Trosky chrámu (1899)

Verše i próza, 1888-1899, Jaroslav Kvapil

TROSKY CHRÁMU
[1] JAROSLAV KVAPIL
TROSKY CHRÁMU
VERŠE I PROSA
1888 – 1899
V PRAZE KNIHTISKÁRNA J. OTTO NAKLADATELSTVÍ 1899
[3] Všechna práva vyhrazena.
[4] SVÉ ŽENĚ VĚNUJI TUTO KNIHU, ZA VŠECHNY JEJÍ ÚSMĚVY A ZA ZLATÉ SRDCE JEJÍ.
[5] Tato kniha budiž epilogem lyrické periody mého literárního života. Je to všechno za mnou, s mnohou radostí a s mnohým sklamáním, ale zalhal bych svou lásku k oněm rokům, kdybych se nevrátil ještě jednou v začarovaný kruh svých veršů a nesebral na rozloučenou poslední hrst květů na lukách své mladosti. Není to kniha programová: mimo malý cyklus písní, které jsem chtěl zprvu vydat s názvem „Lípy kvetou v alejích...“ a jež teď vkládám porůznu na tyto stránky, je to směs nejrůznějších nálad a dojmů, od intimní sloky milostné a tiché reflexe až k několika těm úsměvům a pošklebkům, jimiž jsem si časem ulevil, když mi bývalo veselo nebo hořko v duši. A je tu i několik básní, napsaných kdysi k určitým momentům našeho veřejného života: byly básněny ad hoc, s určitou tendencí dne, ale jsou mi podnes mily a [7] cítil jsem je tehdy příliš, abych je dnes popřel, když rovnám účty své lyrické minulosti. Pasáž prosou nechť doplní obraz toho, o čem jsem kdysi sníval, co jsem i cítil, ale čeho jsem jistě v umění nedosáhl. To všechno vím – a přece jsem si po tom všem zasteskl! Vždyť je v tom přece několik slok, jichž si nejvíc vážím ze své lyrické minulosti, je tam i báseň „Poledne“, kteroužto jsem vyzpovídal na konec sama sebe – a tak ať už třeba leckdo se usměje, že hned po třicátém roce svého života rovnám svou literární pozůstalost!
V Praze, r červnu 1899.
Jaroslav Kvapil.
8
TROSKY CHRÁMU
[9] V snech tvého mládí chrám tvůj k nebi vzrůstá a fiálami dotýká se hvězd, v jich věčné reje pilířů směs hustá má smělou klenbu nad banálnost nést. Leč dávno zpěvná oněměla ústa, kol jiný svět a jiná doba jest – dnes v zříceninách leží huť tvá pustá, dnů všedních úpal žehne v prach tvých cest. [11] A v chudé trávě, jež kol vyklíčí, se otlučení šklebí chrliči, ač s vysoka se smáti chtěli světu. Tvé modlitby a hymny intimní se utopily v mlze podzimní – má duše, prchni! K smrti smutno je tu! 12
TICHÉ SMUTKY
[13]
Notturno.
Ty, která cítíš víc, než druh tvůj poví rtem – rci, v noci hluboké, jež ložnicí se třese, proč zmlknem kolikrát v svém smíchu veselém a náhle v úzkostech proč oba lekáme se? Rci, zdá se tobě též, když smutek přijde náhlý a když nás nečekán až v duších zamrazí, že někdo veliký a touhou neobsáhlý jak světlá mátoha nám z jizby odchází? Má ženo, milenko, má sestro jediná, ty, která’s po léta mne opíjela touhou – nám jistě oběma se stýskat počíná, a smutkem tápeme v dál za vidinou pouhou! [15] Ó to je velikost, již oba mít jsme chtěli, toť něco většího, než naše štěstí je – a my se lekáme, ten přízrak osamělý že bezcitností svou nám duše vypije. To není láska má, ni smích tvůj dětinný; to není důvěra, jež v duších se nám tají: sny naše o slávě jak lesklé bubliny nám z oněch úzkostí v ráz v prázdno unikají! Vždyť my jsme byli víc, než milenci jsou sobě, vždyť my jsme chtěli víc, než ticho domova – a všechny naše sny nám o půlnoční době to náhlé leknutí v hrob skepse pochová! My náhle cítíme, že prach jsme přec a prach, ač v záři umění jsme navzájem se našli, a věnce, vadnoucí kdes v dálných krajinách, že mrtvou vůní jen nám mrtvou slávu krášlí. To není vinou tvou a vinou mou to není, že jinak rozkvetly nám žití haluze, a že tam pod nimi lká mnohé zapomnění, a že tam odkvétá tak mnohá illuse. Jsi šťastna, ženo má? Oh, v žhavých polibcích a v tichých úsměvech nás blaží mládí doba! 16 Jsi šťastna, sestro má? Proč zrak tvůj slzí tich, a proč se lekáme a náhle mlknem oba? Kdos kráčí ložnicí a navždy s bohem dává a pak se propadá a mizí v hlubiny... Šlo tudy umění, a táhla tudy sláva – a vzduchem chvějí se jen lesklé bubliny! 1896.
17
Stesk.
Ještě jednou, jaro, chtěl bych s tebou prožit všechen rozruch mládí, čistých snu svých pýchu, nesplněné touhy v sloky tebou vložit, proplakat se tebou v samotě a tichu. Záchvaty mít tvoje, při nichž země jihne, snivé tvoje toulky, ryzost opojení, mlhavé tvé dálky, k nimž se touha zdvihne, slavíky tvých nocí, tvoje slunce denní. Nemít minulosti, již lze steskem změřit, budoucnost mít celou, duší svou být vlídný, věřit všechněm lidem, srdci svému věřit, jako ve snách bloudit tvými dny a týdny. [18] K rozkvětu růst teprv na omládlé zemi, nemít pranic, pranic, a přec všechno míti, chud být jako žebrák, bohat nadějemi, štěstí tušit jenom – a tím šťasten býti! 1898.
19
Lípy kvetou v alejích...
Lípy kvetou v alejích, země jako ze sna dýchá, v jasmínových závějích červnová noc voní zticha. Pro sny, jimiž život lákal, teď bych plakal, plakal, plakal, pro tvou duši, pro tvůj vděk, pro vše, co jsem kdy ti řek’ pro tvůj první polibek. Pro tu touhu po světle, pro tu vášeň, z níž se viním, [20] pro ty lípy rozkvetlé, které teď už kvetou jiným. Pro svou touhu věčnou, věčnou, pro tu lásku nekonečnou, pro svou mladost nevěrnou, pro tu krásu nezměrnou. pro tvou duši nádhernou. Pro minulost ztracenou, kudy šli jsme sami, sami v budoucnost svou vzdálenou pod lipami, pod hvězdami. Pro to mládí plné krásy, pro srdce, v něž věřila jsi, pro tvé slzy, pro tvůj vděk, pro vše, co jsem kdy ti řek’ – ale nejvíc pro dnešek! 1898.
21
Píseň.
Kudy šli jsme cestou, utrh’ jsem ti květ, jabloní sníh něžný do vlasů ti slét’, ptáci nad hlavami hlasitě nám pěli, lidé divili se nebo záviděli. Jdeme stále spolu, na cestách je prach, ptáci letním žárem zmlkli v korunách, už i moje píseň ulekla se lidí, kdekdo dál se diví, ale nezávidí. A než dojdem domů, bude večer již, ve svém oku možná slzu ucítíš, květy budou vadnout, ptáci znovu pěti – komu podivit se, komu záviděti? 1898.
[22]
Sloky pro hudbu.
Chceš-li ještě na chvíli vzkřísit sen můj spanilý, nelíbej mé smutné oči – slzami se zalily! Slzami jsou zality, mlhou jsou již pokryty – do dna duše pálily by tebe smutné oči ty. Ale vdechni duši svou, podnes měkce bělostnou, v starou onu melodii, v harmonii srdcí dvou. [23] V rytmický a snivý rej mojí touze píseň hrej, bílou moji mladost z hrobu na chvíli mi vyvolej. V akátové aleji, v bílé květů závějí naše duše usmířeny objetím se zachvějí. Splynou v čistý mládí vděk, v sliby, jež jsem tobě řek’, když jsem v letní noci na rty vtisk’ ti první polibek. Nemysli, co život vzal, hrej tu mrtvou píseň dál, nevzpomínej, že jsem v žití tebe stokrát oklamal. Všechno to, co štěstím zveš, oklamal jsem v sobě též – nevzpomínej srdce mého, až tu píseň dohraješ! 1898.
24
Epitaf.
A byla krásná jako archanděl, jenž s dlaně boží dolů k zemi slét’, snad o ráji nám tady vyprávět a utišit náš nekonečný žel. Já zřel ji kdys, když večer v noc se tměl, jak strom jí sypal v zlaté vlasy květ, a byla krásná jako archanděl, jenž s dlaně boží dolů k zemi slét’. I zamysliv se v oblacích bůh děl: „Je toho květu škoda v bídný svět!“ – a ono dítě v rakev dali hned, květ ulomený, na němž zůstal pel, a byla krásná jako archanděl. 1888.
[25]
Hovor při valčíku.
Houslemi a flétnou zní to v rytmický a snivý spěch – není-liž vám podnes líto mého srdce po letech? – Srdce moje chví se tiše, smířeno je, věřte mi! A má celá duše dýše uvadlými růžemi. Minulost nám v cestu vkročí, políbí nás na čelo – [26] přivřete své modré oči, aby míň to bolelo! – Co tu růží zašlapáno a co touhy po štěstí! Je to dávno pochováno s naivní mojí bolestí. Houslemi a flétnou zní to v písni dávno rozváté – v neznámo a neurčito proč mne znovu lákáte? – Zde to bylo! V duši prázdné pálil mne váš horký dech... Proč vám noha v tanci vázne na tom místě po letech? Vždyť mne podnes v duši pálí sklamání to strašlivé – na tom místě rozšlapali moje srdce bláznivé! 1898.
27
In memoriam.
Jsou vůně rozváty, a nikdo necítí jich, l už je mi pohádkou ta láska nesmělá! Jsou chrámy zbořeny, prach leží na lilijích, je všechno zalháno... A vy jste zemřela! A vy jste zemřela tak cizí, cizí, cizí, jak cizí byla jste, když míval jsem vás rád... Váš graciesní zjev mi z klidné duše mizí, tak cizí docela, tak cizí nastokrát! [28] Pár veršů galantních, hra citů pošetilá, sen mládí naivního, jež touží přesladce! Smrt teprv řekla mi, že opravdu jste žila a já se rozplakal... Mír vaší památce! V květnu 1897.
29
Episoda.
Podnes vás tak vídám, půvabnou a svěží, s graciesní posou, nejkrásnější z hostí... Jak ta léta letí, jak ty časy běží! Podnes dýše salon vaší přítomností. Jak to dávno, dávno! Všechno jest už cizí, přišly jiné touhy z daleka i z blízka... Jak ty časy běží, jak to v dálku mizí! A přec podnes po vás duši mé se stýská! V dálce bílé květy na váš hrob už sněží, vyprchaly vůně, zvadly vášně ryzí... Jak to dávno, dávno! Jak ty časy běží! Jak ta léta letí! Jak to všechno mizí! 1898.
[30]
Advesperascitur. Tři písně o životě.
1. 1.
My žijem příliš rychle, hochu, leč bez úspěchu, věř mi to! V tvar nezachytnem ani trochu, co kolem nás je rozlito.
Sto dojmu denně tebe vzruší, stem dojmů denně schvácen pláš – leč než ti jeden utkví v duši, stem jiných zas jej překonáš. [31] A všechny splynou v zmatek hluše, a vyprchá z nich živý žár, než uvězníš je do své duše a v nedostižný nový tvar. Ó vzpomínáš, co Horác praví? Ne, nevolej ho v dnešní šeď – tvá vlastní píseň tebe znaví, a básně nejsou sladky teď! Rci, voní dosud květy jara, či chladne slunce z daleka? Což změnila se země stará, či samo srdce člověka? Cos trpkého jen duše tuší, a mladost pro nás nehárá: nám nastal Velký Pátek duší, Noc Veliká – však bez jara.
2. 2.
Smát a smát jen všemu chceš se, duše má? Život zřít, jak šílí v reji, vidět smrt a nebát se jí, smát se oběma?
32 Říci svému žití, že se obláčí zvolna v smrt, jež přec je zdrtí, životem se smáti smrti – zda to postačí? Řekni, stačí ti to v světa peřeje? Moje bílá otrokyně, usni, duše, na mém klíně – teď už pozdě je!
3. 3.
Dnes hrdě odhodlán a k smrti znaven zítra, teď srdce dokořán a jindy otrok nitra, vše v jedné směsici, již v duši máš – ó bledý měsíci, ó zda mě poznáváš?
Tvé světlo neláká, tvůj terč je v mraky stažen! 33 Znáš ještě tuláka, jenž o hladu byl blažen? A hýřil tisíci, když nouzi měl – ó bledý měsíci, i tys už zapomněl? Já všeho dosáh’ již, a příměří mě dusí, je ticha přespříliš – ó že vše minout musí! Mám úsměv na líci a lkal bych rád – ó bledý měsíci, jdi spat, jdi spat, jdi spat! 1896.
34
Prostřednost.
Vlnou hnána, větrem štvána, mořskou plání tříska plula, nekonečnem kolébána, nevznesla se, netonula. V nekonečnou dálku jinou, na svých křídlech pršku světla, rozvlněnou nad hladinou babočka výš k slunci létla. Na dně moře perla spala, spala v hloubi nekonečné, jako bílá hvězda plála z nekonečné dráhy mléčné. [35] Vesmírem žhnul slunce plamen, z bezedna břeh země kynul – věčnem zpit a chvilkou zmámen, šťastný motýl v slunci zhynul. Vzbouřila se moře síla, jeho pěna v břehy stříkla – jako velká hvězda bílá perla v moři navždy znikla. Kde je tříska? Nevzletěla, nekonečnem netěkala, netonula osamělá, na dně moře nezaplála. Na hladině v slunci bílém bezpečna a pyšna byla, nad perlou i pod motýlem bezpečně a pyšně zhnila. 1896.
36
Bubliny.
