlazenou žití dráhu uchystala, Jenž na růžích vychováni nepoznali tuhých sporů, K nimž ukován, komu máti trním jen kolébku stlala: Tobě, neohrožený kdož stoje světla u otvoru Lásky znamením nasloucháš a svobody prapor skvělý Vznášeje, se nepoddáváš soběckému povrheli, 223 Jenž si svých jen měšců hledí a v pohodlí slunce záře Sbírá, aby osvětlením své jen ozdobil oltáře: Tobě, povahy kdož stroje mužně před světem odkrýváš, Sítě, jež tmy pěstounové světlu kladou, kdož podrýváš: I též Tobě, od matčiných úst kdož záhy odtržen Prvním dnem bez viny vyhnán z dětského milosti ráje, Bez ukolébavky prosnils trudný mladistvý svůj den, Hořké mléko nenávisti z cizích, chladných prsou ssaje: Vám věnuji tuto píseň, jižto noc mi pošeptala U zjiskření tichých hvězd a u haluzí zašumění, Luna z chladného když lůžka vzdálených pohoří vstala, Nivám, potokům i hájům tajné tisknouc políbení. – Neníť veselá to píseň, trudné mysli k vyjasnění; Nevelebí toho, jenž se na kobercích povaluje, Ani ty, jež zaslepený svět pro nicost oslavuje; Ale na ony vzpomíná, jenž jsou ubiti na kříži, Neb jichž žalné bědování tuhou proniká kdes mříží. Komuž milejší Sirény svůdné, milostné jsou zpěvy, Kdož ukolébavky hledá k pokojnému podřímání, Odstup! Nenavnadíť mysl pygmejskou Titanův hněvy, Aniž v mírné ukolébá sny ji harfy zahřímání, Jejíž struny žaloby jsou – na nebe zatloukající, By své brány otevřelo, blesků svých vyslalo hrůzy Na budovy lží slavené a na hlavy podlé luzy, 224 Jež se mezi svět a boha staví, aby pravdy světla Nepronikla srdcí klenby, zem by k svobodě nevzkvétla! * * * Vypravuje se, že mnohý, jenž na hrstce hynul slámy, Zapomenut od svých, cizím tráviv dni jen k pohoršení, Štván a hnán od místa k místu, v zoufalém přec zanícení V skrytých hlubinách své duše myšlenkové stavěl chrámy Budoucnosti. Bídný psanec, střeže pravdy lampu věčnou Ducha zářemi pronikal dobu zatmělou, nevděčnou, Doufaje v čas nový, skvělý, v jiné, svěží pokolení, Kde nebude lží a model, zotročilci proslavených, Srdce na jiskrách kde kovu k zločinům se nerozpálí, Proroků hlas nepravých kde, tupou luzou velebených, Celá staletí o světlo nebes klamem neošálí, Láska k vlasti kde nebude pláštěm podlých špekulantů, Pravda – výsadou neplodných, zchřadlých školských mudrlantů. * * * Kdes blouznivče, jehož prsa žhoucí naděje ta sžírá? Kdes, jehož hled roztoužený se do nedozírné dálky – Přelétna potoky krve, hrůzozjevy kruté války, Dědin plameny i moře slzí – nadějně upírá? 225 Těš se, těš se, orle myslí, nad budoucností nezoufej! Vzejde slunce nad Sionem! – Jenom pro sebe nedoufej, Že by, ústa tvá-li prahnou, bratr tobě vody podal, Že by veliké tvé srdce nenávisti had neshlodal, Že upír, jenž křídlem v spánek důvěřivý tě uvlaje, Z obnažených prsou tobě života krev nevyssaje! Jako veleprorok lásky neměl kam položit hlavu, Takž i ty bez spočinutí, osamělý v lidstva davu, Životem nes kříž, jejž doba tobě vloží na ramena, By pod jeho tíží klesla duše štvána, utrápena. Perutě ti vyrvou, jimiž duch se vznášel nad sprosťáky, Lžemi uvraždí tvé jméno, tělo spíchají bodáky, A školomet, jenž moudrostí patentem se ubezpečí, Na krvavé účastní se, vraždné proti tobě seči. Marné tvé bude volání, že svobodno myslit duchu, S vlky vyj, neb aspoň šetřiž obecného blbův ruchu. Mysli pro sebe a mlč, by se to panstvo nelekalo Slov tvých, ježto slávou sebe, národ písmenou uspalo. Což ti platno, že tvá mysl skvělou lásky perlou byla, Když se před modlami hlupci zbožněnými neklonila? Protivils se fariseům a nesbírals cestou zlato, Chud jsi, v chudobě odvážliv; klatbu měj odpůrcův za to. Kdybys bohat byl, tuť věru leskem bys oslepil soudce, Divili by se a přáli podivínské tvé by choutce, 226 Štěstí by tě provázelo, s ním pak hejno apoštolů Oslavu tvou hlásajících; s pány bys zasedal k stolu; Mnozí hleděli by k tobě vzácnému co ku přízraku, I ta závist by své blesky v dálném ukrývala mraku. Ale chud jsi! tuť co helot terčem buď štěstěncům šípů, Hloupých hany a padouchů uvražďujícího vtipu. Snad až tvé uchladlé tělo hluboko dost pochovají, Odváží se kterýs přítel, jenž svůj soucit v ňádrech tají, By to jiní neuzřeli, v tiché tmavé noční době – Oželit tvé marné snahy, – povzdechnouti na tvém hrobě! Snad, kdo živého tě bodal, trním dráhu ti posázel, Kamením i blátem hany po stěsněném chodci házel, Ustrne se nad mrtvolou, hrob tvůj ozdobí pomníkem, By objevil vřelý soucit s umořeným mučedníkem; Na pomníku první chvalná o tobě se zmíní slova: „Boží bojovník udatný pod kamenem tím se chová, Duše v milost boží dána, tělo rozpadlo se v prášek, Kdož se při něm pozastavíš, pomodli se otčenášek!“ * * * Stojí lípa na výsluní, hojné šepce světu zvěsti, Že se blíží ono jaro, v němž i lásce bude kvésti, Že se blíží čas, kde národ, myšlenkou mdlou zotročilý, Přizná se ku pravdě boží, svěží stane se a čilý! Pokud ale světla záře nejzazší chýž neproniknou, Pokud svobody a pravdy jasnu oči neuvyknou, 227 Pokud láska nepovznese hesla svá co prapor svatý, Pokud zástup opozdilců podlí v tmách soběctvím jatý: Potud ten, kdož v papírovém věku o zlatém již bájí, Práhnoucí po blahu duši poesií nechť napájí. S zlatou říší v světě vidin uvítá jej anděl míru, Mysli jeho sílu vdechne, srdci naděj, lásku, víru! Vzletem zápalu odkryje před ním pravdy, krásy zřídla A v posvátné uvede jej věčného blaženství sídla. – Slyš, čarovné jezero se k zvukům rajským rozvlňuje, Obrazy nevídanými prostora se naplňuje. Bezkonečné světů světy a vše, co v jich kruhu žije, Nebezvěstná proniká již jasná, božská harmonie! Nechť ti všední kramář spílá blouznivců a vytrženců, Požívej blahosti chvíle v kruhu světla zasvěcenců, Okamžikem jediným kdež v nebe ti nahlédnout přáno, Všecko protivenství země v tobě bude překonáno: Na lva božího sesílíš, na skvělého Ariela, Jehož oslněný krunýř nepronikne vrahův střela! Sni jen dále! sny nadějné jedním jitrem přec dozrájí, Jednou zoří lední kůra lidských osudů roztájí; Jedním sluncem osvětlený svět se celý rozesměje, Jedna vichřice i mraky nad národy odevěje! Národ pak, jenž poslední své nepromarnil ještě síly, Znovu pozdvihne své čelo a zmuží se jednou chvílí. * * * Nastane i tobě jitro, chrabrý druhdy lide český, Jejž zasáhly nejkrutější závisti a hany blesky! 228 Za hříchy svých drahných vládců, za nevěru zrádných synů, Za koukolu, jenž se rozsel po tvých rolích, těžkou vinu Utrpěl’s, co trpět možná lidu na kříž ubitému, S praporem strhaným podav osudu se nezvratnému. Sám nad sebou zapomněls se ; jako Petr mistra svého, Takž ty zapřels vlast svou drahou a do koleje cizého Vpravils se. Synové zrádní, – jako Esau své dědictví Prodal kdys za talíř čočky, – jazyk mateřský prodali. Renegáté svaté víry, otrokové pochlebnictví Na hrobě matičky Slávy s nepřáteli hodovali! Největší své bohatýry měls za mrzké loupežníky A za svůdné vytržence posvátné své mučedníky! Pokraj jícnu ses potácel; ještě krok – a k zahynutí Nezvratnému byls odsouzen bez naděje procitnutí. Násilí a chytrost podrývaly nejistou tvou jsoucnost, A svou vlastní liknavostí podkopávals svou budoucnost. Kdybys byl jak Polabanů druhdy bojovnické kmeny Klesl, památky po tobě již by byly rozříceny! Byl by nával cizoty tě v úhoň bezednou již strhl A tvé děje i tvůj jazyk v zapomenutí uvrhl! Jižjiž vyzváněno tobě a na pohřeb uchystáno, Ba před časem od tvých soků věčných o dědictví hráno. 229 Korunou tvou opravily by svých chrámů ornamenty, Českou zem by roztrhali na pouhé departementy, Mrtev by byl jazyk český, jméno Čechů pochováno, Národ v otroctví uvržen cizáckými parlamenty! Lev tvůj bílý z královského sídla na věky vyštvaný, Z tisíců ran krváceje svržen byl by pod balvany Hluboko, by řvání jeho nezasáhlo povrch země Budíc vzpomínku, že v Čechách lví kdys přebývalo plémě; Na národnost umrtvělou snesli kamennou by horu A na horu zavěsili německou by trikolóru. Povstalo by Koniášů v nové říši na tisíce, Snášeli by plody ducha slovanského na hranice, Aby nebylo památky, že kdys Lumírů zde pělo, Veleslavínů zde psalo a Chelčických přemýšlelo! * * * Nestalo se, jak krahujci zakrákali nad hřbitovem; Národ český probudil se proroků svých mocným slovem. Na svou rakev, jež století zakopaná opuchřela, Rukou zsílenou zatloukal, až se rakev otevřela. Pracovníci na vinici Páně kámen rozvalili, Jenž mu na hrob závistníci krátkozrací postavili. * * * Vyvstals, ne co kostlivec, co vítěz nad nepřátel mocí. Ač z ran mnohých krváceje, nepropadls věčné noci. 230 Ještě v mezisvětlí stojíš, očekávaje své ráno; Nuže, vzchop se, jak Prometheus zasáhni v prameny světla! Jenom čeho sám se zmocníš, bude tobě zde podáno; Kdo na jiné spolehá se, tomu volnost nezakvetla! – Skřivánkem nechť jednotlivec po polích a hájích těká, Ale národ vzletu orlův nad oblaky se neleká. Holubím tě nazývali národem, dokaž, že lvové Duchem silní, vůlí mocní, tvoji bývali otcové. Před světem se objev v plném nebes světla ozáření, Sobě spravedliv buď, nedej synům hynout v ujařmění, V ujařmění, kde ne cizí jen, i bratři se shlukují A své bratry nenávistně špendlíkami ubodují! Každá rána bolestná, z níž věrné dítě tvé krvácí. Kořeny tvé užírajíc trpce na tobě se splácí; Na hrobech pak, v něž tvůj nevděk pěstitele pravdy hází, Démon pomsty nových trní na korunu ti nasází! * * * Vznášej pravdy pochodeň při svíticích v dálku požárech, Ku předu postupuj, v blahu, v světle stoje, v lásce žije. Duchu kloň se, nedej mysli v podlých utonouti svárech; Špínou zapáchne, z poháru nečistého kal kdo pije, Drobné, shrnuté kaménky vzrůstat bylině nedají, A na malicherných snahách veliké se ztroskotají! 231 Sprostotě dej výhost, kráse přístupu přej do svých chýží, Nechť se klokotem slavíka neb barvami duhy blíží; Básníkův naslouchej slovům, odvrať se od nevědomců, Od úlisných svést se nedej marnomluvných věrolomců, Jenž tvá světla udušují, by jen sami se třpytili, Na popředí se tlačíce, by se nad tě povýšili! * * * Nad lidstvem, viz, ohnivý se anděl vznáší Cherubin, V zlatém kruhu kolem něho shvězdění všech velkých ctností! Který národ uzavírá oči před jeho skvělostí, Molochům se země klaní a marnosti Belialům, Ten na žhoucí pomniž slova : „Mene tekel efarsin“ A na plameny, jenž vzňaly podmaněným Belsazárům! [Libuša 1864.]
I. I.
Daleko rozlehlým podlesím V březin obvodu a příkrých lomů Jako klenbami šerého dómu Laj se vine proudem zeleným.
232 Roklemi se z houštin hluboka Vystoupilý, vlhký táhne dým. Jekot vichrů, tajemný chřest stromů V hrčení se mísí potoka, Jehož hbité vlnky, postrašeny Věčným mlčením zmrtvělých břehů, O tuhé se odrážíce stěny Těsným ubíhají pustinám, V neunavném se hrnouce běhu Na výsluní k jasným rovinám. Na vše strany po tarasech skalných Les vystoupá. Jeho vršiny Nejzazší se v mlhách kryjí vzdál’ných. Temena těch horných pavlánů Pádné stíny hází v nížiny, Jež skupení pestrých balvanů – rozpadlé to věkův mohyly – Hradbou obehnala parkánů Žulových a staleté jež kmeny Jako na stráž pouště rozstaveny Jehličími věnci ovily. V středu výšin tichý dol se níží V třtinné uschovaný houštině; V jezeřité jeho bařině Luna se jak v mrtvém oku shlíží. Někdy vichřice dušený pláč Pustinou se žalně rozlíhá, 233 Někdy vyplašený křemenáč Lajem osamělým přebíhá, Někdy na mžik paroh jelena Povyrazí z křovin zelena, Někdy pták zašlehá perutí, Aneb stínem lesných klenutí Stenání se doupňákovo nese, Aneb hvozd se prudkým větrem střese, – Jinak v hrobovém vše zmlknutí. Mnoho dlouhých let už uplynulo, Co v těch osamělých houštinách Stupějí se lidských neoctnulo. Chodník pochoval se v mokřinách, S ním i zpomenutí utonulo, Že tu kdysi před dávnými časy Prudké vášně slavily své kvasy, Jasné že se odrážely zpěvy Od úskalí a úsměvem děvy Poušť jak pokynutím anděla Rajskými se vnady zaskvěla; Že tu láska, jak jitřenky záře, Zdobovala krásné si oltáře, Růže milosti nad chladným mechem Ustvořujíc čarovným svým dechem! Vše to zašlo, dobou umořeno I v paměti lidské už pohřbeno. Avšak v samotách a v šeru slují Rády prý se báje uhostují. 234 Mlhavá svá rozkládají křídla, Jejichž luzně vábícími šumy Opuštěná oživují sídla. Propadlými nad městy a chrámy I nad zpustlými zříceninami Vznášejí se zvěstující dumy, Život déchajíce v mrtvé rumy. Takž i z ticha toho koutku světa Mnohá smutná zvěst do krajů vzlétá, Roznášíc se tajně na vše strany, Stíny ty že strašné kryjí děje. Vražda druhdy rozbila prý stány Tam, kde nyní loubím pod zeleným V omlžení lekuta se chvěje, A bařištěm kletbou obtěženým O půlnoci shluklé lesní panny Že své divé provozují reje. Dosud jako z světa vyvrženy Zvětralé dvě tamo stojí chýže. Ve ztuchlé již plesnivinou stěny Jako za žalářní těsné mříže Po věky zář slunce nezasvitla. Za tichých jen nocí těkavým Bludička tam jakás třpytem svým Na okamžik temnotu pronikla. Kolem husté obstouply je dříny, Opodál pak jako husté mraky Lesních površí se táhnou vlaky. 235 Náhodou-li v dol na zříceniny Slunko polední za léta shlédlo, Úžasem jak v mhy stopeno zbledlo. Tichou-li svou kterous luna zář Na výzvědy tamo vyslala, Rychle zase odvrátíc svou tvář, Přes palouky dále spěchala. Hvězda-li se v běhu zastavila Nad chýžemi jenom chviličku, Žalem skvělou roníc slzičku, S družicemi rychle odkvapila. Chodec zbloudilý spatří-li chýže, Znamením se posiluje kříže. Strašnáť mu myšlenka – je-li sám, Že by v moc upadl příšerám Kletbou upoutaným k této poušti A hrozícím ze všech kolem houští. Není divu! Starci vypravují O hrůzách, jež tam se objevují. Nerádno prý člověku jest zříti Místa, podzemské kde moci vládnou, A kdo tajův tkne se myslí zrádnou, Tomu dnem a rokem jest umříti. Pověst dí, že v tuhém prokletí Tamo už po mnohá staletí Ženština prý pobluzuje bledá, Jejíž duše spočinutí hledá. Pomoci prý u svých potomků Dovolává se – avšak, ó běda! 236 Nezjevil se dosud svoboditel, Z trapných muk té duše vykupitel Často blesk udeřil do domků Těch, a přece na výstrahu stojí A tak dlouho ještě budou státi, Než ta nebohá se upokojí A svobodna v mír se věčný vrátí. [Z rukopisu.]
Zahoře jak v blesku mrak, Nad kořistí zplesá, Houštím pádil – dívčinu Na hrad svůj unesa. Netaž se, zda nebohá O samotě nyje, Kdož ví, kam se poděla, Zda-li ještě žije. Ty jsou pánův z Růže hry, Svatá jejich práva, A kdo s nimi bojuje, Tomu čest a sláva! * * * 237
I. I.
Daleko rozlehlým podlesím, V objemu skal příkrých, hrubých lomů, Turota se vine z stínu hluboká; Roklemi kol kolem vlhký dým Proplétá se; opodál chřest stromů V hrčení se mísí potoka. Pokraj lesa bařatý se níží Důl, schovaný v třtinných houštinách, V jezeřitých jeho moklinách Luna se jak v mrtvém oku shlíží. Ticho je tam v bájeplodných snách, Někdy jen kvílících větrů pláč Pustinou se žalně rozlíhá, Někdy poděšený křemenáč Lajem osamělým přebíhá, Někdy lehký paroh jelena Vystrmívá z lučin zelena, Někdy pták zašlehá perutí, Někdy z šera lesních klenutí Doupňákovo sténání se nese, Někdy vichrem šerý bor se třese; Jinak vše v hrobovém zmlknutí.
