Na rozchodnou.

Rudolf Pokorný

Na rozchodnou. (Věnováno Čáslavanům.)
Naposled patřím k vám, mé domky bílé, naposled žehnám vaše okolí. Ach stojím krásných tří let na mohyle, však opět zvedám křídla sokolí. Výš, výše k slunci! bouří touha v duši, a: Zpátky, zpátky! za mnou šepce hlas; tam krásy nekonečnosť duch můj tuší, a zde bych líbal každý koutek zas. Co prosněno, co probděno v těch letech! Jak bouře táhla vášeň nade mnou, leč duch můj přece zůstal v písní květech, jich mocí zachráněn byl tajemnou. A když mi bolesť srdce rvala z těla, když ústa vězně svíral těžký ston, když v suchoparu žití duše mřela, vždy padla rosa písní na záhon. 122 Zas duch můj svoboden, zas pouta pukla, jež křídla spínala mu léta tři; však i ta pouta jemu písně vnukla: k Vám, přátelé, nechť zpátky popatří. Pozvolna rodily se v malém kruhu, jenž útulkem je dařil srdečným, nuž leťte zpátky, leťte z dálných luhů k svým zahradníkům dobrým, bezděčným! 123 POZNÁMKY.
V troskách lichnických. Lichnice jest as hodinu od Čáslavě vzdálena. Pod ní v rokli Lovětinské sevřel král Jiří Matyáše a vojsko jeho; tehdy mohl Uhry úplně zkaziti, ale Jiří toho neučinil, pustiv je na pouhý slib, že proti němu více do pole nepůjdou. Jak známo, Matyáš slibu dlouho pamětliv nebyl.
Písním slovanským. Alkorán, „svaté písmo“ Mohamedánův. Harambaša, vůdce hajduků. Bisurman, tak na Malé Rusi jmenují Osmany. Čajka, šajka, lehká loď. Bulava, drahocenná palice, již často dostávali darem kozáčtí atamani od králů polských.
Guslár, houslář, obyčejně slepec; národní pěvec srbský.
Sulima, slavný hetman ukrajinský, jenž pokořil Kodak, který polský hetman Konecpolský roku 1635 u vtoku Samary v Dněstr vystavěl, aby tím přebíhání Ukrajinců pod prapory kozácké zamezil. Avšak již rok po svém vítězství byl Sulima zradou kozáků „regestrových“ (totiž v rejstra zapsaných, kteréž vláda polská zřídila a štědře nadala), utracen. „– a ohnivou mu košulenku strojí.“ Kozáci samému Cařihradu oblekli ohnivou košili. U nás mluvíme o „červeném kohoutu.“kohoutu“. Marjan, tehdejší velitel tvrze. Kurhan, mohyla, náhrobek. Síč, opevněný tábor kozácký. Biketář, strážce. Palanky, společná obydlí kozácká. Ataman, náčelník kozácký, baťkou, otcem nazývaný a v službě přísnou úctu požívající.
[124] Tersana. Žalář cařihradský, v němž vězněni a 1861 krutě usmrceni bratři Miladinovci, Dimitrij a Konstantin, rodem ze Strugy bulharské. Nejprve zatčen byl Dimitrij návodem fanarioty ochridského a zradou obviněn. Stambul, Cařihrad. Mešita, turecká modlitebna. Islamita, vyznavač islámu, Mohamedán.
V stepi. Chmelničenko, Bohdan Chmelnický, nejslavnější hetman kozácký. Koše vypínaly bikety (stráže) na dlouhé tyče na znamení, že jest v blízku nepřítel. Morozenko. Hetman, jehož se Leši více mrazu obávali. Molodecká sláva, junácká sláva.
Hadí korunka. Kdo hadí korunky dosáhne, rozumí dle českých a zvláště maloruských pověstí mluvě všeho tvorstva. Vyjevíli, co uslyšel a pochopil, ztrácí korunku a životem platí prozrazené tajemství.
Květ kapradí. Nejvíce pověstí o kapradí koluje na Malé Rusi. Zde užito jedné z nich. Kdo „květu“ kapradí nalezne, stává se vševědoucím. Však květe prý toliko několik okamžiků v půlnoci svatojanské, a hledající bývá prý rozličnými kouzly pronásledován. Ztratíli nalezený „květ“ kapradí, pozbývá nabyté vševědoucnosti.
Upír. Báječná příšera, již Hájkovi dobře známá. Nejvíce pověstí v Bulharsku. Člověku, o němž se domnívají, že by se mohl v hrobě spůsobiti upírem, vrážejí kolíky do nohou a jinak hledí ho před zupířením ochrániti.
Hajduk Láza. Aga, turecký plukovník, pán. „Zle je, bismallah!" Vlastně: bism-iallah, totiž ve jménu boha. Raja, jihoslovanská dědina, přenešeně také její obyvatel.
Exulanti, vyhostěnci.
Cigán sběh. Bača, správce pastýřův u Mor. Valachů a na Slovensku; hospodář. Magnát, maďarský velmož.
[125] OBSAH. Stránka Věnování3
I. Sny mládí.
V touze 1–47 Slov nežádej!9 Dobrou noc!10 Zamkni očka!11 Slunce zapadá12 Poupě14 Neodcházej, vesno má!15 Prstýnek16 Po letech18 Pod tvým okénkem19 Kadeře rusé20 Neznámý21 Má chaloupka22 Ó nezapomeň!23 Hledím do poháru24 Před tvým obrazem25 Půlnoc27 Mé jaro přichází29 Bůh30
II. V procitnutí.
Ni slzy víc!35 Kalich nedopit37 Staroměstské náměstí38 Vlasti40 Král41 V troskách lichnických48
[126] III. Na slovanské půdě. Písním slovanským55 Guslár59 Sulima61 Tersana65 Černohorec68 V stepi70 Hadí korunka72 Květ kapradí75 Upír78 Raja80 Hajduk Láza86 Duma na Vítkově94
IV. Z dob mlhavých. Exulanti99 Ze žití vojenského. I. Sen před obrazem bohyně míru    103 II. Odchod z domova    105 III. Na stráži    107 IV. U hrobu padlého reka    109 V. Cigán sběh    111 VI. Markytánka    114 VII. Vysloužilec    117 VIII. Dozvuk    119 Vzdech příštího věku120 Za Bohdanem Jelínkem121 Na rozchodnou122 Poznámky.
[127] Oprava. Strana 22. řádka 3. s dola: místo umřelá čti umřela.
E: js; 2002 [128]