Sestro, která stíháš tichým dětským okem barev hru a jásot v kráse bubliny, nemůžeš mne chápat, v smutku přehlubokém proč jsem zadíval se v ples tvůj dětinný! Po triumfech mládí, potlesku a slávě ptám se sama sebe, co mi zbývá teď – a tvé lesklé světy, které tvoříš hravě, prchají a hasnou tomu v odpověď. Zřel jsem vše jen chvíli, v potlesku a hluku, slunce na všem plálo, barvou zastřiklo – ale než jsem vztáhl po té kráse ruku, všechno beze stopy navždy uniklo. [37] Oč jsi blaženější ve svých hříčkách, dítě, nechtíc, by ta krása věcně trvala! Oč jsi pravdivější! Chvíle spokojí tě, v které bublina tvá vzduchem zaplála... Hrej si, sestro moje! Hleď, jak barvy hrají! V úsměvech je stíhej čistým zrakem svým, rozviň jejich rytmus, jímžto unikají, zírej v jejich velkost – ale nevěř jim! 1896.
38
Improvisace.
Kolovrat mé báby, shrbené a šedé! Už jen pavouk na něm svoje vlákna přede – v daleku jsem, v dálce, bych se znovu díval, kterak v prsty báby len jak paprsk splýval, kolovrat když zpíval, do snů děcka zpíval! A přec do daleka, bábo má, to cítím, zlatých nití paprsk že mi předeš žitím, tvoje zvadlá duše že v mé duši zpívá, mlhami že ke mně oko tvé se dívá, dožitý že život s mladostí mou splývá. 1897.
[39]
Nostalgie.
Ó mrtvý světe ztracené Hellady, mých mladých roků vidino kouzelná, je možno vůbec, že jsi byla krásná a vznešená na té zemi? Host osamělý v museích antiky, kde teskní torsa nádherných postav tvých, a bludný poutník na pobřeží modravých zátok tvých středomořských, jak často smuten na tebe vzpomínám a zřím tě znovu, nikoli truchlící [40] jen v zříceninách, v katalogu, živou však, mladou a vzkvétající! A vidím doby, ve kterých vznikalo, co dnes je mrtvo, zakleto v kamenu, a vidím lidi, zpité krásou, v kráse a v umění šťastný národ. Ó dobo dávná, navždy jsi odešla? Ó mládí lidstva, není ti návratu? Host osamělý ve tvých troskách, milenec moří tvých rozjasněných, má věčně toužit z banální všednosti zpět ke kolébce Psychy a Erota, zpět v dobu, kdy se narodila bělostná z mramoru Afrodité? Zřím v duchu jitro na březích Hellady: tam její tvůrce v záři stál sluneční a s měkkých tvarů Pěnorodé zázračnou rukou svou roušku strhnul. Ó smutku, smutku! Žijeme posavad? Dnes moudrost školská střádá jen písmeny, kde paianem to zaznívalo na pozdrav zrozené božské krásy! 41 Mých mladých roků vidino kouzelná, tys mrtva, mrtva, v musea zakletá – leč bludný poutník ve tvých stopách po tobě do smrti tesknit budu! 1899.
42
Ερως ανίκατε μάχαν...
Jiný byl jsi v Helladě! Dávno, dávno vyprchala vůně tvá z vášní lidských, posvátný kříž zastínil slunce tvoje, Erote řecký! Jenom jedno zbylo nám ze tvé slávy: kletba tvého démonství – a ta tíží! Tam, kde něha seděla u tvých nohou, svědomí sedí. Jindy měl jsi perutě běloskvoucí, chytal’s jimi paprsky Apollovy, [43] v symposiu smál jsi se smíchem mužů na růže děvčat. „Velký démon, Sokrate!“ Diotima netušila tenkráte, co to řekla, její moudrost výmluvná když jej v nocích blažila sladce. Přísně hledíš, Erote, v dobu dnešní, za svou přízeň život chceš milujících, lekáš je svou blízkostí, číš jim kalíš, z které pít chtějí. Varuješ je svobodou, jíž se vzdali, na ložích jim únavou sebe loupíš, po letech je polekáš, vzpomenou-li, mladí že byli. Bože Řecka, Erote, dávno, dávno vyprchala vůně tvá z vášní lidských – a přec tebe hledáme bez úkoje, kudy jen jdeme! Neb tys démon posavad, jak jsi býval, neb tys dosud vladařem všeho, všeho, ale ve tvém království nesmrtelném svobody není! 44 Každý šílí posavad, kdo tě poznal, jak pěl tenkrát o tobě choros řecký – ale běda, Erote symposia, ty už to nejsi! 1896.
45
ROZJASNĚNO
[47]
Tiché sloky.
Jakoby to bylo v onen jarní den, jakoby to bylo v květnu lásky naší, hledím do tvých oči, štěstím opojen, hledím do tvé duše, víc a více dražší. Promluvíš-li na mne, po celou noc dlouhou teď bych štěstím plakal, jako tehdy touhou, celý život znovu chtěl bych tobě dát, že tě nade vše mám, nade všechno rád! A když usměješ se, je tu jaro zas, nádherné to jaro mládí ztraceného, všechny jeho květy, které utrhla’s, všechna svěžest jeho, všechna vůně jeho. [49] Stokrát jsi mi bližší, slzou tvého oka teprv dnes ti vidím duše do hluboka – chtěl bych ti to říci denně tisíckrát, že tě nade vše mám, nade všechno rád! V modlitbách mé báby žlutý našla’s list, staromodní báseň dávno prchlé krásy, děd můj psal ji dávno, sotva lze ji číst – a ty nad tou básní dnes přec plakala jsi. Staromodní báseň mojí lásky chudé za sto let, věř, ještě plna vůně bude, plna pravdy bude, věčně bude hřát, že jsem nade všechno tebe míval rád! 1898. 50
Causerie o dívčí touze. Sestře Marii.
Má zlatá Májo, nehněvej se na mne v svém venkovském a snivém zátiší, že o Praze a kráse její klamné už tobě nikdy, nikdy nepíši. Jsem roztržit a zaklet v města zmatek, v sny blouznivé a v žití zápasy – viď, zapomněl jsem už i na tvůj svátek i na ty noty, o něž psala jsi! Teď bude jaro! U vás v Pošumaví jak svůdně asi puká jeho vděk – mě tady práce jara toho zbaví, a nemohu k vám ani na venek. [51] Zda vzpomeneš si na mou vesnu chudou a kytičku mi pošleš do dálky, až petrklíče v Žďáru kvésti budou, a na zahradě první fijalky? Ty jistě budeš v město toužit ke mně z těch pozlacených stromů v aleji a v snění možná zavzdychneš si jemně: „Ó v Praze se to žije krásněji!“ Ah, nevěř tomu! Jarní toiletty i promenády i ta divadla ti nenahradí svěží horské květy a lesních tůní hnědá zrcadla. Mám obrázek a na něm v zadumání je dívčí hlava, svěží dětinná – já pomyslil si hledě chvíli na ni: „Tak naše Mája asi vzpomíná!“ Nač vzpomíná? Zda na poslední bály a na ten jejích smavý vír a ruch – či na své sny, jež po nich se jí zdály a které byly plny dívčích tuch? Kdo byl to asi? Moje Májo zlatá, tak jsme si cizí stále víc a víc, že ani nevím, za kým v dálku chvátá tvá vzpomínka a jas tvých zřítelnic! 52 Byl sličný? Jistě! Mluvil jistě málo a zmateně. Zda miluje tě? Snad! Ó tobě jistě ve snění se zdálo, že má tě také aspoň trochu rád! Teď v jarní večer, kdy již slunce hasne, zříš do zahrady, v okně opřena, v tvých velkých očích září slunce krásné – co tvoje touha asi znamená? Rci, máš jej ráda? Je to láska vskutku, co plá ti v snech jak rosa v poupěti – či vše to zase bez bolu a smutku jak bílý motýl zítra odletí? Ty sama nevíš! Hledíš v nebe bledé, jež na západě mdle se rumění, jas paprsků se ve tvé duši přede a zase hasne v prvním zachvění... A na západě pohaslo již světlo, tma šerá padá do zahradních cest – a v bledém nebi zatím náhle vzkvetlo již na tisíce chvějících se hvězd. Rci, máš jej ráda? Sama nevíš ani, zda láskou přec by on to nazvat směl, co zachvělo ti duší v zadumání, když zavzdychla’s: „Už jistě zapomněl!“ 53 Ba, zapomněl – a zapomeneš taky, co v prvním jaře, v sladké předtuše, ti snivou touhou zarosilo zraky a zaznělo ti hudbou do duše. Věř, teplo vesny vzplane teprv znova a celou zemi strhne k závrati – pak teprv láska velká, opravdová tvou celou duši žárem uchvátí. Kdo bude to? Ó Májo, nevíš ani, jak bouřný jest a rychlý času rej – věř, netušíc a jako z nenadání v své krásné vesně jednou potkáš jej! Ó vzpomeň si, ty ryzí duše mladá, že bez lásky být jaro nesmělo, až řekne tobě: „Máš mě také ráda?“ a políbí tě měkce na čelo. A chtěl bych, Májo, aby tolik blaha v tvém dívčím srdci jednou hřálo tě, co já kdy lásky, moje Májo drahá, směl procítiti ve svém životě! V březnu 1893.
54
Moderní píseň milostná.
Den každý volá: „K práci vstaň!“, den každý volá: „Vzpomínej, v pot práce ponoř tvrdou dlaň a svoje srdce v touhy rej!“ Tak víno snů mou vzbouří krev, když práce krev mou vystřebe, a práce má jest jak můj zpěv jen pro tebe, jen pro tebe. Bych mohl tebe milovat, svou prací musím zápasit – [55] bych ve své práci umdlel rád, v svém srdci musím tebe mít. A slza snů i práce pot mne povznášejí do nebe – vždyť kanou s tváře o závod jen pro tebe, jen pro tebe! 1891.
56
Causerie o vzpomínkách. Karlu Šípkovi.
Kus memoirů – bože, to se řekne a hezky o tom přemýšlí se snad, jak lahodí to, v básní formě pěkné si na minulost svoji vzpomínat. Leč vezmi péro, ptej se sebe sama: „Co touto slokou mohu vlastně říc’?“ – a uvidíš, že svět je panorama, kde pro všechno pak nezachytíš nic. Neb všechno to, co v světe žijeme tu, buď banální jest nebo intimní, ať žijeme to v klamu jarních květů či v resignaci krásy podzimní. [57] Já nežil vášní a já mlád jsem posud, víc hrdých plánů nežli činů mám, mne mimořádných bouří šetřil osud – co tedy svěřit těmto vzpomínkám? Kus přítomnosti! V této ranní chvíli, kdy moje péro verše píše tu, mně pod oknem keř růží kvete bílý, a ptáci pějí nad ním v přeletu, a v dálce lesy modrají se moje, a nad nimi plá světlá obloha – ó jitro, jitro, v zářné sloky tvoje co říci chce má sloka ubohá? Hle, na mém stolku leží lístek malý, a oči mé v něm čísti nestačí, ten časně ráno přišel ke mně z dáli a mluvil ke mne básní nejsladší. V něm byla vůně, dívčích prstů vůně, a z jeho řádek zářil touhy vděk, v něm bylo všechno, po čem srdce stůně, a na tisíce sladkých hubiček. Ó příteli, co v mládí žijeme tu, je pro veřejnost příliš intimní, ať voní to jen klamem jarních květů či zůstane až v krásu podzimní. 58 Já nežil vášní a já mlád jsem posud, víc hrdých plánů nežli činů mám, mně přec jen štěstím prohřál žití osud – co tedy svěřit těmto vzpomínkám? Hle, na mém stolku malý lístek leží, a z jeho řádek září touhy vděk, v něm všechno je, co vyzpívat lze stěží, a na tisíce sladkých hubiček. Ó příteli, zde mlčí láska zbožná, v níž plno záře svítí rozlito: to nevystačí v memoirech možná – však srdci mému pro vždy stačí to! V létě 1892.
59
Písnička.
Hola, pijme, kamarádi, ať se stane, co my chceme – koho máme z duše rádi, tomu dneska připijeme! Modré oči, modré oči, všechen mok ten červenavý, co mi krčmář v pohár stočí, na vaše já piju zdraví. Modré oči? vy už spíte, nespíte-li, vzpomínáte – zdali pak si pomyslíte, že mi víno rozum mate? [60] Ale proto mi jej mate, že v něm vaše krása zpívá, že vy z něho žhoucí pláte, dovádivé od jakživa. Hola, pijme, kamarádi, ať to plá v tom víně rudém – na světě jsme dneska rádi, jednou také v hrobě budem. Ale, až mou rakev černou zaházejí chladnou hrudou, velkou láskou, bezeměrnou, modré oči plakat budou. 1892.
61
Jaromíru Boreckému.