* * * Pokraj lesa jako vyvrženy Na poušť uhnilé dvě stály chýže, Div že vichřice je nezmítala! 238 V šeropusté, vetché jejich stěny Jako za žalářní úzké mříže Zřídka kdy zář s nebe zavítala. Z zadu na ně skláněly se skály, Z předu husté stínily je dříny – Jestli za ty vlhké stíny Slunce náhodou kdy shlédlo, Snad že úžasem nad zjevy zbledlo, Zlomenou-li kterous Luna zář Na výzvědy tajů vyslala, Hořem v mrak svou skryjíc tvář, Přes palouky dále chvátala, Hvězda kterás jestli utkvěla Nad chýžemi jenom chvilinku, Skvělou rosíc slzinku Odvrátíc se, během zaspěla. * * * Z prastarých mi vysvítává kněh, Svět že nikdy nezmění svůj běh, A co pravíš o pokroku lidu, Myslím, lid že stojí, kde stál jindy, V nových formách starou tře svou bídu, Nevyvázne kdy z své věčné bryndy. A kdož medle pomoci mu může, On když sám své nepěstuje růže? Okus jen, podej mu pochodeň Světla, by mu tmavou mozkovici Trochu zjasnil, – pak se ale žeň. 239 První, kohož na hranici Položí a na pochoutku spálí, Budeš ty a s tebou, kdo tě chválí. Dnes ti budou křičet Hossannah, Zítra: Na kříž s ním a k umučení! Po létech nahlídnou v poučení Tvá a na zvětralém hrobě Kámen postaví ku slávě tobě, Napíšou naň: Ejhle, velikán Zasloužilý v žití štván, Prosiv o chleba a dostav kámen, – Spočívá zde! Věčná sláva jemu! Amen! Jak to pravím – svět se ovšem točí, Ale bohužel vždy v jednom kole, Časem do výšky si povyskočí, Ale mžikem zas ho najdeš dole. * * * Vy snové mladiství, přistupte blíže, Osypte květami šedé ty stěny, Povzneste duši ven za tuhé mříže, Dopřejte života jen mdlé ozvěny Mně opuštěnci! Ejhle, hrubé moci Mi slunce zhasí a mé city moří, Bych dlouhé, věčné snad propadl noci, A duch můj přece vám se nepokoří A v tmách žaláře skvělý svět si tvoří. * * * 240 Jak krásno venku! V blankytové říši Tiše se nade mnou tam věčnost klene, Jak vlnka za vlnkou se hbitě žene. Tak přízraků mne lesky osypují A schvívajíc se ke mně s modrých výší Sny marnivými smysl obklopují. * * *
(Ráno.)
Zaduje větřík – háj se zbudí, V ranním se dechu haluz koupá, Obzor se poznenáhle rudí, A jitřní mhla jak se rozstoupá, Vyvstanou pole, nivy, bor A v dálce modrý věnec hor A nad horami růžná zoře, Z níž pramen světla nad rubíny Skvělejší vypudí vše stíny A zem stápíc v luzné září moře. * * * Leč nebohý já, co mně zbývá k zření! Na země růží – nad ní slunka není, Tři kroky šíře a šest kroků zdélí, To vešken svět můj, peklo, zem i nebe! Vidím jen stín svůj při mdlém lampy kmitu, Slyším jen ohlas svůj osloviv sebe 241 A kroku ozvěnu, kdy temnou celi Procházím, zoufaje si v těsném skrytu! * * * Vše ticho – ve snách svět tonoucí, Jen vichřice s lístkami hrála (V dřímotách jedle ..ztřásala..), Nade mnou luna v úplnku planoucí Bledé své růže houštím proplétala. Opodál jezero jak v kolébce Dřímalo v objemu skalných břehů, Vlnka s vlnkou tajemně šepce Snila o dávném potočím běhu. * * * Jak krásno venko! blankyt skvělý Zaduje větřík... * * * Ztroskotána loď jest má, Tapavec na pustém ouskalí, Hrdě čekám, kdy se přivalí Vlna, jenž mne pochová. Neleká mne šírá noc, Lampy nebes neosvítí Tmu mých prsou. O pomoc Nevolám. Pro kousek živobytí 242 Nechci žebrati. Nechť jméno mé, Z knihy života vymazané, Zhasne v paměti, jakž zhasly přetisíce, O nichž pamět lidská neví více. Jeden list se stromu jsoucnosti Zvadlý slétne v prach a zašlapán V náruč klesne, v náruč věčnosti, V pralátky se rozpadnouc. – Tam s vinou ctnost se smísí, s hanbou sláva, Člověk s člověkem, znán, nepoznán, V jednom bezdnu neprůzračném splynou, A zlé, dobré – jedna kryje tráva! * * * Mezi dvěma chaloupkama Roste tráva zelená, Pros, panenko, pána boha, Abys byla brzo má. Než tu trávu posekáme, Jak bychme se rmoutili, Kdyby nám ji cizí lidé Před očima požili. Zašlapaliť by nám věru Všecku radost na světě, Protož vínek z jara splítej, Pokud luh neodkvete! * * * 243 Pověz směle, Co v tobě žilo, zkvetlo, vřelo, Dřív než tvá duše utonula A srdce světu odumřelo. * * * Tiše jen, tichounce, větříčkové, vějte, Tichem podvečerním neste pozdravení, Známému rovečku o hoři zapějte, O žalu, jakémuž v světě rovno není. V zašlapaném hrobě bezným pod keříčkem Anděl mého dětství, chladná zem ho kryje, Jediný můj strážce v životě celičkém, Jediná má láska, již věk nepodryje. By nebyly zhasly drahé oči tvoje, Byly by mne slepce skvělou vedly drahou. By nebyly vyschly vřelé lásky zdroje, V srdci svém vznešenou byl bych proslul snahou. By tvá ústa navždy byla nezmlknula, Květiny sypavše blahých poučení, Jaké bys myšlenky byla mně vnuknula, Duši ku blahému vznášíc osvětlení. Ó máti, matinko, ztracené tvé dítě Slzami hrob tuhý marně odměkčuje I rukami svými z zemi kryjící tě Minulost zapadlou marně vyhrabuje. 244 Nezbývá než slzí a žalné zpomnění Na chvíle andělské, objetí sladinké, Kde jsem na tvém lůně v blahém rozevření Nebesa prolétal – žití mé jedinké! * * * Zhlídnuv ji třeba z dálky jen V přeluzný jsem se ztopil sen, Bylo mi jak by nad oblaky Čarovná peruť povznesla mne, Kde před oslněnými zraky Se nebe celé odekrylo A přání tajných hnutí klamné Z jícně rozdujeného citu Toužebnost sladkou vyvábilo. I bloudě nebes po blankytu, Zapomenul jsem u zchvácení Na život, na svět, na vše kolem, Po ní jen v luzném zanícení Touže s nesmírným srdce bolem. Jak blaze mi v tvář její zříti, Jitřenky mé toť zjevení, V trudném jsoucnosti zatmění Blažší však bylo by umříti Mně na rtech jejích v ulpění. * * * Jarní zjevy! – Pomnívám na tě, poušti tichá, 245 Jako na ráj povzbylý, Po němž vyhnanec marně vzdychá V snách zočívám kraj přemilý A zasléchám z povzdálí zpěvy Mne vítající ze všech houští, Jak vítávaly dítě pouští! * * * Mrtvás, uzavřena milostná tvá víčka, Mladé tvé srdéčko z jara uvadlé! Růže opustily utuhlá tvá líčka, Slunce jara tvého z rána zapadlé. V oblacích se duše tvá co anděl skvělý Vznáší ku pramenům věčné jasnoty, Hluboko pod tebou země pro tě želí, V zármutku po tobě kvítí samoty. Nebude slavíka po celém zde háji, By si nezaplakal pro tebe, milá, Nebude květinky v osiřelém láji, Vřelé by slzinky nevyronila! Spatříš-li z tvé říše při luniném svitu Na zkropeném hrobě muže v truchlení, Pomni, že to Strachkvas v tajemném ve skrytu Pomejšlí na tebe, drahá, pomstění. * * * 246 Osamělý jako strom kdož na života širé poušti Nepěstován, nepovšimnut v bouřích k síle dozráváš, Velké zámysly své skryje v tajůplných stínech houští, Aniž za mzdu pocty liché duši svou kdož prodáváš, Nikdy kdos nevmísil hlas svůj do Satrapův hlušných sborů Zříš zbystřelým zrakem vnikův do soběckých luzy ctností, Plané chvály si nevážíš, nehrozíš se slepců zlosti, Na zjevení pravdy čekáš, stoje světla u otvoru, Svatý prapor čistolidství navzdor lupičům odkrýváš, Marná tmy lásky pěstounů snažení podrýváš, Tobě, od matčiných úst kdos prvním dnem už odtržen, Ve vínkách bez viny vyhnán z dětského lásky ráje, Bez ukolébávek prosnil trudný mladistvý sen. * * * Zbloudilou-li kterous Luna zář Na výzvědy tajů vyslala, Hořem v mrak svou skryjíc tvář, Přes palouky dále chvátala; Hvězda kterás jestli utkvěla Nad chýžemi jenom chvilinku, Skvělou roníc slzinku, Odvrátíc se jinam zaspěla!? * * * Leč dál poněkud z lesa ven Šíří se luh, jasní se den, 247 A by nebylo pověstí, Sotva by ladnějího stálo Chodcovi mdlému přícestí, Jež by ho k odpočinku zvalo. Avšak pověsti strašlivé Perutě rozložily své Nad veškerou kol krajinou, V šedou je halíc mlhu svou, A kdož se cestou tudy bral, Chýžkám se v strachu vyhýbal. Nerádno člověku prý zříti Místa, kde tajné vládnou moci, Kde hrůzy, jimž se bylo skrýti v té pusté vlhkých stínů noci, snad žádný čas víc neosvítí! 248
BÁSNĚ Z ROMANŮV A NOVELL
VYBRANÉ.

[249]
PÍSEŇ BERTINA. [Poutník. Květy 1835.]
Na jezeru, na hlubokém Labuť žalostně přebývá; V temnost hledí smutným okem, Poslední si píseň zpívá. Žaluje, že šedé mračna Jarní slunéčko zatáhly; Žaluje, že chladné větry Květy milostné poprahly. Mutně krajinou se snáší Poslední labutí pění; Než však měsíc stoupil s háje, Klesla v hloubku – víc jí není. Vlny noční, vlny temné, Proč vy žádný cit nemáte? V lůně vašem srdce jemné, Srdce labutí chováte. U jezera jinoch bloudí, Hory, doliny probíhá; V ruce harfu, v srdci bolest, Žel se krajinou rozlíhá! 251 A na břehu, dub kde stojí, Hustý list větrem šumívá, Tam pod dubem bledá dívka V stínu libém odpočívá. Neslzí zavřené oči, Aniž lkají ústa více; Měkké vlásky oblétají Jihem liliové líce. I tam jinoch v hoři sedá, V truchlivé strun rokotání, V duté harfy znění mísí Žalostivé bědování. A na hrobě mrtvé dívky Zoufanlivý on přebývá, I své žely, věčné žely K smutným zvukům harfy zpívá!
ADÉLA. [Adéla. Květy 1837.]
Vyrvaných květů vnady pozemské Procitnuly, tvé ověnčivše čelo; Však nad ně co byly růže panenské Na sličné tváři tvojí, Adélo! 252 Všech diamantů v slunci se skvoucích Jasno se v záři tak vábně neskvělo, Co jedna perla slzí tvých žhoucích Na růžové tváři tvojí, Adélo! Tvé srdce jedinkým mně bylo rájem, Však dlouho obývat v něm mi nelzelo; Spočíváť mrtvo v stínu pod hájem, Lkáť ozvěna se mnou: „Adélo, Adélo!“
PÍSEŇ KLÁŘINA. [Hrobník. Květy 1837.]
Jak chladný vír a temná noc Se kvapem v život probírá: Jen jedna s výše kyne moc, Z níž hvězda jasná pozírá. Poslední záře plápolá, K temnosti hvězda klesá zpět; Ó, tichá hvězdo – lásko má! Proč v dálku tvůj tě nese let? Ty spěcháš pryč? Zas temná noc Započne chladit líce mé; Nekyne žádná s výše moc, An hvězda má již neplane! 253
PÍSEŇ HARFENÍKOVA. [Sigurd a Alfsola. Květy 1839.]
Smí před tebou se harfa má ozývat? Zbudit se tobě struny dřímající? Smí stařec o milosti tobě zpívat, Ty hvězdo nejkrásnější v severu? Poslechni tedy, děvo čarující: Jeden se snaží tebe duch ochvívat, Jedno umírá srdce milující Pro tebe na melarském jezeru! Meč rekův spí po boku zkrvácený – Roh marně pána k honu v les svolává Bohatýr nejslavnější – zarmoucený, V myšlence s tebou v sadě se baví, O vítězství se jemu víc nezdává, Co obraz tvůj mu kyne zasvěcený; Onť srdce, ruku, říši ti podává: Zda vůle tvá milence uzdraví?
RŮŽE SIONSKÁ. [Blouznění, 1857.]
Růže Sionská, dnes jsem snil o Tobě; Vyrostlas maní, avšak u výkvětu Přeskvělém dalas výhost světu A v tichém jsi se uložila hrobě. Slunce Tě marně k ulíbání hledá, – Kde naše růže? hvězda hvězdy ptá se; 254 Stín šepce: Ulehla si v plné kráse, Hrob obejmuv ji, nazpět víc ji nedá! Blažší jsou na Tvém prahu dnové A okamžik u nohou Tvých, Než život v síni palácové, V rájích od Tebe vzdálených! Sladší slovíčko z milostných Tvých úst, než hudba nejluznější, A byť i harfy andělů Se k písni schvěly, vznešenější Nad souzvuky sférických snů! Má láska tajemstvím jest mým; Za celý svět ji nezjevím. Ni hled, ni ústa nevyzradí, Kterých lesk očí mne roznítil, Ký obraz život můj osvítil, Čí slovíčko mne nebem vnadí, V jakých se touhách srdce svírá A v jakých žalech duše zmírá! Vážný jsem před Tebou a zasmušilý, Chladný pohledem; sotva si Tě všímám; Však v srdci plamen hoří bleskočilý A v samotách Tě, blahosti má, vzývám! Ozvěny skal Tvé drahé jméno znají, Kamenům tuhým svěřuji své hoře, Vichrové lesní tajně se mnou lkají, Noc útrpně kdy skrývá žalův moře! 255 O, jdi jen, jdi svou skvělou cestou A samotám mne zanechej! Buď šťastnou jiného nevěstou A blaha svého požívej. Jen někdy v chvílích zpomenutí Se pozastav při nebohém, Jenž v nepoznaném srdce hnutí Jen po blaženství touží Tvém! Lvice, královno pouští! Hrdě pohlížíš kolem sebe, Netušíc, v stinné houšti Had že stíhá Tebe! Jak by obklíčil vášní vroucí Svěží Tvou krásu, Pohřbíc v Tvé zraky čaroskvoucí Svou žití spásu!
MARNÉ SNAŽENÍ. [Blouznění, 1857.]
Zobrazit život lásky, Jak marné snažení! Nezjevíť barvy země Ta nebes blažení, I kdyby růže Perska Na malbu slétaly, I kdyby živé lilje Pod štětcem zkvétaly! 256 Ni popsat lze ta krásná Tajemství vábivá, Byť básníci i v zoři Stápěli péra svá, Ni tvorům vdechnout hoře, Jež z klamů zřinuly, By všech i varyt struny K souzvukům splynuly!
PÍSEŇ V DUCHU NÁRODNÍM. [Blouznění, 1857.]
Za horu, za horu, za vysokou, Odvezli družbové milenku mou, Družičky zpívaly, kantor jim hrál, Nevěsta plakala, ženich se smál. Po lesích hledal jsem po zelených Památky ztracených blažení svých; Památky našel jsem – moje milá V podhájí řešínském odpočívá.
Z ARIELOVÝCH ZÁPISKŮ. [Blouznění, 1857.]
Jakou se těší výhodou Tvář hlaďounká, ústrojné tělo, Vzhled jasný, duchaplné čelo – Komuž jsou dány přírodou? 257 Sličnost se hravě v srdce vloudí! Leč žádné kde nevábí vnady, Tam citů neplatí poklady, Osamotnělé srdce bloudí A nyje. Přelud někdy snivý Oblétne víčka roztoužená, Pláče však duše přesoužená, Že osud není spravedlivý! – Nejsem-li světu odcizen? S chorobným tělem chudobu A žal svůj nesu samoten, Až bídu svou i nezdobu V první věčného světla den Na věky složím do hrobu!
PÍSEŇ ARNIMOVA. [Dunin Vlast. Lumír 1858.]
V dalekostech nedostihlých Zoře žití mého rdí se, A nad mořem rozbouřeným Má neznámá hvězda skví se! Popřej síly, tvůrce světů, Abych snes ta muka hrozná, Až hled odloučenou duši Mou na tváři její pozná! Až se jediné té dotknu, Kteréž nerovná se žádná, 258 Bez níž mi i nebe pusté, I pozemnost liduprázdná! Až jí, co mne rmoutí, zjevím Pohleděním, tknutím, slovem! Až dech s dechem v jedno splynou V lásky moři rubínovém! V moři, v jehož luzném bezdnu Jiskra z ní by mne prochvěla, A nad splynulými by se Brána země uzavřela!
PÍSNĚ TUŠINSKÉHO. [Hedvika, 1858.]
I. I.
Na sladkých zpěvu perutích Zalétá k tobě duše má; Ve hvězdném lesku očí tvých Svým žalům útěchy hledá!
Ty však odvracíš oči své – Pro mne tvé hvězdy nesvítí – A ve tmách hyne srdce mé, Neschopné jsouc odřeknutí! Ó, kéž by nebes tajná moc Mne zbavila těch trapných pout! Kéž bych po žití dlouhou noc Na tebe moh’ zapomenout! 259
II. II.
Pravěký, bujný lidstva květ, Zkoumaje zjevy života, Vyvodil, nestálý že svět Jest marná pouze nicota.
V hlubokých bloudě mrákotách, Utonul v svodném návalu A v divých požívání snách Nepoznal ducha zápalu. Tu z modrých nebes klenutí Jasný mu anděl přiletěl A hnutím skvělých perutí Se vešken obor rozechvěl. V milostném jeho úsměvu, V lehounkém křídel zachvění Spočíval pramen nápěvů, Uměny božské zjevení! A nová zřídla života Zem chřadnoucí osvěžila A marná světa nicota Se mžikem v ráje změnila. Ba rájem stal se pustý svět, Perutí zvuků povznešen, Z prachu se pozdvih’ lidstva květ Zápalem božským unesen! 260
ZPĚV HRABĚNČIN. ZPĚV HRABĚNČIN.
[Jan Zach, Dalibor 1859.]
Viz kolem hory v záplavy stopeny, Zelené nivy rosami skropeny! Ve vodách ranní se ohlíží květ – V moři rubínovém plyne svět! Po lukách slily se v sluneční blesky Všech diamantů barvy a lesky, A každým jitrem půvaby nové A vše jen k lásce, k lásce zove! Zářící po horách slunce viz plameny, S blankytné oblohy sypou se plameny, V objetí mámícím země vše Jak dechem vášní síla mře! Rozčilen cedr v zážehu zmdlívá, Roztoužen jilm kol kmenu se schvívá – A každým polednem půvaby nové A vše jen k lásce, k lásce zove! Povzdálným soumrakem vznáší se zpěvánky, Nad dolem ztišeným vzlétají červánky, Obzor na růžných ulpívá rtech! – Zápachu květin, balšamů dech, Obětní páry na stinném háji Hravý větřík do dálky svlájí – A každým večerem půvaby nové A vše jen k lásce, k lásce zove! 261 Vichřice vzdychá v haluzí temnotách, Po nivách chvějí se violky v dřímotách, Růži se o zpěvu slavičím zdá, Sníc vodní lilie s vlnkami hrá; Zbuzené harfy dotknutím lyry K žalostným tónům se rozzvučí struny – A každou nocí půvaby nové A vše jen k lásce, k lásce zove!
Z VERŠŮ FRIDERIČÍNYCH. [Na poušti, 1863.]
Kde jsi? ty, v dětinných jenž v hrách Jsi sestrou nazýval mne svou? Netušíš v jinošských svých snách, Že již jsem tvojí milenkou? Vždyť slabé proutky vzrostly v stromy, Jakž cit by v srdcích nebyl vzrůstal? V dálkách od sebe naše domy – Leč duch můj na tvém blízku zůstal!
