ROSENFELD – SLEPEC.

Jaroslav Vrchlický

ROSENFELD – SLEPEC.
Šil, šil, šil, až začal jemu přecházeti zrak, až začal jemu stmívati se zrak. (O Hoode, tvá to šička nebyla, tak mladá, zpozdilá, jež šitím se tak rychle zabila, je báj to skoro juž!) Však on byl muž – a šil, šil, šil, svůj život otrávil, až šitím zrak se mu zatemnil... Ó, těžký to, nehybný mrak! II. II.
Čet, čet, čet, až začal jemu přecházeti zrak. Ať v otců zkazkách čet’, ať v dějích lidu odvěkou štvanici, pravěkou bídu, ty cesty vyhnanství a bez poklidu, hnus do duše mu pad’, že měl se člověk zvát, 121 i chřad’ a vad’ a čet’, a čet’ a čet’ a zapomněl nad tímto čtením svět, až každý tvar mu zbled’, a z přítmí Smrti mrak se černý zved’, všech běda běd – zlá Slepota! – Skláp’ knihu naposled!
III. III.
Jíst, jíst, jíst! je hmoty žalm, který zní stále, a prázdno ptačích hnízd mu civí v jeho život dále. Kde brát, brát, brát, kdy hluch je cizí i brat? Jíst, jíst, jíst! a chce se, a musí se, ostatní prázdný jest list!
IV. IV.
Pěl, pěl, pěl, a zdiven naslouchal svět. Zněl zpěv, zněl ve propast hebrejských běd, ztměl, ztměl, ztměl z Hebrejských? – Ne z lidských jen běd se jemu zrak, 122 on pěl, pěl, pěl, jak oslepený slavík do oblak – Noc s temnem přišly pak. Však ještě pláčem víc se ztemněl jeho zrak!
V. V.
Teď jako Milton jest, má duši plnou hvězd, však před sebou jen mrak zří oslepený zrak, zří všecko, kterak žil, jak šil a šil a šil, jak čet’ a čet’ a čet’, až oslep’ na posled, jak z tůně těchto běd za ženou, děckem, v zoufalosti hléd’. A oko v prázdno civí, však svět se nepodiví, co jemu ston a vzlyk? Svět dávno tomu zvyk’. Laur vtkne mu v skráň v uznání daň, – však prázdna posud slepce natažená dlaň!
VI. VI.
Tak žil a šil, šil, šil, by oslepl a nesmrtelný byl, k žebrákům poesie věčným by se přidružil.
123