Víš, drahý hochu, kterak slunce plálo, když za rána jsme hrdi vyjeli? Sto motýlů se v květech kolébalo, a málo bázně, věru, bázně málo nám teplá srdce tisklo, příteli! Jak nezasmát se v onen východ žhavý, když plno perel měly květy trávy – a když se stíny táhly v lesů kout, jak z plna hrdla, pyšně nevzkřiknout? To bylo jitro! Ještě po letech nás bude hřáti teplý jeho dech, a do slok svěžích jistě se nám vrátí, až na tu jízdu budem vzpomínati. [62] Páž z ocele a v duších vůli obří a v srdcích jak když květů nastele – my přec jen byli nadšení a dobří a bojovat jsme chtěli vesele! Víš, celá všednost jak nám k smíchu byla, a jak nám líce rudly do krve, když matka Krása, veliká a bílá, nás políbila v ústa poprvé? Můj drahý hochu! Dal jsi s bohem rokům, kdy bořili jsme moudrý světa řád? Číš poesie kypí dále přeci, v sny básníků jdou žebráci i reci – a vypaseným filistrům a mlokům se v děrách dobře daří posavad. Číš poesie, viď, ta nevyschla nám, byť bledé nebe prahlo polednem – pojď, na vzdory těm bojujícím stranám dnes bratrsky ji zase pozvednem! Tak mnohý z nás už cestou pad’ a ztich’, čert jiného vzal nebo štěstí slepé – ó pověz, hochu, při těch přípitcích zda nad lásku nás blažilo cos lépe? A náš-li prapor za jitra byl bílý, a měl’s-li tehdy celé srdce mé, 63 my bělost jeho jistě nezradili a svorně pod ním dále jedeme. Tak jistě cítím, že se tiskneš ke mně, ať svírám pěst či perlící se číš – a oběma nám celá kvete země, a Láska s Krásou oba líbá jemně, a z jitra jedem novým jitrům blíž. Už mnohý mlok se po ta léta splet’ a mnohý ještě zrakem po nás střílí – máš na krku ten vzácný amulet, jejž svorně jsme si tenkrát zavěsili? „Víš, vyšel z ohně nesmrtelné Krásy a z vůle její na pout byl nám dán a na prsou hřál jako dívčí vlasy, neb svatou Láskou byl prý dotýkán. Rci, básníku, zda možno zradit jej, když všední hlupství hodlá kupčit s námi? Jen zpívat, líbat byl náš obyčej, rvát s filistry se písní kaskádami, vše zbožňovat, co směje se a září, vše pošlapat, co v bahně mohlo růst, vše překonat, co pro zisk jen se daří, a čerpat sílu, opojit se kvítím, ať z toho světa, který kypí žitím, ať z knihy básní, s měkkých ženských úst. 64 Ba, drahý hochu, my jsme milovali, a toho citu nedotkne se změna: nám v dlouhý život, v úspěchy, jež šálí, je poesie láskou prosycena. Číš poesie zvedám, druhu, tobě a chci se s tebou zpíti k závrati, když ohněm planou naše srdce obě, a sama Láska v náruč padá ti! Víš, drahý hochu, co to bylo touhy – hleď, tolik krásy z oněch dob nám zbylo! Svět sváří se a vše je přelud pouhý – nám v očích přec se nebe zrcadlilo, nám v duších vše se na písně jen slilo! A slunce svítí! Do srdcí nám svítí, a jenom hlupci ve tmách nezří ho – my přece směli ve své písně skrýti cos ryzejšího a cos lepšího! Sem ruku v ruku! Prapor náš byl bílý, a naše srdce dobrá, příteli – my jejich touhy jistě nezradili a v nové boje jedem veselí. Hleď, víno hoří v číši křišťálové, a bratrsky zas v náruč tisknu tě, nám nad hlavami spějí noví snové a mají zářné, bílé perutě. 65 Žij, zpívej, miluj! Krása kyne ti a půjde s námi v světa žár i chladno, sto nových písní našich rozletí se v její svaté, věcné objetí – svět přec je krásný! Bratře, dopij na dno! 29. září 1894.
66
Přípitek.
Zvedněte poháry! Budoucna první den. na troskách nadějí budiž teď pozdraven, všemi buď pozdraven v dalekou dál, pro něž zas rozkvetlou nadějí vzplál! Námi buď pozdraven, kteří tak rádi máme své mládí, jarní své mládí, jarní své záchvaty, jarní své deště, jarní své bouře, jarní svůj květ – na rtech nám nezhořkly polibky ještě, v duších nám nezhořkl celičký svět! Vysoko nad hlavou slunce své vidíme, v zemi své kořeny hluboko cítíme, [67] planeme radostí – chceme ji žít, planeme odvahou – chceme se bít. Na vzdory pochybám, které tu řádí, máme své mládí, jenom své mládí, líbat i bojovat není nám líno, svatá je láska, svatý je hněv – ještě nám nevyschlo v pohárech víno, v tepnách nám nevyschla bouřlivá krev! A my se probili mnohou už záplavou, záplavou nepřátel mocnou a zhrdavou – nové nechť úklady chystá nám čas, však my se probijem ke předu zas! Smějem se sosákům, máme se rádi, máme své mládí, celé své mládí – zdrávo buď, umění! V prchavý osud směješ se sluncem na starou zem: umění, radost přec v tobě je posud, a my tě radostně vyzpívat chcem! 1897.
68 NEZNÁMO
[69] – Psáno r. 1896 –
[70] Dopsal. Prudkým trhnutím péra skončil poslední větu povídky a vydychnuv odhodil násadku na kalamář. Potom se zadíval znaveným náhle pohledem na rozházené půlarchy, které jej nedávno ještě děsily nepopsanou svou bělostí, a vstav zapaloval si nad lampou zbytek doutníku, dohasnuvšího mu v pyscích za prudkého návalu posledních vět. Cítil zvýšenou únavu myšlének i sil tělesných, lapal vzduch, do něhož se mu dral kouř zapáleného doutníku, a než mohl znovu usednout, pocítil závrať a musil se chytit stolu, aby nepadl. Po vzepjetí všech sil, uspíšeném prací posledních dvou hodin, nastala náhlá reakce. „To bude noc!“ napadlo Zemana, neboť věděl, že po takovýchto náhlých vybuchnutích své tvoři- [71] vosti proválí se beze snů až do rána na posteli, mučen jsa tisícerými nápady a všemožnými návaly pocitů, znepokojován neklidem těla, jehož nelze donutit ke spánku, zmítán pod hřející a tížící pokrývkou, vyháněn přes tu chvíli na chladnou, do bosých chodidel zeboucí podlahu pokoje. Teprve k ránu usne těžkým, bezvládným spánkem, z něhož procitne s bolestí hlavy, s palčivou vyprahlostí v krku a s bodavým pocitem v zádech, jakmile do široka vydychne. Ale když se podíval na počmárané půlarchy, na nichž nebylo slůvka škrtnutého, kde se věty a odstavce řadily v nerušený celek, jak z duše pérem na papír se mu provalily, máchl rukou, otřel si dlaní čelo a hvízdnuv odpověděl na vlastní obavu polouhlasem:polohlasem: „Aťsi!“
*
Kdybyste se ho byli v té chvíli zeptali, co vlastně napsal, kdyby vám byl měl rekapitulovat slovy, jak asi ztělesnil celý nápad – nebyl by toho jistě dovedl. Ba, marně teď vzpomínal na detaily těch dvou hodin, v nichž prudce tvořil, neuvažuje již o konci vety, jejíž začátek právě psáti počínal, nezastavuje se v rozpacích u překážek nejobtížněj- 72 ších míst, žena se jen prudce v náhlém vzplanutí divinace po proudu slov a vět, na papír metaných, ke konci poslední kapitoly. Zdálo se mu, že sotva čtvrt hodiny uplynulo od okamžiku, kdy náhle namočil péro a vbodnuv je na hořejší okraj prvního půlarchu, jal se jím popisovat list za listem, až stanul, dopsav, na konci půlarchu dvanáctého. Byla to jedna ze skrovných, ale za to tím slavnějších událostí v jeho literárním tvoření. Obyčejně tvořil těžce, s piplavou pozorností a přesností ciseleura, odvažoval každé slovo, hrál si s větami a s jejich strukturou jako se vzdušným filigránstvím kartových staveb, desetkráte začal a stokráte škrtl, než dospěl na konec. Málokdy – na prstech své unavené pravice mohl by ty chvíle spočítat! – udál se opak obvyklého jeho tvoření. Tehdy prchal své myšlénce po celé dny, rval se s ní v dlouhých nocích na loži, dlouhým přemýšlením činil její realisování stále nemožnějším. Ale pak mu náhle – obyčejné již pozdě v noci – vrazila neuvědomená síla péro do ruky, bílé půlarchy jeho papíru, které jej po tolik večerů bělostí svou lekaly, zalévaly se přívalem psaných slov, lítaly na pravo na levo, ustupujíce popsány půlarchům dalším – a v několika hodinách bylo dílo dokonáno. Tak napsal Zeman před lety svou „Cizinku“, malý a kouzelný proverbe, 73 jímž si vlastně stvořil své literární jméno, tak napsal za jedinou noc celý cyklus písní „Danse macabre, jejž dosud kritika slavně drtila, tak napsal loni povídku „Vítěz“ a tak stvořil i tentokráte svoje „Neznámo“, nad jehož schnoucími listy stál teď unaven, vysílen, ale s radostnou bolestí člověka, který z dusivé tísně sypké prsti prodral se hlavou náhle na povrch a konečně zas do široka vydychl. Chopil se rukopisu, složil jej na osmerku a prudce strčil do kapsy kabátu.
*
Věděl, že neusne, že probdí na loži neklidnou, palčivou, nekonečnou noc – a usne-li k ránu, že zatíží svou hlavu bolestmi, jichž do zejtřejšího večera se nezbaví. Rychle se rozhodl. Zapaluje nový doutník dopil sklenici piva, které zatím notně vyčichlo, uhasil lampu a vraziv si teprve po tmě klobouk na hlavu, pospíchal z domova.
*
Kam šel? Nevěděl. Chtěl jen vzduch, čerstvý vzduch, chtěl pohyb a chtěl vidět lidi, jakékoli lidi, kdekoli lidi, ale jen živé tvory, na něž by mohl pohledět a měřit jimi vlastní svůj stav. Zastesklo 74 se mu náhle po někom, po komkoli, kdo by byl jeho přítelem, k němuž by mohl být aspoň trochu sdílným, jemuž by mohl aspoň slovem povědět, že byl v této noci navštíven divinací, že zase jednou po dlouhých měsících pokusů a kombinací tvořil v ekstasi, zbaviv se sama sebe, vzdav se; vyšší moci, přísné a přece přežádoucí, náhlé erupci svého talentu, jež nastávala tak zřídka, ale za to silou tím elementárnější. Ba, najít teď člověka, jemuž by to pověděl, jejž by oslnil, jehož podivem by sama sebe oblažil! Zeman cítil, že proto pospíchá z domova. Proto neodešel sám, ale s rukopisem v kapse, ač nebylo pochyby, že teď po půlnoci nenajde již nikoho z hrstky svých kamarádů. Ale Zeman, vzbudiv domovníka a dav si domovní vrata otevřít, vyběhl přece do ulice, lesknoucí se po chodnících ještě nedávnou prškou. Ohrnul límec svého kabátu, neboť nocí pozdního léta dýchlo již tušení brzkého podzimu, a pustil se Žitnou ulicí dolů do Prahy, docela nazdařbůh, s neúčelností nočního chodce, jehož doma nečeká lože po boku ženině, jehož domů docela nic, ani práce, ani únava nevábí, jenž naopak vyhýbá se stísněné prostoře svého pokojíku, ačkoliv jej tam ještě před několika hodinami pudil neodbytný, bolestný a 75 přece tak vítaný pud tvoření. Ach ano, večer nevracel se domů sám, šla s ním myšlénka, táhla jej ke stolu, jiskřila mu malými, míjejícími záblesky v mozku, děsila jej nepopsaným papírem – ale překonávala jej, dodávala na chvíli jeho pokojíku jakési účelnosti. Teď, po vzplanutí tajemných sil, po ztělesnění se jejich přeludů, po prudkém, radostně bolestném porodu nového díla byla jizba Zemanova zase pusta, neúčelna, lekala těkavého obyvatele svého a prázdnotou svých stěn hnala jej do noci, do vlhké, deštivé noci srpnové.
*
Ohmatávaje si přes tu chvíli kapsu kabátu, do níž byl strčil svůj rukopis, hnal se Zeman Žitnou ulicí, rozháněje se holí a mimoděk huče nějaký vulgární popěvek. A zas ho napadlo otcovství dnešní práce. Nedalo mu to, aby se nepřitiskl k vratům domu, na němž hořela plynová lucerna, a vytáhnuv rukopis aby nepohlédl na jeho řádky. Nazdařbůh pohlédl na jednu a přečetl ji. To že napsal? Věru, kdyby mu to někdo přečetl, neuhodl by v tom okamžiku, že je ta věta dílem jeho! A jaká je to pružná, jak sytá věta! Měla tajemný, vnitřní rytmus ná- 76 lady, již vyjadřovala, vlnila se každým svým slovem a každým svým dalším slovem mohutněla. Zeman neodolal a přečetl ji šeptem znovu, aby také její zvuk zaslechl. Oh, jak to znělo! Cítil, že by nedopadla krásněji, kdyby ji ciseloval a formoval sebe víc, v blahém pocitu autorství spíjel se jejím zvukem a nezpěčoval se samolibosti, když ho napadlo, že Flaubert dovedl celé hodiny vysedět nad jedinou větou svých románů, nespokojen a bičován jsa zdokonalováním, že škrtal a znovu opisoval první slovo věty, až se ustavičné korrektury vyvrcholily v malou pyramidu nad řádkou dalšího rukopisu. Flaubert – a on, Zeman! Jak hravě, bezděky, nevědomky narodila se tato krásná, plastická, dokonalá věta! Zeman ji četl v blikavém světle lucerny již potřetí a blažil se jemným zamrazením, které jej po celých zádech až do boků zašimralo. Jaká to zázračně umělecká věta!
*
Byl by snad pod lucernou přečetl celý rukopis, jenž mu byl v té chvíli úplnou novinkou, ale drobný déšť jal se zatím šlehat přímo do jeho úkrytu a padal na stránky rukopisu, tvoře tam 77 tenounké puntíky vody, které vpíjely inkoust drobného písma. Zeman pocítil obavu, ba jakousi úctu pro ten rukopis, jenž byl mu událostí, jistě velikou událostí, a nesměl ani na jediné písmence utrpět porušení. Složil půl archy, strčil je do kapsy a šel zase dál.
*
Šel a zvolna hleděl rozptýlit svoje myšlénky. Napadl jej náhlý stud, že tak přespříliš se mazlil se svou prací. Vzpomněl si na záplavu knih, velikých a znamenitých knih, které již přečetl, a ptal se sama sebe, čím bude jeho dílo v tom jásotu, v ohlušujícím majestátu celého velikolepého, nesmrtelného umění. Cítil pokořen náhodu, která snad – ano, snad, teprve „snad“! – zrodila na jeho stolku dílo zdařilé, bez vlastní jeho zásluhy, docela instinktivně, jen tak, jako najde kovkop hroudu zlata nebo jako hlupák uhodne svou prostotou, co nenapadlo mudrce a mudrlanty. Zeman si říkal veliká, slavná jména a ptal se, smí-li ještě jen na chvíli doufat v radost svého tvoření, připomene-li si jedinou kapitolu jejich děl. Flaubert, jemuž se ještě před čtyřmi minutami rouhal svou samolibostí, Goncourtové v tajemném bratrství svého tvoření, Tolstoj v konečné ztrátě a zapření velko- 78 lepých svých koncepcí – všichni jej napadli a všichni jej drtili k zemi, až k zemi, do mělkých kaluží hrbolatého dláždění. Vzpomněl si na mladé ikonoklasty cizích literatur, vzpomněl si na veliká jména historická – a pořád mu bylo smutněji. Vzpomněl na Michel-Angela, hned po něm na Dantův verš, že neví nikdo, co to krve stojí, potácel se ze století do století, z kultury do kultury, lekal se triumfů těch jmen a ptal se, čím jest a čím bude dnešní jeho úspěch, úspěch malého domýšlivce v kličce malé literatury, kde se pár nevšímaných individuí – individualit? ne! – buď pitvorně láská, bud’ titěrně kočkuje nebo směsně pohlavkuje... Ale pak překonal ty myšlénky, které si hleděl vysvětlit pouhou reakcí po vysilující námaze hodin předchozích. Pohodlně se zase vsunul do pocitu dřívějšího, že byla Musa hostem v jeho příbytku, že prožil dnes v noci jednu z nejvzácnějších chvil svého života, a zmocniv se znovu subjektivního poměru své osoby k dílu vykonanému, měřil je vlastní svou bytostí – nikoli velikostí děl a jmen jiných – a těšil se štěstím vlastním, snad malým proti celku, ale velkolepým v pořadu fádních umělcových dní, bolestných, neplodných večerů a bezesných nocí. 79 Ptal se smířen své duše, smí-li býti šťasten, a duše mu pravila, aby šťasten byl.
