Z denníku dělníkova.

Jan Karník

Z denníku dělníkova.
1.
Do večera od rána, ruka na krev sedrána, robotuju za groš bídný v těžkém jařmu dny a týdny. Pro svůj mozol nereptám, poslední krev pánu dám, leč když berou jazyk dětem – budu rvát se s celým světem! 2.
Léta ubíhají, v cizím žiju kraji, a na hrobě soudruhů mých kvítka doma rozkvétají. Cizí tváře kolem, sám jsem se svým bolem, větrem drán jak svadlé listí nad sežatým polem. 21 Však ani těch větrů van nevěje od našich stran – a přec skončit’ tu svou dráhu chtěl bych na tom země sáhu, kde jsem se svou matkou pohádku žil sladkou, u rodného prahu. 3.
Jak zlatý háv čaroděje hvězdami se nebe skvěje, v rukou božích dřímá ves; jenom naším nad komínem srší jiskry s rudým dýmem, včera, zítra – jako dnes. V noční ten klid divukrásný dvanáctou kdes troubí hlásný, od myslivny zaštěk’ pes; a já – pták lapený v kleci – bdím u rozžhavené peci, včera, zítra – jako dnes. Leč až jednou Kristus vlídný pokyne, by trup můj bídný potem, krví zbrocen kles’, věřím, že mi rozbřeskne se jasný den u věčném plese, včera, zítra – jako dnes. 22 4.
V nekonečný strojů ruch olejem čpí těžký vzduch, řemen větrem svistí, – venku sváží snopy zlaté, zrají slívy boubelaté, žloutne první listí. A jak stojím při prácipráci, oknem duch se vytrácí, zatoulá se v pole, vidím otce kosou síci, děti kol se batolící a já v jejich kole. Marno tím se těším snem! Otec dávno pod drnem, cizím klasy zrají – a zde místo písně ptačí hřídele jen teskně pláčí, stroje smutnou hrají. 5.
Kadeřemi větřík hrával, když jsem z mlada v svět se brával, probloudil jsem vesel světa půl, za kloboukem kytku, v ruce hůl. 23 Ze světa jsem dones’ tvrdé mozoly, v srdci jizvu, která časem zabolí, poměnek pár z hrobů druhů milených, a několik grošů v potu nadřených. Mateří ty douško, kde tvá vůně jest, kterou dýchalas mi tenkrát do mých cest, a kde křídla sklonils, jarní skřivánku, jenžs mne budil ze sna v ranním červánku. Mateří ta douška dávno uvadla, léta mého mládí za mnou zapadla; netoužím juž v širý cizích světů lán – jedna jen mi kyne cesta do věčného míru Města, k večeru chci dojít k prahu rajských brán! 6.
Noční když chmůry se za hory ztrácí a zlatý paprsek políbí svět, Pane, mé ruce dej poctivou práci, bych svého chleba kus v poledne jed’. Večer když do moře slunéčko padá a rouchem smutečním šatí se lada, Pane, mé hlavě přej tichý kdes kout, umdlené ruce nech odpočinout. Mine den, mine noc, a život plyne, tajemná věčnost nám na cestu kyne: až půjdem z roboty z tohoto kraje, kéž se nám rozhoří červánky Ráje! 24 7.
K lesům i dědinám, k oblačným výšinám za šera hlaholí kovový hlas, z ráje k nám nese se, radost v něm chvěje se, že nastal posvátný rorátů čas. V měsíce pocelu k vesnímu kostelu brodí se závějí farníků tlum, pro všední trampoty, práce a lopoty sílu jdou načerpat z nadhvězdných dum. Na kraji vesnice jak Ježibabice ohnivý kouř soptí tovární saň; – smutné zde roráty, pode jho zepjatý tajně jen k nebesům pozvedám dlaň! Zatím co v kostele důvěrně, bez žele, duše se vznášejí na rajský prah, 25 ve strojů rachotu cítím svou nicotu, o chleba, o život kruší mne strach! 8.
Hromový kol rachot a hřídelů kvil rozdrcených kostí praskot utlumil, když tvé mladé tělo v žhavých bolestech krutě dotrpělo v stroje čelistech. Stojíme zde němi, v žilách stydne krev, nad hlavami vlaje Smrti korouhev. A my v žalné muce líbáme tvůj vlas, rány na tvé ruce – byl jsi jeden z nás! Co tak odpočíváš ve svic plápolu, na márách zří každý svoji mrtvolu. Stroje svraští brvy, hromem třesknou zas – 26 a juž bude krví zbrocen kdosi z nás... Smrtí ukrutnější dávných mučidel, tichá oběť práce, ze světa jsi šel. Kdopak nyní bude, když’s tak náhle zhas, tvoje děti chudé chránit ve zlý čas? Jenom milý Pán Bůh, jenž tě povolal, nahradí tvým dětem, co jim v tobě vzal. I tvé bolné skráně zhojí rajský vzduch, budeš v říši Páně mučedníků druh. 9.
Jak když v kotli vody var hučí bublinami par, před fabrikou lidu dav, hotov krví hájit práv. V prostřed vztýčen z Vídně pán, navoněn a načesán, špatně láme naši řeč – ale na pány jak meč! 27 Div se komín neshroutí, jak se řečník kohoutí; slovy jeho divě spit pěstmi pánům hrozí lid. A jak řečník dopoví – honem všichni k židovi... Kde je vztek a kde je hněv? Kořalka jim chladí krev. 10.
V květném hávu lípa voní, plna hudby včel; umíráčkem klasům zvoní, jimiž mák se rděl. Noc když vlahá na kraj padá, od hor hučí hrom, tichým mírem dýší lada – z práce jdeme dom. Čarovnému rovna sadu země tiše sní, tovární jen komín vzadu jako ďábel ční! Je to radost do pšenice z rána s kosou jít – hůř je nám, jenž ve fabrice budem lopotit. 28 Ale letní večer sladký patří také nám! Usednem na prahu chatky, vzhlédnem ku hvězdám... 11.
Do stodol juž svezen klas, bude zima, bude mráz! Obujeme teplé škorně, by nás cestou k lidomorně ranní mrazík neroztřás’. Kraj když kvete růžemi, či závěje na zemi – stejnou naše stroje hrají, stejně žíly nabíhají, pot se třpytí perlemi. Jenom Bůh dej síly dost, dokud synek nedorost! Až on bude v muže zráti, rád se budu stěhovati k odpočinku – na věčnost. 29