PÍSEŇ DUŠANOVA. [Na poušti, 1863.]
Trampotám všem navzdor žij, Přidržuj se žertů; Zpívej, miluj, tancuj, pij A vysměj se čertu! 262 Nechť se, kdo chce, kaboní, Vzdychá po milence; Já, kde růže zavoní, Tam si pletu věnce! Od sklenice nevstanu, Pokud krůpěj vínka, Aniž v tanci přestanu, Pokud cimbál břinká. Zmoudření to jediné, Drž se toho světe! Blázen, kdo si pro jiné Marně mozek plete!
IMPROVISACE DUŠANOVA. [Na poušti, 1893.]
Co se ohlížíte Na smetiště cizé? Do sebe hleď každý, Kde a kdy ho hryze. Zrak váš ledva stačí Vlastní na pohromu; Jiný kam se hrne, Co jest po tom komu? Zoufalství a bídy Kdyby červ mne sžíral, 263 Hladem kdybych kdesi Za plotem umíral, Žebrat kdybych chodil Ode domu k domu, Sám-li to chci snášet, Co je po tom komu? Zemdlen kdybych všedním Světa klopocením Aneb donucený Lidstva povržením Pověsil se na kmen Nejbližšího stromu, Své jen hrdlo připnu – Co jest po tom komu? Za své jenom ctnosti V ráji se vyválíš, Za své jenom hříchy V pekle se popálíš; Máš-li sílu, stav se Proti ranám hromů – Jsi-li slaboch – uteč, Co je po tom komu? Jsi-li sluncem, svítej A zahřívej světy; Jsi-li půlměsícem, Ozdob minarety – Jsi-li mudrc, vdechuj Boha do atómu, 264 Jsi-li blb – věř blbům Co je po tom komu? Buďsi důmyslným Nebezvěstí poslem, Buďsi zatročilým, Nevědomým oslem, Jen, kdo s tebou nejde, Nezlořečej tomu. Každý má svou dráhu, Aniž po tom komu!
PÍSEŇ HLASIČOVA. [Na poušti, 1863.]
Za tiché noci májové U hvězd se usmíváni Zjevil se tvorům toužícím Ráj srdcí – milování! Dvou slétnoucích se blesků mžik, Dvou duší se poznání, Dvou světů vroucí splynutí K věčnému upoutání. Tu dechem božským zaváty Prchly zármutku mraky. A blaženstvím a zápalem I mé vzplanuly zraky; 265 A jiskry srdcem rozlétlé Se v jeden plamen slily A v nebeském se procitu Myšlenky světa kryly. Mladistvý klame, krásný sne, Ty, v nebe nahlédnutí! Proč v kalných proudech života Jest z tebe procitnutí? Proč rajským hrozí květům tvým Chlad, bouře – zahynutí? – Jak blahé v tvých by bylo mhách Na věky utonutí!
SLOKY IVANOVY. [Na poušti, 1863.]
Jen jedna pravda, jakož krása jedna V rozličné světův skvítá obdobě. Úsměvy Máje, mrazivé sny Ledna Jsou jedna duše v dvojí podobě, Z bouře i z jasna kyne výhoda A věčně dobrá jest jen příroda! Kdož tajemství však zná, v nichž ona rodí? Kdož v dílnu bezdného nahlédnul světa? Kdož nebe proniknul kdy větrolodí, Kdož jiskru zná, jež z prachu život plodí, Kdož popel zkoumal, Fénix z nějž vylétá? 266 Vy oči zkřehlých školních trpaslíků, Vše látky znáte, drápy, lebky, červy, Krájíte srdce, zpytujete nervy, Zkoumáte síly mluvu i kyslíků, Však kdo-li se vás: Co jest život? – táže, Hle, moudrost vaše na smrt mu ukáže. Soustava, škola! křiklavá to hesla; Věřícím žákům snadno kázati! Však nelze ducha k kostrám vázati, Když k plavbě v nebe uchopí se vesla, By k zřídlům světla věčného se vznesla. Nedajíť rukami se chytat mraky A marně do mhly vysíláme zraky. Co za obzorem vězí, neuzříme, Ni pod zemí co na nás čeká, zvíme. Duch touží dál než tam, kam smysly stačí, A vaše nedovedné učení, Jež božskou peruť do mhly zemské tlačí, Jen šeré zbuzuje v něm tušení O pravdách, v nichž se božská moudrost zračí. Jakž zcela jináč chvíle zápalu Nás sprošťují otroctví návalu! Ty chvíle blažícího odpoutání, Kde duch se stápí v zřidla zjevení, Perutí zdoben krásných vidění A věšteckých v snách slaví z mrtvých vstání! Byť se i školy rozpadaly v rumy, Nezajdeť pravda krásy u výkvětu. 267 Nad zbořeništěm papírových světů Zjevením věštců rodí se svět dumy!
Z RACKOVA DOPISU. [Věčný ženich, 1863.]
Za tou naší stodolou Pase se tam kráva; Bratr můj se bude ženit, Sláva, jemu sláva! Nevěsta prý hezounká Z velkého jest statku; Kterak on tím potěší Tatíka a matku! Svatba bude veselá Těš se každá hlava; Celá ves se raduje, Sláva, vám všem sláva!
PARODIE. [Věčný ženich, 1863.]
Jedna klisna druhou kopla A ta bolestně zařehce! Co pak je to všechno platné, Když já chci a ona nechce! 268 Jedna husa druhou štípla A ta zle zaštěbetala! Co pak je to všecko platné, Když mi ona kvinde dala! Pes náš celou noc dnes štěkal, Teď se v potoce kdes brodí; Co pak je to všecko platné, Když má Anka s jiným chodí!
Z FRANCOVA RUKOPISU. [Věčný ženich, 1863.]
Hu! bych propasti zřel díru, Bych se do ní mohl vrhnout! V srdci bouř a v ruce lyru, Dal bych od zoufalství víru Na věky se věkův strhnout! Mrštil bych tím bídným světem V měsícovou tvrdou skálu, Až by prudkým pohnán letem s kamenným se srazil světem – Prasklá struna na cymbálu! Kéž by do dne devátého Střelní prach jen s nebe pršel, A v den desátý z puklého Mraku bouří strhaného Hrom a blesk na zemi sršel! A tím bleskem prach by chytil 269 Na dva lokte s výši padlý, Hu, jak by nám pozasvítil! Podešvy by vám roznítil A rozmlátil svět váš svadlý!
PÍSEŇ. [Věčný ženich, 1863.]
Přišel befél z lontu Na sedláky, Aby chystaly kvartýry Pro vojáky. Přimašírovalo Do vsi vojsko, I tu bylo hned všem pannám Hrozně ouzko! Jeden tam byl kfraitr, Ten měl holku, Byla to už stará známost Z dávných roků. Byla to Marjánka Voříškovic, On zas byl Kozlíkův Matěj Z Maštalovic. Marjánko, dej pozor, Už jsem přišel! 270 Těš se, je-li tomu pravda, Co jsem slyšel! Nevěř, můj Matějčku, Lidským klepům, Zůstanu ti vždycky věrná Věčně věků. Však po capenštrajchu Matěj číhal A nevěrnou podvodnici S jiným potkal. I hned vytáh pagnet A napřáhnul; Na štěstí však jenom rukáv Jí roztrhnul! Utekla, a Matěj Ji nenašel, Až na dlouhý marš zas brzy Pryč odešel. Od těch dob se Matěj Hrozně trápil A skoro každičký den se skrz ni napil. Marjánka se vdala; Ale zle je, 271 Muž jí denně předhazuje Zas Matěje. Tak se pro tu lásku Všickni trápí, A to pro hroznou nestálost Ženské hlavy. Nevěřte, mládenci, Pannám pranic, Málokterá za co stojí, druhé za nic!
KRÁSNÁ UTOPÍNA čili BÁCHORKA O ČERVENÉ KARKULICI. [Věčný ženich, 1863.]
Byla jednou jedna dáma A ta dáma byla krásná, A ta krásná dáma byla V české zemi velmi vzácná, Neboť, slyšte! měla ducha – U ženské to div divoucí! Sličné tváře, hrdé čelo A pod čelem hledy žhoucí. 272 V očích plamen, v ústech slova Moudrá, mocná, obrazivá, Stříbrozvuká – ne z olova, Jakž u nás přečasto bývá, Diskursy kde dřevěnými Našich nevědomých slečen Člověk bodlavým jak trním Co mučedník bývá vlečen. Přec podivné měla vady; – Módy nic si nevšímajíc Neposlechla ženské rady, Všední způsoby neznajíc Nenosila botky z Vídně, Ni z Paříže rukavičky Aniž v Londýně šil pro ni Krejčí anglické sukničky. Její kadeře neznaly Pačuli a fleurpamadu, Nechodila do Bubenče Ni na Žofín na parádu, Slovem, byla prostomilá, Duchem velká, vnějškem skromná A vstříc našim módním dámám protisada přeohromná. Leč bylo zde vady hrozné, Pro kterou ta hrdosmělá Krásná dáma v davu světa Ostávala osamělá. Šílená je, šeptali si 273 Lidé, potkavše ji kdysi. Hejskové se vyhýbali, Slečinky se posmívaly, Staré dámy na ni lály, Malí lidé nezkoumali Jí a velcí proklínali, A to všecko pro nešťastnou, Již nosila na ulici Místo módního klobouku, Červenou jen karkulici. Jest tomu už hrozně dávno, Co se tady objevila; Tenkrát ještě málokterá Baba v kalhotech chodila, Zajíci kord nenosili, Oslové knihy nepsali A lecjacís tupohlavci Na mudráky si nehráli. Tenkrát naši harmonii Nepletly falešné tóny, Ženské nekolíbaly se Prahou jako hluché zvony, Více mužů tenkrát bylo Bez hlazených rukaviček Sic, leč taky bez zpuchřelých Slabých, plazivých dušiček. Tenkrát ještě český básník, Dobrý český verš když skoval, Nebál se ho uveřejnit, 274 Aby se jím neblamoval. Tuším, že se tenkrát mečem Více psalo nežli perem, Což písaře ochránilo Literárním před malérem. Čas byl tedy zcela jiný Bez novin, bez krinolíny, Ale navzdor tomu všemu Spanilé přec Utopíny Každý se jen bál a štítil A vyhýbal se tím více, Čím divněji jí slušela Ta podivná karkulice. II. II.
Půl světa, jejž ustvořili Mudrcové a básníci, Věru pouhá jest pohádka O červené karkulici; Let do modra, planý výbuch, Běhání kol prázdných mezí; Ale žádný vpravdě neví, Co v té karkulici vězí. – Když matinka pohádkami Dětskou chtivost nasycuje A báchorka za báchorkou Mladou mysl osvěžuje, 275 Až výprávek látky dojdou, A mlaďounký neposeda Pohádku chce, pokoj nedá, A matinka myslí, hledá A neví, co dále říci, Tu mu začne vypravovat O červené karkulici. Života to věru obraz K smíchu, věčné slibování: Budu vypravovat, budu, – Nedojde však k vykonání! Tak ta divná karkulice Znamením jest věčných slibů, A kdo se jí chce dopídit, Ten po stráni chytá rybu. Pouhá straka to na vrbě, Pouhý holub to na báni, Až posléz nevěří žádný, Že cos pravdivého na ní. Jsou zde ale pamětníci, Jižto o ní cos zvěděli, Leč potázáni, žádnému Pravdu povědít nechtěli. Klicperův prý Divotvorný Klobouk jest co podobného, A kde karkulka se zjeví, Zradí vše prý, což lživého, A ta divná karkulice Pravá to čarodějnice, Jak se na hlavu jen vsadí, 276 Všechny šejdy světa zradí, Žádná lest prý neobstojí; Protož svět, jenž rád si zalže, Se té karkuličky bojí. Snadnoť tedy pochopiti, Proč se krásná Utopína Všady s úžasem potkala A co toho byla vina. Mysleliť, že krásná sice, Ale zlá to čárovnice, Jíž k zlým čarám pomáhá prastará ta karkulice.
Přišel k slečně dohazovač Od ženichů vyslán mnohých, Mladých, starých, chytrých, hloupých, Nízkých i vysokorodých, Způsobem dohazovačů Promluvil k ní drahá slova, Jak jim učí duch dnů našich, Jak je zpívá nová doba.
III. III.
Slečno, proč je vám tak ouzko V naší krásné, staré Praze? Tretka věru nepatrná Odstranila by nesnáze. Na sta módních mladých pánů 277 O vaši se lásku snaží, Tisíce obstárlých srdcí Po úsměvu vašem baží; Jen nebuďte tak ukrutná A dejte si přece říci, Odložte aspoň před lidmi Tu nemódní karkulici! Jeden z pánů těch má panství, Druhý peněz v přehojnosti, Jiný tanečník výborný – Tam – muž slavné výmluvnosti, Nadějným je praktikantem Ten – onen vysoko slouží, Ten zas bude jenerálem, Pro vás-li se neusouží. Tamhle ten zas verše píše Velmi draze oceněné, Onen druhý zas do novin Články slavně odměněné; – Studenti a kavalíři, Umělci a oficíři, Všickni tajně po vás míří, Každý žádá vás pro sebe, Tuší, že jen s vámi nebe! Než poslechněte jen rady, Odložte jediné vady – A nenoste na ulici Tu šerednou karkulici! Ani jeden z těch všech pánů, Již před lidmi na vás lají 278 Milujíce vás potají, Odložíte-li tu skvrnu, Nedopustí na vás hanu! Jenom pomněte, že módy Panují teď zcela jiné, A kdo se jich v davu mine, Dojde na světě jen škody. Co pařížští velkokrejčí V módním světě ustanoví, To malým krejčíkům světa Módní monitér hned poví; A jak ti tam přistřihují, Podle toho po Evropě Krejčův cechy se spravují. Jsou to krásné, vkusné módy, Odtamtud co přicházejí, Škoda, že po krátkém žití Brzo zase zacházejí! Hleďte na sličné kloboučky Bibi, Paré, Li, Pamela, Na ty rozmilé obloučky Fébus, Barcelon, Adéla, Na vlásenky à la Bourbon, Na vrkoče orleánské, Na kadeře á la Sand, Na turbany l’orientské! Jedna nosí to, ta ono, A každá se v jiném líbí, Leč té vaší karkulice Žádnému se nechce více!
279
IV. IV.
Takž k ní dohazovač mluvil, Všechny módy jí vykládal A o rozmanitých gustech Dlouhé řeči rozepřádal; Takž nebohou Utopínu Podivnými články mučil, Jakž se z denních módních novin Nazpamět je byl naučil; Ona však jej vyslechnuvši, Zkrátka mu odpověděla: Nebyla bych Utopína, Kdybych na ty řeči dala I na gusto vašich pánů, Vašich slepých pánů dbala. Kdyby zítra přišla móda Nosit tuto karkulici, Neopováží se žádný Bez ní vyjít na ulici A jak teď lajete, před ní Byste potom se klaněli A kde by se objevila, Slávu její vyzváněli. Rcete pak těm mladým pánům A těm starým pragalánům, Jiné že jsou moje cesty, Nechť si hledají nevěsty Mezi Bibi – Pamelami, Žádný spolek mezi námi! 280 Za millionův tisíce Nespustím se karkulice!
Odešla, a od těch časů Kdož ví, kam až zabloudila? Zdali se kde přece vdala, Aneb zlostí usoužila? Sedíť as co stará panna Za kamny kdes u přeslice, Čeká, do módy až přijde Její zase karkulice ; A že v módu nepřichází, Proto se jí lidé smějí A pohádkou o karkulce Z dětí chutě po pohádkách A báchorkách vyhánějí. Poslyšte, mládenci, panny, Čemu pohádka ta učí: Že se někdy pro maličkost, Pro domnělou módy sličnost Člověk na tom světě mučí; Leč o krásné Utopíně Nedá s jistotou se říci, Jak as dlouho čekat bude, Nežli móda zase uzná Její starou karkulici! 281
PÍSEŇ VIOLINA. [Morana, 1874.]
Noc tichá kouzlem svým když poutá duši tvou A luny jemná zář se vznáší nad tebou, Mír v srdce vlévajíc a ladný budíc sen, A jih když přivlaje, houštinou zachvívá, A slavík v dřímotu lesiny uzpívá: Tu pomni, milený, že nejsi samoten! Té noci stín a klid můj jediný je svět, V těch zářích luniných i můj se stápí hled, Od tebe vzdálená sní s tebou duše má! Šum listí šepce ti o tajných tužbách mých, A z vroucích prsou dech zanáší k tobě jih, A slavík zvěstuje ti v písni – že jsem tvá.
Z POPĚVKŮ KNIFFOVÝCH. [Morana, 1874.]
Sobě věnuj všecken um, Málo mluv a hlas svůj tlum: Před vyššími vždy se skrč, Na nižší však nezavrč. Ber, kde lidé nehledí, Nech, o čem se dovědí! Vskutku dobře jez a pí, Tajně miluj, pevně spi. 282 Když máš dost už, nechtěj víc, Ostatní je všecko nic. * * * Láska je vždy hezká věc, Ale manželství je klec. Žena úzké mřížky splete, Adio, ty krásný světe! Muži chce se zatoulání, Žena pořád na číhání. Sám se nesmí pobavit, Ona musí při všem být, Musí ode všeho mít, S mužem jíst a s mužem pít, Kdyby mozek jeho nebyl Pod lebkou zabedněný, Obrátíc ho na rub, vlila Do něj by své myšlení! Jestli muž však vůlí svou Ženě v něčem neshoví, Spustí ona motykou A je rámus hotový! * * * Není, není, není víc, Co mi užíralo plic. Všecko pošlo, já jsem zde, Ale nikdo neví, kde. 283 U plného teď plecháče Srdce vesele mi skáče; Proto ostanu co živ Tichý bumbál Guntram Kniff!
284 PŘEKLADY.
[285] IVAN KOZLOV: MNICH. Pověst kievská. [Květy 1840.]
Věnování slepého básníka manželce svojí.
Tobě, drahá z časů blažších přítelkyně, Jenžto ses mi v žalu trpkém těchou stala; Tobě, věrná dítek našich ochrankyně, Píseň moje v srdci vděčném dorůstala! Ano, psalť jsem já ji v trudném zamyšlení; V noci, kdež mým žalům spánek neulevil, Tu můj duch, doslechnuv tajné popuzení, Veškeré své hoře v tiché písni jevil! Na harfu mou hojných slzí nakanulo, An jsem o bolestech mnicha svého zpíval – Jakých bludů před zrakem mu zaplanulo, A co touhou, marným bojem dobýt chtíval! S ním jsem bolestných ran srdce živě cítil, S ním jsem bloudě po končinách cizích kráčel, S ním i v dědinách, jež tokem Dněpr máčel, Zdmutý jeho vzdech i prsa moje znítil; Protož píseň moje zavzní opravdivě! Jakož on, i již dávno v sobě skrývám 287 Žal i blaho mládí, a duch odvážlivě V ráj se vznáší, jehož ve snách používám. – Viz, mně svět se jeví mrtvým, noc je kolem, Nezřím na červánky žhoucí, na barevné, Na květiny, z jara blyštěcí se polem, Na přátelské oči jasné, srdcejevné; Jako stín jen v poušti, mezi mrtvolami Bloudím – mrtvol sám – živ, v životě přec ničím! Jedno mne jen vznáší nad pozemské klamy, Zdržujíc mne, že svůj život sám nezničím: Tys to, choti věrná, a vy, dítky drahé! Na vašich tu prsou noc mi k blahu svítá, U vás cítí pěvec zářit slunce blahé A na blízku vašem doby šťastné čítá; Takž i květy v nočních luhách podřimují Bez světla, jichž dechy krajinou přec dují.