*
Tak došel, nehledaje cesty a nemysle na návrat, až do ulic Starého města, kudy za dne tolikráte bloudil v tichém podivu starodávných façad a divného půvabu, způsobeného prospekty těch podivuhodných ulic, umírajících v útoku doby nové a bez obrany znetvořovaných. A tady, v troskách staleté minulosti a v odloučenosti od nové, fádní, nezajímavé Prahy, napadla jej vlastní jeho mladost, bouřlivá a promarněná, utracená v denním klepu kaváren a v nočních toulkách, v nichž bylo více zvědavosti než hříchu, více zvyklosti než vášně, více ledabylosti než účelu. V dojmu nedávné práce cítil, že přec vyvázl z marnosti mladých svých let, a když si vzpomněl, že aspoň existuje, že existuje vlastní prací a vlastní zásluhou, byl skoro nadšen návratem do minulosti a vítal provlhlé ticho starých ulic jako staromodní melodii, snad banální a nevkusnou, ale právě pro svou staromodnost a překonanost tak milou a sladce melancholickou.
*
80 Protože déšť neustával, ba zmohl se z pouhého krápání na vytrvalejší příval krůpějí, zapadl Zeman v Celetné ulici do kterési kavárny, kde se to za dne hemží malými bursiány a podezřelými překupníky, ale kde v noci dva, tři ospalí sklepníci a mísy neforemných koláčů čekají apaticky na pozdní příchozí, prodlužující si zbůhdarma minulý den na úkor příštího jitra. Zeman si vzpomněl na léta dřívější a zase si pochleboval, že je teď přece lepším člověkem. Řekl mrzutému číšníku, aby mu přinesl cokoliv – nu, třeba sklenku cognacu! – a zadíval se k sousednímu stolu, kde dva muži neurčité fysiognomie, ruce v kapsách, cigarety v koutcích pysků a s klobouky v týle, přemílali nějakou soukromou historii. Bylo mu tak vlažně milo, únavně dobře na kousku koženého sedadla v rohu kavárny, kdež usedl! Strčil také ruce do kapes, dal si číšníkem podat a zapálit viržinku, vychrstl rázem číšku cognacu a zapomenuv již na vzrušení večerní své práce, nechtěje se budit z příjemného odpočinku po prudké únavě, hleděl na ty dva muže a poslouchal je, hlupáky! „Co pak ty víš! Holka! Toť se ví, že já měl taky holek dost!“ povídal jeden. „Holku si namluvíš a necháš jí, nedá-li pokoj. Ale domácnost, panečku! 81 Rodina! To se hned jinače díváš na svět, když se doma něco děje!“ Druhý, s cynickým rysem v koutku úst, chrastil v kapse klíči a celou svou tváří bagatelisoval výklady kamarádovy. A ten mluvil znovu: „Až ti žena slehne! Až poletíš v noci jako blázen pro bábu, pro doktora, až ti bude žena křičet pět, šest hodin, jako zvíře křičet, že by se kámen obměkčil – a ty jí nemůžeš pomoci! A bába je tady, a doktor je tady, hodiny utíkají, ty už pro boha prosíš a pro všechno smilování, aby to nějak skončilo! Tak nebo tak!“ „Inu, je to bída!“ opáčil druhý, ale nijak se v tváři nezměnil. Za to ten, jenž tak horlivě vykládal, neulevil své výmluvnosti. Dopil do dna sklenici piva, již dolil zbytkem láhve, dal si přinést láhev novou a mluvil zase: „Holečku, když se to narodí, přejdou tě špásy! Moje žena zkusila jako pes, až jsem sám brečel – no, na mou duši, brečel jsem jako běhna! – a když mi bába do kuchyně přinesla toho caparta, byl bych řval radostí. Takovéhle – takovéhle ti to bylo. A za dvě hodiny bylo po tom! Nu – bylo, povídám ti! Třetí den jsme to škvrně odnesli na- 82 horu, na Olšany. Žena se mohla zbláznit, povídám, a mně to mohlo srdce utrhnout!“ Zase dopil do dna, nalil z láhve a dopálil se: „Moulo! Víš, co je to, narodí-li se ti dítě? Nevíš, protože’s ho nikdy neměl. Všechna lítost se do tebe vrazí, když ti přestane dýchat pod rukama, a řval bys, řval –“ Byl už opilý. Zemanovi se hnusil ve zvířeckém výbuchu otcovství. Poslouchal jeho blábolení, ale nelitoval ho, neboť nevěřil, že by zvrat všech pocitů, otcovstvím způsobený, mohl dozníti takovými křiklavými, hospodskými, brutálními tóny. Sám vlastně nechápal, že by otcovství a pak náhlá ztráta jeho mohly vzbudit takové překypění. Napadlo ho: „Neměl zprvu dítě a teď ho nemá zas. Nenabyl ničeho a ničeho nepozbyl. Žena je zdráva (patrně už je zdráva) anebo se brzy udraví,uzdraví, bude samicí jako dříve, zplodí mu třeba ještě kopu dětí. Vždyť ani to dítě neznal! Tělo matky zbavilo se ho po několika hodinách bolestí, vykonalo svůj úkol, odpočine si a může plodit dál. Jakoby se to dítě ani nebylo narodilo!“ A protože opilý otec znovu spustil o svém dítěti, omrzelo to Zemana, i zavolal číšníka, zaplatil a odešel.
*
83 Venku se zatím rozdeštilo. Z vlhké tmy ulic zněl zvuk hodin; bila druhá. Za Zemanem vymotal se z kavárny záhy také napilý otec se svým průvodčím a stáčel se dolů do tmy týnského okolí. Zeman zrychlil krok, ale došel jen ke Prašné bráně, neboť déšť se stále vzmáhal a Zeman chtě nechtě musil stanouti v úkrytu.
Byl již znaven a bděním, jež nastalo místo odpočinku po práci, otupen. Vzpomněl si zase na svou práci. Zdálo se mu, že jest jistě hloupá, naivní, surová, a bál se okamžiku, až se o tom přesvědčí.
Tolik trampot a romantických toulek nočních pro pár stránek poškrábaného papíru! Zeman sám teď nechápal, proč v nocí utíkal z domova, jsa tak nadšen prací, o jejímž zdaru vlastně ani se nepřesvědčil, omámen jsa pouze jejím náhlým zrozením a prudkostí toho porodu. Že by nebyl usnul? Eh, takhle také nespí, ale zbůhdarma vláčí nohy po vlhkém dláždění, poslouchá v nočních kavárnách zmotaný žvast opilcův a teď na konec, když již tělesná únava přemáhá rozjítřenost duše, zamokne tady pod Prašnou branou, daleko od svého vinohradského příbytku a netroufaje si bez deštníku a bez pláště do prudkého deště, jenž už přímo se valil od Příkopů do Celetné ulice.
84 A tohle všechno pro několikastránkovou povídku, která snad ani za to nestojí! Zemanem zatřásla štiplavá zima, neboť šat mu již provlhl a teď jej ošklivě studilo. Jeho mladé, silné tělo pocítilo nemocné zamrazení. „Takhle se zabiju, osel!“ komentoval Zeman v myšlénkách mrazivý ten pocit. To by se mně literatura vyplatila! Všechno odstůňu, noci si rozbiju psaním, otrávím kouřem – a na konec?“ Ah, na konec! Zeman si vzpomněl na několik spolužáků z gymnasia, na několik kollegů z university, kteří již vesměs byli doktory, pak na svého otce, jemuž byl příští doktorát synův posledním přáním pozdního stáří, vzpomněl si na tu žábu Ellu, která se mu letos z jara vdala, a na svůj malý, chudý, ničemný a protivný pokojík, na třicetikrejcarové obědy v odlehlých restauracích, na malé zálohy ve všech časopisech a u pěti nakladatelů, na příští zimu, v níž bude zase mrznout a nepracovat, protože by se doma nedotopil – eh, hrom aby spral tohle živobytí! „Fuj, to je sentimentálnost opilců, co mne teď napadá!“ zakřikl Zeman další vzpomínky. Napadla jej slova „sentimentálnost opilců“, protože nedávno slyšel rozplizlou bolest napilého otce a domníval se, že takové nasáklé výbuchy jenom z pití vznikají. 85 A teď by bezmála sám tak začal! Bezmála by naříkal i pro Ellu, jako ten tatík pro novorozeně, které nevydrželo! Ať je rád, ochlasta – snad by ho ani nebyl uživil! Ať si neokrašluje svou opici falešnou bolestí pro malého nebožtíčka! „Bodejť, sám musí být člověk na světě, sám, chce-li vydržet!“ dodával Zeman kuráže své nezávislosti, ale při tom již jektal zuby a třel nohou o nohu, aby se trochu zahřál. Jen aby ten déšť ustal!
*
Zemanova ruka, hledající kapesník, vbořila se zatím do kapsy v levém boku kabátu. Nebylo v ní nic. Zeman ruky nevytáhl a zadíval se na zemi. Prázdnota kapsy zdála se mu nějak nezvyklou – co tam bylo? Co tam... Celým tělem Zemanovým škubnulo náhlé vzpomenutí. Postavil hůl ke zdi a již oběma rukama vjel do pobočních kapes svého kabátu. Pak ohmatával kapsy náprsní, sáhal do nich, vytahal z nich všechny papíry a papírky, hledal v kapsách kalhot, ba již i do vesty strkal v horečném nepokoji palec a ukazováček svých rukou. 86 Nic, nikde nic! Zeman se třásl, jektal zase zuby, tloukl plochými dlaněmi na všecky kapsy svého oděvu. Marno! Rukopis povídky se ztratil...
*
Ale kde, kde, kde? Pronásledoval vzpomínkami každý svůj krok, jejž dnes v noci vykonal. Po půlnoci vyšel z domova. Snad nechal rukopis doma? Nikoli – vždyť se naň díval ještě v Žitné ulici pod lucernou. Tedy tam snad? Ne – vzpomněl si, že ještě později cítil cestou v kapse tvrdost složené osmerky. Pak však už nikde se nezastavil, nikde nic z kapsy nevyndával. Na konec přišel do kavárny. Tam snad, když sáhal do kapsy pro peníze –
*
Zeman nedbal deště a dal se dolů Celetnou ulicí. Došel ke kavárně, ale ta již byla zavřena. Nezbude, leč přijíti zítra časně ráno, vlastně ještě teď v noci, než budou zametat. Šel tedy dál, namáhavými a stále namáhavějšími vzpomínkami hledal směr svých nočních toulek a soukal se v jejich opačných stopách k místům, 87 odkud po půlnoci přišel. Věděl, že jde nadarmo, že se mu nepoštěstí najíti ztracenou věc, ale šel přece, aby aspoň upokojil nával otázek, kde asi rukopis vypadl. Tak došel oklikami až do Žitné ulice, k domu, kde po půlnoci stanul, a přesvědčiv se všude, že bloudil marně, spěchal teď zrychleným krokem, promoklý a s palčivou bolestí horečky v těle, na Vinohrady.
*
Po třetí hodině vrhl se na lože, zmučen a churav. Únava těla vyrazila teď ze všech pórů potem, jenž rázem stydnul na těle Zemanově a působil mu chladivý pocit obkladků. Ale ten pocit potrval jen chvíli, neboť mdloba překonala všechno vzrušení i všechnu trpkost, ztrátou rukopisu způsobenou, a Zeman usnul. Spal tvrdě a nezdravě, s několika bolestnými sny, na něž si již ráno nemohl vzpomenout, a kdykoli se za jitra probouzel, vždy si připomenul ztrátu rukopisu a vždy znovu hleděl se hluboko ponořiti do záplavy tupého, dusícího spaní. Napadlo jej, že chtěl ještě za noci dojíti do kavárny v Celetné ulici, ale nedomyslil a zas už mizel pod hladinou znenáhlého probouzení. Tam, na dně spánku, jenž jej docela zalehl, bylo nejlíp uštvanému jeho tělu.
*
88 Pozdě se probudil a vstal. S bolestí v hlavě, s bolestí v kříži, cítě tíhu nohou a píchání na prsou. Venku se po dešti leskla omládlá srpnová obloha. Jasná nálada osvětleného pokoje působila naň dojmem prázdnoty. Pohlédl na prázdnou sklenici, kterou uvnitř kalila zaschlá pěna piva, všiml si popelu doutníků, na podlahu i na stůl porůznu oklepaného, a cítil tvrdý, neplodný smutek nějaké ztráty, nenahraditelnou nepřítomnost někoho či něčeho drahého, čím byl opuštěn náhle, nepoznav toho ani, a bez rozloučení. Tak to vypadalo – ano, tak to vypadalo! – doma před lety, když vynášeli mrtvolu matčinu z pokoje. Náhle jí zde nebylo! Ani její mrtvoly, zachovavší si všechny rysy milé, něžné tváře, již zde nebylo! Kam odešla tehdy? Kam kam...? A slehly se vlny nových dní, plachty nových nadějí se na nich zabělaly, matčina tvář bledla a bledla v paměti. Jakoby ji tady nikdy nebylo bývalo... Zeman zvolna, zvolna o všem tom přemýšlel oblékaje se. Myslil na ztrátu své matky, usmířenou již a oželenou, aby nemusil myslit na ztrátu jinou. Ó ta jej řezala do duše, vzpomenul-li na ni! Ale čím usilovněji hleděl jen a jen myslit na mrtvou matku, tím neodbytněji drala se mu v myšlénky ztracená práce jeho. Již srovnával její zaniknutí se ztrátou 89 milované bytostí, již cítil jakousi neznámou prázdnotu nejen kolem sebe, ale i v sobě, v duši, ba i v těle svém, jako snad matka cítí po porodu. V těch myšlénkách náhle se zarazil a stanul. Vzpomněl si na noční kavárnu, na tlachy, jež tam slyšel – a rázem měl pochopení pro svou ztrátu. A nejen pro ni, ale i pro slova napilého otce, jenž v noci vykládal o smrti novorozeněte, zemřevšího dvě hodiny po porodu. Jak opovrhoval Zeman tam v kavárně jeho hřmotnou bolestí, nazývaje ji sentimentálností opilců, nevěře, že lze oplakávat něco, co zrozením svým i zaniklo, čeho jsme v kraťounké chvíli jeho trvání ani nepoznali, co vzniklo z nás v jediném vášnivém okamžiku a co zaniknuvši opouští všechno nezměněné! Zeman se zmocnil nového toho srovnání a prováděl je až do krajních důsledků. Pocítil svoje otcovství, ztracené otcovství, a po svém boku již postrádal někoho, bezejmenného, byvšího a nejsoucího.
