Modlitba.

Jan Karník

Modlitba.
Tak bílou nech ji, Pane, se mnou na loď vstoupit’, jak lampu stříbrnou s posvátným olejem, háv Vestálčin ji nenech v noci vrahem zloupit’, nechť příjemnou Ti oběť spolu prolejem! Sám sílils ruce její hořkým vinobraním, sám vodils nohy její k čistým studánkám, sám světils srdce její lásky požehnáním, – ó vzhlédni, Pane, vlídně na svůj vzácný chrám! V háj duše její uveď plaché laně ctností, zář věčných sluncí zapal v stromů korunách, taj doubravy ať pramen vody živé hostí a lásky jeskyni ať věnčí růží nach! Znak Svého zákona vryj v srdce listy čisté, Své milosti ji ozdob skvělým prstenem, ve světle majáku – naději v Život jisté – nech cestu její střežit míru andělem! A, Pane, já? – VímVím, nejsem hoden v jejím stínu jít na výsluní šťastných služebníků Tvých! Ať na hranici vin svých dříve ohněm zhynu, pak stvoř mne znova z květů nebeských! 36 List z denníku.
Dne 7. října 1896.
Jel jsem na pohřeb přítelův a očekával večerní vlak na osamělém venkovském nádraží. Signálový zvonek řinčel bez únavy, jakoby k smrti uštvati chtěl šíleným kvílením tísnivé ticho, chvějící mátožným křídlem pod strnulou klenbou opuštěné čekárny.
V poli nebylo živé duše, a jenom rozlehlá strniště, bičovaná sychravým větrem a soucitně zastřená konejšivým soumrakem, hleděla k nebi smutnými zraky.
A mně se zdálo, že sem, do této zapomenuté čekárny, kde na hrubých lavicích usedal jenom prach v opuštěnosti a tesknotě, že na tuto dlaň zapadlé země, kde harmonie i výkřiky života usínají jako desátá ozvěna na pobřežní skále, – že sem shromážditi se mají všichni, kdož se milují na tomto světě.
Bratr s bratrem, milý s milou, syn s matkou a s přítelem druh zde budou v objetí posledním mluviti k sobě ustrašenými, tak marně, ach marně se poutajícími zraky.
Někdo veliký, strnulý a hrozný, jehož slepé oko sháší planoucí svíce, jehož studená ruka pálí rozpuklé květy a přízračná noha drtí sládnoucí plody, blíží se po perronu k signálnímu zvonci.
Krok jeho neslyšíš ani stín nevidíš – a přece 37 ty kroky tak těžce jak obrovské balvany řítí se na ta loučící se srdce. Vlak chmurný a děsný neúprosně se blíží. Od stvoření světa do ztroskotání všech království v něm odjíždí na vždy to, co komu draho. Bílý měsíc zaplavil širý kraj magickým přísvitem a bolest zalila ubohá srdce. Dáno znamení k odjezdu. I loučí se bratr s bratrem, milý s milou, syn s matkou a s druhem druh. Od stvoření světa do ztroskotání všech království tak v každé vteřině to všichni po veškerém okrsku světa se na věky loučí a odjíždí do cizích zemí....zemí... Přijmi, o Pane, naše truchlivé žalmy a budiž jim vlídným hospodářem v domově novém. Otevři své zahrady a ukaž jim prameny čisté, aby si omyli bolavé nohy! Toto jsem snil za podzimního večera na osamělém venkovském nádraží. A smutek všech zarmoucených, kteří se loučí v té chvíli po celém světě, a smutek všech zarmouceným, kteří tu zůstanou, když v příšerném burácení do věčné noci mizí vlak s drahými hostmi, svíral mi hrdlo a bolest všech rozlila se mi v očích....očích... Smrt zvoní: „Na vůz! Čas je – čas!“ a po cestovných běží třas. Jak divno, na zvonění že nikdo hotov není! Tehda jsem pochopil grandiosní hrůzu těchto čtyř veršů Nerudových. 38 Marnosť a nicota všeho pozemského tvrdě mluvila ke mně, a nevýslovná úzkost před zánikem a nekonečnou nocí byla by mne zadávila, kdybych nebyl vzpomněl si na drahocenná slova bezpečného poselství: Já jsem vzkříšení a život! Kdo věří ve Mne, nezemře na věky. 39