1. U Kyjeva, kde se Dněpr valí, Kde kol břehů zvučné šumí pěny, Strmí v tmavém lese, na ouskalí, Klášterního krytu příkré stěny; Vůkol bílá zeď je ovrubuje, Čtvero věží k nebi vystupuje, Na oustředí slavný pne se chrám, K modrojasným hledě výšinám. Poblesk sluncem ozlacených bání Do daleka svítí pustou strání; 288 V chodbách cely, u každé z nich klekátko, Svatých u vrat pro poutníka sedátko; V kapli divotvorný obraz kyne. Poloukryt za lípovým listem Nedaleko čerstvý pramen plyne, Hojíc neduhy v svém toku čistém.
2. Na hory a doly noc se schvívá, Sluneční tvář do mraků se skrývá, U večerních větrů chladném vání Tichne na pastvinách radování; Také lovců trouby nezní více. Ticho vůkol, jenom zvonků znění Na tříspřeži a s ním vozků pění Soumrakem se nese po silnici. V chýži sotva kde již kahan svítí; Luna jen se nad krajinou třpytí, S hvězdnatými rozlévajíc sbory Lesk svých tváří na doly a hory. Podřimujeť klášter v noční době; Na chvíli se věž jen probudila, Dvanáctá když na zvon uhodila; Ostatně tam mrtvo jako v hrobě. – Jenom v jedné, skrovné, tiché celi, V prachu u oltáře posvátného Mladý mnich bdě klečí, v prsou žely, Smutkem tráví noci žití svého. 289 Červ mu tajně mladé srdce zžírá, A kdo uzří zasmušilé čelo, Pozná, že se bolest uzavírá Zoufanlivá v unylé to tělo. Jaký žal však u něho se jeví, Odkud mnich as rodem – žádný neví, Aniž místo, kde byl dříve dlíval, Ani jméno, jímž se honosíval, Nocí tajnou vše to uschováno! Že jej ale kletba postihuje Osudu a srdce naplňuje Zoufalstvím, to v tváře jeho vpsáno! Pozdě jednou v noci ku klášteru Uchýliv se, oděv řeholníků Na se vzal, i zůstal v sboru mnichů. K žádnému však z bratrů o důvěru Neklonil se – žádnou nedaroval, Zvědavým se uhnul; jen kdy k chóru Lkavý zvonek o půlnoci volal, Zazněl i hlas jeho v hlučném sboru. Takž i žaluplné vzdechy časem Pronikaly varhan dutým hlasem – Stesky jeho! Jindy strašné lkání Rušívalo mnichů modlívání – Žaly jeho! – Často probuzen Divokými sny, svůj tichý stánek Opouští a bloudě mine spánek, Na hřbitově očekává den; Aneb v hluboký se zabrav sen, U skrytého zřídla mlče dlívá. 290 Nyní zemdlen – k smrti připraven, Slabý na loži tu odpočívá.
3. S křížem v ruce převor ku bledému Vkročí mnichu s těchou, s požehnáním; Hluboký však vzdech se umdlenému Z prsou vine; s chvěním, s pousmáním Zoufanlivým vůkol hledí; vstává Z lože – nelze však se narovnati; Promluvit chce – slov se nedostává; Hrůzný sen se zdá jej oblétati, Dávným hořem zrak mu ovinuje, Bolestmi jej znova naplňuje. Zpomíná snad na minulé děje? Žehná doby zašlé – aneb kleje? K těžkému se boji připravuje – K smrti! Ústami, hle! pohybuje, Procitne – a velké slze roní, K převoru se nahne, hlavu kloní, Hlasem šeptavým pak vypravuje:
4. „Člověku, ach, promiň zsinalému, Kterýž trudem nábožnému lidu 291 Rušil mír a místu posvátnému Klášterního neposkytnul klidu! Mně již prvním k žití probuzením Prsa vřela bolným zahořením! Nepoznal jsem, kdo mě v život vstavil, Rámě matčino mě neobjelo; Času proud mě blaha dětství zbavil, Mládí vnad mé srdce nepoznalo; Spoludruhů hry mne nevábily, Zrak můj jiné vzory ozářily! Nadarmo však! Nepochopená Zaplanula v prsou láska má, A co v srdci hluboko jsem skrýval, Marný svět se tomu pousmíval. Uzavřeno tedy ve mně žilo Citů nejsvětějších objevení, Srdce žádnému se neodkrylo Při společném druhův zabavení, K jinému se připravuje stavu Hlučnému jsem odstranil se davu; Na pustinách útěchy jsem hledal, V temno lesův zanášel mne hon, Na skalách jsem divopustých sedal, Hlučný nebudil mne světa tón Ze snů mých; a za blaženou chvíli Sázíval jsem život s rychlou pílí. Duše na zemi ach! nebloudilo, Aby na mne obrátila vzhled, Mně se žádné srdce neblížilo – Zavrhnul jsem tedy cizí svět.
292 5. Po mnohé pak přetrpené strasti Starý vojín – aby v lůně vlasti Zbytek chorých dnů svých sladce krátil K břehu řeky Něvy kroky vrátil, S ním i choť a jarý, skvělý květ – Dcera, dívka sedmnácti let, Nevinnosti leskem ochvívána, Obraz nejkrasšího v jaře rána! – Otče velebný, ač hrobní chlad Do vyprahlých oudů mých se vlívá, Ač i ji hrob mnoho let již skrývá – Jaří mě přec obraz jejích vnad! Tys ji neznal! – avšak popisovat Krásu nelze – ani pojmenovat; Pomni na ni při modlitbách svých, Jenžto se již vznáší v nebesích. – S ní mi osud zživil obraz mého zdání, Srdce naše láskou zahořely, Rodičů nám zkvetlo požehnání, V moři slasti jsme se potápěli. Oltář k sňatku brzkému se skvěl, Svatební nás vínek zdobit měl; V tichém o budoucích letech snění Viděl jsem nás obou oblažení. Tu jsem díky vzdával Bohu vřelé, Že mi za to živobytí celé Jedna přece světa rozkoš dána; Po všem žalu toužení marného, 293 Po všem hoři srdce ztrápeného Ruměná mi záře lásky přána. Slzel jsem, ach, slzy radosti! Duch se ztápěl v moři blahosti. Jaká rozkoš v jejím obejmutí – Z temných snů to k ráji procitnuti! Teprv ona vrátila mne světu, Jímžto jsem co cizí v mládí květu Bloudil; teď mi dáno spočívati Na srdci a – nebes užívati!
6. Tu mě potkaly zas nové spory, Zlého osudu mě stihly vzdory. Mladík, nevěsty mé příbuzný – V Polsku zapomenuv na bojiště, V světě zkušený, však oulisný – Našel u nás domov, outočiště; Brzo se i k milence mé blížil S láskou svou a před otcem se snížil. Omámilť jej statků jejich lesk; Marný byl však lásky jeho stesk. Zvěděv pak, že já jsem příčinou Dívčího ním zhola povržení, Krvavou nám v srdci hrozil mstou – Jeho tvář však lhala lichocení. Nejskvělejší dar, nám Bohem daný, Jesti zápal srdce nevinného! 294 Uhasne-li však, hned kořen zlého Na dnu tmavém rozbije své stany. V mlze hvězda před očima hyne, Láska bez zápalu v nivec plyne, On ji nemiloval! – Tu se shrnula Na nás nová rána: matka zesnula, Matka její, matka obou nás, Těšitelka obou po zlý čas Lásky naší. Jakž zapomínati Mohl bych na drahou, dobrou máti! Když ji peruť smrti ochvívala, Laskavě se na nás usmívala, Rukou dotkla se nás k požehnání, A pak zesinala u skonání. – Nyní oulisník vystoupil znova, Užil klamu, podvodného slova, Aby otci starému se líbil. Mnohým lhaním zčernil jména mého, Přinutil pak starce šedivého Ke zrušení všeho, co mně slíbil; Ten jsa přelstěn naším protivníkem, Zrušil blahost dvojí jedním mžikem, – Srdce však již láskou spojená Nedají se slovem rozdvojiti! Snažilať se otce uprositi Dívka zoufalostí šílená; Marný vešken však byl její žel, Otec srdce svoje uzavřel. Já však ani mžikem nezoufaje, 295 Dívku objav, prchnul jsem s ní z kraje; Známý kněz pak přísném po vyznání Udělil nám církve požehnání.
7. Můj tě skutek rmoutí, otče svatý? Ó! tys posud nikdy vášní jatý K hříchu nezabloudil cestou zlou! V zoufalství viz nyní duši mou; Srdce strachem smrtelným se svírá, Mdlé mé oko, bledé moje líce Šílenost a kletba obestírá – Moje tvář se nevyjasní více! To jest vše, co z oněch dob mi zbylo! – Poslyš ale, co z mé lásky bylo: Měl jsem choť, a jí své srdce celé, Jí své touhy, jí své slzy vřelé Podav myslil jsem, že blaho věčné Ověnčí ty svazky přesrdečné. Ó, jak krásná v dívčí nevinnosti Se mi zdála! – mnohem spanilejší Ale v tajemné pak truchlivosti Jevila se choť má nejmilejší. Druhý rok již v stálém blahu plynul, Již i synáčka jsem svým nazýval, Den mi po dni v sladkém snění minul; S důvěrou jsem v budoucnost se díval, Že se otcovského odpuštění 296 Dočká milujících provinění. Však jen na čas msta se obestřela Krátký, stíhajíc nás ještě bděla! Kletba otcovská nás dohonila; Choť má žalem v hrob se uklonila I své dítě za mé provinění S sebou vzala, v věčné ochlazení. Tak se pomstil sok, tak na odplatu Okusil jsem nevýslovnou ztrátu! Tak se moje potrestala vina, V hrob ukryvši drahou choť i syna! Já však – Bože, učiň milost se mnou! – Hledě dolů v hrobku jejich temnou, Nevím, jak se potom se mnou dělo; Oko mé se nocí obestřelo, Čtvero dní mne zoufanlivé žaly Světem bez vůle a cíle hnaly; Až pak v chýži leže samoten, Snil jsem žití nejhrůznější sen. – Srdce moje v hloubi poraněné Zkamenělo, v tváři utrápené Jevilo se ducha zarmoucení. A což oko? zmrtvěl plamen jeho U přečastém v slzách uvidění Prstenu, mně po ní zůstalého.
8. Opustiv zem, co můj klenot kryla, Kde mne láska navždy opustila, 297 Slze samoten jsem bloudil pouští Jak stín po hřbitově, v tmavém houští. Dál a dále nesměle jsem vcházel. Jenom žal mne všady doprovázel, Ozýval se v roklích, v skalinách. Tak jsem léta v divých ztratil snách, Noc kdy v temno zemi zahalila, S hrůzou bouř se na les povalila, Přírodu zvouc na strašlivé boje. Souhlasila s nimi duše moje. A přec bylo hoře potěšením – Dědictvím mi bylo z lepších dnů; A tak často ve zimničném snu Bavil jsem se jejím navštívením.
9. Nechť žal srdce utrápené tíží, Milost boží vždy se k nám zas sníží; Kříž nám sešle, s křížem utěšení, Víru, naději a přetrpení! – Takž i má noc po strašlivém snu K skvělejšímu zjasnila se dnu.
O půlnoci nad potokem sedě, K nebi mrakem zakrytému hledě, Na měsíc jsem krásně vzešlý zřel, Jak se v proudu stříbrojasně skvěl. Hájem světlo mdlé se rozlívalo, 298 Ratolesti šumné zachvívalo. Srdci mému poklid ztracený Zdál se nanovo být vrácený. Procitnuv jak ze snu hlubokého, Mír mi zavál s nebe hvězdnatého. „Ano!“ zvolal jsem, „ty věčný Pane, Toužení mé jistě upokojíš! Tam mne s chotí, synem opět spojíš! Nechť se tedy po vůli tvé stane.“
Láska v zázraky se důvěřuje; Bohyně pak, nadějí co sluje, Oživila trudnou mysl mou. V oblohu jsem hleděl hvězdnatou, Jak by ona vyjevit mi měla, Temná-li má budoucnost, či skvělá? Hle, a v klidném míru objevení Pocítil jsem v srdci ulehčení, A můj v příští ponapnuty vzhled, Kdežto se mi krásný zjevil svět, Blahoplodnou naplnil mne slastí – Touhou po obecní věčné vlasti! Na soka jsem nezpomněl již víc; Nadějí jsem poklid vydobýval, Ta že, o nížto jsem stále sníval, Mně – a v věčnosti! – zas vyjde vstříc.
Často se mi o ní také zdálo, Že se s děckem, an se na mne smálo, S nebes výše dolů dívala, 299 Neb co anděl k zemi schvívala. A tu jsem si ve snu často přával, Bych co ona v světle mohl dlíti, S některé tam hvězdy dolů zříti Na svět, co tak ukrutně mnou hrával! –
Ač mě netěšilo živobytí, Přec jsem v tmavé poušti smrt najíti Nechtěl; tam má touha zabloudila, Kde jsem strávil léta mladosti, Kde se láska moje vyproudila, Kde mi zkvetly – zašly radosti. Touha vábila mne k jediné Krajině – k mé drahé otčině! Ještě jednou chtěl jsem zočit háje, Jimiž jsem tak často poběhával, Zahrádku, ty květy mého ráje, Onu chatrč, kde jsem přebývával, Nebejasné Dněpru šumné vlny, Ba i onen hřbitov míruplný, Kde, co srdci draho odpočívá, Náhrobek i květy vanoucí, Nad nimiž se růžný večer rdívá, A jež chladí rosa kanoucí.
10. Kieve, ty praotců mých země, Jasným slunce zhledem ozářená! 300 Srdce slastí zaplesalo ve mně, Když je vítala chýž oblíbená! – Vlna říčná ještě plynula, Květuplná stráň kol kynula; Lesy posavad se zelenaly, Ženců zpěvy polem ozývaly; Všecko se mi jako jindy jevilo – Jenom tebe, drahá, nikde nebylo! Hory, doly, zahrady a toky Uvítaly poutníkovy kroky. Já jen sám se cítil odcizeným V kraji, kdež mi lásky jaro svítalo; Zemi, poutající drahocenným Svazkem, oko moje slzou vítalo.
Kleslo slunce. U večerní době Hřbitov tichý, v mlhách dřímající, Spatřil jsem, a oko létající Na jejím tu spočinulo hrobě. Tiše jen jsem slzel; žádné lkání Nerušilo zesnulých zde spání. Tu mě blízký šumot probudil – Krásný obraz ducha zatrudil! Domů jede s pole rolník mladý; Na obilním voze přeplněném Sedí jará žínka, plna vnady, Při chlapečku kvítím ověnčeném. Tu mnou žalně bylo provoláno: „Proč i mně to blaho není přáno? Proč se, co mi nejdražším tu bylo, 301 Navždy v lůně vlhké země skrylo? Kdož, ach, synu mému spánky ovije? Potravouť on červů – v hrobě uhnije!“
Želem zmožen na studenou zem, Slzami ji vlaže, klesnul jsem, Hrob tam chtěje hoři svému rýti, Jim kde osud velel věčně sníti. Šílenost mne divá ovívala, V temnotách má duše zažívala, Krev mi chladla, a ledva jsem cítil, Plamen žití že mi ještě svítil; Takto mezi smrtí, mezi životem Bavil jsem se hrůzoplným snem, Až noc studená zem obestřela A má duše zas se otevřela. Procitnu, mdlým, polozhaslým zrakem Hledím kolem jako hustým mrakem. Ticho vůkol; měsíčná jen zář Oslzenou zjasnila mi tvář; Vítr skuče po hrobech tu zavíval, Jako by se žalu mému posmíval.
11. Pozdvihnuv se, luhami jsem kráčel Dále, dráhu slzami jsem máčel, Až mi ve mlhavé dálce kynula Cesta, jenžto na horu se vinula. 302 Ejhle! tu mně z houští stoupí vstříc Jezdec, nemoha se uhnout víc; Povědomy byly mě ty tváře – Poznalť jsem v nich soka svého – lháře, Původce to losu strašlivého, Vraha choti, vraha syna mého! Otče – zde naň pomsta čekala! Duše má se zlobou rozžala; Spatře jej tu na posvátném hrobě, Žádost po mstě ucítil jsem v sobě. Plamen zlosti se tu ve mně znítil – Za uzdu jsem koně jeho chytil: „Padouchu ty! zdali pak mne znáš?“ Zvolal jsem; on třesa se mě poznával; Já však, mstivá drahých hrobů stráž, Kořist svou jsem z rukou více nedával; A když on chtěl vytasiti meč, Ruka má se dýky uchopila A ji v srdci jeho potopila – Smrtí jeho skončila se seč.
Tichá noc zem celou ukrývala, Kolem krajina, nezbuzená Vzhledem slunce, ještě tvrdě spala; Žádný nebděl – jenom duše má. Z dálky komoně jsem slyšel kroky, Divé bez jezdce to vedl skoky. Tu jsem bloudil jako vytržený, Zrak můj temnotou byl obestřený; Zlý můj skutek v pomnění mne jen 303 Oblétal co zašlý, těžký sen. Aj, tu zvonků zaslechnul jsem znění, V osvíceném chrámu zbožné pění – Kroky své jsem neponášel dál. Skvělý přede mnou tu klášter stál; Mohyly se na hřbitově šedém Skvěly v nočním luny světle bledém. Ač mě touha tam, kde zvonky zněly, Ve sboru kde mniši zbožně pěli, Vábila – jakž možno překročiti Mně posvátný práh a nehřešiti? Zlosynovi s poskvrněnou tváří Nebylo lze kleknout při oltáři! – Směl jsem ještě doufat ve spojení S drahou duší tam, kde hříchů není? Uzavřeno již mně bylo nebe – Zaklínal jsem vinu svou i sebe!
12. Slze lítostí jsem v klášter vstoupil O svůj mír tu sebe sám obloupil! Jindy naděje mne oživila Nebeská a víra posilnila; Ach, ta útěcha již mému žití Nikdy, nikdy více nezasvítí! Ani hrobu, ani budoucnosti Nelze vrátit zašlé blaženosti! Nikdy nesmím, nikdy již ji zříti – 304 Sám jsem spěl, k ní cestu uzavříti! Tehdáž, otče, v klášterním zde tichu Odpuštění svých jsem hledal hříchů, Tehdáž mnil jsem, slzy mé a hoře Že utiší citů zpurné moře; Ve snách šílených však ji jen vídám, Ňádra moje ní jsou naplněná, A kdy s vroucnou prosbou k Bohu vzhlídám, Vždy mi ona před zrak postavena. Srdce mé však k ní se pozvihnouti Nesmí – musíť touhou zahynouti! Nebesa! ó, jak mi blaze bylo, V mém an srdci viny se nekrylo! Tehdáž v naději jsem prodlívati Směl a ji svou v nebi nazývati; Nyní však nás vina rozloučila, Vina moje přede mnou ji skryla; A teď v žádné budoucnosti době Neuzřím ji, nepřijdeme k sobě! Zde na slámě, v chladné, tiché celi, Žaloval jsem věčné svoje žely, Pode křížem slze, Bohu svému, By dal útěchy zoufalství mému. Vyschly slzy – pekelné bolesti Ztrápená má duše musí nésti; A kdy země v noční tmu se skrývá, Po klášteře zoufalcův hlas znívá!