*
Nenašel již rukopisu. Ani v kavárně, kam se z domova rovnou vydal. Dal také inserát do novin a sliboval v něm náležitou odměnu poctivému atd. 90 Věděl ovsem, že je to zbytečno, a skoro byl v rozpacích, pomýšleje, že by si někdo pro tu „náležitou odměnu“ přišel. Ale nikdo nepřicházel. Bůh ví, kam se rukopis poděl! Padl někde na dlažbu ulice, déšť jej promočil, ráno přišli metaři a shrnuli jej do svého vozíku. To byl konec! Zemana napadla brutální slova – teď cítil, jak byla brutální! – jimiž včera o nářku napilého otce uvažoval: „Jakoby se ani nebylo narodilo!“ Cítil, jak se klamal, nemoha pochopit otcovského, pudového pocitu. Všechno, co již žíti počínalo, ať v lůně mateřském, ať v prvních hodinách svého žití vlastního, ať v rozpjatém mozku umělcově, ať na neoschlých stránkách jeho papíru – všechno již bylo, byť stokrát neznámo a nepoznáno, byť ještě bez vlivů a beze vztahů: bylo svou chvilkovou jsoucností, vteřinovým tepem svého bytí, zasáhlo v tajemnou souvislost veškerenstva a zanechalo tam hebkou, nevyplnitelnou stopu, kde všeho jsoucího dotklo se znikající přítomností. Svým zánikem přervalo dotyk žijícího s nezrozeným, vyrvalo článek v plození budoucnosti, rozmnoživši počet lidských porodů porušilo svým odchodem rovnováhu veškerenstva, neboť bylo a nepůsobilo... 91 Zeman vehnal vědomí své ztráty až do nejsubtilnějších finess myšlenkových a pocitových. Již se docela ztotožnil s otcem, jímž včera pohrdal.
*
Ale vždyť může práci tu stvořit znovu! Myšlénkou, která jeho duši oplodnila, může znova svou duši oplodnit! Nedovede-li jí stvořit náhle, instinktivně, jako tu práci ztracenou, může ji vykombinovat, vyciselovat jako práce jiné, může duchem a uměním nahradit marné okamžiky divinace. Homunculus!“ zašeptal si Zeman s úšklebkem, když domyslil. Ale přece stanul u psacího stolku, překonal úzkost a namočiv péro do kalamáře, načrtl tvrdým, nuceným písmem titul „Neznámo“ na čistý půlarch papíru. Podškrtl dvěma čarami to slovo a chytal začátek první věty. A protože se bál prázdné chvíle, která začátku toho zrodit nechtěla, psal mechanicky pod nápis titulní obvyklá slova: „Napsal Jaromír Zeman“. Ale sotva že ta tři slova zahlédl na papíru, otřásla jím ošklivost. „To bude řemeslo, to nebude tvoření! Píši pro tiskárnu, pečlivě a se všemi formalitami titulu – fuj!“ Shrábl půlarch, zmáčkl jej do hrsti a hodil za stůl. A teď na něho zel nový půlarch, docela čistý 92 a nepopsaný, studeně hladký, bělostí svou vyhrožující prvnímu dotyku péra. Zeman uvolnil prsty, jež svíraly péro, toto spadlo na zemi a Zeman tiše vstal od stolu, jako vstává nemocný z lenošky, cítě bolest každého pohybu ve svých svalech. Cítil, že se to dílo již nenarodí. Věřil svým silám, že mu za čas dají dílo jiné, cítil po prudkém porodu dosti ještě sil, znovu se osvěžujících, aby nemusil býti pro smrt jednu neplodným pro sto nových, nevzbuzených ještě životů – ale to, co zaniklo, nemohlo již býti nahrazeno ničím na světě, sebe grandiosnějším a mohutnějším. Vtiskl si klobouk do čela a s teskností osiřelých otců odcházel ze svého příbytku.
93
MOTÝLI A VOSY
[95]
Motýli a vosy.
Básníku, jenž kráčíš světem, motýlů roj nad hlavou, unesen jich vzdušným letem, oslněn jich záplavou – rci, zda tobě nezdálo se, hledícímu v jejich tlum, jediné že chytré vose líp je než těm motýlům? Zlaté slívy v slunci plají, nachem září broskví vděk, [97] hrozny sládnou v širém kraji jako dívčí polibek, obloha se v moře mění, průhledná a nádherná – kam teď dříve? Do hýření, Či v tu propast nezměrna? Za jara, když růže kvetly, nad život a širou zem chtěl jsi v zázrak vzduchu světlý rozletět se motýlem, fádní chtěl’s se opit rosou, jež se jitrem rumění... Hochu, líp je býti vosou a s ní mlsat v jeseni! Na ňadrech, jež dozrávají nachových jak broskví vděk, na rtících, kde touhou v taji sládne horký polibek! Je to jedno, v cukru rtíků dokončit svůj krátký let – či jak motýl na špendlíku ve sbírkách kdes práchnivět. 98 Ať tě chytnou žáci vtipní nebo kritik – stejný dík! Ale aspoň notně štípni, než tě vbodnou na špendlík! 1895.
99
Dva fragmenty z ironické povídky „A la chinoise“. (Psáno v prosinci 1890.)
Má drahá, odpusť, v dnech, kdy žijem spolu – dvě květiny, jež tichou vůni dýší – že ironicky tuto kapitolu jak intermezzo v naši lásku píši. Já žil ji dříve, než jsem poznal tebe, nic tehdy v světě nebylo mi svato, já znal jen bouře, ale neznal nebe – já přísahám ti, láska nebyla to! [100] Z tmy přízraků teď v náruč kráčím nivám, kde záře slunce zpívá sladce snivá – leč rád se dosud na pagodu dívám, jež monotonně kývá, kývá, kývá. Mé nitro bylo pýchou rozerváno, a potleskem má duše opila se; já řekl: „Láska!“ – ona kývla: „Ano!“, já řekl: „Hloupost!“ – ona kývla zase! K mým banálnostem jako ke všem vzletům ta pagoda se stejně kývat zdála, rty orientu byly rovny květům, a její ručka, ó jak byla malá! A její oči! Nehněvej se na mne; že ve vzpomínkách náhle letím jinam – ty oči byly záhadné a klamné, a na Číňanky se vždy rozpomínám! V nich spala záře ospalá a šerá, a modrý přísvit po řasách z nich splýval – mně bylo vždy, jak čet’ bych Gautiera, když v mandlové ty oči jsem se díval. Já hledal lásku – a já neznal tebe! Má drahá, viď, to zdání bylo klamné... 101 V těch jejích očích spalo jižní nebe, svou lhostejností vždycky dráždila mne. Zrak mandlový, pleť zvláštní, ramen ovál, řeč trhaná a koketní ten kašel: sujetů k svým básním potřeboval – a myslil jsem si, že jsem v tom je našel! A její jméno? Máš prý podezření, že Růžena se jmenovala ona, že oné lásky ještě konec není; a srdce mé že tajnou touhou stoná. Nuž – Růžena! Tys tolik roztomilá, že všechna faleš z duše mé se ztratí, jak dotkne se mne tvoje ručka bílá – já nedovedu věru zapírati! Leč přísahám ti při všem, co mi svato, to při tvých očích, které něhou svítí: to byla choutka, láska nebyla to – vždyť mluvil jsem s ní sotva třikrát v žitížití. * * * Má báseň nyní všechny Musy volá a nevím věru, zda se rozpomenu: 102 teď obligátní přijde kapitola, kdy prvně zřel jsem onu zvláštní ženu. Nuž, byl jsem pozván kamsi na soirée, kam v dívčí krásu, v plémě pánů lysé, a mezi výkvět jeunesse-dorée jaré má duše občas nudit přichází se. V té společnosti, která tehdy velká a k smrti fádní, k zlosti moudrá byla, mne milostivá naše hostitelka té exotické krásce představila. A ve chvíli, kdy někdo Beethovena hrál krásně tak, že div mne neotrávil, vzal na sebe jsem úkol gentlemana a slečnu Růžu duchaplně bavil. Ó s takou dámou mluvit nebezpečno, a pravidelně bývám notně zklamán... „Pán píše básně?“ „Četla jste je, slečno?“ „Ne – ale tuze chválila je maman.“ Co povídat jen...? „Čtete ráda básně?“ Své oči zvedla, kývla apaticky – a potom řekla: „Ó ten hraje krásně – já Beethovena ráda slýchám vždycky!“ 103 V tom v saloně se vyskyt’ někdo jiný, měl tuze dlouhé, rozcuchané vlasy, zrak planoucí, jak měl by souchotiny – já myslil si: „To virtuos jest asi.“ A byl to vskutku. Zvedl housle svoje a šílené a s nervosní svou touhou, pln divných gest a pln jsa nepokoje, hrál mhouře oči fantasii dlouhou. Cos moderního v oné hudbě snilo: pláč táhlých tónů, nervosních a žalných, mé celé nitro rozrušeno bylo jak bludnou touhou po krajinách dálných. Byl jásot v tom a šílenost v tom taky – má dáma však se apaticky smála a mhouřila dál mandlové své zraky, hra vějíře se nekonečnou zdála. Tříšť žhavých tónů jako víno tekla a usínala v zádumčivém tichu, když sousedka má za vějířem řekla: „Ti houslisté jsou přece všichni k smíchu! Hle, jak se zpil svou melodií žhavou, jak rozcuchanou hlavou kývá k tomu!“ 104 A potom hnula krásnou svojí hlavou a řekla: „Maman, půjdeme už domů?“ Tu maman sňala lorgnon se svých očí a vstává s klidem v každém tváře ryse; hned kolem ní se mládež s chicem točí a líbá ruce, vážně uklání se. Má hostitelka maman vřele líbá a táže se, zda příště přijdou zase... „Že nepřijdete? Jaká je to chyba – já ode dneška bych už těšila se!“ A zatím Růža poroučí se taky, smích nucený hrá v pudrovaném líčku, jak plaché ptáče mhouří svoje zraky a natahuje žlutou rukavičku. Hned salon pln je šumotu a hluku, hra houslí ztichla, vášnivě dál nezní, a slečna Růža podává všem ruku, je půvabná a božsky graciesní. Ted’ došla ke mně, ručku podává mi, mne popletlo to, zved’ jsem oči v žase, zář prstů jejích oko moje mámí – neb rukavičky byly prosty zase. 105 Již cítil jsem, jak jejich kouzlo hřeje, jen malý pohyb – a já dotknu se jich... V tom Růža vzhlédne, rychle odtrhne je, a „Pardon!“ sjede s vonících rtů jejích. „Ó koketo!“ mne napadlo v té chvíli – leč srdce řeklo: „Hle, co provedla ti...!“ a jeho hlas hned šeptal rozmařilý: „Tu ženu musíš, musíš milovati!“ Když ze salonu zmizeli již všichni, „Že musím?“ ptal se vážný rozum v hlavě. A srdce zase: „ Rozumem svým ztichni – to vypadalo věru vyzývavě!“ „Ba, vyzývavě,“ řekla hrdost moje, „ta žena tobě kouzlo lásky vrátí...“ A srdce moje plno nepokoje již zajásalo: „Musíš milovati!“... „I hleďme, básník! Snad už touhou nelká? snad jeho srdce Růža nerozhřála?“ mne vyrušila naše hostitelka a prstem hrozíc důvěrně se smála. „Ah, milostpaní, co vás napadá to?“ jsem říci chtěl, leč zakoktal se potom... 106 Ó bože, bože, to je svatosvato, že zítra Praha bude mluvit o tom! „Ach, odpusťte mi, milostivá paní, že utíkám již...“ poroučím se v studu – a ona v smíchu: „První báseň na ni, ó viďte, zítra přece čísti budu?“ A Šel jsem. Sklíčen zpola, nadšen zpola a cestou snil jsem o parfumu vlasů – a to jest ona první kapitola, již kritikům tím dávám ku pospasu... 107
Přípitek o půlnoci.
Pět usedlo nás do kola, a každý pohár zved’. Jeden se smál, a druhý lál, třetí se rval, a čtvrtý vstal, byl jako mrtvola, byl k smrti bled. Leč já byl král, neb já se smál a já se rval a já jsem lál a hrdě stál – jen krčit jsem se nedoved’! [108] Všem jsem se smál a všem jsem lál a pak se s nimi rval – a všechny jsem je miloval! Neb toho, jenž se smál a smál, jsem rád měl pro ten smích. Ten, jenž mi lál, ten za to stál, bych na něj vstal a s nim se rval, a ten, jenž ztich’ – ó ten se bál, a jak jen ztich’, já chlapa litoval! A tak jsme vstali do kola a cítili své mládí, mok pili jsme, jenž plápolá, a měli jsme se rádi. Teď jiní sedli ke stolu a „Bratře!“ říkají mi. Jeden je škrob a druhý pop, třetí je rob a čtvrtý snop – fuj, cítím hrob a vidím mrtvolu, jež také přišla s nimi! Hoj, tys tu zbyla jediná z těch našich mladých pitek! 109 A na tváři ti zhasíná i tvého strachu zbytek! Ten, jenž se smál, už dávno scvrk’, a ten, jenž lál, má tlustý krk, ten, jenž se rval, teď moudře mrk’ – a já tu sedím sám a sám; je pusto do kola, a z myšlének, jež v duši mám, se dívá mrtvola! 1896.