305 13. Včera procitnul jsem k půlnoci; V těžké srdce svého nemoci Před obrazem kleknu posvátným, K nebi hledě okem slzavým, O milost jsem žádal nebes Pána, Bolestná by zhojila se rána, Zžírající mne, by odpuštění Seslal za mé kruté provinění. Tu, hle, v nadezemské skvělosti Anděl snes’ se ke mně s výsosti! Pocítil jsem v oné blahé chvíli Nové v sobě útěchy a síly. Lampa v ouzké celi mdle jen plála, V nejistém však světle přede mnou, Truchlorouchem ovinuta, stála Ona, jižto nazýval jsem svou. Jak se hvězdy o jeseni třpytí, Lze mi bylo zraky její zříti. Či jen přízrak se mně odkrýval? Snad že sen mě bludný ochvíval? Nikoliv, já jistě, jistě bděl, Její tvář jsem obnaženou zřel! Po mladistvé, jarovnadné kráse, Po usmání poznal jsem ji zase. Jako mraky Jitřenku ovíjí: Kadeře jí plouly sněžnou šíjí. Život můj a celá minulost, Ztracená ta v mládí blaženost 306 Přede mnou tu jemně, skvěle stála, Jak se na mne ona pousmála! Ve milostném, sladkém jejím hlasu Zavzněly mně zvonky z blažších časů. Chlapeček jí v rukou, smál se na mne. – Nebylo to žádné snění klamné, Vimť já, ona sama že to byla, Otce syn, choť muže navštívila! Tu jsem chtěl ji vřele obejmouti, K srdci svému drahou přivinouti, Ale ach ! – můj obraz bez pohnutí Nepřál žádaného obejmutí, Mlha mi před zrakem se rozplynula, Prázdná temnota mě ovinula! – Tedy vřelá modlitba ta má Zůstala přec nevyslyšená? Ona nepřinesla odpuštění? Zklamalo mne smyslů omámení? Či co duch se mi jen objevila, By mé zoufalosti ulevila Ještě jednou, než mě hrobová Temnost navždy před ní uschová? – – uschová? – –“
Na své lože pokleknul mnich tiše, Bolest udusila žalu zvuk, Oči přelétaly nebes výše; Zapomnělť tu chvíli trapných muk. Sepiav ruce, povzdychnul si časem A pak tichým ptal se, jemným hlasem: „Přicházíš? – Ó, nyní skončen žal! 307 Voláš mne? Ó, blahé navrácení! Tebe, drahá, osud mi zas dal, Tvým jsem věčně – tma se v světlo mění!“
14. Po dvě noci dlouhé, po dva dny Trápily ho ještě temné sny; Třetí nocí k smrti pracoval – Opat bratry mnichy povolal. Poslední se hodina již blíží, Oko hasne – mnichův dech se tíží; Na popraží rakev přichystána. Vstupuje do celi mnich po mnichu, Každému je svíce v ruku dána, Dlouhá roucha šumí v svatém tichu, Smutně zvučí nápěv hrobních písní, Srdce plníc hrůzoplodnou tísní. V černý rubáš mniši oblékali Bratra – modlitby zaň odříkali; A pak slovo opatovo znělo: „Mějž duch poklid, jako jeho tělo!“ Poslední mu dají požehnání – A již nad ním věčná noc se sklání! – Slyš, tu zvonek tichem nočním zní! Tam, kde vížka v temno lesa ční, Daleko se ohlas zahání, Poustevník tam čině pokání, Modlí se zaň: „Milostiv mu buď, 308 Hříchy dobrotivě suď!“ – Křižujeť se rybák slyše zvon; Probudí se děcko; smutný tón Matku leká, túže v noční době Přivinuje neviňátko k sobě. I dva milující putovali Tichem nočním; žalu nepoznali Posud, veselým jich lásky pěním Kraj se ozýval – tu truchlozněním Zvonku umrčího zanechali Zpěvu; pak se křížem znamenali, Tiše jdouce dál. – Ve větrů vání Tratilo se zvonku zaznívání.
Z THOMASE MOORA „IRSKÝCH MELODIÍ“: ČLUN. [Květy 1840.]
S břehu zočil jsem u jitra zasvítání Člun sem tam se pyšně vlnou houpající; Přišed zas při slunce za břehy klesání Člun jsem zřel – však jiné vlnky se vlající.
Aj, toť sliby jsou i osud živobytí; Takž i prchá jaro blaha poznaného; Tak-li vln se z rána v slunci tobě třpytí, Večer tě nechají s břehem samotného! –
309 Nemluvte o jasném večera vzniknutí, Svatém o poklidu, jakýž noc dopřeje; Vraťte mi jen divné jitra procitnutí, Slzy, mrak – za růžné večera šlápěje.
Aj, kdož by si nepřál ony chvíle žhoucí, Když poprvé vášeň mysl roznítila? Tehdáž duše jako v ohni strom se skvoucí Ve plápolu lásky vše své vnady slila!
PŘEC KOLUJ, ČÍŠE! [Květy 1840.]
Ó, nevěřte, duch můj že vždy se v jasnu směje, Že prost je bolestí, jak nyní vám se zdá; Nemnite, usmání, co se dnes na rtech chvěje, Že se na čele mém i zítra vidět dá.
Tenť život truchlivých pln chvílí, stezka pustá, Se zřídka okrášlen radostnou růží skví, A srdce kloníc se, kde květina vyrůstá, Ji vítajíc nejdřív o jejím trní zví.
Přec koluj, číše! – Dnes pociťte blaženosti! I pouť nic horšího nechť neposkytuje, Než slzu množíc nám při úsměchu radosti A úsměch soucitný, an slzu zbuzuje.
310 Jakž cesta životem by smutnou se značila, By láska, přátelství neovinuly svou Ji páskou! Přál bych, by mne zem v poklid vložila, Až ony drahými mně býti přestanou.
Však ale všickni vroucně, věrně milující, Sen dávno zavátý, ach, již oplakali! A srdce, v objetí přátelství mile snící, Jsouť blažené, nikdy-li se nezklamaly. –
Přec koluj, číše! – pokud jenom nezahyne U žen i mužů věrnost – toť modlitba má! Nechť slunce lásky blahem mladost nám ovine A luna přátelství nám stáří ochvívá!
UTVOŘENÍ HARFY. [Dennice 1840.]
Ta harfa, k tvé co slávě tak často znívala, Pějící v moři nymfou překrásnou bývala; Co nymfa každoročně z vln vystupovala, By spatřila jinocha, jejž v srdci chovala.
Však v hoři opouštíval on nymfu milovanou, Jenž v slzích kryla hlavu kadeřmi ochvívanou; Zaslechloť dobré nebe, co dívku mořilo, A v krásnou harfu krásnou nymfu přetvořilo.
311 Nymfino srdce ještě ve harfě se tají, I dechy její líbě nad vlnami vlají; Kadeře zlatolesklé slzami poseté Se s bílých ramen linou co struny navité.
Protož se také v harfě s radostí bol pojí, I ode zvuku lásky zvuk žalu nedvojí; Jen tys je rozdělila, že nyní se mění, Na blízku tvém mi láskou a v dálce želem zní.
PĚJTE! [Dennice 1841.]
Pějte! protož vám pění je dáno, By zápalem vás objasnilo vezdy. Souzvuků zákonem vše je konáno, Co duch zde jeví, i na výši co hvězdy! Nechť tváři vše se u krásy koří, Zbroj lásky vždy mocněji se jevívá; Šíp ona-li zostří, an hovoří, Již ta jej v srdce bodne, an zpívá. Tedy pějte, protož vám pění je dáno, By zápalem vás objasnilo vezdy; Souzvuků zákonem vše je konáno, Co duch zde jeví, i na výši co hvězdy!
Dřímaje ležel Milek malinký U Lady, tichý jej spánek oblítnul; 312 „Ó, tiše, tiše,“ dí Lada, „jedinký Hlas jeho je hoden, by jím procitnul!“ Jej právě obejmul o hudbě snad sen – Tu z usměvavých jeho úst se ozývá Zvuk, a pěním vlastním probuzen Na okouzlenou jím on Ladu se dívá. Tedy pějte! protož vám pění je dáno, By zápalem vás objasnilo vezdy; Souzvuků zákonem vše je konáno, Co duch zde jeví i na výši co hvězdy! 313 POZNÁMKY.
Tento svazek „Vybraných spisů“ jest prvním pokusem sebrati a srovnati vše, co v oboru české poesie ze Sabinova pera vyšlo. Německé básně původní i překlady byly vesměs vyloučeny. Pramenem byly mi s počátku jen časopisy a jiné periodické publikace, do nichž Sabina ukládal svoje verše. Teprve když bylo již několik archů tohoto svazku vytištěno, dostala se mi do rukou dosti obsáhlá rukopisná pozůstalost Sabinova (v majetku spisovatele p. Antonína Klášterského), která přinesla leccos nového. Některé odjinud známé básně čtly se tu v opraveném, uhlazenějším znění, jiné byly naprostou novinkou. Tím byla ovšem v základě otřesena i moje vůdčí snaha uveřejniti texty pokud možno definitivní, poslední; neboť některé kusy, zde již otištěné, nalézal jsem často změněny a místy dosti podstatně. Abych tedy jednotnosti vydání nerušil, držel jsem se i nadále textů jednou publikovaných a do poznámek dodatečně vkládám materiál ostatní. Sabina některé básně, porůznu roztroušené, sám r. 1841 (asi v lednu) sebral do samostatné knihy. Jak poznámka („Svazek první“) na titulním listě svědčí, pomýšlel na pokračování, k čemuž však z neznámých nám příčin nedošlo. Vydání to přebírám beze změny, připojuje pod názvy básní pouze místo a rok, kde byla báseň poprvé uveřejněna. V ostatních odděleních podle možnosti zachovávám sled chronologický. Co se úpravy pravopisné týče, poukazuji na zásady v „Českých spisovatelích XIX. století“ obecně platné.
315 Není potřebí připomínati, že přihlíženo toliko k oněm básním, jež jsou buď podepsány plným Sabinovým jménem, nebo bezespornou značkou (K. S.). Otázka Sabinovy pseudonymity není dodnes řešena, a proto vypuštěno vše, co nebylo lze s naprostou jistotou Sabinovi přičítati.
K snazšímu pochopení poznámek dodávám, že
první údaj značí, kde báseň byla vůbec poprvé tištěna; na př.: Květy dne 29. ledna 1835, str. 41.;
B.“ t. j. „Básně Karla Sabiny. Svazek první. V Praze 1841.“; připojené určení stránky odnáší se na toto vydání;
Rkp.“ odkazuje na rukopisnou pozůstalost Sabinovu. Tu dělím na tři skupiny: starší přepis, mladší přepis některých básní a posléze do skupiny třetí zahrnuji veškery ostatní listy, pokud nespadají formátem nebo pravděpodobnou dobou vzniku do některé z prvých dvou vrstev. Podle toho píši: Rkp. I., Rkp. II. a Rkp. III. (Bližší údaje o rukopisech viz níže při poznámkách, vztahujících se na oddíl „Básně rukopisné“);
V.S.“ = „Vybrané Spisy Karla Sabiny“ t. j. vydání naše.
Jan Honćak jest patrně totožný s Janem Honsakem, zlatníkem a stříbrníkem, který se narodil 16. září 1809 ve Smidarech, za měšťana pražského přijat 4. října 1838 a 8. ledna r. 1890 v Praze zemřel. Bydlel ve Vejvodově ul. č. 443. Pravopis jeho jména v aktech pražského měst. archivu kolísá, a jiného měšťana v té době s podobným jménem není. Str. 1. Žel. Květy 29. ledna 1835, str. 41., B. str. 5. Rkp. I. i II. (v rkp. II. sluje „Žal“); texty jako v B., toliko verš 4. má v obou rkpech odchylku: místo „k blahosti“ jest „k blažení“ , (v Květech „blažený“) a verš 6. zní: „zem a nebe spojiv v obrazu hladiny“ (shodně s „Květy“).
316 Str. 2. Píseň večerní. Česká Včela 26. května 1835, str. 167. (v našem textě omylem uvedeny Květy), B. str. 6 pod názvem „Píseň“. Podobná báseň otištěna již 21. května t. r. v Květech str. 208. s názvem „Podobenství.“ Rkp. l. („Večerní“) podle České Včely. Na text České Včely složil nápěv s průvodem klavíru František Drechsler a otiskl jej (již jako „Píseň večerní“) v hudebním časopise „Věnci“ r. 1835, str. 87.
Procházka v soumraku. Květy 15. září 1836, str. 289, B. str. 7. Rkp. I. („V soumraku“) obsahuje toliko pět prvých básni. Odchylky rukopisné: Prvá báseň v. 1. „z hájů“ – „z borů“; v. 5. „spěchám“ – „spěji“; v. 11. „a co“ – „a jak“. V druhé básni v. 6. „Mluvy“ – „řeči“. Básně třetí v. 1. zní: „Jak se touhoplně chvějí“; v. 7. „kvítí peřesté po kraji“; sloka třetí pozměněna takto:
Věru pobřežné ty sady blahým kdo ochvívá snem a ty vnady kvítím vdéchá – největším jest básníkem!
Báseň čtvrtá se odchyluje i rozsahem i obsahem:
Pozemské už tvory všechny v mlhový se závoj kryjí, jen zde onde mezi mrakem matné ještě záře žijí.
Níž a níž se soumrak nese rozpiatými perutěmi, prchá hluk a rozkládá se mír po unavené zemi.
Ticho vně! – Zdali i nitro srdcí v míru tom spočívá? Či se zoufalost pod klamným klidu závojem ukrývá?
317 Ticho vně! – Toť obraz žití, nad nímž vchází dni a noci; ale nitro – jiný svět to, v němž i jiné vládnou moci!
Báseň pátá v. 5. „Druhdy v divoké když bouři“; v. 7. „zvonku“ – „zvonků“; v. 10. „zlatým rouchem dol odíval“; v. 11. „hlas“ – „zvuk“; v. 12. „tvorce“ – „tvůrce“ . A dále:
V pusté, osamělé vížce zvonky víc se nehoupají, vrány je oblétající v soumraku lom sténávají.
Zchladlé srdce, osudnými ranami takž ztroskotané, vichřicí se nerozzvučí, aniž nadějí už vzplane.
Osiřelé, oněmělé, zpěvu, lásky si nevšímá a jak utonulý zvonek v chladném lůžku věčně dřímá.
Na konec vepsána číslice 6 a po ní následuje toto dvojverší:
„Osvěcujte, hvězdy, smutnou dráhu mou, cestou bych nezloudil věčně ztemnělou.“
(srovnej báseň „Prosba“!), leč je zase škrtnuto.
Str. 9. Odpověď. Česká Včela 20. března 1838, str. 89, B. str. 14. V Češ. Včele otištěna jako VIII. číslo „Smíšených písní“ (V.S. pod č. XXI., str. 164.); Rkp. I. v. 2. místo „želu“ – „žalu“ (V.S. omylem mají již „žalu“); v. 7. místo „žely“ – „boly“; v. 8. zní „zjevuje stínům hájovým“; v. 11. zní „kde jejich pud – tam moje písně“.
318 Str. 10. Tažné ptactvo. Květy 26 února 1835, str. 81. B. str. 15. – V Květech pod čarou připojena poznámka: „C. J. Stagnelii samlade Skrifter III. (Flittfoglarne).“ – Erik Johan Stagnelius (1793–1823) švédský básník. Vedle epických básni, dramatických děl z prostředí antického i domácího napsal i řadu písní rázu národního. Jeho Samlade Skrifter vydány v letech 1824–1826.
Str. 11. Života pout. Květy 17. září 1840, str. 303., B. str. 17.
Str. 19. Zpěvcův ráj. Květy 23. dubna 1835, str. 161. (pod jménem „Zpěvce ráj“), B. str. 25.
Str. 21. Na plavbě. Květy 23. července 1835, str. 298., B. str. 28.
Str. 22. Baskyrské písně. Květy 8. června 1837, str. 177. B. str. 29. (Ve Květech „Baškirské písně“). Baškirové jsou nejdůležitější z kmenů turecko-tatarských na východní hranici ruské.
Str. 24. Pod stromem. Česká Včela 3. července 1838, str. 209, B. str. 32. Původně zařazena (bez nadpisu) jako XI. číslo Smíšených písní“. (V.S. č. XXIV., str. 165.) Rkp. I. a II. V prvém případě úplně shodna s B., v druhém změny:
Vy, lístky na jeseni vadnoucí, od stromu daleko nezaletejte, a v stínu vašem mdlý kdy spočívám, nové myšlenky duchu pošeptejte.
Zde sním, dávno, dávno mrtev již, co strom že skvím se listy ozdobený, a v stínu mém že pěje slavíček a poutník odpočívá unavený!
319 Zda rozvětveným stromem stanu se, či v slabý, skromný jen se lístek změním, malý jak u vzniku, tak mření, jenž prvním větru slétne nadujením?
Aj, třeba lístek, skromný zárodek, jenž práškem pokryje za nitku světa: jen jednoho když jara dožil jsem a stínem přispěl za parného léta!
Chvějte se, lístky, a poučte mne, vašemu jak bych šeptu porozuměl a poutníkovi jednou jako vy k útěše, míru a ku snění šuměl.
Str. 25. Kdo? Květy 19. března, str. 119. („Tajemství“), B. str. 33. Rkp. I. i II. (obé: „Kdož to ví?“). Text z rkpu. II. (definitivnější) zní:
Kdož to ví?
Žalně vichr nocí pláče, horami a dolinami spěje dále, věčně dále – kam se shání, kdož to ví? Tam zas jih se jemně snáší po lučinách, květinami si pohrává, je zulíbá – co jim šepce, kdož to ví? Stinné háje rozzvučí se hlasy tisícerých zpěvců, klokot ten a hvizd a štěbot co zjevuje, kdož to ví? Jásotem zde radost, tamo pláčem hoře svět proniká, jak se divná harmonie tato skončí – kdož to ví? V potu tváří otrok práce s životem se rve o sousto, tam zas dědic v zlatě stopen – kde tu smíru, kdož to ví? Či jen sobě vše je cílem? v sobě peklem, v sobě rájem, a po krátkém si pohrání v nivec zajde, kdož to ví? Či kus této hlíny zemské jedinou jest protiv spojkou, živíc vše, by posléz všecko pohltila, kdož to ví? I ta mysl jenom síla vědění jest o zániku a na života otázky teprv hrob jí odpoví!
320 Dvojí život. Poprvé otištěna v B. str. 34.
Str. 26. V údolí. Známa jen z B. str. 35.
Str. 27. O samotě. Květy 9. února 1837, str. 41., B. str. 36.
Neoželený. Česká Včela 27. února 1838, str. 65., B. str. 37. Původně zařazena jako č. IV. „Smíšených písní“. (V.S. pod. č. XVII. str. 162.).
Str. 28. V noci. Jen B. str. 38.
Str. 29. Tajenství. Dennice 1840. díl II., str. 65. pod jménem „Tajemství“, B. str. 39. jako „Tajenství“ (u nás omylem vytištěno „Tajemství“ podle původního).
Str. 30. Přání. Dennice 1840, díl I., str. 257., B. str. 40. Rkp. l. (tam dvě nepatrné jazykové změny: v. 11. „dětinských“ – „dětenských“, v. 15. „potěšoval“ – „utěšoval“).
Cizinec. Květy 6. prosince 1838, B. str. 41., Rkp. I. i II.; text z rkpu II. zní:
Vystouplo slunce z šedých hor, i uvítal je ptactva sbor, a jako v zlatém, žhoucím moři vzplanuly hory v skvělé zoři.
Po kraji skály vztýčené nad rovinou pocestník sedí; s výrazem mysli sklíčené toužebně do krajiny hledí.
321 Vždyť vlast to jeho kýžená, z níž jarý druhdy jinoch vyšel! Strastmi mu cesta stížená a dlouhé proputovav časy, zemdlený, s šedivými vlasy co stařec k domovu zpět přišel.