110
Fadessa. (Psáno r. 1890.)
Ó odpusť, mamičko, můj vtip je neurvalý, jak rána zjitřená mne cosi v duši pálí, je smutno srdce mé a zlomena má síla – ó já bych plakal dnes, že’s mne tu porodila! Jak v hloubku padal bych, když k domovu zpátky, kde leká tma a tma, a neplá paprsk sladký, jak sněhem špinavým bych vláčel svoje nohy, když navracím se k vám, svým vzletem přeubohý... A nežli dojdu k vám – ó moji předrazí, ta šedá fadessa mé srdce umrazí! [111] Tak jsem tu týden už –-a ani jeden nápad... Ó země Faiaků, kam pojednou jsem zapad’! Vtip, jejž jsem před rokem zde maně propověděl, je stále ještě živ, už dvapadesát neděl – vy jistě čekáte, že přinesl jsem jiný! Ó vím, až zeptám se vás dneska na noviny, já neuslyším víc než tyhle památnosti: že naše pastuška dva nové lumpy hostí, pan farář v kasino už nejde na bulku, a Pepa správcovic má novou karkulku. Ó když si pomyslím, jak tupě žijete tu, vy ctnostní občané, tak bez bouří i vzletu, jak celý život svůj tu prodřímáte chabě a dbáte toho jen, co povídal pan hrabě: já chtěl bych bořiti v ráz všechno s Karlem Moorem, já chtěl bych celou zem i nebe spálit vzdorem – či znaven jako on svůj život proklít krátký, a chtít jen navrátit se zase v lůno matky, a být pak podruhem a vláčet okovy – ó moji rodáci, ó zrovna jako vy! Můj vtip mne opouští a moje plány blednou... Já kdybych vtipným byl, jak býval jsem, zas jednou, 112 vtip ještě jediný bych provedl vám, páni! Ten tulák, písničkář, jejž nechcete znát ani, by domů vrátil se a koupil kousek pole, v svém domku předměstském by dřel se na stodole, a z vašich ctnostných dcer (jak umějí, ach, vařit!) by za choť jednu vzal a začal hospodařit, a začal pomlouvat – líp, nežli vy, ó líp ! – ó bože veliký, to byl by přece vtip! A víte, pánové, tak zhola nepůjde to! Až zima pomine a nastane zas léto, já dluhy zaplatím a seberu své krámy, dám s bohem životu – a zemru mezi vámi! Ne klidně jako vy: chci zříti rodné lesy, tam u nás na horách až zastřelím se kdesi, až v jejich nádheru já navždy zmizím podlý, kde hřímá příroda i potichu se modlí, kde hoří západy, než večer pomine, kde všechno krásné jest – a věru, jen vy ne! A hrozným postrachem svým rodákům se stanu... Pan farář s kaplanem kdys v polích půjde k ránu a řekne zkroušeně: „On neměl víry v boha a proto skončil tak – ta matka přeubohá!“ 113 Pan kaplan zahledí se v dálku nepohnutě a dá mu za pravdu a pak si šňupne chutě... Ó zbožní pánové, váš výrok mnoho váží, já ani krejcaru vám na mši neodkáži – mně stačí vzpomínka té duše vzdálené, jež jistě v modlitbách si na mne vzpomene! Epilog po letech. (1899.)
Má zlatá mladosti, v svém bohorovném hříchu tvá posa tragická jak po letech je k smíchu! Tvé kletby hněvivé, tvé potrhané struny, tvá svatá nenávist, tvé blesky z kalafuny – dnes vše to vypadá jak staromodní časy... A přec, má mladosti, co bývalo v tom krásy! Těm kletým kramářům, když ubývalo síly, svůj titul královský jsme rádi zastavili – a teprv po letech z nás každý chtěl by rád zas třeba o hladu své říši kralovat! 114
Pijácká průpovídka.
V krčmu-li tvá kráčí noha, drž se boha! Domů když tě krok tvůj řídí, drž se lidí! 1898.
[115]
Romance.
Doňo Inez, v noci oné, kdy jsem vyznal na kolenou, že mé srdce v lásce tone, šílen jsa a přeblažen – doňo Inez, v oné noci, když jsem jat byl spánku mocí, podivný se zdál mi sen. Zdálo se mi, doňo Inez, že jsem zemřel za své hříchy, ďábel duši moji vynes’ z toho světa do pekla; [116] v žhavé páře, plné záře, jako bochník u pekaře duše má se upekla. Ale lkání duše mojí k nebesům až proráželo, celé nebe slyšelo ji, slyšely ji světice – a ty klekly k bohu Otci, „Přispěj, bože, ze své moci!“ řekly jemu lkajíce. Plno slz hned nebem teklo, změklo přísné srdce boha, Jakuba on poslal v peklo, kde je nářek, pláč a kvil, kde se rudá výheň točí, žhavější než vaše oči, by mne nějak potěšil. Svatý Jakub sestoup’ s nebe, viděl, jak se v pekle smažím, kterak ďábel krev mou střebe, soucit v jeho duši pad’; v šíleném a divém lkání: „Moje paní, moje paní!“ když mne slyšel naříkat. 117 Leč když zvěděl; že tu hynu pro vás, Inez necitelná, řek’ mi vážně: „Milý synu, věc to sice strašlivá, ale kdybys, blahem záře, byl ved’ Inez od oltáře – měl bys peklo za živa!“ ................................. Procitl jsem náhle ze sna, Jakubův stín jizbou táhl, venku lkala bouře děsná, děsná jak ten těžký sen, Quadalquivir hučel z dáli, větry vály, blesky plály – a já povstal uzdraven. Buďte s bohem, krutá Inez, na věky už s bohem buďte: velkou pravdu sen mi přines’, vidím, co se mělo stát... Pravdu řekl svatý Jakub: páže, jdi a svěc mi nakup, chci mu v chrámě děkovat. 1892.
118
Popelec.
Fidli, fidli, fidli nahoru a dolů – jak tě oči zhlídly, tančit půjdem spolu! Šenkovnou se kmitnu, v pase tebe chytnu, jde to cupy dupy, hleďte, sousedi – ať se u chalupy máma škaredí! Máma škaredí se nevolky či volky – [119] sousta nemám v míse, ale rád mám holky! Roztočím je v krátku hezky po pořádku, aby nevystydly dlouhým čekáním – fidli, fidli, fidli, zimu zaháním. Fidli, fidli, fidli, chasa ustoupila – tys mi všemi šídly podšita, má milá! Celá ves se fantí, hřejte, muzikanti, ať má milá sama, se mnou sama je – však nám panímáma taky zahraje! Už to ráno vstává, pomoci už není, už mi s bohem dává moje potěšení! Už se ráno blíží, oči se mu klíží, 120 a mne nepobídly, abych s nimi spal – fidli, fidli, fidli, však já půjdu dál! Fidli, fidli, fidli, moje potěšení – kde tvůj milý bydlí, pro dva místa není. Otčenáš si šeptej, hrobaře se zeptej, kde tvůj milý bydlí, zlaté srdce mé – fidli, fidli, fidli, však se sejdeme! 1899. 121
Studie z divadla.
Ze všech krásek v ložích nejhezčí je, unylá je, zajímavě bledá, dlouhé boa nosí kolem šíje, v koutku lože apaticky sedá. A la Henri Quatre má on vousy, doktorský naň diplom čeká příště, jeho oči sotva přivyknou si místo v loži hledět na jeviště. Ať je drama, opera či balet, na sebe jen upírají zraky – [122] až když potlesk k jejich sluchu zalét’, zatleskají nevědomky taky. Po aktě se sejdou v couloiru, povědí si zdvořilých pár frásí bez nadšení, bez myšlének žáru, způsobně a velkých bez nesnází. Léta jdou, on doktorem se stane, ona bude drahou jeho ženou, ve své kráse lehce nadýchané bude stále bledou, nezměněnou. V divadle mít budou loži svoji, kde vždy spolu budou sedat příště, manželství jich touhu upokojí, naučí je hledět na jeviště. Uzří roby, kterak zlatem svítí, obraz bídy uzří neskonalý – ale budou z toho tolik míti, jako když se na to nedívali. 1891.
123
Hlasy v rybníce.
– Běda, odkud do rybníka cizácká ta přišla štika ? – Nechejme ji volně plovat: možná, že chce reformovat. – Ať jen směle vodou plyne co je zdrávo, nezahyne! – Honem! Zažeňte ji jinam! Všechny kapry pohltí nám! [124] – Poctivým se rybám líbí: přišla spasit národ rybí! – V rybníku již voda hnije! Fanatismus! Utopie! – Nač to malé naše hoře? Plujme za ní v širé moře! – Opusťme tu vodu chudou: velryby z nás vesměs budou! – Je tu jenom havět holá: do moře nás rybstvo volá! – Rodná vodo, chvěj se v hrůze! Štika ta je zrádná tuze! – Nač ten poplach? Nač tu hanu? Chceme prospět oceánu! – Nechejte svých drobných křiků, svorně zničte zrádnou štiku! – Marně tady ryby loví: však se časem vyhladoví! 125 – Hrůza! Co to na nás chystá? Štika ta je nihilista, rybník náš jí padl v lup! – Běda! Epilog: Bratře, je to hňup! 1897. 126
Divadelní bonbony
Národ Sobě! nad scénou je psáno – Národ Sobě! nad scénou je psáno –
přečti správně tato slova obě, abys možná nemnil zítra ráno, že’s tam viděl nápis: „Národ Tobě!“
*
Je pravda, co jsem o té dámě čet’, Je pravda, co jsem o té dámě čet’,
že hraje pouze množstvím toilett?
– Věř, publikum ji asi pomlouvalo: já na ní vídám šatu tuze málo! * [127]
Nenaříkej, že’s měl úspěch malý, Nenaříkej, že’s měl úspěch malý,
že ti herci hru tvou pochovali! Přátel máš přec, kam jen rozhlédnu se – věnců bylo jako na funuse!
*
Kdykoliv jen vystoupíte, slečno, Kdykoliv jen vystoupíte, slečno,
obecenstvo štěstím blázní, jak vy díte... Bláznivě vám, věřte, bude vděčno, z divadelního až svazku vystoupíte.
*
Na poslední chodí galerii, Na poslední chodí galerii,
vše, co vidí, je mu plevel samá, vědomím se skalopevným zpíjí, on že teprv spasí české drama.
Věru, zdá se, že ten vítěz příští ocitne se záhy – v propadlišti. *
Že špatně hrála? Drzost nemalá! Že špatně hrála? Drzost nemalá!
Pan kritik notně slovem tím se spálil – ta v redakci mu nějak zahrála, že její výkon dosti nepochválil!
* 128
Divadlo je šlakovitá věc: Divadlo je šlakovitá věc:
na autora herec naříká, na herce si stýská našinec, oba nás pak strhá kritika. A když všechno úkosem se dívá, obecenstvo nám tu ještě zbývá – na někoho se to svede přec!
1897.
129
Vpád barbarů.
Vše zjemnilo se, vkus náš choulostiví, jsme zcitlivělí a jsme přeubozí, jsme nedůtkliví, sensací jsme chtiví, a s bohem koketují neznabozi. Už hořkne vůně mladým pánům v nose, a protože se vášně na hřích zvrhly, teď lechtají se tam, kde líbalo se, všech žen jsou syti, než je v náruč strhli. Než najedli se, už jsou všeho syti, jsou hříšníky, ach, než si zahřešili, [130] dřív zmláceni jsou, nežli byli biti, jsou přemoženi, dřív než v bojích byli. Než vzepjala se, klesla naše vlna, a za jitra se nad námi už stmělo; čas uzrál u nás, dřív než rozkvet’ zplna, a v naše květy záhy napršelo... Řím v úpadku! Ó mládeži ty stará, tvým caesarům už pelichají vlasy: teď nezbude než počkat na barbara, když kulturu již všecku strávila jsi! Teď nezbude ti, oběti své doby, než uleknout se příští doby v bázni, v svých paláců se zlaté zavřít koby a podřezat si strachem žíly v lázni! Ó jaká ztráta, smutek neskonalý! Z tvých žil tam vteče zas jen čistá voda, a lázeň tvá se krví nezakalí – ó mládeži, ó věčná je tě škoda! 1897.
131
V ROZRUCHU DNE
[133]
Letní večer nad Prahou.
Večerním sluncem ošlehaná, v údolí kopců stísněná, prokvetlá svěže zahradami, do starých ulic ztracená, červení střech svých jásající, modravá tokem Vltavy, šedá svou těžkou minulostí v beztvárný dnešek hltavý, královská ženo opuštěná, žijící dětem v porobě – Praho má, Praho velkolepá, kterak jen zpívat o tobě? Do boků tvrdých kostelů bodá tě slunce z daleka, po prejzách střech tvých klikatých krvavě v stíny odtéká, tříští se v oknech paláců, trhá tam vlákna pavučin, vláčí se parky po stráních, utíká volných do lučin, rozbíjí hroty věží tvých, polyká Hradčan útvary, Praho má, Praho ztracená v nádherné světla požáry! [135] RozžžatýchRozžatých letních za večerů kolikrát jsi tak hořela! kolikrát padla’s v letní noci, kolikrát jsi v nich umdlela, kolikrát plakal měsíc bílý patinou všech tvých kopulí, kolikrát hvězdy mlčelivé do řeky se ti shrnuly, kolikrát, Praho opuštěná, měsíc mne v tebe vylákal, kolikrát, kněžno odsouzená, s měsícem jsem tě oplakal! Mlha tě z rána stulila do vlhkých, měkkých loktuší, poledne tebe pálilo, žehlo nás horce do duší, únava týdnů otrockých oba nás, matko, zkrušila, kramáři přišli za námi, luza nám srdce tupila – Praho má; Praho jediná, sotva se večer navracel, plakal jsem s tebou měsícem, sluncem jsem s tebou krvácel! 1897.
136
České jaro.