Tu vzpomínky na blahé doby co přízraky jej oblétají, staré se otvírají hroby a šíré, známé lučiny jak druhdy ještě prokvétají a tytéž písně ptactvo pěje. Domácí větřík jej ověje zulíbaje mu šediny, a stařec roztoužen se chvěje celuje půdu dědiny. Hle, minulosti jarý sen na bílý vystupuje den! Zde už co dítě poběhával, co pacholík vesele hrával, zde první lásce věnce vil, nad prvním klamem zatruchlil, zde duch i blahé prožil chvíle, kde skvělé, ideální cíle na výsluní se míhaly, a slávy, blaha přízraky, jej povznášíce nad mraky, v pestrém se davu stíhaly!
Povzdechnul. „Jak se ranně skvíš, má dědino, a žhavě rdíš, když milovaný jinoch Máj si v lůně tvém utvoří ráj! V cizině úzko, chladno jest! Zatouživ po pohledu tvém, z dalekých vracuji se cest, bych v přístavu utěšeném 322 do drahých pohlížel ti tváří a pomodlil se při oltáři, kde nejprv nebes vnuknutím jsem pohovořil s bohem svým. Již drahně trpkých tomu let, co v neznámý jsem odšel svět. Po zemi bloudě po cizé jsem nezaslechl mluvy tvé, té mluvy drahé, posvátné, jež andělskou jak perutí kdys mladost mou ochvívala, když v srdci vřelá pohnutí a v mysli um budívala. Ó, přijmiž syna, milená dědino má, dědino má!“
Tak promluviv, se béře v dol, a vešken umlknul v něm bol. Však ledva v otcův vejde byt, cizí mu vstříc přichází lid. Nespatří tváře bratra svého, nezve jej slovo příbuzného, a na koho kde promluví, zde nikdo mu nerozumí. Vymřeli bratři, vyschnul kmen a cizí rod tu usazen. Vše cizé, kam se podívá – jen země tatéž, bor a sad; však z nových domků dlouhých řad jen cizá mluva vyznívá. Nevítá jej pozdravením, svůj nepřichází více k svým!
Tu stařec hořem vlasy rve, cizincem on v dědině své! Cizincem on, kde otců krev a pot utvořil plodné ráje, 323 cizincem bratří, sester zpěv, kde oživoval pole, háje! I mluvy jeho sladký zvuk cizincův přehlušuje hluk. Jen tu a tam zašlapané hroby na zašlé ukazují doby, a praotcův slavné činy zpomínají jen zříceniny!
Pryč odtud, pryč! již po mně veta! Buďte ta ústa věčně kleta, jež lstí se v otců kruh velhala a cizotu sem přivolala; proklaty buďtež ruce zrádné, jež lstí ji v život náš vepředly a v sídlo toto nebeladné ji k naší záhubě uvedly! Vstaň, pomsto, z hrobů poškvrněných, by zbytek synů rozptýlených kol práporu se sřadil tvého a na čest kmenu podťatého se k velkému zas shlukl činu a hanobící nás smyl vinu!“
Tak zvolal stařec. Kruté hoře v něm celé rozechvěno moře! A zoufalství jedové zřídlo opustiv, otců druhdy sídlo, na skálu vstoupí vysokou a v propast hledí hlubokou. Tu vichr divě zahučí, vod vltavských tok přizvučí.
„Vichřice, zalétlý to čas, vln šumot – tobě otcův hlas! Voláš mne! Ano, ano již přicházím, zde domova víc nenacházím, 324 Sadův těch dítě cizincem se stalo v vlastním domě svém. Jak bídná jsi, odcizená, dědino má, dědino má!“
Vichr ta slova dále nese a sbor se jimi rozetřese, a při žalném vln zahučení nad starcem hladina se spění.
Str. 33. Povolání. Květy 25. října 1838, str. 337., B. str. 44. V druhém přetisku provedeny některé změny. Formální zvláštností jest tvar „Pěvců sbor“, ač pravidlem Sabina užívá tvar „zpěvec“. Odchylka tato vyskytá se jak v Květech, tak v „Básních“.
Str. 43. Z jara. Jen B. str. 56.
Str. 44. Pobídnutí. Poprvé B. str. 57.
Str. 45. Vlašťovičky. Dennice 1840, díl I. str. 321., B. str. 58.
Nad hrobami. Květy 9. února 1837, str. 41. (Slast nad hrobami), B. str. 59.
Str. 46. Prosba. Česká Včela 25. května 1838, str. 153, B. str. 60. Prvotisk jako X. číslo Smíšených písní (V. S. číslo XXIII. str. 165.). Počáteční dvojverší jest totožné jako u „Monologů“ z Rkp. I. (Viz oddíl „Básně rukopisné“.)
Str. 47. Otázky. Dennice 1840, díl II., str. 3. B. str. 61.
325 Str. 48. Fialka. Květy 4. června 1835, str. 221., B. str. 62. Na tuto báseň složil nápěv s průvodem klavíru Jan Fencl (Otiskl ve Věnci 1836, II. roč., str. 36).
V temnosti. Květy 10. září 1835, str. 365., otištěna v rámci novelly „Obrazy a květy snů“, B. str. 63.
Str. 49. Z večera. Květy 3. března 1836, str. 67. (v novelle „Hesperidky“), B. str. 65. Prvotisk podroben pro B. některé revisi jazykové a rhytmické.
Str. 51. Zapomenutí. Příloha ku Květům 22, srpna 1839, str. 68., B. str. 67. Rkp. l. má touž báseň, však mnohde poněkud upravenější:
Zapomenutí.
Strom, z jara jenž vykvétá, na jeseni uspáván barvitý zas oděv svlíká, list vešken v chladů podzimních zavění uhnívá v bahnu – strom proň nenaříká! – Za vlnou vlna, mrak za mrakem plyne, za růží růže, sad za sadem hyne – a všecky vejdou v zapomenutí!
Sbor k jihu zalétá operutěnců, jak mnoho těch jest, jenž se více nevrátí? A kolik na světě jest opuštěnců, jež tuhý osud v cizině zachvátí? Jak jiskra za jiskrou zhasíná v stínu, tak kmen za kmenem v země zajde klínu a všecky vejdou v zapomenutí!
Hle, člověk! – citem bludice nadána – vystoupiv z tmy po krátkém zasvítání 326 sem tam poháněn, než se dočká rána, mdlý zas do temna, z nějž vyšel, se sklání. Tam věčnost jeden za druhým prodřímá, jež všecky jícen jediná pojímá – a všickni vejdou v zapomenutí!
Ve v. 17. formu „nadána“ zachovávám, poněvadž jí asi úmyslně užito s ohledem na rým „rána“, a jednak že i Rkp. má týž tvar.
Str. 52. Vyznání. B. str. 68. Rkp. I. rozšířený a přepracovaný text (viz oddíl „Básně rukopisné“).
Marné čekání. Česká Včela 13. listopadu 1838, str. 361, B. str. 69. Prvotisk jakožto XVII. číslo „Smíšených písní“. (V.S. sub č. XXX., str. 169.)
Str. 53. Z jitra. V jiném uspořádání a s mnohými odchylkami textovými původně otištěno ve „Vesně, almanachu pro kvetoucí svět“ na rok 1837, str. 270 pod názvem „Výjevy ranní“ (viz V. S. str. 107.), B. str. 70.
Str. 56. Praha. B. str. 73. Rkp. l. i II. Oba rukopisné texty se odchylují; prvý méně, druhý podstatněji.
V rukopise druhém zní:
Prahou Vltava se vine, smutně se probírá dolem. Hlučno po obou je břehách, život mění se kol kolem. Skví se tamo pěkné domy, nové domy na okrasu, nad nimi se věže týčí, staré věže z dávných časů. 327 Hluboko pod nimi vlny Vltavy žalostně hučí. Či to pláč? či starou písní každou nocí se rozzvučí? Věže na výši neslyší, co ta Vltava as šumí, nové však pod nimi domy dřevním zpěvům nerozumí. Hlubokým Vltava bolem zasmutnělá se zapění, zapění se a zastená, staré Prahy víc že není!
K srdci. B. str. 74. Srovn. Máchovu báseň „Srdci mému“ v Prvotinách.
Str. 57. Proměna času. Květy 14. ledna 1836, str. 9. (Starý a nový rok), B. str. 75.
Str. 60. Válka. Květy 29. května 1840, str. 172., B. str. 78. Potřetí otištěna v Pichlově „Společenském Krasořečníku Českém“ z r. 1853, díl III., str. 18. Jest to překlad Puškinovy básně Война.
Str. 62. Domov. B. str. 80.
Str. 63. Tři věci. Česká Včela 10. března 1835, str. 73, B. str. 81., Rkp. I. V něm tyto odchylky: V. 12. „...z hlubiny se vnitřní“vnitřní“ – „...z hlubiny se skryté“; v. 15. „jenž z hoře milého“ – „jenž z hoře plného“; v 18. „mračna“ – „mraku“.
Str. 64. Náměsíčník. Květy 18. června 1835, str. 241. (Noční schůzky), B. str. 82.
328 Str. 66. Vltava. B. str. 85. Rkp. I. i II. (zde jen fragment).
Rkp.I. v. 2. Co nocí kvílíš? v které spěcháš země?
v. 5. Ni břehy neznáš, vzdálené ni kraje
v. 7. sl. Chladný tam vichr s hor ledných vlaje, tmavému bezdnu se neubráníš.
v. 9. sl. „– Nemám já plakat? nemám já lkáti? Nemám ubíhat do kraje dalekého? Mne z dědiny vysílá Šumava máti,
v. 19. sl. Tvůj bratr pohřben neslyší tvé lkání, do nitra hrobu nenajdeš otvoru! Hlava – pustá lebka, – srdce vyhlozené! Viz na břehu tamo kostlivce šedého! Lvíci opustili lůno umrtvěné, nebojí se vrah už zraku vyhaslého!
„– Ó, bratře drahý, tam na hrdé skále, tvůj druhdy vzhled mohutný více nepanuje? Ni harfa zpěvců ku tvé nezvučí už chvále, a u hrobu jen sestra samotna běduje? Kde sláva tvoje? bohatýřská síla? Z tvých rukou jasný praporec se ztratil, tvé oči chmura půlnoční zakryla a nikdo meč ti vyrvaný nevrátil! –“
Tak kvílí řeka Vltava tokem, u bratrova hrobu žalostně zpívá. Vyšehrad s skály zmrtvělým okem na sestru kvílící chladně se dívá. Však ona hlukem k dalekosti plyne, horám i dolům zvěstujíc své hoře. Vlnka se vlnce zoufanlivě vine – vrhnouc se v bezdno půlnočního moře.
Z Rkp. II. zachována jest pouze prvá polovička celé básně: 329 Vltavo, kam spěcháš, opouštíc své zdroje? Nocí kvílíc v vzdálné proč ubíháš země? Marně vyhledáváš v cizině pokoje, jenom v lůně vlasti spočívá se jemně. Neznáméť tam břehy a nevlídné kraje, k nimžto letem prudkým vlny své zaháníš; studený tam vichr z ledových hor vlaje, hltavému bezdnu se tam neubráníš.
„Hoj, nemám v své hoře úpěnlivě lkáti? Do kraje ubíhat nemám dalekého? Z zálesí vysílí Šumava mne máti, bych hledala bratra dávno ztraceného. Bujarý to jinoch, slunce české vlasti, kamenné se prsy vrahu nepoddaly, v hledu pomsty oheň i milostné slasti, v klínu jeho lvíci bujní se chovali.“
Sestro, ubožátko, marné tvé hledání! Slunce tvé zapadlo tam, za Bílou horu. Pohroben tvůj bratr, neslyší tvé lkání, v zříceniny sklesly sloupy jeho dvoru.
Str. 67. Rozenec poušti. Květy, 30. ledna 1840, str. 36. B. str. 87.
Str. 69. Plavba utopencova. Květy 5. prosince 1839, str. 385, B. str. 89. Rkp. I., II. i III. Odchylky Rkp. I.: v. 5. místo „tiše“ – „dále“; v. 8. „ve výsostech“ „na vysostech“; v. 9. má pořad „perly rosné“; v. 10. místo „oko jeho“ – „jeho oko“; v. 16. má pořad „k smrti té“; v. 17. místo „láska vytržence“ – „láska-li blouznivce“; v. 18. zní „Či tok k sobě šílence přiloudil?“; v. 20. „ho“ – „jej“. Poslední strofa změněna takto:
Kdo ho zná? – Zda pro něj kdo zapláče? Snad naň právě doma zpomínají? – 330 Kolem bublina vesele skáče, větérky s kadeřmi pohrávají. – Kdo ho zná? zda pro něj kdo zapláče?
V Rkp. II. dochovány pouze poslední dvě strofy. První z nich zní:
Voda tělo na břeh vyhodila. Mrtvé na nebe upírá zraky, – neví, kam jej vlna položila, nad ním dravců vznášejí se mraky. Voda tělo na břeh vyhodila.
Druhá strofa shoduje se úplně s Rkp. I. (toliko vrací se jen k původnímu tvaru „jej“ misto „ho“). Posléze Rkp. III. obsahuje pouze sedm začátečních veršů. Odchylky: v. 5. zní: „jinoch ve vlnách se dále plaví“; v. 6. začíná: „Oko jeho mrtvé...“; v. 6. místo „vod“ – „vln“; ze 7. v. vepsáno jest pouze prvé slovo: „Dravec“ (v B. „orel“).
Str. 70. Útěcha básníkova. Příloha ku Květům, 13. června 1839, str. 45., B. str. 91.
Básně smíšené.
Do oddílu tohoto řadíme básně, které celým svým rázem i dobou vzniku většinou úzce se pojí k samostatné sbírce Sabinově, pokud ovšem nespadají do některé skupiny další. Utříděni jest chronologické.
Str. 77. K básníkům. Květy 5. února 1835, str. 58. Kvítek. Květy 3. dubna 1835, str. 141.
Str. 79. Slzy. Česká Včela 19. května 1835, str. 156.
Str. 80. Věrnost jinocha. Květy 25. června 1835, str. 253.
331 Str. 82. Slunce. Květy 20. srpna 1835, str. 339.
Str. 83. Zpěvec. Květy 24. září 1835, str. 381.
Str. 85. Pomněnky. Květy 26. listopadu 1835, str. 469.
Str. 87. Ku vzdáleným. Květy 21. ledna 1836, str. 17. Jakub Arbes ve své studii o Sabinovi (Spisy, sv. XXVI., str. 132) píše: „Roku 1835[!] zavedeno proti němu policejní vyšetřování pro báseň „Ku vzdáleným“, která c. k. orgány pak z „Květů“ vytržena...“
Str. 89. Zpomenutí. Květy 11. února 1836, str. 41.)
Str. 90. Slavný dub. Květy 17. března 1836, str. 81.
Str. 92. Ku konci básnické žně Sabinovy za rok 1836 budiž uvedeno, že almanah Kytka na r. 1836 podle exempláře universitní knihovny pražské (sign. G. LIV. 457) uvádí v obsahu při dvou básních autorem „Karla Sabinského“. Jsou to básně V cizině (str. 25) a Vzdálená (str. 102). Naproti tomu exemplář z Náprstkovy knihovny (sig. II. H. 56) tytéž básně přičítá Františku Šohayovi (1816 až 1878). Bližším prohlédnutím obou výtisků vysvitne, že u exempláře Náprstkova jest obsahový list s oním údajem vlepen, kdežto u exempláře universitního jest vcelku posledního tiskového archu. Zdá se tedy, že redakce nedopatřením připsala uvedené dvě básně Sabinovi; na omyl se asi přišlo, když některé výtisky byly již rozeslány (na př. universitní knihovně), kdežto pro ostatní byl vytištěn obsahový list znovu a vlepen, jak to nalézáme v knihovně Náprstkově. Bohužel, že v pražských veřejných knihovnách více výtisků tohoto ročníku kromě výše jmenovaných není. Podotýkám, že v Kytce jsou jména autorů 332 uváděna až v obsahu a že se tedy omyl snáze mohl státi. K tomu, že autorem Sabina není, přivede jednoduché srovnáni těchto dvou kusů s ostatní poesií skutečně Sabinovou. Naivní faktura verše, prostota myšlenková u Sabiny neobvyklá, mluví proti autorství. – Tím se opravují dosavadní údaje badatelů, kteří pracovali na základě universitního exempláře a přirozeně mezi spolupracovníky „Kytky“ jmenovali i Sabinu.
Str. 93. Přírody sen. Hronka 1837, dílu II. sv. 1., str. 9. Podepsána: „Od Karla Sabinského, Čecha“. Otištěna s mnohými chybami pravopisnými, jm. v interpunkci.
Str. 103. Hroby rekův českých. Hronka 1837, dílu II. sv. 2., str. 103 sl. Podtitulem „Básně Karla Sabínského, Čecha“ otištěny tyto čtyři básně: 1. Hroby rekův českých. 2. Blaník. 3. Slovan a 4. Polan. V nich (vlivem Kollárovým) užíváno důsledně vokalisace: serdce, selzí, zaselzené zraky a p. Poněvadž jest to zjev ojedinělý, neboť ani u skladby „Přírody sen“ v témž ročníku otištěné nebylo této methody, v našem vydáni se tvary ty opravují.
Str. 106. Verš z polské hymny, jehož Sabina užil jako refrainu, v Hronce jest psán takto: Jeszcze Polska nezginęla.
Str. 107. Výjevy ranní. Vesna, almanach pro kvetoucí svět, na rok 1837. str. 270–274. Přepracováno pak na cyklus „Z jitra“ v B. str. 70. sl. (viz V.S. str. 53. sl. a poznámku k témuž!)
Str. 111. Snění básnické. Česká Včela 18. prosince 1838, str. 401.
Str. 113. Vínek panenský. Česká Včela 15. ledna 1839, str. 17. V obsahu téhož ročníku uvedena není!
333 Str. 114. Uvítání dědiny. Květy 3. října 1839, str. 317.
Str. 115. Pomněnky. Květy 10. a 24. října 1839, str. 321. a 337.
Str. 121. Zaváté listí. Vlastimil díl II., sv. 2., str. 99–102.
Str. 126. Dva sny. Dennice II., str. 129.
Str. 127. Květiny a básně. Dennice II., str. 213.
Str. 128. Oči její. Dennice II., str. 321.
Str. 129. Jedno zdání. Květy 15. dubna 1841, str. 113.
Str. 131. Hyacinty. Květy 1. červenec 1841, str. 201, Rkp. III. má dva přepisy prvé básně tohoto cyklu. Text prvý (pravdě- podobně starší) zní: I. Den zmírá ; nad vrcholy hor se tichým letem vznáší mrak večerní hvězdy růžovým se závojem probírá zrak; na doliny se sklání mlha, v modravý plášť je skrývajíc, a harfa o jilm opřena sní o dnu, v stínech dřímajíc.
Pod harfou srdce spočívá, to samé, jímž se její zvuk probouzel k blaha ozvěně a k tisíceru tajných muk! Kdy zádumčivý její tón v smutném zasténá poznění, o zpěvci zapomenutém zvuk ten vám dává znamení.
Již zchladla ruka umělá, jež budívala kouzla strun! Utonul, v ráj jenž převážel vás po hladinách zvuků člun; to srdce v bolu žířící, jež mocným citem vládnulo, co nesvlažená květina v tajemné hoři zvadnulo.
334 Keř hyacintů nad hrobem ochvívá harfu zetlelou a nočním dechem probuzen když zavadí o strunu mdlou, tu dávných zpomínek se roj vyřítí, zašlý luzný svět jak z hrobů by se zšlapaných na bílední zas hrnul zpět!
Praskneť i struna poslední – pomněnky vše pohltí čas, zapomene na pěvce lid, jejž pěvcův povzbuzoval hlas, na srdce, v němž cit světů plál, ledva že báje zpomene, jak zkrvácelo života na úskalinách zlomené!
Jen větýrek kdys večerní strhané struny ověje a slavík z dálky zbloudilý k zbuzeným zvukům zapěje, snad hyacinty poznovu na hrobě zkvětou ukrytém, mdlé srdce na poušť zahnané naplníc vřelým soucitem.
Druhý přepis (mladší?) odchyluje se: 5. sloka, v. 4. zní: „jak na úskalích života v tmách zkrvácelo zlomené!“; sloka 6. v. 2. „a slavík v stínech bloudící k pozvukům slabě zapěje“; v. 3. „jen hyacinty v zátiší na hrobě zkvětou ukrytém“ a v. 4. „mdlé srdce na poušť zahnané vlažícím sílíc soucitem“. Co se orthografie týče, připomínám, že Sabina ve Květech píše „hyacinty“, ale „hyacinthový“, kdežto v rukopise zase kolísá mezi psaním „hyacint“ a „hiacint“. V našem vydání se důsledně klade tvar „hyacint“.
Str. 134. Bez nadpisu. Pomněnky na r. 1841, str. 5. Otištěna bez jakéhokoliv titulu. Poslední slavík. Květy 18. května 1844, str. 240.
Str. 136. Tvá slova. Česká Včela 9. května 1845, str. 147.
Str. 137. Ve zříceninách. Česká Včela 21. dubna 1846, str. 127.
Str. 138. Věčnost, Týdenník (Ohéralův) 16. března 1848, str. 84.
335 Str. 139. Z mladistvé doby. Týdenník (Ohéralův) 16. listopadu 1848, str. 363.
Str. 142. Skon. Česko-moravská Pokladnice na r. 1858, str. 100. Šifrována jest tato báseň „K. S.“; přijímám to za značku Sabinovu, ač celkový karakter básně zdá se býti v rámci ostatních poesií Sabinových dosti neobvyklý.
Str. 143. Berezína. Česko-moravská Pokladnice na r. 1860, str. 1.
Smíšené písně. Pod tímto titulem Sabina otiskl ve třech ročnících České Včely řadu kratších básní, prostého reflexivního obsahu, které snažily se lehkou formou dosíci písňové rhytmičnosti. Nezdařilo se mu to vždy úplně. Ale jako velmi karakteristický rys budiž připomenuto, že Sabina vědomě se vyhnul jakémukoliv napodobení lidové písně, což tehdy u nás bylo přece obvyklé a čemu se neubránil ani Mácha, nejlepší básník této reformující generace. Sem tam u Sabiny v některém obratu najde se snad slabý názvuk, ale rázem zase vrací se duch poesie umělé. – Některé z písní byly samostatně přejaty do B.; i tím jest jasně dokumentována těsná souvislost těchto cyklů s ostatní poesií Sabinovou. Prvých třináct básní Sabina uveřejnil v Češ. Včele r. 1837 s označením arabskými číslicemi (1–13), dalších osmnáct přinesl následující ročník s číslováním římským (I–XVIII). Zbývajících šest pod titulem „Z písní Karla Sabinského“ otiskla Čes. Včela r. 1839. Označování již není jednotné. V. S. otiskují přirozeně písně všechny, tedy i ty, jež byly zařazeny do B. Číslování jest jednotné, jednotlivé roky typograficky vyznačeny. Str. 151. I.–IV., 24. ledna 1837, str. 25. (č. 1.–4.).
Str. 154, V., VI., 3. března 1837, str. 73. (č. 5., 6.).
Str. 155. VIl.–IX., 21. března 1837, str, 89. (č. 7.–9.)
336 Str. 157. X.–XII., 4. dubna 1837, str. 105. (č. 10.–12.).
Str. 159. XIII., 2. května 1837, str. 137. (č. 13.).
Str. 160. XIV.–XVI., 16. ledna 1838, str. 17. (č. I.–III,).
Str. 162. XVII.–XIX., 27. února 1838, str. 65. (č. IV. až VI.). Píseň XVII. jest zařazena (s některými změnami) do B. str. 37. pod titulem „Neoželený“. (V.S. str. 27.).
Str. 163. XX., XXI., 20. března 1838, str. 87. (č. VII., VIII.). Píseň XXI. otištěna pod jménem Odpověď v B. str. 14. (V.S. str. 9.) a v Rkp. I. Sr. poznámku ku str. 9.!
Str. 164. XXII., XXIII. 15. května 1838, str. 153. (č. IX, X.). Píseň XXIII. přijata do B. (str. 60.) pod jménem Prosba (V.S. str. 46.), rozšířena ovšem o sloku třetí. Prvými dvěma verši (Osvěcujte, hvězdy atd.) počíná se i báseň Monology z Rkp. I. (viz oddíl „Básně rukopisné“).
Str. 165. XXIV., XXV. 3. července 1838, str. 209. (č. XI. a XII.). Číslo XI. (t. j. naše XXIV.) podruhé otištěno v B. str. 32. s názvem Pod stromem (V.S. str. 24.). Rkp. I. i II. Sr. Poznámku ku str. 24.!
Str. 167. XXVI., XXVII., 24. července 1838, str. 233. (č. XIII. a XIV.)
Str. 168. XXVIII., XXIX , 25. září 1838, str. 305. (č. XV. a XVI.).
Str. 169. XXX., XXXI., 13. listopadu 1838, str. 361. (č. XVII. a XVIII.). Číslo XXX. zařazeno do B. str. 69. pod titulem Marné čekání (V.S. str. 52.), XXXII., 19. února 1839, str. 57. XXXIII., XXXIV., 3. května 1839, str. 141. V titule jmenovány opět jen jako „písně“ a označeny latinskými písmenami a a b. XXXV.–XXXVII. 21. června 1839, str. 197. (jako: Písně I., II.. III.). Píseň XXXVI. jest vědomě budována na motivu přejatém z „Máje“. 7. v. v prvotisku zní „ne-
337 oslyšela vroucí hlas“, což však nedává náležitého smyslu Proto opravuji „nevyslyšela“... Ku konci Sabinových písní připomínám, že E. Meliš v Ladě, V. roč. (1865), str. 108. píše: „Též pochází od něho [t. Sabiny] překlad Marseillaisy a texty v obecnost vešlých písní: Sláva ti, vlasti má s refrainem: Zavzněte bubny, prapory zavějte, pak: Horo, vysoká jsi, neslyšíš žalostné hlasy, Kol svatého Vyšehradu a některé, jež zvláště v letech 1848 a 1849 mnoho se zpívaly.“ Pátraje po správnosti této zprávy, obrátil jsem se i na žijícího dosud autora p. Meliše, býv. redaktora „Dalibora“. Na svém tvrzení setrval, vyloučiv toliko píseň „Horo, vysoká jsi“. Bližších zpráv nemohl mi však podati ani on. A vskutku E. Melišův a J. Bergmannův Průvodce v oboru českých tištěných písní (v Praze 1863) nikde neuvádí Sabinu jako skladatele těchto textů. Ale i Pichlův: Společenský zpěvník český (sedmé vydáni r. 1866) při obou uvedených písních (na str. 24. a 39.) neudává ani původce textu, ani skladatele nápěvu. Nutno tedy nechati otázku autorství zatím nerozřešenu. Ježto však píseň Hlídka na Vyšehradě (Kol svatého Vyšehradu) má některé význačné podobnosti se Sabinovou básní Vltava (celá píseň jest vlastně rozvitím obrazu o lvících, dřímajících ve vyšehradské skále; ve „Vltavě“ verš „lvíci opustili lůno ochlazené“), otiskuji zde text aspoň této:
Hlídka na Vyšehradě.
Kol svatého Vyšehradu Bystrá řeka běží, Na pobřeží pode skalou Lev tam ve snách leží.
Leží hluboko ukrytý V pustém skály stínu, A rodina lvíčků mladých Dřímá v jeho klínu.
338 Ročně jednou však vystoupí Lev ze tmavých skrýší, Toužebně zrak jeho bloudí Po rakouské říši.
Smutně ve skrýš svou se vrátí A ve trudné snění, Spěte, spěte, lvové mladí, Ještě čas tu není.
Čekaná však když mu v dáli Jitra zář zasvítá. Zařve lev, procitne jeho Rodina ukrytá.
Radostí se zazelená Vyšehradská skála, Mlha se strhne, sláva česká Stane, kde dřív stála.
Den nám nastal, probuďte se, Vy mladiství Ivové, Na zbořených slávy chrámech Vystavte si nové.
Rukopisné básně a zlomky.
Básnickou pozůstalost Sabinovu roztřídil jsem, jak již svrchu připomenuto, na tři resp. čtyři oddíly. Do prvého náleží roztrhaný sešit (40) o 15 listech, rukou Sabinovou psaný, ač v některých partiích pomáhala mu osoba cizí. Z které doby tento sešit pochází, nelze bezpečně říci, ale soudím, že asi z konce let 60tých nebo počátku 70tých, kdy si Sabina přepisoval a seřazoval básně porůznu dříve otištěné; zároveň tu a tam korrigoval. Rukopis ten obsahuje: Žel. Praha. Tři věci. Zapomenutí. Plavba utopencova. Pod stromem. Nelajte písním (tužkou 339 přepsáno: Píseň). Nepadlo s nebe neštěstí. Hle, tamo sedí v skupení. Život lásky. Přání. Kdož to ví? Večerní. Vltava. Odpověď. V soumraku (1. – 5.). Černá růže (pouze část, otištěná v „Libuši“ r. 1864; podle toho pochází tento rukopis z doby po r. 1864).
Další část pozůstalosti (Rkp II.) je zbytek sešitu stejného formátu i rázu jako předešlý, podle úpravy textové však asi pozdější. Fragment ten skládá se z pěti listů, ve kterých dochovaly se básně: poslední 2 strofy Plavby utopencovy. Kdož to ví. Žal. Cizinec. Ti a oni. Pod stromem. Praha. Vltava (fragment).
Pod název Rkp III. shrnuji všechny rukopisy drobných básní, jež svým charakterem se nikterak nehodí do skupin dřívějších. Jsou to: Rozjímání. Hyacinty 1. a fragment „Hoj, výhoda to jediná“. Hyacinty 1. (pozdější přepis předešlého zlomku). Arch s nadpisem „Básně Karla Sabiny“ (v rohu modrou hrudkou vepsán letopočet 1871, 18. Máj), jenž obsahuje: Nelajte písním. Nepadá s nebe neštěstí. Život lásky. Večerní. Plavba utopencova (pouze začátek; nedopsáno). Na zvláštním půlarchu: První láska (v pravém rohu napsáno: Růže). Proslov (první náčrt asi) a posléze na malém lístku cizí rukou opsána „Pomněnka na hrobě K. H. Máchy“. Celkem 12 lístků nenestejného formátu i písma.
Do čtvrté skupiny sebral jsem všechny náčrty a zlomky básně „Černá Růže“. Dohromady 9 půlarchových lístků, z nichž prvé čtyři zdají se býti původním náčrtem (z vězení?). – Většina takto zachovaných básní, jak bylo již několikráte naznačeno, jsou buď věrné přepisy starších, známých textů, nebo jich pozdější úprava. Jen něco málo z nich lze pokládati za úplné novinky; a ty zahrnuji do tohoto oddílu „Rukopisných básní a zlomků“. K nim přidávám ze známých ony, jež opravami básníkovými byly přetvořeny na celky úplně nové, samostatné. Ostatní jest hledati v příslušných skupinách (Básně příležitostné a Básně výpravné).
340 Str. 177. Vyznání. Základem byla tu báseň z B. str. 68 (V. S. str. 52).
Str. 188. Nelajte písním! Otiskujeme text z Rkpu I. Rkp III. má prvou sloku odchylnou:
„Nelajte písním, hlasům citu, z nichž velký nevyznívá svět, že myšlenkové katarakty z nich neřítí se pádem vpřed! Vždyť v stínu hrdých stromů skromná i nezabudka vykvétá! Vždyť mimo orly ku blankytu též skřivánek rád zalétá.“
Ostatek je shodný doslova.
Monology. První dva verše shodny s počátkem „Prosby“ (V. S. str. 46).
Str. 179. Nepadá s nebe neštěstí. Text z Rkpu III.; v Rkpe l. pod názvem „Nepadlo s nebe neštěstí“.
Str. 181. Ti a oni. Rkp. I. i II. Text druhý, jak jej podáváme, se odchyluje od prvého jen v drobnostech.
Str. 183. První políbení. Rkp I.
Str. 184. První láska. Rkp III.V. 7. „co sladkých křídlech útěchy“ opravuji „..křídel.. “ Vedle titulu jest v rukopise v pravém rohu poznámka „Růže“.
Str. 186. Fragment. Rkp III. (bez nadpisu). Rozjímání. Rkp III.
341 Básně příležitostné. Str. 193. Pomněnka na hrobě Karla Hynka Máchy.Květy 17. listopadu 1836, str. 361. Rkp III. (přepis cizí rukou). Touto básní Sabina začal řadu elegií, jež byly pak od několika autorů na smrt Máchovu napsány ( Fr. L. Rieger, Jan Vlček, K. Kuzmány, K. D. Štúr).
Str. 195. Na smrt Jana Pernera, Květy 13. záři 1845, str. 437. Báseň vyšla v černém smutečním rámečku. J. Perner byl mladý muž, vrchní inženýr železniční. Dne 9. září 1845 jeda tunelem choceňským, neopatrně se při jízdě nahnul z vagonu a roztříštil si o sloup hlavu. Pohřben 12. záři v Pardubicích.
Str. 196. Na Karla IV. Pomněnky 1845, str. 3. (bez nadpisu). Almanah na tento rok ozdoben obrázkem Karla IV.
Str. 198. Zde omylem vypadla Sabinova báseň, otištěná ve Včele 8. dubna 1848, str. 109. Otiskujeme ji zde tedy dodatečně:
JEDENÁCTÝ BŘEZEN 1848.
Zemi českou vizte, hřbitov, Kde myšlenky pochovány, V jehož zpustlých tmavých hrobech Volnost, sláva zakopány! Reků zbraň kde zaznívala, Svobodný kde národ dlel, V služebnictví pokulhává Mnohý lidstva povrhel.
Muž kde hrdé hlavu vztýčel, Tam se sluha stínu kloní, Žižkovy kde hřměly bubny – Umíráčkem slávě zvoní! Vadnou věnce otcům vité, Krví vřelou zkropené; 342 Dožířují jiskry Božské V srdcích zchřadlých zkrocené.
Tu hle, na západě jarém Šedý mrak se protrhává, S nebe zavzní ohlas písně: „Vstaňte, soudný den nastává! Vstaňte všichni v potu tváři Pracující, sklíčení! Vy však, hubitelé ducha, V tmách se skrýte k zničení!“
Až ke břehům povltavským Hlas ten nebeský zavítal, A hle, pustý, český hřbitov Co zahrada znova zkvítal; Hroby pukly, – z temna vstala Čechů to věčná milenka – Svoboda! ta nejkrásnější Z Boha vyšlá myšlenka.
Hle, co anděl mírným okem S palmou v ruce na nás hledí, A vše blaho budoucnosti Na jejích se ústech středí! V podnoží jí otrok klesne, Bázlivec jí hledne vstříc, Kdo však svoboden, nechť ssaje Blaho z božských jejích líc.
Královský lev upoutaný Mužně okovy nechť střásá! Děla hřměte, zvony zněte! Vešker zvuk ať slávu hlásá! Den však slavný, nesmrtelný, Svobodu jenž porodil, Pomněte, by od potomstva Den co sváteční se ctil! –
343 K této básni redakce Včely poznamenala: „Na tento den byla držána první schůzka veřejná, kdež se přednášely artikule nového žádoucího řízení země české, u přítomnosti skorem 1200 vlastensky smýšlejících mužů a mladíků.“
Str. 198. Schwanthalerovi Schwanthaler byl německý sochař, který pro p. Ant. Veitha, majitele liběchovskébo panství, vytvořil několik soch, určených pro Slavín. Velc ve svých pamětech o tom vypravuje takto:
„R. 1847 byl liběchovský pan Veith zvolen za předsedu Měšťanské besedy pražské, a jelikož se zároveň téhož roku první socha pro Slavín určená šťastně v Mnichově ulila a do Prahy dopravila, totiž ,Přemysl Ottokar II.‛ přál sobě pan Veith, aby od Měšťanské besedy poslána byla pochvalná adressa sochaři Schwanthalerovi (autoru oné sochy) a mne požádal, abych někoho vyhledal, který, by dvě básně, jednu německou a druhou českou, k tomu účelu složiti dovedl. Řku, k tomu že by se nejlépe Sabina hodil a že by se tím také ono domnění, v němž jsme [jej] měli, jako by byl peníze Kalinovi určené podvrhl, poněkud napravilo. Pan Veith byl s tím zúplna spokojen a já tedy došel k Sabinovi. Ale bylo to hledání – – Bydlel v Platnéřské ulicí v jakés škulině nazad. Ačkoliv už bylo pozdě na večer, seděl po tmě. Když rozsvítil, neviděl jsem v celém tom kumbálku nic jiného nežli dvě rozviklané židlice, detto stůl a jakés přepodivné ložiště. Nyní jsem se nedivil pověsti, že prý kdys Sabina s Kalinou spali spolu v sudu. Nevypravuji to na potupu, nýbrž aby čtenář zvěděl, jaké byly osudy těch, kteří se věnovali národní věci. Sabina se ovšem stal později padouchem, ale co utrpěl, nežli se jím stal! A co teprva Kalina, jenž věci dobré oddaným ostal až do posledního dechu! Vy potomci mějte v uctivosti památku předchůdců, kteří tolikeré protivenství trpěli, snášeli za vaší lepší budoucnost. –
344 Za svícen sloužila Sabinovi stará skleněná láhevláhev. Řekl jsem mu, oč se jedná, a on slíbil zachovati se podle přání liběchovského pána. A slibu dostál. Složil dvě krátké sice, ale velmi pěkné básně, z nichž se mu německá lépe podařila. Já mu za ně od pana Veitha doručil padesát zlatých.“ (Zvon, VII. 1907, 322–3.)
Uvedené obě básně – česká i německá – vyšly skutečně tiskem ve zvláštní adresse, na kartonu tištěné (v kníž. arcibiskupské knihtiskárně v Praze 1848, 4°, 8 str.), jež nese nadpis: „Schwanthalerovi při výstavě soch Přemysla Otakara II. a královny Elišky od Mešťanské Besedy v Praze.“
Str. 200. Roku 1858 v červenci Sabina otiskl báseň „Náš podíl“ ve spisku Pomněnky na slavnost padesátiletého trvání Pražského konservatoria (1858. V Praze u Rohlíčka). Ale celý náklad byl konfiskován a Sabina ještě potrestán třídenním vězením. Podle zprávy Melišovy (v Ladě 1865, str. 108.) zachovalo prý se asi pět exemplářů; vydavateli těchto básní podařilo se však získati toliko prvý tiskový arch ze zabavené knížky, kde, žel, Sabinova příspěvku není. (Viz také Fričovy Paměti IV., str. 487.)
Památce J. K. Tyla. Horník. Almanach Kutnohorský, 1862. Vydán od kutnohorských studujících u příležitosti odhalení pamětní desky na rodném domku Tylově, dne 22. dubna 1862. Pod titulem Sabinovy básně jest poznámka, že „v hudbu uvedl Frant. Kavan“.