V hlubinách tvých, země má, jaro dávno spalo, zrálo k plodům velikým, ke květům a k touze, nám se o tvém zázraku zdálo jen a zdálo, ale po tom jaře tvém toužili jsme dlouze. Řekli jsme si stokráte: „Tys nás porodila, chudou jsi nám matkou snad, ale přec jsi matkou, my ti dáme rádi vše, co jen duše snila, krev těch srdcí horoucích i svou něhu sladkou!“ I ta víra zmizela, že přec jaro bude – ale přece chtěli jsme tebe v srdcích schovat, svoje snění bohatá i své žití chudé tobě, rodná matko má, rádi obětovat. [137] V hlubinách tvých, země má, jaro přece spalo; přes noc sněhy zmizely, nebe zjasnilo se, v měkkém vzduchu jihlo to, ve slunci to tálo, a tys, matko, tonula ve květech a rose. Jak jsi krásná, země má, nadšená a svěží, bohatá jsi prací svou, sílou požehnána, tragedie dějin tvých v hloubkách hrobů leží, ale tvoje přítomnost vzrůstá zoří rána. V jasný vzduch jak skřivani naše písně letí, v jejich trilcích jásá to, šeptá to a nelká, vidí tolik teplých hnizd v lůně vzkvetlých snětí, kde jen láska tulí se horoucí a velká. Ó ty budeš velká dál – s hrudí prostřelenou nechať padnem v klín tvůj zpět, ty tu budeš s námi, tvoje snivé květiny nad hrob se nám sklenou, slunce bude o nás snít tvými nad lukami. Jeseň přijde možná zas, přijde zima v zlobě, v němé snění stají se svatost tvá a síla – ale ještě ve hrobě vzpomeneme sobě, že jsi byla mohutná, že jsi krásna byla. 1891
138
Přemysl.
Poledne šlo mlčky zlatým Vyšehradem, v slunci spaly lesy, dálka modravá, pod skaliskem hradu tichým, klidným spádem stříbrotoká z dáli spěla Vltava. Přemysl v té chvíli z hradních síní vyšel v teskném roztoužení, v divné předtuše, a jak ševel řeky v tiché hloubce slyšel, zachvěla mu duší slova Libuše: „Město vidím velké, slavné, požehnané, v němž se obrodí má láska veliká, [139] jako zlatá báje v jitřním slunci plane, za nocí svou slávou hvězd se dotýká...“ Ještě cítil v duši sladkých slov těch hudbu, ještě zjevem kněžny žhavě schvácen byl, když v té chvíli ticha vlastní práce sudbu, prostotu své síly náhle pocítil. V slunci lesy spaly, žírná pole zlatá vlnila se krásná, kam zrak dohlédne, požehnaná Živa, plody přebohatá, dýchala v tom světlém žáru poledne. „Kyprá půdo moje, rodná matko země,“ Přemysl v to vzdychl, teskným bolem jat, „čím v té celé slávě, jež se snesla ke mně, čím zde v sídle bohů já se mohu stát? Libuše v čas příští zářná, nesmrtelná zvedá prorokujíc bílá ramena – a má všechna snaha a má ruka dělná klesá unavena, klesne zlomena. Libuše jak slunce věkům zářit bude, město její zlaté svět si podmaní – čím jsou pole moje? V příští zimě chudé zasypou je sněhy v lesním ústraní. 140 Plod jich těžkých klasů nasytí snad tělo – ale kde je sláva? Bouř mi zničí lán, a já se vší prací, vším, co srdce chtělo, pod žernovem časů zniknu nepoznán. A tak se mnou zajde moje pokolení, prostá vesnic krása zhyne s oráči – země, vše, co z tebe rostlo v záři denní, nádhera těch hradů, měst těch potlačí!“ Přemysl tak dumal – nezřel, na obzoru že se zvedla mračna těžká, sinavá, neviděl, jak bouře s nebem snoubí horu, neslyšel, jak z hloubky hučí Vltava. Necítil těch vichrů, které z lesů táhly, a jen velkým steskem na skále dlel jat, nechápal, proč v rozpor živlů neobsáhlý chví se jak hrst písku hrdý Vyšehrad. Tušil jen tu svěžest, která dýchla z polí, osvěžených náhle deště předtuchou, dýchal jen tu vůni širém po okolí, jásající v ticha chvíli bezduchou. A jen zemi slyšel, kterak oddychuje, a jen volnost cítil náhle v srdci svém, 141 přírodu jen chápal, která mraky pluje, která zpívá ptákem, dumá kamenem. Vyšehrad se zachvěl, blesk jak sletěl k zemi, v hrdých jeho hradbách balvan již se třás’, a jen kníže oráč, nádherou tou němý, nezlekán vsak bouří slyšel země hlas: „Nelekej se, synu, tvou je hrouda tato, budoucnost je tvoje, prací žehnána, všechno zniknout musí, nádhera i zlato, mého lůna jen se netkne Morana. Tvou jsem v časy příští, pokud ruka dělná vzdělává má pole, zbavena všech pout, se mnou i tvá práce bude nesmrtelná, ani v stopách knížat nesmí zahynout! Mým jest i tvůj národ, a tys otcem jeho a tys jeho bratrem – nechtěj pro něj lkát: pýchy své se zbaví, zbaví lesku všeho a jen rodným lánům bude děkovat. Zbaví se svých hradů, kde jen pýcha bují, kde se parob klaní a kde hyne duch – z mečů, z přílbic, štítů, jež se marně kují, urobí si posléz požehnaný pluh!“ 142 Přemysl to slyšel – nezřel, na obzoru že se jako hrady kácí mraků děs, zřel jen příští slunce, tušil příští zoru a v své svěží duši cítil vroucí ples. Tušil jen svou zemi, kterak oddychuje, nesmrtelnost cítil náhle v srdci svém, přírodu jen chápal, která mraky pluje, která zpívá ptákem, dumá kamenem. Viděl svoje Čechy, po nichž pole zlatá v dál se vlní krásná, kam zrak dohlédne, a kde jeho práce, láskou přebohatá, mohutní a roste k záři poledne... 1894.
143
Dětem do Prahy jedoucím.
Byl vlahý vzduch a nebe čisté, jak dívčí úsměv nevinný, když za jásotu vyjely jste, ó děti, ze své dědiny. Lán polí planul zlatým klasem, a přes něj svěží vítr táh’, luk čerstvá vůně vanula sem a šířila se po cestách. Stál v polích sekáč, vzbuzen jitrem a šťasten kouzlem pohody, jak melodie jeho nitrem se chvěla touha svobody. [144] Až na mez pole svého vyšel a do daleka nadšen zřel, když vaše útlé hlasy slyšel a vaše vozy uviděl. Ó děti, děti! S dětským plesem a s něhou v dětské duši té k nám do Prahy dnes jedete sem a ve své štěstí věříte. Vás život ještě neporanil a neunavil docela, vás ještě otec v právech bránil, a matka za vás trpěla. Kéž ze všeho, co zříte tady, vám zbude aspoň láska ta, ten vřelý jásot, věčně mladý, a mozolná pěst zaťatá. Tou rozbijete pouta všecka a zmohutníte na muže, hněv ani síla pokrytecká vás nikdy, nikdy nezmůže. Dnes bude večer teplý, vonný, jak pohádková šťastná zvěst, lkát ke klekání budou zvony, a nebe bude plno hvězd. 145 A v chalupách tam u vás venku louč u krbu se rozsvítí, a vaše báby ve přístěnku se budou za vás modliti. Ó povězte jim, že jste zřely tu drahou Prahu Karlovu, kde z vlastní vůle národ celý svou silou žije poznovu! A každým jitrem nechť se vrací vám víra v duše dětinné, že národ, jenž vás chránil prací, již nikdy, nikdy nezhyne! 1891.
146
Českému lidu. (V květnu r. 1895.)
I. I.
V tvém vlastním díle, jež jsi stvořil a z něhož celou duší pláš, v němž vzrost’ jsi, sebe nepokořil, jak přivítat tě, lide náš? Víc ani nelze říci rtoma, když dosažen tvé práce cíl, než že jsi doma, doma, doma a že jsi znovu zvítězil.
[147] Ty velikáne! Slyš, jak dýchá tvá vlastní duše, dějin skvost – rci, kde tvých bojů dnes je pýcha, a kde tvých králů velikost? Vše stlelo v hrobech, lichá sláva, již pochovat jsi doved’ sám, a jen tvá duše v život vstává, a ty jen zůstal’s dějinám. Sám spásou svou, sám kletbou svojí, sám osudem i soudcem svým, svým příměřím i svými boji, sám velikým svým vítězstvím. Vše moh’ jsi zmrhat na bojištích, kam za cizí jsi slávu táh’: los mohutných tvých roků příštích spal ve tvých nízkých chalupách. Snad spí tam podnes, dítě ještě, jež matka s chvěním objímá – leč vzbuzen vstane v šípů deště a v soudy dějin zahřímá. A bude soudit právem lidu, tím právem, které neklame, svou minulou i dnešní bídu i svoje příští neznámé. 148 On vzepře se i vlastní mdlobě, jež dlela v bludu odvěkém, sám stará pouta strhá sobě a bude zase člověkem. Ó svatá chvíle, doba nová až v hrdou pravdu promění, co toužná sloka básníkova dnes teprv tuší v nadšení! Stůj, zdravý lide, plémě tvrdé, byť raněn byl jsi stokráte – jen zachovej své čelo hrdé a svoje pěsti zaťaté! Svá měkká ústa, z kterých klíčí zvěst volnosti v hluk národů, a svoji duši holubičí a svoji víru v svobodu! Svou svatou vůli, dobrým zůstat, byť stokráte chtěl jinak svět, sám ze sebe k své spáse vzrůstat a vlastní silou mohutnět. A zmohutníš k té lepší době, i temnem, které svírá tě, až království své najdeš v sobě a ve své vlastní podstatě! 149
II. II.
Kolikrát lide náš, z deskových tichých chat chtěli tě zapudit, chtěli tě zašlapat, kolikrát biřici cizí a neznámí o tvůj šat chudobný metali kostkami, vedli tě v Golgotu, v temno a v úskalí, korunu trnovou tobě už chystali, s Jidášem lhali ti polibek v uskoku, kopím a násilím bodli tě do boku, kolikrát řekli ti, kleslému v porobu: „Jsi-li ty boží syn, zvedni se ze hrobu!“
Kde jsi, ty lide náš, kde jsi tak dlouho žil, že jsi přec duši svou zázrakem zachránil? Že jsi ji uživil chudé své na zemi, že jsi ji vykrášlil květem a písněmi, že jsi ji ochránil hanby a potupy, že jsi ji skrýti moh’ v rodné své chalupy? Za nocí hlubokých, které se táhly v dál, že’s ji jak nemluvně laskal a kolébal, za bouře, za větru, který tvým krajem táh’, že jsi jí povídal pohádky o hvězdách, že ji teď ztracenou, hledanou po léta, posíláš, lide náš, s úsměvem do světa? 150 Do světa širého, do srdce srdcí tvých, vrací se duše tvá na křídlech bělostných, vrací se rozkvetlá jako máj přesladký, jako ta princezna z toužné tvé pohádky, jako ta nevěsta s tebou se navrací, a jdou s ní družičky, sousedé, dudáci! Hrdý ty vítězi, lide náš předrahý, v jásotu, očepen vítej nám do Prahy! Vezeš nám mládí své, srdcí svých zlatý skvost, neseš nám v loktech svých velikou budoucnost, neseš nám právo své, junáku spanilý, byť se i mraky zas hrozivě kupily – na vzdory mrakům těm, hučícím potají, v očí tvých hněvivě blesky se kmitají. Blesky se vyrojí nocí tvou ubohou, hvězdy se vysypou jasnou tvou oblohou: přijde-li bouře teď, přijde i spása s ní – lide náš, z vůle tvé přece se vyjasní! 151
Svatováclavský motiv.
Svatý Václave, kníže české země, v písni jásavé vzývá tě tvé plémě, modlitby vstříc jdou ti hymnem horoucím – nedej zahynouti nám ni budoucím! Svatý jazyk svůj zachraň našim dětem, stráží nad ním stůj před cizáckým světem, [152] dej nám lásku svoji, sílu v bouř i klid, bychom v těžkém boji mohli zvítězit! Mluvu přesladkou, jíž té národ vzývá, chraň svou památkou, aby věčně živá světem mohla třásti v písni jásavé, kníže české vlasti, svatý Václave! Zem i jazyk svůj zachraň vlastním dětem, hrdě s námi stůj před cizáckým světem – v denní žitím pouti, v boji planoucím nedej zahynouti nám ni budoucím! 1893.
153
Na příbramských šachtách.
Když kvetl máj, a v stromech pěli ptáci, v den jásavý a plný slunné krásy, tys pohltila naše bratry v práci a slzami i krví hýřila jsi. Je člověk zrnem, jež v tvé lůno padá, a v zázraku tvém zaniknutí není, klas za zrno ty světu vracíš ráda, a ve tvé kletbě jest i usmíření. Teď tolik zrn jsi rázem pohltila – ó učiň aspoň, rodná matko země, by z krve té, již divoce jsi pila, nám mohutné a silné vzrostlo plémě! V červnu 1892.
[154]
Přípitek.
Zrozeno v stráních Parnassu, na tváři úsměv nadšení, květy si pletouc do vlasů, po světě kráčí Umění. Směje se v slunci, které sem hřeje, zpívá si s vlnou potoka, ba i v těch slzách ještě se směje, které mu tryskly do oka. V rytmických slokách básníka, v zářící barev paletě, v mohutné pose tragika krásu jen hlásá po světe. [155] Z edenu krásy, jehož už není, chytilo záblesk kouzlem svým, v život, kde zápas všední se pění, svitem je ráje posledním. Šťasten, kdo jeho úsměv chyt’, věčnou když láskou plápolá, šťasten, kdo ve svět může jít, požehnán mocí Apolla, Nad rány žití vždycky je vetší, nad posměch světa vystačí, nad hesla všední, která kol ječí, plane mu slunce nejsladší. Plane, jak plálo, dále dnes nad hrobky králů kamenné, nad hrady knížat, bitev děs plane to slunce plamenné. V Olympu starém dřímají bozi, při vší své slávě znaveni – Apollo pouze oblohou vozí nebeské světlo v nadšení. V království krásy, jejíž dech líbá nás všechny do skrání, v království jara, v úsměvech buďte nám všichni vítáni! 156 V slunečních rytmech, v mohutné pose Apollo otec nebem spěl, a jak stál hrdý v nebeském voze, jeden svit jeho k zemi sjel. A my jej v dlaně chytili, v květy když světlé s nebe pád’, a my se při něm na chvíli, přátelé, s vámi chceme smát. Smějte se v slunci, planoucím stále, chyťte ten úsměv srdcem svým – v žití, kde zápas všední vře dále, krása je rájem posledním! 1893.
157
Na pohár mělničiny.
Buď požehnána, šťávo rév, v níž trud a mdloba mizí, ty žhavá jako česká krev a jako zlato ryzí. Vzplaň v očích žhavým pohledem a mozkem zahoř v jase, ať doma v Čechách dovedem jak víno hořet zase. A do dna pohár dopiti, jak dopili jsme vzdechy – a potom v slávě spatřiti své drahé, krásné Čechy! 1896.
[158]
Ballada ke chvále Jaroslava Vrchlického,
napsaná v Mahabharatě ke dni čtyřicátých narozenin
mistrových.

Při písni i při poháru, v záři snův i v bouři let, v stálém vzletu, v stálém jaru prožil let už čtyřicet. Rci mu, že jsi zazněla bujně jako radost naše, ballado má veselá, k jeho poctě u Tomáše! U Tomáše v pivovaru, jak jen večer k zemi slét’, [159] chystá se dnes k jeho zdaru slovo s barvou v závod hned. Mnoho hluku nadělá, v smrti ještě vtipy páše ballada má veselá k jeho poctě u Tomáše. Jeho srdce dál však v žáru bude plát a bude pět’, filistrům všem bude k zmaru vonět jeho duše květ. Nesestárne docela, smrt se před ním skloní plaše, ballada jak veselá k jeho poctě u Tomáše. Poslání: Se smíchem, ač nesmělá, letí, mistře, v srdce vaše ballada ta veselá k vaší poctě od Tomáše! 16. února 1893.
160
Bedřich Smetana.
Tak teplá jak dech jara sladký, a svěží jako bílý květ, a měkká jako úsměv matky, zníš, česká hudbo, v širý svět. Svět chvěje se a naslouchá ti, jak z našich bouří toužná zníš a nad bojem a nad závratí jak prostou krásou vítězíš. Ó mrtvý mistře, zda v tom rovu, kde ztichli snů tvých skřivani, ten celý jásot cítíš znovu, to nadšení a žehnání? [161] Ó zda to cítíš? v kráse prosté a teplem, něhou bez mezí jak tvoje dílo k slunci roste a nesmrtelno vítězí? Tak ze tvé duše rostlo ryzí, tvým velkým srdcem zahřáto, když nechtěl věřit národ cizí, že v českém kraji svitá to. Když český kraj se v bouři stmívá, a znovu jal se osud hřmít, dál v cizinu tvá píseň zpívá a mluví za tvůj český lid. Jak Tyrtaios jej nadchne k síle, by věčně třásl tíží pout, by mohl růsti ve svém díle a nikdy, nikdy nezhynout. By svěží byl jak její něha a ryzí jako její vděk, a v cizí příval, jenž nás šlehá, by zářil krásy paprsek. Buď pozdraven tou hymnou vděků, již zpíval jsi a v níž jsi žil, ty nejryzejší ze všech reků, jenž pro svůj národ vítězil! 162 A věčně žij, kde s námi žije tvá duše v hudbu zakletá, zkad zlaté tvoje melodie se rozlétají do světa. Kde duši lidu, z níž jsi vyšel, tvá píseň hřeje zářivá, kde srdce jeho, jež jsi slyšel, se rytmy tvými zachvívá. A kde ta krása, již jsi zpíval v to české žití zklamané, jak zlatý pomník v časů příval ti věčně, mistře, zůstane! 1893.
163
F. V. Jeřábek.
Byl’s jednou z hvězd, jež jitro provázejí, když probouzí se k životu a jasu, byl’s poutníkem své doby ve šlépěji, jež za pravdou šla, hledající krásu. Byl’s vlnou v proudu, který znikne stěží, byť steré hráze v cestě rvaly ho, a kamenem byl’s, v základech jenž leží a nese tíži chrámu příštího. Hvězd úsměv zastře slunce září plnou – a na svém nebi krouží hvězdy přece, ta vlna splyne záhy s mnohou vlnou – leč neviděna proudí dále v řece. [164] A základů, jež ukryli jste v zemi, těch nedotknou se denní bouř a trud: ten každý kámen, ve své tíži němý; chrám zvedá k výši, silen, nepohnut. Buď požehnán, ty tichý pracovníku! Z tvých základů výš pne se nové dílo, psal’s ryzí slova doby do pomníku, a písmo tvoje hluboko se vrylo. Den plnou září svítí v českou hrudu, kde sémě tvoje teplem rozkvítá – v tu zkypřenou a plodnou naši půdu je tvoje stopa pevně zaryta. 1894.
165
Na pomník J. J. Kolara.
Chtěl otec Horác, delfskými vavříny by Melpomené skráně mu věnčila, chtěl tvrdší pomník, než je z kovu, pyramid královských vznešenější. Ty, jenž jsi obsáh’ žitím svým století, ty, jenž jsi duchem staletí pochopil, zda nepohrdneš památníkem, z kovu a z kamene jenž ti vztyčen? A když je vztyčen, na něj co napsati? Snad starou chválu ve formě moderní, [166] že nezničí ho větrů zloba, docela, mistře, že nezemřel jsi? Že lepší část tvá smrtí se uchrání, že časem ještě porosteš v budoucnost, živ stále, dokud v rodné chrámy ponesou Uměny obět svoji? Tvé jméno stačí, bez chvály básníků, tvé dílo stačí, aby tě chválilo, tvá síla stačí věkům příštím, skvělejší památník zbuduje ti. Žij věčně, mistře! Delfské ty vavříny, jichž otec Horác písní si vydobil, z tvé síly rostou nesmrtelné, pomník tvůj z kamene pyšně věnčí! 1897.
167
Fragment
z nedokončené knihy „Rodnou brázdou“.

Ba, ty jsi veliký, již tím, že’s ukřižován, a že tě tolik tupili, že každý odpor tvůj byl k smrti kamenován a vlečen v temno mohyly. Leč konec nenastal, a všechno, co teď žiješ, ó národe můj zbloudilý, ten rozruch hesel tvých, jež v denním shonu piješ, je posilou jen na chvíli: tvůj Blaník ještě spí, spí v hlubinách tvé síly, spí v zarputilých synech tvých – [168] ne v oněch fantomech, jež na chvíli tě zpily, a ve tvých heslech strannických. Ne v oněch obětech, jež lhou ti modly tvoje, ne v milosti tvých tyranů: z tvé vlastní podstaty se zrodí nové boje a přinesou ti záchranu. Čím tobě minulost? Čas nový křídla vzpíná a hledá cíle nejsladší – čím celá minulost, když přítomnost je líná a vlastní době nestačí? Jdi, strhej okovy a rozbij modly v plese a jásej prací nadšený – pak jistě z vůle tvé i Blaník otevře se, ó národe můj zvolený! 1892.
169
Příštímu pomníku Františka Palackého.
Ty měl bys býti stavěn až v mraky věkovitě, by z celé české země čnít k nebi viděli tě A založen v tu zemi bys měl být hluboko, jak jménem do daleka, jak v modro vysoko. A nejčistší jen ruka by budovat tě měla, a nejčistší jen slova by tebe slavit směla, a nejčistší jen plamen, jejž možno v světě zřít, směl na sochu by tvoji kov nejryzejší slít. [170] A čeká-li nás bouře, a blesk-li v mracích dříme, ten vzplanout měl by teprv, až tebou ozdravíme – leč slunce-li nás čeká svou jitřní záplavou, to nechať rozbřeskne se nám tvojí nad hlavou! * * * Sen lidskosti a práva ti myšlénkami táh’, boj čistých ideálů tys četl v dějinách, lesk ušlechtilých zbraní zřel’s v dějinách se stkvít – co v základy tvé sochy má dnešek položit? Sen ovšem zas nás tíží – leč mračnem na nás kles’, boj ovšem zuří znova – leč zesurověl dnes, zas blýskají se zbraně a hesla zástupů – leč na posměch tvé pravdě a tobě v potupu. My chcem se modlit k tobě – a my se rouháme, chcem tobě blahořečit – a tebe neznáme, a ve chvíli, kdy světu zní tvoje jméno vstříc, my známe jen to jméno – a pranic, pranic víc! * * * A my tě otcem zvali a podnes tě jím zveme! A my ti přísaháme, že nikdy neserveme 171 v prach odkazy tvé velké a myšlénky tvé skvost, že v budoucnu si najdem, co chtěla minulost! V plen kramářům však dáno je tvoje svaté jméno, je heslem našich sporů, je bojem zneuctěno – a v plamenu, jenž slít měl tvou sochu, pojednou chcem zocelit si ještě zbraň svoji vražednou! A ruce sebe čistší, jež sepjati se chtěly, dnes chápou se té zbraně a zbraní zkrvavěly, a na rtech sebe čistších dnes hnízdí prokletí – tvé století tak končí, tvé velké století! * * * A přec boj skončit musí, byť sebe prudší byl – vždyť nadarmo jsi nežil a darmo nemyslil! Co bylo snů tvých pravdou a hvězdou roků tvých, přec nemůže se ztratit v těch davech kramářských! A nadarmo nechť béře tvé jméno kdokoli, nechť rouhá se i tobě, nechť tebou zápolí – tvůj pomník zatím roste a čeká na svůj den, a jinou, čistší rukou pak bude odhalen. 172 Pak věkovitě teprv on v mraky bude čnít, a celá česká země jej bude z dálky zřít, zřít bude čistší čela a vítat lepší věk a tebe teprv chápat a rdít se za dnešek. V červnu 1898.

173
POLEDNE
[175] Bud’ zdrávo! Světlo tvé je mojí prácí přáno, a tebe zbožňuji, neb ty jsi požehnáno! Jak žena těhotná jsi požehnána žitím, jak moře radostné jsi silno vlnobitím, jak ryzí svědomí jsi všechno vyjasněno, jak pravda neklamná jsi od chmur očištěno. Tvou matkou východ je, tvým synem bude západ – ty záříš oběma a tebou lze je chápat, lze vyjít na hory, zřít nebe jen a nebe, zřít zemi pod sebou a nad hlavou mít tebe. [177] Ty nejsi neplodno, vždyť další tvoříš žití, zem s láskou oddanou své lůno nabízí ti, červ hyne žárem tvým, leč úroda jím bují, a v jeho polibcích se plody zapalují. V střed mého života teď slavně zaplálo jsi, květ pyšné duše mé již zbavilo jsi rosy, jež z rána slzela a tížila mne v stínu, mé větve pronikáš a probouzíš je k činu. Já plakal před chvílí – leč nyní nepláči již, má hruď je vypjata a ty ji silou spíjíš, mé oko jasno je, mám duši odhodlánu, neb kráčím na hory a vysoko tam stanu. Sám sebou silnější, jsem bratr tvůj v té chvílí, jsem pravdivější teď a méně zasmušilý, znám tíhu břemene, jež k patám hor jsem složil, znám radost života, k níž zármutkem jsem ožil. Sám sebou silnější, jsem pro tvou sílu zrozen, sám sebou volnější, jsem prachu osvobozen, 178 sám sebou ryzejší, jsem příčinou i cílem, sám sobě dostačím svou vůlí i svým dílem. Noc příští nelekne mne na úpatí hory – sám chci tam dospěti a cizí bez podpory, má vlastní bytost mne v mé smrti ukonejší, a bez pout zákona jsem zákon nejsvětější. Buď zdrávo, poledne mých zraků rozjasněných, mé duše svobodné, mých rukou očištěných, mých bojů poctivých; v nichž cizích zbraní není, mé pravé lidskosti a mého usmíření! 1896.
179 Obsah.
Úvodem7 Trosky chrámu11 Tiché smutky: Notturno15 Stesk18 Lípy kvetou v alejích20 Píseň22 Sloky pro hudbu23 Epitaf25 Hovor při valčíku26 In memoriam28 Episoda30 Advesperascitur31 Prostřednost35 Bubliny37 Improvisace39 Nostalgie40 Ερως ανίκατε μάχαν...43
[181] Rozjasněno: Tiché sloky49 Causerie o dívčí touze51 Moderní píseň milostná55 Causerie o vzpomínkách57 Písnička60 Jaromíru Boreckému62 Přípitek67 Neznámo71 Motýli a vosy: Motýli a vosy97 Z ironické povídky „A la chinoise“100 Přípitek o půlnoci108 Fadessa111 Pijácká průpovídka115 Romance116 Popelec119 Studie z divadla122 Hlasy v rybníce124 Divadelní bonbony127 Vpád barbarů130 V rozruchu dne: Letní večer nad Prahou135 České jaro137 Přemysl139 Dětem do Prahy jedoucím144 Českému lidu147 Svatováclavský motiv152 Na příbramských šachtách154 Přípitek155
[182] Na pohár mělničiny158 Ballada ke chvále Jaroslava Vrchlického159 Bedřich Smetana161 F. V. Jeřábek164 Na pomník J. J. Kolára166 Fragment168 Příštímu pomníku Františka Palackého170 Poledne177
[183] Od téhož autora:
Reliquie. Básně. 1886-1888. Padající hvězdy. Básně. 1888. Básníkův denník. Básně. 1888-1890. Nad zříceninou Karlova mostu. Báseň. 1890. Růžový keř. Básně. 1888-1890. Tichá láska. Básně. 1890-1891. Liber aureus. Básně. 1890-1893. Přítmí. Dramatická scéna veršem. 1894. Bludička. Drama. 1895. Oddanost. Básně. 1891-1895. Memento. Lyrická trilogie s prologem. 1896. Princezna Pampeliška. Pohádka. 1896. Pohádka o princezně Pampelišce. Dětská hra. 1898.
* * *
Talisman. Překlad dramatické pohádky od L. Fuldy. 1893. Perdita. Text k opeře Jos. Nešvery. 1888. Debora. Text k opeře Jos. B. Foerstra. 1890. Selská bouře. Text k opeře Ludvíka Lošťáka. 1894.
E: pk; 2004 [184]
Bibliografické údaje

Nakladatel: Otto, Jan
(Knihtiskárna J. Otto Nakladatelství)

Místo: Praha

Vydání: [1.]

Počet stran: 184

Věnování: Kvapilová, Božena
Své ženě věnuji tuto knihu, za všechny její úsměvy a za zlaté srdce její.