Str. 201. Proslov. Rkp III. Lumír dne 13. srpna 1863, str. 788., přinesl zprávu, že „zejtra (14.) Umělecká Beseda pořádá koncertní a zahradní zábavu ve prospěch pohořelých Polenských. Proslov od Sabiny přednese p. Šimanovský“. Zdá se, že Proslov resp. jeho nedefinitivní náčrtek, zachovaný v ru- 345 kopise, se právě vztahuje k této slavnosti. Polná vyhořela počátkem měsíce srpna 1863.
Básně výpravné. Str. 207. Výjev ze života rytířského. Květy 8. a 15. listopadu 1838, str. 353. sl.
Str. 223. Zlomky básně „Černá Růže“. Záhy po návratu Sabinově z vězení přinesl Lumír (21. ledna 1858, str. 68.) tuto zprávu: „Pan Karel Sabina dokončil svou již r. 1848 začatou velkou epickou báseň ,Černá Růže‛, ježto se prý zakládá na historických datech o pánu z Rožmberka. Báseň ta vyniká, dle ukázek z ní, fantasií a vzletem.“ Podepsán „(Z)“. Překvapuje ovšem, že Sabina tak dlouho otálel s uveřejněním této své epiky, zvláště povážíme-li, že byl živ jen z výtěžku svého pera a často nucen dávati do tisku věci, které daleko ještě umělecky nedozrály. Neboť teprve Lumír r. 1863 přinesl jeden úryvek a další až zase následujícího roku Libuša (1864). Zlomek z Libuše jest bez podpisu a na konci připojena poznámka: (Pokračování.) Více se však na veřejnosti neobjevilo. Jen r. 1865 v „Ladě“ E. Meliš mluví o nepublikovaných dosud spisech Sabinových a mezi nimi též o „Černé Růži, básni o VI zpěvích“. Za to r. 1867, 14. listopadu, hrána Sabinova truchlohra „Černá Růže“. V rukopisech, jak již pověděno, nalezeny jen nepatrné náčrtky a zlomky, které nikterak nesvědčí o tom, že by byly částkami celého, propracovaného díla. Proto soudím, že Sabinova báseň vlastně nikdy ani hotova nebyla, zprávy v citovaných časopisech uveřejněné že byla toliko ústní sdělení Sabinova; nejvýše, že se Sabina pochlubil některými skizzami. (Tomuto mému názoru nasvědčuje i to, že Rkp III. obsahuje jen právě tolik veršů, co bylo uveřejněno r. 1864 v Libuši.) Jest nesporno, že Sabinovy příspěvky bývaly vždy vítány, a jistě byl by v některém tehdejším časopise našel potřebné místo.
346 Básně z románův a novell vybrané.
V této skupině přihlíženo toliko k básním úplným anebo k význačným zlomkům.
Str. 251. Píseň Bertina Květy 2. dubna 1835, str. 138, v novelle „Poutník“.
Str. 252. Adéla Květy 23. února 1837, str. 62. ve stejnojmenné novelle. Přijata pak s malými změnami i do románu Na poušti (1863), III, 39.
Str. 253. Píseň Klářina Květy 25. května 1837., str. 162. v novelle „Hrobník“. V hudbu uvedena s klavírním doprovodem od J. L. Zvonaře ve sbírce Varyto a lyra, seš. 7., č. III. (VPrazeV Praze 1856).
Str. 254. Píseň harfeníkova. Květy 7. března 1839, str. 77. v povídce „Sigurd a Alfsola“. Růže Sionská. Blouznění (1857), II. 167.
Str. 256. Marné snažení Tamt. II. 195. V Rkp l. i II. doslovné znění.
Str. 257. Píseň v duchu národním. Tamt. III. 57. Z Arielových zápisků. Tamt. III. 89.
Str. 258. Píseň Arjnimova. Lumír 15. dubna 1858, str. 348. v povídce „Dunin Vlast“.
Str. 259. Písně Tušinského. Hedvika (1858), II. 44. a 180.
Str. 261. Zpěv hraběnčin. Dalibor 10. května 1859, str. 108. v novelle „Jan Zach“.
347 Str. 262. Z veršů Frideričiných. Na poušti (1863) II, 212. Píseň Dušanova. Tamt. III. 9.
Str. 263. Improvisace Dušanova. Tamt, III. 19.
Str. 265. Píseň Hlasičova. Tamt. III. 190.
Str. 266. Sloky Ivanovy. Tamt. III. 204.
Str. 268. Z Rackova dopisu. Věčný ženich (1863), 24. Parodie. Tamt. 47.
Str. 269. Z Francova rukopisu. Tamt. 48.
Str. 270. Píseň. Tamt. 177.
Str. 272. Krásná Utopína. Tamt. 183.
Str. 282. Píseň Violina. Morana, (1874), I. 167. Z popěvků Kniffových. Tamt. I. 316., 406 , 480.
Překlady.
Přeložené básně zařazujeme do této sbírky proto, poněvadž i Sabina sám pojal do svých „Básní“ tři překlady (z Puškina, Stagnelia a Baškirské písně) a byl by v dalších svazcích tak asi učinil i s ostatními.
348 Str. 287. Mnich. Překlad básně Сернецъ. Květy 27. února – 13. března 1840, str. 65. sl. Na počátku umístil překladatel tuto poznámku:
„Ivan Kozlov, básník ruský, narodil se roku 1780. Nadán vlohami neobyčejnými a vychován dle požadování vyšší třídy společenstva, byl již v mládí velikým milovníkem literatury, a nemalých schopností k pěstování a zvelebování jejímu sobě vědom, přece ho však zábyvky a marnosti hlučného světa více vábily nežli činnost duševní. Konečně v 40. roce věku svého po těžké nemoci ochroml, a tu stalo se básnictví útěchou jeho v neduhách tělesných. Znalcem jsa francouzského a vlaského jazyka, jakož i jich literatury, také němčině i angličině se přiučil a literárními plody národů těchto se zabýval. Nedlouho nato ztratil však zraku svého, a nyní teprv otevřela se jasná obrazotvornosti říše duševnímu oku jeho, a s povýšenou láskou počal kráčeti po dráze básnictví. – Co básník stojí Kozlov vedle Puškina, Baratinského, Deviga a Jazykova i jest miláčkem ruských dam. Něžnou melancholií především se vyznamenávajíce, podobají se poesie jeho zvukům podvečerním. Že naň Byron působil, dokazuje báseň jeho Mnich, která však také svědčí, že Kozlov více lyrikem nežli romantikem jest; neboť charakter i děj, zpočátku živý, čím dále tím více umdlívá. Hlubokost a vřelost citu však se mu odepříti nemůže. Něžností svou často připomíná na Lamartina. Některé z oblíbených jeho písní, p. Čelakovským přeložené, nalézají se v Časopisu Českého Museum.“ A na konci básně opět poznamenal: „Právě nás došla zpráva z ruských novin, že básník Ivan Kozlov dne 12. t. r. zemřel.“
Str. 309. Z Thomase Moora „Irských melodií.“ Moore (1779–1852) od počátku mocně vábil Sabinu (dokazuje to báseň „Ku vzdáleným“), jakož vůbec byl básníkem po celé Evropě velmi oblíbeným (do ruštiny na př. překládal jeho „Irish Melodies“ právě Ivan Kozlov).
349 U nás po Sabinovi otiskl některé překlady Bř. Kaizl v Lumíru 1855, souborně teprve Gustav Dörfl ve „Sborníku světové poesie“.
Str. 309. Člun Květy 23. dubna 18-10, str. 131. (I saw from the beach). Podruhé v Pichlově Společenském krasořečníku českém III. (1853), str. 241.
Str. 310. Přec koluj číše! Květy 10. prosince 1840, str. 400, (Oh! think not my spirits are always as light). Podruhé u Pichla l. c. str. 240.
Str. 311. Utvoření harfy. Dennice díl. I., str. 1. (The origine of the harp.) Podruhé u Pichla str. 242.
Str. 312. Pějte! Dennice díl. III., str. 3. (pův. předlohy jsem nenašel).
Úvod o Sabinově životě a díle připojen bude k následujícímu svazku.
CHRONOLOGICKÝ PŘEHLED. 1835 V.S. 29./1. Žel [Květy] 1 5./2. K básníkům [Květy] 77 26./2. Tažné ptactvo (Ze Stagnelia) [Květy] 10 10./3. Tři věci [Češ. Včela] 63 19./3. Tajemství [Květy] (Kdo?) 25 2./4. Píseň Bertina [Květy] 251 9./4. Kvítek [Květy] 77 350 23./4. Zpěvce ráj [Květy] 19 19./5. Slzy [Češ. Včela] 79 21./5. Podobenství [Květy] (Píseň večerní) 2 26./5. Píseň [Češ. Včela] „ „ 2 4./6. Fialka [Květy] 48 18./6. Noční schůzky [Květy] (Náměsíčník) 64 25./6. Věrnost jinocha [Květy] 80 23./7. Na plavbě [Květy] 21 20./8. Slunce [Květy] 82 10./9. V temnosti [Květy] 48 24./9. Zpěvec [Květy] 83 26./11. Pomněnky [Květy] 85 1836 14./1. Starý a nový rok [Květy] 57 21./1. Ku vzdáleným [Květy] 87 11./2. Zpomenutí [Květy] 89 3./3. Z večera [Květy] 49 17./3. Slavný dub [Květy] 90 15./9. Procházka v soumraku [Květy] 2 17./11. Pomněnka na hrobě K. H. Máchy [Květy] 193 1837 24./1. Smíšené písně 1.–4. [Češ. Včela] 151 9./2. O samotě [Květy] 27 23./2. Slast nad hrobami [Květy] (Nad hrobami) 59 Adéla [Květy] 252 7./3. Smíšené písně 5.–6. [Češ. Včela] 154 21./3. „ „ 7.–9. „ „ 155 4./4. „ „ 10.-12. „ „ 157 2./5. „ „13. „ „ 159 25./5. Píseň Klářina [Květy] 253 8./6. Baškirské písně [Květy] 22 Přírody sen [Hronka II. 1. 9.] 93 Hroby rekův českých [Hronka II. 2. 103 sl.] 103 Blaník [Hronka II. 2. 103 sl.] 104 Slovan „ „ 105 Polan „ „ 106 Výjevy ranní [Vesna 207 sl.] 107 351 1838 16./1. Smíšené písně I.–III. [Čes. Včela] 160 27./2. „ „ IV.-VI. „ „ 162 20./3. „ „ VII.-VIII. „ „ 163 15./5. „ „ IX.–X. „ „ 164 3./7. „ „ XI.–XII. „ „ 165 24./7. „ „ XIII.–XIV. „ „ 167 25./9. „ „ XV.–XVI. „ „ 168 25./10. Harfa severní [Květy] (Povolání) 33 8./11. Výjev ze života rytířského [Květy] 207 15./11. Smíšené písně XVII., XVIII. [Čes. Včela] 169 6./12. Cizinec [Květy] 30 18./12. Snění básnické [Češ. Včela] 111 1839 15./1. Vínek panenský [Češ. Včela] 113 19./2. Z písni [Češ. Včela] 170 7./3. Píseň harfeníkova [Květy] 254 3./5. Z písní a, b [Češ. Včela] 171 13./6. Útěcha básníkova [Příloha ku Květům] 70 21./6. Z písní I.–III. [Češ. Včela] 173 22./8. Zapomenutí [Příloha ku Květům] 51 3./10. Uvítání dědiny [Květy] 114 10./10. Pomněnky [Květy] 115 5./12. Plavba utopencova [Květy] 69 1840 30./1. Rozenec poušti [Květy] 67 27./2. Mnich (z Kozlova) [Květy] 287 23./4. Člun (z Moora) [Květy] 309 29./5. Válka (z Puškina) [Květy] 60 17./9. Života pout [Květy] 11 10./12. Přec koluj čiše (z Moora) [Květy] 310 Zaváté listí [Vlastimil II. 2. sv. 99.] 121 Utvoření harfy (z Moora) [Dennice I. 1.] 311 Přání [Dennice I. 257.] 30 Vlašťovičky [Dennice I. 321.] 45 Otázky [Dennice II. 3.] 47 Tajemství [Dennice II. 65.] 29 352 Dva dny [Dennice II. 129.] 126 Květiny a básně [Dennice II. 2l3.[213.] 127 Oči její [Dennice II. 321.] 128 1841 Dvojí život [Básně str. 34.] 25 V údolí „ „ 35. 26 V noci „ „ 38. 28 Z jara „ „ 56. 43 Pobídnutí „ „ 57. 44 Vyznání „ „ 68. 52 Praha „ „ 73. 56 K srdci „ „ 74. 56 Domov „ „ 80. 62 Vltava „ „ 85. 66 15./4. Jedno zdání [Květy] 129 1./7. Hyacinty [Květy] 131 Pějte (z Moora) [Dennice III. 3.] 312 Bez nadpisu [Pomněnky] 134 1844 18./5. Poslední slavík [Květy] 134 1845 9./5. Tvá slova [Češ. Včela] 136 13./9. Na smrt Jana Pernera [Květy] 195 Na Karla IV. [Pomněnky] 196 1846 21./4. Ve zříceninách [Češ. Včela] 137 1848 16./3. Věčnost [Týdenník] 138 8./4. Jedenáctý březen 1848 [Včela] 343 18./11. Z mladistvé doby [Týdenník] 139 Schwanthalerovi [Slav. adressa] 198 1857 Růže Sionská [Blouznění II. 167.] 254 Marné snažení „ II. 195. 256 Píseň v duchu národním [Blouznění III. 57.] 257 Z Arielových zápisků [Blouznění III. 89] 257 Skon [Česko-mor. Pokladnice na r. 1858] 142 353 1858 15./4. Píseň Arnimova [Lumír] 258 Píseň Tušinského [Hedvika II. 44. a 180.] 259 1859 10./5. Zpěv hraběnčin [Dalibor] 261 Berezína [Česko-mor. pokladnice na r. 1860] 143 1862 Památce J. K. Tyla [Horník] 200 1863 14./8. Proslov [Rukopis] 201 3./10. Černá Růže [Lumír] 223–232 Z veršů Frideričiných [Na poušti II. 212.] 262 Píseň Dušanova [Na poušti III. 9.] 263 Improvisace Dušanova [Na poušti III. 19.] 263 Sloky Ivanovy [Na poušti III. 104.] 266 Píseň Hlasičova [Na poušti III. 190.] 265 Z Rackova Dopisu [Věčný ženich 47.] 268 Parodie [Věčný ženich 47.] 268 Z Francova rukopisu [Věčný ženich 48.] 269 Píseň [Věčný ženich 177.] 270 Krásná Utopína [Věčný ženich 183.] 272 1864 Černá Růže [Libuša 25 sl.] 232-237 1874 Píseň Violina [Morana I. 167.] 282 Z popěvků Kniffových [Morana II.] 282
354 OBSAH
Básně z r. 1841. Žel 1 Píseň večerní 2 Procházka v soumraku 2 Odpověď 9 Tažné ptactvo 10 Života pout 11 Zpěvcův ráj 19 Na plavbě 21 Baskyrské písně 22 Pod stromem 24 Kdo? 25 Dvojí život 25 V údolí 26 O samotě 27 Neoželený 27 V noci 28 Tajenství 29 Přání 30 Cizinec 30 Povolání 33 Z jara 43 [355] Pobídnutí 44 Vlaštovičky 45 Nad hrobami 45 Prosba 46 Otázky 47 Fialka 48 V temnosti 48 Z večera 49 Zapomenutí 51 Vyznání 52 Marné čekání 52 Z jitra 53 Praha 56 K srdci 56 Proměna času 57 Válka 60 Domov 62 Tři věci 63 Náměsíčník 64 Vltava 66 Rozenec poušti 67 Plavba utopencova 69 Útěcha básníkova 70
Básně smíšené. K básníkům 77 Kvítek 77 Slzy 79 Věrnost jinocha 80 Slunce 82 Zpěvec 83 356 Pomněnky 85 Ku vzdáleným 87 Zpomenutí 89 Slavný dub 90 Přírody sen 93 Hroby rekův českých 103 Blaník 104 Slovan 105 Polan 106 Výjevy ranní 107 Snění básnické 111 Vínek panenský 113 Uvítání dědiny 114 Pomněnky 115 Zaváté listí 121 Dva sny 126 Květiny a básně 127 Oči její 128 Jedno zdání 129 Hyacinty 131 Bez nadpisu 134 Poslední slavík 134 Tvá slova 136 Ve zříceninách 137 Věčnost 138 Z mladistvé doby 139 Skon 142 Berezina 143
Smíšené písně. I.-XIII. 151 357 XIV.-XXXI. 160 XXXII.- XXXVII. 170
Rukopisné básně a zlomky. Vyznání 177 Nelajte písním 178 Monology 178 Nepadá s nebe štěstí 179 Ti a oni 181 První políbení 183 První láska 184 Fragment 186 Rozjímání 186
Básně příležitostné. Pomněnka na hrobě Karla Hynka Máchy 193 Na smrt Jana Pernera 195 Na Karla IV. 196 Schwanthalerovi 198 Památce J. K. Tyla 200 Proslov 201
Básně výpravné. Výjev ze života rytířského 207 Zlomky básně „Černá růže“ 223
Básně z románův a novell vybrané. Píseň Bertina 251 Adéla 252 Píseň Klářina 253 Píseň harfeníkova 254 Růže Sionská 254 Marné snažení 256 358 Píseň v duchu národním 257 Z Arielových zápisků 257 Píseň Arnimova 258 Písně TušínskéhoTušinského 259 Zpěv hraběnčin 261 Z veršů Frideričiných 262 Píseň Dušanova 262 Improvisace Dušanova 263 Píseň Hlasičova 265 Sloky Ivanovy 266 Z Rackova dopisu 268 Parodie 268 Z Francova rukopisu 269 Píseň 270 Krásná Utopína 272
Překlady. Ivan Kozlov: Mnich 287 Z Tomáše Moora „Irských melodiímelodií“: Člun 309 Přec koluj, číše 310 Utvoření harfy 311 Pějte! 312 Poznámky 315 Chronologický přehled 350 Obsah 355 Opravy360
359 SEZNAM ILLUSTRACÍ.
Str. Portret Sabinův za IV Faksimile titul. listu Básní z r. 1841 V Faksimile Sabinova rukopisu za 174 Královna Eliška od L. Schwanthalera za 198
OPRAVY.
Na str. 2. pod titulem Píseň večerní čti místo Květy Čes. Včela. Na str. 3. ř. 4. zdola čti Tajenství. Na str. 9. ř. 11. zdola místo žalu čti želu. Na str. 16. ř. 11. shora čti země klam. Na str. 29. titul má zníti Tajenství. Na str. 66. ř. 11. zdola místo neuchráníš? čti neuchráníš! Na str. 131. ř. 1. zdola místo zachvívá čti schvívá. Na str. 186. 1. ř. zdola místo želenému čti želanému. Na str. 352186. ř. 2. zdola místo proplétaly čti proplítaly.
E: mk; 2004

360
Bibliografické údaje

Nakladatel: Čeští spisovatelé 19. století; Vlček, Jaroslav; Thon, Jan; Laichter, Jan; Malíř, Albert
(Čeští spisovatelé XIX. století. Pořádá Jaroslav Vlček. Sabina I. Vybrané spisy Karla Sabiny. Básně. K vydání upravil Jan Thon. Nákladem Jana Laichtera v Praze 1911. Tiskl Albert Malíř na Král. Vinohradech.)

Místo: Praha

Vydání: [1.]

Počet stran: 368